Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-10-2011, 04:30   #1
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,897
Thanks: 30
Thanked 147 Times in 98 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Poezi nga Nene Tereza !

Duaje jeten...

Duaje jetėn ashtu siē ėshtė
duaje plotėsisht, pa pretendime;
duaje kur tė duan apo kur tė urrejnė,
duaje kur askush nuk tė kupton,
apo kur tė kuptojnė tė gjithė.

Duaje kur tė gjithė tė braktisin,
apo kur nė qiell tė ngrenė si mbret.
Duaje kur tė vjedhin gjithēka,
apo kur tė dhurojnė.
Duaje kur ka kuptim
apo kur ngjan se nuk ka njė fije.

Duaje nė lumturi tė plotė
apo nė vetmine absolute.
Duaje kur je i fortė,
apo kur ndjehesh i pafuqishėm.
Duaje kur ke frikė,
apo kur ke njė mal guximi.
Duaje jo vetėm pėr kėnaqėsitė e mėdha
e sukseset e mrekullueshme;
duaje edhe pėr gėzimet e vogla.

Duaje edhe pse nuk tė jep ēka mundet,
duaje edhe pse nuk ėshtė siē do ta dėshiroje.
Duaje sa herė qė lindesh
e sa herė qė je duke vdekur.
Por mos duaj kurrė pa dashuri.

|Agnes Gonxhe Bojaxhiu / Nene Tereza|
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2011, 04:32   #2
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,897
Thanks: 30
Thanked 147 Times in 98 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga Nene Tereza !

Dita mė e bukur? Sot.
Pengesa mė e madhe? Frika.
Gjėja mė e lehtė? Tė gabosh.
Gabimi mė i madh? Tė heqėsh dorė.
Rrėnja e ēdo tė keqeje? Egoizmi.
Mėndjeheqja mė e mirė? Puna.
Humbja mė e madhe? Mospasja e kurajės.
Profesionistėt mė tė mirė? Fėmijėt.
Nevoja e parė? Komunikimi.
Lumturia mė e madhe? Tė jesh i dobishėm pėr tė tjerėt.
Misteri mė i madh? Vdekja.
E meta mė e keqe? Tė qenit pa humor.
Personi mė i rrezikshėm? Ai qė gėnjen.
Ndjenja mė e shėmtuar? Mėria.
Dhurata mė e bukur? Falja.
Ajo mė e paēmuara? Familja.
Drejtimi mė i mirė? Rruga e duhur.
Sensacioni mė i kėnaqshėm? Paqja e brendshme.
Pritja mė e mirė? Buzėqeshja.
Ilaēi mė i mirė? Optimizmi.
Kėnaqėsia mė e madhe? Detyra e kryer.
Forca mė e madhe? Besimi.
Personat mė tė nevojshėm? Shėrbyesit e Zotit
Gjėja mė e bukur nė botė? Dashuria....||NENE TEREZA||
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2011, 04:35   #3
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,897
Thanks: 30
Thanked 147 Times in 98 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga Nene Tereza !

Mos prit tė mbarosh universitetin,
tė dashurohesh,
tė gjesh njė punė,
tė martohesh,tė kesh femijė,ta shohėsh veten tė sistemuar,
tė humbėsh ato dhjetė kilogramė,
qė tė vijė darka e tė premtes apo mėngjesi i sė shtunės.
Nuk ka moment mė tė mirė se ky pėr tė qene i/e lumtur.

Lumturia ėshtė nje rrugėtim,jo njė destinacion.
Puno sikur tė mos kesh nevojė pėr para,
dashuro sikur tė tė mos kenė lėnduar kurrė,
dhe kerce,sikur tė tė mos shihte njeri.
Kujto se lėkura rrudhet
flokėt behen tė bardhė dhe ditėt behen vite.
Por kryesorja nuk ndryshon:
Forca dhe bindja jote nuk kanė moshė.
Shpirti yt ėshtė ai qė largon tutje cdo ngatėrresė qė mund tė jetė krijuar nė tė.

Pas cdo fundi ka nje fillim te ri.
Pas cdo arritjeje ka nje sfidė tjetėr pėr tu kapėrcyer.
Pėrderisa je gjallė,ndjehu i/e tillė.

Shko pėrpara edhe kur tė gjithė presin rrėzimin tend!!
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2011, 04:36   #4
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,897
Thanks: 30
Thanked 147 Times in 98 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga Nene Tereza !

Sa fjale te mrekullueshme , kjo e treta me duket vezulluese !
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2011, 22:27   #5
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Poezi nga Nene Tereza !

Poezi te bukura dhe shume domethenese.
A i ka shkruajtur Nene Tereza ne shqip, apo jane perkthin nga ndonje gjuhe tjeter?
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2011, 22:29   #6
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,897
Thanks: 30
Thanked 147 Times in 98 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi nga Nene Tereza !

Une ne shqip i gjeta , pastaj gjuha qe ajo flet eshte universale , nuk ka rendesi per mua .
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2011, 11:31   #7
Rigerta
Anėtar i ri
 
Avatari i Rigerta
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 25
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Rigerta ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Poezi nga Nene Tereza !

Do te sjelle disa thenie te kesaj Nene te Madhe

Mos jeto kurrė pa jetė... Nga /Nene Tereza/
Dita mė e bukur? Sot.
Pengesa mė e madhe? Frika.
Gjėja mė e lehtė? Tė gabosh.
Gabimi mė i madh? Tė heqėsh dorė.
Rrėnja e ēdo tė keqeje? Egoizmi.
Mėndjeheqja mė e mirė? Puna.
Humbja mė e madhe? Mospasja e kurajės.
Profesionistėt mė tė mirė? Fėmijėt.
Nevoja e parė? Komunikimi.
Lumturia mė e madhe? Tė jesh i dobishėm pėr tė tjerėt.
Misteri mė i madh? Vdekja.
E meta mė e keqe? Tė qenit pa humor.
Personi mė i rrezikshėm? Ai qė gėnjen.
Ndjenja mė e shėmtuar? Mėria.
Dhurata mė e bukur? Falja.
Ajo mė e paēmuara? Familja.
Drejtimi mė i mirė? Rruga e duhur.
Sensacioni mė i kėnaqshėm? Paqja e brendshme.
Pritja mė e mirė? Buzėqeshja.
Ilaēi mė i mirė? Optimizmi.
Kėnaqėsia mė e madhe? Detyra e kryer.
Forca mė e madhe? Besimi.
Personat mė tė nevojshėm? Shėrbyesit e Zotit
Gjėja mė e bukur nė botė? Dashuria.
Rigerta nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-10-2011, 20:43   #8
Conrad
V.I.P
 
Avatari i Conrad
 
Data e antarėsimit: May 2011
Posts: 328
Thanks: 12
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Conrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentėConrad ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Poezi nga Nene Tereza !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga daniel00 Shiko postimin
Une ne shqip i gjeta , pastaj gjuha qe ajo flet eshte universale , nuk ka rendesi per mua .
Nuk jam kundra qe "gjuha"- permbajtja eshte universale. Por jam kureshtare te di nese Nene Tereza ka pas folur, shkruar dhe krijuar ne shqip.
Kjo e fundit eshte shume e rendesishme per ne shqiptaret, se ne duhet te dime nese misioni i Nene Terezes ishte vetem perkushtimi isaj ndaj fese se krishtere ne prizmin internacional apo universal apo ruante diku ne zemer dhe me memorie nje djenje disi te vecante per shqiperine, shqiptaret dhe per gjakun qe ndante me 'ta?
Nuk e di a me kupton drejt?
Se populli shqiptar nuk eshte veten i krishtere por edhe myslimane dhe ateiste etj.
Gjithesesi Nene Tereza per mua eshte nje e Shenjte qe ben dhe do te beje gjithmone krenar te gjithe brezat pasardhes shqiptare neper shekujt e se ardhmes.
Zoti e bekofte shpirtin e saj fisnik!

Pershendetje!
Conrad nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur