Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Fenomene Paranormale

Fenomene Paranormale Tek ky forum do tė flasim pėr tė gjitha fenomenet tė cilat pėr njė ose mė shumė arsye mbeten ende tė pashpjegueshme nga shkenca e kohės tonė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-10-2011, 03:07   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin
Nė filmin “Revelations of the Mayans 2012 and Beyond”, qė aktualisht ėshtė nė prodhim, pohohet se fiset Maja kanė pasur kontakt me jashtėtokėsorėt, tė paktėn kėshtu ka thėnė producenti Raul Julia-Levy. “Meksika do tė tregojė kode, dorėshkrime dhe dokumente tė rėndėsishme, tė cilat shfaqin qartė kontaktin mes Majave dhe alienėve. Madje jo vetėm kaq. Tė gjitha kėto informacione janė konfirmuar edhe nga arkeologėt”, ka thėnė Julia-Levy, djali i autorit, Raul Julia. Nė njė konferencė pėr “The Wrap”, Luis Augusto Garcia Rosado, ministėr i Turizmit tė Shtetit meksikan tė Kampekes ėshtė shprehur se kanė dalė prova tė reja pėr kontaktin mes Majave dhe Ufove, e cila bazohet edhe nga pėrkthimet e disa kodeve, tė cilat qeveria i ruan nė fshehtėsi tė plotė prej shumė kohėsh”.

Raul Julia thekson se ka prova qė fiset Maja kishin pėr qėllim tė qeverisnin planetin pėr mijėra vjet, por u detyruan tė largoheshin pas pushtimit tė “njerėzve me qėllime tė kėqija”, duke lėnė pas shumė dėshmi qė ishin njė racė tepėr e zhvilluar. “Qeveria meksikane nuk po i bėn kėto deklarata pėr tė tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve. Gjithēka qė themi, e pohojmė pa rezerva”. Filmi do tė drejtohet nga Juan Carlos Rulfo, qė ka fituar ēmimin “Humanitas Prize” (Ēmimin e Humanizmit) pėr “Whose to remain” nė vitin 2009 dhe Ēmimin e Jurisė pėr dokumentarin “In the Pit” nė 2006-n. “Pritet qė njerėzit ta marrin seriozisht kėtė dokumentar, sepse mesazhet janė shumė tė rėndėsishme pėr mbijetesėn njerėzore”, pohon Julia-Levy.

Kur Julia-Levy, me producentin Ed Elbert dhe bashkė-producenten Sheila McCarthy bėnė tė ditur bashkėpunimin e tyre mbi dokumentarin meksikan, ishin tepėr tė kujdesshėm teksa flisnin pėr kontaktin me alienėt, madje Julia-Levy pohonte se e kishin urdhėruar tė mos thoshte asgjė nė lidhje me kėtė fakt.

Pyetjes e cila lidhet me kontaktin me jashtėtokėsorėt, Rosado i ėshtė pėrgjigjur se po bėnte ēmos pėr realizimin e dokumentarit nė zona tė paeksploruara mė parė, pėrmes njė siti tė fiseve Maja tė Kalakmulit. Tani qė qeveria e Guatemalės e ka lejuar projektin, kanė dalė nė dritė shumė fakte tė reja dhe profeci tė zbuluara kohėt e fundit. Edhe pse qeveria e Guatemalės nuk ofron informacione mbi alienėt, i ėshtė bashkuar Meksikės pėr tė mbėshtetur projektin. “Si Guatemala, ashtu edhe Meksika, janė mishėrim i qytetėrimit tė vjetėr dhe tė zhvilluar tė Majave. Deri mė tani janė mbajtur tė fshehta disa zbulime tė rėndėsishme arkeologjike. Mendoj se ka ardhur momenti pėr t’i publikuar kėto informacione nė dokumentar”, ka thėnė ministri i Turizmit tė Guatemalės, Guillermo Novielli Quezada, nė njė konferencė pėr shtyp. Gjithashtu, ai shtoi se vendi po punon me regjisorėt pėr tė mirėn e njerėzimit.

Raul Julia thekson se bashkėpunimi ėshtė nxitur nga vetė Presidenti i vendit, Alvaro Colom Caballero. Guatemala ėshtė vendi arkeologjik i njė numri tė madh vendbanimesh Maja para-kolumbianė tė pėrqendruar nė Pellgun e Miradorit, qė pėrfshin qytetin e madh dhe po aq tė organizuar tė El Miradorit. Njė fakt tjetėr kurioz i deklaratės sė re tė ministrit tė Guatemalės, qė u pėrmend si pikė referimi nė Mirador, ėshtė piramida mė e madhe e botės. Nė fakt, Mirador nuk ėshtė emri i njė piramide. Ėshtė emri i gjithė qytetit, qė pėrfshin disa piramida, mė e madhja e tė cilave ėshtė “La Danta”. “Revelations of the Mayans 2012 and Beyond” do t’i fillojė xhirimet mė 15 nėntor dhe ėshtė parashikuar qė tė shfaqet nė sallat e kinemave nė fund tė vitit 2012, para pėrfundimit tė kalendarit Maja (21 dhjetor 2012). E ndėrsa skenarėt apokaliptikė janė fokusuar nė kalendarin qė pėrfundon mė 21 dhjetor tė vitit 2012, do tė zerohet njė cikėl prej 5126 vitesh.

Fiset Maja

Nė Amerikėn Latine njė qytetėrim tjetėr i zhvilluar lulėzoi. Ai ishte qytetėrimi i fiseve Maja. Majat ishin astronomė dhe matematikanė tė shquar dhe ndėrtuan kėshtu shumė qytete nė harmoni tė plotė me natyrėn. Ndėrtuan kanalizime dhe rrjete tė pėrsosura hidraulike nė gadishullin Jukatan. Sipas studiuesve dispononin mjaft pajisje tė njė teknologjie tė pėrparuar. Prej shumė studiuesish mendohet se nė vendet ku kanė jetuar Majat, duhet tė ketė ekzistuar njė sallė e lashtė ku ishin grumbulluar tė gjitha arkivat e qytetėrimit. Disa thonė se ndodhet nė njė piramidė nė pjesėn e nėndheshme tė saj, me tunele dhe salla sekrete. Legjendat thonė se nė kėto depo tė njohurive, informacionet janė depozituar nė kristale prej piriti tė njė cilėsie tė lartė, tė cilat janė nė gjendje tė depozitojnė sasira tė pafundme informacionesh dhe dijesh, tė ngjashme me CD-tė e sotme. /shqip/

mare nga albeu
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2011, 03:24   #2
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

Civilitet interesant,nga ana e shkrimit e shkencave ne pergjithesi..(Por per te qeverisur planetin u mungonte metali e sistemi i drejtesise).
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2011, 03:28   #3
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

2012 parashikimi i fisit Maja...

Ēfarė do tė ndodh nė dhjetor 2012?

Shumė njerėz kanė dijeni pėr kalendarin e fisit Maja, por jo tė gjithė e kuptojnė se ēfarė do tė thotė ai ose si funksionon. Ky kalendar pėrfundon mė 21 dhjetor 2012. Ēfarė do tė thotė kjo? Ata qė i njohin majatė dhe saktėsinė e tyre tė habitshme nė parashikimin e gjėrave, kanė arsye tė tremben.
Majat kishin njė mėnyrė shumė tė saktė tė tė kuptuarit tė sistemit diellor, mėnyrėn se si rrotullohet dhe se si kėto cikle ndikojnė nė botėn tonė shpirtėrore. Mė domethėnėsi nga kėto cikle ėshtė ai qė ka lidhje me profecitė e vitit 2012. Mė poshtė ne do tė shpjegojmė detajet kryesore tė profecisė dhe tranzicionin e vitit 2012.
Majat dinin qė dielli, ose Kinich-Ahau si e quanin ata, sinkronizohet me qendrėn e galaksisė. Nga kjo qendėr e galaksisė, dielli merr njė “shkėndijė” drite qė e bėn tė shndrisė me mė shumė intensitet, duke prodhuar atė qė shkencėtarėt e quajnė “shpėrthim diellor” qė ndryshon edhe fushėn magnetike tė diellit. Majat thonė se kjo ndodh ēdo 5125 vjet dhe shkakton njė zhvendosje tė rrotullimit tė tokės.
Majat mendojnė se procese universale, si “frymėmarrja” e galaksisė, janė cikle qė nuk ndryshojnė asnjė herė. Ajo qė ndryshon ėshtė vetėdija e njerėzve qė kalojnė pėrmes kėsaj, gjithmonė nė njė proces nė kėrkim tė perfeksionit. Bazuar nė vėzhgimet e tyre, Majat, parashikuan qė nga data e nisjes sė civilizimit tė tyre qė ėshtė viti 3113 Para Krishtit, njė cikėl do tė pėrfundonte pas 5125 vitesh. Llogaritė tregojnė se data do tė jetė 21 dhjetor 2012. Nė kėtė datė dielli do tė marrė njė rreze tė fortė nga qendra e galaksisė. Do tė ndėrrojė polaritet duke prodhuar njė ngjarje kozmike.
Civilizimi maja ishte nė ciklin e pestė tė diellit dhe besonte se para tyre kishin qenė edhe katėr civilizime tė tjera, tė cilat u shkatėrruan nga katastrofa tė mėdha natyrore. Ata besonin se ēdo cikėl ishte thjesht njė nivel nė vetėdijen kolektive tė njerėzimit. Nė kataklizmin e fundit tė Majave, civilizimi u shkatėrrua nga njė pėrmbytje e madhe e cila la shumė pak tė mbijetuar. Kėta tė mbijetuar ishin paraardhėsit e tyre. Ata besonin se duke njohur fundin e ciklit tė tyre njerėzimi do tė pėrgatitej pėr atė qė do tė ndodhte nė tė ardhmen dhe pėr kėtė do tė ruajnė speciet dominuese qė tė vazhdojnė racėn njerėzore. Ata mendojnė se ndryshimet qė do tė vijnė do tė lejojnė njerėzit qė tė kėrcejnė njė kuant mė shumė nė rrugėn e evolucionit e vetėdijes pėr tė krijuar njė civilizim tė ri qė do tė tregojė harmoni dhe madhe dhe dhembshuri pėr tė gjithė njerėzimin.
Profecia e parė flet pėr “Kohėn e jo-kohės”, njė periudhė prej 20 vitesh, tė cilėt janė 20 vitet e fundit tė ciklit prej 5125 vitesh tė diellit. Kjo periudhė ėshtė nga vitit 1992 deri nė 2012 dhe ata e quajnė Kat..n. Majat kanė parashikuar qė gjatė kėtyre viteve erėrat diellore do tė bėhen mė tė forta dhe do tė shihen nė diell. Kjo do tė jetė njė kohė e arritjeve tė mėdha dhe shanseve tė shumta pėr njerėzimin. Sipas Majave, kėto ndryshime do tė ndodhin nė mėnyrė qė njerėzimi tė kuptojė si funksionon universi nė mėnyrė qė tė ngrihet nė njė nivel superior duke lėnė pas materializmin sipėrfaqėsor dhe tė ēlirojė veten nga vuajtjet.
Majat thonė se shtatė vjet pas nisjes sė Kat..n, pra nė 1999, ne do tė hyjmė nė kohėn e errėsirės e cila do tė na detyrojė tė konfrontohemi me sjelljen tonė. Profecitė e Majave thonė se nisja e kėsaj periudhe do tė shėnohet nga njė eklips diellor mė 11 gusht 1999. Kjo do tė pėrkojė edhe me rreshtimin e paprecedent tė tė gjithė planetėve nė njė linjė dhe ėshtė nisja e periudhės 13 vjeēare, e cila ėshtė edhe mundėsia e fundit pėr njerėzimin tė kuptojė ndryshimet qė po vijnė nė njė moment pėr rigjenerimit shpirtėror. (Tė mendosh qė majatė e kishin parashikuar saktėsisht eklipsin e 11 gushtit 1999 qė 5 mijė vjet mė parė, kjo nuk ėshtė pak)
Pėr Majat ēdo gjė ėshtė e numėruar dhe koha e 13 numrave tė shenjtė nisi nė gusht 1999. Ata parashikuan se bashkė me eklipsin, forcat e natyrės do tė vepronin si katalizatorė tė ngjarjeve duke i pėrshpejtuar me njė forcė aq tė madhe sa njerėzimi do tė ndihet i pafuqishėm pėrpara tyre. Gjithashtu, teknologjia ku ne besojmė aq shumė do tė nisė tė dėshtojė. Ne nuk do tė jemi mė tė aftė tė mėsojmė nga civilizimi ynė nė mėnyrėn se si jemi organizuar nė shoqėri. Ata thonė se zhvillimet tona tė brendshme shpirtėrore do tė kėrkojnė njė vend dhe mėnyrė mė tė mirė pėr tė vepruar.
Profecitė e para janė marrė nga studimi i diellit. Majat zbuluan se i gjithė sistemi diellor lėvizte, se edhe universi ynė ka ciklet e tij, pėrsėritet nė periudha qė nisin dhe mbarojnė si dita dhe nata. Sipas Majave, dielli ynė dhe tė gjitha planetėt rrotullohen nė cikle drejt qendrės sė galaksisė, dritės qendrore tė galaksisė. Njė sistemi diellor i duhen 25.625 vjet qė tė bėj njė cikėl tė plotė tė elipsit dhe kjo quhet njė ditė galaktike.
Cikli ėshtė i ndarė nė dy gjysma, tė ngjashme me natėn dhe ditėn. Pjesa nė gjysmėn mė pranė dritės qendrore ėshtė dita e sistemit tonė diellor dhe pjesa tjetėr ėshtė nata. Secila ditė e secila natė zgjasin nga 12800 vjet.
Majat zbuluan se ēdo cikėl i madh ka ciklet e vogla qė mbajnė karakteristika tė veēanta. Njė ditė galaktike ndahet nė pesė cikle me nga 5125 vjet secili.
Profecitė e Majave thonė qė nė vitin 1999 ne nisėm tė dalim nga fundi i ciklit tė pestė, i cili filloi nė vitin 3113 Para Krishtit dhe ne gjejmė veten tonė nė mėngjesin e ditės galaktike. Nė kėtė pikė ne dalim nga errėsira dhe jemi gati pėr tė hyrė nė dritėn e galaksisė nė vitin 2012. Ata thonė qė nė fillim dhe nė fund tė kėtyre ditėve, pra ēdo 5125 vjet, drita qendrore e galaksisė lėshon njė reze tė fortė dhe tė shndritshme. Dhe nga ky shpėrthim drite sinkronizohen tė gjitha planetėt me diellin. Majat e krahasojnė kėtė shpėrthim me pulsin e universit, i cili rreh ēdo 5125 vjet, ky puls shėnon fundin e njė cikli dhe fillim e njė cikli tjetėr. Pulsi zgjat 20 vjet dhe kėtu kthehemi tek “Koha e jo kohės”. Ėshtė njė periudhė zhvillimi, e shkurtėr por shumė intensive, brenda cikleve tė mėdha ku ne na jepen mundėsi tė mėdha por edhe hidhemi nė erėn e re tė evoluimit si individė dhe si njerėzim.
Kalendari i majave ėshtė i pėrpiktė. Ndaj misteri i madh majave pėrmblidhet nė pyetjen: Pse ata e kanė ndėrprerė kalendarin e tyre nė dhjetor 2012?
Ēfarė ndodh nė krishtlindjet e 2012 sipas interpremtimit tė Majave
Pak ditė pėrpara krishtlindjeve 2012 qielli ndahet nga dielli dhe toka e thatė nis tė rritet. Oqeanet i pėrgjigjen ndryshimeve tektonike dhe nė kėtė moment nis pėrmbytja e madhe e tokės. Era e re e njerėzimit kthehet nga dominim nė mbijetesė. Data e saktė e kėsaj ngjarjeje ėshtė 21 dhjetor 2012. Hėna do tė jetė tetė ditė e vjetėr dhe do tė jetė muaji i tretė hėnor nga njė seri prej gjashtė.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-12-2011, 09:46   #4
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 2,948
Thanks: 180
Thanked 405 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

Me bene shume frike tani qe do jetoja une tani ne kemi kete cikel
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-12-2011, 21:42   #5
iDeA
DiNaMiKe
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: FrymeMarrja
Posts: 2,948
Thanks: 180
Thanked 405 Times in 234 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
iDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėmiDeA i pazėvėndėsueshėm
Smile Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

Fundi i Botes, ndryshon teoria Maya


Rikthimi i nje zoti nuk eshte fundi i botes: pikerisht kete thote edhe kalendari i famshem Maya, sipas nje studimi te koheve te fundit te realizuar nga eksperte te Universitetit te La Trobe ne Australi dhe te shperndare nga Instituti Kombetar per Historine dhe dhe Antropologjine ne Meksike.
Sven Gronemeyer dhe Barbara Macleod, dy specialistet e ketij studimi pohojne se sipas ketij kalendari, 21 dhjetori i vitit te ardhshem shenon rikthimin e zotit Bolon Yokote, nje perendi qe lidhet me krijimin dhe luftrat. Sipas tyre, Maya-t kishin idene se me mbarimin e cdo ere perfundonte nje cikel i krijimit dhe fillonte nje tjeter e re. Nje ere eshte e perbere nga 13 cikle me nga 400 vjet, gjithsej 5125 vjet. Sipas ketyre llogarive, era aktuale perfundon ne 21 dhjetor 2012.
__________________
E fortė e pasfidueshme,
Fisnike e paperulshme,
Vetvetja e paharrueshme!
iDeA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2012, 13:07   #6
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

Cfare kuptohet me "majat donin te qeverisnin planetin"?
Si dhe ne c'menyre mendohesh se do e realizonin kete?
Vertet mendoni se majat ishin te afte ta benin kete,kur ato nuk i rezistuan dot as nje ekspasioni spanjoll?
Dihet boterisht se shkalla e civilizimit te majave ,pavaresisht aftesive te admirueshme te tyre per te studiuar qiellin dhe te parashikimit te ngjarjeve e fenomeneve astronomike,ata ishin ne nje shkalle civilizimi shume here me te ulet se popujt e Evropes.
Adria nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2012, 04:22   #7
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,737
Thanks: 8,257
Thanked 2,609 Times in 1,358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga iDeA Shiko postimin
Fundi i Botes, ndryshon teoria Maya


Rikthimi i nje zoti nuk eshte fundi i botes: pikerisht kete thote edhe kalendari i famshem Maya, sipas nje studimi te koheve te fundit te realizuar nga eksperte te Universitetit te La Trobe ne Australi dhe te shperndare nga Instituti Kombetar per Historine dhe dhe Antropologjine ne Meksike.
Sven Gronemeyer dhe Barbara Macleod, dy specialistet e ketij studimi pohojne se sipas ketij kalendari, 21 dhjetori i vitit te ardhshem shenon rikthimin e zotit Bolon Yokote, nje perendi qe lidhet me krijimin dhe luftrat. Sipas tyre, Maya-t kishin idene se me mbarimin e cdo ere perfundonte nje cikel i krijimit dhe fillonte nje tjeter e re. Nje ere eshte e perbere nga 13 cikle me nga 400 vjet, gjithsej 5125 vjet. Sipas ketyre llogarive, era aktuale perfundon ne 21 dhjetor 2012.
Kete mendim kam edhe une: mbaron nje cikel dhe fillon nje i ri.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2012, 04:26   #8
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,737
Thanks: 8,257
Thanked 2,609 Times in 1,358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postiminNė filmin “Revelations of the Mayans 2012 and Beyond”, qė aktualisht ėshtė nė prodhim, pohohet se fiset Maja kanė pasur kontakt me jashtėtokėsorėt, tė paktėn kėshtu ka thėnė producenti Raul Julia-Levy. “Meksika do tė tregojė kode, dorėshkrime dhe dokumente tė rėndėsishme, tė cilat shfaqin qartė kontaktin mes Majave dhe alienėve. Madje jo vetėm kaq. Tė gjitha kėto informacione janė konfirmuar edhe nga arkeologėt”, ka thėnė Julia-Levy, djali i autorit, Raul Julia. Nė njė konferencė pėr “The Wrap”, Luis Augusto Garcia Rosado, ministėr i Turizmit tė Shtetit meksikan tė Kampekes ėshtė shprehur se kanė dalė prova tė reja pėr kontaktin mes Majave dhe Ufove, e cila bazohet edhe nga pėrkthimet e disa kodeve, tė cilat qeveria i ruan nė fshehtėsi tė plotė prej shumė kohėsh”.

Raul Julia thekson se ka prova qė fiset Maja kishin pėr qėllim tė qeverisnin planetin pėr mijėra vjet, por u detyruan tė largoheshin pas pushtimit tė “njerėzve me qėllime tė kėqija”, duke lėnė pas shumė dėshmi qė ishin njė racė tepėr e zhvilluar. “Qeveria meksikane nuk po i bėn kėto deklarata pėr tė tėrhequr vėmendjen e tė tjerėve. Gjithēka qė themi, e pohojmė pa rezerva”. Filmi do tė drejtohet nga Juan Carlos Rulfo, qė ka fituar ēmimin “Humanitas Prize” (Ēmimin e Humanizmit) pėr “Whose to remain” nė vitin 2009 dhe Ēmimin e Jurisė pėr dokumentarin “In the Pit” nė 2006-n. “Pritet qė njerėzit ta marrin seriozisht kėtė dokumentar, sepse mesazhet janė shumė tė rėndėsishme pėr mbijetesėn njerėzore”, pohon Julia-Levy.

Kur Julia-Levy, me producentin Ed Elbert dhe bashkė-producenten Sheila McCarthy bėnė tė ditur bashkėpunimin e tyre mbi dokumentarin meksikan, ishin tepėr tė kujdesshėm teksa flisnin pėr kontaktin me alienėt, madje Julia-Levy pohonte se e kishin urdhėruar tė mos thoshte asgjė nė lidhje me kėtė fakt.

Pyetjes e cila lidhet me kontaktin me jashtėtokėsorėt, Rosado i ėshtė pėrgjigjur se po bėnte ēmos pėr realizimin e dokumentarit nė zona tė paeksploruara mė parė, pėrmes njė siti tė fiseve Maja tė Kalakmulit. Tani qė qeveria e Guatemalės e ka lejuar projektin, kanė dalė nė dritė shumė fakte tė reja dhe profeci tė zbuluara kohėt e fundit. Edhe pse qeveria e Guatemalės nuk ofron informacione mbi alienėt, i ėshtė bashkuar Meksikės pėr tė mbėshtetur projektin. “Si Guatemala, ashtu edhe Meksika, janė mishėrim i qytetėrimit tė vjetėr dhe tė zhvilluar tė Majave. Deri mė tani janė mbajtur tė fshehta disa zbulime tė rėndėsishme arkeologjike. Mendoj se ka ardhur momenti pėr t’i publikuar kėto informacione nė dokumentar”, ka thėnė ministri i Turizmit tė Guatemalės, Guillermo Novielli Quezada, nė njė konferencė pėr shtyp. Gjithashtu, ai shtoi se vendi po punon me regjisorėt pėr tė mirėn e njerėzimit.

Raul Julia thekson se bashkėpunimi ėshtė nxitur nga vetė Presidenti i vendit, Alvaro Colom Caballero. Guatemala ėshtė vendi arkeologjik i njė numri tė madh vendbanimesh Maja para-kolumbianė tė pėrqendruar nė Pellgun e Miradorit, qė pėrfshin qytetin e madh dhe po aq tė organizuar tė El Miradorit. Njė fakt tjetėr kurioz i deklaratės sė re tė ministrit tė Guatemalės, qė u pėrmend si pikė referimi nė Mirador, ėshtė piramida mė e madhe e botės. Nė fakt, Mirador nuk ėshtė emri i njė piramide. Ėshtė emri i gjithė qytetit, qė pėrfshin disa piramida, mė e madhja e tė cilave ėshtė “La Danta”. “Revelations of the Mayans 2012 and Beyond” do t’i fillojė xhirimet mė 15 nėntor dhe ėshtė parashikuar qė tė shfaqet nė sallat e kinemave nė fund tė vitit 2012, para pėrfundimit tė kalendarit Maja (21 dhjetor 2012). E ndėrsa skenarėt apokaliptikė janė fokusuar nė kalendarin qė pėrfundon mė 21 dhjetor tė vitit 2012, do tė zerohet njė cikėl prej 5126 vitesh.

Fiset Maja

Nė Amerikėn Latine njė qytetėrim tjetėr i zhvilluar lulėzoi. Ai ishte qytetėrimi i fiseve Maja. Majat ishin astronomė dhe matematikanė tė shquar dhe ndėrtuan kėshtu shumė qytete nė harmoni tė plotė me natyrėn. Ndėrtuan kanalizime dhe rrjete tė pėrsosura hidraulike nė gadishullin Jukatan. Sipas studiuesve dispononin mjaft pajisje tė njė teknologjie tė pėrparuar. Prej shumė studiuesish mendohet se nė vendet ku kanė jetuar Majat, duhet tė ketė ekzistuar njė sallė e lashtė ku ishin grumbulluar tė gjitha arkivat e qytetėrimit. Disa thonė se ndodhet nė njė piramidė nė pjesėn e nėndheshme tė saj, me tunele dhe salla sekrete. Legjendat thonė se nė kėto depo tė njohurive, informacionet janė depozituar nė kristale prej piriti tė njė cilėsie tė lartė, tė cilat janė nė gjendje tė depozitojnė sasira tė pafundme informacionesh dhe dijesh, tė ngjashme me CD-tė e sotme. /shqip/

mare nga albeu
Mandi, ne kete shkrim te sjelle ketu, ka shume gjera kontraversale, shume gjera qe shkeputen dhe nuk permbajne nje lidhje llogjikore.

Anyway, per mua eshte shume vone ketu...ndoshta nje here tjeter do shkruaj ne kete teme.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-10-2012, 17:47   #9
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

Trecereku i ketyre qe flasin per "njerezit e keqinj" jane ne fakt "njerezit e keqinj". Meksika sot e kesaj dite eshte e zaptuar nga rreth 300 familje me origjine Spanjolle, gjak teresisht Europian qe kakaris nga mengjesi deri ne darke se si Amerika u ka mare territore Meksikaneve(pra atyre). Hic gje nuk eshte pervec se nje lufte e rendomte territoriale e brishte e lidershipit Spanjoll (Meksikan) qe perdor metoda supersticionale per ti bere balle gjigantit Amerike i cili as nuk e ven ne refene fare.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2014, 00:06   #10
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2014, 00:34   #11
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

Ky mesazh qe mendohet se eshte i fisit Navajo, thuhet tjeterkund se eshte Noa me arken e tij. Eshte nje liber qe quhet "Popul Vuh", te cilin nuk e kam lexuar, qe thote shenon historine e krijimit te jetes sipas Maya.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2014, 22:41   #12
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

shih, majante paskan dashur ta qeverisin boten?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2014, 01:41   #13
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,549
Thanks: 1,540
Thanked 1,475 Times in 1,076 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

Inkasit do u kene thene bime coca borxh ketyre qe kane enderruar me sy hapur
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-06-2014, 08:55   #14
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,766
Thanks: 484
Thanked 298 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fiset Maja donin tė qeverisnin planetin

*

Ky rasti me fisin Maya, pretendimet e tyre per ta qeverisur boten, parashikimet e tyre per fundin e botes... jane kryesisht perralle me mbret.
Per kete ceshtjen e fundit te botes, deri ne nje kohe jane marre besimtaret ("dijetaret" nga radhet e tyre). Kurse, koheve te fundit, me kete teme ka filluar te merret edhe shkenca.

Sidoqofte, i para e punes, gabimi fatal qendron ne nje fjale te vetme, kurse kjo eshte "fundi". Per disa "fundi" eshte fund i gjithckaje kurse per te tjeret eshte fundi i dickaje te vjeter dhe fillimi i dickaje te re.

Kurse fjala eshte pikerisht per kete te dyten: fundin e nje epoke dhe fillimin e nje epoke te re.
Ne kohen e sotme fjala eshte per fundin e Epokes se Peshqve dhe fillimin e Epokes se Ujarit.
Mirepo, epokat nuk mbarojne/fillojne mbrendapermbrenda nje minuti a sekonde, te themi, me 31 dhjetor te vitit 2012, deri ne ora 12:00 ne mesnate eshte epoka e Peshqve dhe, nje sekonde a minut me pastaj fillon ajo e Ujarit. Kalimi prej nje epoke ne tjetren, sic eshte ky rast, zgjat dikur rreth 200-300 vite...

***
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur