Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-01-2012, 23:18   #1
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Flet Kadri VeseliKy burrė (Kadri Veseli) ka potencialin e njė ylli: Kush adhuron Robert De Niron, mund ta marrė pėr vėllanė e artistit tė famshėm.Nderi i burrave nga Bjeshkėt, flet Kadri Veseli


Lajme Shqip Saturday, 07 January 2012 17:17
Nderi i burrave nga Bjeshkėt, flet Kadri Veseli


Ky burrė (Kadri Veseli) ka potencialin e njė ylli: Kush adhuron Robert De Niron, mund ta marrė pėr vėllanė e artistit tė famshėm. GT-ja ka zhvilluar njė intervistė m ish shefin e Shėrbimit tė fshehtė SHIK tė ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, i cili aktualisht po pėrgatitet ti hyjė politikės nė Prishtinė. Me tė diskutuam pėr Luftėn dhe paqen, krimin dhe misionin pėr njė Kosovė tė re e paqėsore e evropiane.

Mendova se nuk ishte rastėsi qė para restorantit prominent “Pouro” i cili ndodhet nė periferi tė qendrės sė vjetėr tė kryeqytetit, qėndronte njė makinė derisa afėr saj vėshtroja dy djem tė “sotėm” tė veshur me stil dhe sipas modės. Nė sy mė ranė veēmas xhaketat e tyre, tė cilat ndonėse nuk ishin si tė Xhejms Bondit, pa dyshim ishin nga e njėjta firmė qė mban dhe ai.

Ėshtė njė ditė e ftohtė e 12 dhjetorit 2011. Ish shefi i shėrbimit tė fshehtė tė UĒK-sė, tani e shpėrbėrė, mė ka ftuar pėr njė drekė nė tė cilėn duam tė bisedojmė pėr tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen e Kosovės. Kadri Veseli konsiderohet njėri nga politikanėt e mėdhenj tė sė ardhmes nė vendin e vogėl ballkanik, por me njė domethėnie tė rėndėsishme pėr Evropėn.

Por, aspak tė rastėsishme dhe aspak joserioze janė arsyet pėr tė cilat unė dua tė takoj burrin me tė cilin dua tė zhvilloj intervistėn nė restorantin e pėrmendur: Kadri Veseli ėshtė njė luftėtar karizmatik. Gjatė luftės, ai luftoi nė male derisa nė cilėsinė e shefit tė shėrbimit Informativ, SHIK, bashkėpunonte krah pėr krah me luftėtarėt ēlirimtarė qė mbėshteteshin nga amerikanėt.

Sot Veseli vazhdon tė luftojė mė tej, por tani jo mė me armė por me kollare, i transformuar nė njė politikan modern. Ai tani ėshtė i angazhuar dhe do qė vendi i tij tė jetė shtet i sė drejtės ku gjen zbatim ligji dhe rendi.

Cila ėshtė e vėrteta nė njė vend ku fuqitė botėrore, interesat e tyre lakmitare pėr mineralet dhe pasurinė nėntokėsore tė tij, qė kanė njė rėndėsi tė madhe politike, ushtarake e gjeostrategjike, shpesh i fshehin prapa vellos pėr gjoja angazhimet nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut?

Si gazetar dhe kronist kam pėrpara njeriun i cili me shikon me sy tė sinqertė. Si gazetar qė jam duhet tė jem i rreptė: “A keni vrarė ndonjėherė nė jetėn tuaj ndonjė njeri?” e pyes.

Ėshtė pyetja ime a parė qė ia shtroj Kadri Veselit, akoma pa u pėrshėndetur dhe pa shtrėnguar duart me tė.

Ai mė shikon me njė vėshtrim tė qartė dhe pėrgjigjet:

“E kam pasur njė armė – dhe e kam pėrdorur atė. Sigurisht nuk do tė isha ushtar i mirė, sikur tė mos dija tė qėlloja. Pra, kam qėlluar. Por me sytė e mi nuk kam parė tė kem vrarė ndonjė ushtarė armik. Pra, nuk mund ti pėrgjigjem me Po pyetjes suaj, por as nuk mund ta mohoj, sepse jam i sigurt qė kam qenė njė ushtar i mirė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.”

Dhe pastaj mė shtrėngon dorėn. Ėshtė njė shtrėngim i fortė duarsh dhe jo njė shtrėngim sa pėr sy e faqe.

Sapo ulemi nė tavolinė Kadri Veseli mė shikon drejt nė sy dhe mė thotė: Kam dėgjuar shumė pėr ju si gazetar i njohur qė jeni dhe ėshtė nder pėr mua dhe pjesėtarėt e UĒK-sė, qė ju interesoheni pėr bėmat tona, pėr nderin e rikthyer dhe pėr zhvillimet nė Kosovėn sovrane.”

Po ta dėgjoja nė telefon kėtė fjali, do ta kisha mbyllur me njėherė kufjen, por jemi nė restorant dhe tė ulur ballė pėr ballė nė njė tavolinė.

„Too much flattery, Mr. Veseli“, i pėrgjigjem unė ndėrsa fillojmė tė flasim pėr zhvillimet gjatė luftės sė viti 1999 dhe atyre deri nė themelimin e shtetit tė Kosovės me 2008.

Ishte luftė dhe ka pasur krime tė tmerrshme

Ēfarė ndikimi kanė trazirat nė kufi me Serbinė nė vendimet e parlamentit tė Kosovės? Ēfarė implikimesh mund tė sjellin deklaratat e partive politike? Si ka ndihmuar dikur Shqipėria fqinje dhe si po ndihmon tani? Si i definojnė kosovarėt zhvillimin e tyre kombėtar, etnik dhe sovran? Dhe a ka perspektivė pėr drejtuesit e shtetit sot, tė cilėt Serbia i akuzon pėr krime nė kohėn e luftės sa ishin pjesėtarė tė UĒK-sė?

Ka qenė luftė dhe ajo nuk ka pėrfunduar thjesht me hyrjen e NATO-s dhe formimin e KFOR-it, thotė Veseli.“Nė tė vėrtetė ka pasur krime tė tmerrshme – nga tė dyja anėt.”, i them unė.

Veseli mė shikon nė sy dhe shton: Fėmijė qė kanė parė se si prindėrit e tyre janė vrarė nga nacionalistėt serbė, tė cilėt deshėn ta pastronin Kosovėn nga shqiptarėt etnikė, janė rritur dhe gjatė luftės i kishin kapur armėt nė dorė. Tani, pas ēlirimit, ata armė kanė mendjen e tyre dhe kanė filluar ndėrtimin e strukturave shtetėrore. Ka qenė njė luftė, luftė e ndyrė nė shumė fronte, thotė ish shefi i SHIK-ut. “ Ēfarė do kishit bėrė ju?” “Do tė kishit lejuar qė tė vriten dhe masakrohen prindėrit dhe fėmijėt tuaj?”, mė pyet ai me njė shikim tė zbutur.

“Po ka pasur krime, por kjo nuk do tė thotė se duhet i tėrė njė komb tė fajėsohet pėr kėtė”, thotė Veseli. “ Ka qenė luftė, e megjithatė ne qė kemi luftuar pėr jetėn tonė dhe tė familjeve tona kemi pasur njė mision qė duhet ta ndjekim seriozisht.”

A keni miq nė kėtė rrugėtim tuajin? Sa po ndihmon Shqipėria?- dėshiroj tė di unė.
“Po, kemi miq. Tė vėrtetė dhe tė shpifur (tė rremė). Unė jam shqiptar dhe jam krenar pėr kėtė. Por shtetėsia ime tani ėshtė kosovar. Edhe pėr kėtė jam krenar. Tani, ajo ēfarė duhet bėrė dhe mbetet pėr tu bėrė pėrpara, duhet ta bėjmė si kosovarė.”

Ēfarė ėshtė kjo qė duhet tė bėni?
“Ne nuk guxojmė ta mashtrojmė veten. Serbia ka humbur luftėn kundėr NATO-s, por vazhdon tė sillet sikur ėshtė fituese. Serbia nuk do tė pendohet kurrė pėr krimet e veta tė kryera. Bashkėsia ndėrkombėtare duhet t’i tregojė dhėmbėt asaj, ndryshe zjarri nuk do tė shuhet asnjėherė nga Serbia.”

Po Maqedonia ndihmon?
“Nė Maqedoni jetojnė shumė shqiptarė, por Maqedonia po bėn politikė sė pari pėr vetė Maqedoninė. Megjithatė, ne nuk kemi pėr ti nxitur shqiptarėt kundėr qeverisė atje. Ne si kosovarė kemi nevojė pėr njė Maqedoni stabile ashtu siē kemi nevojė pėr njė Mal tė Zi stabil dhe njė Shqipėri prosperuese. Nė kėtė vend tashmė funksionon tregu i lirė dhe kjo na ndihmon mjaft. Me vendet tjera ndėrkaq mė shumė ka proklamata politike se sa njė efiēiencė reale dhe kėtė gjendje nė fakt duhet ta ndryshojmė.”

Me cilat prioritete?
“Prioritet ėshtė pavarėsimi nė tė gjitha fushat jetėsore: duam tė zhvillojmė ekonominė dhe tė pėrmirėsojmė mirėqenien e qytetarėve tanė. Shtetet evropiane qė duan tė na ndihmojnė nė kėtė rrugė janė tė mirėseardhura dhe ne do tė respektojmė “Rules of Law” qė na i kanė definuar.”

A ka kontakte me ekonominė gjermane?
“Po, por ato nuk mjaftojnė. Porshe, Mercedes dhe firmat tjera tė mėdha ende nuk janė nė Kosovė, ndonėse ne kemi mė shumė mundėsi tu ofrojmė atyre, se sa vendet tjera. Kėtė mundėsi e kanė kuptuar turqit. Aktualisht turqit po blejnė gjithēka qė shitet nė Kosovė. Kjo para sė gjithash ėshtė njė pėrparėsi e madhe pėr ekonominė turke, por jo edhe pėr ambiciet tona pėr njė tė ardhme evropiane tė pėrbashkėt. Nė kėtė drejtim kjo mė shumė na dėmton.

Nė cilat fusha po pėrfiton Turqia?
Kadri Veseli: “Aeroporti, Energjetika dhe Telekomi duket se pa kthyeshėm do tė blihen nga turqit. Personalisht konsideroj se ėshtė shumė e pa kėndshme qė ne si njė vend evropian ti nėnshtrohemi dhe biem nėn ndikimin kaq tė madh turk. Para njėqind vitesh ne mezi kishim dalė nga tirania 500 vjeēare osmane. Zhvillimet aktuale nė kėtė drejtim sjellin me vete rrezikun e njė vetėvrasjeje pėr ne. Njė vazhdimėsi e tillė do tė bllokonte tė drejtėn e kosovarėve tė vendosin pėr resurset e tyre kombėtare.”

I zė nė gojė Telekomin e Kosovės pėr tė cilin shumė shpejt do tė hapet njė tender ndėrkombėtar i shitjes. Ėshtė e vėrtetė, mė thotė Veseli. Nė Kosovė pėr shumė gjėra ende vendos misioni EULEX, UNMIK-u dhe njė mik i gjithėfuqishėm amerikan: Ky i fundit preferon qė edhe Telekomi tė blihet nga turqit. “Do tė ishte mirė qė pėr kėtė tė interesohej edhe Telekomi gjerman. Ne jemi tė interesuar qė tė tėrheqim investues gjermanė nė Kosovė” thotė ai.

E pyes edhe pėr pasuritė minerare dhe minierėn e kromit qė shtrihet midis Malishevės dhe Llapēevės, e cila ėshtė aktivizuar aktualisht nga njė konsorcium nėn udhėheqjen gjermane. Kjo ėshtė miniera mė e madhe e kėtij elementi nė gjithė Evropėn.

Ėshtė e vėrtetė, thotė Veseli. Ai pėrshėndet para sė gjithėsh traditėn e sipėrmarrjes gjermane, e cila ka synime tė rrisė investimin nė Kosovė. Pastaj me njė zė tė mendueshėm mė thotė: “Ka edhe shumė mundėsi tė tjera tė panumėrta pėr investime nė sektorin e minierave dhe pasurive minerale. Ne jemi tė pasur me qymyr. Mė shumė se 70 pėr qind e sipėrfaqes nė Fushėn e Kosovės ėshtė qymyr. Sidomos pas katastrofės qė ndodhi nė centralin atomik tė Fukushimės nė Japoni, ėshtė shtuar shumė interesi pėr shfrytėzimin e qymyrit. Por edhe kėtu, pėr fat tė keq, nė listat pėr licenca janė renditur sipėrmarrje nga shtete tė tjera, e jo nga Gjermania. Duket se firmat gjermane janė tė dizinformuara qėllimisht nga konkurrentėt pėr kushtet i investimeve nė Kosovė. Edhe pėr termocentralin e ri interesimi kryesor ėshtė nga turqit tė ndjekur pastaj nga njė firmė indoneziane.”

Veseli mė shikon nė sy dhe mė thotė me njė gjermanishte tė qartė: “ Para sė gjithash ushtarakėt evropian na shpėtuan nga gjenocidi serb. Por ekonomia e vendit, nė kundėrshtim me interesat tona po u shitet vendeve jashtė kontinentit evropian. Kėshtu kemi pėrshtypjen se po shitemi dhe ne. Qėndrimi ynė ėshtė se Kosova ėshtė njė vend i destinuar pėr investime evropiane dhe jo qė pasuritė tona tė shkojnė nė Azi. Ani pse ne jemi 90 pėr qind mysliman, ne nuk kemi ambicie islamiste apo radikale – jemi myslimanė pragmatikė.”

Ndėrsa flet, Veseli rrudh krahėt: “E ēka tė bėjmė?” thotė. Nuk ėshtė se aktron. Por sidoqoftė, nė sytė e tij duket njė shkėndijė shprese: “Gjasat tona janė tė mėsojmė biznesin. Ndoshta ėshtė shansi i vetėm. Duhet ta mėsojmė biznesin, ta mėsojmė shpejt. Kjo vlen pėr politikė, ekonomi por edhe pėr format tjera tė strukturave nė shoqėri. Sot nė jetėn e biznesit nė Kosovė flitet turqisht, e ne duam tė flasim gjermanisht. Duam qė nė Kosovė tė kemi Institutin Gėte. Fondacionin Fridrich Ebert tashmė e kemi kėtu, por ne duam edhe institutet tjera kulturore dhe arsimore gjermane, qė t’i kemi nė Kosovė. Donacionet dhe investimet e deritashme gjermane janė shumė bujare dhe tė dimensionuara me vend, por ato nuk mjaftojnė. Ne duam investime qė nė vendin tonė tė krijojmė vende tė reja tė punės dhe tė kemi punėdhėnės qė kanė shprehi, disiplinė dhe kulturė evro-perėndimore, ose mė mirė gjermane.”

Kėto fjalė tė Kadri Veselit duhet tė gdhenden nė gurė, mendoj unė. Janė fjalė qė duhet tua pėrcjell njerėzve nė Gjermani dhe kėtė do ta bėj. Veseli mė flet edhe imazhin e keq qė qėllimisht po shpėrndahet nė Evropė dhe Gjermani kundėr kosovarėve.

“A nuk ju duket e turpshme mėnyra se si nė Gjermani po bėhet njė propagandė kundėr kosovarėve ku po pėrhapet frika ndaj liberalizimit tė vizave pėr mė pak se dy milionė njerėz nė vend se opinioni tė informohet pėr mundėsitė e investimeve gjermane nė Kosovė? A nuk ėshtė e ulėt propaganda se si Kosova gjoja ėshtė shndėrruar nė eksportuese tė kriminalitetit? Ėshtė njė fyerje e madhe pėr kėtė komb tė pėrvuajtur pėr mė shumė ėshtė gabim tė thuhet kjo, sepse kriminaliteti me viza e pa viza gjen rrugėn e vet. Kriminelėt kanė qenė nė Gjermani shumė kohė para se Kosova tė bėhej e pavarur. Liberalizimi i vizave ndėrkaq do tė sjellė kėmbim kulturash, mendimin e lirė dhe zhvillimin e miqėsisė. Por kjo heshtet nga propaganda, sepse edhe nė Gjermani ka forca qė duan tė pengojnė prosperitetin e ekonomisė gjermane nė Ballkan.”

Krenaria pėr identitetin kosovar

Veseli flet edhe pėr “krenarinė e njė identiteti demokratik kosovar” dhe me kėnaqėsi e pėrsėrit mesazhin e tij kryesor: “Gjenerata e jonė ka njė mision. Ne duhet t’ia dalim qė njerėzit nė Evropė tė njohin identitetin kosovar nė kuptimin mė pozitiv tė fjalės, sepse ky ėshtė identiteti ynė evropian. Ne jemi nė shtėpinė tonė nė Evropė”.

Ish shefin e shėrbimit tė fshehtė Kadri Veselin e pyes edhe pėr njė gjė tjetėr: a ekziston mė rreziku qė njė dhunė e re tė inspirohet nga kosovarėt nė Ballkan?
“Ky rrezik nuk ekziston mė. Ne vetė kemi vuajtur njė kohė tė gjatė nga dhuna dhe duam tė ēlirohemi nga kjo traumė dhe jemi nė rrugė tė mirė ta bėjmė kėtė”.

“Ne kemi humbur njė gjeneratė nė luftė”- mė thotė Veseli ndėrsa dalim nga restoranti dhe mė jep dorėn pėr tu pėrshėndetur. “Kėto kohėra tani i takojnė sė shkuarės – Na ndihmoni ju lutėm pėrmes informimit tė drejtė qė ato kohėra tė mos kthehen mė kurrė!”, mė thotė nė ndarje.

Mua mė pret taksija ndėrsa Veseli ngre edhe njė herė dorėn lart nė shenjė pėrshėndetje duke hyrė nė makinė. E unė me taksi nisem drejt qendrės sė Prishtinės ku kam lėnė njė takim me njė zyrtar tė qeverisė. Kur arrij atje, kėshilltari i tij mė njofton se takimi im ėshtė shtyrė, sepse nė takim ėshtė futur pa paralajmėrim ambasadori britanik. Tek fjala “pa paralajmėrim”, kėshilltari ngre vetullėn sikur dėshiron tė thotė “ē’ti bėsh?”. Kėshtu ėshtė nė kėtė ditė tė ftohtė dhjetori nė kryeqytetin e Kosovės, kryeqytetin e evropianėve tė rinj…. (GT – Grand Tourisme Worldwide) Marrė nga: RTK/Nga gjermanishtja, Fadil Gashi)
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 01:23   #2
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Kadri Veseli mohon krimet, hyn nė politikė

Publikuar: 19.02.2012 - 16:43
Prishtinė, 19 shkurt – Ish-shefi i Shėrbimit Informativ tė Kosovės, Kadri Veseli, ka mohuar se shėrbimi qė ka udhėhequr ai ka kryer krime, ndėrsa ka bėrė publik edhe lajmin se hyn nė politikė.

Nė njė intervistė ekskluzive dhėnė mediave tė Grupit Koha, KTV-sė dhe “Kohės Ditore”, Veseli ka shpjeguar arsyet pse nuk mund tė rrijė anash zhvillimeve politike, derisa ka evidentuar proceset qė sipas tij nuk janė duke shkuar mbarė.

Nė intervistė Veseli ėshtė pyetur pėr shumė ēėshtje e zhvillime nė Kosovė, prej kohės sė luftės e deri tani, nė tė cilat ai ka qenė protagonist. Posaēėrisht ėshtė pyetur pėr rolin dhe veprimtarinė kundėrthėnėse tė SHIK-ut, organizatė kjo qė shpesh ėshtė akuzuar pėr veprime kriminale.

Veseli ka folur pėr akuzat qė i bėhen SHIK-ut pėr pėrfshirje nė krime tė rėnda tė pasluftės, ndėrsa ka dhėnė shpjegimet e veta pėr dy dėshmitarėt e EULEX-it qė janė vetėshpallur si ish-agjentė tė SHIK-ut – Nazim Bllacėn dhe Naim Miftarin.

Ish-shefi i SHIK-ut ka folur edhe pėr raportet e strukturave ilegale tė viteve ’90-tė dhe atyre tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės me lėvizjen paqėsore politike tė udhėhequr nga Ibrahim Rugova dhe Lidhja Demokratike e Kosovės.

Intervista transmetohet nė KTV, nė dy pjesė, nė kuadėr tė emisionit tė ri politik, “PRESS-ING me Agron Bajramin”, tė hėnėn dhe tė martėn, prej orės 20:00, ndėrsa versioni i plotė i intervistės botohet nė “Kohėn Ditore” tė nesėrmen.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 08:22   #3
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Kreatorė tė pranimit tė Rezolutės:Kryem....,Kuqi,Hoxhaj,ēitaku...!Turp.tur p,turp!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 15:57   #4
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Kreatorė tė pranimit tė Rezolutės:Kryem....,Kuqi,Hoxhaj,ēitaku...!Turp.tur p,turp!
ti prap fillove mei flliq edhe ket tem a

po ti nuk po len m...t pa i fut turit

po qka ka kjo tem te bej me ata qe je kah thue bre ku ka lidhje Kadri Veseli
me keto qa je kah llomatit ti

qup qup qup ne kolib te veni


propozimi i Thaqit
Bravo Kryeēlirimtar


Kosova tani e tutje do tė pėrfaqėsohet nė nismat rajonale me Deklaratėn e Pavarėsisė sė Kosovės, Mendimin Kėshillėdhėnės tė GJND-sė dhe Rezolutėn 1244, e cila njeh integritetin territorial tė Kosovės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 16:31   #5
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Kreatorė tė pranimit tė Rezolutės:Kryem....,Kuqi,Hoxhaj,ēitaku...!Turp.tur p,turp!Kryeministri Thaēi - Nė asnjė moment dhe nė asnjė rrethanė, sovraniteti dhe integriteti territorial i Kosovės nuk do tė vihet nė pikėpyetje.
Pėrfaqėsimi rajonal i Republikės sė Kosovės dhe rregullimi i brendshėm kushtetues i Republikės janė dy gjėra tė ndara. Kosova do tė pėrfaqėsohet edhe nė marrėdhėniet regjionale me Deklaratėn e Pavarėsisė tė 17 shkurtit 2008, opinionin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, qė konfirmon ndėrkombėtarisht shtetin e Kosovės, qė bazohet nė dokumentin e presidentit Ahtisaari, do tė pėrfaqėsohet edhe me Rezolutėn 1244, qė njeh dhe garanton integritetin territorial tė Kosovės dhe siguron prezencėn e NATO-s nė Kosovė, pra Kosova do tė pėrfaqėsohet si e barabartė dhe si shtet.


Kryeministri Thaēi - Tė gjithė ata qė pretendojnė tė vejnė sot dilema, kanė njė qėllim tė kundėrt, Kosovėn e izoluar, anti-evropiane dhe anti-amerikane. Kjo nuk do tė ndodhė...
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 16:36   #6
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

E nuk shkon asesi, Rezoluta 1244 dhe GJND me Pavarėsinė.Pėrralla pėr fėmijėt jeni kah na e rrėfeni,por le t'mbetet nė ndėrgjegjen e atyre qė e nėnshkruan.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 18:38   #7
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

e di qe po te vrasin e po te bien kres sukseset e nji pas njishme te qeveris Thaqi
por veq munesh me plas nga urrejtja e gjelozija se me ndryshue gje skie mundesi

qysh tia doi shpierti Hashimit ai vendos popullin e ka pas
bash po i han Hashimit per forumista si ti hahaha


kush don e din e kupton qe kjo eshte veq pranimi i shtetit ton nga serbija

po si e spjegon ti ndryshe kur ne te ceket deklarata e pavarsis te Kosoves dhe serbija e pranon nese e pranon eshte fjala po qka eshte kjo o zoteri
qka thoni more ju heeeee
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2012, 22:04   #8
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Flet Kadri Veseli
http://www.kohavision.net/video/press-ing/3578/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 11:36   #9
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Kush nuk e ndėgjon, sepse s'ėshtė i fjalės bashkė me Kryem....!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 12:04   #10
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Kush nuk e ndėgjon, sepse s'ėshtė i fjalės bashkė me Kryem....!
ky flet per shqiptar dhe shqiptaret i besoin
e qka thon ata qe ky jau ka tha zemren
jau ka niek miq e kumbar prej kosove
normal qe nuk e ndegjoin
por sesht aspak problem per ju
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 12:09   #11
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Njeri i SHIK-ut mė,u ka dalur boja gjithėve,po vrapojnė veē pėr pozicione t'grabisin sa mė shumė para, tė popullit fukara.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 12:34   #12
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Njeri i SHIK-ut mė,u ka dalur boja gjithėve,po vrapojnė veē pėr pozicione t'grabisin sa mė shumė para, tė popullit fukara.
po qysh bre i panieri qdo gje qe eshte kombetare
per ty ishin te pa pranueme

UĒK-ne e shan e urren e ofendon
shik-un gjithashtu
shtabin e UĒK-se gjithashtu
Komandantet e UĒK-se gjithashtu
keta te ilegales gjithashtu
institucionet e shtetit gjithashtu
simbolet e shtetit gjithashtu
kushtetuten e shtetit gjithashtu


e kha thue se ke qen ne UĒK
rren a rren e madhe bile
por nuk gabohem hiq qe te them se ti
ke qen nji puntor i vyeshem i ish okupatorit dhe pik

ti vet po i verteton keto qe po i them une
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 12:43   #13
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,702
Thanks: 0
Thanked 589 Times in 203 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 168
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Llapi avash me ofendimet ndaj me te moshuarit , ke respekt. Cka jan kto tema palidhje qe ke mbush forumin sa mbyll e hap syt vetem THAC shoh ...behu pak i zoti vetes na thuaj ndonje llaf ti ca din per ate lere kto shenimet e gazetareve ...Kush eshte ky Kadri qe eshte bo figur e shquar asnjehere se kam pa ... Lehte e kan kto me i pleqnu punt aty ne zyre apo dhoma te ngrohta ne karige dil ne fron thuaj jo aty .....
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 12:49   #14
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga PuffetiNa Shiko postimin
Kush eshte ky Kadri qe eshte bo figur e shquar asnjehere se kam pa
per qita qe se kan pa e nuk din kush jan une balit e kam hap temen
e ti thue mjaft me keto tema

kqyr balit e mso diqka per figurat me te ndritdhme e te qmuara te shqiptarve

se Llapi nuk sjell ketu
patriota me baterija te kines
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 12:51   #15
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli


Nė njė intervistė pėr portalin gjerman “Grand Tourisme” ish-shefi i Shėrbimit Informativ tė ish -Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Kadri Veseli, thotė se vazhdon tė luftojė mė tej, por tani jo mė me armė, por me kollare, i transformuar nė njė politikan modern

– Gazetari gjerman, Norbert Giesder, ka realizuar njė intervistė me Kadri Veselin, ish- shef i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK).Boton nė tėrėsi intervistėn dhe pėrshkrimin qė i bėn figurės sė Veselit gazetari gjerman nė portalin “Grand Tourisme”.

Mendova se nuk ishte rastėsi qė para restorantit prominent “Pouro”, i cili ndodhet nė periferi tė qendrės sė vjetėr tė kryeqytetit, qėndronte njė makinė, derisa afėr saj vėshtroja dy djem tė “sotėm” tė veshur me stil dhe sipas modės. Nė sy mė ranė veēmas xhaketat e tyre, tė cilat ndonėse nuk ishin si tė Xhejms Bondit, pa dyshim ishin nga e njėjta firmė qė mban dhe ai.

Ėshtė njė ditė e ftohtė e 12-dhjetorit 2011. Ish-shefi i shėrbimit tė fshehtė tė UĒK-sė, tani i shpėrbėrė, mė ka ftuar pėr njė drekė, nė tė cilėn duam tė bisedojmė pėr tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen e Kosovės. Kadri Veseli konsiderohet njėri nga politikanėt e mėdhenj tė sė ardhmes nė vendin e vogėl ballkanik, por me njė domethėnie tė rėndėsishme pėr Evropėn.

Por, aspak tė rastėsishme dhe aspak joserioze janė arsyet, pėr tė cilat unė dua tė takoj burrin me tė cilin dua tė zhvilloj intervistėn nė restorantin e pėrmendur: Kadri Veseli ėshtė njė luftėtar karizmatik. Gjatė luftės, ai luftoi nė male, derisa nė cilėsinė e shefit tė shėrbimit Informativ SHIK, bashkėpunonte krah pėr krah me luftėtarėt ēlirimtarė qė mbėshteteshin nga amerikanėt. Sot, Veseli vazhdon tė luftojė mė tej, por tani jo mė me armė, por me kollare, i transformuar nė njė politikan modern. Ai tani ėshtė i angazhuar dhe do qė vendi i tij tė jetė shtet i sė drejtės, ku gjen zbatim ligji dhe rendi.

Cila ėshtė e vėrteta nė njė vend, ku fuqitė botėrore, interesat e tyre lakmitare pėr mineralet dhe pasurinė nėntokėsore tė tij, qė kanė njė rėndėsi tė madhe politike, ushtarake e gjeostrategjike, shpesh i fshehin prapa vellos, pėr gjoja, angazhimet nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut?

Si gazetar dhe kronist, kam pėrpara njeriun i cili me shikon me sy tė sinqertė. Si gazetar qė jam, duhet tė jem i rreptė: “A keni vrarė ndonjėherė nė jetėn tuaj ndonjė njeri?”, e pyes.

Ėshtė pyetja ime a parė qė ia shtroj Kadri Veselit, akoma pa u pėrshėndetur dhe pa shtrėnguar duart me tė.

Ai mė shikon me njė vėshtrim tė qartė dhe pėrgjigjet: “E kam pasur njė armė dhe e kam pėrdorur atė. Sigurisht nuk do tė isha ushtar i mirė, sikur tė mos dija tė qėlloja. Pra, kam qėlluar. Por me sytė e mi nuk kam parė tė kem vrarė ndonjė ushtar armik. Pra, nuk mund t’i pėrgjigjem me Po pyetjes suaj, por as nuk mund ta mohoj, sepse jam i sigurt qė kam qenė njė ushtar i mirė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”.

Dhe pastaj mė shtrėngon dorėn. Ėshtė njė shtrėngim i fortė duarsh dhe jo njė shtrėngim sa pėr sy e faqe.

Sapo ulemi nė tavolinė, Kadri Veseli mė shikon drejt nė sy dhe mė thotė: “Kam dėgjuar shumė pėr ju si gazetar i njohur qė jeni dhe ėshtė nder pėr mua dhe pjesėtarėt e UĒK-sė, qė ju interesoheni pėr tė bėmat tona, pėr nderin e rikthyer dhe pėr zhvillimet nė Kosovėn sovrane”.

Po tė dėgjoja nė telefon kėtė fjali, do ta kisha mbyllur menjėherė kufjen, por jemi nė restorant dhe tė ulur ballė pėr ballė nė njė tavolinė.

“Too much flattery, Mr. Veseli”, i pėrgjigjem unė, ndėrsa fillojmė tė flasim pėr zhvillimet gjatė luftės sė viti 1999 dhe atyre, deri nė themelimin e shtetit tė Kosovės mė 2008.

Ishte luftė dhe ka pasur krime tė tmerrshme

Ēfarė ndikimi kanė trazirat nė kufi me Serbinė, nė vendimet e parlamenti tė Kosovės? Ēfarė implikime mund tė sjellin me veti deklaratat e partive politike? Si ka ndihmuar dikur Shqipėria fqinje dhe si po ndihmon tani? Si e definojnė kosovarėt zhvillimin e tyre kombėtar, etnik dhe sovran? Dhe a ka perspektivė pėr drejtuesit e shtetit sot, tė cilėt Serbia i akuzon pėr krime nė kohėn e luftės sa ishin pjesėtarė tė UCK-sė?

“Ka qenė luftė dhe ajo nuk ka pėrfunduar thjesht me hyrjen e NATO-s dhe formimin e KFOR-it”, thotė Veseli.

“Nė tė vėrtetė, ka pasur krime tė tmerrshme nga tė dyja anėt”, i them unė.

Veseli mė shikon nė sy dhe shton: “Fėmijė qė kanė parė se si prindėrit e tyre janė vrarė nga nacionalistėt serbė, tė cilėt deshėn ta pastronin Kosovėn nga shqiptarėt etnikė, janė rritur dhe gjatė luftės i kishin kapur armėt nė dorė. Tani, pas ēlirimit, ata kanė mendjen e tyre dhe kanė filluar ndėrtimin e strukturave shtetėrore. Ka qenė njė luftė, luftė e ndyrė nė shumė fronte”, thotė ish-shefi i SHIK-ut. “Ēfarė do kishit bėrė ju?” “Do tė kishit lejuar qė tė vriten dhe masakrohen prindėrit dhe fėmijėt tuaj?”, mė pyet ai me njė shikim tė zbutur.

“Po ka pasur krime, por kjo nuk do tė thotė se duhet i tėrė njė komb tė fajėsohet pėr kėtė”, thotė Veseli. “Ka qenė luftė, e megjithatė ne qė kemi luftuar pėr jetėn tonė dhe tė familjeve tona, kemi pasur njė mision qė duhet ta ndjekim seriozisht”.

A keni miq nė kėtė rrugėtim tuajin? Sa po ndihmon Shqipėria? Dėshiroj tė di unė.

Veseli: “Po, kemi miq. Tė vėrtetė dhe tė shpifur (tė rremė). Unė jam shqiptar dhe jam krenar pėr kėtė. Por shtetėsia ime tani ėshtė kosovar. Edhe pėr kėtė jam krenar. Tani, ajo ēfarė duhet bėrė dhe mbetet pėr t’u bėrė pėrpara, duhet ta bėjmė si kosovarė”.

Ēfarė ėshtė kjo qė duhet tė bėni?

Veseli: “Ne nuk guxojmė ta mashtrojmė veten. Serbia ka humbur luftėn kundėr NATO-s, por vazhdon tė sillet sikur ėshtė fituese. Serbia nuk do tė pendohet kurrė pėr krimet e veta tė kryera. Bashkėsia ndėrkombėtare duhet t’i tregojė dhėmbėt asaj, ndryshe zjarri nuk do tė shuhet asnjėherė nga Serbia”.

Po Maqedonia, ndihmon?

Veseli: “Nė Maqedoni jetojnė shumė shqiptarė, por Maqedonia po bėn politikė sė pari pėr vetė Maqedoninė. Megjithatė, ne nuk kemi pėr t’i nxitur shqiptarėt kundėr qeverisė atje. Ne si kosovarė kemi nevojė pėr njė Maqedoni stabile, ashtu siē kemi nevojė pėr njė Mal tė Zi stabil dhe njė Shqipėri prosperuese. Nė kėto vende, tashmė funksionon tregu i lirė dhe kjo na ndihmon mjaft. Me vendet tjera, ndėrkaq, mė shumė ka proklamata politike se sa njė efiēiencė reale dhe kėtė gjendje ne fakt duhet ta ndryshojmė”.

Me cilat prioritete?

Veseli: “Prioritet ėshtė pavarėsimi nė tė gjitha fushat jetėsore: duam tė zhvillojmė ekonominė dhe tė pėrmirėsojmė mirėqenien e qytetarėve tanė. Shtetet evropiane qė duan tė na ndihmojnė nė kėtė rrugė, janė tė mirėseardhura dhe ne do tė respektojmė ‘Rules of Law’, qė na i kanė definuar”.

A ka kontakte me ekonominė gjermane?

Veseli: “Po, por ato nuk mjaftojnė. Porsheja, Mercedesi dhe firmat tjera tė mėdha, ende nuk janė nė Kosovė, ndonėse ne kemi mė shumė mundėsi t’u ofrojmė atyre, se sa vendet tjera. Kėtė mundėsi e kanė kuptuar turqit. Aktualisht, turqit po blejnė gjithēka qė shitet nė Kosovė. Kjo para sė gjithash ėshtė njė pėrparėsi e madhe pėr ekonominė turke, por jo edhe pėr ambiciet tona pėr njė tė ardhme evropiane tė pėrbashkėt. Nė kėtė drejtim kjo mė shumė na dėmton”.

Nė cilat lėmi po pėrfiton Turqia?

Veseli: “Aeroporti, Energjetika dhe Telekomi duket se pakthyeshėm do tė blihen nga turqit. Personalisht konsideroj se ėshtė shumė e pakėndshme qė ne si njė vend evropian t’i nėnshtrohemi dhe biem nėn ndikimin kaq tė madh turk. Para njėqind vitesh, ne mezi kishim dalė nga tirania 500-vjeēare osmane. Zhvillimet aktuale nė kėtė drejtim sjellin me veti rrezikun e njė vetėvrasjeje pėr ne. Njė vazhdimėsi e tillė do tė bllokonte tė drejtėn e kosovarėve tė vendosin pėr resurset e tyre kombėtare”.

I zė nė gojė Telekomin e Kosovės, pėr tė cilin shumė shpejt do tė hapet njė tender ndėrkombėtar i shitjes. “Ėshtė e vėrtetė”, mė thotė Veseli. “Nė Kosovė pėr shumė gjėra ende vendos misioni EULEX, UNMIK-u dhe njė mik i gjithėfuqishėm amerikan: Ky i fundit preferon qė edhe Telekomi tė blihet nga turqit. “Do tė ishte mirė qė pėr kėtė tė interesohej edhe Telekomi gjerman. Ne jemi tė interesuar qė tė tėrheqim investues gjermanė nė Kosovė”, thotė ai.

E pyes edhe pėr pasuritė minerare dhe minierėn e kromit, qė shtrihen midis Malishevės dhe Llapēevės, e cila ėshtė aktivizuar aktualisht nga njė konzorcium nėn udhėheqjen gjermane. Kjo ėshtė miniera mė e madhe e kėtij elementi nė gjithė Evropėn.

Ėshtė e vėrtetė, thotė Veseli. Ai pėrshėndet para sė gjithėsh traditėn e sipėrmarrjes gjermane, e cila ka synime tė rrisė investimin nė Kosovė. Pastaj me njė zė tė mendueshėm mė thotė: “Ka edhe shumė mundėsi tė tjera tė panumėrta pėr investime nė sektorin e minierave dhe pasurive minerale. Ne jemi tė pasur me qymyr. Mė shumė se 70 pėr qind e sipėrfaqes nė Fushėn e Kosovės ėshtė qymyr. Sidomos pas katastrofės qė ndodhi nė centralin atomik tė Fokushimės nė Japoni, ėshtė shtuar shumė interesi pėr shfrytėzimin e qymyrit. Por edhe kėtu, pėr fat tė keq, nė listat pėr licenca janė renditur sipėrmarrje nga shtete tė tjera, e jo nga Gjermania. Duket se firmat gjermane janė tė dezinformuara qėllimisht nga konkurrentėt, pėr kushtet i investimeve nė Kosovė. Edhe pėr termocentralin e ri, interesimi kryesor ėshtė nga turqit, tė ndjekur pastaj nga njė firmė indoneziane”.

Veseli mė shikon nė sy dhe mė thotė me njė gjermanishte tė qartė: “Para sė gjithash, ushtarakėt evropianė na shpėtuan nga gjenocidi serb. Por, ekonomia e vendit, nė kundėrshtim me interesat tona, po u shitet vendeve jashtė kontinentit evropian. Kėshtu kemi pėrshtypjen se po shitemi edhe ne. Qėndrimi ynė ėshtė se Kosova ėshtė njė vend i destinuar pėr investime evropiane dhe jo qė pasuritė tona tė shkojnė nė Azi. Ani pse ne jemi 90 pėr qind myslimanė, ne nuk kemi ambicie islamiste apo radikale – jemi myslimanė pragmatikė”.

Ndėrsa flet, Vesli rrudh krahėt: “E ēka tė bėjmė?”, thotė. Nuk ėshtė se aktron. Por sidoqoftė, nė sytė e tij duket njė shkėndijė shprese.

“Gjasat tona janė tė mėsojmė biznesin. Ndoshta ėshtė shansi e vetėm. Duhet ta mėsojmė biznesin, ta mėsojmė shpejt. Kjo vlen pėr politikė, ekonomi, por edhe pėr format tjera tė strukturave nė shoqėri. Sot nė jetėn e biznesit nė Kosovė flitet turqisht, e ne duam tė flasim gjermanisht. Duam qė nė Kosovė tė kemi Institutin Gėte. Fondacionin Fridrich Ebert tashmė e kemi kėtu, por ne duam edhe institutet tjera kulturore dhe arsimore gjermane, qė t’i kemi nė Kosovė. Donacionet dhe investimet e deritashme gjermane janė shumė bujare dhe tė dimensionuara me vend, por ato nuk mjaftojnė. Ne duam investime, qė nė vendin tonė tė krijojmė vende tė reja tė punės dhe tė kemi punėdhėnės qė kanė shprehi, disiplinė dhe kulturė evro-perėndimore, ose mė mirė gjermane”.

Kėto fjalė tė Kadri Veselit, duhet tė gdhenden nė gurė, mendoj unė. Janė fjali qė duhet t’ua pėrcjell njerėzve nė Gjermani dhe kėtė do ta bėj.

Veseli mė flet edhe pėr imazhin e keq qė qėllimisht po shpėrndahet nė Evropė dhe Gjermani kundėr kosovarėve.

“A nuk ju duket e turpshme mėnyra se si nė Gjermani po bėhet njė propagandė kundėr kosovarėve, ku po pėrhapet frika ndaj liberalizimit tė vizave pėr mė pak se dy milionė njerėz, nė vend se opinioni tė informohej pėr mundėsitė e investimeve gjermane nė Kosovė? A nuk ėshtė e ulėt propaganda, se si Kosova, gjoja ėshtė shndėrruar nė eksportuese tė kriminalitetit? Ėshtė njė fyerje e madhe pėr kėtė komb tė pėrvuajtur, pėr mė shumė ėshtė gabim tė thuhet kjo, sepse kriminaliteti me viza e pa viza gjen rrugėn e vet. Kriminelėt kanė qenė nė Gjermani shumė kohė para se Kosova tė bėhej e pavarur. Liberalizimi i vizave, ndėrkaq do tė sjellė kėmbim kulturash, mendimin e lirė dhe zhvillimin e miqėsisė. Por kjo heshtet nga propaganda, sepse edhe nė Gjermani ka forca qė duan tė pengojnė prosperitetin e ekonomisė gjermane nė Ballkan”.

Krenaria pėr identitetin kosovar

Veseli flet edhe pėr “krenarinė e njė identiteti demokratik kosovar” dhe me kėnaqėsi e pėrsėrit mesazhin e tij kryesor: “Gjenerata jonė ka njė mision. Ne duhet t’ia dalim qė njerėzit nė Evropė tė njohin identitetin kosovar nė kuptimin mė pozitiv tė fjalės, sepse ky ėshtė identiteti ynė evropian. Ne jemi nė shtėpinė tonė nė Evropė”.

Ish-shefin e shėrbimit tė fshehtė Kadri Veselin, e pyes edhe pėr njė gjė tjetėr: a ekziston mė rreziku qė njė dhunė e re tė inspirohej nga kosovarėt nė Ballkan?

“Ky rrezik nuk ekziston mė. Ne vetė kemi vuajtur njė kohė tė gjatė nga dhuna dhe duam tė ēlirohemi nga kjo traumė dhe jemi nė rrugė tė mirė ta bėjmė kėtė”, thotė ai.

“ Ne kemi humbur njė gjeneratė nė luftė”, mė thotė Veseli, derisa dalim nga restoranti dhe mė jep dorėn pėr t’u pėrshėndetur. “Kėto kohėra tani i takojnė tė shkuarės. Na ndihmoni ju lutėm pėrmes informimit tė drejtė, qė ato kohėra tė mos kthehen mė kurrė!”, mė thotė nė ndarje.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 13:12   #16
Regina
Away.
 
Avatari i Regina
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,443
Thanks: 546
Thanked 728 Times in 416 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Pėrshendetje anėtari Llapi!

Tė gjitha kėto shkrime qė ju i sillni kėtu ne forum, nga e kanė burimin?! Ju nuk mund tė bėni gjithnjė copy paste veē duke kopjuar. Sillni dhe burimin e kėtyre informacioneve.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 14:36   #17
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Plotėsisht drejt e ke Regina e nderuar,kėtu ėshtė vendi i debatit me tema origjinale.Tė japėsh ndonjė ide,analizė rreth ēėshtjes qė mund ta nxjerr vendin nga kriza,politike,ekonomike dhe kulturore,ėshtė mė fisnike se t'rradhisish thashethėne tė atij e kėtij..Me copy paste,pėrherė, mirret ai qė
ėshtė shterp nė kulturė dhe i paditur.Modė e tejkaluar,por qe,dikush ende mirret me tė.Tė reja sill,ide,propozime,urti,qė do t'ketė dobi populli,vendi.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 14:52   #18
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Regina Shiko postimin
Pėrshendetje anėtari Llapi!

Tė gjitha kėto shkrime qė ju i sillni kėtu ne forum, nga e kanė burimin?! Ju nuk mund tė bėni gjithnjė copy paste veē duke kopjuar. Sillni dhe burimin e kėtyre informacioneve.
ke te drejt
ama besoi se e ke lexue e nuk e paske vrejt


– Gazetari gjerman, Norbert Giesder, ka realizuar njė intervistė me Kadri Veselin, ish- shef i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK).Boton nė tėrėsi intervistėn dhe pėrshkrimin qė i bėn figurės sė Veselit gazetari gjerman nė portalin “Grand Tourisme”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 15:13   #19
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Pasi na qenka shef i SHIK-ut gjatė kohe dhe mbasi paska dhėnė intervista gazetarėve tė mediave tė huaja si mė kompetent qė ishte,a ka fol ndonjėherė rreth vrasjeve enigmatike tė shumta qė ndodhėn nė Kosovė ,fill pas luftės,nga 1999- e kėndej?!
Pse ato nuk u identtifikuan dhe pse fajtorėt nuk u zurėn dhe nuk u dėnuan?!Udhėheqėsi i mirė duhet tė kryej edhe detyrėn e vetė si duhet,sepse ajo ėshtė nė tė mirė tė popullit.Nė tė kundėrtėn,pse nuk u dėnua ai pėr moskryerjen e detyrės?Bile, sa lexova njė ditė nė shtyp, shprehu dėshirė tė futet edhe nė POLITIKĖ!Ja ē'kuadro avansohen,nuk di sa do t'i kontribuojė vendit ky "kuadėr"i dėshmuar pėr dėshtime.Ndoshta do ta kuptosh kėtė sygjerimin tim kalimthi,pėrpiqu tė lutem..
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2012, 15:18   #20
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Flet Kadri Veseli

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Irfan CANA Shiko postimin
Pasi na qenka shef i SHIK-ut gjatė kohe dhe mbasi paska dhėnė intervista gazetarėve tė mediave tė huaja si mė kompetent qė ishte,a ka fol ndonjėherė rreth vrasjeve enigmatike tė shumta qė ndodhėn nė Kosovė ,fill pas luftės,nga 1999- e kėndej?!
Pse ato nuk u identtifikuan dhe pse fajtorėt nuk u zurėn dhe nuk u dėnuan?!Udhėheqėsi i mirė duhet tė kryej edhe detyrėn e vetė si duhet,sepse ajo ėshtė nė tė mirė tė popullit.Nė tė kundėrtėn,pse nuk u dėnua ai pėr moskryerjen e detyrės?Bile, sa lexova njė ditė nė shtyp, shprehu dėshirė tė futet edhe nė POLITIKĖ!Ja ē'kuadro avansohen,nuk di sa do t'i kontribuojė vendit ky "kuadėr"i dėshmuar pėr dėshtime.Ndoshta do ta kuptosh kėtė sygjerimin tim kalimthi,pėrpiqu tė lutem..
pse i kini vra ju te SPS-it te ndihmuar nga sherbimet serbo-ruse
a zor eshte me e dita qy
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur