Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-09-2012, 13:59   #61
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,617
Thanks: 917
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elena Shiko postimin
Maqellarjot


Tani,per Mukjen,te jap une leksione sa te duash,
Edhe nje here Elena...Ti mund te japesh nexenseve te tu lexksione rreth mbledhjes se Mukjes, ashtu sic te eshte dhen edhe ty leksion mbi te. Kurse une jam pasardhes i organizatoreve te asaj mbledhje. Mbledhja e Mukjes nuk ishte shanc i humbur, por nje sabotim flagrant i ordinereve komunist te cilet denuan nje popull te tere (popullin e vet) me vdekje per nje periudhe prej gjysem shekulli per interesat e jugosllavise.

Veprimet e komunisteve gjate luftes se dyte boterore dhan jete diktatures me te eger qe ka par Europa. Persekutimet, burgosjet dhe egzekutimet e kundershtareve te tyre, nuk ishte gjeja me e keqe qe ata ben. Ata qe hiken hiken...nuk kthehen me. Demi i vertet qe ata shkaktuan ishte formimi i 'shqiptarit te ri' I cili nga vet natyra per te mbijetuar luftoj Shqipetarin e vertet qe perpara 'clirimit' njiheshte per dinjitoz, besnik, bujar, me shpirt te pa mposhtur luftarak. Ne vend te tij u mboll fara e re e cila dha jet nje qenie te peshtire, lavire, spiune, nje qenie te lenguar, ligavec qe ishte gati te bente gjithcka per te ruajtur lekuren e vet. Per te trasheguar ate qenie qe tashme nuk vlente asnji grosh. Jetonte vetem per inerci dhe sepse ishte me e leht te vazhdoje te merje frym. E vetmja gje personale qe i kishte mbetur. Keto krijesa dhan jete krijesave te tjera qe sot kendojn te njejten keng si atehere. I vetmi ndryshim eshte titulli i kenges

Kjo eshte ajo qe sabotimi i mbledhjes se Mukjes, qe ti e trajton me kaq delikates (shanc i humbur), shkaktoj. E pra e dashur Elena...mosmarrveshja e Mukjes nuk ishte nje shanc i humbur por nje Tragjedi per nje komb te tere. Tragjedi per Kosoven qe u la ne duart e krimineleve serb, tragjedi per Shqiperine qe u nda nga Kosova dhe u la ne duart e krimineleve shqiptar-serbofil. hoxha e dinte shume mire se Kosovareve nuk ua ha shkopi qenin kollaj. Dhe me sabotimin e Mukjes "vrau dy zogj me nje gur".

P.S Ve re qe shume njerez tregohen shume te kujdeshem kur trajtojn ordineret komunist dhe 'lufterat' e tyre, ne nje kohe qe jan shume te gatshem per te etiketuar Ballin Kombetar dhe Legalitetin si kuisling dhe tradhetar. Kur trajtohen komunistet, te cilet jane fajtoret kryesor per makabritetin qe ra mbi supet e nje populli te ter per nje gjysem shekulli, shpreheni me delikates: 'ishte nje shanc i humbur".Ndryshimi i ketyre tre partive ishte fakti se dy te parat ishin te drejtuar nga njerez patriot atdhetare, disa nga intelektualet me te shquar te kohes. Por ashtu si cdo organizate edhe ata kishin elementin oportunist. Kurse komunistet ishin plotesisht e kunderta. Ishin te organizuar nga rrugac, ordiner, injorat te cilet u ndihmuan nga partia komuniste e serbis dhe shpalosen nje propagand akoma me ordinere kundra nacionalistave te vertet duke u degraduar deri ne lufte civile.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 14:10   #62
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Edhe nje here Elena...Ti mund te japesh nexenseve te tu lexksione rreth mbledhjes se Mukjes, ashtu sic te eshte dhen edhe ty leksion mbi te. Kurse une jam pasardhes i organizatoreve te asaj mbledhje. Mbledhja e Mukjes nuk ishte shanc i humbur, por nje sabotim flagrant i ordinereve komunist te cilet denuan nje popull te tere (popullin e vet) me vdekje per nje periudhe prej gjysem shekulli per interesat e jugosllavise.

Veprimet e komunisteve gjate luftes se dyte boterore dhan jete diktatures me te eger qe ka par Europa. Persekutimet, burgosjet dhe egzekutimet e kundershtareve te tyre, nuk ishte gjeja me e keqe qe ata ben. Ata qe hiken hiken...nuk kthehen me. Por demi qe ata shkaktuan ishte formimi i 'shqiptarit te ri'. Shkaterrimin e njeriut ne pergjithesi dhe ekzekutimin e Shqipetarit te vertet qe perpara 'clirimit' njiheshte per dinjitoz, besnik, bujar, me shpirt te pa mposhtur luftarak. E ktheu ne nje qenie te peshtire, lavire, spiune, nje qenie te lenguar, ligavec qe ishte gati te bente gjithcka per te ruajtur lekuren e vet. Per te trasheguar ate qenie qe tashme nuk vlente asnji grosh. Jetonte vetem per inerci dhe sepse ishte me e leht te vazhdoje te merje frym. E vetmja gje personale qe i kishte mbetur. Keto krijesa dhan jete krijesave te tjera qe sot kendojn te njejten keng si atehere. I vetmi ndryshim eshte titulli i kenges

Kjo eshte ajo qe sabotimi i mbledhjes se Mukjes, qe ti e trajton me kaq delikates (shanc i humbur), shkaktoj. E pra e dashur Elena...mosmarrveshja e Mukjes nuk ishte nje shanc i humbur por nje Tragjedi per nje komb te tere. Tragjedi per Kosoven qe u la ne duart e krimineleve serb, tragjedi per Shqiperine qe u nda nga Kosova dhe u la ne duart e krimineleve shqiptar-serbofil. hoxha e dinte shume mire se Kosovareve nuk ua ha shkopi qenin kollaj. Dhe me sabotimin e Mukjes "vrau dy zogj me nje gur".

P.S Ve re qe ka shume njerez tregohen shume te kujdeshem kur trajtojn ordineret komunist dhe jen shume te gatshem per etiketuar Ballin Kombetar apo Legalitetin si kuisling dhe tradhetar. Kur vjen tek komunistet te cilet jane fajtoret per makabritetin qe ndodhi per nje gjysem shekulli shpreheni 'ishte nje shanc i humbur".
Kur u njof Shqiperia si SHTET?
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 14:22   #63
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Edhe nje here Elena...Ti mund te japesh nexenseve te tu lexksione rreth mbledhjes se Mukjes, ashtu sic te eshte dhen edhe ty leksion mbi te. Kurse une jam pasardhes i organizatoreve te asaj mbledhje. Mbledhja e Mukjes nuk ishte shanc i humbur, por nje sabotim flagrant i ordinereve komunist te cilet denuan nje popull te tere (popullin e vet) me vdekje per nje periudhe prej gjysem shekulli per interesat e jugosllavise.

Veprimet e komunisteve gjate luftes se dyte boterore dhan jete diktatures me te eger qe ka par Europa. Persekutimet, burgosjet dhe egzekutimet e kundershtareve te tyre, nuk ishte gjeja me e keqe qe ata ben. Ata qe hiken hiken...nuk kthehen me. Por demi qe ata shkaktuan ishte formimi i 'shqiptarit te ri'. Shkaterrimin e njeriut ne pergjithesi dhe ekzekutimin e Shqipetarit te vertet qe perpara 'clirimit' njiheshte per dinjitoz, besnik, bujar, me shpirt te pa mposhtur luftarak. E ktheu ne nje qenie te peshtire, lavire, spiune, nje qenie te lenguar, ligavec qe ishte gati te bente gjithcka per te ruajtur lekuren e vet. Per te trasheguar ate qenie qe tashme nuk vlente asnji grosh. Jetonte vetem per inerci dhe sepse ishte me e leht te vazhdoje te merje frym. E vetmja gje personale qe i kishte mbetur. Keto krijesa dhan jete krijesave te tjera qe sot kendojn te njejten keng si atehere. I vetmi ndryshim eshte titulli i kenges

Kjo eshte ajo qe sabotimi i mbledhjes se Mukjes, qe ti e trajton me kaq delikates (shanc i humbur), shkaktoj. E pra e dashur Elena...mosmarrveshja e Mukjes nuk ishte nje shanc i humbur por nje Tragjedi per nje komb te tere. Tragjedi per Kosoven qe u la ne duart e krimineleve serb, tragjedi per Shqiperine qe u nda nga Kosova dhe u la ne duart e krimineleve shqiptar-serbofil. hoxha e dinte shume mire se Kosovareve nuk ua ha shkopi qenin kollaj. Dhe me sabotimin e Mukjes "vrau dy zogj me nje gur".

P.S Ve re qe ka shume njerez tregohen shume te kujdeshem kur trajtojn ordineret komunist dhe jen shume te gatshem per etiketuar Ballin Kombetar apo Legalitetin si kuisling dhe tradhetar. Kur vjen tek komunistet te cilet jane fajtoret per makabritetin qe ndodhi per nje gjysem shekulli shpreheni 'ishte nje shanc i humbur".
nuk e di cfare kuptove ti me "shanc te humbur",se une me shanc te humbur nenkuptoj qe Shqiperia mund te kishte shancin te ishte jokomuniste ,por demokratike ne rast se nuk do te prishej marreveshja.Bashkepunimi i te gjitha forcave politike gjate luftes mund t'i hapte rruge pluralizmit politik te Shqiperise se pas luftes dhe jo te hidheshin themelet e diktaures komuniste .
Fakti qe ti je pasardhes i atyre qe kane marre pjese ne Mukje, s'do te thote qe une nuk e njoh kete ngjarje.Une mund te mos dije detaje ,te cilat nuk jane zyrtare,por ngelen ne kujtimet e pjesemarresve,por thelbin e njohim.S'do ndonje prejadhje te vecante,njohja e historise, se ndryshe ishin bere historiane vetem pasardhesit e personazheve historike.

Tani,u bete shume bajat duke na treguar neve se sa i keq eshte komunizmi.S'ka njeri mos ta dije sa i keq ka qene komunizmi.Nese ka debate sot rreth komunizmit ,eshte te figurat qe e kane perfaqesuar ate.Ju shani komunizmin ,komunistet e votoni nje ishkomunist(Berishen)
Po kush e shkaterroi Shqiperine ,kush i vrau ata njerez ,im ate qe punonte me tre turne me hekura apo keta lloje qe mbeshtesni ju sot?
Adria nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 14:24   #64
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Nje pjese bashkepunoi me gjermanin e nje pjese bashkepunoi me jugosllavin.Teorikisht,kush kerkonte Kosoven nuk mund te bashkepunonte me jugosllavin.
teorikisht, kush kerkonte pavaresine e vendit te tij,nuk bashkepunonte me armiqte.
Adria nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 14:27   #65
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elena Shiko postimin
teorikisht, kush kerkonte pavaresine e vendit te tij,nuk bashkepunonte me armiqte.
Vetem tek ne uzorpuesit i rane rastesisht.
Ju ra ruga pa dashje?
Epo.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 14:45   #66
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Vetem tek ne uzorpuesit i rane rastesisht.
Ju ra ruga pa dashje?
Epo.
ti shiko mos u "banned"prape ,se e bere rruge
Adria nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 14:58   #67
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elena Shiko postimin
ti shiko mos u "banned"prape ,se e bere rruge
Per peoplen japim jeten.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 15:35   #68
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
..ja vlen per Penelopen, jo per people-n
Natyrisht
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 17:42   #69
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,617
Thanks: 917
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elena Shiko postimin
nuk e di cfare kuptove ti me "shanc te humbur",se une me shanc te humbur nenkuptoj qe Shqiperia mund te kishte shancin te ishte jokomuniste ,por demokratike ne rast se nuk do te prishej marreveshja.Bashkepunimi i te gjitha forcave politike gjate luftes mund t'i hapte rruge pluralizmit politik te Shqiperise se pas luftes dhe jo te hidheshin themelet e diktaures komuniste .
Fakti qe ti je pasardhes i atyre qe kane marre pjese ne Mukje, s'do te thote qe une nuk e njoh kete ngjarje.Une mund te mos dije detaje ,te cilat nuk jane zyrtare,por ngelen ne kujtimet e pjesemarresve,por thelbin e njohim.S'do ndonje prejadhje te vecante,njohja e historise, se ndryshe ishin bere historiane vetem pasardhesit e personazheve historike.

Tani,u bete shume bajat duke na treguar neve se sa i keq eshte komunizmi.S'ka njeri mos ta dije sa i keq ka qene komunizmi.Nese ka debate sot rreth komunizmit ,eshte te figurat qe e kane perfaqesuar ate.Ju shani komunizmin ,komunistet e votoni nje ishkomunist(Berishen)
Po kush e shkaterroi Shqiperine ,kush i vrau ata njerez ,im ate qe punonte me tre turne me hekura apo keta lloje qe mbeshtesni ju sot?
arsyeja pse tu pergjigje me "pasardhesin e organizatoreve te mbledhjes se Mukjes" ishte sepse ti the une te jap leksion rreth mbledhjes se Mukjes.

E dyta: berishen mos ma trego mua por atyre qe e votojn, atyre qe kan shitur shpritin per nje cope pune. Ashtu sic ben gjate gjith perjudhes se diktatures.

E treta: mbledhja e Mukjes nuk mund ti referohesh si "shanc" ishte dicka e organizuar mire nga te dyja palet. Njera kishte program teper atdhedashes dhe perparimtar, kurse tjetra shkaterrues dhe tradhetar te mirefillt. Nuk ishte dicka spontane dhe e rastit. Per ata qe synonin shpetimin e vertet te Shqiperise ishte e vetmja alternative. Por ja qe komunistet kishin plan tjeter. Dhe si rrac e peshtire dhe zvarranike qe ishin i kthyen pushket kund te vetmin kontigjen qe kishte si synim shpetimin e vendit. Kristo Frasheri ka qene partizan gjate luftes se dyte boterore Historia e tij eshte e katranosur me mashtrime. Ai jo vetem nuk ishte nji nga partizanet patriot qe u zhgenjyen nga rregjimi i hoxhes qe me vone u persekutuan gjith jeten, por biles ishte nga te privilegjuarit dhe te perkedhelurit e rregjimit komunist. Ashtu sic ishe kadareja, dritoro agolli dhe shok. Permenda Frasherin sepse edhe sote e kesaj dite versini i tij i luftes se dyte akoma konsiderohet si "fakt" apo si alternative.

Ajo qergjigja qe i ke dhen Serafimit, te them te drejten eshte nji nga pergjigjet me naive qe kam lexuar ne kete tem deri tani. Sepse me sa di une asnji nga kreret e Ballit ose te Legalitetit nuk e shiti veten tek asnji armik. Ata akoma akuzohen si bashkpunetor me okupatorin, kur ne te vertet i vetmi 'bashkpunim' qe ben ishte fillimisht mos hapja e luftes kundra gjermaneve. Gjermanet than se jemi vetem duke kaluar dhe se nese shqipetaret nuk do te na kundervihen ne nuk do te shkrepim asnje pushk kunder tyre. Pervec kesaj ata premtuan bashkimin e te gjithe trojeve shqipetare. Kjo qe loja qe gjermanet luajten dhe naiviteti i Nacionalistave qe i besuan. Kjo nuk eshte tradheti, por nje perpjekje per te shpetuar sa me shume shqipetare dhe mundesisht bashkimin etnik. Elena murit nuk i bihet me koke! Kurse pala tjeter qe gjoja perkrahu 'aleatet' "cliruan" shqiperine dhe si rrjedhoj shkaterruan nje komb te ter. Kan ber aq shume dem saqe 20 vjet mbas "tranzicionit" Shqipetari akoma nuk di ose nuk pranon te verteten, arsyet jane te ndryshme, por me kryesorja eshte sepse nuk ju intereson e verteta. Konflikt Interesi. Dhe une akoma gjej veten duke ber debate ne tema te tilla rreth gjarjesh qe sote jane fakte te prkryera te cilat kundershtohen me historirat qe shkruajten kriminelat komunist.

P.S persa i perket asaj qe the rreth detajeve, me lart. Nese dikush nuk din detajet, sidomos detajet e historise, qe perbejn gjarjen ne teresi, do te thot se nuk ka njohuri specifike rreth gjarjes dhe perfundimisht jo i/e mire informuar.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-09-2012, 18:04   #70
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,234
Thanks: 10,281
Thanked 5,707 Times in 3,846 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
arsyeja pse tu pergjigje me "pasardhesin e organizatoreve te mbledhjes se Mukjes" ishte sepse ti the une te jap leksion rreth mbledhjes se Mukjes.

E dyta: berishen mos ma trego mua por atyre qe e votojn, atyre qe kan shitur shpritin per nje cope pune. Ashtu sic ben gjate gjith perjudhes se diktatures.

E treta: mbledhja e Mukjes nuk mund ti referohesh si "shanc" ishte dicka e organizuar mire nga te dyja palet. Njera kishte program teper atdhedashes dhe perparimtar, kurse tjetra shkaterrues dhe tradhetar te mirefillt. Nuk ishte dicka spontane dhe e rastit. Per ata qe synonin shpetimin e vertet te Shqiperise ishte e vetmja alternative. Por ja qe komunistet kishin plan tjeter. Dhe si rrac e peshtire dhe zvarranike qe ishin i kthyen pushket kund te vetmin kontigjen qe kishte si synim shpetimin e vendit. Kristo Frasheri ka qene partizan gjate luftes se dyte boterore Historia e tij eshte e katranosur me mashtrime. Ai jo vetem nuk ishte nji nga partizanet patriot qe u zhgenjyen nga rregjimi i hoxhes qe me vone u persekutuan gjith jeten, por biles ishte nga te privilegjuarit dhe te perkedhelurit e rregjimit komunist. Ashtu sic ishe kadareja, dritoro agolli dhe shok. Permenda Frasherin sepse edhe sote e kesaj dite versini i tij i luftes se dyte akoma konsiderohet si "fakt" apo si alternative.

Ajo qergjigja qe i ke dhen Serafimit, te them te drejten eshte nji nga pergjigjet me naive qe kam lexuar ne kete tem deri tani. Sepse me sa di une asnji nga kreret e Ballit ose te Legalitetit nuk e shiti veten tek asnji armik. Ata akoma akuzohen si bashkpunetor me okupatorin, kur ne te vertet i vetmi 'bashkpunim' qe ben ishte fillimisht mos hapja e luftes kundra gjermaneve. Gjermanet than se jemi vetem duke kaluar dhe se nese shqipetaret nuk do te na kundervihen ne nuk do te shkrepim asnje pushk kunder tyre. Pervec kesaj ata premtuan bashkimin e te gjithe trojeve shqipetare. Kjo qe loja qe gjermanet luajten dhe naiviteti i Nacionalistave qe i besuan. Kjo nuk eshte tradheti, por nje perpjekje per te shpetuar sa me shume shqipetare dhe mundesisht bashkimin etnik. Elena murit nuk i bihet me koke! Kurse pala tjeter qe gjoja perkrahu 'aleatet' "cliruan" shqiperine dhe si rrjedhoj shkaterruan nje komb te ter. Kan ber aq shume dem saqe 20 vjet mbas "tranzicionit" Shqipetari akoma nuk di ose nuk pranon te verteten, arsyet jane te ndryshme, por me kryesorja eshte sepse nuk ju intereson e verteta. Konflikt Interesi. Dhe une akoma gjej veten duke ber debate ne tema te tilla rreth gjarjesh qe sote jane fakte te prkryera te cilat kundershtohen me historirat qe shkruajten kriminelat komunist.

P.S persa i perket asaj qe the rreth detajeve, me lart. Nese dikush nuk din detajet, sidomos detajet e historise, qe perbejn gjarjen ne teresi, do te thot se nuk ka njohuri specifike rreth gjarjes dhe perfundimisht jo i/e mire informuar.
Ke harruar nje fakt i zgjuar.
Nuk vendos ti.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-10-2012, 19:41   #71
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,577
Thanks: 1
Thanked 28 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Per Gjirfaben.. qe kupton e i di gjerat mire..

Gjirfab..

Puna e shifres 28 mij deshmore eshte keshtu..


Sic the ti.. enveri e tha ne konferenc te paqes ne Paris..

ne paris u mblodh UNO-ja..
fol enver te lumte goja
fol e mbro te ndrejtat tona..

Degjo nashti dicka qe ti ben mir ta dish..
Enveri nuk u ftua ne Paris..dmth..shqiperia..
Mirpo Jugosllavet ben te pamunduren qe te ftohej Shqiperia.. e i kerkuan ndihme dhe mollotovit..
Nejse vajti si vajti qo pun enveri mbrriti ne Beograd ato dite para konferences..
Jugosllavet donin qe te paraqitej vet Enveri si foles e jo te dilte ndonje jugosllav ne emer tonin..
Mirpo Enveri aso kohe ishte i paditur per nivele diplomatike..
Tito Kardeli.. caktojne Mosha Pijaden.. si tutor te enverit..
Detyra e Mosha Pijades ishte te ulet e te shkruaje fjalimin.. qe do duhej ta lexonte Enveri ne Paris ne se do i lejonej te fliste..
Keshtu shoku Moshe ose Mosha.. ulet dhe shkruan e shkruan.. dhe enveri i lexonte e i perseriste cka shkruante Mosha..
Qellimi ishte te tregohej se Shqiperia nuku meritonte te klasifikonej si vend aleat i fashizmit.. sic donin greket e ndoj tjeter.. por si Viktime..
dhe fjalimi i Moshes.. synonte te rrezonte argumentat greke se kinse Greku u sulmua nga Shqiperia.. (lufta italo-greke) pra ta quajm vend agresor ..pra dhe vend qe nuku meriton reperacione lufte por perkundrazi te demshperbleje gėrqine etj..
Pra Mosha e shkruan shum bukur fjalimin dhe ketu del puna e 28 mijve..
Sa jan vrare mo enver i thot.. Ki si guak nuk dinte cte thoshte.. Dhe Mosha me kry te vet.. e fut ate ne fjalim.. jini 28 mij kilometro katrore..po ja fusim 28 mij te vrare nga fashizmi..
qe Bota te hutohet pak e ta fus shqiperine tek viktimat e jo tek agresoret..
Keshtu pra Mosha e qendisi fjalimin dhe e vuri Enverin te lexoje me ze te larte duke e mesuar se qysh ti shqiptoje fjalet e tonalitetet..

Pse u caktua Mosha.. prej tito kardelave..

Mosha Pijade ishte nje revolucionar i famshem jugosllav me origjin hebreje..
ishte njohes i shum gjuheve te huaja dhe me shum kulture..
frengjishten e njihte uje..
prandaj dhe kishte aftesin qe direkt ne frengjisht ta hartonte fjalimin.. te cilin ja dha enverit meqe dinte pak frengjisht.. dhe enveri si liceist ja arrriti ta lexoje fjalimin e moshe pijades..
e qe ketu u be zyrtare dhe shifra 28 mij deshmore..
pra e kemi peshqesh nga moshe pijade i cili nuk e kish me qellim te keq..

natyrisht qe historianet enverist nuku e permendin kte qe thash..
1 sepse nuk e din kte muhabet..
2-sepse enveri e ndoj tjater qe e din nuku donin ta dinte kush kte muhabet..pra qe mosha pijade shkrovi fjalimin..

mosha ato dit.. punoj ne nje vile rezidence e qeveris jugosllave ne periferi te beligradit..
po ashtu i dha doren e fundit fjalimit kur vate ne paris e ku ne mesin e delegacionit jugosllav kishin marre dhe enverin..
keshtu eshte qo pune o gjirfab..

--
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 10:35   #72
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 3,340
Thanks: 193
Thanked 310 Times in 237 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

respublica.al 9 nėntor, 2012

I djathtė Berisha? Daut Gumeni e quan enverist dhe e pėrball me Familjen, Pronėn, Atdheun dhe Zotin

E pėrditshmja DITA ka botuar nė numrin e sotėm njė forum me disa ish-pjesėtarė tė Lėvizjes sė Dhjetorit dhe ish-tė pėrndjekur politikė, tė cilėve u ka drejtuar pyetjen: A ėshtė e djathtė Partia Demokratike? Njė prej tė intervistuarve, Daut Gumeni e sheh PD-nė e Berishės pėrballė 4 shtyllave tė sė djathtės dhe thotė:

“...Tradicionalisht e Djathta ka katėr tipare tė qarta dalluese: Familjen, Pronėn, Atdheun dhe Besimin tek Zoti.

Lidershipi enverist i PD-sė shqiptare nė kėto 22 vjet tranzicion nuk ka lėnė kundėrshtar, jashtė e brenda gardhit tė vet, pa iu futur nėn jorgan e pa e pėrgojuar me libėr shtėpie, duke nėpėrkėmbur hapur njė kolonė themelore tė tė Djathtės, Familjen si njėsi bazė tė shoqėrisė.

Pronėn, kolonėn tjetėr, PD-ja ua ka mohuar pronarėve tė ligjshėm, duke i quajtur “ish-pronarė” dhe ua ka ndarė me biografi...

Atdheun dhe interesat kombėtare, PD-ja i llogarit vetėm si monedhė shkėmbimi pėr tė blerė me to zgjatjen e jetės sė pushtetit (kėto Gumeni rendit kontrbandėn e naftės pėr Milosheviēin dhe shitjen e fshehtė tė shelfit tonė detar)..

Pėr tė mos folur pastaj pėr besimin tek Zoti, qė lidershipi enverist i PD-sė e pėrdor nė vend tė parullave tė dikurshme tė propagandės sė diktaturės. Si ata qė u vunė kazmėn kishave dhe xhamive, edhe ata qė vendosin gurin e parė nė themelet e xhamive dhe tė kishave, nuk besojnė tek Zoti, por tek kulti primitiv i “komandantit”. Dhe tek ne nuk ėshtė aq e vėshtirė tė shikohet qė janė po tė njėjtėt njerėz”.

(A.N.)
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 12:57   #73
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elena Shiko postimin
teorikisht, kush kerkonte pavaresine e vendit te tij,nuk bashkepunonte me armiqte.
teorikisht,kemi pasur me teper armik sllavin sesa gjermanin.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 17:59   #74
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,130
Thanks: 173
Thanked 387 Times in 245 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 101
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

Ehhhhh....
Komunizmi, ndies paste!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2012, 20:12   #75
Brari
V.I.P
 
Avatari i Brari
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 3,577
Thanks: 1
Thanked 28 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
Brari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarėBrari ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Lufterat e Komunisteve ne Shqiperi

“...Tradicionalisht e Djathta ka katėr tipare tė qarta dalluese: Familjen, Pronėn, Atdheun dhe Besimin tek Zoti.


keshtu paska thenur shoku gumen dauti..
me bukur nuku thuhet..

mirpo ki dauti gumen vate ne 97 e u be ushtar i qelbur i kulishve me te felliqur enveriste te vlores pra zagar i zan caushit e i luiz vampires.
e na flet ki legen per zot atdhe pron e familje.
ska turp..

oj kulishi i ppsh-se se seli roz edvin rucve shoki daut gumen kurt kol ndrec bordello tufa jepka sentenca per berishen.. ik more zuzar ..
Brari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur