Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-12-2011, 23:24   #1
DeuS
Authentic
 
Avatari i DeuS
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Vendndodhja: ..Relaxing!
Posts: 126
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
DeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėmDeuS ėshtė njė fener i lavdishėm
Dedikuar babait tim

Dua te flas per ty o baba , por fjale nuk po di te nxjerr nga goja . Dua te shkruaj per ty , por gishtat me shikojne me percmim . E dine qe s'jam dhe s'do jem i afte kurre te te ngrej ne piedestalin qe meriton dhe e dine qe s'jam i zoti te thur fjale , per te perqafuar imazhin tend aq sa dua.

Sa dua te te ngjaj mor bab. Sa dua te ecen ne hapat e tua .
Sa krenar jam kur me pyesin njerezit se biri i kujt jam . Kalove nje jete me halle ne kurriz. Kurre nuk ta vleresuam o shpirt i vllait .
Si motorr punon nga mengjesi deri ne darke . Si luan perpiqesh te cash ne kete bote te eger , vetem e vetem , qe ne folene tende te kete jete e mireqenie. Dua te te puth rrudhat ne ball or bab , dua te te shtrengoj fort kraharor dhe te te them me zemer " Faleminderit "

Eh ta dish sa e embel me duket ajo shpulla jote . Eh ta dish sesa me nevojitet sot. Sa te drejte paske patur te gjithcka ....

Sa i qete ndjehem kur ti je ne kete bote . Kushdo mund te me hedhi tutje , kushdo mund te me zhgenjeje , kushdo mund te tradhetoje , por ti kurre. Mos me ler vetem ne kete bote se pa ty jam askushi. Ti je jasteku ku une mbeshtes koken . Ti je vendi ku une gjej te verteten. Ti je babai im.

E di qe kurre nuk i mbajta dot premtimet sic duhet ti mbaja . E di qe kurre nuk bera ate gje qe ti deshe . Kurre nuk ta degjova fjalen me vemendje dhe gjithmone te kundershtova . Me kerkove korrektesine dhe kurre nuk e zbatova .
Te turperova ne shume vende . Vuajte nje jete por imazhin tend ne shoqeri e mbajte te paster me nder dhe une ..... eh mer bab sa shume te detyrohem.
Me dhe frymen e me rrite . Me gatove e me hape syte per jeten . Me bere burre dhe me forcove . Dhe e di qe kurre nuk do mundem te ta shperblej.

Degjoja nje kenge para ca ditesh dhe ishte dedikuar babait . Fjalet e saj me rrembyen dhe me hodhen ne ujvarat qe buronin mall , respekt , dashuri dhe deshire per te qene prane teje.
Vete me thoje gjithmone " Cfaredo te behesh apo te arrish ne jete , para prindit mbetesh - femije - "

" Te perulem dhe me dashurine dhe respektin suprem te lutem : Mos me ler vetem ne kete bote , se pa ty jam askushi ! "

Ju ftoj te gjithe te shprehni dicka te shkurter per baballaret tane.
Kjo teme eshte vetem per to -- Qe aq shume na mungojne -
DeuS nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i DeuS pėlqehet nga
i vjetėr 27-12-2011, 08:41   #2
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Re: Dedikuar babait tim

Ai qė respekton prindėrit,respekton edhe vehten.Prindėrit nuk mund tė krahasohen me asgjė nė botė dhe tė zėvendėsohen me asgjė.Ata janė hyjnitė tanė qė duhet t'i kujtojmė pėrherė.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Irfan CANA pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2013, 15:15   #3
Elina
✿⊱✿⊱✿⊱✿
 
Avatari i Elina
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Ne lotin e gezimit.
Posts: 1,729
Thanks: 52
Thanked 152 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dedikuar babait tim

NJE LETER E SHKRUAR NGA NJE VAJZE QE KA HUMBUR BABAIN...


Hej BABI, si shkojne gjerat atje lart..??

Te trajton mire parajsa?

Jo se, pasi te mori ne gjirin e saj nuk denjohet as te beje kete, do te beja gjithcka per te te kthyer ketu.

Pastaj ti ketu je akoma, sepse gjithe jeten tende e mblodha dhe i bera nje vend ne zemren time.

Por, sigurisht, ketu lotet vazhdojne te dalin te shtyre nga malli per ty.

E nese je mire ndoshta arrij te jem mire edhe une.

BABI, doja te te kerkoja falje sepse heren e fundit qe u pershendetem, nuk e di nese perqafimi qe te dhashe te trasmetoi ate qe duhet te kisha thene, qe te dua shume.
Une gjithsesi ta thashe kur po merrje fryme per here te fundit, por dyshoj te me kesh degjuar.

Dua te te them qe me mungon shume e qe lotet nuk mbarojne kur kujtoj kohen qe kaloja me ty.

Do kishim bere kaq shume gjera bashke nese do ishe ketu duke me mbajtur per dore, si atehere kur isha vogelushe.

E tani qe po te shkruaj kete leter, shoh lart ne qiell dhe perpiqem te mos qaj, por mungesa jote eshte me e forte se une.

Kam kaq shume gjera per te te thene por ajo qe dua te te bertas e ta degjosh mire eshte, se pavarsisht se ka pak kohe qe je larg meje, vendi me i privilegjuar ne zemren time te perket ty BABI!

Po po, ai vend plot me dashuri, ai vend qe thote gjithcka per mua, te perket ty!

Do te te shkruaj prap, te premtoj!

Me mungon dhe te dua pafundesisht shume!!!
__________________
☆☆✽ø.•♥♥•.ø✽ ღ♥ღ ღ♥ღ ✽ø.•♥♥•.ø✽☆☆
Elina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Elina pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2013, 19:24   #4
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 165 Times in 124 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Dedikuar babait tim

Babai im!
Mungesa yte gjithnji ishte e dukshme,jo vetem per faktin se vendi ku ti uleshe mbeti bosh,pore edhe oda qe kure u largove nga kjo bote, qe me ty ishte shume e pa drejt sikur rrin ne nderimin tend vetem e heshtur.
Edhe rruget me duken sikur mbajn zi,edhe hieshia sikur u mungon rrugeve e sokaqeve me balt dhe leqe gjarprore nga mungesa e plisit te bardhe dhe mahrames qe gjithnji te shkelqente ,sepse per te perkujdesej njeriu me madheshtor i tokes qe na rrethon..nėna ime , muzgut i ipte bardhesin ,pak para se dita e e humbaste driten me ty dita behej me e gjat ,tek po ktheheshe rrugeve te gjata me mengjesin e dites neper motin e lig ne perditshmerin qe ishte e zakonshme qe me faljen e sabahut .Shpesh me kujton ate shikimin tend nga Rudina se mos te zente shi a bresher rruges qe ishte qe ishte si nji ritual i ber nga ty per ne... te na siguroje buken tone.
Mbi te gjitha ishe nji njeri vertet i madh.Ishe i ndershem me kuptimin e fjales,sepse pa ty jeta do me kalonte pa mesuar fjalen e besen shqiptare.Pa ty nuk do isha,madje me mir edhe hic te mos isha,sepse ishe vet kuptimi per jeten BABI IM.

Nuk i doje dembelet,barkmdhajet dhe ata qe jeten e benin kuptim i nji makina qe kalon kilometara dhe hudhet ne hekrari.

Te shkruaj sa detin ta shterroja nuk do dilja haku,sepse jeta yte ishte e gjat duke i kaluar barierat,dhe rruget neper mote te liga me rrebeshe e acare,pore qe ia dole faqebardhe si as nji tjeter.
I pa vdekshem qoft kujtimi per Ty BABAI IM .
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Ganimet pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2013, 20:10   #5
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,718
Thanks: 775
Thanked 715 Times in 317 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dedikuar babait tim

Janė disa momente gjatė jetės kur dikush tė mungon aq fort, sa qė vėrtet do doje ta nxirrje nga ėndrrat e tua pėr ta pėrqafuar.
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2013, 20:19   #6
e panjohura
Super Moderator
 
Avatari i e panjohura
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Atje ku mė le!
Posts: 5,630
Thanks: 2,179
Thanked 2,729 Times in 988 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
e panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėme panjohura i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dedikuar babait tim

BABI!Sa me mungon sa te lehta i pata ditet kur Ti ishe pran meje dhe bashk shkonim ta vizitonim ate varr te vogel po pse more BURRE edhe ti me le??
__________________
,,Askush nuk tė dėmton mė shum se vetėvetja''!
Nganjehere mendoj s'e: asnje tingull nuk eshte me shurdhues se sa heshtja e njeriut qe do....
-"Mjerė ai qė ka dashur vetėm formėn, trupin dhe pamjen, vdekja i'a rrėmben tė gjitha. Dashuroni shpirtin.. se do ta rigjeni..''
e panjohura nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i e panjohura pėlqehet nga
i vjetėr 09-04-2013, 20:33   #7
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 13,177
Thanks: 2,120
Thanked 5,868 Times in 1,833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 176
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Dedikuar babait tim

Rrenqethese vertet..
Jo un se imagjinoj dot te jetoj asnje sekonde pa te sepse eshte gjeja me e ēmuar qe kam.

Te dua shum babushi im.
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2013, 22:10   #8
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,668
Thanks: 1,183
Thanked 1,415 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dedikuar babait tim

Na bete te qajme
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2013, 00:19   #9
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 7,966
Thanks: 1,513
Thanked 1,390 Times in 529 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dedikuar babait tim

sa sentimentale kjo temė .. une nuk dua qe femijet e mi te jen keshtu sentimental..vdekja osht diqka normale , secili njeri vdes..

..a asht pas vdekjes sikurse para lindjes , apo askush nuk di asgje per ket pun ?
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2013, 19:39   #10
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,974
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
J-W ka mbyllur reputacionin
Smile Pershendetje per baballaret tane

Nje poezi per baballaret tane meqens se sot eshte dita babait....

E quajme Baba . . . Ate mashkull qe nuk e shohim pothuajse kurre ne shtepi nga punet e teperta! Ate mashkull qe na thote gjithmone " Po " ! Ate mashkull qe te ben te qash , por qe pas pak minutash te ben te qeshesh! Ate mashkull qe eshte tmerresisht xheloz per " vogelushet e tij " Ate mashkull qe po te kishte ne xhep nje milione euro , do ti harxhonte per ne ! Ate mashkull qe vjen te perqafon , te puth , dhe mjafton ta shohesh ne sy per te kuptuar se sa shume na do ! Qe cdo perqafim i yni , cdo buzeqeshje e jona , e ben ti kaloje cdo zemerim qe ka perbrenda ! Ne jete shume do te behen " baba " por shume pak do dine te jene te tille ! Do ta lendojme . . . Do ta lendojme kur te na thote te bejme dicka dhe ne nuk do ta bejme , do ta lendojme per fjalet qe do ti themi ne preh te zemerimit , pa i menduar vertet , do e lendojme edhe pse nuk duam ! Por ai do jete gjithmone afer nesh dhe nuk do te na i ktheje kurre shpinen ! Nuk do te eci para nesh , as mbrapa , por do eci perhere me ne per te na udhezuar , per te na drejtuar ne rrugen e duhur , per te na mbrojtur , per te na dashur !

Babi te dua shume dhe me mungon pa mase
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2013, 19:41   #11
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pershendetje per baballaret tane

Gezuar festen baballaret!

Nuk e dija qe kishte nje feste edhe per ta,gjithsesi e meritojne.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2013, 19:45   #12
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,231
Thanks: 10,281
Thanked 5,706 Times in 3,845 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pershendetje per baballaret tane

Eh kur me kritikonte????
Nejse....
RIP ZEMRA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 16-06-2013, 19:45   #13
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,974
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pershendetje per baballaret tane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Gezuar festen baballaret!

Nuk e dija qe kishte nje feste edhe per ta,gjithsesi e meritojne.
Veē Festės sė Nėnės, pak kush mund ta di qė ekziston edhe Festa e Baballarėve. Bėhet fjalė pėr njė kremtim, qė i dedikohet baballarėve tė familjes dhe qė e ka zanafillėn nė fillim tė viteve ‘900. Festa e parė pėr baballarėt u zhvilluar nė Fairmont (West Virginia), mė 5 korrik 1908. U organizua nga Grace Golden Clayton, e cila deshi tė kujtonte 210 baballarėt, tė cilėt kishin humbur jetėn nė tragjedinė e minierės sė Monongah, mė 6 dhjetor 1907. Fatkeqėsisht, festa u errėsua nga eventet tė tjera nė qytet, kėshtu Kontea e West Virxhinias, nuk e regjistroi zyrtarisht ditė pushimi dhe prandaj s’u festua mė. Kjo festė u harrua deri nė 1972-shin, kur njė nga bashkėpunorėt e presidentit amerikan Nixon, punoi pėr tė rifituar kėtė traditė.

Mirėpo koncepti modern i Festės sė Baballarėve erdhi nga Sonora Smart Dodd, e lindur nė Arkansas, e cila praktikisht i dha hov nė vitin 1910 festimit tė Ditės sė Baballarėve. Por pėr shkak tė disa problemeve, ligji mbi njohjen kombėtare tė Festės sė Baballarėve u paraqit nė Kongresin Amerikėn nė vitin 1913. Madje aq shumė diskutime ngjalli, sa qė vetėm nė 1972-shin, pas miratimin nga Kongresi dhe firmosje sė presidentit Nixon, festa mori trajtė kombėtare. Tashmė qė nga atėherė, nė SHBA e Kanada kremtohet Festa e Babait, nė tė dielėn e tretė tė qershorit, po ashtu si edhe nė Britani, Hong Kong, Indi, Filipine, Irlandė, Singapor, Japoni, apo Malajzi.

Kurse nė Itali, ashtu si edhe nė Portugali e Spanjė (me kėtė rast, dyqanet e bėjnė pushim), sipas traditės katolike, festa kremtohet pikėrisht sot, 19 mars, nė ditėn e Shėn Xhuzepes, aq sa njihet zakonisht edhe si Festa e Shėn Xhuzepes. Mirėpo jo tė gjitha vendet e botės kanė tė njėjtėn datė pėr kremtimin e ditės, nė nder tė baballarėve...

Bota arabe

Aty festohet mė 21 qershor, nė ditėn e parė tė verės. Kjo, sepse festa e nėnės, nė ato vende, festohet nė ditėn e parė tė pranverės.

Argjentina

Festa e baballarėve nė Argjentinė festohet po ashtu si nė SHBA, nė tė dielėn e tretė tė qershor, por ka disa tentativa pėr tė shtyrė datėn mė 24 gusht, pėr tė pėrkujtuar ditėn, kur “Babai i Kombit”, José de San Martin pati fėmijėn e parė.

Australi

Kėtu, festa e Baballarėve festohet nė tė dielėn e parė tė Shtatorit dhe nuk ėshtė ditė festive. Vetėm zona e Victorias vijon traditėn e nderimit tė rolit e figurės sė babait.

Brazil

Aty, Festa e Baballarėve kremtohet 3 muaj pas festės sė Nėnės, nė tė dielėn e dytė tė gushtit.

Danimarkė

Festa e Baballarėve kėtu kremtohet mė 5 qershor dhe pėrkon me Ditėn e Kushtetutės, qė ėshtė festė

Gjermani

Kėtu festohet nė mėnyrė tjetėr nga pjesėt e tjera tė botės. Gjithmonė kremtohet 40 ditė pas PAshkėve dhe ėshtė festė federale. Nė disa zona quhet edhe Dita e Burrave (Männertag), apo Dita e Zotėrinjve (Herrentag). Shumė e konsiderojnė kėtė ditė, si moment kur duhet pirė, duke u bėrė tapė.

Korea e Jugut

Kėtu kujtohet Dita e Prindėrve, mė 8 maj, por s’ėshtė njė ditė festive.

Seychelles

Nė kėto ishuj, Festa e Baballarėve kremtohet nė ditėn e 16 tė qershorit dhe s’ėshtė festė

Zelanda e Re

Kėtu kremtohet nė tė dielėn e parė tė Shtatorit, por s’ėshtė ditė festive.

Polonia

E kremton Festėn e Baballarėve mė 23 qershor

Rumani

Duke nisur nga viti 2010, kėtu Festa e Baballarėve celebrohet nė tė dielėn e dytė tė majit dhe njihet zyrtarisht nga Shteti.

Kinė

Nė Republikėn Popullore kineze, Festa e Baballarėve kujtohet mė 8 gusht, nė ditėn e 8-tė tė muajit tė tetė tė vitit. Kurioz ėshtė fakti qė nė kinezēen mandarinė, shqiptimi i numrit 8 ėshtė “ba”

Thailande

Nė Tailandė, Festa e Baballarėve ėshtė e lidhur plotėsisht me ditėlindjen e mbretit. Pikėrisht, Bhumibol Adulyadej (Rama IX) ka lindur mė 5 dhjetor. Tradicionalisht, kjo festohet duke i dhėnė njė lloj lule (Canna) mashkullore babait, apo gjyshit. Pėr mė tepėr, tailandezėt vishen me ngjyrėn qė i pėrkon ditės kur ka lindur mbreti, si homazh dhe respekt ndaj tij. (expoonline)
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i J-W pėlqehet nga
i vjetėr 16-06-2013, 19:50   #14
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pershendetje per baballaret tane

Ne gjermani e festokan me mire
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2013, 19:59   #15
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,624
Thanks: 4,429
Thanked 5,269 Times in 3,351 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pershendetje per baballaret tane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Ne gjermani e festokan me mire
per Festen e babes me ka ble cuni nji hapse birrre qe knon:GEZUAR
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 16-06-2013, 20:03   #16
prizrenasi
Unik.
 
Avatari i prizrenasi
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 36
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
prizrenasi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Pershendetje per baballaret tane

Gezuar te gjith baballarve kudo qe i kemi.
prizrenasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2013, 20:06   #17
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pershendetje per baballaret tane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
per Festen e babes me ka ble cuni nji hapse birrre qe knon:GEZUAR
ta paska bo me hile cuni...ka hall qe ti te humbesh mendjen mbas kenges edhe ai te vjedhi birren...nuk i thone kot..qe kur polla mu tha zorra
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2013, 21:13   #18
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 18,624
Thanks: 4,429
Thanked 5,269 Times in 3,351 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 242
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pershendetje per baballaret tane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Freemason Shiko postimin
Eshte nje teme kushtuar babait por nuk po e gjej dot
para ca vitesh shkova ke varri plakut.nuk me pelqejn varrezat si ateist qe jam
mora nji faqore dhe i futem nga nji dopio.vetem me fotografine

ja ēoja wiskin dhe vodka gorbacov nga gjermania
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i drague pėlqehet nga
i vjetėr 27-07-2013, 14:34   #19
Elina
✿⊱✿⊱✿⊱✿
 
Avatari i Elina
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Ne lotin e gezimit.
Posts: 1,729
Thanks: 52
Thanked 152 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dedikuar babait tim

Dashuria ben mrekullira
Dashuria per babain, ka bere te mundur qe nje studente e arkitektures ne Angli te projektoje nje biciklete unike, e cila nderthuret me karrocen e njerezve me aftesi te kufizuar dhe kjo ben te mundur qe te dy te shetisin njekohesisht
__________________
☆☆✽ø.•♥♥•.ø✽ ღ♥ღ ღ♥ღ ✽ø.•♥♥•.ø✽☆☆
Elina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-07-2013, 14:52   #20
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Dedikuar babait tim

i lumte c'i paska vajtur mendja !
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur