Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Letėrsia shqiptare

Letėrsia shqiptare Diskutime rreth letėrsisė nė Shqipėri . Autorė dhe krijimtaria e tyre.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-02-2013, 14:33   #41
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,190
Thanks: 0
Thanked 2,372 Times in 1,380 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi-Nje tregim-Nje fragment romaLe categorie del politico.

Fragmentin, kur ta mbaroj.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-02-2013, 14:59   #42
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi-Nje tregim-Nje fragment roma

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Misty-Blue Shiko postimin
nga Kasėm Trebeshina

pjesė shkėputur nga “Stina e Stinėve“

Ishte njė ditė e bukur vere kur dėgjova nė shtėpinė e zotnisė ku shėrbeja, se atje nė anėn tonė kishte plasur njė kryengritje kundėr mbretit. Pastaj u fol se kryengritja u shtyp, kryengritėsit u kapėn, u burgosėn dhe u vranė dhe njėrin e varėn. Se ata, kryengritėsit, kishin vrarė edhe njė gjeneral!
Mua mė dukej ēudi. Mbreti nuk ishte mė i fortė se prifti i fshatit! Njėrin e qėllonin me armė, kurse tjetrit nuk ia kthenin kurrė fjalėn…
Dhe iku vera me kėto ngjarje… Dhe me tė tjera si kėto.
Po pastaj?… Ku kishte shkruar vera e vitit tė mėparshėm?!…
Nuk e kuptoja ku kishin shkuar ato ditė dhe ē’kishte qenė pėr mua ajo periudhė e jetės sime.
Kaloi vjeshta, dimri… Vera tjetėr… Dhe vitet njėri pas tjetrit…
Erdhėn ushtri tė huaja… Dhe mua m’u duk se u rrita dhe u bėra mė i menēur. Vura edhe njė pozitė nė shoqėri, por nuk guxova mė tė kthehesha nė fshatin tim, nė fshatin e vegjėlisė sime.
Pse?!…
Gjatė luftės kisha kujtuar se bota po rikrijohej, se unė i rilindur po shkoja drejt diēkaje tė ndritur dhe shumė mė tė mirė. Por fundi i tė gjitha tregoi se ēupat mė tė bukura u martuan me komisarėt mė tė fortė… Sigurisht mė tė fortė nė llafe!…
Njė ditė disa shokė tė ministrisė ku punoja, fill pas luftės mė morėn gati me zor pėr tė shkuar nė festėn e pėrvjetorit tė luftimit tė parė kundėr gjermanėve. Vajtėm dhe na lanė tė fyer sikur tė kishim shkuar pėr tė lypur.
Tashti kishin dalė disa njerėz tė aftė qė dinin ta meremetonin bukur historinė!…Kėshtu nė historinė dhe gjeografinė e ribėrė nga ata qė kishin qenė mė tė aftė pėr kėto punė nuk tė bėnte zemra tė ndėrmerrje njė shėtitje… Dhe unė nuk u ktheva kurrė nė fshatin e vegjėlisė sime.
Nė largėsi dhe i pushtuar nga njė mall dhe njė brengė e fshehtė, u mundova tė kthehesha pėrsėri atje ku kisha qenė njė stinė tė vetme… Atje ku i kisha tradhėtuar dhe ku mė kishin tradhėtuar… U mundova nė ėndėrrimet e mia tė kthehesha tek vendi i humbur i stinės sė vetme tė jetės sime, tek ai vend qė nuk ishte mė dhe nuk mblodha veē njė grumbull kujtimesh pėr t’i hedhur nė letėr.
Duket njeriu jeton me tė vėrtetė vetėm njėzet vjetėt e parė, dhe nė ata njėzet vjet ka njė stinė vere plotėsisht tė tijėn… Dhe unė e pata verėn time atėherė me manastirin, me varrezat dhe vajzat qė u sollėn rrotull meje dhe fluturuan.
Ajo qė ikėn nuk kthehet mė dhe ne nuk mund tė kemi njė stinė tjetėr vere.
E paske lexuar kete liber?Odin Mondvalsen eshte fantastik .Edhe Rrapo Hardhine e kam fiksim si personazh
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 06:35   #43
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi-Nje tregim-Nje fragment roma

Nga me te bukrat e Pablo Nerudes... mos i humbisni...

Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
E doja, dhe ajo mė donte nganjėherė gjithashtu.
Nė netė si kjo e kisha ndėr krahėt e mia.
E puthja aq shumė herė nėn qiellin e pafund.
Ajo mė donte, dhe unė e doja nganjėherė gjithashtu.
E si tė mos doja tė tillė sy tė mėdhenj tėrheqės.
Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
Duke menduar qė nuk e kam. Duke ndjerė qė e humba.
Tė dėgjoj natėn e pamasė, mė e pamasė pa tė.
Vargjet bien mbi shpirtin si mbi barin vesa.
Po ē’rėndėsi ka kur dashuria ime nuk mund ta ruante
Nata ėshtė yjėsuar dhe ajo nuk ėshtė me mua.
Kjo ėshtė e gjitha. Sė largu dikush kėndon. Atje larg..
Shpirti im nuk ndjehet mirė se e humbi atė.
Si tė jenė duke kėrkuar sytė e mi vėshtrojnė pėr tė.
Zemra ime vėshtron, por ajo nuk ėshtė me mua.
E njėjta natė qė zbardhėllon tė njėjtat pemė
Ne vetė, ata tė atėhershmit, nuk jemi tė njėjtėt.
Mė nuk e dua, ėshtė e qartė, por sa shumė e doja
Zėri im vėshtron pėr erėn qė tė takojė veshin e saj.
E tjetrit. Do jetė e tjetrit. Si para puthjeve tė mia.
Zėri i saj, trupi i saj i tejdukshėm. Sytė e saj tė paskaj.
Unė nuk e dua, ėshtė e qartė, por mbase e dua.
Ėshtė kaq e shkurtėr dashuria, dhe kaq i madh harrimi.
Sepse nė netė si kjo e mbaja atė mes krahėve,
Shpirti im ndjehet keq qė e ka humbur.
Megjithėse kjo ėshtė dhimbja e fundit qė ajo me shkaktoi,
Dhe kėto janė vargjet e fundit qė unė ja shkruaj...
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-03-2013, 17:25   #44
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi-Nje tregim-Nje fragment roma

Neno!... -Bir! -Dua buke! Mema hesht. -Neno! -Bir! -Ngriva! Mema psheretin. -Neno! -Bir! -Me dhemb koka! Mema s'pergjigjet. S'ka buke, s'ka zjarr, s'ka te holla per doktor. Dhe djali psheretin. Mema s'pergjigjet. Psheretin edhe ajo ngadale. Djali nuk i degjon psheretimat e memes. Mema degjon tiktaket e zemres se te birit. Nje grua plake e rreckosur, me fytyren rrudha-rrudha, rri mbi koken e nje djali dhe veshtron me sy te zgurdulluar. S'guxon te qaje; ka frike mos ta zgjoje djalin qe porsa filloi te fleje. Rri dhe e veshtron. Dy lot helmi shkasin prej syve te neveritur. Ngadale, pa zhurme, mbeshtet doren e vet mbi ballin e djalit dhe djali zgjohet perseri. -Neno! -Biri i nenos. -Dua buke! Nena hesht. -Neno! -Xhani i nenos! -Me ngrine kembet! Nena psheretin. Dhe djali fle perseri; dhe nena rri dhe e veshtron, dhe ngadale qan e psheretin. Ne heshtjen tragjike te nje nate dimri, ne oden pa drite luhet nje nga mijera tragjedite e jetes njerzore. Dhe cdo tragjedi eshte nje poeme e gjalle! Poema e shekullit njezet! Nje meme; prane saj nje dhoge, kora e Shen Merise. Mema e veshtron koren e shenjte, i afrohet, e puth dhe kthehet prane djalit. NJe shkendije shprese shkelqen ne syte e saj. Shen Maria hesht! Qe nga larg, zhurma e muzikes se radios tingellon ne veshet e memes. Dhe djali fle, pa buke, pa zjarr, pa drite. -Neno! -Bir! -S'jam mire! -T'u befte nena, fli! Dhe djali fle perseri. Dhe mema qendron si shtatore! Hedh syte tej e pertej, veshtron koren, veshtron djalin dhe psheretin thelle. Dhe djali fle! Mema i ve doren ne balle! Balli eshte i ftohte! Mema i trazon doren. Dora ka ngrire. Mema e puth ne buze. BUzet jane mbyllur perjete. Mema qan me ze, por djali nuk zgjohet. Dhe zerit te memes i pergjigjet heshtja e nates. Kora perkarshi veshtron dhe hesht. Nje trup i ngrire. Nje meme me sy pa lot. Nje nate dimri vdiq i biri i nje lypseje. S'u prish bota, as fukuaralleku s'mori fund.

(NONDA BULKA)
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2013, 19:13   #45
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,270
Thanks: 58
Thanked 234 Times in 161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi-Nje tregim-Nje fragment roma

Jashte eshte shume bukur,por neve as qe na shkon mendja per shetitje apo gjesend tjeter te tille.Jemi krejt te magjepsur pas zbulimit tone,aq sa gjithcka tjeter na duket e zbehte dhe pa gezim.
S`me besohet qe kane kaluar vetem dy jave qe nga koha kur,per ne te dy,mua dhe Maksin,nisi kjo aventure pasionante.
Me e madhja,themelorja,absolutja e jetes sone.
E larget si nga nje tjeter stine me perfytyrohet tani ajo pasditja e merzitshme,kur une,nga qe s`dija c`te beja gjysme i shtrire ne kanape,degjoja radion.Dhe me e zakonshme se pasditja vete,me ngjante intervista qe po jepte ne radio profesori Stjuart,rutine e njohur;ceshtja homerike,nje polemike qe vazhdonte qysh prej treqind vjetesh,dy pikepamjet kryesore,pikepamja e trete,uh,nga te gjitha keto mund te vdisje nga merzia,ishte Homeri vertet krijuesi i mirefillte i „Iliades“ e i „Odisese“,apo s`ishte vecse nje lloj redaktori,apo me sakte nje lloj shefi redaksie…Natyrisht,po te perdorim termat e kohes sone,dhe ketu,tamam ne vendin e planifikuar,e qeshura e reporterit e perzier me ate te te intervestuarit.
Uff,po behesha gati te ngrihesha per ta mbyllur radion,madje kisha arritur te thosha me vete :
emision i mire per t`u habitur rrobaqepeset,kur ne ate cast homeristi,duke iu pergjigjur nje nderhyrjeje te intervistuesit,kishte hapur nje paranteze.Ishte ajo paranteze e bekuar qe e kishte
mbajtur pezull krahun tim.A egziston ndonje vend apo ndonje rajon ne bote ku mund te krijohet ende epos i tille ?
Jo,pyetja juaj nuk eshte aspak naive,kishte thene profesori,perkundrazi eshte teper interesante.
Dhe homeristi, per habine time(dhe aspak te rrobaqepseve),kishte shpjeguar se ne te vertete nje rajon i tille egzistonte,nje rajon i vogel,i vetmi ne bote ku ende kultivohet kjo lloj poezie.
Madje ai po e saktesonte edhe zonen : ndodhej ne gadishullin Ballkanik,me sakte ishte krejt Shqiperia Veriore,pastaj zona vazhdonte ne nje pjese te Malit te Zi dhe vende-vende arrinte
gjer ne Bosnje te Jugosllavise.Pikerisht ky rajon,po shpjegonte i intervistuari,ishte i vetmi ne globin tokesor qe prodhonte ende nje materie te tille poetike si ajo e Homerit,me fjale te tjera,ishte atelieja,laboratori i fundit,po te perdornim nje fjale te sotme,qe ende jepte…

Kuptohet qe une,stazhieri i zakonshem,Vili Nortoni,qe bashke me mikun tim,Maks Rothin,kishim ardhur qe nga Irlanda per te bere doktoraten per ceshtjen homerike,duke u
perpjekur(por pa ndonje besim) te thoshim nje fjale te re ne debatin e lashte,kisha mbetur i shtangur ne mes te dhomes.
Laboratori i fundit,thosha me vete.Atelieja e fundit.I perserisja si i lajthitur keto fjale,thuase ndergjegjja ime bente nje kundershtim per t`i pranuar.Mendimi me ishte vene ne levizje gjithaq me nje vervitje te marre,sa edhe me ngecjet ne vend dhe rikthimet pas
qe shoqerojne nje gjendje te ethshme.Radioja vazhdonte te fliste,por une s`e degjoja me.
Atelieja e fundit ne bote,thirra me ze,si te doja te cliroja mendimin nga mpirja.Se shpejti ai mund te zhdukej.Qysh tani ishte ne prag te zhdukjes.Duhej perfituar sa s`ishte vone.
Sa s`ishte rrenuar,mbuluar me rere,me tis harrese.
E gjeta veten duke i rene dhomes kryq e terthor.Do te doja ta mendoja punen me qetesisht,por s`ishte e mundur.O zot,duhet ngutur,thosha me vete.Duhet shkuar sa me pare atje.Ne laboratorin e vjeter.Mijevjecar.Te hetohet nga afer,si ne mikroskop,
si ne stetoskop si prodhohet dylli,palca homerike dhe pastaj nje hap mbetet gjer tek enigma e Homerit vete.Shet,ia bera me vete pas pak.Askujt,asnje fjale per kete.
Vec Maks Rothit.
Truri vazhdonte te me shkumezonte.Jo tru,po Niagare.Si valle nuk i kishte shkuar mendja askujt per kete?Per te bere analizen,per te studiuar ne vend mekanizmin mijevjecar qe prodhonte ate brume te magjishem.Dhe kjo mrekulli ndodhte ende ne kohen tone,kurse ata,
ne Manhatan,ne Paris,ne Dublin,mijera kilometra larg,benin diskutime shterpe.
I vetmi truall,perserisja me vete.I vetmi qe ishte ne gjendje ende te pillte epose.Pjesa tjeter e globit prej kohesh ishte ne menopauze.Zona e vetme kishte mbetur ajo.
Qe ende ishte e ndjeshme.Qe ende mund te mbarsej per te lindur epet e fundit.
Se pastaj per gjithcka do te ishte vone.Dhe rera dhe braktisja do te mbulonin gjithcka bashke me enigmen.
Pas kesaj gjeja e pare qe mendova te bej ishte t`i telefonoja Maksit.Por telefoni i tij s`pergjigjej.Dola ne rruge,ku nisa t`i kepusja nga nje te share cdo taksie qe s`ndalonte.
E ndjeja se nuk isha ne gjendje ta mbaja brenda vetes ate gje qe e kishte ndare me dysh diten e ndoshta krejt jeten time.Nje ide e tille e hatashme, o zot,thosha me vete,nuk e di pse,ne forme lutjeje.
Frika se mos nuk arrija t`ia thosha askujt ato ide me pushtoi sakaq….

Pjese nga “Dosja H”
nga I.Kadare
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2013, 13:23   #46
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Mund tė jetė e padrejtė, por ndonjėherė ajo ēka ndodh brenda pak ditėsh, ose edhe nė njė ditė tė vetme, mund tė ndryshojė rrjedhėn e njė jetė tė tėrė.

Khaled Hosein- "Gjuetari i balonave"
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2013, 07:09   #47
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Atė ditė e ēova nė plazh. Ishte ditė jave, vera nuk kishte ardhur ende mirė, prandaj gjithēka ishte e braktisur deri nė pėrsosmėri. Endacakėt e plazhit kishin hapur shtrojat e veta nėpėr lėndinat mbi gungat e rėrės dhe flinin. Ca tė tjerė ishin ulur nėpėr stolat e gurtė dhe kalonin shishen dorė mė dorė. Pulėbardhat endeshin nė ajėr, tė shkujdesura, por disi tė hutuara. Zonja plaka, rreth tė shtatėdhjetave apo tė tetėdhjetave, rrinin ulur nė stola dhe diskutonin pėr shitje pronash tė patundshme tė lėna trashėgimi nga bashkėshortėt kohė mė parė, tė vrarė nga qetėsia dhe marrėzia e mbijetesės. Por, mbi tė gjitha, kishte paqe nė ajėr; ecėm pa folur midis tė shtrirėve nėpėr lėndina. Thjesht e ndenjura bashkė sillte njė ndjesi tė mirė. Bleva dy sanduiēė, ca patate tė skuqura dhe pije, u ulėm nė rėrė dhe hėngrėm. Pastaj e mbajta nė krahė dhe fjetėm bashkė ndonjė orė. Ishte mė bukur se tė bėje dashuri.

| Charles Bukowski |
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2013, 12:10   #48
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Sikur te kisha nje copez jete...
- |Gabriel Garcia Marquez|

Sikur Zoti te harronte per nje moment qe une jam nje dordolec i ndrequr me rrecka dhe te me dhuronte nje copez jete, mbase nuk do ti thosha te gjitha ato qe po mendoja, por sigurisht do ti mendoja ato qe po them. Do i jepja rendesi gjerave jo per vleren, por per domethenien e tyre. Do flija pak, do enderroja me shume, sepse cdo minute qe mbyllim syte humbasim 60 sekonda drite. Do vazhdoja kur te tjeret do ndalonin, do zgjohesha kur te tjeret do flinin. Do degjoja kur te tjeret do flisnin, dhe sa do e shijoja nje akullore me cokollate!!! Nese Zoti do me jepte nje copez jete, do vishesha thjesht, do shtrihesha perballe diellit duke e lene te pambuluar jo vetem trupin por edhe shpirtin tim. Ah Zoti im, sikur te kisha nje copez jete,nese do mundesha, do shkruaja urrejtjen time mbi akull, dhe do prisja te dilte dielli. Nuk do te lejoja te kalonte as edhe nje dite pa i thene njerezve qe dashuroja se i dashuroja. Do te beja cdo burre dhe grua te besojne se jane njerezit qe dua dhe do te dashurohesha me dashurine. Te njerezit do te tregoja se sa gabim bejne kur besojne se ndalojne se dashuruari kur plaken, pa kuptuar se plaken kur ndalojne te dashurojne. Femijes se vogel do t’i jepja pende, por do ta lija te mesonte vete sesi te fluturoje. Pleqve do t’u tregoja se vdekjen nuk e sjell pleqeria por “harresa”. Mesova kaq gjera nga ju,njerezit. Mesova se te gjithe duan te jetojne ne “majen e malit”,pa kuptuar se lumturia qendron ne menyren se si zbret “faqen e pjeret”. Mesova se kur femija i porsalindur shtrengohet mbi pellemben e tij te vogel,per here te pare gishti qe zgjatet i babit te tij e roberon pergjithmone. Mesova se njeriu ka te drejte ta shohe tjetrin nga larte, vetem kur duhet ta ndihmoje te cohet.... Te thuash gjithmone ate qe ndjen dhe te besh gjithmone ate qe mendon.. Nese do ta dija qe sot do te ishte hera e fundit qe do te te shihja duke fjetur, do te te perqafoja fort,fort dhe do t’i lutesha Zotit qe te behesha roja e shpirtit tend. Nese do e dija se kjo do ishte hera e fundit qe do te te shihja te dilje nga dera, do te te perqafoja dhe do te te jepja nje puthje dhe do te te therrisja perseri qe te te jepja edhe te tjera. Nese do ta dija qe kjo do te ishte hera e fundit qe do ta degjoja zerin tend, do te regjistroja cdo fjale tenden qe te mund te te degjoja perseri,perseri.. Nese do te dija qe keto do te ishin momentet e fundit qe do te te shihja, do te te thosha “te dashuroj” dhe do te supozoja jo logjikisht se e dije me pare. Ekziston gjithmone nje e neserme dhe jeta na jep edhe mundesi te tjera qe t’i bejme gjerat sic duhet, por nese bejme gabime na mbetet vetem e sotmja. Do te doja te te thoja se sa shume te dua dhe se kurre s’do te te harroj. E nesermja nuk eshte e sigurt per askend, si i ri, si i vjeter. Sonte mund te jete hera e fundit qe i shikon njerezit qe do. Prandaj mos prit me, beje sot sepse e nesermja nuk vjen kurre. Sigurisht do pendohesh per diten kur nuk gjete kohe per nje buzeqeshje, nje perqafim, nje puthje dhe sepse ishe i zene per te realizuar nje deshire te tyre. Mbaji ata qe dashuron prane vetes, thuaju duke mermeritur se sa shume ke nevoje per ta, dashuroji, sillu mire,gjej kohen per ta, thuaju "me vjen keq", "me fal" , “faleminderit” dhe te gjitha fjalet e dashurise qe di. Asnjeri nuk do te te mbaje mend per mendimet e tua te fshehta...
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 27-04-2013, 20:24   #49
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 13,194
Thanks: 2,172
Thanked 6,035 Times in 1,868 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Ata qė duhen e torturojnė njėri-tjetrin. Ka periudha qė nuk grindemi fare. Atėhere mė pushton njė trishtim, pasi mė duket sikur nuk e dua mė.
Kur filloj "tė grindem" qetėsohem dhe them me vete "E dua!". Doemos, unė nuk them qė jeta tė kalojė nė grindje, vetėm se pa ēaste zėnkash, s`ka dashuri.

Dritero Agolli
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2013, 17:57   #50
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

|Teodor Keko|- "Larg, afėr"

Larg syve mbetėn buzėqeshjet
dhe dashuritė nga zemrat larg.
Veē vdekja afėr, fare afėr,
me dorėn ngritur qėndron nė prag.

Dėgjoj trokitjen, puthjen ia ndjej,
shprishje gjymtyrėsh nė trupin tim.
I dashuruar pas dashurisė.
Mbeta i veshur me qefin.

Sot s'ėshtė ēudi nė prag tė jetė,
duke trokitur vetė dashuria.
Por unė s'e njoh. Kam frikė.
S'hap derėn.Drejt vdekjes shkoj, siē njė jetė ika…
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-05-2013, 18:28   #51
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Pse natėn ēdo gjė tė duket e larmishme...dhe ne pandehim se mund t’i bėjmė tė gjitha...edhe atė qė s’e arrijmė dot e mbushim pastaj me ėndrrat tona...Pse? Ėndrrat i kemi sepse pa to nuk do duronim dot tė vėrtetėn. Njeriu mund tė gėnjehet edhe me tė vėrtetėn. Kjo ėshtė njė ėndėrr akoma mė e rrezikshme!

Harku i Triumfit- |Remarque|
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2013, 21:05   #52
Prishtinasi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 1,270
Thanks: 58
Thanked 234 Times in 161 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
Prishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėmPrishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

S`eshte pune pelqimi.
Me pat lene pershtypje te vecante,te paharrueshme.I prituri po afrohej.Vetem te mos e plagos,u lut Gjorgu me vete.Gjoben e plagosjes se pare mezi e kishin shlyer dhe nje plagosje e dyte do t`i shkaterronte ekonomikisht.
Kurse vrasja s`kerkonte asgje.
I prituri po avitej prore.Me mire te me shkoje plumbi hup,se ta plagos,tha me vete.
U perpoq te mos mendonte asgje.Heren e pare kishte menduar teper ndaj edhe e kishte perdreqnuar punen.Kishte ndjere keqardhje,turp,madje ne castin e fundit,si per ta lare
veten nga ajo qe po bente,kishte kujtuar thenjen e mocme :
ti pushke e pafsh,ti e vrafsh!
S`ke c`mendon me, i tha vetes.Vec bej ate qe duhet bere.
Ashtu si qindra heret e tjera te perfytyrimit,perpara se ta qellonte,Gjorgu,ashtu sic e kerkonte zakoni, i foli njeriut qe po vinte.As ne ate cast,as me vone ai nuk e kuptoi nese
i foli me ze,apo zeri nuk i doli.E verteta ishte qe viktima ktheu kryet befasisht.
Gjorgu kapi vec nje levizje te shkurter te krahut,qe,sic dukej,deshi te hiqte nga supi pushken,dhe ne ate cast shtiu.Ai ngriti syte menjehere nga pushka dhe gati i habitur po shikonte se c`po ndodhte.
I vdekuri(njeriu ishte ende ne kembe,por Gjorgu ishte
i bindur se kishte vdekur),beri edhe gjysem hapi perpara,pushka i ra anash dhe fill pas saj,ne anen e kundert te saj,ra ai vete.
Gjorgu doli nga prita dhe eci drejt te vrarit.Rruga ishte krejtesisht e zbrazet.Ishin vetem hapat e tij qe gjemonin mbi te.I vdekuri kishte rene permbys.Gjorgu u perkul mbi te dhe i vuri doren mbi njerin sup,si per ta zgjuar.C`po bej ? mendoi.
Dora perseri preku supin e te vrarit,sikur t`i thoshte te kthehej prape ne jete.Perse e bej kete,tha me vete.Dhe ne cast e kuptoi se nuk ishte perkulur mbi te vrarin per ta permendur nga gjumi i vdekjes,por per ta kthyer mbare,ashtu sic e kerkonte zakoni.
Sheget e egra dhe pllangat e pashkrira te debores ishin ende diku aty rrotull dhe shikonin cdo gje.
U ngrit ne kembe dhe u nis te ikte,por ne ate cast iu kujtua se duhej t`i mbeshteste edhe pushken te kryet.
Te gjitha keto i beri si ne enderr.I vinte per te vjelle dhe dy-tri here tha me vete :
me ka zene gjaku.Ca caste me vone e gjeti veten duke ikur gati me vrap neper rrugen e shkrete .
Po binte muzgu.Dy-tri here ktheu kryet mbrapa,pa e ditur as vete pse. Rruga ishte perhere pa njeri.Ajo zgjatej tutje,midis shkurreve shperfillese,mes permes dites qe po mbaronte.
Diku perpara ai ndjeu kembore mushkash dhe pas tyre zera njerezore.Nje grumbull njerezish po vinte drejt tij neper rrugen e madhe.Here ngjanin si bujtes te hareshem,here si malesore
qe ktheheshin nga tregu.Ai u gjet perballe tyre me pare se c`mendonte.Midis burrave kishte nuse te reja dhe femije.
Ata i thane „mirembrema“ dhe ai mbajti kembet.Perpara se t`u fliste,beri nje shenje me dore ne drejtimin e kundert nga kishte ardhur.
- Atje te berryli i Udhes se Madhe,kam vrare nje njeri,
- tha me nje ze pothuajse te ngjirur. – Kthejeni mbare dhe vendosjani pushken te kryet,o njerez te mire.
Ne grumbullin e rrugetareve u be nje cast heshtjeje.
- Te ka zene gjaku ? – pyeti dikush.
Ai nuk u pergjigj.Njeriu e keshilloi,te bente sic duket,dicka kunder zenjes se gjakut,por ai nuk e degjoi.Kishte nisur te ecte perseri.
Tani qe u tha atyre ta kthenin te vrarin mbare,e ndjeu vetn disi te lehtesuar.Kurrsesi s`i kujtohej, e kishte kthyer apo nuk e
kishte kthyer trupin.Kanuni e parashikonte tronditjen nga vrasja dhe e lejonte te porositje kalimtaret per te bere ate qe ti nuk e kishe bere dot.Kurse,ta lije te vrarin permbys dhe me pushken larg trupit,
ky ishte turp qe s`falej.
Ende nuk ishte ngrysur kur hyri ne fshat.Ishte ende dita e tij e jashtezakonshme.
Porta e kulles ishte gjysem e hapur.Ai e shtyu me sup dhe hyri.

(„Prilli i Thyer”)
I.K.
Prishtinasi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2013, 22:32   #53
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 1,088
Thanks: 168
Thanked 299 Times in 180 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
edlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyeredlin ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Ali Asllani - poezi

VLORA


Andej Qaf’ e Topit hedhur si sorkadhe
kėtej Guzbabaja, njė urat’ e madhe,
mu nė mes tė tyre shtrihet njė qytet
shtėpi e shqiponjės pėr eternitet;
Vlora tungjatjeta, vendi i mrekullive,
maten me Sazanin degat e ullinjve!

Shėtita Evropėn, shėtita Azinė,
gje’ te moll’ e kuqe vajta gjer nė Kinė,
sa tutje mė tutje, sa lark e mė shumė,
dhe atje ku piqej buka mu nė kumė;

Deri prapa diellit, nė tingli majmun,
dhe atje ku zoti quhej Firaun!
Tobe ja rabi! fryhemi gjynah,
kapėrceva qiellin si njė zok me krah!

Kapėrceva dete mbushur me inxhira,
kapėrceva male gurė xhevahira,
gjithė mė gostitėn, gjithė i gostita,
sa mė velesitėn, sa u velesita!

Ē’do qė desha pata, qumėsht dallandyshe,
sa tė hanin gjithė, gjyshe dhe stėrgjyshe;
dhe me re tė bardha dhashė edhe mora,
hazinera gjeta, kur mė hante dora!
dhe me re tė bardha mora edhe dhashė,
po si Vlorėn time njė qytet nuk pashė!

Vlorėn edhe Vlorėn thelp e kam nė zemėr,
ditėn e kam dritė, natėn e kam ėndėrr...
ēdo or’ e minutė ty tė kam nė gojė,
mbase tė zė lemza, kur un’ tė kujtojė!
Vlora im’ e bukur, Vlora im’ e lirė,
vetėm ty tė dua dhe njė gun’ tė dhirė!

Aty n’ata rrethe, aty n’ato rrėza
ēdo zonj’ e zonjushe matet me thėllėza!
Aty shpirti dridhet, aty zemra hidhet,
aty rreth e rrotull lozėn gugulidhet;
dhe pėr her’ tė parė po nė atė vėnd
njė zogėz, njė... hajde, mė rrėmbeu mėnd!

Vlora im’ e bukur, Vlora im’ e lirė,
vetėm ty tė dua dhe njė gun’ tė dhirė!
E kudo qė isha e kudo qė jamte
kėng’ nė buz’ tė kishja, lot nė sy tė kamte
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2013, 11:17   #54
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Kam njė kafshė shumė tė veēantė, gjysmė kotele, gjysmė qingj. Vonė ėshtė zhvilluar plotėsisht, mė parė ishte mė shumė qingj sesa kotele. Tani ka njėlloj nga tė dyja. Nga macja kokėn dhe kthetrat, nga qingji madhėsinė dhe formėn; nga tė dy ka sytė qė shkėlqejnė dhe qė janė tė harbuar, qimet qė janė tė buta dhe tė shkurtra, lėvizjet qė janė edhe hedhje tė vogla edhe ecje tinėzare majė gishtave. Macet i ka frikė, qingjat do t'i kafshoje. Nganjėherė mė vjen tė qesh kur mė merr erė, mė sillet rreth e rreth me tė nuhatur dhe nuk ndahet dot nga unė. Nuk i mjafton qė ėshtė gjysmė kotele, gjysmė qingj, do tė bėjė dhe si qen. I ka tė dy llojet e shqetėsimit brenda vetes: ato tė njė maceje dhe ato tė njė qingji, sado tė ndryshme tė jenė. Prandaj ndihet ngusht nė lekurėn e vet.

F. Kafka - Njė kryqėzim -
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-07-2013, 14:58   #55
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 3,775
Thanks: 3,380
Thanked 1,304 Times in 570 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 132
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Si cdo semundje, ashtu dhe cdo genjeshter ka etiologjine e vet. Me prirje te trasheguar ose jo. E rralle, si kanceri i zemres, dhe teper e perhapur, si lia e dhenve. Madje edhe me tiparet e semundjes epidemike. Nje lloj genjeshtre sociale, nga e cila semuren njeheresh gati te gjitha pjesetaret e kolektivit femeror te kopshtit te femijeve ose te floktores, ose te nje organizate tjeter ku shumica e punonjesve jane femra.

" Genjeshtrat e grave"
Ludmilla Ulickaja
__________________
The problem is, you think you have time.
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2013, 17:14   #56
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 13,194
Thanks: 2,172
Thanked 6,035 Times in 1,868 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Na thumbojnė.
Qėllimisht na ngacmojnė aty ku mė sė shumti na dhemb.
Pastaj, pėr ironi apo pėr qejf, tė thonė: Nuk e pata qėllimin tė tė lėndoja. Thash vetėm ta provoj, ta shoh se si do tė reagosh.
Dhe, pasi ta thonė kėtė, me pafytyrėsi presin qė t'u buzėqeshim dhe t'i mirėkuptojmė.
Madje edhe tė jemi falėnderues, sepse ky thumbim qenka shprehje e interesimit nga ana e tyre.
Vegla eksperimenti, objekt shfryrjeje, subjekt masturbimi mendor...

Kėshtu na shohin. Nuk ka si tė jetė ndryshe pėrderisa nuk e kanė problem tė na lėndojnė.
Dhe ne pyesim PSE? E bėjmė pyetjen, edhe pse trembemi nga pėrgjigjja.
Ėshtė e thjeshtė. E thjeshtė dhe e trishtė.
Na lėndojnė, sepse ne vetė i lejojmė.

A.R
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2013, 10:47   #57
Iness
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ••Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
 
Avatari i Iness
 
Data e antarėsimit: Sep 2013
Posts: 4,620
Thanks: 9
Thanked 325 Times in 162 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Iness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Ėndėrr ...

Mbrėmė,
gjithė natėn isha me ty...
T’i kėputa venat…
T’i zbėrtheva eshtrat…
T’i gjakosa flokėt…
Tė putha nė sy.
Mbrėmė,gjithė natėn,
isha me ty.
Por, nė mėngjes,
s’munda tė tė rikrijoja…
S’mė dilnin gjymtyrėt.
S’mė mjaftonin flokėt.
Buzėt e kafshuara,
fytyra e plogėt.
Dhe, ika…
Ika, mora malet.
Zjarri, qė kam brenda,
as shuhet..as falet...!!!

-Suzana Zisi
Iness nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-12-2013, 15:55   #58
Ēaushi
V.I.P
 
Avatari i Ēaushi
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,509
Thanks: 4,212
Thanked 1,769 Times in 880 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Ēaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėmĒaushi i pazėvėndėsueshėm
Arrow Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

“ Kujtoni se njė e shkruar ėshtė njė farė e mbjellė.
Kujdesi i mjellėsit duhet tė jetė njė lule e mirė , njė pemė e kandėshme.
Hithra dhe ferra mbin vetvetiu, dhe veē dėmit s’ka ndonjė vlerė”.


Mid'hat Frasheri te "Plaget Tona"
Ēaushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 16:17   #59
Iness
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ••Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
 
Avatari i Iness
 
Data e antarėsimit: Sep 2013
Posts: 4,620
Thanks: 9
Thanked 325 Times in 162 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Iness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Ē'trishtim, nė kėtė qytet (vend) tė ēmendur,
Qė mė ngjan me njė spital tė madh!
Njerėzve ju mungojnė veē bizhamat me vija,
Dhe numėrat nė shpinė apo nė krah!

Ē'trishtim nė kėtė qytet (vend) qė flet pėrēart,
Qė as nė gjumė nuk e heq paruken!
Dua t'i marr nga koka e t'ia flak,
Por edhe ai s'mė le, edhe unė nuk mundem!

Ē'trishtim nė kėtė qytet (vend) tė pushtuar nga vdekja,
Qė po mė vdes edhe mua pak nga pak!
Mė vjen tė rrėmbej shpirtin e tė zhdukem,
Sa mė larg tij, sa mė larg!

-Skender Rusi-
Iness nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 16:26   #60
Iness
Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ••Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
 
Avatari i Iness
 
Data e antarėsimit: Sep 2013
Posts: 4,620
Thanks: 9
Thanked 325 Times in 162 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Iness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėmIness i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Libri i momentit (qe ju pelqen) - Nje poezi, tregim ose fragment romani.

Simfonia e Takave

Ai ishte njė regjistrues i marrė,
S’kishte zemėr nė gjoks,kishte disqe!
Jetonte brenda nė njė kitarė,
Atje e desh dhe varrin kur tė vdiste!

Ia dha vetė ate forme sobalkes se tij,
Se atje do flinte me Bet’hovenin e madh!
Se atje do ish dhe zoti Paganin,
Edhe zoti Shubert,edhe zoti Moxart!

Kush tha se keta ishin te vdekur!?
Ai fliste me ta,qeshte,peshperiste!
Brenda kitares se tij vetem e shoqja,
E urdheruar ishte te mos fliste!

Ai behej xhind kur ajo lante pjatat,
Kur kercitja e tyre i futej neper disqe!
Ai i ulerinte kur ia degjonte takat,
Pale kur padashur,ndonjehere ,teshtinte!

Por erdhi nje dite dhe ajo iku ne qiell,
Kitara krisi,muret e saj u cane.
Telat e saj rane mbi Bet’hovenin,
Mbi Moxart e Shubert,mbi te gjithe rane.

Tani ai ve veshin ,jo per te degjuar tinguj,
Po per t’u cmallur me zhurmen e pjatave!
Bet’hoveni?E c’eshte Bet’hoveni,
Para simfonise se embel te takave!?
-Skender Rusi
Iness nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur