Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-09-2012, 09:16   #21
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Zbulohet majmuni i rrallė

Ėshtė zbuluar njė specie e re e majmunit, i cili jeton nė pyetjet e Afrikės.

I pėrshkruar me ermin shkencėtar “Cercopithecus lomamiensis”, ky lloj majmuni ėshtė specia e dytė e shimpanzesė afrikane qė ėshtė zbuluar gjatė 28 viteve tė fundit, raporton noa.al.


Majmuni ėshtė zbuluar nga dy kėrkues amerikanė John dhe Terese Hart, tė cilėt e kanė parė kėtė kafshė pėr herė tė parė nė 2007 nė Republikėn Demokratike tė Kongos.

Ishte njė ekzemplar i ri, qė i ngjante shimpazesė, por ngjyra e trupit tė tij ishte tepėr e ndryshme nga speciet e tjera.

Tre vite mė pas autorėt e kėtij studimi kanė zbuluar njė tjetėr specie, duke pėrafruar karakteristikat gjenetike dhe anatomike si dhe kanė bėrė krahasimin pėr sjelljen e kafshės.

Kjo kafshė e rrallė duket se ka njė karakter tė qetė dhe shoqėror, ėshtė e gjatė 50 centimetra dhe nisur nga fakti se ky habitat ėshtė tepėr i rrallė nė llojin e vet, ėshtė pjesė e kėrcėnimeve tė shumta.
N/O
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2012, 06:17   #22
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Mė e rralla nė botė - Breshka PINTA

Breshka Pinta eshte me e rralla ne bota. Eshte e vetmja e mbetur ne toke. Ajo quhet "Lonesome George" E zbuluar ne vitin 1972 ne ishujt Galapagos, mendohet te jete 90-100 vjece.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2012, 06:24   #23
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Gjashtė vjet mbi varrin e tė zotit


Qeni ėshtė i njohur si njė prej kafshėve mė besnike tė planetit, por njė qen i rrallė mund tė thyejė ēdo rekord tė besnikėrisė.


Njė pastor gjerman, i quajtur nga pronari i tij i ndjerė “Kapiten”, prej gjashtė vitesh nuk largohet nga varri i ish-pronarit tė tij, argjentinasit Miguel Guzman, i cili ndėrroi jetė nė vitin 2006.

Nė tė gjithė kėtė kohė, Kapiteni 13-vjeēar largohet vetėm pėr t’u ushqyer dhe pirė ujė, pėr tė qėndruar mė pas natė e ditė roje mbi varrin e ndodhur nė varrezat publike tė qytetit tė Vija Pazit. I ndjeri e bleu qenin si njė dhuratė pėr djalin e tij nė vitin 2005, por pas njė viti pėsoi njė infarkt vdekjeprurės.

Pas funeralit, nė tė cilin Kapiteni ishte i pranishėm, tė afėrmit panė se si pastori u zhduk prej tyre.

Askush nuk e dinte se ku ndodhej qeni, deri nė vizitėn nė varreza disa javė mė pas, ku kafsha u pa duke qėndruar mbi varrin e Guzmanit.
Ndonėse familjarėt u pėrpoqėn ta rikthenin nė shtėpi, qeni refuzon tė bėjė diēka tė tillė, duke zgjedhur tė qėndrojė pėrkrah pronarit tė tij tė pajetė.

Nė kėto kushte, e vetmja gjė qė mund tė bėjnė anėtarėt e familjes Guzman pėr qenin e tyre besnik, ėshtė ta vizitojnė vazhdimisht pėr t’i dhėnė ushqim, deri nė momentin qė ai nuk do tė bashkohet sėrisht me pronarin e tij.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-10-2012, 11:13   #24
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Jetegjatėsia e kafshėve


- Aligatori = 68 vjet
- Ariu = 29 vjet

- Ariu gri = 32 vjet
- Bizoni = 30 vjet
- Bleta mbretėreshė = 3 vjet
- Bleta punėtore = 1 vit
- Breshka gjigande = 152 vjet
- Bretkoca e pemeve = 14 vjet
- Demi = 28 vjet
- Derri i egėr = 25 vjet
- Derri i Guineas = 8 vjet
- Deveja = 18 vjet
- Dhelpra = 14 vjet
- Dhia = 15 vjet
- Dreri = 26,8 vjet
- Elefanti = 70 vjet
- Fazani = 27 vjet
- Ferrėgjata = 20 vjet
- Gjarpri Boa = 23 vjet
- Gjarpri i mijėve = 23 vjet
- Gjarpri me zile = 22 vjet
- Gjinkalla = 17 vjet
- Gomari = 45 vjet
- Hardhuca = 4 vjet
- Hipopotami = 45 vjet
- Kaimani = 28 vjet
- Kali = 40 vjet
- Kanarina = 24 vjet
- Kanguri = 9 vjet
- Kastori = 20 vjet
- Kau = 20 vjet
- Ketri = 14 vjet
- Ketri gri = 20 vjet
- Koala = 8 vjet
- Kobra 28 vjet
- Krapi = 100 vjet
- Krokodili = 45 vjet
- Lakuriqi i natės = 24 vjet
- Lepuri = 10 vjet
- Lopa = 22 vjet
- Luani = 35 vjet
- Macja = 25 vjet
- Mėllenja = 15, 8 vjet
- Milingona mbretėreshė = 16 vjet
- Milingona punėtore = 1/2 vjet
- Miu = 4 vjet
- Mjellma = 33 vjet
- Ngjala Kongo = 27 vjet
- Papagalli agrikan gri = 73 vjet
- Papagalli i Amazons = 104 vjet
- Pata egjiptiane = 25 vjet
- Pata kanadeze = 24 vjet
- Pėllumbi shtepiak = 18 vjet
- Pula = 14 vjet
- Qelbėsi = 12 vjet
- Qeni = 22 vjet
- Rinoceronti = 40 vjet
- Rosa e egėr = 29 vjet
- Rosa e pyjeve = 22.5 vjet
- Salamandra gjigande = 55 vjet
- Shimpanzeja = 40 vjet
- Shqiponja = 55 vjet
- Thėllėza (blu) = 14 vjet
- Thithlopa amerikane = 15 vjet
- Tigri = 22 vjet
- Trishtili = 14 vjet
- Tritoni amerikan = 3 vjet
- Ujku = 18 vjet

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2012, 07:45   #25
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

‎4 Tetori, Dita Ndėrkombėtare e Mbrojtjes sė Kafshėve.

Bota, sot e shėnon Ditėn e kafshėve me ēfarė theksohet gjendja e llojeve tė kafshėve nė rrezik.
Qėllimi ėshtė qė nė kėtė ditė tė rritet ndėrgjegjja e njerėzve nė marrėdhėniet e tyre me tanimė 1,8 miliona lloje tė njohura tė kafshėve.
Pėr herė tė parė, 4 tetori ėshtė shėnuar nė 1931 nė Firencė tė Italisė, kur ekologjistėt mbajtėn njė konvencė.

Sipas tė dhėnave, ēdo ditė zhduken qindra lloje tė kafshėve, mė nė rrezik janė bretkosat e detit, gorilat, pandat, balenėt dhe elefantėt.

Njė gjė ėshtė e qartė dhe kjo ėshtė se armiku i tyre mė i madh ėshtė njeriu.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2012, 18:38   #26
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Qeni puthet me delfinin, video ben “bum”

Moment shumė i ėmbėl i filmuar thuajse rastėsisht nga “One World One Ocean Campaign”, platformė multimediale qė realizon dokumentarė dhe filmime mbi botėn detare.

Njė delfin nisi tė ndjekė nė mėnyrė kurioze njė barkė tė vogėl, mbi tė cilėn gjendeshin disa qenė.

Menjėherė ka lindur njė simpati aq e madhe, sa qė mbėrritėn deri aty sa shkėmbyen edhe njė puthje. Gjest tepėr i butė, qė ka bėrė menjėherė xhiron e internetit.

Video : http://www.youtube.com/watch?v=tdd93...layer_embedded
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-10-2012, 07:38   #27
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve


Ja pse kafshėt e parandjejnė tėrmetin


Para tėrmetit nėntoka gjallėrohet, dhe pikėrisht kėto reaksione dhe ndryshimet kimike i ndiejnė kafshėt, veēanėrisht bretkosat dhe gjarpėrinjtė, tė cilėt ikin para rrezikut kėrcėnues tė tėrmetit. Kafshėt mund tė parashikojnė tėrmetin ashtu qė ndiejnė ndryshimet kimike nė ujėrat nėntokėsore pak para goditjes, kanė zbuluar shkencėtarėt nga Universiteti britanik Open dhe NASA. Pas tėrmetit nė qytetin italian L’Aquila nė vitin 2009, shkencėtarėt pėr herė tė parė kanė filluar tė hulumtojnė efektet e kėtyre ndryshimeve sepse gati tė gjitha bretkosat njė ditė para tėrmetit kishin braktisur pellgun, qė njėkohėsisht ishte edhe lokacioni i tėrmetit. Ata kanė zbuluar qė kafshėt tė cilat jetojnė nė afėrsi tė ujėrave nėntokėsore janė shumė tė ndejshme ndaj ndryshimet kimike, tė cilat krijohen pėr shkak tė lirimit tė grimcave tė kores sė tokės dhe reaksioneve tė tyre me grimcat e ujit. “Kafshėt kanė sensorin e tyre sizmi
k dhe sapo e ndiejnė rrezikun fillojnė tė sillen nė mėnyrė tė pazakonshme dhe tė ikin”, ka thėnė udhėheqėsi i studimit, Friedemann Freund nga NASA. Sjellja e pazakonshme e kafshėve para tėrmetit ėshtė paraqitur dhe vėnė re edhe mė herėt. Kėshtu grumbuj tė gjarpinjve kanė ikur para tėrmetit tė vitit 1975 nė Haichengun kinez. Ky rast ėshtė veēanėrisht i ēuditshėm sepse tėrmeti ka goditur gjatė kohės sė dimrit, periudhė kjo gjatė sė cilės gjarpinjtė janė nė gjumin dimėror dhe dalja e tyre nė sipėrfaqe, nė temperaturėn rreth 0 gradė celsius, ėshtė vetėvrasėse. Nėse shkėmbinjtė janė nėn presion tė madh, siē ėshtė rasti para tėrmetit, ata lėshojnė shumė jone tė ngarkuara nė nėntokė. Nėse jonet reagojnė me ujin, krijohet peroksidi i hidrogjenit, kompozimi, pėr shkak tė tė cilit edhe ikin kafshėt, kanė shpjeguar shkencėtarėt.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2013, 12:02   #28
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

E dini ēfarė bėn skifteri kur mbush 40 vjeē?

Skifterėt jetojnė 70 vjet, por qė tė arrijė gjer kėtu, i duhet tė marrė njė vendim tė vėshtirė nė jetė. E dini ēfarė bėn?
Kur arrin moshėn 40 vjeēare, thonjtė e tij e humbasin elasticitetin dhe fuqinė, duke e pasur tė pamundur ta rrokin prenė, e cila ėshtė burimi kryesor i ushqimit.
Nė kėtė moshė, edhe sqepi i tij i mprehtė dhe i fuqishėm, fillon e lakohet duke mos e kryer funksionin e tij. Dyzet vitet mbi supe, i bėjnė dhe krahėt e tij tė rėndė pėr shkak tė peshės sė puplave, tė cilat i ngjiten pėr trupi, duke ia vėshtirėsuar fluturimin.
Kėto kushte, e detyrojnė skifterin tė ndėrmarrė njė vendim tejet tė vėshtirė. Alternativa tjetėr ėshtė vdekja e ngadaltė tw cilėn ai e refuzon. Ai vendos ti hyjė njė pėrvoje ndryshimi tėrėsor, e cila do i zgjasė 150 ditė.

Po ēfarė bėn skifteri? Le ta shohim sė bashku.
Ai fluturon nė majėn mė tė lartė, atje ku dhe ndėrton foletė. Pastaj, sė pari fillon e godet sqepin nė shkėmbinj, me sa forcė qė ka, derisa ti thyhet.
Sė dyti, pasi ta ketė thyer sqepin, pret derisa ti rritet.
Sė treti, me sqepin e ri, fillon e shkul kthetrat e kėmbėve.
Sė katėrti, pasi ti jenė rritur kthetrat, fillon e shkul tė gjitha puplat e vjetra.
Pesė muaj pas kėsaj torture, skifteri i kthehet sėrish fluturimit nė qiell, si tė kishte lindur pėr sė dyti. Ky ndryshim i dhimbshėm, e mundėson tė jetojė dhe pėr 30 vite tė tjera.

Ndonjėherė, na lipset qė tė bėjmė ndryshime rrėnjėsore nė jetėn tonė, edhe pse janė tė vėshtirė.
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2013, 14:09   #29
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Bravo skifteri..per nje moment mendova se do tentonte vetvrasjen!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2013, 16:15   #30
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Kuajt janė njė ndėr qėniet mė fisnike tė planetit.
Shpeshherė mė fisnike se ēdo fisnik qė i kalėron.

Mrekullohuni me kėtė video:

http://www.youtube.com/watch?v=OapMB...ature=youtu.be
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-02-2013, 22:47   #31
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 16,051
Thanks: 4
Thanked 3,304 Times in 2,183 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 174
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Former First Dog Barney Bush passes away at age 12.

R.I.P.
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-02-2013, 17:19   #32
Elina
✿⊱✿⊱✿⊱✿
 
Avatari i Elina
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Ne lotin e gezimit.
Posts: 1,730
Thanks: 52
Thanked 153 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Qeni i vogėl dhuron gjak pėr tė madhin

Njė qen 18-vjeēar, i sėmurė me tumor, ka shpėtuar falė dhurimit tė gjakut nga njė qen tjetėr nė moshė tė njomė.

Episodi ėshtė verifikuar nė qytezėn e Trevilios, nė Itali, me iniciativė tė padronėve tė kafshėve, qė donin me ēdo kusht tė shpėtonin tė moshuarin.

Qentė janė tė gjinisė femėrore dhe quhen Sissy, e madhja dhe Sandy, vogėlushja, e racės pitbull.

“Sissy ka qenė i gjyshes sonė, tė cilės i ka bėrė shoqėri pėr shumė vite para se ajo tė ndėrronte jetė nė vitin 2011. Qė atėherė e mora nė shtėpi dhe kujdesem pėr tė. Ėshtė njė kafshė e moshuar, fle shumė dhe nėse i hedh topin, sigurisht qė nuk shkon ta kapė. Por ėshtė shumė e ėmbėl dhe nuk i mungon kurrė oreksi”, ėshtė shprehur padroni i kafshėve, Omar Mozzi.
__________________
☆☆✽ø.•♥♥•.ø✽ ღ♥ღ ღ♥ღ ✽ø.•♥♥•.ø✽☆☆
Elina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-02-2013, 07:35   #33
Elina
✿⊱✿⊱✿⊱✿
 
Avatari i Elina
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Ne lotin e gezimit.
Posts: 1,730
Thanks: 52
Thanked 153 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

SHTEPIA ME E KUSHTUESHME (PER QENTE)!


Nė pamje tė parė ngjan me nje shtėpi lluksoze ku fare mirė mund tė banojnė njerėz brenda, por nė fakt kjo shtėpi ėshtė projektuar vetėm pėr 'Dinin', qenin e njė familje tė pasur Hollandeze. Brenda saj gjenden 2 dhoma gjumi, 2 tualete, dhe njė guzhinė e madhe me tė gjitha lodrat e preferuara tė Dinit!
__________________
☆☆✽ø.•♥♥•.ø✽ ღ♥ღ ღ♥ღ ✽ø.•♥♥•.ø✽☆☆
Elina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2013, 09:08   #34
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Jeta ėshtė e bukur, kur je njė Tardigrad

Tardigradėt, tė njohurit gjithashtu si arinjtė e ujit pėr mėnyrėn si ngrihen vertikalisht me 8 kėmbėt e tyre dhe tė zbuluar fillimisht nė vitin 1773, dallohen si krijesa qė mund tė mbijetojnė nė kushtet mė ekstreme tė jetės nė Tokė.
Tardigradėt mund ti rezistojnė temperaturave nga −273 °C deri nė 151 °C.
Mund ti mbijetojnė presionit tė ujit nė thellėsirat mė tė mėdha oqeanike dhe i kanė mbijetuar me sukses provės sė 2007-ės, nė vakum, jashtė hapėsirės pėr ditė me rradhė.
Mund ti mbijetojnė radioaktivitetit diellor, rrezeve gama, rrezatimit jonik - nė njė dozė 100-fish mė tė madhe se ajo qė mundet tė vrasė njė qenie humane.
Mund tė jetojnė gjithashtu afro 10 vjet pa ushqim dhe pa ujė.

Pėrgjithsisht, gjatėsia e tyre ėshtė 1 milimetėr kur ata janė tė rritur. Fosili mė i vjetėr i Tardigradit shėnon njė moshė prej 530 milion vitesh.
Gjenden nė Himalaje, nė thellėsi detare deri nė 4000 metra dhe nė polet e ngrira.

__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-02-2013, 11:32   #35
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Edhe une kur te rritem dua te behem Tardigrad.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2013, 18:55   #36
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

E keni parasysh atė ndjesinė qė gjithmonė mė i ligu, mė i pamėshirshmi, mė i pamoralshmi, mė i paskrupullti fiton dhe arrin nė majė gjithmonė?
Kėshtu u ndjenė edhe kafshėt kur mbi botėn e gjallė ishte pikėrisht njeriu ai qė vendosi diktatin e tij.
Ndiqni njė video qė vjen si dėshmi e gjallė e fitores sė luftės mes njeriut e kafshėve ndėr shekuj.

http://www.youtube.com/watch?v=CX5WG...ature=youtu.be
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2013, 19:15   #37
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 35,233
Thanks: 9,212
Thanked 8,424 Times in 4,922 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 465
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elina Shiko postimin
SHTEPIA ME E KUSHTUESHME (PER QENTE)!


Nė pamje tė parė ngjan me nje shtėpi lluksoze ku fare mirė mund tė banojnė njerėz brenda, por nė fakt kjo shtėpi ėshtė projektuar vetėm pėr 'Dinin', qenin e njė familje tė pasur Hollandeze. Brenda saj gjenden 2 dhoma gjumi, 2 tualete, dhe njė guzhinė e madhe me tė gjitha lodrat e preferuara tė Dinit!
Tė rrofsha thybėn o Din.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2013, 19:18   #38
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

nje akrepi mund ti besh nje shtepi prej floriri pa ta vrare shume xhepin
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2013, 14:23   #39
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,670
Thanks: 10,622
Thanked 5,891 Times in 3,989 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 283
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Skydive Shiko postimin
E keni parasysh atė ndjesinė qė gjithmonė mė i ligu, mė i pamėshirshmi, mė i pamoralshmi, mė i paskrupullti fiton dhe arrin nė majė gjithmonė?
Kėshtu u ndjenė edhe kafshėt kur mbi botėn e gjallė ishte pikėrisht njeriu ai qė vendosi diktatin e tij.
Ndiqni njė video qė vjen si dėshmi e gjallė e fitores sė luftės mes njeriut e kafshėve ndėr shekuj.

http://www.youtube.com/watch?v=CX5WG...ature=youtu.be
Kjo eshte mbijetese,10.000 njerez per nje kafshe!
Balanca nuk humbet.
Ata jane me mjete rrethanore,shtiza apo shigjeta si fakt.
Willkomen in Realitet.
http://www.youtube.com/watch?v=Hp9ew...eature=related
Ne trojet tona keto masa i kane marre!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2013, 14:54   #40
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 24 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kuriozitete nga bota e kafsheve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elina Shiko postimin
SHTEPIA ME E KUSHTUESHME (PER QENTE)!


Nė pamje tė parė ngjan me nje shtėpi lluksoze ku fare mirė mund tė banojnė njerėz brenda, por nė fakt kjo shtėpi ėshtė projektuar vetėm pėr 'Dinin', qenin e njė familje tė pasur Hollandeze. Brenda saj gjenden 2 dhoma gjumi, 2 tualete, dhe njė guzhinė e madhe me tė gjitha lodrat e preferuara tė Dinit!
Nuk qeka kushedi ! I mungoka pishina me banakun e pijeve jasht.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur