Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-02-2012, 00:21   #1
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

NAIM FRASHĖRI

Dėshira

Zot!
Sot
Jam,
Kam,
Shoh,
Njoh,
Rronj,
Shkonj;
Kam gas
Dhe flas
E them
Tė kem
Ditė,
Dritė,
Jetė,
Vetė,
Ah, dua,
Qė thua,
Tė mos vdes,
Po tė mbes
Pėrjetė
Tė ketė
Shpirti im
Pa mundim
Shėndenė
Tė jenė
Me mua
Sa dua.
Sonte jam gjall’,
E jam mirė,
Po kam dhe mall
E dėshirė,
Zot i vėrtetė
I gjithėsisė!
Tė rronj pėrjetė
Ndaj njerėzisė!
Ti ke nė dorė,
Ēdo gjė qė tė duash;
Nukė je i gjorė,
Arrin qė tė thuash;
Pa bėhenė gjithė ē’dua,
Po tė mė dėgjosh mua,
Le tė bėhetė thua,
Dhe gjithė janė bėrė!
Atė qė thua ti vetė,
Zot i math e i vėrtetė!
Ajo bėnetė nė jetė,
Edhe mbaronet’ e tėrė!
Ti epi jetė njerėzisė,
Shto e beko dhe bagėtinė,
Se ti je Zot’ i gjithėsisė,
Nė dorėz’ e ke mirėsinė
Njerėzis’ epi jetė tė gjatė,
Mundimet fare nga jeta ngreji,
Djepinė shkret’ e lugėnė thatė
Mos e shih kurrė, po mbushur leri.
Fal
Dhe ep
Gjithė ē’ke
Nga tė mirat,
E tė pėshtirat
Hidhi kėtje,
A vari mė ndonjė grep,
A mbuloji mė ndonjė mal,
E lėrė vetėm mirėsitė,
Fal edhe dritė e jet’ e ditė
Le tė prehet gjithė njerėzija
E tė mos ketė kurrė tė kėqija;
Ligėsitė, djallėzitė e marrėzitė
Le tė mos rrojnė paskėtaj edhe njė ditė
Veē mirėsija nė kėtė jetė tė mbretėronjė,
Urdhėri yt, puna jote, Zotth’ i math e i vėrtetė,
E vėrteta le tė rronjė, gėnjeshtra le tė pushonjė
Bėj si tė duash, ē’tė them unė Zot i vėrtetė? Ti e di vetė!Andon Zako Ēajupi

Dashuria

E mban mėnd, moj Marė,
dashurin’ e parė?
Njeri nuk e gjegji,
se jeshmė te vegji.
Unė pa ty s’rrojė,
vij’ e tė kėrkojė;
ti pa mua s’rroje,
vij’ e me kėrkoje.
Nė lule me erė
putheshim ngahere,
dhe si burr’ e grua
losnim nėnė ftua.
Njė ditė, tė dyza
losnim mbylla-syza:
U fshyem pa dukur
Cinė tė besoj taninė,
perėndin’ a dashurinė?
Perėndi nė kėte jetė
ėshtė dashuria vetė.
———
Bukuria jote, leshėrat e tua
posi pėndė korbi, tė gjata
mbi thua,ballėtė si diell,
faqetė si mollė,qafa jot’ e gjatė,
mesi yt i hollė,sisėtė si shegė,
dhėmbėt si thėlpėnjė,buzėt si
burbuqe, sytė si gėshtėnjė,
dora si dėborė, fjala jote mjaltė,
kurmi yt i derdhur, shtati yt i naltė;
gjithė mė kėnaqin, tė tėra t’i dua,
po zėmėra jote u bė gur pėr mua!
——
Pika-pika bie shiu
dhe dėbora flokė-flokė,
vetėtin e fryn veriu,
breshėri kėrcet mi tokė!
Le tė fryjė er’ e ftohtė,
s’ka ē’mė bėn dimėri mua:
Dashuria mė mban ngrohtė,
se pushtoj atė qė dua.
Kur fryn era me tallas,
kur bie dėbor’ e shi,
sa flė njeriu me gas,
kur ka mikenė nė gji!


Migjeni

Dy buzė...

Dy buzė tė kuqe,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn,
gėzimin ma fikėn,
si fantazma hikėn
ndėr do bota tė larta...
Dy buzė si tėpėrgjakta,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn
nė buzė kur mu njitėn
andjet m’i trazuen,
zemrėn ma tėrbuen,
trurin ma helmuen
e nė fund u mėrguen...
Dy buzė tė kuqe,
bukuri fatale,
tė njė gruaje stėrzane
njė pjsė zemre mė nxorne,
njė pranverė tė tanė mė morne
dhe gėzimin ma vodhne...
Ato dy buzė tė kuqe
dhe dy lote tė mija
qenė shenja tė dhimbjes,
kur mė vrau bukuria,
kur mė zu dashunia
e mė dogji rinia.
Lasgush Poradeci

Dėgjimi i Zemrės

Kur tė mė kujtosh,
Kur tė vish tė shkosh,
Kur tė shkosh kėtejza pranė
Qė tė ēmallėrosh

Ē’po dėgjon kur shkon?
Kur vjen e pėrgjon?
Ē’pėrgjon zemra nė kėt’anė
Fund nė kėtė hon?

Zemra jote sot,
Zemra jote mot,
sot e mot nė ē’mallėrime
Zemra qė s’fle dot

Seē tė ndjen kėtaj,
Seē tė ndjen pastaj,
Seē dėgjon ndaj vetes s’ime
(Si ndaj vet’e saj):

Mall e vrer qė mbaj
Qaj, moj zemėr, qaj.

Vrer e mall qė flas
Plas, moj zemėr, plas.


Mitrush Kuteli

Sime shoqe

Kaq afėr jemi, por kaqė larg
Tė lutem mos mė prit-
Na ndajnė terre rreth e qark
Dhe yll pėr mua s’ndrit.

Pėrse ta lidhėsh fatin tėnd
Me njė pafat si unė,
Kur di se emri im u shėmb
Me dhunė e me pėrdhunė?

Pra hidhe hapin guximtar
Ndaj jetės sė gėzuar.
Dhe mė harro kėtu, nė varr,
Tė vdekur pa mbuluar.

Se unė pres, pėrēas po pres
Njė udhė fort tė gjatė
Dhe njė tė martė, nė mėngjes,
Do hidhem nėpėr natė.

Nėpėr njė natė qė s’ka mbarim
Po qetėsi pėr jetė:
Pushim...harrim...pushim...pushim...
Nė prehjen e vėrtetė.


Ismail Kadare

Ti ishe pėr mua

Ti ishe pėr mua e pamposhtur si Troja
Troja qė unė dot s’e pushtoja.
Ti ishe pėr mua e pakuptueshme,
Mė e pakuptueshme se mbishkrimet etruske

Vetėm nė ėndrra, ah, nė ėndrra
T’i pėrqafoja flokėt e dendura.
Gaz mė shumė ndjeja tek tė pushtoja
Se gjithė grekėt kur ra Troja.

Vetėm nė ėndrra m’ishe e kuptueshme,
Ti, e shtrenjta ime etruske.


Pa ty

Ti ike udhes se pafundme
Ku zverdhin druret gjetherenes
Mbi gjokse pellgjesh tani tundet
I arti medalion i henes.
Lejleket iken.

Fill pas teje
Si stof i keq u zbeh blerimi
Dhe ngjajne toka, pylli, reja,
Me negativin e nje filmi.
Tani ne fusha shkoj menduar
Ku nis te fryje ere e ftohte,
Ku ca mullare te gjysmuar
Duken qe larg si Don Kishote.
C’te bej, po them me vehten time,
Ne kete ore te vone te muzgut,
Ku qerrja baltave ben shkrime.
Te lashta sa te Gjon Buzukut?
Do te shkoj te ulem permbi pellgjet,
Te pi ne gjunje duke rene,
Ne gryke e di qe do te me ngelet
I ftohte medalioni i henes.

Kristal

Ka kohė qė s’shihemi dhe ndjej
si tė harroj unė dalėngadal
si vdes tek unė kujtimi yt
si vdesin flokėt dhe gjithēka.

Tani kėrkoj poshtė e lartė
njė vend ku ty tė tė lėshoj
njė strofė a notė, a njė brilant
ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.

Nė s’tė pranoftė asnjė varr
asnjė mermer, a morg kristal
mos duhet vallė prapė tė tė mbart
gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.

Nė s’gjetsha hon ku tė tė hedh
do gjej njė fushė a njė lulnajė
ku butėsisht porsi polen
gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harrim ish ky a s’ish harrim.Dritero Agolli

Kėtu s’do jem

Kėtu s’do jem do jem larguar
Ne toke i tretur si tė tjerėt
Nė kafenenė e preferuar
Nuk do mė shohin kamerierėt

Dhe nėpėr udhėt ku kam ecur
S’do ndihet kolla ime e thatė
Mbi varrin tim do te rrijė i heshtur
Njė qipariz si murg i ngratė

Ti do trishtohesh atėherė
Se s’do mė kesh nė dhome tė gjallė
Dhe kur nė xham tė fryjė erė
Do qash me erėn dalėngadalė

Por kur tė jesh mėrzitur shumė
Nė raft tė librave kėrkomė
Aty do jem i fshehur unė
Nė ndonjė fjalė a ndonjė shkronjė

Mjafton qė librin pak ta heqėsh
Dhe un do tė zbres do t’vi pranė teje
Ti si dikur me mall do qeshesh
Si njė blerim pas njė rrėkeje.

Letrat

Kur dashuroheshim nė kohėn tonė,
Kur tretesha dhe digjesha pėr ty,
Nga njeri-tjetri letrat vinin vonė,
Kalonte dhe njė muaj apo dy.

Po ndofta dashuria mbahej gjallė,
Se zjarrin mbanin letrat nė udhėtim
Me bicikletė a mushkė apo me kalė
Nė vapė e shi, dėborė dhe thellim.

Kur dashuroheshim nė kohėn tonė
Me zor na vinin letrat fshat-qytet
Nuk kishim nėpėr dhoma telefonė
Dhe nė ėndėrr s’kishte faks dhe internet.

Megjithatė mė mirė qė nuk kishte
As telefon as internet, as faks,
Se fjalė e nisur shpejt dhe mund ta vriste
Njė dashuri tė vjetėr pėr njė ēast.


Timo Flloko

Shėn Valentini i fundshekullit

Ta kushtoj Ty
kėtė Natė tė Shėn Valentinit
Tė gjallėt,
prej ankthit tė vetmisė
ngėrthehen fort,
tek njeri-tjetri shpresat varin...
Kėtė natė tė fundit tė dashurisė,
nė fundin e mijėvjeēarit!


Drita Ēomo

Dashuri siberiane

Po bie shi...dhe ti je kaq larg
Po ndoshta dhe s’dua tė jem me ty
Ky qiell gri... Nė shpirt- kaq akull
Kaq ftohtė nė shpirt. Si nė Siberi.

E megjithatė, unė tė dua
Dhe tė dua shumė, ēuditėrisht
Po qe se tė urresh ėshtė njėsoj si tė duash
Tė urrej dhe tė dua njėkohėsisht

Tė urrej pėr atė, qė mė prishe qetėsinė
Tė urrej, pse erdhe tek unė
Pėr ēdo gjė tė vėrtetė dhe ēdo gjė tė dyshimtė
Tė urrej dhe tė dua kaq shumė

Dhe nė shpirt kam dimėr, gjithnjė dimėr
Njė ftohtėsi pa fund dhe pa anė
Nė sa grade nėn zero paske lindur
Dashuria ime siberiane

Nė tė tėrė qenien time bie shi
Dhe ti nuk je. Dhe ti je kaq larg
Kam dėshirė pėr ty, kam nevojė pėr ty
Dhe prapė s’dua tė jemi bashkė!Xhevahir Spahiu

Vajzė e bukur

Bora e bardhė, e bardhė pas xhamave,
nė kafe “Tirana” hyre,
ti e rralla si dėbora
qė nė Tirane bie.

Vajzė e bukur, si vajzė e dashuruar,
qofsh e dashuruar dhe prej meje,
prej syrit tėnd
lulėzojnė dhe sendet.

Ekspresi gjallėrohet
e gjithēka bėhet sy.

Nė tavolinėn e fundit
dy pleqve kafja po u ftohet.
Tė shikojnė ty.


Rekuiem pėr orėn 6...

Ora 6
Akrepat si dy krahė tė hapur qė presin
dhe ti s’po vjen
ti s’po vjen as nė 6 e njė minutė
nė 6 e dy minuta vetmia ish me mua
unė isha me vetminė nė 6 e tre minuta
nė 6 e katėr bota ishte po ajo
6 e pesa i ngjante 6 e gjashtės si dy pika uji
6 e shtatė, 6 e tetė, 6 e nėntė, 6 e dhjetė
Ti s’po vjen
S’po vjen
S’vjen
nė 6 e pesėmbėdhjetė
hodha sytė si dy vetėtima nė fushėn e orės sė qytetit
akrepat u thyen si dy krahė tė njė zogu
qe s’ekziston

Unė mora pikėllimin pėr dore
dhe ika!


Bardhyl Londo

Dashuri

Gjithēka si nė ankthin e Noes
Si nė rregullsinė pedante tė njė manastiri gjithēka;
Gjithēka e kristaltė, akull.
Gjithēka si krater vullkani
….rrėmujė
Kokėn e ndezur tė cigares shuaj nė njė gote ujė


Gratė e poetėve

Sytė e bukur mbyllin. Po gjumi
nuk e di ku ėshtė mėrguar, nuk e di.
Njėra pėrsėrit me vete njė varg. Tjetra
njė figure sjell ndėr mend...
Si njė lirikė dashurie
ledhaton pastaj jastėkun bosh nė krahėt e saj.

(...Vallė me ke u martuan burrat tanė,
me ne, apo me ty, poezi?...)

Njė fjale, njė rimė,
njė lumė dashurie dhe pak xhelozi,
Mesnata e krijimit ēapitet si plak i ngadalshėm.

Vonė. Sytė e bukur mbyllin.
dhe nė ėndrra shohin vjershat e librave
tė ardhshėm


Teodor Keko

E dashur

E dashur , erdha
E dashur erdha! Pse vrenjtesh kot?
Ti po mė prisje pėrsėri,
mos u ēudit, unė jam njė zog.

Kur dashuroj bėhem si ajri,
e ngre folenė aty ku dua!
Do, s’do, tė futem nė kraharor,
tė pushtoj si i marri.
Po e mbylle derėn,
unė me forcė do ta hap,
do ta coptoj!

Do bėsh sikur mė ke inat.
Ndodhi e vjetėr, unė e di!
S’jam buzėqumėsht, por esnaf,
pėr dashurinė di plot dredhi!
Unė do tė puth, do tė pushtoj nė gji,
dhe po ma mbylle derėn ti.

E dashur, erdha, nė prag ke dalė,
ke hapur portėn dhe qesh nėn hundė.
Sa pėrbetohesh me qindra fjalė,
mė mirė, eja, mė puth!

Kur dashuroj bėhem si ajri,
e ngre folenė aty ku dua!
Do, s’do tė futem nė kraharor,
tė pushtoj si i marri.
Po e mbylle ti derėn,
unė me forcė do ta hap,
do ta coptoj!

E dashur, erdha, pse vrenjtesh kot,
ti po mė prisje pėrsėri.
Mos u ēudit! Unė jam njė zog.
Po e mbylle ti derėn,
unė me forcė do ta hap,
do ta coptoj!


Ali Podrimja

Dashuria

Koha ėshtė te duhemi
te kesh besim ne mua kur te them: Trime,
te kem besim ne ty kur me tha: Trim.
Por kokėn time kryeneēe shume kurthe ngrite,
shume e pushkėt mbushi babai yt, fisi yt,
njė mije e njė te zeza kurdise ku do ma zije priten.
E nen kulm banonim,
nga frėngjia me drite me peshove,
me dite lexoja Shekspirin ne hijen e Kullės,
se mos do te takoj te kroni i shpresave.
Ma ruaj syrin, dashuria ime,
ma ruaj shpinėn nga dielli, nga acari!
Kam frike se ma therin syrin cubat e territ,
kam frike se me vrasin pas shpine te pabesėt.
Dashuria ime, ma zgjat dorėn ta kapėrcejmė kėtė
ujė te madh,
i huaj s’jam as vij nga toke e vdekshme.
Ne fund te livadhit te kositur a po sheh:
ai kali i bardhe ėshtė yni e tash pėrgjithmonė.
Me shikon drejt ne sy, leri zėnkat, fjalėt, sharjet,
Unė do te tė sjell Lulen nga zemra e Bjeshkės,
do ta ndez llambėn nė Kullė,
do ta hedh farėn nė tokėn e re.
Kur tė desha, ēoja dashurie me njė grua tė marrė,
e mėhalla jehonte nga shpifjet.
Na iku jeta, trime, s’menduam pak edhe pėr vete,
Koha ėshtė tė duhemi.


Jorgo Bllaci

Netės

Kushtuar P.J.

Kaq e shtrenjte kurrė s’mė je dukur,
Ti vėrtet nuk paske shėmbėllim!
Ah, moj Neta, sytė e tu te bukur
Ēmendurisht i deshte miku im!

Nėse kėtė ēast i ngrysur mbeta
Duke tė vėshtruar ty kėshtu
Ti mos m’u ēudit aspak, moj Neta
Me kujtuan mikun sytė e tu

Sa dėshirė do te kisha sonte
T’ju vėshtroja bashke qė tė dy:
Vetėm ta dėgjoje te kėndonte
Vargjet qe me zjarr t’ė thuri ty!

Ndoshta sot, qe vite pas la jeta,
Miku prapė ne shpirt te mban diku…
Ish e bukur dhembja e tij, moj Neta,
Aq sa ē’janė edhe dy sytė e tu.


Vath Koreshi

Shpesh ti s’di ē’bėn

S’ėshtė e thjeshtė tė dish tė bėsh.
Shpesh ti s’di se ē’bėn e dashur!
Ē’doje qė ishe ngritur si nė ethe,
ē’doje qė vije ashtu tek unė?
Kishe kėputur ca lule nė kopėsht,
kishe ndėrruar tualet e krehje flokėsh,
kishe marrė me vete dy sy tė shndritshėm plot mall.
Nė jakėn e xhaketės nė vend tė njė luleje,
kishe vėnė njė sqep skifteri xanxar.
Ah, s’ishe as grua, as vajzė e vogėl atė ēast,
ishe njė hutim plot ditė e gaz.
Ishe njė shpirt i mbushur me frikė,
njė zemėr drithėruese me natė e me dritė.
Eja pra, tė thashė, mbėshtetma kokėn tani,
mbushmi supet me ujėvarėn e flokėve,
dhe puthmė nėse erdhe pėr tė mė puthur,
dhe ēelma shpirtin, nėse erdhe pėr tė ma ēelur.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:22   #2
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Elisabet BRAUNING

Dhe nėse do tė mė duash, pėr asgjė tjetėr
veē pėr dashuri.
Mos thuaj "tė dua” pėr buzėqeshjen,
pėr vėshtrimin, pėr sjelljen delikate,
pėr mendimet qė pėrputhen e qė njė ditė
mė kthjelluan.
Kėto gjera mund tė duhen, por ndryshojnė,
ndryshojnė nė ty, ndryshojnė tek unė.
Mos mė duaj pėr mėshirėn
qė than faqet e mia.
Harro lotėt qė tė dhanė kėnaqėsi
dhe humb keshtu dashurinė.
Duamė vetėm pėr hir tė dashurisė
sė dashurisė,
qė rritet tek ty me njė dashuri tė pafund.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:26   #3
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Jacques Prevert


KJO DASHURI


Kjo dashuri kaq e vrullshme,

Kaq e brishtė,

Kaq e dhembshur,

Kaq e dėshpėruar.

Kjo dashuri

E bukur si drita

Dhe e keqe si moti.

Kur moti ėshtė i lig.

Kjo dashuri kaq e vėrtetė,

Kjo dashuri kaq e bukur,

Kaq fatlume,

Kaq e hareshme,

Dhe kaq mendjelehte

Qe dridhet frike si fėmija ne terr.

Dhe kaq e sigurtė nė vetvete,

Si njeriu ēakėrrqejf ne mes te natės.

Kjo dashuri qė frikėsonte mjaft njerėz,

E i bėnte tė merreshin me llafe,

Tė shtrembėronin fytyrėn.

Kjo dashuri e pėrgjėruar,

Nga qė nuk ia ndamė sytė.

Dashuri e ndjekur, e plagosur, e sosur, e

mohuar e harruar,

Nga qė e ndoqėm, e plagosėm, e sosėm, e

mohuam, e harruam ...

Kjo dashuri e thellė,

E gjallė dhe e pavdekur,

Plot diell ...

Dashuria jote.

Dashuria ime.

Dashuria qė patėm

Qė s‘u vjetrua kurrė.

Qė s‘ka ndryshuar fare.

E qė ėshtė po aq e vėrtetė si njė pemė,

Po aq drithėruese si njė shpend,

Po aq e ngrohtė e plot gjallėri si vera.

Ne tė dy mund tė shkojmė

E tė vijmė ku qemė.

Ne mund tė harrojmė

E pastaj tė flemė.

Tė zgjohemi, tė vuajmė, tė plakemi

E tė biem serish nė gjumė.

Te ėndėrrojmė vdekjen,

Tė zgjohemi, tė lozim, tė qeshim

Si tė rinj fringo ta ndejmė veten.

Se dashuria jone qėndron aty,

Kokėfortė si mushkė,

E pashuar si dėshira,

E pamėshirshme si kujtesa,

Harraqe si kujtesa,

E dhembshur si kujtimi,

E bukur si dita e brishte.

Si fėmijė ajo na vėshtron buzėqeshur

Dhe na flet duke heshtur ...

E, unė e dėgjoj me drithėrimė

Dhe thėrras,

Thėrras pėr ty,

Thėrras pėr vete,

I pėrgjėrohem

Pėr ty, pėr vete.

I gjunjėzohem

Pėr ty, pėr vete, pėr gjithė ata qe duhen

Dhe u deshėn.

I thėrras pėr ty, pėr vete e, pėr gjithė te tjerėt

Qė nuk i njoh dhe i them:

- Qėndro aty,

Aty ku je tani,

Aty ku ishe dikur.

Qėndro aty

Dhe mos lėviz kurrė,

mos u largo!...

Ne qė u deshėm, tė harruam!

Ti mos na harro, mos,

Veē ty kemi nė ketė botė !

Mos lere tė na ftohet shpirti,

Tė bėhemi pėr njeri tjetrin tė largėt...

Kudo qofsh, kujtona

Na bėj sinjal qė gjallė je ...

E pas shumė vitesh,

Diku nė njė korije,

Aty nė pyllnajėn e kujtimeve,

Dilna si shtojzovalle

Dhe dorėn zgjatna

E na shpėto ...
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:32   #4
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Mario Benedetti

Ėshtė njė mėkat qė nuk je me mua
kur shoh orėn dhe ėshtė katėr
dhe mbaroj llogaritė dhe mendoj dhjetė minuta
shtriq kėmbėt si tė gjitha pasditet
dhe bėj kėshtu me supet pėr tė liruar shpatullėn
dhe kėrcas gishtat dhe iu nxerr gėnjeshtra.

Ėshtė njė mėkat qė nuk je me mua
kur shoh orėn dhe ėshtė pesė
dhe jam njė makinė qė llogarit interesa
ose dy duar qė kėrcejnė mbi dyzetė taste
ose njė vesh qė dėgjon si hungėrin telefoni
ose njė tip qė bėn numra dhe nxjerr tė vėrteta.

Ėshtė njė mėkat qė nuk je me mua
kur shoh orėn dhe ėshtė gjashtė.
Mund tė afroheshe papritur
dhe tė mė thoshe “Ē’kemi?” dhe do t’mbeteshim
unė me njollėn e kuqe tė buzėve tė tua
ti me blozėn blu tė karbonit tim.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:36   #5
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Meri Dishnica

Tek ky bar,
tek kjo tavoline,
ne kete ndenjese te ngrohte,
nen kete abazhur te kalter,
para qenies tende,
betohem kam ftohte...

Te betohem para kesaj gote,
se kam thene genjeshtra sonte…
Se nuk jam une ajo guximtarja
qe nis betejat pa u menduar shume,
Apo ai komandanti legjendar
qe shtiret se gjithmone fiton,
Nuk jam as ushtari trim qe sulmon I pari,
nuk jam askund neper faqe heronjsh,
Nuk kam askund ndonje lapidar,
per zemrat qe kam vrare...

Jam kjo qe jam,
pa drite por e ndricuar,
kur rrefej se sot,
kam ulur mbrojtjen…
…me koshience te plote.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:38   #6
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Hans Magnus Enzensberger

Ti mike, qė shtrėngon dorėn time,
ku tė fluturon mendja? Kur ndėr kambanore
kambanat ėndėrrojnė qė janė thyer,
nė ē`kubera endet
zemra jote?
Ku, nė cilin rrah bredh ti,
kur unė ta pėrkėdhel faqen e brishtė?
Ē`lule nate tė fshik e tė trullos,
o ėndėrrimtare? Cili va e njom
kėmbėn tėnde?

Ku, e dashur, kur mugėllon agimi,
ēapitesh ti mes kallamishtesh, ledhaton
dyer dhe kripta ? Me lajmėsin e kujt
shkėmben puthje,ethedredhur,
goja jote ?

Ku ndodhet ai fyelli qė tė pėlqen?
Ku ulėrima qė, nė heshtje, t`i ngrė
flokėt pėrpjetė?...Dhe unė rri shtrirė,
si njė ulok, i pagjumė, nė pėrgjim
tė puplajės tėnde!

O ti mike, qė shtrėngon dorėn time,
ku, nė ē`pyje tė ndjell e tė ngatėrron
ėndrra jote?
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:46   #7
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Eqrem ĒABEJ

I

O ju, si flutra, qė ju muar era
E ju pėrhapi tej-kėtej te jeta.
Ju q’afruam bashkė dje pameta
U ftohmė a u ndamė pėr ngahera:
Nė qe se ju gėnjeva me tė tjera,
U diē kėrkova edhe dot s’e gjeta:
Na jemi byk qė hedh veriu pėrpjeta,
Grurėt e muar era edhe vera.
N’ato tė njoma zėmra t’uaj ka
Nga njė si dregėz nga njė koh’e parė,
Thomse nga ditėt q’ ishin ditėt t’ona,
Atyre ditet u kaloi jehona,
Po te kjo zemėr mbetet e pavdarė
Fytyra juaj siē pikoi e ra.

23.-24.V. 1949.

II

U jam ai lis i lashtė degėtharė,
Qė fryn veriu e flett i hedh pėrdhé:
E blera urdhe degėnjoma je
Qė m’i pėshtille trungut e pandarė.
U jam ai qiparisi i kohės parė,
Ti je e bardha, je erdhi e re,
Me gjeth tė plotė qė mė vesh me hije,
Me lėng tė dlirė posi lot i qarė.
O urdh’e njomė, o erdhi e bardhė,
Pėshtillmu rreth e rreth me degėt tote
Tė ndihem njė me ty e ti me mua.
Mos tė mė thajė mė thėllim a mardhė,
Tė ndjej se jeta edhe nuk m’u shua:
Po m’u pėrhap si ėndėrr magjiplote.

VI.1949.


IV

Sa herė shihemi, jemi si ai
Qė shuan etin te i ftohti krua.
Largėt kur jemi, malli na u shtua,
Si udhėtarit q’ecėn nė shkreti.
Kur jemi bashkė vetėm un’ e ti,
Shpirti na hapet, ti je njė me mua.
Nė syrin tėnd rri ėndrra qė u dua,
Vera e rėndė qė mė deh kur pi.
Nė gardhin tėnd tė artin ke rrethuar
Njė shpirt qė malli nuk e lė tė qetė,
Mermeri q’ėshtė derdhur n’ato duar.
Zgjidh edhe merr: ose njė mall tė letė,
Ose njė fat, qė ka pėr tė na ndruar
Jetėn nė ėndėr, ėndrėn nė jetė.

Viti 1949.

V

Kur ne u pamė te ajo nat’e re
Njė vesė maji kishte zbutur dhenė.
Vetėm veruam e gėzuam denė.
Tani erdh vjeshta – imja nuk mė je.
Nuk je mė imja mbi tė rėndin dhé
Po ndahen rrugėt, bashkė mė nuk venė.
Ti tė marrsh tėnden, u do tė rrah dhenė:
Po ku tė jem, si zogu pa fole?
Nė ditt e mia vjeshta qė po u bie
Te fund’i but’i asaj zėmrės sate
Folé tė ngrohėt thashė se mė gjeta.
Ajo u prish, u tret posi njė hie.
Endėr’e jetės shkoi si vesė nate.
Tani po shoh se vetėm jam te jeta.

20.-29. IX. 1949.

VI

Kur shkon sokakut si njė sut’e vratė,
Me sy pėrdhé e me tė rėndė hie,
Ndihem gjahtar qė me shigjetė bie,
Zėmra mė mblidhet dhėmbjes nė gujatė.
Pa rri mendonem tek e rėnda natė:
Si do tė shkosh ti jetė vetėmie?
Mė ē’lis do mbahesh, degėzė erdhie?
Do mund tė ecėsh kėsaj rrugės gjatė?
Tani qė ėndrra e njė jete ra,
Na ra pėrdhé gjith’ajo hie e parė:
Tė qėnėt bashkė, njė e tė pandarė;
Ditėt e bardha edhe nett e arta,
Kodra jonė me selvi tė larta.
Njė fat na lidhi e nja fat na la.

X.1949.

VII

Tani q’erdh vjeshta, kodra ē’do tė thotė
Qė ne nuk vemi si dikur te vera?
Selvit’e gjata presin mė tė kotė;
Shi vjeshte bie, atje lart fryn era.
Nė zall tė detit ku kaluam motė
Ditėt e gushtit kur na ndritte hera,
Atje jo ne mė, po tė tjerė botė
Do presin mbrėmjen plot me gaz nga tera.
(Kur tė kalosh nėpėr tė tjera dete
Pėr dhé tė huaj, e me vjet e vjete
Tė jemi larg e gjer nė fund tė ndarė,
Mos tė tė dhimbset ai mot’i parė,
As dheu Arbrit me selvi tė gjata,
As zall i detit ku na ndritte nata.)

10.-21. X. 1949


VIII

Kur u tė bie nė tė rėndin dhé,
Nė dhé tė rėndė tė humbas pėr jetė,
Mos tė mė ndjekėsh, po me hap tė letė
Tė ecėsh jetės, si m’e re qė je.
Pastaj njė mall do tė na marrė ne,
Do zbreē njėherė n’atė zall tė shkretė.
Te nat’e madhe do tė dergjesh qetė,
Me gaz tė vjetėr, me hidhi tė re.
O gjum’i rėndė! O i djegur lot!
Sa qemė gjallė s’u bashkuam dot:
Kur jemi bashkė jetė mė nuk ka!
Prej meje del njė qiparis i lartė,
Prej teje del erdhi me rrush tė artė;
Nė mes njė drizė – bashkė nuk na la!

XI.1949.

IX

Ti je sirena: Me vėshtrim magjie
Nga larg mė ndjell me mall ndaj vetes sote,
Me krip pas erės derdhurė, hirplote,
Gushėn mermer, e me tė lartė hie.
U jam detar’i regjur mbi anie
Qė vetėm rraha valėn disa mote.
Tani me mall’i bukurive tote
Mė tej nė dete s’dua mė tė bie.
Kur tė vėshtroj, u shoh tė tjera dete,
Ditė tė bardha, plot me ar qytete,
Jetė pa fund si nė njė ėndėr parė.
Njė turbullirė kam nė shpirt pėrhera
Si zmolet vala kur e tundėn era:
Dua tė reshtem, po nuk kam tė ndarė.

XI.-XII. 1949.


X

Ti qė mė mbushe ditt e nett e mi
Me erė deti si qė fryn nė verė,
Me gaz tė thellė, me hidhi tė derė:
Me sy tė mbyllur ti mė the: Mė pi!
U do t’tė pi: Me verėn tėnde plot
U kupėn t’ime do t’a mbloj njėherė
Pastaj e kthej tė dehem kėsaj verė,
Teje tė dehem mos tė pi mė dot.
Njė val’e ngrohėt mė pėrshkon ahere,
Posi detarin, kur pasdreke vere
Prehet nė diell qetas mbi anie.
Dhe fryma jote rrjedh ngadal nė mua,
Sa ndjej se jetės tjetėr gjė s’i dua:
Tė shkoj symbyllur e nė dhé tė bie.

1.-15. I. 1950


XI

Kur ti nė verė anės detit rri
Dhe sheh si mugu ulet mengadalė,
Dhe qetas deti hapet valė-valė
E drita tretet nė tė natės gji:
Njė mall i dhėmbur qė ti s’di sesi
Tė merr ahere pėr diēka qė s’pate;
Dhe do tė dalėsh jashtė prej gujate,
Larg! e tė bėhesh njė me gjithėsi.
(Krahėt e tua hapen mengadale
Pėrtej mbi kodra, pėrmbi det e male,
Duke kėrkuar pėndėt pėrmbi dhé.
Pastaj, si shtrohet gjithė dheu nė natė,
I lodhėt shpirti e me krahė ratė
Nga ku qe nisur kthehet nė folé.)
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:47   #8
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

URAN KOSTRECI

Sa je ti larg, ndjej ankth nė shpirt, rrėmujė
As lule, as kėngė, as qielli s’mė pėlqen;
Kur nuk tė shoh un’zverdh si gjeth pa ujė,
Mė zbehet bota, dielli nuk shkėlqen.

Nė vonon ti, e mbaj veten s’bėj bujė,
Por vuan zėmra, ngėrēi... e mbėrthen
Mė lidhet gjuha, ofshaj, mė priten gjunjė
E sa nuk brohoras kur shoh qė vjen.

Me vrull un’portėn ēel, po shpirt ēaprazi
Mė shuhet kur ti heshtur hyn, ngadalė
E un’qejfprishur ndrydhem nga marazi.

Por sapo nis e flet tė ėmbla fjalė
E tė shkėlqejn’ si yje syt’ nga gazi,
Mė qesh fytyra e zėmra ndizet valė.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:49   #9
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Vath Koreshi

S’ėshtė e thjeshtė tė dish tė bėsh.
Shpesh ti s’di se ē’bėn e dashur!
Ē’doje qė ishe ngritur si nė ethe,
ē’doje qė vije ashtu tek unė?
Kishe kėputur ca lule nė kopėsht,
kishe ndėrruar tualet e krehje flokėsh,
kishe marrė me vete dy sy tė shndritshėm plot mall.
Nė jakėn e xhaketės nė vend tė njė luleje,
kishe vėnė njė sqep skifteri xanxar.
Ah, s’ishe as grua, as vajzė e vogėl atė ēast,
ishe njė hutim plot ditė e gaz.
Ishe njė shpirt i mbushur me frikė,
njė zemėr drithėruese me natė e me dritė.
Eja pra, tė thashė, mbėshtetma kokėn tani,
mbushmi supet me ujėvarėn e flokėve,
dhe puthmė nėse erdhe pėr tė mė puthur,
dhe ēelma shpirtin, nėse erdhe pėr tė ma ēelur.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:50   #10
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

TIMO FLLOKO

I thashė zemrės, je nė risk,
Kur kaq fort ti rreh!
Pse tė trembem, thotė zemra,
Ndjenjat pse t’i fsheh...?!

Sa pandehma, iluzione,
Gracka fati ngreh?!
Zemra ime, dashuria,
Ėshtė “pije” qė deh...!

Me shigjeta helmatuese,
Tė godet e ti s’sheh...
Le tė gjuajnė, gufon zemra,
S’mė vdes ai helm...!

Dhimbjen kur unė thellė ndjej
Botės pse t’ia fsheh,
Ēfarė mė shumė se dashuria,
Na merr mendtė, na deh!
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:52   #11
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

anonime

Mjaltin po ta lėpish
nė tehun e njė thike,
gjuhėn ke pėr tė prerė,
kujdes, nė mos, u fike!...

Mjaltin po ta lėpish
Mbi buzėt qė dashuron,
pak larg buzėt e tua,
s`e zemrėn tė kafshon.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 02:54   #12
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Pablo Neruda

Para se tė dashuroja…


Para se tė dashuroja, e dashur,
Asgjė s'ishte e imja:
endesha rrugėve, midis sendeve
asgjė s'kishte vlerė, as emėr nuk kishte:
vetėm ajėr qė priste ishte bota.
Unė pashė sallone nė ngjyrė hiri,
galeri tė banuara prej hėnės,
hangare tė pashpirt nė ndarje,
pyetje qė ngulnin kėmbė nė rėrė.
Gjithēka ishte bosh, e vdekur, e heshtur,
rrėzuar, braktisur, lėshuar;
gjithēka ishte e huaj, tjetėrsim,
e tė tjerėve ishte dhe e askujt, -
gjersa bukuria jote dhe varfėria
e mbushėn vjeshtėn me dhurata.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 03:02   #13
daniel00
Kakulukiam
 
Avatari i daniel00
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Diktatrojska
Posts: 3,852
Thanks: 30
Thanked 134 Times in 87 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 57
daniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėmdaniel00 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Cesare PAVESE

Ėshtė njė guxim i madh ky qė po
ju shkruaj, ndėrsa Ju as nuk mė
njihni. E megjithatė, Zonjushe,
prej kohėsh unė ju adhuroj brenda meje,
saqė tė paktėn mund tė mė lejoni dhe mos
e bėni kėtė letėr copė e ēikė qė nė fjalėt e
para dhe ta hidhni nė njė qoshe.
Ēfarė mund t’ju them, Zonjushe? Nė
fillim tė kėtij viti kur Ju ishit nė Torino, qė
kur unė ju pashė pėr herė tė parė dhe qysh
atėherė, sikur tė kisha hyrė nė njė ėndėrr tė
madhe e qė gjithė kėtė kohė nuk mė la tė
qetė. Figurėn tuaj e kam gjithmonė para
syve. U lėkunda gjatė, ndonjėherė duke
shpresuar tek marrėzia ime, herė tė tjera i
pėrhumbur, duke ndierė tė gjithė padobishmėrinė
dhe budallallėkun tim, edhe duke u
kapur gjithmonė me dėshpėrim pas ėndrrės
sime.
Ju ndoqa gjatė. Kurrė nuk guxova t’ju
flisja. Dukej kaq e marrėzishme! Pastaj nuk
ju shihja kurrė vetėm. Mė falni qė ju shkruaj
gjithė kėto gjėra, qė juve mund t’ju
duken edhe tė besdisshme, por ju lutem
edhe njė ēast, mė dėgjoni.
Mė tej nė ditėt e para tė Marsit u larguat.
Vuajta prej dhimbjes sė madhe. Bile
dhe mendova... Mėsova nė fillim se ndodheshit
nė Romė. Mė pas asnjė lajm. Dhe
kėtė mbrėmje ju pashė pėrsėri me njė emėr
tjetėr, me shoqe tė tjera, por gjithmonė e
njėjta, gjithmonė mė e bukur dhe tėrheqėse.
Kam njė furtunė tė tillė nė zemėr qė po
ta dinit, do tė ndjenit frikė. Dhe nuk dita tė
rezistoja, po ju shkruaj kėtė letėr pėr tė thyer
mė nė fund atė angėshti tė gjatė qė mė torturon
qysh atėherė dhe sot ėshtė bėrė mė
rrėqethėse.
Kurajo, mė dėrgoni njė fjalėn tuaj.
Unė nuk mund t’ju ofroj asgjė, nuk jam
si gjithė ata adhurues tė shumtė, e marr
me mend, qė janė gjithmonė rreth botės
suaj, jam njė student i varfėr, njė student i
thjeshtė 19 vjeēar, por kaq ndryshe, ju betohem,
nga studentėt e tjerė, aq sa ju jeni
ndyshe nga shoqet tuaja.
As nuk guxoj, por ju ofroj tė gjithė
shpirtin tim dhe ėndrrat e tij.
Kurajo, mė dėrgoni tė paktėn njė fjalė tė
mirė.
Ju e dashuroni punėn tuaj. Vihet re nė
tė gjitha gjestet tuaja. Nuk mund tė keni
veē njė shpirt tepėr fin dhe tė thellė. Edhe
unė lodhem me dėshpėrim nė njė punė me
kėtė penė. Nuk jam njė i huaj pėr ju. Mund
tė kuptoj shumė gjėra pėr Ju qė askush nuk
i sheh.
Unė jam i sigurt se shpirti juaj, i gjithė
personi juaj, janė shumė tė ndryshėm nga
vulgariteti (i pėrgjithshėm) aq sa figura juaj
ėshtė pafundėsisht mė e bukur dhe e dhimbshme,
se tė gjitha ato qė ju rrethojnė.
Ju, njė mbrėmje shkurti, duke shkuar
pėr nė shtėpi, po lexonit nė tramvajė, Mimi
Bluet.
Nėse e keni lexuar atė libėr dhe nėse ju
jeni me tė vėrtetė siē ju imagjinova, duhet
ta dėgjoni tė gjithė madhėshtinė pėrunjėse
tė asaj qė ju ofroj.
Kurajo, mė dėrgoni njė fjalė tė vetme,
Zonjushe.
__________________
Nėse jeni nė botė tė pėrshkruani tė vėrtetėn, lėrjani elegancėn rrobaqepėsit
daniel00 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 03:05   #14
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Shen Valentini - Oh, kjo Dashuri - Oh L'Amour - Oh this Love!


Nga Viola.V

Oh L'Amour, oh Love please stay here, grow in my heart
Please don't go, don't be here only for the ride
Once a year is the moment of truth, is time for you to shine
This day is a real battle between you and 365 days of mine.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 11:45   #15
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Mė e mira poezia e Zhak Preverit!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 13:27   #16
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 32 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Of loving beauty you float with grace.
If only you could hide your face.

Kind, intelligent, loving and hot;
This describes everything you are not.

I want to feel your sweet embrace
But don't take that paper bag off of your face.

I love your smile, your face, and your eyes
Damn, I'm good at telling lies!

My darling, my lover, my beautiful wife
Marrying you screwed up my life.

I see your face when I am dreaming
That's why I always wake up screaming.

What inspired this amorous rhyme?
Two parts vodka, one part lime.

PS: Kjo nuk eshte shqip apo shqiptare, por eshte shume e bukur per te mos u bere e ditur...
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 13:41   #17
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,069
Thanks: 0
Thanked 2,314 Times in 1,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Of loving beauty you float with grace.
If only you could hide your face.

Kind, intelligent, loving and hot;
This describes everything you are not.

I want to feel your sweet embrace
But don't take that paper bag off of your face.

I love your smile, your face, and your eyes
Damn, I'm good at telling lies!

My darling, my lover, my beautiful wife
Marrying you screwed up my life.

I see your face when I am dreaming
That's why I always wake up screaming.

What inspired this amorous rhyme?
Two parts vodka, one part lime.

PS: Kjo nuk eshte shqip apo shqiptare, por eshte shume e bukur per te mos u bere e ditur...
haha haha sa qesha. Shume e bukur, sidomos per shen valentinin.

Kind, intelligent, loving and hot;
This describes everything you are not.

I love your smile, your face, and your eyes
Damn, I'm good at telling lies!

Keto jane fantastike. haha
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 14:01   #18
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Nė shqipe sjellni poezi hej,kjo nuk ėshtė Anglia !!!!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 14:27   #19
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 32 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Ok... sipas kerkesave te publikut...

Me bukuri te rralle dhe elegance qe te josh,
Ti. Ah sikur fytyren te mund ta mbulosh.

E mire, inteligjente, e dashur, seksi per be',
Te tera keto jane cdo gje qe ti s'je.

Perqafimi yt... nje dritherime pa shoke!
Por shpirt, mbaje kutine e kartonit ne koke!

Buzeqeshjen, fytryen syte, vdes me t'i adhuru.
None none! Sa njish jom kur du me t'mashtru.

Grua e shtrenjte, ylli im i pashuar.
Martesa jone qe ate dite jeten ma ka shkaterruar.

Ne gjume kur te shoh, fytyren tende te ndritur,
tashme dhe ti e di pse zgjohem i lebetitur.

Frymezim per kete vjershe, pyes veten, cfare u be?
Dy masa me vodka, por me lajm vetem nje!


PS: The contest for another, better translation, is now open.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-02-2012, 15:07   #20
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,668
Thanks: 7,850
Thanked 2,522 Times in 1,333 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 183
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Poezi te zgjedhura per Shėn Valentinin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gurax Shiko postimin
Of loving beauty you float with grace.
If only you could hide your face.

Kind, intelligent, loving and hot;
This describes everything you are not.

I want to feel your sweet embrace
But don't take that paper bag off of your face.

I love your smile, your face, and your eyes
Damn, I'm good at telling lies!

My darling, my lover, my beautiful wife
Marrying you screwed up my life.

I see your face when I am dreaming
That's why I always wake up screaming.

What inspired this amorous rhyme?
Two parts vodka, one part lime.

PS: Kjo nuk eshte shqip apo shqiptare, por eshte shume e bukur per te mos u bere e ditur...


...a rhyme with a romantic first line but not a very romantic second line.

Gurke, na sill ndonje poezi tenden. Sille edhe ne gjuhe te huaj s'ka gje.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur