Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-05-2012, 12:55   #1
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Kuriozitete nga bota e kafsheve

Ėshtė vėshtirė tė besohet se grabitqarėt dhe preja e tyre mund tė miqėsohen, por kjo ka ndodhur, sė paku pėr disa minuta.

Fotografi Marius Croetzee ka arritur tė fotografojė njė leopard duke luajtur me njė antilopė tė porsalindur nė rezervatin Sabi Sand Game nė Afrikėn e Jugut.

Fatkeqėsisht, pas atyre “minutave tė miqėsisė”, natyra e ka bėrė tė veten dhe antilopa ka pėrfunduar si ushqim i leopardit. /Telegrafi/.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2012, 12:56   #2
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Akuariumi me i madh ne Bote

Quhet Churaumi Aquarium dhe ndodhet ne Okinawa, ne Japoni.
Akuariumi gjigand eshte i thelle 10 metra, i gjere 35 dhe i gjate 37 metra. Eshte aq i madh sa per t’i rezistuar presionit te ujit xhamat e akuariumit kane nje trashesi prej me shume se gjysme metri. Ne videon me poshte mund te shikoni disa pamje spektakolare nga ky akuarium:

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2012, 12:57   #3
fegi
V.I.P
 
Avatari i fegi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 363
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
fegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyerfegi ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Ėshtė vėshtirė tė besohet se grabitqarėt dhe preja e tyre mund tė miqėsohen, por kjo ka ndodhur, sė paku pėr disa minuta.

Fotografi Marius Croetzee ka arritur tė fotografojė njė leopard duke luajtur me njė antilopė tė porsalindur nė rezervatin Sabi Sand Game nė Afrikėn e Jugut.

Fatkeqėsisht, pas atyre “minutave tė miqėsisė”, natyra e ka bėrė tė veten dhe antilopa ka pėrfunduar si ushqim i leopardit. /Telegrafi/.
Ndoshta e prete, gjere sa te ritet?
fegi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2012, 12:59   #4
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Takim me nje ari polar

Sa i rrezikshem mund te jete nje ari polar? Shume! Por…, jo gjithmone!
Ja disa foto per tu bindur:


[IMG][/IMG]

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2012, 13:06   #5
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Sa mbajnė mend kafshėt?

Kujtesa e kafshėve gjithmonė ka qenė sfidė pėr hulumtimet e shkencėtarėve. Kėshtu ėshtė konfirmuar se macet kanė kujtesė mė tė mirė pėr njė kohė mė tė shkurtėr, kurse luanėt e detit kanė kujtesė mė tė mirė pėr njė kohė mė tė gjatė, oktopodėt i mbajnė mend tė gjitha situatat e rrezikshme me tė cilat janė pėrballur dhe elefantėt kanė trurin mė tė madh ndėr tė gjitha kafshėt.

Edhe pse ėshtė nė qendėr tė evolucionit, njeriu nuk mund tė krahasohet me kujtesėn fotografike tė majmunėve. Njė majmuni i mjafton vetėm njė shikim dhe tė mbajė mend numra nė ekran dhe pamje fotografike. Kjo kujtesė vizuale tek majmunėt nuk dobėsohet edhe nėse dikush iu tėrheq vėmendjen.Elefantėt bėjnė harta vizualePėrderisa edukatorja apo nėna mundet tė ruaj mė sė shumti katėr deri nė pesė fėmijė nė tė njėjtėn kohė, nėnat elefant arrijnė qė tė ruajnė deri nė 30 fėmijė. Super nėna e madhe nė ēdo moment e din se ku ndodhen 30 anėtarėt e familjes sė saj, pa marrė parasysh se nė cilin drejtim ata ecin apo sa janė larg. Truri i elefantit nuk ėshtė mė i zhvilluari por ėshtė mė i madhi ndėr kafshėt e tokės qė kanė aftėsi pėr tė krijuar harta komplekse. Nėse ndjejnė aromėn e urinės sė fėmijės sė tyre, nėna elefant menjėherė krijon njė hartė, si nė kompjuter dhe e di se nė cilin drejtim kanė shkuar fėmijėt e saj.Oktopodi gjithmonė mban mend armiqtė
Kujtesa kohė shkurtė dhe e gjatė tek oktopodėt ėshtė e lidhur me gjysmė miliardi neurone. Nė situatat kur e kanė nė rrezik jetėn, kujtesa e oktopodėve hyn nė tė ashtu quajturėn turbo faza dhe atė situatė oktopodi e mban nė mend pėrgjithmonė, duke e ditur kėshtu ēdo detaj.Macja nuk harron se ku i ka lėnė ēelėsatDeri sa kujtesa e njeriut formohet pėr disa minuta, ajo e maces formohet pėr dhjetė minuta por kėshtu macja mban mend mė mirė se ku lė gjėrat e veta, kurse njeriu pas njė kohe dhe pas fokusimin nė gjėra tjera harron pėr njė kohė ndonjė element tė rėndėsishėm si pėr shembull fshehja e ēelėsave.Luanėt e detit dinė t’i pėrsėrisin trikat edhe pas 10 viteve


Deri sa trajnerėt nė parqet e ujit mundohen qė t’i mėsojnė luanėt e detit qė tė bėjnė trika tė thjeshta, kanė vėrejtur se kėto kafshė janė mjaft tė menēura dhe kanė njė kujtesė qė zgjat shumė kohė. Edhe pse ata jetojnė deri ne 25 vjet, luani i detit ka aftėsi qė tė mbajė mend ēfarė a mėsuar para 10 viteve..
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2012, 06:55   #6
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Qeni vuan humbjen e “tė dashurės”

Fotografitė e njė qeni tė pikėlluar, i cili qėndroi pranė partneres sė tij, kanė prekur mijėra njerėz.
Javėn e kaluar njė pitt bull femėr ėshtė goditur nga njė automjet, ndėrsa pitt bulli mashkull ka qėndruar 14 orė pranė saj, pas ngordhjes.

Qeni ka vazhduar vuajtjen edhe pasi ėshtė dėrguar nė njė qendėr pėr kujdesin ndaj kafshėve nė Arizona.

Ai e ka refuzuar ushqimin dhe ujin dhe ka qėndruar i shtrirė nė njė skaj tė azilit duke “mbajtur zi”.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2012, 13:56   #7
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Ja zogu me dy koka dhe tre sqepa i gjendur ne SHBA


April Britt nga Masachusetts e gjeti krijesen rreze nje peme ne oborrin e saj
Njė zog me dy koka dhe tre sqepa ėshtė gjetur nga njė grua nė oborrin e shtėpisė sė saj nė Masachusetts. April Britt tregoi se e kishte gjetur krijesėn rrėzė njė peme, mirėpo e vetėdijshme se shpendi nuk mund tė kishte mbijetuar gjatė, kėrkoi folenė nga ku ishte larguar dhe e riktheu atje. Nė kėtė moment, gruaja kuptoi se zogu i vogėl s’arrinte tė hante nė mėnyrė autonome, por falė prindėrve tė tij. Gjithashtu, njė prej sqepave tė tij, saktėsisht ai qendrori, nuk ishte ploėsisht i lidhur me trupin.

Tom Lautzenheiser, shkencėtar i “Massachusetts Audubon Society”, ka shpjeguar se anomali tė njė lloji tė tillė verifikohen herė pas here, por pjesa mė e madhe e kafshėve nuk mbijetojnė, prandaj ky rast bėhet akoma mė i ēuditshėm, sepse zogu kishte arritur deri edhe tė largohej nga foleja.(leggo)
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2012, 13:58   #8
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve
Langurėt, koalat dhe djajtė e Tazmanisė kane nje konstrukt ndryshe nga gjitaret e tjereKangurėt dhe disa kafshė tė tjera qė futen nė kategorinė e "marsupialėve" kanė tre vagina, nė vend tė njė, siē kanė gjitarė tė tjerė. Kėtė e ka zbuluar programi shkencor britanik “Inside Nature’s Giants”, transmetim ku anatomistėt seleksionojnė trupa kafshėsh me prerje tė madhe, pėr tė ekzaminuar sesi funksionojnė dhe sesi kanė evoluar trupat e tyre.

Organet seksualė femėror tė "marsupialėve", grup gjitarėsh qė rrisin kėlyshėt e tyre nė njė “farė” xhepi dhe qė pėrfshin pėr shembull kangurėt, koalat dhe djajtė e Tazmanisė, paraqiten me dy vagina anėsore, qė drejtojnė spermėn drejt dy mitrave dhe njė vaginė qendore e nevojshme pėr nxjerrjen e tė lindurave. “Te gjitarėt e tjerė, pėr shembull si njerėzit, perkusorėt e tubave riprodhues si pėrfundim pėrfundojnė nė njė vaginė tė vetme, ndėrsa te kategoria e 'marsupalėve' mbeten tė ndarė”. Ky ėshtė shpjegimi i veterinerit Mark Evans, qė ka bėrė diseksionin e kafshės gjatė programit. “Kjo strukturė ėshtė ndoshta shkaku pėrse kėlyshėt e marsupalėve lindin veēanėrisht tė vegjėl - vijon ai -, ndonjėherė edhe me dimensionet e njė groshe, pėr t’u rritur mė pas nė 'xhep': me tubat anėsorė aq tė ngushtė, pėrmes tė cilėve kalohet nga mitra nė ambientin e jashtėm, ėshtė e pamundur tė ketė njė rritje nė dimension”. (giornale)
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2012, 14:00   #9
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Ka nje HUMAN per kafshet.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 08:59   #10
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Delfinet, kane shume menyra per te luajtur. Njera prej tyre eshte me unazat e ajrit.
Arrijne deri ne ate pike, saqe hane inat me njeri tjetrin kush ben unazen me te rregullt, kush e mban gjalle per nje kohe sa me te gjate, kush e manipulon ne sa me shume menyra, si dhe nganjehere ia pasojne njeri tjetrit ne forme stafete (ndonese me shume unazat i konsiderojne personale duke i thene tjetrit "bej unazen tende po deshe, mos u merr me timen").

http://www.youtube.com/watch?v=bT-fctr32pE
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-06-2012, 17:19   #11
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,738
Thanks: 8,259
Thanked 2,609 Times in 1,358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Dolphins are the only species to have sex for fun besides humans and certain types of monkeys.

Generally speaking, animals cannot afford to waste precious energy that is needed for hunting or defending themselves. Animals have competition so they often get injured or even killed in attempting to find a mate.

The mating process is difficult and time-consuming. Most species look at reproduction as a more natural process and not as a leisurely activity.


~~~~~~~~~~~~`

Delfinet jane te vetmet specie qe bejne sex per kenaqesi, pervec njerezve dhe disa lloje majmunesh.

Ne pergjithesi, kafshet nuk mund te perballojne humbjen e kesaj energjie te cmuar qe eshte e nevojshme per gjueti ose per te mbrojtur veten. Kafshet kane konkurrence, keshtu qe ata plagosen apo vriten ne perpjekje per te gjetur partnerin e tyre.

Ciftezimi eshte shume i veshtire dhe kohe konsumuese. Shume specie e shikojne si nje lloj riprodhimi, si nje proces te natyrshem dhe jo si nje aktivitet qe kerkon nge.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2012, 12:17   #12
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tirona re Shiko postimin
Ja zogu me dy koka dhe tre sqepa i gjendur ne SHBA


April Britt nga Masachusetts e gjeti krijesen ...


Njė zog me dy koka dhe tre sqepa ėshtė gjetur nga njė grua nė oborrin e shtėpisė sė saj nė Masachusetts. April Britt tregoi se e kishte gjetur krijesėn rrėzė njė peme, mirėpo e vetėdijshme se shpendi nuk mund tė kishte mbijetuar gjatė, kėrkoi folenė nga ku ishte larguar dhe e riktheu atje. Nė kėtė moment, gruaja kuptoi se zogu i vogėl s’arrinte tė hante nė mėnyrė autonome, por falė prindėrve tė tij. Gjithashtu, njė prej sqepave tė tij, saktėsisht ai qendrori, nuk ishte ploėsisht i lidhur me trupin.

Tom Lautzenheiser, shkencėtar i “Massachusetts Audubon Society”, ka shpjeguar se anomali tė njė lloji tė tillė verifikohen herė pas here, por pjesa mė e madhe e kafshėve nuk mbijetojnė, prandaj ky rast bėhet akoma mė i ēuditshėm, sepse zogu kishte arritur deri edhe tė largohej nga foleja.(leggo)
ngjan si ai ekzemplari qe eshte pikturuar ne flamurin tone
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-06-2012, 14:13   #13
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
ngjan si ai ekzemplari qe eshte pikturuar ne flamurin tone
Eh te morte dreqi ty...hahahahahaha
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2012, 10:46   #14
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Nė fotograf i guximshėm ka arritur tė kapė kėto imazhe tė rralla, ku shfaqet peshkaqeni mė i frikshėm nė botė. Krijesa e rrallė gjendet nė Groenlandė dhe mund tė jetojė deri nė 200 vjet.

Ajo jeton nė akujt e Arktikut dhe ėshtė mė i madh se famėkeqi peshkaqeni i bardhė. Janė aq tė rrezikshėm sa mund tė hanė edhe arinjtė polarė. Kjo specie peshkaqenėsh jeton mė nė veri se asnjė tjetėr dhe zakonisht ushqehet me foka tė mėdha.

Kėto peshkaqenė janė gjuajtur vazhdimisht nga banorėt e Groenlandės dhe Islandės. Lėkura e tyre shėrbente pėr tė bėrė ēizme kurse dhėmbėt ktheheshin nė vegla pune. Mishi ėshtė pjesė e njė pjate tradicionale nė Islandė- e quajtur hakarl..Info kuriozitete-enigma
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2012, 10:48   #15
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Peshku i rallė qė sfidon krokodilin

Gjate nje ekspedite ne lumin Kongo ne Afrike, eksploruesi anglez Jeremy Wade ka peshkuar nje ekzemplar te madh te llojit “Goliat tiger fish”, nje peshk mostruoz me i madhi i ujrave te embla.

Ky “peshk tiger” konsideriohet me vdekje prures se Piranja. Ka nje goje nese mund te quhet keshtu, te perbere nga 32 dhembe dhe te mprehte ne madhesine e dhembeve te nje peshkaqeni te bardhe, ai ishte mesuar te sulmoje njerzit dhe krokodilet. Ka nje nofull shume fuqishme sa qe eshte ne gjendje te shkulle pjese dhe lekure te krokodilit, ai sulmon gjera te permasave te veta ne pergjithesi.

Per te gjuajtur kete peshk eshte shume veshtire pasi jeton ne zonate e largeta te lumit Kongo te cilat nuk perfshihen ne hartat turistike. Per kapjen e ketij “Peshku Tiger” eshte dashur nje karrem i posacem me nje ‘peshk mace’ dhe me nje kallam qe mund te duroje deri ne 91 kg peshe. Mbasi ky peshk tiger u fotografua u la i lire ne habitatin e tij..__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-07-2012, 07:52   #16
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Delfini vajton pėr fėmijėn e
ngordhur

Fotografitė prekėse tė njė delfini tė rritur duke tėrhequr me hundė fėmijėn e ngordhur drejt detit fituan njė vėmendje tė gjerė nė shtypin boteror, duke hapur edhe njė herė njė debat mbi sjelljet dhe aftėsitė e kėtij gjitari. Imazhet u kapėn nga turistėt nė krahinėn kineze tė Guangxi Zhuangut, njė zonė e njohur pėr
praninė e shumė delfinėve dhe pėr xhirot turistike me qėllim vėzhgimin e kėtyre kafshėve nga pranė. Ndonėse ritualet e kafshėve detare njihen pak, tėrheqja e foshnjes sė
ngordhur tregoi qartėsisht edhe nje here me shume se delfinėt janė kafshė me ndienja, ndėrsa veprimi i
nėnės u interpretua si njė tentativė pėr tė varrosur tė voglin nė det tė hapur, pa e lėnė qė tė dalė nė breg,
ku mund tė pėrdhosej apo nė rastin mė tė keq, edhe tė pėrfundonte nė fryezėn e ndonjė restoranti. Imazhet filmike treguan se delfini i
rritur, duke mbajtur tė mbėrthyer me dhėmbė fėmijėn, dilte vazhdimisht nė sipėrfaqe, njė ritual qė e ndihmonte qė tė merrte frymė. Delfini i ri i vrarė kishte nė trup plagė
tė qarta, qė duket se ishin shkaktuar nga helikat e motorit tė anijeve, ironikisht mbase tė ndonjė prej atyre turistike qė lėvizin nė zonė. Ekspertėt e kafshėve kanė vėrtetuar
mė parė sė delfinėt janė veēanėrisht tė lidhur me foshnjat e tyre, deri nė
arritjen e moshės madhore. Nė rastin kur fėmija vdes nė lindje apo nė moshė tė vogėl, delfinėt tregojnė
shenja tė qarta trishtimi, ndėrsa mund tė refuzojnė qė tė ushqehen me ditė
me radhė. Vuajtjen pėr njė familjar tė humbur nė
botėn e kafshėve e ndiejnė edhe balenat, elefantėt, shimpanzeja apo gorrillat.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2012, 06:04   #17
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Kuriozitete pėr kafshėt

Suedezi Charles Linnaeus nė punimin e tij Systema naturae paraqiti sistemin e parė tė klasifikimit tė kafshėve dhe bimėve. Qysh atėherė, filluan tė formoheshn opinionet e para pėr funksionin e organeve tė ndryshme (fiziologjinė). Lavoisier, babai i kimisė bashkėkohore realizoi shumė eksperimente dhe studioi frymėmarrjen e kafshėve.

Shek XIX: Filloi tė mbizotėronte idea e zhvillimit tė llojeve. Buffon interpretoi drejt rėndėsinė e fosileve si dėshmi e llojeve tė zhdukura. Lamarck, pedagog i Botanikės dhe Zoologjisė nė vitin 1973 (Paris), pėrpunoi teorinė e parė tė evolucionit tė llojeve. Cuvier, u angazhua me anatominė krahasuese, zoologjinė sistematike dhe paleontologjinė. Darwin, nė veprėn e tij Origjina e llojeve, procesin e zgjedhjes natyrale e konsideronte fillim tė evolucionit. Nė vitin 1839, gjermanėt Slaide dhe Zwann formuan teorinė qelizore. Vepra e zoologut Zwann u krahasua me atė tė Darwin, pėr shkak tė rėnd
ėsisė sė madhe qė kishte, pasi tregonte pėr herė tė parė rėndėsinė e qelizės si njėsi themeltare e ēdo formė jete dhe si pikėnisje zhvillimi e ēdo organizmi. Gjatė shek XIX u shfaqėn teknika tė reja tė hulumtimit shkencor, ndėrsa hapa tė rėndėsishėm bėri dhe zoologjia krahasuese, falė misioneve shkencore. Koleksionet e muzeve u pasuruan me material tė ri ndėrsa u krijuan dhe degė tė reja zoologjie.

Shek XX: U krijua ethologjia, shkenca qė merret me studimin e sjelljes sė kafshėve. Nė 1973 Karl von Frisch u vlerėsua me ēmimin Nobel pėr studimet e tij ethologjike.

Kafshėt mė tė rralla nė botė

Kafsha mė e rrallė nė botė ėshtė breshka e ishullit Pinta (Geochelone elephantopus abingdomi) nė arkipelagun Galapago. Ka mbijetuar vetėm njė pėrfaqėsues mashkull i llojit, qė quhet Xhorxh i Vetėm. Pasi shpresat pėr t’u gjetur njė i dytė janė inekzistente, ky nėnlloj breshke, konsiderohet i zhdukur.

Njė kafshė tjetėr e rrallė ėshtė rinoceronti i ishullit Java (Rhinoceros sandaicus) prej tė cilit kanė mbijetuar vetėm (60) nė Indonezi dhe Vietnam.

E vetmja kafshė ujore (gjitare) nė botė ėshtė delfini i ujit tė ėmbėl (Lipotes Vexillifer) qė jeton nė lumin Yangtze tė Kinės. Kanė mbetur vetėm 15 pėrfaqėsues tė llojit.

Kafsha qė jeton mė gjatė nė planet ėshtė breshka gjigande. Nė vitin 2006 ngordhi Hariet, njė mostėr qė lindi nė kohėn e Darwin, domethėnė rreth vitit 1830.

Mosha mesatare e disa kafshėve:

Lopa – 10
Kali – 20
Ariu – 18
Macja – 12
Gorilla – 20
Delfini – 20
Dreri - 10
Elefanti – 40
Kanguri – 7
Gjirafa – 10
Gjeli – 8
Lepuri – 5
Luani – 15
Ujku – 10
Miu – 2
Delja – 12
Rinoceronti – 15
Qeni – 12
Breshka – 100
Derri – 10Info Kuriozitete & Enigma
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2012, 06:05   #18
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Peshkaqeni me njė sy!

Bėhet fjalė, pėr zbulimin e njė peshkaqeni me njė sy. Peshkaqeni specifik u lokalizua diku nė Meksikė dhe ėshtė 56 cm i gjatė. Sipas National Geographic, kėto lloje embrionesh (qė janė vėnė re kohėt e fundit) kanė shumė pak shanse pėr tė mbijetuar. Sidoqoftė, fenomene tė tilla nuk rreshtin sė tėrhequri vėmendjen sa tė shkencėtarėve po aq edhe tė njerėzve tė thjeshtė.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2012, 22:24   #19
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

● Penjtė e merimangės janė shumė tė forta, merimanga mund tė prodhojė perin e gjatė deri nė 200 metra, andaj kirurgėt dėshirojnė tashti tė shfrytėzojnė disa penj pėr qepjen e nervave tė kėputura te njerėzit. Nė qendrėn mjekėsore tė Universitetit tė Hanoverit nė disa hapėsira speciale jetojnė nė qetėsi 30 deri 40 merimanga. Bėhet fjalė pėr llojin jug-amerikan “merimangėn e artė tė mėndafshit”. Penjtė e merimangės janė shumė tė forta, nuk kėputen dhe pėr kėtė arsye shkencėtarė nga dega pėr kirurgji plastike kanė vendosur t’i shfrytėzojnė pėr qepjen e pėrfundimeve (skajeve) nervore. Shefi i kėsaj dege, Peter Gogt me ekipin e tij dėshirojnė qė kėta penj t’i shfrytėzojnė pėr shėrimin e pacientėve qė kanė pėsuar nė aksidente, si pėr shembull me rastin e dėmtimit tė krahut me motoēikleta. Atyre pacientėve shpesh herė nuk mund t’iu kthehet shqisa e prekjes nė duar dhe gishta. Kurimi i tyre ėshtė i pasigurt sepse fijet nervore nuk munden tė ringjiten. Ndėrkaq, implementimi i perit tė merimangės nė krahun e pacientit do tė duhej t’iu “tregojė rrugėn” nervave pėr ringjitje. Deri tashti testet janė kryer nė dele dhe ato janė treguar tė suksesshme. Sė shpejti prova tė tilla do tė bėhen edhe nė njerėz.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 19:17   #20
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Kuriozitete nga bota e kafsheve

"INSEKTI I ZBUTUR"


Bleta ėshtė i vetmi insekt i zbutur nga njeriu. Pėr tė prodhuar njė kilogram mjaltė, njė bletė i duhet tė thithė nektarin e 12 milionė luleve dhe pėr kėtė tė pėrshkojė njė rrugė me gjatėsi rreth 300.000 kilometra. Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumizimit. Bletėt merren vesh njėra me tjetrėn me gjuhėn e valleve. Ēdo lėvizje sado e lehtė, tregon njė sinjalizim pėr lulet, ujin apo armikun qė ka zbuluar. Mjalti i gėshtenjės ēmohet si mė i pasuri nė vitamina nga llojet e tjera tė mjaltit.
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur