Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2012, 01:26   #541
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Jane sllavet dhe satelitet e tyre, qe i bien daulles dhe shajne Pokornin.
Eric Hamp ka kohe qe thene shqipja eshte boshti i gjuheve te Ballkanit.
Akademia jone nga ana tjeter nuk kane para per studime, prandaj shume s`ju vihet faj.Zet, mrpfsh per sonte.
Perkundrazi, ata e citojne. Dhe askush nuk ka thene gje te tille per Shqipen, kane thene per gjuhen Ilirike, e cila njihet si proto-sllavisht.

Eshte detyra jone qe flasim shqip te lidhim rrenjet me deget. Dhe kjo nuk behet duke share personat qe kane aftesine me gjenuine dhe pergatitjen per ta bere ate, pasi kjo nuk pajtohet me ate qe eshte thene dhe eshte ngritur mbi balten e thare te atyre qe nuk kane folur kurre shqip.

Eshte tjeter histori, se debati konstruktiv nuk eshte lehte te arrihet. Duke pasur bere vete te njejtin gabim per vite te tera, kuptoj. Ndonese i afti nuk behet me pak i tille nga kontroversiliteti dhe antipatia subjektive e atyre qe rrethojne, pengohet te prodhoje ne se i vendosen sitematikisht shkopinj nden rrota per arsyet me prozaike egoiste.

Tashi, secili te beje si te doje ose dije.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-11-2012, 02:17   #542
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Ju ktheva edhe nje here postimeve te mepareshme dhe fjales ku Kontinenti permend fjalen "harlis".

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Ne fakt Baric ka dhene disa interpretime te sakta,por prape shqiptaret me duket se i cilesonte si trake.

Fjala hardhi ,ne lat.horti,armen.orti personalisht e mendoj si pasardhese e rrenjes ard/ert (ndoshta nje ark me e vjeter) dhe me vone >> h`ard e shq.vjeter qe kupton nje perdredhje si hardhuce,v`erdalle,v`ertit etj.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinent
Edhe nje here...fjala ''harlisje''.
Ne shume treva tonat, neper fjale te ndryshme germen l apo ll, nuk e thone sic e shkrova por e thone me dh, pra, harli = hardhi.
Malli per shtepine = Madhi per shtepine, etj.etj. Une me lart ta shkrova arsyetimin, tjeter pune se ti thua; nuk eshte e vertete, por pas ketij mohimi, duhet te sjellesh argumentin e kundert.
Me sa kuptoj, Kontinenti ka thene "Hardhi" mund te jete rotacion per "Harlli(s)" ose harlis. Nderkohe Ikthus thote se "hArd" "hArl" si ne "verdalle" jane sinonime.

Nderkohe qe "hard" u permend si variacion kuptimor i Gardhit, kemi edhe kete kuptimin tjeter.

'dr', 'vr' 'hrl' ruhet edhe ne dredh, drethkez, qe eshte po ashtu bime kacavjerrese.

Anglishtja ruan nje fjale te vjeter me origjine te 'panjohur' - harlot/perdale. Nje tjeter eshte harlequin.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 06-11-2012, 23:37   #543
Eliot
.
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 925
Thanks: 3
Thanked 16 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Eliot ka mbyllur reputacionin
Re: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Evropė apo Europė?

Cila eshte me e sakte ne gjuhen shqipe.Flm nese me jepni pergjigje te arsyeshme dhe justifikueshme.
Eliot nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 06-11-2012, 23:47   #544
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,268
Thanks: 6,261
Thanked 4,795 Times in 1,965 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eliot Shiko postimin
Evropė apo Europė?

Cila eshte me e sakte ne gjuhen shqipe.Flm nese me jepni pergjigje te arsyeshme dhe justifikueshme.
Evrope.


Land, kjo eshte per ty:

http://en.wikipedia.org/wiki/Natufian_culture
Socio nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 07-11-2012, 05:41   #545
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Evrope.


Land, kjo eshte per ty:

http://en.wikipedia.org/wiki/Natufian_culture
nuk hedh poshte ate qe kam shkruar une, behet fjale per nje kulture mjaft primitive andej nga palestina, pra afer egjiptit(afrike). nje deshmi tjeter me teper kunder mbeshtetsve te atlantides me nje shkalle qyteterimi superiore dhe ndaj qyteterimit qe kemi sot.
ne europe dhe ne ballkan nuk ka asnje gjurme qyteterimi te asaj kohe.

duke mos harruar qe me kete natufian culture jemi ne nje territor spekullimesh persa i perket datimit.
land nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 07-11-2012, 15:17   #546
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Eliot Shiko postimin
Evropė apo Europė?

Cila eshte me e sakte ne gjuhen shqipe.Flm nese me jepni pergjigje te arsyeshme dhe justifikueshme.
Europe !
Per mua kjo eshte pergjigjia e sakte.

Kurse varianti tjeter me V, eshte thjeshte ndikim nga greqishtja i cili ka hyre edhe ne emrat puro shqip, sic eshte psh, emri Teuta qe ne jug te Shqiperise gjendet ne variantin Tefta, por origjinali i ketij emri eshte Teuta.
Keshtu ka ndodhur dhe me fjalen; Europe.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 07-11-2012, 17:41   #547
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Europe !
Per mua kjo eshte pergjigjia e sakte.

Kurse varianti tjeter me V, eshte thjeshte ndikim nga greqishtja i cili ka hyre edhe ne emrat puro shqip, sic eshte psh, emri Teuta qe ne jug te Shqiperise gjendet ne variantin Tefta, por origjinali i ketij emri eshte Teuta.
Keshtu ka ndodhur dhe me fjalen; Europe.
u-w-v-f Kjo eshte nje nder digammat e famshme, por eshte interesant rasti me Teuta/Tefta.

A nuk e shqiptojne gjermaniket W si V?
ZET nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 07-11-2012, 19:19   #548
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Rasti me Teuta + Tefta, sipas meje eshte natyral per nga ndikimi, apo te qenit i ndikuar. (Eshte kopjim i pa vetedijshem).
Kurse per rastin Europe + Evrope, nuk duhet te ndikohemi nga menyra greke e heqjes se diftongjeve, dhe ne rastin qe kemi, eu = f.
Keshtuqe, fjala Europe, nuk duhet te jete Evrope.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 07-11-2012, 20:39   #549
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Evrope.


Land, kjo eshte per ty:

http://en.wikipedia.org/wiki/Natufian_culture
Ndonese jasht temes edhe kjo informate do me interesonte c'eshte ajo qe paska thene Landi e qe kjo i ipka ndonje pergjegje(?).
Sepse nuk qenkam ne ngjarje!
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 07-11-2012, 20:45   #550
MICI
Super Anėtar
 
Avatari i MICI
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 229
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
MICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Re: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Europe !
Per mua kjo eshte pergjigjia e sakte.

Kurse varianti tjeter me V, eshte thjeshte ndikim nga greqishtja i cili ka hyre edhe ne emrat puro shqip, sic eshte psh, emri Teuta qe ne jug te Shqiperise gjendet ne variantin Tefta, por origjinali i ketij emri eshte Teuta.
Keshtu ka ndodhur dhe me fjalen; Europe.
Faleminers Kontinent per kit menim, ama une, djale, sun pajtona qitu me ty kurqysh.

Na kurre se kem thirre Evropen 'Europe' as n'tfolme e as n'tshkrume ... e as n'fjalor se kem !!!

Tash, ti qi e bone kit lidhje me Teuten/Teften nuk mun mu krahasu me Europe/Evrope .. se Evrope/Europe oshte fjale e huj qi e kem marre ashtu qysh e kem ni, a emnin Teute e kem pase gjithe me veti, oshte i venit, e qashtu ka mete.

Po du me thone qi na 'Europe' si kem thone kurre ma heret qi masanej me ndikim me ndru n' Evrope. A po m'kupton ?

Tu rrit nera
MICI nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 07-11-2012, 20:48   #551
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Po, te kuptoj shum mire, dhe e di qe ju kurre nuk e keni perdor me germen U ate fjale.
Por me germen V, ne rajonin tone e perdorin vetem greket, dhe une jam dakort jam me ty, por mendoj se eshte e huazuar.
Mund te jem dhe gabim....pse jo ?
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 07-11-2012, 21:04   #552
MICI
Super Anėtar
 
Avatari i MICI
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 229
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
MICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuarMICI ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Po, te kuptoj shum mire, dhe e di qe ju kurre nuk e keni perdor me germen U ate fjale.
Por me germen V, ne rajonin tone e perdorin vetem greket, dhe une jam dakort jam me ty, por mendoj se eshte e huazuar.
Mund te jem dhe gabim....pse jo ?
Po, oshte e huazume, ama oshte krejt fjala e huazume ... edhe jo vec prej neve edhe shkijeve, qi e kane 'Evropa' (pershemull 'Evropska zajednica' qi i thojne) e edhe tyrqelite e kane 'Avrupa'

Faleminers
MICI nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 07-11-2012, 21:24   #553
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 107 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Po, te kuptoj shum mire, dhe e di qe ju kurre nuk e keni perdor me germen U ate fjale.
Por me germen V, ne rajonin tone e perdorin vetem greket, dhe une jam dakort jam me ty, por mendoj se eshte e huazuar.
Mund te jem dhe gabim....pse jo ?
Natyrisht qe eshte e huazuar. Ne gjuhen greke ὐ-ja kur shfaqet ne perberje te nje diftongu shqiptohet f ose v. Rasti me tipik eshte ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ qe lexohet ele-f-theria, sepse eshte nje grup diftongik ΕΥ qe do ta bente shqiptimin gati te pamundur nese do te shqiptohej, ne formen origjinale si zanore i ose y-u(ne ""greqishten e vjeter"). Po keshtu ndodh dhe me εὐρύς prej nga mendohet qe ka ardhur termi Europe, diftongu εὐ shqiptohet ne bizantinishte(greqishte moderne) si ev. Nuk dihet si eshte shqiptuar ai ne "greqishten e lashte", por ajo qe eshte domethenese eshte se fjala korrespondente ne shqip i/e gjerė, eshte pothuajse identike ne shqip me ate """greke""", nese heqim prapashtesen parazitare ύς. Pra do kemi:

εὐρύς=gjerė
<=>
εὐρ=gjerė

dhe nese do te hiqnim gj-nė e shqipes qe futet automatikisht perpara, per lehtesi shqiptimi, duke pasur parasysh aftesite vetekorrigjuese te gjuhes shqipe, do kishim
εὐρ=erė
une besoj se kemi te bejme me nje metateze te plote dhe ne thelb εὐρ-ύς eshte fjala shqipe: "(i/e) gjerė", per te cilen dhe une bie dakord qe eshte rrenja e fjales Europe.
Zeus10 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 08-11-2012, 16:31   #554
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Zeus, njohuirite qe ke kane shume vlera, por mos harro nje gje.
Sistemimin, menyren e paraqitjes.
Zeus, menyra e paraqitjes vjen e dyta nga rendesia, pas njohurive. Duhen te bashkohen te dyja, qe te jape frutin e duhur.
Me fal qe ta them kete, sepse me dukesh djale me vlera, por largohu nga menyra akademike e te shprehurit, se ketu je ne nje forum, dhe njerzit e duan me thjeshte shpjegimin.
Fjalet e shkruara ne greqisht psh. nuk i lexojne dot te gjithe, per te mos thene qe pak, shume pak arrijne t'i lexojne.
Po pjesa tjeter?
Sidoqofte perseri me fal qe te nderhyj, por ta them thjeshte ne menyre shoqerore.
Respekte.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 08-11-2012, 16:49   #555
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zeus10 Shiko postimin
Natyrisht qe eshte e huazuar. Ne gjuhen greke ὐ-ja kur shfaqet ne perberje te nje diftongu shqiptohet f ose v. Rasti me tipik eshte ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ qe lexohet ele-f-theria, sepse eshte nje grup diftongik ΕΥ qe do ta bente shqiptimin gati te pamundur nese do te shqiptohej, ne formen origjinale si zanore i ose y-u(ne ""greqishten e vjeter"). Po keshtu ndodh dhe me εὐρύς prej nga mendohet qe ka ardhur termi Europe, diftongu εὐ shqiptohet ne bizantinishte(greqishte moderne) si ev. Nuk dihet si eshte shqiptuar ai ne "greqishten e lashte", por ajo qe eshte domethenese eshte se fjala korrespondente ne shqip i/e gjerė, eshte pothuajse identike ne shqip me ate """greke""", nese heqim prapashtesen parazitare ύς. Pra do kemi:

εὐρύς=gjerė
<=>
εὐρ=gjerė

dhe nese do te hiqnim gj-nė e shqipes qe futet automatikisht perpara, per lehtesi shqiptimi, duke pasur parasysh aftesite vetekorrigjuese te gjuhes shqipe, do kishim
εὐρ=erė
une besoj se kemi te bejme me nje metateze te plote dhe ne thelb εὐρ-ύς eshte fjala shqipe: "(i/e) gjerė", per te cilen dhe une bie dakord qe eshte rrenja e fjales Europe.
Zeus,mjaft interesante dhe mund te them se toskerishtja nuk ishte e huaj ne dialektet e shumta te asaj c`ka quhet sot Greqi,e kam fjalen per kalimin gjane -gjere, qe s`ka asnje problem sepse edhe tan(ton)-ter-os eshte gjeresisht e perdorur ne ate kohe.
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 08-11-2012, 20:14   #556
IKHTHUS
V.I.P
 
Avatari i IKHTHUS
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 332
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
IKHTHUS ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kontinenti Shiko postimin
Po, te kuptoj shum mire, dhe e di qe ju kurre nuk e keni perdor me germen U ate fjale.
Por me germen V, ne rajonin tone e perdorin vetem greket, dhe une jam dakort jam me ty, por mendoj se eshte e huazuar.
Mund te jem dhe gabim....pse jo ?
Kontinent me fal,desha te korigjoj ate qe the per germen V .Ne etimologjine e gjuhes shqipe ajo quhet prothetic V dhe eshte nje shtylle mbajtese qe e vendos latinishten prapa gjuhes shqipe, pra eshte shume e rendesishme sepse i vijne pas, etruskishtja dhe latinishtja.Kjo ka ardhur nga zhvillimi U-V ne shqip dhe eshte nje nga zhvillimet fonetike me spektakolare, te pakrahasushme te gjuhes shqipe qe turbullojne te tere linguistet.
IKHTHUS nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 08-11-2012, 20:21   #557
Kontinenti
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Posts: 1,406
Thanks: 19
Thanked 1,394 Times in 425 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Kontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyerKontinenti ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Kontinent me fal,desha te korigjoj ate qe the per germen V .Ne etimologjine e gjuhes shqipe ajo quhet prothetic V dhe eshte nje shtylle mbajtese qe e vendos latinishten prapa gjuhes shqipe pra eshte shume e rendesishme sepse i vijne pas, etruskishtja dhe latinishtja.Kjo ka ardhur nga zhvillimi U-V ne shqip dhe eshte nje nga zhvillimet fonetike spektakolare te gjuhes shqipe.
sepse i vijne pas, etruskishtja

IKHTHUS, i kam bere me te zeze keto fjale.
Cila ka qene etruskishtja? Ka shume studiues qe edhe e kane mohuar egzistencen e saj, apo ate popull me emrin etrusk. E kane quajtur fantazi letrare etj.
Etruskishtja nuk ka qene asgje tjeter, por nje dialekt i kesaj gjuhe qe flasim ne sot. Ndryshe nga latinishtja qe eshte ashtu sic ke thene dhe qe mori forme tjeter nga origjina e saj.
Kontinenti nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 08-11-2012, 22:14   #558
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 41 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Zeus

Oktavian Augusti ndertoi tempullin
e Jupiter Tonans ne Rome . . . .

emri Tonans eshte perkthimi qe Augusti beri per emrin origjinal Ζεὺς βροντῶν-Zeu gjemues.

Ne mitologjine romane Zeus ka dy epitete qe lidhen me rrufene.
Iuppiter Tonans( Zeri i rrufese)....tuono(it)= zeri qe leshon rrufeja ose e thene ne italisht, l'espansione del canale ionizzato genera anche un'onda d'urto rumorosissima.
Iuppiter Fulgurator ose Fulgens (rrufehedhes apo rrufegodites, thunderer......fulmine=rrufe)


s'ka dyshim qe Tonans eshte perkthim i ZEU-zeri, 's' eshte nje fundore "greke" e vonshme.

ndoshta ZEU jep me vone Zot ne te njejten menyre qe Dias jep Deus,Dio etc.
------------------------------------------------------------------

Tempulli i Zeusit ose i quajtur ndryshe triade capitolina (Giove, Giunone dhe Minerva) ne Campidoglio ishte tempulli me i madh i shtetit romak dhe u ngrit ne konkurence me sanktuarin Iuppiter Latiaris( Giove Laziale, Jupiteri Lacial)qe ndryshe quhej Giove Albano ne Mons Albanus( sot Monte Cavo) ne afersi te qytetit antik ALBA LONGA qe dikur ishte qendra e populi albenses(popoli albensi).

Ky qytet u shkaterua nga Roma nen mbretin Tullo Ostilio ne vitin 673 para krishtit.land nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 08-11-2012, 23:55   #559
Zeus10
Epirus Patria Nostra
 
Avatari i Zeus10
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Vendndodhja: Canada
Posts: 344
Thanks: 15
Thanked 107 Times in 57 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
Zeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyerZeus10 ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Nuk duhet harruar, qe rrufeja ka dy elemente:
1. Driten
2. Tingullin

Zeusi, duke qene i konfirmuar si zoti rrufehedhes, mund te barte nje dualitet kuptimesh brenda emrit te tij, apo dhe me shume. Por kuptimet e mesiperme i bart se s'ben:

Ζε-ύς--> gjemimin e rrufese, pra tingullin, zerin.
Δί-ας---> driten ve-zu-lluese, pra di-ten, di-ellin

nuk duhet harruar as forma z e rrufese, qe ai leshonte:

Zeus10 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 09-11-2012, 02:01   #560
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,490
Thanks: 72
Thanked 389 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IKHTHUS Shiko postimin
Kontinent me fal,desha te korigjoj ate qe the per germen V .Ne etimologjine e gjuhes shqipe ajo quhet prothetic V dhe eshte nje shtylle mbajtese qe e vendos latinishten prapa gjuhes shqipe, pra eshte shume e rendesishme sepse i vijne pas, etruskishtja dhe latinishtja.Kjo ka ardhur nga zhvillimi U-V ne shqip dhe eshte nje nga zhvillimet fonetike me spektakolare, te pakrahasushme te gjuhes shqipe qe turbullojne te tere linguistet.
Nuk ka asgje spektakulare. Guha gjermanike/afrikane ju mbivendos pellazgjishtes/ilirishtes ne eren tone. Epiri (shfarosur se paku dy here nga popullata autoktone) dhe Roma jane udhehequr ne dark ages nga raca aziatike te ardhura nga veriu. Kam pershtypjen (ende per t'u provuar) se gjuha Eolike mund te jene ne fakt nje fuzion linguistik i susbstratit ilir me ate barbar.

Gjermanet, sic e kam thene, e shqiptojne U dhe W si V. Kaq thjeshte.
ZET nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur