Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-10-2011, 13:49   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,138
Thanks: 3,384
Thanked 1,723 Times in 742 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Jeta nė vitin 2050Parashikuesit e tė ardhės pretendojnė se jeta do tė jetė shum mė ndryshe nė vitin 2050 nė tė gjitha fushat e jetės duke filluar nga argėtimi e deri te teknologjija.
Uji do tė jetė njėra ndėr qėshtjet kryesore.Nė shumė vende tė botės agrokultura po ndryshon,ato rrisin perime dhe pemė qė ti eksportojnė.Kjo kėrkon shumė ujė.Kėrkesa pėr ujė do tė rritet pėr 10 herė mė shum se sa ėshtė sot.Disa parashikues tė sė ardhmes pretendojnė qė uji do tė mund rė bėhet qėshtje e luftės nėse ne nuk reagojmė tani.
Njerėzit do tė kėrkojnė mėyren tė jetojnė nė ujė.Kjo do tė ishte zgjidhje e disa problemeve si p.sh. temperaturat e larta,trafiku i ngarkuar,zhurma e njerzėve nėpėr qytet etj. Kėshtu njerėzit vetėm do tė vinė nė tokė tė punojnė dhe ndoshta tė luajnė dhe do tė kthehen pėrsėri nė shtėpitė e tyre nė ujė.
Veturat do tė paisen me kompjutera qė kontrollojnė shpejtėsinė e tyre dhe kėshtu qė nuk do tė ketė aksidente.Sot veturat janė tė paisur me kompjuterė qė tregojnė se nė cilin ven gjenden,por nė vitin 2050 ato do tė paisen me kopjutera qė tė dėrgojnė pikėrisht nė vendin qė ju dėshironi.
Robotėt do ti zėvendėsojnė punėtorėt nėpėr fabrika.Kompanitė e mėdha natyrisht se do ti preferonin robotėt sepse ata nuk kėrkojnė pagesė dhe punojnė 24 orė nė ditė.Kėshtu qė nė vitin 2050 ne do ti shohim robotėt gjithka si nė shkollė,fabrika,.spitale shitore dhe nėpėr ēdo shtėpi. Ideja e zėvenėsimit tė shėrbyeses me robot mund tė jetė e mundur por ideja e zėvendėsimit tė foshnjeve me robot do tė ishte frikėsuese.
Njerėzit me organet e hendikepuara do tė mund ti pėrdorin pėrsėri ato organe,sepse transplatimi i organeve do tė bėhet edhe mė superior.Gjithashtu edhe klonimi i organeve do tė pranohet shumė nga njerėzit.
Ndoshta nė vitin 2050 ne do tė fillojmė ti vendosim minjėt e pare nė mars dhe pastaj do tė klonojmė njerz dhe do ti vendosim ata nė mars pėr tė pare se sa gjat ata do tė mund tė jetonin atje dhe tė shohin se me qfar lloji tė gazit do tė mund tė merrnim frymė.Sigurisht do tė ishte oksigjeni sepse tė zbulojmė njė lloj tjeter tė gazit pėr frymmarje do tė kėrkonte edhe miliona vite tjera.
Lojrat komjuterike mė 2050 ne do tė mund qė ti shohim,ti prekim dhe shijojmė gjėrat qė ne shohim nė televizor.
Jugurti do tju thot mirėmėngjes para se ta hani.
Do tė kemi mundėsi qė tė downlodojmė mendjen tonė nė njė makinė ashtu qė kur tė vdesim dikush tjeter mund ta blej mendjen tonė dhe problemi i shkollimit do tė zgjidhej.
Teknologjia e mjekėsisė do ti shėroj shum sėmundje.Sot ne kemi paisje elektronike qe lidhen drejtperdrejt me trurin e njeritut dhe i ndimojnė qė tė dėgjoj mė mire.Por nė vitin 2050 do tė kemi paisje qė personat e shurdhėr dhe tė vėrbuar do ti mundėsojnė qė tė dėgjojnė dhe tė shohin pėrsėri.Sot shkencėtarėt kanė zbuluar si ti kontrollojnė gjenet.Ata gjithashtu kanė klonuar kafshėt.Por nė vitin 2050 shkencėtarėt do tė jenė nė gjendje qė ti klonojnė njerėzit dhe tė vendosin se si do tė duken ata,si do tė sillen dhe qfar intelegjence do tė kenė.Ata do tė jenė nė gjendje qė ti bėjnė kėto gjėra por a duhet qė ti bėjnė?
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2011, 15:50   #2
USA NR1
United State of Albania
 
Avatari i USA NR1
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: uhu sa larg
Posts: 1,890
Thanks: 73
Thanked 33 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
USA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithėUSA NR1 ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Jeta nė vitin 2050

Edhe shtazet do te folin si po duket. haha
USA NR1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-10-2011, 20:46   #3
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Jeta nė vitin 2050

Mire eshte parashikuar, por vetem percaktimi kohor eshte ca i nxituar.
Te gjitha ato qe jane parashikuar ne shkrimin e me siperm, do te jene realitet, por ndoshta mbas 500- 1.000 vjetesh. Shkenca perparon shume ngadale, ndersa shkatarrimi i planetit vazhdon me ritme shume me te shpejta. Pra nuk e di nese shkenca do te mund te ndermarre dicka paraprake per ta shpetuar apo ngadalesuar shkaterrimin qe i kanoset platetit tone Toke, qe rrexikon ta beje ate te pabanueshem.
Ne s'po mundemi te ruajme dhe mirembajme planetin tone kete burim jete te mrekullueshem e si do jemi ne gjendje te bejme te banueshem Marsin qe eshte nje planet e vdekur?!
Lus qe njerezit ta kuptojne rendesine e Memes Toke planetit tone te gjalle, se vetem keshtu do te mund te shpresojme ne nje vazhdimsi te races njerezore dhe ne perparimin dhe zhvillimin e saj ne teresi.
Eshte me se e ditur se e ardhmja dhe vazhdimesia e races njerezore ose asaj qe do mbijetoje nga raca njerezore do te siguroj mbijetesen vetem duke u perhapur dhe pushtuar galaktiken nese akoma s'e ka pushtuar ndonje qenie tjeter jasht toksore.
E ardhmia dhe e verteta e njerezimit duam apo s'duam eshte atje jashte ne yllesi! Eshte vetem ceshje kohe!
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur