Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Arti i kuzhinės

Arti i kuzhinės Cilat janė ushqimet dhe gatimet tuaja tė preferuara ? ''Mė thuaj se ēfarė ha, tė tė them se ēfare je.''

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-04-2012, 09:34   #1
Regina
Away.
 
Avatari i Regina
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,435
Thanks: 538
Thanked 714 Times in 404 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Lazanja me perime
Pėrbėrėsit:

Petė pėr lazanja (nėse nuk i bėni vetė me miell e ujė, merrini tė gatshme)
Beshamel(miell, qumėsht, vezė)
1 qepė e madhe
2 kunguj mesatar
Karrot
Patėllxhan
Speca (1 tė kuq, 1 jeshil)
1 domate tė madhe
Ullinj sipas dėshirės
(mund tė pėrdorni edhe perimet sipas dėshirės. Finoku, nėse e keni blerė pak ditė mė parė dhe nuk e keni konsumuar, ėshtė produkt i vlefshėm)
Vaj ulliri
Kripė, piper tė zi, majdanoz

Pėrgatitja:

Nisim sė pari me pėrgatitjen e mbushjes. Nė njė tigan me fund tė gjerė e tė thellė hedhim qepėn pėr skuqje nė pak vaj ulliri. Shtojmė me radhė, sipas nevojės pėr skuqje, karrotėn, patėllxhanin, specin, domaten dhe kungullin. Nėse ky i fundit ėshtė i grirė nė rende ka shumė pak nevojė pėr skuqje. (Nė rast se do pėrdorni finokun, hidheni bashkė me karotėn). Shtoni pak ujė qė tė ziejnė sė bashku dhe nisni paralelisht zierjen e petėve tė lazanjės nė ujė me kripė. Kur tė pėrfundoni nisni me shtrimin. Nė njė tepsi tė lyer me pak vaj ulliri shtoni njė shtresė petėsh, njė shtresė mbushje. Pėrsėriteni dhe shtoni beshamelin e pėrgatitur. Futeni nė furrė, kontrollojeni pjekjen deri sa beshamela tė marrė ngjyrė. Nuk ka nevojė tė piqet gjatė, pasi tė gjithė pėrbėrėsit janė tė pėrgatitur mė parė.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 09:48   #2
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lazanja me perime

Si behet beshamela,e kur i hidhen vezet.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 09:56   #3
Regina
Away.
 
Avatari i Regina
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 2,435
Thanks: 538
Thanked 714 Times in 404 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Regina ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lazanja me perime

Serafo ose kete!

Lazanje vegjetariane.


Perberesit

peta per lazanja
3 kungulleshka
2 patrixhane
1 qepe
2 speca
purč domate
kripe,rigon dhe piper

Per salsen Beshamel


500 ml qumesht
50 g miell
40 g gjalp
kripe dhe arre moskato(une ne vend te kesaj perdor pak piper)

Pergatitja.

Pastroni mire perimet(patrixhanet, kungulleshkat dhe specat) dhe i prisni ne copa te vogla. Prisni qepen dhe e skuqni ne nje tigan me vaj te nxehte. Skuqeni deri sa te mar pak ngjyre dhe me pas shtoni perimet e prera. Perimet i skuqni per 15 minuta (sa te zbuten dhe te humbin ujin qe kane) dhe me pas shtoni purčn e domateve, rigonin, kripen dhe lereni te ziejne per 10-15 minuta te tjera. Nderkohe qe perimet ziejne pergatisni salsen Beshamel(mund ta pergatisni edhe me perpara). Kjo salse eshte shume e thjeshte per tu pergatitur. Ne nje tenxhere shkrini gjalpin dhe kur te jete shkrire komplet shtoni te gjithe miellin. Trazoni mire deri sa te formohet nje lloj brumi. Me pas shtoni nga pak qumeshtin duke e trazuar me rrahesen e vezeve. Duhet te keni kujdes qe te mos formohen kokrrizat e brumit. Per te evitur qe te formohen kokrrizat duhet te trazoni mire nderkohe qe shtoni qumeshtin. Rregulloni me kripe dhe pak piper dhe vazhdoni te trazoni deri sa qumeshti te arrij temperaturen e zierjes dhe te dendesohet. Sa me shume ta lini te ziej aq me shume dendesohet beshamela. Une nuk e preferoj shume te dendur pasi kur ftohet dendesohet akoma me shume. Do ju keshilloja qe te fikni zjarrin sapo te shikoni qe beshamela fillon te ziej.

Pasi perimet me domate te kene zier, i bashkojme me beshamelen dhe i trazojme mire. Personalisht i perziej bashke edhe pse receta tradicionale thote qe ne fillim behet nje shtrese me beshamel, nje shtrese tjeter me salsen e perimeve dhe me pas petat. Marim tepsine dhe e lyejme pak me vaj. Ne fillim bejme nje shtrese me salsen qe pergatitem, me pas nje shtrese me petat e lazanjave dhe shtresa tjeter me salsen. Vazhdoni keshtu deri sa te mbaroni salsen. Duhet te lini pak sals per te mbuluar komplet shtresen e fundit te lazanjave. Dmth siper, lazanjat, duhet te kene salsen dhe jo petat. Para se ti vini ne furre i shtroni siper pak djath te grire dhe i piqni per 25-30 minuta ne 180-200° (varet se sa nxehin furrat tuaj).


Te befte mire.
Regina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-04-2012, 10:00   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lazanja me perime

Hahaha...e kape...
Recetat e gatimit jane te mira.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur