Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-04-2012, 08:29   #1
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Kultura Jomone e Japonisė ėshtė e vjetėr tė paktėn 13,000.vjet

Kultura Jomone e Japonisė ėshtė e vjetėr tė paktėn 13,000.vjeē, por shkencėtarėt janė tė heshtur nė lidhje me atė

" Historia duhet tė rishkruhet, sepse ajo qė ne jemi tani prezantohet si njė kombinim tė thjeshtė tė falsifikimit tė historisė, tė dublikim, dhe mashtrim vendosur qėllimisht ", janė fjalėt e Anatolyja Fomenko, shkencėtarė dhe shkrimtarė, nje seri libėrash, "Historia: Fiction apo Science".
Para disa muajve mė parė kemi shkruar pėr byzylyket e mrekullueshme te bėrį nga xham vullkanik - zbuluar nė Turqi - e cila ėshtė mė shumė vjere se 9.000. vjet, tė cilit vetėm qregullimet parė nė mikroskop, ne shkruam pėr Gobelki Tepe e cila ėshtė tė paktėn 11,000. vjet, por asgjė nuk mund tė krahasohet me kulturėn Jomone misterioze shumė e zhvilluar te vjetėr mė shumė se 13,000. vjet.

5.000. - 8,500. vjeēar qeramikė nga mesi dhe mė tė vjetėr tė kulturės periudhė Jomone.
Unė nuk jam prirur pėr teoritė e konspiracionit, unė nuk jam asgjė tė interesuar, por e vėrteta dhe fakte, por nė kulturėn Jomonske rast, shkenca vepron si nėse nuk ishin tė rėndėsishme, edhe pse kulturat qė janė shumė tė rinj vazhdimisht shkruan dhe hulumtime. Merrni shembullin e civilizimit, Mesopotamisė, Mayans, grekėt dhe romakėt e lashtė, dhe kėshtu me radhė, ata janė vetėm disa mijėra vjeēare, dhe ėshtė vazhdimisht nė drejtimin nė media dhe publikime shkencore
Rindėrtimi i fshatit jomasnkog ne Sannai Maryjami, fshati ėshtė ndėrtuar mbi rrėnojat e shtėpive origjinale 5.400 vjeē.


Replica prej 7,000. vjeēar shtėpitė gropė nga periudha vjetėr Jomone.
Pse ėshtė kultura Jomone aq e rėndėsishme?
Si i pari dhe qė duhet tė jetė me interes pėr ne, nėse ne e dimė se ajo ka ekzistuar para 13.000. vjet mė parė, Europa ishte nė atė kohė ishte ende nė Neoliti - neolitike, ndėrsa kultura Jomone tashmė gėzonte njė qeramikė tė pasur, njė shoqėri komplekse me njė pronė tė zhvilluar rezidenciale.

http://img213.imageshack.us/img213/2921/jom4.jpg
http://img28.imageshack.us/img28/4915/perodjom.jpg
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 08:42   #2
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kultura Jomone e Japonisė ėshtė e vjetėr tė paktėn 13,000.vjet

5.000. vjeēar qeramikė jomone, detaje mahnitėse dhe zejtari.
Fakte befasuese lidhur me Jomon pėr tė shkatėrruar pranuar shkencėrisht paradigmė nė zhvillimin e kulturės dhe popullit!
2012/03/26., Profesor Kenichi Kobayashi i Chuo Universiteti raportoi nė takim , gatuar fasule dhe bimėve Bean u gjetėn brenda Ojiyama rrėnojat qė gjendet nė jug perėndim tė Japonisė qė ne mund tė thoshim se jane vjetėr tė paktėn 13,000. vjet.


11,000. vjeēar qeramikė nga kultura Jomone hershme tė periudhės nė kėto anije janė gjetur eshtrat e fasule gatuar dhe bimėve, ajo ėshtė bėrė nė njė kohė kur paraardhėsit tanė kishin gdhendje mjete guri.
Nė Evropė, njerėzit filluan tė hidhen ne peshkimi, gjueti dhe mbledhja e ushqimit nga natyra vetėm para 3,000. - 6.000. vjet nė varėsi tė rajoneve gjeografike - , qė do tė thotė se jomonci kane gezuar bimė te ziera qė ende pėrdorin tė paktėn 7000. vjet mė parė paraardhėsit tanė nė Evropė, ne mendojmė se djepi i qytetėrimit tonė, nė mėnyrė arrogante dhe nė mėnyrė tė gabuar!

http://desmond.imageshack.us/Himg254...jpg&res=medium
Kompleks neneujore ne Jonagumija, ajo ka tė bėjė me kulturėn Jomone?
Antropologėt gjithashtu kanė provuar edhe njė herė se Jomone kultura ka mbijetuar kohen e akullit dhe se kultura e tyre ėshtė mė i vjetėr se tė gjitha studimet e mėparshme tė kulturės me tė cilėn publiku ėshtė nė dijeni.

http://img100.imageshack.us/img100/9...monnenujor.jpg

Rregulluar me kujdes blloqeve monolite nėnujore komplekset Jonagumi identike janė tė ngjashme me pjesėn tjetėr tė Paqėsorit.
Disa shkencėtarė besojnė se kultura Jomone filloi zhvillimin e saj rreth Yonaguni Jima ose Jonagumi gjatė moshės akull fundit dhe mbetjet e kėsaj kulture janė tani nėn ujė pėr shkak tė nivelit tė detit gjatė moshės akull ishte shumė mė e ulėt

Kompleks Piramidal Jonagumija, hera e fundit ishte nė sipėrfaqe prej mė shumė se 10,000 vjet.
Rreth Jonagumiju kemi shkruar disa herė qė nga rrėnojat megalithic gjithė Paqėsor, sidomos nėnujore Jonagumija kompleks tjetėr befasues tė gjithė ata qė hodhėn edhe njė shikim i pėrciptė nė strukturėn
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2012, 09:00   #3
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kultura Jomone e Japonisė ėshtė e vjetėr tė paktėn 13,000.vjet

ADN-ja zbulon gjėra tė pabesueshme
Studimet e fundit ADN-sė kanė treguar se banorėt origjinalė te Japonisė ishin paraardhėsit e populli Ainu apo Ezoi, tė cilat janė njohur mė mirė si populli Kuril, kjo popullsi akoma banon pjesėt veriore tė Japonisė dhe Ishujt Kurile e Rusisė dhe ėshtė njė ndėr minoritetet mė pak tė njohura nė botė.

Ainu, banorėt origjinale te Japonisė dhe pasardhėsit jomone.
Ainu duken krejtėsisht tė ndryshme nga japonisht tipike, karakteristikat e tyre janė tė ngjashme me disa njerėz vendės, edhe pse nė mesin e tyre janė lindur dhe njerėz me sy tė ndritshem dhe floke.
Mė pak se 2,000. vjet njė grup i ri i personave azijatskih kan kaluar gadishullin Korean nė Japoni,nga ata janė krijuar japoneze e sotme. Ngadalė por me siguri, japoneze dhe Yayoi shtyrėn popullin Ainu ne pjesėt tė ftoftė veriore tė Japonisė.

Antaret Ainu –populli dhe kultura ne prage te vdekjes
Ainu mese shumti identik gjenetike me aborigjenėve tė Australisė dhe nė jug tė Indisė. Antropologut Elsie Clews Parsons populli Ainu vėnė nė grupin proto-mongole, por kėto karakteristika janė nė shumė aspekte me pamjen e ngadaltė tė Ainu, Cavali Sforza ishte vėnė nė grup tė njėjtė gjenetik si tė popullit tė veri-lindore,ta Azise e cila ėshtė mė pak reale aktuale me Ainu, Unė duhet tė pranoj se me pėrfundime shkencore tė tilla tejet tė dyshojnė pėrfshirjen e politikave tė ndjeshme dhe idetė kombėtare nė pėrfundimet shkencore.

Arnold Henry Savage Landor u pėrshkrua sinqerisht e Ainu si njė karakteristikave antropologjike me: proto-evropianėt me shėnuesve tė njė lloji tė Mesdheut dhe tė Lindjes sė Mesme dhe ndikimin e fortė tė karakteristikave Indigjene qė ndjekin nga jug tė Indisė dhe Sri Lanka nė Papua dhe Guinea e Re dhe Australia, kėshtu qė ai ishte mė e ngushtė me kėrkimin e ADN-sė tė hollėsishėm botuar nė Discovery Magazine
Figurinė Jomon Dogu veshur lloj dekoratave qe pėrdoren sot nė rrobat tradicionale te Ainu.
http://imageshack.us/photo/my-images/23/doguq.jpg/#


Jomone Dogu te vejetra mbi 6,500. vjet me stolitė tipike qė janė ende nė dispozicion nė veshjet e Ainu. Dogue zakonisht kishte vrima nė kokėn e tij, dhe trupi i uritur, nuk dihet nėse dogu mbajė me ēdo ēėshtje bimore dhe pse ato janė pėrdorur nė tė vėrtetė pėrveē idhujtarisė.

Oyu gur rrethi nė Prefekturen Kazuno, afer Akita kėto qarqe dhe edhe mė shumė prej guri si Stonehenge i kanė bėrė jomonci, Japonia ėshtė e plotė me monumente tė tilla.

Gur Rrethi nė Prefekturėn Kazuno afer Akita zbuluar nė vitin 1931.dhe i Takon kulturės jomonskoj edhe pse nuk zbulohet ashtu siē ishte qėllimi i vėrtetė i kėtij kompleksi.
http://desmond.imageshack.us/Himg706...jpg&res=medium
Pamje e rrethit guri Oyu nė Akita nga njė kėnd tjetėr.
Kultura Jomonska ėshtė konsideruar tė jetė prehistorik, edhe pse karakteristikat e saj ishin mė modern se disa vende mesjetare
Pėr shkencen do tė ishte me rėndėsi tė madhe pėr tė shqyrtuar kulturėn Jomone dhe Ainu dhe popullin aq sa kudo nė toke nuk kemi pasur njė shans pėr tė gjetur njė kulturė qė shtrihet vazhdimisht pėr mė shumė se 13.000. vjet. Ndoshta nė kėtė shifėr tė pabesueshme dhe " lepuri flen",

Rindėrtimi jomonske banesave "tė gjatė", (gjatėsia e 32 metra), ndėrtuar mbi rrėnojat e fshatit origjinal, ky fshat janė jomone kishte mė parė, "vetėm" 5.400.vjet.
Zbulimi i Profesor Kenichi Kobayashi, anėtarėt e kėsaj kulture qė besohet tė ketė qenė njė gjuetar mbledhėsittė gjatė kohese se akullnajave, gatuar fasule te vjetėr 13,000. vjet, qarqet guri si Stonehenge, varret megalitike, gropa, kasollet dhe shtėpitė e gjata nė stilts kasollet jomone gjenden nė tė gjithė Japoninė dėshmojnė se kėmbėngulje shkenca " kulturėn Jomonsku dhe reduktuar rėndėsinė e saj.
populli Ainu
-Ainu rroba tradicionale.
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur