Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-11-2012, 17:21   #1
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

OKB: Stambolli kryeqyteti i botės


Gjenevė, 11 nėntor (p.j) -Pėrfaqėsuesi i OKB, Richard Falk, bėn thirrje pėr krijimin e njė kapital nė botė, dhe ai dėshiron qė ajo tė jetė e vendosur nė Stamboll, Turqi. Zėdhėnėsi i Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, ka ftuar udhėheqėsit e shteteve nė krijimin e njė kryeqendre tė re botėrore, pra tė kryeqytetit tė botės! Po cili do tė ishte sipas zyrtarit tė OKB-sė,cili ėshtė Sigurisht Stambolli, ka deklarauar Richard Falk para gaezatrėve, njofton agjencia iformative kombėtare “Presheva Jonė” nga Gjeneva.

Falk Albert G. Milbank akademik dhe profesor i sė Drejtės Ndėrkombėtare ekspettė dhe njohės i i shquar i vizitave nė Studime Globale dhe Ndėrkombėtare nė Universitetin e Kalifornisė, Santa Barbara, tha se « kryeqyeteti turk Stambolli plotėson kriteret e saj pėr kryeqytetin globale, pėr shkak se ajo ėshtė njė destinacion turistik “.

Stambolli ėshtė njė vend i sigurtė dhe i pranueshme pėr tė mbajtur diskutimet mė delikate diplomatike, qytet ky i cli ka fituar kredibilitet dhe politikat ekonomike nė njė kohė kur shumė qytete e shtete tė tjera kanė humbur, ka thkesuar prof.dr. Falk Albert G. Milbank

Falk gjithashtu pohoi Turqia ka njė pėrzierje tė mirė tė shenjtė dhe profane, duke shmangur sekularizmin pastėr qė ekziston nė shumė fusha tė tjera. Ēfarė Falk nuk e pėrmend arsyen pėr Turqinė lėvizin larg nga sekularizmin. Turiqia sot ėshtė e bauar me 99,8 pėr qind myslimanė, vend ky qė ėshtė njė aleat i SHBA dhe anėtar i NATO-s, por ajo ėshtė gjithashtu njė vend qė ka ndryshuar nė mėnyrė dramatike gjatė dekadės sė fundit. Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan ėshtė gjithashtu shumė kritike ndaj Izraelit, kur ėshtė fjala pėr marrėdhėniet izraelito-palestineze. Mė sė fundi, nė mars tė kėtij viti, Erdogan i kėrkoi Izraelit qė “tė ndaluar sulmin brutal kundėr palestinezėve dhe tė ndaluar vrasjet dhe gjakderdhjen…”

Richard Falk, thekson se Stambolli, apo Kostandinopoja e dikurshme, plotėson tė gjitha kriteret pėr tė qenė kryeqendra e botės, pasi ėshtė “njė pikat mė tė preferuara turistike tė botės”, pėrbėn njė “vend tė sigurt dhe tė pranueshėm pėr t’u zhvilluar aty takimet delikate dhe tė ndėrlikuara diplomatike nė rang botėrorė”, si dhe ka fituar vlerėsimin e zhvillimit tė madh ekonomik dhe politik, nė njė periudhė kur shumė vende tė tjera, edhe pse superfuqi e kanė humbur atė.
Madje, Falk nuk ndalet kėtu, ai pretendon se Turqia kombinon dhe paralelizon nė harmoni elementin fetar dhe atė laik, duke ia tejkaluar shumė vendeve tė tjera, ku situata lė pėr tė dėshiruar. Me kėto gjėra kuptohen, duket se sugjerimi i Stambollit si kryeqendėr botėrore ėshtė vetėm njė shuplakė pėr Izraelin dhe Perėndimit, thonė analistėt qė forte s kanė “haber” ose qė janė tė ngarkuar me ide fanatike.
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 17:22   #2
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Mendoj se ky esht lajm i mire per gjithe Ballkanin se Stambolli megjithate i perket Ballkanit si teritor gjeografik,
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 17:36   #3
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Gjithashtu Stambollit i takon ky epitet edhe per shum arsye Historike Kulturore e Gjeografike,

Stambolli eshte kryeqndra me e madhe dhe me e populluar ne Evrope dhe Bote me mbi 16,milion banore ne te cilin ngerthehen te gjitha kulturat dhe civilizimet e Botes,

Stambolli esht ure lidhese e disa kontinenteve dhe Civilizimeve mund te them me plote bindje se esht vendi me poziten me strategjike ne Bote,

Stambolli ngerthen ne vete disa nga historit me te rendesishme te Botes ishte qender e Romakve e Bizantit dhe me pase e Perndoris Osmane,
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 17:39   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Qytet o kryeqytet strategjik.
Per ta bere kryeqytet te botes,perveē ekonomis i mungon arti.Nje qytet behet epiqender e botes ne baze te artit qe shpreh.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 17:39   #5
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Perveqe ketyre Stambolli sote esht nje nga vendet me te zhvilluara dhe me Moderne te Botes, Me bumin me te madhe Ekonomike e zhvillimore ne Bote
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 17:46   #6
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Qytet o kryeqytet strategjik.
Per ta bere kyeqytet te botes,perveē ekonomis i mungon arti.Nje qytet behet epiqender e botes ne baze te artit qe shpreh.
Stambolli sote esht nje nga kryeqendrat me te zhvilluara te Botes, dhe nje nga kryeqendrat me ne zhvillim te Botes SERAFIM DILODardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 17:52   #7
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Stambolli sote esht nje nga kryeqendrat me te zhvilluara te Botes, dhe nje nga kryeqendrat me ne zhvillim te Botes SERAFIM DILO
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 17:55   #8
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardan.Ks Shiko postimin
Perveqe ketyre Stambolli sote esht nje nga vendet me te zhvilluara dhe me Moderne te Botes, Me bumin me te madhe Ekonomike e zhvillimore ne Bote
Ne ēfare fushe ?

Po pate kohe hidhi nje sy,klasifikimeve te universiteteve o akademive neper bote.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 17:57   #9
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Stambolli sote esht nje nga kryeqendrat me te zhvilluara te Botes, dhe nje nga kryeqendrat me ne zhvillim te Botes SERAFIM DILO
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 18:05   #10
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ne ēfare fushe ?

Po pate kohe hidhi nje sy,klasifikimeve te universiteteve o akademive neper bote.
Nuk eshte ky ndonje kriter i rendesishem universitetet dhe Akademit krijohen shpejt mos harro se turqia ka koka te ndritura , me rendesi esht historia , Pozita gjeografike dhe zhvillimi ekonomike qe ka Stambolli por edhe madhesi e Stambollit dhe numri i popullsis qe jeton ne ket metropele e qe esht mbi 16,milion banore
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 18:12   #11
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Stambolli sote esht nje nga kryeqendrat me te zhvilluara te Botes, dhe nje nga kryeqendrat me ne zhvillim te Botes SERAFIM DILO
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 18:15   #12
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Stambolli sote esht nje nga kryeqendrat me te zhvilluara te Botes, dhe nje nga kryeqendrat me ne zhvillim te Botes SERAFIM DILO
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 18:22   #13
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Stambolli sote esht nje nga kryeqendrat me te zhvilluara te Botes, dhe nje nga kryeqendrat me ne zhvillim te Botes SERAFIM DILO


Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 18:28   #14
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Stambolli sote esht nje nga kryeqendrat me te zhvilluara te Botes, dhe nje nga kryeqendrat me ne zhvillim te Botes SERAFIM DILODardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 18:40   #15
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Stambolli sote esht nje nga kryeqendrat me te zhvilluara te Botes, dhe nje nga kryeqendrat me ne zhvillim te Botes SERAFIM DILO


Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 18:42   #16
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ne ēfare fushe ?

Po pate kohe hidhi nje sy,klasifikimeve te universiteteve o akademive neper bote.

Turqia ka disa Qindra Universitete, dhjetra nga keta ne Stambolle


Abdullah Gül Üniversitesi - Kayseri
Acıbadem Üniversitesi - İstanbul
Adana Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi - Adana
Adıyaman Üniversitesi - Adıyaman
Adnan Menderes Üniversitesi - Aydın
Afyon Kocatepe Üniversitesi - Afyonkarahisar
Ağrı İbrahim Ēeēen Üniversitesi - Ağrı
Ahi Evran Üniversitesi - Kırşehir
Akdeniz Üniversitesi - Antalya
Aksaray Üniversitesi - Aksaray
Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi - Antalya
Altın Koza Üniversitesi - Ankara
Amasya Üniversitesi - Amasya
Anadolu Üniversitesi - Eskişehir
Ankara Bilge Üniversitesi - Ankara
Ankara Üniversitesi - Ankara
Ardahan Üniversitesi - Ardahan
Artvin Ēoruh Üniversitesi - Artvin
Atatürk Üniversitesi - Erzurum
Atılım Üniversitesi - Ankara
Avrasya Üniversitesi - Trabzon
Bahēeşehir Üniversitesi - İstanbul
Balıkesir Üniversitesi - Balıkesir
Bartın Üniversitesi - Bartın
Başkent Üniversitesi - Ankara
Batman Üniversitesi - Batman
Bayburt Üniversitesi - Bayburt
Beykent Üniversitesi - İstanbul
Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi - İstanbul
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi - Bilecik
Bingöl Üniversitesi - Bingöl
Bitlis Eren Üniversitesi - Bingöl
Boğaziēi Üniversitesi - İstanbul
Bozok Üniversitesi - Yozgat
Bursa Orhangazi Üniversitesi - Bursa
Bursa Teknik Üniversitesi - Bursa
Bülent Ecevit Üniversitesi - Zonguldak
Canik Başarı Üniversitesi - Samsun
Celal Bayar Üniversitesi - Manisa
Cumhuriyet Üniversitesi - Sivas
Ēağ Üniversitesi - Mersin
Ēanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi - Ēanakkale
Ēankaya Üniversitesi - Ankara
Ēankırı Karatekin Üniversitesi - Ēankırı
Ēukurova Üniversitesi - Adana
Dicle Üniversitesi - Diyarbakır
Doğuş Üniversitesi - İstanbul
Dokuz Eylül Üniversitesi - İzmir
Dumlupınar Üniversitesi - Kütahya
Düzce Üniversitesi - Düzce
Ege Üniversitesi - İzmir
Erciyes Üniversitesi - Kayseri
Erzincan Üniversitesi - Erzincan
Erzurum Teknık Üniversitesi - Erzurum
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi - Eskişehir
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi - İstanbul
Fatih Üniversitesi - İstanbul
Fırat Üniversitesi - Elazığ
Galatasaray Üniversitesi - İstanbul
Gazi Üniversitesi - Ankara
Gaziantep Üniversitesi - Gaziantep
Gaziosmanpaşa Üniversitesi - Tokat
Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü - Kocaeli
Gedik Üniversitesi - İstanbul
Gediz Üniversitesi - İzmir
Giresun Üniversitesi - Giresun
Gümüşhane Üniversitesi - Gümüşhane
Hacettepe Üniversitesi - Ankara
Hakkari Üniversitesi - Hakkari
Haliē Üniversitesi - İstanbul
Harran Üniversitesi - Şanlıurfa
Hasan Kalyoncu Üniversitesi - Gaziantep
Hitit Üniversitesi - Ēorum
Iğdır Üniversitesi - Iğdır
Işık Üniversitesi - İstanbul
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi - Ankara
İnönü Üniversitesi - Malatya
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Arel Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Aydın Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Bilgi Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Bilim Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Gelişim Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Kültür Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Medeniyet Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Medipol Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Şehir Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Teknik Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Ticaret Üniversitesi - İstanbul
İstanbul Üniversitesi - İstanbul
İzmir Ekonomi Üniversitesi - İzmir
İzmir Üniversitesi - İzmir
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü - İzmir
Kadir Has Üniversitesi - İstanbul
Kafkas Üniversitesi - Kars
Kahramanmaraş Sütēü İmam Üniversitesi - Kahramanmaraş
Karabük Üniversitesi - Karabük
Karadeniz Teknik Üniversitesi - Trabzon
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi - Karaman
Kastamonu Üniversitesi - Kastamonu
Kırıkkale Üniversitesi - Kırıkkale
Kırklareli Üniversitesi - Kırklareli
Kilis 7 Aralık Üniversitesi - Kilis
Kocaeli Üniversitesi - Kocaeli
Koē Üniversitesi - İstanbul
Kto Karatay Üniversitesi - Konya
Maltepe Üniversitesi - İstanbul
Mardin Artuklu Üniversitesi - Mardin
Marmara Üniversitesi - İstanbul
Mef Üniversitesi - İstanbul
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi - Burdur
Melikşah Üniversitesi - Kayseri
Mersin Üniversitesi - Mersin
Mevlana Üniversitesi - Konya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - İstanbul
Muğla Sıtkı Koēman Üniversitesi - Muğla
Murat Hüdavendigar Üniversitesi - İstanbul
Mustafa Kemal Üniversitesi - Hatay
Muş Alparslan Üniversitesi - Muş
Namık Kemal Üniversitesi - Tekirdağ
Necmettin Erbakan Üniversitesi - Konya
Nevşehir Üniversitesi - Nevşehir
Niğde Üniversitesi - Niğde
Nişantaşı Üniversitesi - İstanbul
Nuh Naci Yazgan Üniversitesi - Kayseri
Okan Üniversitesi - İstanbul
Ondokuz Mayıs Üniversitesi - Samsun
Ordu Üniversitesi - Ordu
Orta Doğu Teknik Üniversitesi - Ankara
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi - Osmaniye
Özyeğin Üniversitesi - İstanbul
Pamukkale Üniversitesi - Denizli
Piri Reis Üniversitesi - İstanbul
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi - Rize
Sabancı Üniversitesi - İstanbul
Sakarya Üniversitesi - Sakarya
Selēuk Üniversitesi - Konya
Siirt Üniversitesi - Siirt
Sinop Üniversitesi - Sinop
Süleyman Demirel Üniversitesi - Isparta
Süleyman Şah Üniversitesi - İstanbul
Şırnak Üniversitesi - Şırnak
Şifa Üniversitesi - İzmir
Ted Üniversitesi - Ankara
TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi - Ankara
Toros Üniversitesi - Mersin
Trakya Üniversitesi - Edirne
Tunceli Üniversitesi - Tunceli
Turgut Özal Üniversitesi - Ankara
Türk Hava Kurumu Üniversitesi - Ankara
Türk-alman Üniversitesi - İstanbul
Ufuk Üniversitesi - Ankara
Uludağ Üniversitesi - Bursa
Uluslararası Antalya Üniversitesi - Antalya
Uşak Üniversitesi - Uşak
Üsküdar Üniversitesi - İstanbul
Yalova Üniversitesi - Yalova
Yaşar Üniversitesi - İzmir
Yeditepe Üniversitesi - İstanbul
Yeni Yüzyıl Üniversitesi - İstanbul
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi - Ankara
Yıldız Teknik Üniversitesi - İstanbul
Yüzüncü Yıl Üniversitesi - Van
Zirve Üniversitesi - Gaziantep
Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2012, 18:46   #17
Dardan.Ks
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2012
Posts: 1,197
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Dardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolareDardan.Ks ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Nje nga Universitetet me te medha ne Evrope Stambolle,,,, Mersin Üniversitesi


Dardan.Ks nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 13:03   #18
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,070
Thanks: 0
Thanked 2,315 Times in 1,346 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Qytet o kryeqytet strategjik.
Per ta bere kryeqytet te botes,perveē ekonomis i mungon arti.Nje qytet behet epiqender e botes ne baze te artit qe shpreh.
E pra, ndoshta kane marre per baze dimensionin historik , pikeperplasjen e dy civilizimeve.

Nese do e zgjidhje ti Sero, cilin qytet do zgjidhje kryeqytet te botes?
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 13:09   #19
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,668
Thanks: 1,183
Thanked 1,415 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Fotografite e bukura e tregojne zhvillimin e nje "kryeqyteti"?
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2012, 13:16   #20
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 34 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: OKB: Stambolli kryeqyteti i botės

Yea. Ne te njejten mase qe sasia e milionereve tregojne perparimin e nje shteti.
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur