Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-09-2012, 22:48   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,145
Thanks: 3,414
Thanked 1,729 Times in 745 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.PREJARDHJA ARBĖRESHE

Adolf Thieres ishte personalitet i shquar i kohės se tij, historian i dėgjuar francez i cili ka shkruar dhe historinė e revolucionit francez dhe qė mė vonė u bė President i Francės. Nė kujtimet e tij, Adolf Thieres shkruan: Kur Josef Bonaparti, vėllai i madh i Napoleon Bonapartit u bė mbret i Napolit mė 1806, shqiptarėve tė Napolit qė shkuan pėr t'i uruar mirėseardhjen u tha: Edhe familja Bonaparti ėshtė me origjinė arbėreshe.

Mbi origjinėn e familjes Bonaparti shkruan edhe profesor Robert d'Angely me origjinė nga Korsika nė veprėn e tij 'Enigmat e origjinės sė racave dhe tė gjuhėve tė pellazgėve, arianėve, helenėve, etruskėve, grekėve dhe shqiptarėve'. Libėr prej 7 vėllimesh dhe i arrirė pas mbi 30 vjet punė. Nė faqen 113-117 shkruan se Napoleon Bonaparti ishte shqiptar ashtu si ishte Aleksandri i Madh dhe Skėnderbeu. Ky profesor i dėgjuar korsikan shton se mbiemri i vjetėr i Bonapartit ka qenė 'Kalė-miri' dhe jo Kalimeros, ana e mirė si e bėnė grekėrit per shkak te mos shqiptimit te shkronjes "ė".Kur shkoi ne Itali,ne ishullin e Korsikes mbiemri i familjes Kalimeros (greqisht: ana e mire) u be Buanaparte (italisht: ana e mire) Pasi Korsika ra nen sundimin francez, francezet ndryshuan toponimet e ishullit por edhe mbiemrat e banoreve per ti bere te tingellonin me franceze.Keshtu mbiemri Buanaparte ndryshoi ne Bonaparte.
ENCIKLOPEDIA GREKE

Sipas enciklopedisė sė madhe greke 'Piros' vėllimi i tretė, Athinė 1929, faqe 413-425, thuhet se: Shtrirja e shqiptarėve nė drejtim tė Peloponezit (Moresė) ėshtė zgjeruar nga shekulli XIV. Sipas kėsaj enciklopedie, nė Peloponez u krijuan krahina banimi tė reja si: Mani, Bardhunja, Lala, Filati, Hekali, Lopėsi. Edhe sot dihet qė njė lagje e Himarės ėshtė shpėrngulur nė krahinėn e Pelopenezit dhe krijuan Manin. Shqiptarėt qėndruan nė Peloponez (nė More) rreth grekėrve dhe mbiemri i Napoleonit (Kalė-mirė) ėshtė kuptuar shtrembėrisht nga grekėrit nė kallomeros (ana e mirė).

Me zbritjen e vazhdueshme tė ushtrive tė panumėrta osmane nė Peloponez, njė pjesė e shqiptarėve u largua nėpėrmjet detit drejt Italisė sė Jugut e arritėn deri nė Korsikė. Stėrgjyshi i Napoleon Bonapartit, sipas shpjegimeve qė i jep ish-presidenti francez Adolf Thiers, ishte me origjinė nga njė fshat i tillė arbėresh i Korsikės.

Edhe avokati i dėgjuar korsikan, mbrojtės i Gjergj Dimitrovit, nė gjyqin e Laipcigut, De Moro Xhaferi ka qenė nga njė katund arbėresh. Kjo faktohet nga vetė goja e tij kur iu pėrgjigj jurisė franceze: Unė do tė shkoj nė Laipcig dhe do tė mbroj Gjergj Dimitrovin. Nė qoftė se do tė mė vrasin, haka do tė mė merret si arbėresh qė jam nė origjinė.

Dėshmia mė interesante vjen nga njė aristokrate franceze me origjinė maniote, dukesha D'Abrantes, lindur nė Montpelje me emrin Josephine Permon Stefanopuli de Comene. Ajo vinte nga njė familje me origjinė maniote, e cila pėr shkak tė gjakmarrjeve tė shumta me klanet e fuqishme tė Manit vendosi tė shpėrngulej dhe tė vendosej nė Korsikė, ashtu si shumė familje tė tjera nga Mani, 150 vjet para periudhės sė Napoleonit. Nė kujtimet e saj tė pėrmbledhura nė 28 volume, me titull 'Revolucioni, Perandoria dhe restaurimi', ajo formuloi teorinė e pranuar nga historianėt e kohės tė prejardhjes korsikano-maniote tė familjes Buonaparte. Ishte ajo qė deklaroi se mbiemri Buonaparte ishte njė italianizim i fjalės greke kalimeros dhe se Buonaparte nuk ishte nga Trevizo, por nga Mani. Pėr sa kohė ishte gjallė Napoleoni, ai nuk e pėrgėnjeshtroi tezėn e dukeshės pėr origjinėn e tij.

SHQIPJA DHE NAPOLEONI

Njė nga gjeneralėt mė besnikė tė Napoleon Bonapartit, ka qenė edhe mareshalli Neji. Kur Napoleoni e qortonte Nejin, fjalėt i shoqėronte dhe me disa sharje tė njė gjuhe tė huaj, qė mareshal Neji dhe shokėt nuk e kuptonin. Cila ishte kjo gjuhė? Pėrgjigjia e kėsaj pyetje ėshtė tek vepra e Leo Freundrich, 'Golgota Shqiptare' nė faqen 37.

A E NJIHTE NAPOLEON BONAPARTI HISTORINĖ E SHQIPĖRISĖ?

Nė hartat topografike ushtarake tė tij, trevat tokėsore qė shtriheshin qysh nga Sllovenia deri nė Detin Jon Napoleoni i kishte quajtur Iliri. Edhe sot nė Slloveni mjaft hotele dhe rrugė janė emėrtuar me fjalėn Iliri. Ky perandor i lindur nė Korsikė, konkretisht nė Ajaccio, e ka ditur se shqiptarėt dhe korsikanėt kanė zakone tė pėrbashkėta nė lidhje me besėn, hakmarrjen, mikėpritjen etj. Prandaj pėr tė mbrojtur pėrfaqėsuesit e tij, si Pukėvillin e tė tjerė, nė shtetin autonom tė pashallėkut shqiptar tė Janinės sė Ali Pashė Tepelenės, nuk ishin tė rastit kėshillimet e vazhdueshme qė Napoleon Bonaparti i jepte konsullit tė vet qė tė ruhej nga dinakėritė e Aliut, duke i thėnė: 'Ruaju nė qoftė se nuk ta ka hedhur'. Megjithate ai e ndihmoi Ali Pashanė ne ēdo drejtim shteteror dhe ushtarak.

SI SHPJEGOHEN MASAKRAT QĖ KANĖ KRYER FORCAT FRANCEZE NĖ EGJIPT KU MIDIS TĖ MASAKRUARĖVE KA PASUR EDHE SHQIPTARĖ?

Ushtarėt francezė kanė zhvilluar luftime tė pėrgjakshme me ushtrine osmane, sidomos nė Tabor, gjatė pranverės sė vitit 1799. Gjithashtu, beteja tė pėrgjakshme janė zhvilluar edhe nė ujėrat e Egjiptit nė afėrsi tė Abukirit ku forcat detare franceze, tė komanduara nga admirali Brueys, u ndeshėn rreptazi edhe me forcat detare angleze tė komanduara nga admirali i dėgjuar Orcio Nelson. Nė tė gjitha kėto luftime detare u vra dhe admirali francez Brueys. Edhe nė luftimet tokėsore, francezėt pėsuan humbje tė mėdha nė ushtarė, sepse nuk ishin mėsuar me dherat afrikane. Atje u vra edhe gjenerali i dalluar Kleber.

Forcat ushtarake frenceze, tė egėrsuara, me nė krye gjeneralin Andreossi, kėrkonin me kėmbėngulje tė arrinin fitoren, duke mos kursyer kėshtu edhe masakrat masive. Midis ushtarėve osmanllinj nė Egjipt ka patur edhe mjaft luftėtarė shqiptarė. Ata vazhdonin t“i mbronin me trimėri kėshtjellat qė iu ishin besuar. Komanda ushtarake franceze, me nė krye Andreossin, nė pamundėsi pėr t“i hedhur nė dorė kėshtjellat me forcėn e armėve, u premtoi tė rrethuarėve, luftėtarėve shqiptarė, si tė huaj qė ishin se do t“i linin tė lirė tė largoheshin sė bashku me armėt e tyre, mjaft qė ata tė dorėzonin kėshtjellat. Shqiptarėt e besuan njė gjė tė tillė dhe dolėn kėshtu nga kėshtjellat tė armatosur, por general Andreossi i preu nė besė, i ēarmatosi rrugės dhe njė pjesė tė tyre e pushkatoi nė deltėn e Nilit. Thuhet se Napoleon Bonaparti, kur u vu nė dijeni, e dėnoi pabesinė e gjeneralit tė tij dhe e pėrkufizonte kėtė fitore me masakėr me kėto fjalė: 'Ushtari francez nuk ėshtė mėsuar tė korrė fitoren mbi kundėrshtarėt, duke i mashtruar dhe ēarmatosur nė befasi'. Njėkohėsisht, kėtij gjenerali i mori edhe medaljonin prej gurėsh tė ēmuar qė vetė ja kishte dhėnė.

shqiperia.com
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2012, 05:19   #2
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

1.Shatobrion nje studiues i famshem francez i kohes ,ka ngulur kembe per origjinen e huaj te Napolenit.Ai ka qene i bindur se ishte i huaj ,por nese do te ishte italian ,do ta kishte theksuar.

2.Adolf Thiers qe ka shkruar historine e revolucionit Francez ,pra qe eshte njohes i mire i kesaj epoke flet per origjinen e shqiptare te Napoleonit .Sipas tij "kur Josef Bonaparti vellaaai i madh i Napoleon Bonapartit u be mbret i Napolit ne vitin 1806 ,shqiptareve te Napolit qe shkuan per t'i uruar mireseardhjen ,u tha edhe familja Bonaparti eshte me origjine shqiptare"

3.Myfti Bej Libohova ne lidhje me kete me siper shtoon se "Sipas hetimeve te bera dale se eshte e vertete qe familja Bonaparti eshte me origjine arbereshe "
Ne shekullin XV rreth 100 mije shqiptare te larguar nga viset shqiptare te Shqiperise u larguan ne More.Ata qendruan aty perreth 100 vjet.Shqiptaret luftuan me turqit dhe pas vrasjes se prijesit te tyre me origjine nga Himara ,Pjeter Bua iken per ne Itali.Kujtojme kengen "Moj e bukura More" ne te cilen eshte perkujtuar ikja e shqiptareve te Peloponezit
Eshte fakt qe shqiptaret ne Korsike formuan nje fshat ,sic eshte fakt se pasaardhesi i Napoleonit ishte nga ky fshat arberesh.

4. Nje aristokrate franceze qe jetoi ne kohen e Napoleonit ,dukesha d'Arbantes gruaja e nje nga gjeneraleve me te afte dhe me besnik te Napoleonit ne librin e saj "Revolucioni,Perandoria dhe restaurimi",thote se N.Bonapartin e njeh se afermi dhe qe te dy jane me origjine nga zona e Manit ne Peloponez.

5.Studiuesi francez me origjine nga Korsika ,Rober d' Angery ne vepren e tij Enigma e quan Bonapartin shqiptar ashtu si Aleksandrin e Madh .Ky studues ka thene me plot goje qe Napoleoni eshte shqiptar.Ai sqaron se mbiemri i vertet i Napoleonit ka qene Kalemiri ,i cili eshte deformuar nga greket gjate kohes 100 vjecare qe familja e tij jetoi ne Kalomeros,qe do te thote ana e mire qe u perkthye ne ne italisht si Buonaparte.Pra,mbiemri i tij i vertete eshte Kalemiri e nese do te perkthehej ne italisht do te ishte Buoncavalo ,dhe jo N.Buonaparte
6.Ne ditarine tij Napoleoni shkruan ,e kur po shkonte ne betejne detare te Albionit (Anglise),i lutet qe me te te ishin dhe paraardhesit e tij dhe permend aty Ene Dardanidin,Akilin dhe Odisene .Pra ,permend figura qe jane te lidhura me shqiptaret.

7.Robert d'Angely ve ne dukje se Napoleoni u bente shpesh vizita familjeve shqiptare ne Marseje ,qe kishin ardhur nga Shqiperia.Pse duhet ta bente nje gje te tille? C'e lidhte me shqiptaret?

8.Aristidh Kola ne librine tij "Arvanitasit" thote se kur e pyeten Napoleonin se cilen gjuhe konsideronte me te bukur u pergjigj:"Kur flas me gra ,me pelqen te flas frengjisht dhe kuur flas me burrat e mi me pelqen te flas shqip"

Albanet -Elena Kocaqi
Adria nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2012, 06:55   #3
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postiminSI SHPJEGOHEN MASAKRAT QĖ KANĖ KRYER FORCAT FRANCEZE NĖ EGJIPT KU MIDIS TĖ MASAKRUARĖVE KA PASUR EDHE SHQIPTARĖ?

Ushtarėt francezė kanė zhvilluar luftime tė pėrgjakshme me ushtrine osmane, sidomos nė Tabor, gjatė pranverės sė vitit 1799. Gjithashtu, beteja tė pėrgjakshme janė zhvilluar edhe nė ujėrat e Egjiptit nė afėrsi tė Abukirit ku forcat detare franceze, tė komanduara nga admirali Brueys, u ndeshėn rreptazi edhe me forcat detare angleze tė komanduara nga admirali i dėgjuar Orcio Nelson. Nė tė gjitha kėto luftime detare u vra dhe admirali francez Brueys. Edhe nė luftimet tokėsore, francezėt pėsuan humbje tė mėdha nė ushtarė, sepse nuk ishin mėsuar me dherat afrikane. Atje u vra edhe gjenerali i dalluar Kleber.

Forcat ushtarake frenceze, tė egėrsuara, me nė krye gjeneralin Andreossi, kėrkonin me kėmbėngulje tė arrinin fitoren, duke mos kursyer kėshtu edhe masakrat masive. Midis ushtarėve osmanllinj nė Egjipt ka patur edhe mjaft luftėtarė shqiptarė. Ata vazhdonin t“i mbronin me trimėri kėshtjellat qė iu ishin besuar. Komanda ushtarake franceze, me nė krye Andreossin, nė pamundėsi pėr t“i hedhur nė dorė kėshtjellat me forcėn e armėve, u premtoi tė rrethuarėve, luftėtarėve shqiptarė, si tė huaj qė ishin se do t“i linin tė lirė tė largoheshin sė bashku me armėt e tyre, mjaft qė ata tė dorėzonin kėshtjellat. Shqiptarėt e besuan njė gjė tė tillė dhe dolėn kėshtu nga kėshtjellat tė armatosur, por general Andreossi i preu nė besė, i ēarmatosi rrugės dhe njė pjesė tė tyre e pushkatoi nė deltėn e Nilit. Thuhet se Napoleon Bonaparti, kur u vu nė dijeni, e dėnoi pabesinė e gjeneralit tė tij dhe e pėrkufizonte kėtė fitore me masakėr me kėto fjalė: 'Ushtari francez nuk ėshtė mėsuar tė korrė fitoren mbi kundėrshtarėt, duke i mashtruar dhe ēarmatosur nė befasi'. Njėkohėsisht, kėtij gjenerali i mori edhe medaljonin prej gurėsh tė ēmuar qė vetė ja kishte dhėnė.

shqiperia.com
Mandi, me duhet te kundershtoje se plasa....!

I kam 5 volum per historine e Napoleonit para syve...e kam edhe ne dy volume Hit. e Napoleonit nga Kastelot... kam folur edh me Kastelot para ca vitesh, para se te vdiste...
Por, kurrsesi JO nuk ka asgje reale nga dosja juaj, e tera eshte fantezi dhe habite se nga i merrni keto te dhena ju ?

Ketu keni deshmi te sakta per Napoleonin dhe masakren qe kreu ndaj shqiptarve, ai nuk isht shqiptar kurrėsesi jo !
===================================
Si dhe pse Napoleoni i masakroi 4500 shqiptar ?

Sa i perkete Ali Pashes dhe Napoleonit kete e di forte mire nga libri i njohur i Bopit me nja 200 faqe, shume liber mė vlera, sa i perkete permbajtjes sė librit ku nź tź shifen interesat e medha qe ksihte Napoleoni pėr ti mbajtur nė dor keto treva tź rendesishme.

Qe ka patur shqiptar ne ushtrine napolioniane kete e kemi ditur nga shume kronika, ka patur edhe shume kroat si dhe dalmatine me se shumti, kemi per Akadamiku i njohur francez Fransua Denijo rrjedh me origjine dalmatine ku i pari i tij me emerin Daniloviē kishte shkuar ushtar me ushtrin e Napoleonit edhe ne betejen e Vaterlos me 1815.

Mirepo njė gjė ende nukė e marr vesh mirė apo ndoshta eshte edhe per te na ardhur keqė qe neve levdrojmi vetem ēastet e famshme te historise por ato njollat e kqija nga e kaluara napoliane ndaj shqiptarve nuke i tregojmi apo i kemi harruar ose, nuke jane te njohura ende per opinjonin e gjere shqiptar....
Para se te behej perandor Napoleoni beri nje fushat te madhe ne Egjiptė, kete e dini, atėhere ishte vetem se nje kaporal i shquar ku me ate rast mezi shpetoi koken nga anglezėt dhe duke u kthyer ne rrugen toksore permes Palestines aty afer Jafes, ne izraelin e sotem ushtria e tij kishte rrethuar njė fortifikatė ne te cilėn ishin izoluar me se 4000 shqiptar dhe pas disa dite negociatash me ne fund shqiptarėt ngrejne flamurin e bardh per tu dorzuar, siē iu kishte premtuar vete Napoleoni do i lente te lirė...Pasi dolen nga fortifikata shqiptarėt e mjerė qe ne mesin e tyre kishte gra dhe femijė, Napoleoni qendroi tėrĖ natėn i menduar se si t 'ia bente me kėta shqiptar...ku ti qonte, ushqim as pėr vete nuk kishte, ti liroje keta do shkonin nė Egjiptė dhe do beheshin forcė e fuqisė angleze..!

Sė pari ua lidhen duart te gjithėve, i afruan buzė detit tė Jafės dhe pritnin urdhėrin nga Napoleoni, do i lironte apo pushkatonte ?
Njė masakėr i hatashem u be mbi ta, sa qe ata qe kan shpetuar nga armet e zjarrit, ne menyr qė tė kursehej baroti sa mė shumė, jane therrur me bajoneta pa e lenė as njė te gjallė, njė krim i tmerrshem e i pafalshėm !

Pasi e perfundojne kete krim nė gjak, Gjenerali Croisier i thote Napoleonit; "kete krim qe kemi bere kėtė ditė ndaj ketyre njerzve te pafajshem qe u dorzuan vete, i vram nė pabesi, duar lidhur, as perendia nuke do na e fali"... dhe ashtu iu ndodhi, pas njė jave e tere ushtria e Napoleonit u shtri nga kolera ku vdiqen me qindra ushtar.
Siē e thash, ne kujtojmi vetem raste te kendshme e jo te hidhshme te perandorise se Napoleonit

Prandaj me befason se si dhe perse Napoleoni paska ndrruar mendim ndaj shqiptarve duke i integruar pastaj ne ushtrine e tij, kete e dijmi, veproi keshtu me suliotet...

Nejse, ka mundesi qe edhe nuke i ka njohur mire shqiptarėt atehere me 1798 dhe tani kur behet perandor i ka njohur me mire se kush jane shqiptaret, sepse Tajlerani i shkruan letėr dhe i thotė; "Asgjė nuk ėshtė pėr ne mė e rėndesishme se sa tė rikėmbemi Shqiperinė, Greqinė, Maqedoninė si dhe te gjitha krahinat e perandorisė turke te europės te cilat njė dite do te na ishin teper te nevojshme"

Edhe nje gje desha te shtoja se keta 4500 shqiptaret qe i masakroi ne Palestinė ishin ne rruge per ne Egjiptė dhe ka mundesi Napoleoni kishte frike apo dyshonte se keta trupa posa te arrijin ne Egjiptė do te inkuadrohen ne radhet e ushtrise Angleze keshtuqe nga frika pa kurrfare arsye dhe kurrfare prove dhe pa kurrfare faji ka dhene urdher qe ti pushkatoje.

Para se ti pushkatoje shqiptaret shumica e tyre kishin shprehur deshiren qe te behen ushtar francez por Napoleoni kishte hedhur poshte kete propozim duke thene se kishte mungese per ushqimė, me fjalet , " si ti ushqej 4500 goj njeri kurse vete ne kemi munges uji e buke"...
Pra, per mua ky rast apo ky krim i pafalshem i Napoleonit ndaj shqiptarve nuke mundet te me mashtroje aqe shume qe ti qoj ne qielle lavdratat e tij per neve se gjoja na ka dashur shume neve dhe se ky liber sot qe ka dalur me deshmi se Napoleoni paska patur ushtri e gard shqiptare ne ushtrine e tije nuke me bejne te mbetem krenar fare ngase ne rende te pare shqyrtohet e keqja se ēka bere ai ndaj shqiptarve te pafajshem njehere e pastaj nese gjendet diku ndonje leter se Napoleoni paska kerkuar falje ndonjehere ndaj ketij krimi qe e permenda atehere eshte diēka tjeter dhe tek e fundit nje njeri qe jep urdher qe te vriten 4500 njerez te pafajshem per mua ai eshte kriminel e gjakpires, nuk ka fjalė tjetėr !

E megjithe keto levdata qe sot lexojmi ne per kete epoke nuke duhet te turprohemi qe te shkruajmi te verteten per Napoleonin, per te keq apo per te mire pra ketu kemi dy faqe napoleoniane, njera eshte teejt e zymt e tjetra e ndritshme.

Dhe me e keqja prap po e permendi, faqet e internetit jane te mbushura me tituj si; A ishte napoleoni ndonjehere ne Shqiperi ?

Po mirė, ka dasht zoti qe nuk e ka qua nė Shqipėri asnjėhere se po te kishte mbrri ne Shqiperi ai ndoshta do na shfaroste edhe me keq se qė beri Pol Emili 167 (aty rreth) para krishti qe masakroi me se 150 000 apo me shumė epirotė...Disa thonė se kishte shkelur Napoleoni ne Shqipėri, edhe pse asnjė argument nuk egziston perpos dy frazave te nje autori qe pershkruan jeten e tij ku ne nje rast Napoleoni gjatė njė fushate ne Spanjė, disa vite me vonė pra pasi qe i kishte masakruar shqiptarėt, dhe ketu nė Spanjė shef fshatarėt dhe i thote nje eprorit te tij; "interesante si i paskan keta fshatar kepucat(opingat) si te shqiptareve)...dhe menjehere kjo fraz ka ndikua tek kerkuesit tanė dhe zgjuar kurreshtjen; ku i ka parė Napoleoni opingat e shqiptareve perpos se ne Shqiperi, keshtu lindin sot edhe titujt neper gazeta e internet me dyshimet se mos ndoshta napoleoni ka kene nź Shqipėri..?

Po iu garantoi pra se Napoleoni nuk ka kene asnjehere nė Shqiperi por keto opinga qe i ka parė nė Spanjė tek baskėt, ia kujtonin me siguri ato opingat e shqiptarėve tė mjerė qė i pushkatoi nė brigjet e Jafės !

Mos tĖ flasim pastaj per sa e sa trillime te tjera ku ne e bejmi kėtė antishqiptar edhe me origjinĖ shqiptare, gjė qe kalohet ēdo kufi mė trillimet tona...dhe ende nuk e kuptoj se ku ėshtė qellimi i ketyre titujve, pėr tė mashtruar kė, vetvehten apo te tjerėt ?

Referime;

*Bonaparta nga autori Andre Castelot ne faqen 366 tek volumi i pare, jane me se 3000 deri ne 4000 Arnaute shqiptare,

Ky masaker eshte ekzekutuar me 8 Mars te vitit 1799, nga gjenerali Croisier me urdher te Napoleoinit i cili ishte aty ne vend te ngjarjes...Letra qe i dergon gjenerali Croisier te shoqes se tij ku i flete per murtajen qe i kishte shtrua per toke ku me qindra ushtar kishin gjetur vdekjen nga kjo smundje, ai i flete edhe epr mallkimin e perendis se ketyre arnauteve qe ra mbi ta pasi ua moren shpirtin ketyre njerezve te pa fajshėm.... Zoti i shqiptareve pra me siguri ua mori edhe ketyre shpirtin si e meritonin..

Pra kjo leter origjinale sot ruhet ne Biblioteken Kombtare Franceze nė Paris


*Le 23 aoūt 1797, Talleyrand écrivit ą Bonaparte : "Rien n'est plus important que de nous mettre sur un bon pied avec l'Albanie, la Grčce, la Macédoine et autres provinces de l'Empire turc d'Europe, et mźme toutes celles qui baignent la Méditerranée, comme notamment l'Égypte, qui peut un jour nous źtre d'une grande utilité"

Talleyrand Tajeran i shkruan letėr Bonapartes; " Asgjė nuk ėshtė pėr ne mė e rėndesishme se sa tė rikėmbemi Shqiperinė, Greqinė, Maqedoninė si dhe te gjitha krahinat e perandorisė turke te europės te cilat njė dite do te na ishin teper te nevojshme".
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2012, 07:00   #4
Adria
ON/OFF
 
Avatari i Adria
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Venus
Posts: 915
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Adria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyerAdria ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

kreksi ,se pari je drejtuar gabim te Mandi
se dyti,e kam shkruar burimin ne fund se nga i kam marre te dhenat e "dosjes sime" madje tekstualisht sic i ka shkruar ajo,vetem me ca shkurtime.
Adria nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-09-2012, 07:29   #5
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elena Shiko postimin
kreksi ,se pari je drejtuar gabim te Mandi
se dyti,e kam shkruar burimin ne fund se nga i kam marre te dhenat e "dosjes sime" madje tekstualisht sic i ka shkruar ajo,vetem me ca shkurtime.
Elena, kerkoj falje, e permirsova gabimin...!
Por qe po ju sjelli citimin nga Mand pra edhe njėhere...se ka shumė ngatrresa kėtu dhe fantezi sepse napoleoni nuk i masakroi shqiptaret ne Egjiptė por nź Jafa, izraeline sotem duke u kthyer nga Egjipti...
kėtu; "Forcat ushtarake frenceze, tė egėrsuara, me nė krye gjeneralin Andreossi, kėrkonin me kėmbėngulje tė arrinin fitoren, duke mos kursyer kėshtu edhe masakrat masive. Midis ushtarėve osmanllinj nė Egjipt ka patur edhe mjaft luftėtarė shqiptarė. Ata vazhdonin t“i mbronin me trimėri kėshtjellat qė iu ishin besuar. Komanda ushtarake franceze, me nė krye Andreossin, nė pamundėsi pėr t“i hedhur nė dorė kėshtjellat me forcėn e armėve, u premtoi tė rrethuarėve, luftėtarėve shqiptarė, si tė huaj qė ishin se do t“i linin tė lirė tė largoheshin sė bashku me armėt e tyre, mjaft qė ata tė dorėzonin kėshtjellat. Shqiptarėt e besuan njė gjė tė tillė dhe dolėn kėshtu nga kėshtjellat tė armatosur, por general Andreossi i preu nė besė, i ēarmatosi rrugės dhe njė pjesė tė tyre e pushkatoi nė deltėn e Nilit. Thuhet se Napoleon Bonaparti, kur u vu nė dijeni, e dėnoi pabesinė e gjeneralit tė tij dhe e pėrkufizonte kėtė fitore me masakėr me kėto fjalė: 'Ushtari francez nuk ėshtė mėsuar tė korrė fitoren mbi kundėrshtarėt, duke i mashtruar dhe ēarmatosur nė befasi'. Njėkohėsisht, kėtij gjenerali i mori edhe medaljonin prej gurėsh tė ēmuar qė vetė ja kishte dhėnė."..e tera kjo źshtź gabim os e ngatrres !
Burimi i sakėt ėshtė kėtu; "Referime;

*Bonaparta nga autori Andre Castelot ne faqen 366 tek volumi i pare, jane me se 3000 deri ne 4000 Arnaute shqiptare,

Ky masaker ėshtė ekzekutuar me 8 Mars te vitit 1799, nga gjenerali Croisier (kruazie) me urdher te Napoleoinit i cili ishte aty ne vend te ngjarjes...Letra qe i dergon gjenerali Croisier te shoqes se tij ku i flete per murtajen qe i kishte shtrua per toke ushtrinė franceze disa dite mź vonė nź St. Jean d'Acre ku me qindra ushtar kishin gjetur vdekjen nga kjo smundje, ai i flete edhe epr mallkimin e perendis se ketyre arnauteve qe ra mbi ta pasi ua moren shpirtin ketyre njerezve te pa fajshėm.... Zoti i shqiptareve pra me siguri ua mori edhe ketyre shpirtin si e meritonin..

Pra kjo leter origjinale sot ruhet ne Biblioteken Kombtare Franceze nė Paris.."
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2016, 12:45   #6
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,557
Thanks: 5,635
Thanked 4,235 Times in 1,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Korrespondence ne mes te Napoleonit dhe Pashes shqiptar te Shkodres publikuar ne gazeten britaneze te kohes. Gjetur ne 'British Library'Napoleoni ketu ka 'respekt te vecante per shqiptaret trima' te cilet do t'i mbroj ne ujerat e Perandorise Osmane, nese i lejohet qarkullimi.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg IMG_20150605_125402338.jpg (22.8 KiloByte, 89 shikimet)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2016, 17:43   #7
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,263
Thanks: 10,298
Thanked 5,720 Times in 3,859 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

The life of Napoleon the Third

Faqja 176....dhe i gjen shume kollaj!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-03-2016, 23:32   #8
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 804
Thanks: 527
Thanked 317 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Dolen te gjithe shqiptare..ne gjithe boten. Ndersa tek ne paskan mbetur vetem arabet e turqit shqipfoles?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2016, 10:04   #9
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,409
Thanks: 58
Thanked 341 Times in 198 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fiore Shiko postimin
....
Albanet -Elena Kocaqi
Dhe qe te dy palet [Shqiperia .com dhe Kocaqi] kane plagjiarizuar nga Mexhit Kokalari.

http://www.**************.com/thread...arb%C3%ABreshe
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2016, 20:17   #10
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,202
Thanks: 5
Thanked 122 Times in 101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Kreksi, te falenderoj per versionin tjeter te interpretimit te ngjarjeve, veē do te deshiroja te pergjigjeshit drejt, nje pyetje historike e cila ka ngritur shum pik-pyetje nder historianet e Europes, e pyetja, e bazuar ne nje ngjarje reale, eshte kjo;
Gjate ekspedites se tij ne Egjyp, Napeleoni morri si ajduntat/roje (bodiguard, siē i thone sot) Ibrahimin, person te cilin e morri edhe ne France kur u kthye nga ekspedita luftarake e tij. Mirpo Ibrahimi, nuk dinte frengjisht, ndersa Napeloni nuk dinte arabisht. Ky person, i rrinte Napolonit, 1 deri 3 meta larg figures se tij, kur perandori francez kryente bisedime private dhe shteterore. Te gjitha keto jane te dokumentuara, i ke ne libra, dokumente dhe filma, te bazuara mbi ngjarjet dhe dokumentat. Tani, historianet, pyesin me te drejte; Cila gjuhe, i bashkonte keta te dy, Perandorin dhe rojen personale, me ē'gjuhe komunikonin ata te dy.

Tani, a mund ti pergjijesh kesaj pyetje qe historianet e kane shtruar dhe studiuar, ku disa e kane gjetur perfundimin.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2016, 23:31   #11
Edamame
V.I.P
 
Avatari i Edamame
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 4,141
Thanks: 1,262
Thanked 1,677 Times in 1,066 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 76
Edamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėmEdamame i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Tepakten keshtu justifikohet dhe gjatesia e napoleonit.
__________________
______________________________________
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
Edamame nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2016, 23:43   #12
73ka
V.I.P
 
Avatari i 73ka
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 351
Thanks: 68
Thanked 111 Times in 71 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė73ka ėshtė njė emėr i njohur pėr tė gjithė
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Dhe qe te dy palet [Shqiperia .com dhe Kocaqi] kane plagjiarizuar nga Mexhit Kokalari.

http://www.**************.com/thread...arb%C3%ABreshe
Nuk e di pse por nuk mundum me e hap adresen qi ke pru!
73ka nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2016, 00:24   #13
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,145
Thanks: 3,414
Thanked 1,729 Times in 745 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga 73ka Shiko postimin
Nuk e di pse por nuk mundum me e hap adresen qi ke pru!
Mundet ta lexosh dhe ketu https://mbasic.facebook.com/KulturaC...pe=1&source=46
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2016, 16:46   #14
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 393
Thanks: 1
Thanked 30 Times in 20 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fierakja Shiko postimin
Tepakten keshtu justifikohet dhe gjatesia e napoleonit.
U na marrē te ligat....ne jemi t gjith nga 2 e 20
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2016, 16:53   #15
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,263
Thanks: 10,298
Thanked 5,720 Times in 3,859 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Pra napoloni qeka shqiptar????
Skam gjume.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2016, 23:05   #16
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 6,557
Thanks: 5,635
Thanked 4,235 Times in 1,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 105
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Napoleon Bonaparti, nje perandor SHQIPTAR i Frances.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Pra napoloni qeka shqiptar????
Skam gjume.
Jo, nuk ishte shqiptar, normal.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur