Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Musliman

Musliman Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt muslimanė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-10-2012, 19:37   #1
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Lutja - duaja

Profeti Muhammed s.a.v.s. thotė:“Lut-ja ėshtė arma e besimtarit“! A jemi ne vėrtet tė vetėdijshėm mbi zbatimin e „Lutjes“? Ē’ėshtė „Duaja“ dhe cila ėshtė dobia e saj? „Duaja“ ėshtė veprim pėr t’i drejtuar valėt e trunit! Sa i pėrket njėmendėsisė(hakikat), njeriu s’ėshtė gjė tjetėr vetėm njė tėrsi Emrash qė i pėrkasin „Zotit“...Domethėnė, qenja njerėzore ėshtė njė lloj formule e pėrbėrė nga kuptimet, e veshur me Emrat mė tė Bukura t’Zotit(ALLAHUT). Me fjalė tjera, Zoti bėri njeriun mėkėmbės(Kalif )tė Tij, pėr T’a pėrfaqėsuar nė tokė, duke e stolisur(veshur) me Emrat e Tij mė tė Bukur. Pas transformimeve tė ndryshme, kuptimet e kėtyre Emrave janė shfaqur nė trunin e njeriut me urdhėrin e Zotit. Sipas pohimit:“Ju nuk mund tė doni pa Vullnetin e Zotit, Duaja juaj (lutja), nė tė vėrtetė s’ėshtė gjė tjetėr, pos njė dėshirė e Zotit. Ja qė njė dėshirė e tillė qė buron nga Emrat mė tė Bukur t’ALLAHUT, ndonjėherė shprehet nė formė „Dua-sh“edhe prej vet jush. Ndonėse zakonisht, nėn ndikimin e ideve materialiste, mendojmė se njerėzit bashkėbisedojnė me ndihmėn e buzėve dhe tė veshve, bashkėbisedimi, nė tė vėrtetė ėshtė njė lidhje ndėrtrunore. Shpesh ndodhė qė t’a ndjejmė, t’a pėrkapim njė lidhje tė tillė, por ne nuk mund t’a shpjegojmė logjikisht nė mungesė tė njohjes. „Intuita“juaj ėshtė arritje e pėrkapjes suaj tė brendshme tė valėve.... Lutja rrjedhė nga Emrat e Zotit (Esma-ALLAH). Ėshtė nė qenėsinė tuaj dhe vepron si njė valė e drejtuar kah njė qėllim dhe qė arrin synimin e tij. Kėshtu,“Lutja-ja“nuk ėshtė njė kėrkesė qė del(buron) nga njė ZOT i ndodhur jashtė vetes-suaj, por mė shumė njė dėshirė, zanafilla(burimi) i sė cilės ndodhet nė qenėsinė tuaj. Ju luteni, zbatoni “Lutjen“ dhe kėshtu i drejtoni ndodhitė sikur kjo tė jetė e shkruar nė fatin tuaj.Nė fakt nuk jini ju qė drejtoni, por ėshtė AI-Zoti (ALLAHU)!.

Sikurse qė parazitėt zvoglohen sa mė shumė qė njera nga dy hemisferat e globit tokėsor gjindet nė anėn e kundėrt tė diellit, duke shkaktuar kėshtu njė pranim mė tė mirė tė valėve tė shkurtėra, njėsoj vlenė edhe pėr trunin njerėzor, i cili bėhet mė i ndjeshėm dhe mė i fuqishėm, sidomos duke filluar nga mesnata. Kjo vlenė si pėr pranim (frymėzim) ashtu edhe pėr transmetimin(duaja).Ata njerėz qė e shpėrfillin zbatimin e lutjes (Dua-s) do tė privohen nga ēmuarja(vlerėsimi) si dhe nga fuqitė e mundshme tė qenėsisė sė tyre si dhe nga mirėsitė qė burojnė prej kėsaj lutjeje.Lutja ėshtė njė ushtrim i fuqisė sė Zotit,qė qėndron(jeton) nė qenėsin tuaj. Fakti se i Dėrguari i ALLAHUT ėshtė lutur aq shumė nuk do tė thotė nė asnjė mėnyrė se ai ka kėrkuar diēka nga njė Zot i ndar prej tij(jasht tij), pėrkundrazi kjo tregon se ai e ka drejtuar fuqinė dhe forcėn qė jetojnė nė vetveten e tij, por qė i pėrkasinALLAHUT, drejt dėshirave tė tij. Sa mė e fuqishme qė tė jetė aftėsia e trunit tuaj, aq mė tė dobishme janė lutjet (Duat) dhe pėrkalimi mendor....

Ju pėrhapni tėrsinė e mendimeve tuaja pėrmes tokės nė pėrpjestim me fuqinė e trunit(mendjes)suaj, jo vetėm nė ēastin kur ju bashkėbisedoni, por edhe kur ju mendoni. Kėto frekuenca tė pranuara nga mendje(tru) tjera, pranues pėrkatės, janė quajtur intuitė ose frymėzim. Ja nė kėso marrėdhėniesh disa njerėz shpirtėror-frymor tė vertetė, tė njohur nė Sufizėm me emrin <irshadi kutub> kanė njė aftėsi mbinatyrore. Ajo qė shenjohet me marjen e fluksit s’ėshtė gjė tjetėr vetėm njė shtrirje mendore nė saje tė njė pėrkalimi tjetėr mendor tė valėve tė drejtuara.


Lutja - dialog me Zotin

Kur njeriu dėshiron tė lutet, gjėja e parė qė duhet tė bėjė ėshtė tė dėgjojė Fjalėn e Zotit, sepse lutja mbi tė gjitha ėshtė dialog me Zotin. Prandaj, nė radhė tė parė, duhet tė ndiqet me vėmendje tė plotė teksti i Shkrimit Shenjt, qė ėshtė Fjala e Zotit, pastaj tė meditohet pėr tė arritur nė bashkim tė thellė me Zotin nė dritėn e dashurisė sė tij. Por, si mund ta dėgjojmė sot Fjalėn e Zotit mes zhurmave shurdhuese tė jetės sė pėrditshme? Ėshtė e qartė se duhen bėrė pėrpjekje pėr t’u pėrqendruar nė lutje.

Njeriu nuk mund tė rritet normalisht, nė se nuk i lė vetes sadopak kohė pėr tė menduar, pėr tė reflektuar, pėr tė medituar, pėrndryshe e merr me vete potera e pėrditshme qė e bėn ta humbasė jetėn shpirtėrore, dmth i krijon zbrazėsi, ia tjetėrson natyrėn e tij njerėzore, duke e kthyer nė njė send qė shkon nga tė fryjė era. Prandaj pėr jetėn shpirtėrore ėshtė absolutisht e nevojshme tė distancohesh, jo pėr t’u shkėputur nga bota, por pėr tė pasur njė lidhje edhe mė tė fuqishme me botėn.

Nganjėherė,duke vijuar lutjen,ndodh diēka e ēuditshmealėt shkėmbehen: Zoti bėhet ai qė lutet e ti, ai qė i drejtohet lutja. Zoti ta shtrin dorėn ty e tė kėrkon diēka. E rasti mė sublim i kėtij shkėmbimi palėsh ėshtė pikėrisht lutja e Isait a.s(Jezusit) nė Gjetseman.Por,sa Gjetsemane tė fshehura ka nė botė, ndoshta nėn tė njėjtėn ēati, ku jetojmė, nė portėn aty pranė ose nė tryezėn e punės afėr nesh! Ta bėjmė tonėn njė nga dhimbjet e botės pėr kėto Krezhmė e t’i qėndrojmė pranė atij qė vuan nė trup a nė shpirt! Qė Isa a.s(Jezusi) tė mos thotė: “Kėrkova dikė qė tė mė ngushėllonte, por mė kot, nuk munda ta gjej!”.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2012, 19:41   #2
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lutja - duaja

Tė gjithė Pejgamberėt dhe miqtė e ngushtė tė Zotit qė i janė zbritur njerėzimit si mėshirė, nė ditė tė mira dhe tė kėqija, nė vuajtje dhe nė gėzim, gjithmonė i kanė kthyer zemrat e tyre drejt Zotit dhe nuk u janė ndarė lutjeve. Ata janė udhėzuesit e pėrhershėm qė kanė punuar me trup dhe me shpirt pėr tė qėnė domosdoshmėrisht pranė Zotit.

Tė mbėshtetesh tek Zoti ėshtė njė ligj krijimi dhe njė domosdoshmėri robėrie. Ajo ēfarė ėshtė nė qiell dhe nė tokė, i ėshtė dorėzuar fatit hyjnor, e adhuron zotėruesin e gjithėfuqishėm dhe i lutet Atij. Vetė etika morale-fetare ka pėr qėllim ta afrojė besimtarin drejt lutjes, pasi duaja ėshtė ēelėsi i derės mė tė lartė hyjnore qė i hapet Allahut.Duaja rrėnjoset thellė nė shpirtin e besimtarit sa herė qė pėrsėritet,bėhet pjesė e karakterit tė tij duke u bėrė kėshtu veēori dalluese e tij. Prandaj shpirtrat e lartė jetojnė vazhdimisht me dua.

Nė ajetin kuranor rreth rėndėsisė pėr t’iu mbėshtetur duasė, AllahuTeala thotė:“Thuaj: Zoti im nuk do t’ju pėrfillte, sikur tė mos ishte lutja juaj. Por ju i keni pėrgėnjeshtruar (Shpalljet e Tij), andaj dėnimi pėr ju do tė jetė i pashmangshėm.” (El-Furkan,77)

Njė besimtar i devotshėm, i cili i lutet pėrherė Zotit krijon njė lidhjeshpirtėrore mes vetes dhe Zotit. Lutje tė tilla janė momente afrimiteti me mėshirėn hyjnore.Ajo qė kėrkohet nė lutje, ėshtė mėshira hyjnore. Nė kėtė aspekt, shprehjet e para qė do dalin nga thellėsia e shpirtit gjatė lutjes duhet tė jenė pranimi i gabimit, dobėsisė dhe pafuqisė. Dua do tė thotė tė pėrulesh me qetėsi para Zotit, duke shprehur pafuqinė tonė duke qenė se Ai ėshtė edhe i plotfuqishmi. Me tė vėrtetė, ta fillosh lutjen duke pranuar me vetėdije gabimet dhe pafuqinė ėshtė njė arritje e madhe pasi krijon mundėsinė e pranimit tė duasė. Kėshtu i janė lutur Zotit Ademi dhe Havaja, siē theksohet nė ajetin kuranor: “Ata thanė: O Zoti ynė! Ne e kemi futur veten nė gjynah, prandaj, nėse Ti nuk na fal dhe nuk na mėshiron, ne vėrtet qė do tė jemi nga tė humburit.” (El-A’raf, 23)

Kėshtu ėshtė duaja e Junusit drejtuar Zotit nė njė ajet tjetėr kuranor: “(Pėrkujto) Edhe atė tė peshkut (Junusin) kur doli i hidhėruar (prej popullit) dhe mendoi se nuk do t’i vijė mė puna ngushtė, po nė errėsirė ai tha se: “Nuk ka Zot pėrveē Teje. Ti je i pastėr, nuk ke tė meta. Unė i bėra padrejtėsi vetes!” (El-Enbija, 87)

Lutjet e sinqerta janė gjuha e shpirtrave tė lartė dhe fjalėt mė tė bukura,tė cilat lindin nga drita.Dashuria u jep jetė tė pashpresėve,ngushėllon zemrat e thyera. Duatė e bėra me ihlas,sinqeritet dhe lot janė njė ftesė pėrpara mėshirės hyjnore.Nė dua,ajo qė dhuron qetėsi nė zemėr,ėshtė e fshehur nė dorėzimin tek Zoti.

Ai qė na e mėson duanė mė bukur me veprėn e tij ėshtė Pejgamberi (a.s.). Ai, pėrveē namazeve qė i falte me lot ndėr sy deri sa i ėnjteshin kėmbėt, i lutej Zotit me ndjenja tė fuqishme duke thėnė shpeshherė: “Zoti im ! Ty tė mbėshtetem nga mėria nė kėnaqėsinė Tėnde dhe nga dėnimi nė faljen Tėnde! Jam i pafuqishėm para plotfuqishmėrisė Tėnde qė tė tė pėrshtatem Ty ashtu siē duhet. Ashtu siē e ke bėrė veten Tėnde tė plotfuqishėm,ashtu Je.”

Kėshtu e shprehte rėndėsinė e duasė: Duaja ėshtė ibadet. Ėshtė thelbi i ibadetit. Nuk mund tė ketė njė gjė mė tė vlefshme se sa t’i bėsh dua Atij nė emėr tė Zotit. Allahu e dėnon atė qė nuk dėshiron diēka (ai qė nuk pranon tė bėjė dua). Ai qė dėshiron pranimin e duasė sė tij nė kohė tė vėshtira, tė bėjė dua edhe nė raste tė lumtura. Zoti ynė ėshtė Hajju Kerim(Cilėsi tė Zotit I Gjallė,Fisnik.)kur njė rob hap dorėn e tij, nuk ia lė bosh.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2012, 19:48   #3
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lutja - duaja

Kujt t’i jenė hapur dyert e duasė, atij i janė hapur dyert e mirėsisė.Duaja ėshtė ēelėsi i dyerve tė mirėsisė, ėshtė arma e besimtarit, ėshtė mbėshtetja e fesė, ėshtė drita e qiejve dhe e tokės.”Ėshtė e vėrtetė se duaja e atyre qė arrijnė tė bėjnė tė lumtur njė jetim tė pėrvuajtur si dhe u dhurojnė qetėsi njerėzve me halle, pranohet shumė mė tepėr sesa duaja e atij qė ushtron dhunė ndaj njeriut, shtyp tė dobėtin dhe bėn njė jetė tė pavetėdijshme. Me tė vėrtetė, duatė e shokėve tė ngushtė tė Zotit qė derdhin lot pa reshtur pėr faljen e gjynaheve janė tė pranueshme, por jo duatė e mendjemėdhenjve qė e mendojnė veten tė pagabueshėm.

Mevlana, pėr tė siguruar pranimin e duasė, shprehet kėshtu:“Bėj dua dhe tevbe me njė shpirt plot zjarr pendimi dhe me sy me vesė pasi lulet ēelin nė vende me diell dhe lagėshtirė!”

Pėr kėtė arsye, nuk mjafton ta shprehėsh dėshirėn vetėm me fjalė.Duhet tė pėrpiqemi qė duatė t’i bėjmė me ndjenjat “havf dhe rexha”,pra, me frikė dhe me shpresė. Zemra duhet tė dridhet nga dėshirat qė i pėrkasin kuptimit qė mbart duaja. Nė mėnyrė tė veēantė, duaja pėr faljen e gjynahut duhet tė realizohet me njė sakrificė dhe vendosmėri tė madhe nė mėnyrė qė mos tė pėrsėritet gabimi.

Tregohet qė Musai (a.s.) hasi njė person qė lutej me pėrulje dhe duke parė gjendjen e tij, dėshiroi me shpirt pranimin e lutjes sė tij. Nė atė moment Musait (a.s.) i erdhi njė shpallje nga Allahu Teala: “Unė jam mė shumė zemėrgjerė sesa ti pėr robin tim. Ai mė bėn dua mua me gjuhėn e tij, por zemra ėshtė tek kopeja e deleve.”

Musa (a.s.) me tė njoftuar pėr ndodhinė, burri u pėrmend dhe iu drejtua Allahut me njė shpirt tė qetė.Nga ana tjetėr, edhe duaja e njė vėllai mysliman e bėrė nga larg,pranohet menjėherė. Pejgamberi (a.s.) ka thėnė:“Nuk ka asnjė dua qė pranohet mė me shpirt sesa duaja qė bėn njė besimtar pėr njė besimtar tjetėr qė ndodhet larg.”

Njerėzit dėshirojnė dua nga personat qė mendojnė se lutja e tyre pranohet, kurse nė fakt, arsyeja e vėrtetė qė siguron pranimin e saj ėshtė mirėsia dhe sinqeriteti. Kjo do tė thotė qė, njė dua e sinqertė qė do e bėjė qoftė edhe njė gjynahbėrės pėr vėllain besimtar, ėshtė mė e vlefshme sesa duaja pa shpirt e njė tjetri qė mendon se pozita e ofruar nga Zoti ėshtė mė e lartė nga ai.
Mjaft domethėnėse ėshtė edhe kjo thirrje e Mevlanės:“O Zoti im! Kujt t’i mbėshteten fajtorėt nėse vetėm tė drejtėt duhet tė shpresojnė mėshirėn Tėnde?”

“O Zoti im i lartė! Ti pranon vetėm robėrit e pėrpiktė, po fajtorėt ku tė shkojnė tė luten? Me tė vėrtetė, kjo nuk do tė thotė se Allahu e ka braktisur robin e tij qoftė ky edhe gjynahbėrėsi. Prandaj vetėm Zoti e di se cilit do t’i pranohet duaja. Kushdo qoftė, duhet tė kuptojė vlerėn e lutjes shpirtėrore tė njėrit prej robėrve tė Zotit.

Njė ditė Maruf-i Kerhi(Drejtor i njohur i kohės.)sheh njė zog nė Pazar.Sakaja (zogu) thotė: Pini prej ujit tim pėr hir tė Zotit Maruf-i Kerhi pėr tė pranuar kėtė dua tė zogut qė thotė: “Pėr hir tė Zotit” edhe pse ishte me agjėrim shtesė, piu nga ai ujė.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2012, 15:32   #4
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lutja - duaja

Pasi vdiq Maruf-i Kerhi, njė nga evlijatė e sheh atė nė ėndrrėn nė njė post tė lartė dhe e pyetėr cilėn punė Zoti tė dha ty kėtė shpėrblim?
Ai iu pėrgjigj:Me duanė qė bėri zogu duke pranuar pėlqimin e Allahut.
Sa e rėndėsishme ėshtė tė marrėsh duanė e besimtarėve me zemėr tė thyer dhe tė shtypur! Sa e rėndėsishme ėshtė tė ruhesh nga mallkimet e tyre!
Sulltan Alaaddin Kejkubati i Selēukut, kur pėrfundoi kalanė e qytetit, i u lut babait tė Mevlanės, Bahaeddin Velidit, me tė gjithė respektin qė kishte pėr tė, qė ta shihte kalanė dhe tė shprehte mendimin e tij rreth saj. Bahaeddin Velidi shkoi, shikoi ato qė ishin bėrė dhe i tha:
“Kalaja juaj duket tepėr e bukur dhe e fortė pėr tė penguar vrasjet dhe sulmet e armiqve, por ti, ēfarė mase ke marrė kundėr mallkimeve tė tė shtypurve qė janė nėn kontrollin e drejtuesve? Shigjetat e tyre mallkuese shpojnė jo vetėm tė tilla kala, por ato shkatėrrojnė botėn.
Mė mirė bėj kulla kalaje me punė tė mira dhe tė drejta dhe pėrpiqu tė formosh nga njerėzit e mirė ushtarė, lutjet e tė cilėve janė frytdhėnėse.
Njė gjė e tillė pėr ty ėshtė mė e sigurt se tė fshehtat, sepse qetėsia dhe siguria e njerėzve dhe e botės sigurohet me ushtarėt e duasė.Ēdo lloj arritjeje, sukses dhe fitore e besimtarėve ėshtė njė begati jo vetėm e mundit dhe e sakrificės sė treguar, por edhe e duave tė njerėzve tė mirė.
Kurani Kerim, si udhėzuesi i lumturisė sė pėrhershme pėr ne, pėrmban mėsimet mė tė mėdha tė duasė pėr sa kohė tė jetojmė dhe ta ndjejmė. Kėshtu thotė Allahu nė Kuran nė lidhje me duanė: “Thuaj: Mendoni: nėse ju godet dėnimi i Allahut apo ju vjen ora e Kiametit, a do tė thėrrisnit pėr ndihmė dikė tjetėr, pėrveē Allahut?! Mė tregoni, nėse thoni tė vėrtetėn. Pėrkundrazi! Ju do tė thėrrisnit vetėm Atė! Nėse do tė dojė, Ai do t’ju shpėtojė nga ajo pėr tė cilėn e thėrrisni dhe ju do t’i harroni idhujt qė ia shoqėronit Atij (nė adhurim).” (El -En’am,40-41)
“Lutjuni Zotit tuaj pėrulshėm dhe ngadalė! Njėmend, Ai nuk i do ata qė e kalojnė kufirin.” (El-A’raf,55)
Njė nga duatė mė tė rėndėsishme qė duhet ta kujtojmė nė kėtėjetė kalimtare ėshtė dėshira pėr tė vdekur me Husn-i hatime, pasuriae vetme pėr tė shpėtuar ahiretin tonė. Nė ajetin kuranor, Zoti ynė thotė: “O besimtarė! Kijeni frikė Allahun ashtu si i takon Atij dhevdisni vetėm duke qenė myslimanė.” (Al-i Imran, 102)
Pėrpjekjet qė ka treguar ēdo mysliman besimtar janė pėr tė arritur kėnaqėsinė, pėr ta dhėnė sa mė mirė frymėn e fundit, pasi askush nuk ėshtė nėn urdhra me pėrjashtim tė Pejgamberėve. Edhe evlijatė madje kanė qenė pėrherė nė ankthin e dhėnies sė frymės sė fundit.
Ėshtė njė e vėrtetė e pranuar nė mėnyrė unanime se ēdo njeri vdes ashtu siē jeton, edhe pse nuk dihet se kur dhe si do tė vdesė. Pėr kėtė arsye, qė tė japėsh frymėn e fundit me besim duhet tė gjendesh nė sirati mustekijm (rrugė tė drejtė), gjithashtu nevojitet tė jetojmė pėrherė me dua dhe istigfar pėr Allahun. Siē theksohet nė ajetin kuranor, Jusufi (a.s.) bėnte dua nė kėtė mėnyrė: “...(O Zoti im!) Bėj qė tė vdes si mysliman dhe mė shoqėro me mirėbėrėsit (nė botėn tjetėr)!” (Jusuf,101)
Gjithashtu nė Kuran theksohet duaja e robėrve tė mirė qė Allahu Teala i ka lavdėruar si zotėrues i njė mendjeje tė mirė: “O Zoti Ynė! Na i fal gjynahet tona, na i shlyej gabimet dhe na bėj qė tė vdesim me tė mirėt!” (Al-i Imran,193)
Pėrulja e magjistarėve ėshtė shumė domethėnėse dhe udhėzuese pėr ne. Ata sapo kishin pranuar besimin pėrballė mrekullisė sė Musait dhe nuk i dhanė rėndėsi kėrcėnimit pėr vdekje tė Faraonit, me duatė e tyre rrėnqethėse pėr Allahun nuk kėrkonin shpėtimin nga dhuna, por dėshironin dhėnien e shpirtit si myslimanė pa ndonjė dobėsi nė besim.
Nga ana tjetėr, ata qė me dua do tė arrijnė nė dhuntinė hyjnore, nuk duhet vetėm tė shprehin fjali tė shndritshme dhe sipėrfaqėsore, qė thuhen me britma sikur shqyejnė mushkėritė dhe fjalė sipėrfaqėsore nė tė cilat zemra nuk merr pjesė. Sikur tė ishte kėshtu nuk do pranoheshin duatė pa zė tė njė tė sėmuri qė dirgjet ose duatė e tė huajve,tė vetmuarve, tė dobėtve. Tė mbėshtetėsh njė mendim apo ide tė tillė do tė thotė tė mos njohėsh vetveten, pra thuajse ta mendosh se nuk ekziston.
Njė gjendje e tillė nė fakt e dobėson thelbin, rėndėsinė dhe madhėshtinė e lutjes. Pėr ata qė bėjnė lutje tė tilla Pejgamberi (a.s.) ka thėnė:“Vjen njė popull qė do ta tejkalojė kufirin nė dua.”,duke tėrhequr vėmendjen pėr njė situatė tė tillė, nė njė hadith thuhet kėshtu:“Ju nuk i bėni dua njė shurdhi.Ju i bėni dua njė Allahu qė dėgjon dhe qė ėshtė shumė afėr jush.”
Allahu nuk i refuzon duatė e sinqerta, por me gjithė seriozitetin e tij nuk i jep rėndėsi, nuk i pėrgjigjet disa dėshirave qė s’i pėrshtaten kader-i mutlak.(Pėrcaktim Hyjnor,Pėrcaktim i pandryshueshėm.) Pėr kėtė arsye kush bėn dua asnjėherė nuk duhet tė mėrzitet, por duhet tė bėjė vazhdimisht dua, pasi nė kėto situata vlera e lutjes ėshtė e kaluar nė botėn e ahiretit.
Njė zemėr e zhytur nė thellėsinė shpirtėrore tė duasė duhet tė kuptojė se i ėshtė mbėshtetur derės mė tė lartė. Zemrat qė presin me shpresėn pėr t’u drejtuar nė derėn e duasė, nuk mėrziten tė presin edhe njė jetė tė tėrė, madje nė atė shoqėri mėshire, pasi duaja dhe loti nė botėn e tyre duke qenė pjesė e mėshirės hyjnore, janė si njė burim uji i ėmbėl prej tė cilit shpirtrat e djegur qetėsohen dhe freskohen sa herė qė pinė me dashurinė e Zotit dhe si njė iksir (pije) lumturie qė u dhuron qetėsi dhe gjallėri shpirtrave me halle.
Nuk duhet tė harrojmė qė duke u falur pėr gabimet tona mund tė arrijmė nė vlerėn dhe nderin e vėrtetė tė tė qenit njeri. Kush dėshiron tė kuptojė vdekjen dhe bashkė me tė tė fshehtėn e faljes sė pėrjetshme dhe tė shijojė dhuntitė e pafundme tė Krijuesit tė gjithėsisė duhet tė kuptojė domethėnien e faljes qė fshihet brenda vetes sė tij.
Edhe ne lutemi qė Zoti ynė i gjithėmėshirshėm dhe fuqiplotė tė ketė mėshirė mbi ne dhe tė na sjellė falje. O Zot! Na mundėso tė marrim pjesė nga mėshira hyjnore me dashuri, emocion dhe me lot tė sinqertė!Bėje mėshirėn e krijesave,thesarin e pafund tė shpirtrave tanė me shpresėn pėr tė arritur nė kėnaqėsinė hyjnore! Bėje tė mundur bashkimin e popullit nė mirėsi dhe drejtėsi, atdheun tonė nė lumturi dhe qėndresė nė nderim dhe respekt tė duave tė frytshme tė robėrve tė mirė.
Amin!..
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2012, 16:31   #5
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lutja - duaja

Njė mjet tjetėr qė pėrdor prijėsi i pėrkryer pėr ta drejtuar nxėnėsin ose udhėtarin e udhės mistike, ėshtė lutja (duį). Dhe kjo ėshtė njė gjė cilėsore e lindur nga ndjekja e sunnetit tė tė Dėrguarit tė Allahut (s.a.s.).
Siē dihet, para se tė bėhej musliman, Hz. Omeri (r.anh.) pati vendosur tė kryente mėkatin mė tė rėndė qė mund tė pėrfytyrohej, tė vriste Profetin. Por me pretekstin e njė lutjeje tė Profetit tė bėrė mė parė pėr tė, ai hoqi dorė nga ky mendim dhe gjeti rrugėn e drejtė. Nė jetėn e Profetit (s.a.s.) ka shumė ngjarje tė tilla.
Gjithashtu, siē dihet, kur nė rrethimin e Taifit, Profetit iu kėrkua ta mallkonte fisin Thakif qė u kishte shkaktuar shumė humbje muslimanėve, Profeti (s.a.s.) u lut pėr tė mirėn e tyre qė tė hynin nė rrugėn e drejtė dhe me begatinė e asaj lutjeje, pas njė kohe tė shkurtėr, ai fis shkoi te Profeti si musliman!
Njė sahabe me emrin Shejbe tregon kėtė ngjarje:“Nė ditėn e Hunejnit, mora pjesė nė luftė sė bashku me tė Dėrguarin e Allahut (s.a.s.).
Nuk luftoja se isha musliman dhe se e kisha pranuar Profetin, por sepse nuk e duroja dot qė fisi Hevazin mblidhte ushtarė pėr kurejshėt dhe kishte hapur luftė. Gjatė betejės, kur ndodhesha pranė tė Dėrguarit tė Allahut (s.a.s.), i thashė: “Unė po shoh kuaj tė larmė!”
I Dėrguari i Allahut (s.a.s.) mė tha:“Shejbe! Kėta kuaj qe kane ardhur ne ndihme te muslimaneve vetem qafiret mund ti shohin!”Pastaj duke mė rėnė kurrizit, u lut:“O Zot! Drejtoje Shejben!”
Kėtė gjė e pėrsėriti tri herė. Radhėn e tretė, kur e hoqi dorėn, mbi tokė s’kishte pėr mua njeri mė tė dashur se ai!” Edhe nėna e raviut tė njohur Ebu Hurejre, megjithėse i kishte hedhur poshtė propozimet e njėpasnjėshme tė tė birit pėr tė besuar, mė nė fund, me begatinė e lutjes sė Profetit, pati besuar.
Kjo efektshmėri e lutjes ėshtė nė gradė tė lartė edhe te trashėgimtarėt e Profetit (s.a.s.).Dhe kjo ėshtė njė mjet veprimi, domethėnė, pėrmirėsimi tė begatshėm.
Nė tė gjitha kushtet, lutja krijon njė pėrfundim. Po qe se kėrkesa e lutjes ėshtė nė kundėrshtim me kaderin (paracaktimin) absolut prandaj mbetet pa rezultat, dhurata hyjnore si shpėrblim shfaqet nė ahiret. Edhe kjo specifikė ėshtė e fiksuar nė hadithet profetike.
Nga ana tjetėr,qė njė lutje tė krijojė njė rezultat, nuk ėshtė kusht tė dalė nga njė personalitet i lartė e i mirė. Mjafton qė lutja tė bėhet me thjeshtėsi dhe me dėshirė serioze.Nė kėto kushte,edhe lutja e njė besimtari mėkatar,madje, ka njė vlerė tė madhe pėr vėllain besimtar.Sepse Zoti nuk heq dorė nga robi sado mėkatar tė jetė ai! Po tė ishte ndryshe, pėrfolja pas shpine kundėr njė mėkatari nuk do tė konsiderohej mėkat i madh!
Eshtė pėr kėtė shkak fakti qė personat qė kanė mėkate njerėzore, tėrhiqen nga bėrja e lutjeve pėr ummetin e Muhammedit dhe tė afėrmit e vet me mendimin se ē’mund tė dalė nga lutja e tyre, nuk ėshtė njė qėndrim i drejtė. Edhe lutja e njeriut mė mėkatar pėr dikė tjetėr, nė qoftė se bėhet me thjeshtėsi dhe si pėr vete, ka jashtėzakonisht mundėsi tė pranohet. Zoti e pranon lutjen e kujt tė dojė!
Me kėtė rast, do tė ishte me dobi tė flisnim pak edhe pėr specifikat e tjera tė lutjes.I Dėrguari i Allahut (s.a.s.) e ka kėshilluar pėr ēdo rast qė besimtarėt tė luten pėr njėritjetrin si nė prani, ashtu dhe nė mungesė tė njėri-tjetrit. Ai i pati thėnė kėshtu Hz. Omerit (r.anh.) qė i pati kėrkuar leje pėr umre:“As ne mos na harro nė lutjen tėnde, o vėlla!” Pėrballė kėsaj kėrkese komplimentuese, Hz. Omeri (r.anh.) e pati shprehur kėshtu gjendjen e vet emocionale: “Aq u gėzova, sa m’u duk sikur tė gjitha botėt m’u bėnė tė miat!”
Pa dyshim, Profeti (s.a.s.) ėshtė, te Allahu, mė i nderuari i krijesave! Megjithėkėtė, ai ka kėrkuar nga sahabet, shokėt e vet, tė luten pėr tė! Kjo ėshtė aluzion pėr faktin qė edhe personat me gradė tė lartė shpirtėrore mund tė pėrfitojnė nga lutjet e personave qė ndodhen mė poshtė tyre nė kėtė pikėpamje.
Gjithashtu, i Dėrguari i Allahut (s.a.s.) i ka thėnė Hz. Omerit (r.anh.) kėshtu:“Mė i dobishmi i tabiinėve ėshtė dikush me emrin Uvejs. Po tė betohet ai nė Allahun, Allahu e nxjerr patjetėr me tė drejtė nė atė betim. Kush prej jush tė takohet me te, ai le tė kėrkojė falje pėr ju!
Mė pas, Hz. Omeri (r.anh.) qe takuar me Vejsel Karaniun dhe i pati kėrkuar lutje.
Siē u pa,kėrkimi i lutjes pėr largimin e ngatėrresave dhe shqetėsimeve dhe tėrheqjen e mirėsive nga personat e virtytshėm e tė devotshėm,ėshtė porosi personalisht e tė Dėrguarit tė Allahut (s.a.s.) pėr ummetin, bashkėsinė e tij.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-10-2012, 17:32   #6
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 32 Times in 27 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lutja - duaja

Lutja... perseritje dhe perseritje dhe perseritje pa fund e nje deshire te caktuar, e cila (cfaredoqofte kjo deshire) statistikisht permbushet pothuajse asnjehere.

Nderkohem ne nje tjeter literature, shume me te vjeter, flitet ndryshe. Thuhet:
"Arsyeja se pse te vjetrit nuk kane qene asnjehere entuziazte qe te flasin kur i pyet, eshte sepse mendojne se cfare do te bejne nese fjalet e tyre nuk do te dalin te verteta."

Gjithashtu, lidhur me bindjen e pasuesve/nxenesve/dishepujve dhe vleren e tyre, kemi:
"Huy nuk ka asnje menyre qe te mund te me ndihmoje. Nuk ka asgje qe une them per te cilen ai nuk gezohet dhe nuk e pranon."
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-02-2013, 19:11   #7
muslim
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 87
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
muslim ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Lutja - duaja

ymer prizreni

qfar feje i perket ma fal
muslim nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-02-2013, 13:07   #8
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Lutja - duaja

I pėrkas fejės Islame,ndėrsa nė mejtepe jam i "devijuar" sufi....
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur