Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombi Shqiptar > Ēėshtja kombėtare > Figurat e shquara

Figurat e shquara Gjithēka mbi figurat e ndritura Kombėtarė Shqipėtare...

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė Mėnyra e shfaqjes
i vjetėr 16-04-2012, 16:12   #1
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 2,800
Thanks: 270
Thanked 191 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Nene Tereza

Njė jetė e tėrė kushtuar tė varfėrve, tė sėmurėve dhe njerėzve tė braktisur. E udhėhequr nga njė vullnet hyjnor dhe e armatosur me njė besim tė patundur, njė murgeshė e thjeshtė sfidoi kėdo pėr tė ēuar deri nė fund misionin e saj. Jeta e Gonxhe Bojaxhiut - misionarja shqiptare, qė u bė nga personalitetet mė tė rėndėsishme, tė shekullit tė 20-tė

Krenohemi me te


Bota pėr Nėnė Tereza

1. Titulli ose vlerėsimi: “Shir Medal” (Prill, 1962, Indi) nga kryetari i shtetit Dr. Rajendra Prasaal.
2. Mė 31 gusht 1962, Qeveria Filipinase i jep titullin: “Ramon Magsaysa”, nė shenjė mirėnjohje dhe bashkėpunimi dhe mirėkuptimi ndėrkombėtar, pėr punė tė palodhur ndaj tė varfėrve.
3. Mė 6 janar 1971 (Romė, Itali) nė Vatikan Selia e Shenjtė dhe Papa Gjon Pali VI i akordojnė vlerėsimin e merituar: “Dhurata pėr Paqe – Gjoni XXIII”.
4. Nė shtator tė vitit 1971, nė Neė York, Nėnė Tereza mori dhuratėn “Samaritani i Mirė”.
5. Mė 16 tetor 1971, nė Ėashington D.C. (ShBA) iu dha vlerėsimi: “Dhurata Ndėrkombėtare Kennedy”.
6. Mė 29 tetor 1971, Universiteti i Ėashington – it iu dha titulli i nderit: “Doktor Nderi nė Socialogji”, nė prani tė 700 akademikėve dhe profesorėve tė famshėm.
7. Nė nėntor 1972 nė Dehli tė Indisė, iu dorėzua dhurata: “Nehru” nga kryetari ishtetit Dr. Giri dhe Indira Gandhi.
8. Princi i Ediburgut, Filipi, nė prani tė Mbretėreshės sė Anglisė, Elizabetės II dhe Lord Mayer, kryetar i Bashkisė sė Londrės, iu dha titulli i nderit: “Tempelton”. (Londėr, 25 Prill 1973).
9. Nė Los Angeles tė Californisė, Nėnė tereza mori titullin: “St. Louis of Marillac”.
10. Mė 15 maj 1974 mirėnjohjen mė tė lartė tė mirėsisė me titull: “Nėna e tė gjithėve”.
11. Mė 1 mars 1978 (Romė, Itali) iu ēmimi “Balzan” (dhe njė shumė prej 250, 000 000 litera), pėr humanizmin, paqen dhe vėllazėrin midis popujve, tėc cilin ia dorėzoi vetė Presidenti Sandro Pertini.
12. Mė 1979 nė Oslo tė Norvegjisė iu dha “Ēmimi NOBEL pėr Paqe”, duke qenė e para me gjak shqiptar qė fiton kėtė titull tė madh tė planetit tonė. Ky ēmim i shpėrblimeve ėshtė themeluar mė 27 nėntor 1895 nga Alfred Bernhard Nobel.
13. 27 janar 1980 India i dha titullin: “Bharat tana” (Gur i Ēmuar i Indisė) dorėzuar nga Indira Gandhi.
14. Mė 26 qershor 1980 shpallet nga Qeveria e Republikės sė Maqedonisė “Qytetare Nderi e Shkupit”.
15. 1980, titulli: “Urdhėri i Ēlirimit” (Venezuela), tė cilin ia dorėzoi Presidenti i Venezuelės Herara Kampinsi.
16. Universiteti Katolik i Milanos “Zemra e Krishtit” i jep titullin: “Honoris Causa”, mė 7 korrik 1981.
17. 1981 mori titullin: “Laurea ad Honorem” nga Universiteti Katolik “Zemra e Krishtit” nė Romė.
18. 18 tetor 1982 Universiteti Katolik i Livenit i jep titullin: “Honoris Causa”.
19. Nė Canada mė 27 qershor 1982 mori ēmimin: “Urdhėri i Gjuetisė sė Bizonėve”.
20. Mė 1983, Mbretėresha e Mbretėrisė sė Bashkuar Angleze i jep titullin: me emrin e saj: “Elizabetha II”, ku nė diplomėn shoqėruese thuhet: “Pėr punėn e gjatė humanitare”.
21. Mė 24 nėntor 1983, Elizabetha II i jep sėrisht titullin: “Urdhėrin e Meritave”, themeluar qysh prej vitit 1902.
22. Mė 21 qershor tė vitit 1985 presidenti i Amerikės Roland Reagan i akordon titullin mė tė lartė tė ShBA – sė “Medalja e Lirisė”.
23. Mė 1989 merr ēmimin mė tė lart rus: “Medalja pėr Paqe” nė Kremlin.
24. Mė 5 gusht 1990, shpallet “Qytetare Nderi e Zagrebit” nė Kroaci.
25. Mė 15 qershor 1990, shpallet “Antare Nderi” e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve” nė Kosovė.
26. Nė Tiranė mė 1996, vlerėsohet me Urdhėrin e Artė “NDERI i KOMBIT”, akorduar nga Presidenti i Shqipėrisė Dr. Sali Berisha.
27. Mė 1 tetor 1996 ShBA e shpallin: “Qytetare Nderi tė Sheteteve tė Bashkuara tė Amerikės”, tė cilin ia dhuron Presidenti Bill Clinton.
28. 9 qershor 1997, ligjvėnėsit nė Kongresin Amerikan i japin titullin e lartė: “Medalja e Artė”.
29. Nė gusht tė vitit 1997, Nėnė Tereza zgjidhet si “Personaliteti i Shekullit XX” nė shumė shtet tė Europės Perėndrimore dhe mvas kalimit nė amshim nė shumė revista dhe gazeta nė mbarė botėn.


__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2012, 16:19   #2
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 2,800
Thanks: 270
Thanked 191 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Migena Hoxhalli

TIRANE

Pėrgjithėsisht shqiptarėt nuk dinė shumė pėr Nėnė Terezėn", thotė shkrimtari Visar Zhiti, teksa e pyet pėr shėnjtoren me origjinė shqiptare, tė cilėn shteti maqedonas po tenton ta ketė pėr vete. "Natyrisht nuk ėshtė faji ynė. Eshtė njė e kaluar e tmerrshme ateiste e Shqipėrisė, kur mėshira konsiderohej si njė dukuri borgjeze. Vendi ynė udhėhiqej nga doktrina e luftės sė klasave, e konsideruar si motor i historisė", vazhdon ai. Sipas Zhitit, gjithkush ka tė drejtėn e botėkuptimit tė vet, por ne ishim tė indoktrinuar nga njė agresivitet ndaj alternativave tė tjera, tė cilat jo vetėm nuk i pranonim, por dhe i dėnonim. Me njė zanafillė tė tillė Nėnė Tereza ishte e vėshtirė tė kuptohej dhe tė besohej. Gjatė kėsaj kohe, pra, kur vendi ynė udhėhiqej nga kjo doktrinė, vepronte paralelisht edhe Nėnė Tereza, duke arritur tė bėhej gruaja mė e njohur e planetit. "Edhe duke qenė e tillė, dėshira e saj, e vėrtetuar kartecipėrisht, thekson shkrimtari, ishte tė prekte tokėn shqiptare. Shqipėria nė atė kohė ishte e mbyllur dhe Nėnė Terezės nuk i jepej vizė tė vinte nė shtėpinė e saj tė takonte nėnė dhe motrėn qė kishte kėtu. Pas '90-ės asaj iu lejua tė vinte lule mbi varret e tyre, tė cilat ndodhen nė varrezat e Kombinatit".

Ku qėndron keqkuptimi?
"Nėnė Tereza ka lindur nė Shkup. Babai i saj ka qenė nga Prizreni ndėrsa nėna nga Gjakova. Ajo ishte njė familje katolike e zbritur nė Shkup, ku dhe lindi Nėnė Tereza, i cili sot ėshtė kryeqyteti i shtetit artificial tė Maqedonisė", shpjegon Zhiti, i cili ka patur rastin ta takojė dy herė atė. Kėto qė po thuhen sot pėr Nėnė Terezėn ndodhin pasi "Maqedonia sot ėshtė njė shtet mė serioz se i yni, qė punon shumė mė tepėr se ne pėr kulturėn". Sipas Zhitit, Maqedonia njihet nė botė si shtet vetėm prej poezisė, pasi ēdo vit atje zhvillohet Festivali ndėrkombėtar i Poezisė nė Strugė, njė ndėr mė tė mėdhenjtė nė Europė, ku marrin pjesė emra tė njohur tė poezisė botėrore, deri dhe nobelistė. Nėnė Tereza lindi nė Shkup kur Maqedonia nuk ekzistonte. Atėherė kur Shkupi ishte pjesė e njėrit prej sanxhakėve tė Shqipėrisė nėn Perandorinė Turke. Ajo lindi nė njė qytet shqiptar, nga njė familje shqiptare. Maqedonia u themelua si shtet nga Titoja, pas Luftės sė Dytė Botėrore, nė 1947.


Ka ndodhur edhe kėshtu
"Meqėnėse u bė e famshme, duke zgjedhur misionin pėr t'i shėrbyer mė tė varfėrve tė botės; pasi i jepet ēmimi Nobel mė 1979; pasi bėhet kėshtu e famshme, secili prej vendeve ballkanike kėrkoi ta kishte tė vetėn". Sipas Zhitit, e njėjta gjė ka ndodhur edhe me Skėnderbeun. "Madje, jo mė larg se para 6 apo 7 vjetėsh, nė njė enciklopedi angleze Skėnderbeu trajtohet si udhėheqės serb. Shtetet rreth nesh bėjnė ē'ėshtė e mundur t'i mbrojnė, pse jo dhe tė shtojnė figurat e shquara, ndėrsa ne harrojmė tė mbrojmė edhe ato qė kemi". "Nėnė Tereza ėshtė shqiptare, thekson me bindje Zhiti. Kėtė e ka pranuar vetė ajo dhe gjithė biografėt seriozė qė kanė shkruar pėr tė. Njė prej tyre ėshtė dhe biografia italiane Zambonini, e cila e ka njohur nga afėr Nėnė Terezėn. Nė bio-grafinė qė ajo ka shkruar pėr Nėnė Terezėn dhe jep dėshmira tė gjakut dhe tė tė folurit tė saj shqip".Ja pse eshte shqiptare NENE TEREZA

- Nėnė Tereza nuk ka qenė asnjė ditė maqedonase. Ajo dispononte tre nėnshtetėsi: shqiptare, indiane dhe atė italiane (pasaportėn e Vatikanit). Gjithashtu ka qenė qytetare nderi nė shumė vende tė botės.
- Kur ajo mori ēmimin Nobel nė dhjetor tė vitit 1979 nė Oslo, ajo bėri njė pėrshėndetje nė gjuhėn shqipe pėr tė gjithė shqiptarėt. Fjalėt e saj janė tė dokumentuara dhe bėhet fjalė pėr rreth 12 rreshta. Pėr shėndetja fillon me fjalinė: "Unė gjithmonė e kam nė zemėr popullin tem shqiptar…"
- Gjatė njė takimi me njė argjipeshkv shqiptar ajo ėshtė shprehur: "Si shumė po vepron qoftėlargu nė viset tona".
- Ndėrsa njė nip i saj, djali i tė vėllait, Lazarit, i cili pas Luftės mbeti nė Itali, tregon: "Halla (Nėnė Tereza) gjithė kohės fliste shqip me babain".
- Emri i saj i vėrtetė ishte Gonxhe dhe mbiemri Bojaxhiu. Nėnė Tereza ishte pseudonim i saj, emėr pune, zgjedhur pėr nder tė shenjtores spanjolle tė Mesjetės.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2012, 16:21   #3
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 2,800
Thanks: 270
Thanked 191 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Ja dhe disa vargje te bukura te saj:

Jeta eshte nje mundesi:
KAPE.
Jeta eshte nje bukuri:
ADMIROJE!
Jeta eshte nje enderr:
REALIZOJE!
Jeta eshte nje detyre:
PLOTESOJE!
Jeta eshte nje loje:
LUAJE!
Jeta eshte nje mister:
NJIHE!
Jeta eshte nje premtim:
MBAJE!
Jeta eshte nje dhimbje:
KAPERCEJE!
Jeta eshte nje kenge:
KENDOJE!
Jeta eshte nje lufte:
LUFTOJE!
Jeta eshte nje aventure:
SFIDOJE!
Fryti i heshtjes eshte:
LUTJA.
Fryti i lutjes eshte:
BESIMI.
Fryti i besimit eshte:
DASHURIA.
Fryti dashurise eshte:
SHERBIMI.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2012, 16:23   #4
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 2,800
Thanks: 270
Thanked 191 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Shkruan: NĖNA TEREZE

DUA TĖ KTHEHEM NĖ SHQIPĖRI

SI shumė po vepron Qoftėlargu nė anėt tona!
12 shatorre me figura shenjtėsh
do tė doja tė kisha nė Shqipėri,
patjetėr dhe nė Kosovė 12 tė tjera,
tė luteshin murgeshat e mia
pėr tė larguar tė keqen
nga atdheu im.

Dua tė kthehem nė Shqipėri,
t'u sherbej
mė tė varfėrve tė tė varfėrve tė gjakut tim.

Dhe nė nderim
tė kujtimit tė prindėrve dua tė kthehem,
pranė tyre tė mbyllė sytė.

Ta dimė,
secili nga ne ėshtė krijuar pėr tė bėrė vepra tė mėdha.

27 gusht 1997,
pak ditė para vdekjes
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-04-2012, 16:28   #5
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Postime: 1,985
Thanks: 0
Thanked 83 Times in 66 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Emri i madh dhe shumė i respektuar nė botė.
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2012, 11:34   #6
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Postime: 2,800
Thanks: 270
Thanked 191 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Gonxhe Bojaxhiu, 40 vite nė krizė besimi

Letra e dėrguar prej Gonxhe Bojaxhiut, bishopit Lawrence Picachy nė shtator tė 1962-it

"Unė thėrras, unė kapem, unė dua ... dhe nuk ka ASNJE tė mė pėrgjigjet ... Askush nė tė cilin unė mund tė kapem ... Jo, ASKUSH. Vetėm ...


Ku ėshtė besimi im?

Thellė-thellė... nuk ka tjetėr veē zbrazėti e errėsirė...
Nėse ka zot - lutem tė mė falė.
Kur pėrpiqem tė ngre mendimin tim drejt qiellit, ka njė zbrazėti aq dėnuese sa vetė kėto mendime mė kthehen si thika tė mprehta dhe mė lėndojnė vetė shpirtin...

Sa e dhimbshme ėshtė kjo dhimbje e panjohur! Nuk kam besim.

Krupė, zbrazėti, pa besim, pa dashuri, pa vullnet...

Pėr ēfarė punoj?

Nėse nuk ka zot, nuk mund tė ketė as shpirt. Nėse nuk ka shpirt, atėherė Jezus as ti nuk je i vėrtetė."


Letra dėrguar Rev Michael Van Der Peet nė shtator tė 1979-ės, pak javė para se tė merrte ēmimin NOBEL nė bamirėsi

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...th-crisis.html

"Jezusi ka njė dashuri speciale pėr ju. Sa pėr mua, heshtja dhe zbrazėtia janė kaq tė mrekullueshme sa unė hedh vėshtrimin por nuk shoh, hap veshėt por nuk dėgjoj, lėviz gjuhėn (nė lutje) por nuk flas"

Mė tepėr se Nėnė Terezės i duhej Vatikani, i duhej Vatikanit Nėnė Tereza.

Dhe po i mbyll kėto letra tė Nėnė Terezės me citatin e saj tė fuqishėm:

Nėse nuk kemi paqe, kjo ėshtė sepse ne kemi harruar qė i pėrkasim njėri-tjetrit.

http://en.wikiquote.org/wiki/Mother_Teresa

Pėrktheu dhe pėrmblodhi: Stop Injorancės !
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2012, 18:28   #7
Meri
...Sans v``.
 
Avatari i Meri
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Askund...
Postime: 7,388
Thanks: 1,589
Thanked 2,683 Times in 1,818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 92
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skydive Shiko postimin
Gonxhe Bojaxhiu, 40 vite nė krizė besimi

Letra e dėrguar prej Gonxhe Bojaxhiut, bishopit Lawrence Picachy nė shtator tė 1962-it

"Unė thėrras, unė kapem, unė dua ... dhe nuk ka ASNJE tė mė pėrgjigjet ... Askush nė tė cilin unė mund tė kapem ... Jo, ASKUSH. Vetėm ...


Ku ėshtė besimi im?

Thellė-thellė... nuk ka tjetėr veē zbrazėti e errėsirė...
Nėse ka zot - lutem tė mė falė.
Kur pėrpiqem tė ngre mendimin tim drejt qiellit, ka njė zbrazėti aq dėnuese sa vetė kėto mendime mė kthehen si thika tė mprehta dhe mė lėndojnė vetė shpirtin...

Sa e dhimbshme ėshtė kjo dhimbje e panjohur! Nuk kam besim.

Krupė, zbrazėti, pa besim, pa dashuri, pa vullnet...

Pėr ēfarė punoj?

Nėse nuk ka zot, nuk mund tė ketė as shpirt. Nėse nuk ka shpirt, atėherė Jezus as ti nuk je i vėrtetė."


Letra dėrguar Rev Michael Van Der Peet nė shtator tė 1979-ės, pak javė para se tė merrte ēmimin NOBEL nė bamirėsi

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...th-crisis.html

"Jezusi ka njė dashuri speciale pėr ju. Sa pėr mua, heshtja dhe zbrazėtia janė kaq tė mrekullueshme sa unė hedh vėshtrimin por nuk shoh, hap veshėt por nuk dėgjoj, lėviz gjuhėn (nė lutje) por nuk flas"

Mė tepėr se Nėnė Terezės i duhej Vatikani, i duhej Vatikanit Nėnė Tereza.

Dhe po i mbyll kėto letra tė Nėnė Terezės me citatin e saj tė fuqishėm:

Nėse nuk kemi paqe, kjo ėshtė sepse ne kemi harruar qė i pėrkasim njėri-tjetrit.

http://en.wikiquote.org/wiki/Mother_Teresa

Pėrktheu dhe pėrmblodhi: Stop Injorancės !

shpesh here, nuk kam mundur ta kuptoj N.T, ne kompleksitetin e saj...
__________________

Meri ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2012, 19:13   #8
belaxhia
Banned
 
Avatari i belaxhia
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Postime: 56
Thanks: 3
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
belaxhia ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

E madhe per Hinduset e pa vlere per shqiptaret ,kjo ishte Tereza e Kalkutes
belaxhia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-10-2012, 20:53   #9
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Postime: 10,751
Thanks: 180
Thanked 1,579 Times in 1,179 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga belaxhia Shiko postimin
E madhe per Hinduset e pa vlere per shqiptaret ,kjo ishte Tereza e Kalkutes
Po mir,po e bejm maqedonse.

Kot per kot;ēfar duhet te bente per shqiptaret '
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 07:32   #10
belaxhia
Banned
 
Avatari i belaxhia
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Postime: 56
Thanks: 3
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
belaxhia ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Po mir,po e bejm maqedonse.

Kot per kot;ēfar duhet te bente per shqiptaret '
Edhe pse ishte vllehe e maqedonise prap se prap ska asnje vlere per shqiptaret
belaxhia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 07:53   #11
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Postime: 10,751
Thanks: 180
Thanked 1,579 Times in 1,179 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga belaxhia Shiko postimin
Edhe pse ishte vllehe e maqedonise prap se prap ska asnje vlere per shqiptaret
Ate po them dhe un,ta bejme maqedonase.Mos ta quajm me shqiptare.Kur eshte pa vleft,s'ka pse te na interesoj.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 13:44   #12
Gaius Baltar
V.I.P
 
Avatari i Gaius Baltar
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Cydonia
Postime: 557
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
Gaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyerGaius Baltar ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga belaxhia Shiko postimin
Edhe pse ishte vllehe e maqedonise prap se prap ska asnje vlere per shqiptaret
Katolik vlleh ? Na jep ca shembuj katolikesh vlleh po munde.
__________________
Wake to see, your true emancipation is a fantasy.
Gaius Baltar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 20:44   #13
belaxhia
Banned
 
Avatari i belaxhia
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Postime: 56
Thanks: 3
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
belaxhia ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Qe ishte vllehe e maqedonise nuk diskutohet sepse andej nga Maqedonia komuniteti vlleh akuzon shqiptaret per pervetsim te nenes tereze e cila eshte vllehe ,po te kishte qene shqiptare se paku do kishte fole ndonjehere shqip ,ajo nuk dinte as nje fjale shqip ,nese mendoni te kunderten me sillni nje video ku ajo flet shqip,dhe mos shitni kopalla ketu
belaxhia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 20:57   #14
Mistrece
Flete.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: S'ta them.
Postime: 5,767
Thanks: 0
Thanked 917 Times in 552 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 62
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

By blood, I am Albanian. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world. As to my heart, I belong entirely to the Heart of Jesus.

Belaxhia ēfare prblemi ke?
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2012, 21:14   #15
Hello Kitty
★ ☆ Gone and Gone ☆ ★
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Postime: 5,849
Thanks: 4,385
Thanked 1,435 Times in 995 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
By blood, I am Albanian. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world. As to my heart, I belong entirely to the Heart of Jesus.

Belaxhia ēfare prblemi ke?
Baxhellia dhe co nuk e pranojne dot Nene Terezen, se ne zemer kane Sulltan Muratin (Mahamutin). Sorry qe prisha gojen, por anadollak te tille ate gjuhe duan.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2012, 11:04   #16
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Postime: 1,889
Thanks: 36
Thanked 54 Times in 39 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
ymer prizreni ėshtė njė gur i ēmuarymer prizreni ėshtė njė gur i ēmuarymer prizreni ėshtė njė gur i ēmuarymer prizreni ėshtė njė gur i ēmuar
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Vija Shkodėr,Prizren dhe Shkup nuk le tė kuptohet se ajo nuk na qenka me origjinė shqiptare,por ėshtė njė kohe e pa kohė kur secili mund tė ka fut kot,dhe pa farre pėrgjegjėsi,duke mos e vrarė aspak mendjen se mund ta lėndon diken dhe kėtė e bėn qėllimisht mandje duke ndij kėtė si ushqim shpirtėror.....Ne shqiptarė nuk do lėmė asnjė tė ketė "origjin" shqiptare,ku qėndron arsyja kėtė mė sė miri e din ata qė e propagandojnė njė gjė tė tillė..... Si duket jemi mėsuar tė derdhim ujė nė mullirin e hasmit,dhe kjo do tė vazhdoj akoma deri sa tė vetėdijesohemi sa tė mund tė dallojmė besimin dhe kombin duke mos i futur ndėrskamca ndėrmjet tyre...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2012, 12:05   #17
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Postime: 4,775
Thanks: 37
Thanked 44 Times in 52 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
land ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga belaxhia Shiko postimin
Qe ishte vllehe e maqedonise nuk diskutohet sepse andej nga Maqedonia komuniteti vlleh akuzon shqiptaret per pervetsim te nenes tereze e cila eshte vllehe ,po te kishte qene shqiptare se paku do kishte fole ndonjehere shqip ,ajo nuk dinte as nje fjale shqip ,nese mendoni te kunderten me sillni nje video ku ajo flet shqip,dhe mos shitni kopalla ketu
baxhelle turkie, degjoje shqip NENE TEREZEN.
http://www.youtube.com/watch?v=IxUjEg2-kNk
http://www.youtube.com/watch?v=3j85pKUE67k
http://www.youtube.com/watch?v=CFRDrOjhHwk
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2012, 19:22   #18
belaxhia
Banned
 
Avatari i belaxhia
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Postime: 56
Thanks: 3
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
belaxhia ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga land Shiko postimin
Land tek videoja e pare ,a nuk dyshon se nene tereza nuk din me lexu ,edhe pse lexon nje teks shqip ajo e lexon shume keq ,njejte sikur nje jo shqiptar qe lexon shqip ,sic ben shpesh kryeministri maqedonas .A thua valle zeri i amerikes ne kohen kur ajo dha intervisten nuk kishte kamera qe te incizojne,sikur te kishte folur shqip sic duhet do na shurdhonit me kamera dhe video ,pikerisht pse ajo asnjehere nuk ka fole shqip por vetem ka lexuar tekset shqip ,anglisht ,hindusisht ,italisht dhe nuk keni argumente,vetem nje video dhe asgje me shume. pse nuk mendoni pak por ja futni si kau peles

ja une po te sjelle nje video tjeter per terezen tuaj

http://www.youtube.com/watch?v=fFhUrEO_k5c

shnet paci te gjithe
belaxhia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2012, 19:24   #19
belaxhia
Banned
 
Avatari i belaxhia
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Postime: 56
Thanks: 3
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
belaxhia ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Baxhellia dhe co nuk e pranojne dot Nene Terezen, se ne zemer kane Sulltan Muratin (Mahamutin). Sorry qe prisha gojen, por anadollak te tille ate gjuhe duan.
Ti nuk ke te drejte me fole moj maqedonase ,mbylle gojen dhe trus e ndegjo ,mos me sjelle citime te terezes qe ka lexuar ne gjuhe te huaja ,edhe gjyshja ime ka bere kete gje .
belaxhia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2012, 19:26   #20
belaxhia
Banned
 
Avatari i belaxhia
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Postime: 56
Thanks: 3
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
belaxhia ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Nene Tereza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
By blood, I am Albanian. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world. As to my heart, I belong entirely to the Heart of Jesus.

Belaxhia ēfare prblemi ke?
e ke ndegjuar ti vete kete duke thene apo e ke me te ndegjume nga patriotet e kishes

une nuk kam problem ,por si duket ju keni problem bile edhe ate shuuume te madh
belaxhia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė
Mėnyra e shfaqjes

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur