Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti Shqiptar

Arti Shqiptar Gjithēka mbi artin. Nė kėtė dhomė ftojmė artistėt shqiptarė nė mėrgim tė publikojnė pjesė nga jeta dhe vepra e tyre. Kėnaqni fansat tuaj por dhe tė gjithė komunitetin tonė!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-09-2012, 07:23   #1
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Shtėpi tė vjetra (historike) nė rrezik shembje

Po e hap kėtė temė pėr njė arsye tepėr serioze, qė ndodh kudo nė Shqiperi.
Pėr ato shtėpi ose godina tė vjetra, qė mbartin njė histori nė realitetin e sotėm brutal qė e shohim pėrditė.
Kudo, nėpėr qytete tona a fshatrat ka nga disa ose dhjetėra shtėpi tė tilla qė rrezikohen apo qė edhe janė fshirė nga faqja e dheut.
Le tė bėjmė foto te tyre, apo edhe nėse gjenden nė internet dhe t'i sjellim kėtu nė kėtė temė.
Le tė hedhim edhe pak rreshta per historine e tyre te vjeter apo edhe pėr tė renė (nėse ka).
Mirė ėshtė tė gjenden edhe foto tė vjetra (kur godina apo shtėpia ishte e re) dhe foto tė reja tė tyre (kur godina apo shtėpia ėshtė nė shkatėrrim) dhe mundesisht fotot tė jenė shkrepur nga i njėjti kėndveshtrim pėr tė parė ndryshimin nė kohė...

Ju faleminderit!Shtėpi e vjetėr nė Vlorė, afėr xhamisė sė plumbit, 1988.


Vlorė, afėr xhamisė sė plumbit, 2012.


Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 07:28   #2
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Shtėpi tė vjetra (historike) nė rrezik shembje

SHTEPIA E SHARRAJVE
(1910-1979)
Nė vitin 1914 me propozimin e Ibrahim Avdullahut, nė shtėpinė e Sharrajve u vendos KNK (Komisioni Kontrollit Ndėrkombėtar) pėr kalimin e pushtetit nga Ismail Qemali tek Princ Vidi. Meqenėse asokohe nė Vlorė pati pėrmbytje dhe u pėrmbyt Skela, me ikjen e Ismail Qemalit nė janar tė 1914, po nė kėtė shtėpi u vendos edhe administrata shtetėrore.


Shtėpia e Sharrajve ka pasur arkitekturėn mė tė veēantė nė Vlorė. Ajo ndodhej nė qendėr tė qytetit, aty ku sot ndodhet struktura e hotelit, pranė Katėr Topat. "Siē mė kanė treguar tė parėt- shpjegon Devi, shtėpia merrte njė atmosferė tjetėr nė 28 Nėntor. Festa e 28 nėntorit ka qenė njė traditė, madje shtėpia vishej dhe me drita. Nė dhomėn e pritjes kanė patur foton e Hasan Prishtinės".
Shtėpia e madhe, njė shtėpi me 18 dhoma. E bėrė me katėr hyrje pėr katėr vėllezėr. Pėr tė filloi puna rreth vitit 1890 dhe pėrfundon nė vitin 1910. Shtėpia rezistoi derisa u ndėrtua hoteli i madh i papėrfunduar sot. Ndėrtimi i shtėpisė ka qenė komplet me gurė tė gdhendur. Nė shtėpi ėshtė pritur qeveria e Vlorės. Por mė pas familja ndahet dhe njė pjesė e tyre jetojnė nė njė shtėpi tjetėr, nė lagjen Partizani, ish-shtėpia e fėmijės.
Kur familja u nxorr nga shtėpia, ajo u pėrdor si shtėpi fėmije dhe kopsht.


--------------------------
Marrė nga http://www.shekulli.com.al


-----------------------------------------------------------------
Tani mė 2012-tėn po ndėrtohet njė hotel i madh, qendėr tregtare, etj, gjithsej 24-25 milione euro ndėrtim.


Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 07:42   #3
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Shtėpi tė vjetra (historike) nė rrezik shembje

Godina e BurgutJa njė godinė qė ėshtė prishur nė Vlorė, ngjitur me bashkinė ka qenė.
Ka shėrbyer si burg qė nė kohėn e Turqisė, nė atė tė Ismail Qemalit, nė tė Zogut, tė Enverit, ndėrsa pas viteve 2000 u shkatėrrua, pėr t'u bėrė njė pallat betoni shumėkatėsh, qė stonon krejt me bashkinė e mrekullueshme tė ndėrtuar nga italianėt.Godina e burgut nė kohėn e diktaturės:

Ja dhe pallati i ngritur pranė Bashkisė, nė vend tė godinės sė vjetėr mbi 100 vjeēare tė burgut:Ja dhe godina e mrekullueshme e Bashkisė:Pra, a mund tė rrinė bashke kėto dy godina?!!!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 07:46   #4
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Shtėpi tė vjetra (historike) nė rrezik shembje

Ja dhe njė godinė tjetėr e vjetėr, qė nuk e di se c'ka qenė, por mundet shtėpi banimi. Tani e lėnė krejt nė harresė.
Ndodhet pranė gjashtėkatėshit, i cilit ndodhet pėrbri Bashkisė.


Ajo e ka tė shkruar datėn e ndėrtimit nė ballinė:
1925! Pra 87 vjecare!
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 07:51   #5
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Shtėpi tė vjetra (historike) nė rrezik shembje

Tjetėr godinė e vjetėrTjetėr godinė e vjetėr, pranė orės, nė qendėr tė Vlorės.
Edhe kjo duket se ėshtė 80-90, a mė shumė vjeēare:Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur