Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-03-2013, 01:40   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)Kapuēi i bardhė qė shqiptarėt e quajnė plis, qeleshe ose qylah, i bėrė nga lesh deleje i shkelur, konsiderohet si kėsulė tradicionale e shqiptarėve. Pėr plisin ekzistojnė tek ne do gojėdhana nė lidhje me lashtėsinė dhe prejardhjen e tij. Nė lidhje me kėtė po sjellim ca shėnime tė shkurtra interesante.


Duke bėrė kėrkime rreth studimit tė zejes tė qeleshepunuesve (ose plistarėve) ndėr zejtarėt e Kosovės si dhe nė popull, kemi hasur nė ca gojėdhana interesante, qė meritojnė tė shėnohen.

Njė nga tregimet mė inteeresante ėshtė ai qė bėn fjalė dhe konfirmon se plisi i bardhė, kapuēi tradicional i shqiptarėve ėshtė trashėguar nga Ilirėt. Duke mos u bazuar nė dokumentat historiko-arkeologjike, por vetė nė kushtet e atėhershme ekonomike tė fiseve ilire, del e logjikshme qė kėto tregime tė kenė bazė reale. Fise tė ndryshme ilire merreshin me njėrėn nga degėt kryesore tė ekonomisė, me blegėtorinė. Kjo e vėrtetė e konfirmuar edhe nga tė dhėnat historike na bėn qė t'u besojmė edhe gojėdhanave popullore lidhur me plisin. Duke pasur lesh delesh nė sasira tė mjaftueshme, Ilirėt prej kėtij punonin veshjet e tyre, ku hyn edhe pjesa qė mbulon kokėn - kapuēi. Pothuaj tė gjitha pjesėt e veshjes nė tė kaluaren njerėzit i bėnin vetė nė shtėpi. Mė vonė shfaqen zejtarė profesionalė. Kėshtu qėndron puna edhe me punimin ose prodhimin e plisave.


Pirro i Epirit me qeleshe

Nė popull si dhe ndėr zejtarėt tanė qeleshepunues tė Kosovės dhe jashtė saj ekziston njė gojėdhanė shumė e vjetėr. Ajo thotė se kėtė zeje e solli nė Gjakovė njė plak, qė nė kohėrat e moēme ishte shpėrngulur nga Malėsia nė kėtė qytet. Kjo tregon qartas se nė kohėrat mė tė lashta, kapuēat punoheshin nga vetė anėtarėt e familjes porsi edhe pjesėt e tjera tė veshjes popullore tė pėrditshme (tirqtė, ndėrresat, mintanat, xhokat, japunxhat, gjurdiat, gėxofėt etj.).

Pėr lashtėsinė e kėaj zeje, respektivisht tė vetė plisit, dėshmon edhe emri i njė lloji tė tij qė shqiptarėt e quajnė vorri i Skėnderbegut. E dihet mirė se Gjergj Kastrioti Skėnderbeu vdiq mė 17 janar 1468. Qė nga vdekja e kėtij vigani, shqiptarėt filluan tė mbajnė njė kapuē tė njė forme tė posaēme, me fundin ose majen e trusur, tė thelluar nė formė varri. Ky tip kapuēi mund tė ishte i zi ose edhe i bardhė. I pėrngjet pjesės cilindrike tė kapelės moderne (u muar vesh pa rreth) por, siē u tha mė sipėr, me fund ose maje tė gropuar si varr nė drejtim nga prapa kah balli. Kėtė lloj plisi e mbajnė njerėz pak si mė pleq dhe mė seriozė nė qytete e fshatra. Sot pėrdoren fort rrallė, kurse nė shekujt e kaluar ka qenė shumė mė shpesh i pėrdorur.Isa Boletini

Tipi i plisit i quajtur me maje ka trajtė kupe me maje tė theksuar. Njė tip tjetėr me maje jo tė theksuar e quajnė i rrumbullakėt. Nė tė kaluaren kėta plisa ishin edhe mė tė gjatė, me maje mė tė theksuar, sepse punoheshin vetėm prej njė tasllaku (polle trekėndhshe), dhe kur i ngjiteshin skajet, kapuēi merrte trajtė barizani tė gjėrė. Kėtė lloj kapuēi mbanin pjesėtarėt e fisit ilir tė Dalmatėve. Kjo shihet nė njė pllakė guri nga Graduni, i cili ruhet nė Muzeumin arkeologjik nė Split. Kjo rrasė guri ka njė relief nė tė cilin shihen figurat e dy ushtarėve ilirė tė zėnė robė lufte nga ushtarėt romakė. Njėri nga kėta dy ilirė mban nė kokė njė kapuē qė pėr nga trajta ėshtė krejt i njėjtė me plisin tonė tė sotėm me maje tė theksuar (tė shihet Mihovil Abrani?: O predstavam Ilira na antiknim spomenicima. ?asopis za zgotovino in narodopisje, Maribor, let. XXXII, snop. 1-4, 1937:12,15).

Nė popull dhe tek zejtarėt qeleshepunues kemi dėgjuar dhe shėnuar njė tregim se nė Dibėr dhe rrethinė, nė tė kaluaren nuk mbaheshin plisat e rrafshtė si sot. Banorėt e kėsaj treve mbanin plisa tė tipit tė Kosovės. Mirėpo, rreth vitit 1832 Pashallllėku i Kosovės me nė krye Jashar Pashė Xhinollin ra nė konflikt me Dibrėn duke dashur ta zgjėrojė pashallėkun e tij. Me kėtė rast u bė njė betejė e rreptė. Jashar pashė Xhinolli, bir i Maliq pashė Xhinollit, me prejardhje nga Luma, i theu dhe i mundi dibranėt, ose siē thotė populli i shkeli. Qė prej kėsaj, gjoja, dibranėt mbakan plisa tė shkelun, d.m.th. tė rrafshtė, kurse kosovarėt si fitimtarė vazhduan ende tė mbanin plisa me maje.

Nė lidhje me lashtėsinė e plisit , ndėr shqiptarėt ekziston edhe njė gojdhanė tjetėr qė pėrcjellet brez pas brezi. Kjo gojdhanė tregon se nė Betejėn e Kosovės mė 1389 moren pjesė edhe shqiptarėt nga Kosova bashkė me mirditasit. Kėta, me kėtė rast, mbanin plisa tė bardhė po tė asaj trajte qė mbajnė edhe sot.

Nuk janė nė gjendje tė dijė e tė konfirmoj se a ka dhe ē'baza ka kallximi popullor se do klerikė katolikė, varėsisht nga rangu kierarkik, gjatė meshės nė kishė mbajnė kėsula tė bardha nė formė plisi tė shqiptarėve. Madje tė tillė i mban edhe vetė pontifiku katolik nė Romė, papa.

Ndoshta kjo traditė popullore mbėshtetet nė kėto fakte historike.

Dihet mirė se pas okupimit tė tokave ilire nė Ballkan, romakėt moren prej tyre shumė gjėra nga kultura materiale, duke pėrfshirė edhe pjesė tė ndryshme tė veshjeve popullore. Duket se njė lloj kėmishe ose pelerine, qė romakėt e quanin tunika (tunica) e moren nga fisi dalmat i ilirėve, sepse atė e quanin dalmatika (dalmatica). A ėshtė e mundur tė kenė pėrvetėsuar edhe kėsulėn e bardhe ilire? Mė vonė kjo veshje, duke pėsuar ndryshime, dalėngadalė doli nga pėrdorimi i pėrditshėm. Ajo u ruajt dhe qendroi duke u pėrdorur vetėm nė kishė katolike dhe ruhet edhe sot dhe ende quhet dalmatika. Hyn nė pėrdorim, veshet nga priftėrit vetėm gjatė meshės.

Nė krijimin e gojdhanės pėr kėsulėn e bardhė tė papės qė i pėrngjet plisit tonė tė rrumbullakėt (jo atij me maje tė theksuar), mund tė ketė ndihmuar edhe njė fakt tjetėr i njohur historik. Ky fakt ėshtė se nė fillim tė shekullit XVIII u zgjodh papė Klimenti XI, qė kishte prejardhje shqiptare, i fisit Kelmend. Me iniciativėn e tij, mė 1703 u mbajt njė konzilium i peshkopėve tė Shqipėrisė, ku u muar vendimi qė literatura kishtare tė pėrhapej nė gjuhėn shqipe.

Po t'i shtojmė tė gjitha kėtyre qė thamė mė sipėr se papėt me tė vėrtetė mbajnė kėsulė tė bardhė tė rrumbullakėt, shumė tė ngjashme me plisin shqiptar, atėherė na ėshtė plotėsisht e qartė se nga rrjedhin kėto tregime popullore.

burimi Thėnie pėr shqiptarėt
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 01:52   #2
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Kadmos me qelesheCitim:
Pamje nga: Romė, shfaqe rreth Iliadės nė Kolose, 2007, koka e Uliksit nga vila e Tiberios nė Sperlongė, shekulli II para Krishtit, Muzeu arkeologjik i Sperlongės


__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 01:55   #3
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Pamje nga Iliada, arkeologji, miti i Homerit

Pamja e : Romė, shfaqe rreth Iliadės nė Kolose, 2007, afresk nga Pompei, prodhimi i armėve tė Akilit, Muzeu Arkeologjik i Napolit
Citim:
Shtėpia e Menandros. Takimi i Priamit, Menelaut dhe Helenės nė pallatin mbretėror, ndėrsa Ajaksi ndjek Kasandrėn, qė mė kot kėrkon ndihmė tek Palladioni


http://ospitiweb.indire.it/~copc0001...o%20stile1.htm
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2013, 02:01   #4
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 640
Thanks: 236
Thanked 119 Times in 67 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 24
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Eshte totalisht shqiptare,e te gjithe viseve. Mbi te gjitha eshte pellazgjike. ketu me poshte o i menduar ke nje foto qe mbase i bie ne te kush eshte. eshte nje nga fotot me klasike te qeleshes ne antikitet (per mua),por ka edhe shume te tjera ku perendite jane mbajtese te saj.

Aleksandri i Madh

BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2013, 11:16   #5
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

HermesAkili dhe Odisea

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 19:38   #6
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,291
Thanks: 6,288
Thanked 4,833 Times in 1,979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BARAT Shiko postimin
Eshte totalisht shqiptare,e te gjithe viseve. Mbi te gjitha eshte pellazgjike. ketu me poshte o i menduar ke nje foto qe mbase i bie ne te kush eshte. eshte nje nga fotot me klasike te qeleshes ne antikitet (per mua),por ka edhe shume te tjera ku perendite jane mbajtese te saj.

Aleksandri i Madh

Poashtu nga Maqedonia - 'Ushtarake shqiptare'Veneroni henen e shtypur mbi plis ne te njejten menyre !
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 19:44   #7
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BARAT Shiko postimin
Eshte totalisht shqiptare,e te gjithe viseve. Mbi te gjitha eshte pellazgjike. ketu me poshte o i menduar ke nje foto qe mbase i bie ne te kush eshte. eshte nje nga fotot me klasike te qeleshes ne antikitet (per mua),por ka edhe shume te tjera ku perendite jane mbajtese te saj.

Aleksandri i Madh

Aleksandri apo Kastori/Pollux-i?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 19:45   #8
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,494
Thanks: 72
Thanked 394 Times in 230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2013, 20:24   #9
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,379
Thanks: 197
Thanked 167 Times in 126 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

serbet kapelen e mbajn ne form te vaxines ., shqiptaret paraqesin perkatsin fetare te e pa dhe te ber cynet.Po te mos ishte virani sdo ishte as vatani,,,lart e ngrejn shqiptaret,mendimi im.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 01:57   #10
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Poashtu nga Maqedonia - 'Ushtarake shqiptare'Veneroni henen e shtypur mbi plis ne te njejten menyre !
Socio, tjera pune nuk ke ti
Kjo eshte ushtri e xhon-turqve (per ma shqip u thone tradhtar te gjakut te vet).

Grupi, ushtaret ne foto jane nga Prespa;
shqiptar t'forte: turk elhamdurilah.
Na e kane felliq Plisin e bardhe me kokarde te turkise.

Mos me t'thane faqja e zeze e marrja teper, postoje edhe noj-nja tjeter aman.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 07:53   #11
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,291
Thanks: 6,288
Thanked 4,833 Times in 1,979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Socio, tjera pune nuk ke ti
Kjo eshte ushtri e xhon-turqve (per ma shqip u thone tradhtar te gjakut te vet).
Ajnej, e para, une kam paraqitur ketu nje element kulturor, ashtu sic edhe e kerkon tema, pa komente me orentime ideologjike apo politike.

E dyta, dhe pasi qe ti e solle politiken e kohes ketu, keta burra shqiptare ishin forca anti-imperialiste qe luftuan per Pavaresine e Shqiperise se bashku me forcat e Cerciz Topullit e shume shqiptareve te tjere nga rrethe te ndryshme te Shqiperise si: Shkupit, Prespes, Resnjės, tė Ohrit, tė Starovės, tė Dibrės, tė Elbasanit, tė Korēės etj. Keto forca e cliruan vendin me 1908 dhe menjehere u aktivizuan edhe ne sferen kulturore dhe kombetare shqiptare; shkollave shqipe, themelimin e alfabetit latin (mos harro Kongresi i manastirit u mbajt ne Maqedoni me 1908, nen keto forca) – si alfabet i vetėm i popullit shqiptar, pėr afirmimin e gjuhės shqipe e edhe shume kėrkesa tjera tė sferės kombėtare.

Eshte e vertete se ata fillimisht ishin me Xhon Turqit kunder Sulltanit, por u zhgenjyen shume shpejt prej Xhon Turqeve pasi Xhon Turqet nuk ju permbushen premtimet qe u kishin dhene shqiptareve per Pavaresine e Shqiperise. U dolen edhe me te zi se Imperialistet.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Grupi, ushtaret ne foto jane nga Prespa;
shqiptar t'forte: turk elhamdurilah.
Na e kane felliq Plisin e bardhe me kokarde te turkise.
Larg je Ajnej, ky eshte viti 1908, koha e revolucionit te nisur nga Shqiptaret ne Ballkan. Keta shqiptare ne foto luften e bene per Lirine dhe Pavaresine e Shqiperise !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
Mos me t'thane faqja e zeze e marrja teper, postoje edhe noj-nja tjeter aman.
S'ka kurrfare faqe te zeze ne ato rrethana historike te kohes.

Qe numeroj tane keto plisat ketu:Fausto Zonaro 1908
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 09:13   #12
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

u ngjall enver hodxhic
o jaran per cfare imperializmi e ki fjalen ?
po une kishe po bon hajgare se per qi cohesh jerem edhe mundohesh me e mbrojte ate blof qesharak nuk ma mirrte mendja.
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2013, 09:22   #13
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,291
Thanks: 6,288
Thanked 4,833 Times in 1,979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
u ngjall enver hodxhic ...
po une kishe po bon hajgare se per qi cohesh jerem edhe mundohesh me e mbrojte ate blof qesharak nuk ma mirrte mendja.
Jo, bre jaran, une nuk mbrojta kurrfare ''bllofi qesharak'' vec te qita n'binare, se ja nise pa ven ne ket teme mi thirre njerzine tradhtare ! normal si pasoje e mos-informimit te drejte ...


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ajnej Shiko postimin
o jaran per cfare imperializmi e ki fjalen ?
Imperializmin Osman de ... imperine osmane ... a ti noshta menove vec perenimi ka pas imperi ?!
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2013, 23:47   #14
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,291
Thanks: 6,288
Thanked 4,833 Times in 1,979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BARAT Shiko postimin
Eshte totalisht shqiptare,e te gjithe viseve. Mbi te gjitha eshte pellazgjike.
Natyrisht. Eshte i yni qe nga gjeneza.Mitologjikisht, eshte pjelle e Zeusit, shqiponjes qe na krijoi ne vezet e saj dhe na ngrohi deri sa qelen ato, e deri sa u lindem dhe u rritem si bije shqiponje, secili me nga nje pjese veze te thyer mbi koke, respektivisht me nga nje plis.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2013, 00:37   #15
Ajnej
Restaurator Orbis
 
Avatari i Ajnej
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Dardania Parva
Posts: 3,061
Thanks: 0
Thanked 37 Times in 33 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Ajnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėmAjnej i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

pash allahin a?
__________________
Aeneas Dardanus
Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...
Ajnej nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-07-2014, 21:43   #16
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,061
Thanks: 3,563
Thanked 4,380 Times in 2,061 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Poashtu nga Maqedonia - 'Ushtarake shqiptare'Veneroni henen e shtypur mbi plis ne te njejten menyre !

Kjo Uniforme ngjan/I afrohet me Uniformen/mes tek tema : FSK me uniforme Kombetare...

Ps....Dmth k'tu e paskan more idene/frymezimin pak a shume... se mora vesh a jane Turq apo Shqiptare k'to ne foto


-Histori dhe tradite te lashte lakmore ,ka Plisi...dicka vertet per tu krenuar
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-07-2014, 18:14   #17
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,291
Thanks: 6,288
Thanked 4,833 Times in 1,979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
... se mora vesh a jane Turq apo Shqiptare k'to ne foto
Po ty si te duken ?!'High Albania' 1908 Edith Durham
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-07-2014, 19:07   #18
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 10
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Kjo Uniforme ngjan/I afrohet me Uniformen/mes tek tema : FSK me uniforme Kombetare...

Ps....Dmth k'tu e paskan more idene/frymezimin pak a shume... se mora vesh a jane Turq apo Shqiptare k'to ne foto


-Histori dhe tradite te lashte lakmore ,ka Plisi...dicka vertet per tu krenuar
Pse??? Pse flet pa ia pasur as idenė se cka je duke thėnė?
Sot po tė rebelohesh dhe tė dalėsh nė rrugė me xhins/farmerka nuk tė bėnė ty kauboj ose le tė bėhemi modern dhe tė themi lopėvajzė. Kaēakėt e Azem Bejtės dhe Mihail Gramenos nuk ndaleshin tė mendonin se si tė visheshin para se tė dilnin kaēak, dilnin ashtu si ishin.


P.S. Dinė kush prejardhjen/domethėnien e fjalės plis?
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-07-2014, 19:31   #19
Socio
VIP
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 7,291
Thanks: 6,288
Thanked 4,833 Times in 1,979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Lashtėsia e kapeles sė bardhė - PLISIT (Qeleshes)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh Shiko postimin
. Kaēakėt e Azem Bejtės dhe Mihail Gramenos nuk ndaleshin tė mendonin se si tė visheshin para se tė dilnin kaēak, dilnin ashtu si ishin.
... dhe ashtu sic ishin ishin me veshje kombetare, te qepura nga duare te popullit, ne tradite te vecante te popullit. Tirqe kishin te gjithe. Me to luftuan, histori krijuan. Si te lartepermendurit, ashtu edhe Ise Boletini e Idriz Seferi e shume e shume heronje te tjere, sot te shpallur zyrtarisht 'heronje kombetare' nga te dy shtetet tona. Veshja kombetare e te cileve u njoh qe ne ate kohe edhe nga te huajt si veshje vendase ushtarake shqiptare dhe e cila sot krenarisht trashegohet me FSK - ne.

Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur