Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Arkeologji / Antropologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-07-2013, 09:40   #1
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 626
Thanks: 210
Thanked 106 Times in 61 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Topuzi i Herkulit, gjetur nė borsh, Sarandė

Stylized clava showing two inscriptions wherever these give Hercules from Borshi, near Saranda (Albania). Greek Civilization, 4th Century BC.

Image number:
Stylized clava showing two inscriptions wherever these give Hercules from Bprshi, near Saranda, Albania, Greek Civilization, 4th Century BC
Title:
De Agostini Picture Library / A. de Gregorio
Credit:
Stylized clava showing two inscriptions wherever these give Hercules from Bprshi, near Saranda (Albania). Greek Civilization, 4th Century BC.

Artwork-location: Tirana, Museo Archeologico
Description:
Horizontal

BARAT nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2013, 12:36   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,392
Thanks: 55
Thanked 322 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Topuzi i Herkulit, gjetur nė borsh, Sarandė

Interesante kjo. Sipas James Elmes, huri i Herkulit (nuk eshte topuz ky) ishte bere nga nje dege Ulliri.

Por ajo qe eshte edhe me cytese, eshte fakti se Tezeu ishte nje imitues i Herkulit, edhe ky i dyti me lekure luani dhe me hu. Jo vetem aq, po Tezeu eshte djale i Poseidonit, limani i te cilit eshte pikerisht ne zonen ku gjendej ky Topuz. Ngjura e Poseidonit eshte e kalter azzuro, sikur syte e Athenes, dhe emblem e Athines te themeluar nga Tezeus.



Bakus, Gotet Gjermanike dhe Dacianet po ashtu jane imemorializuar ne paletat/kolonen e Trajanit duke mbajtur hunj te ngjashem.

Kjo eshte e cudishtme, vertet e cuditshme.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-07-2013, 21:32   #3
baaroar
"<(@)>"
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 421
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 14
baaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyerbaaroar ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Topuzi i Herkulit, gjetur nė borsh, Sarandė

ZET, pa iu larguar shumė temės, po pėrmend dy tė dhėna interesante qė na vijnė nga kjo zonė.
- mali i Heremecit, kullotat e Heremecit
- mbishkrimi TERMON i gjetur nė Gjirin e Kakomesė
baaroar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2013, 03:33   #4
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,392
Thanks: 55
Thanked 322 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Topuzi i Herkulit, gjetur nė borsh, Sarandė

Po vendos nje kopje disi me te zmadhuar qe lejon mundesine e leximit te nje pjese te germave.

Citim:
'Stylized clava showing two inscriptions wherever these give Hercules from Bprshi, near Saranda, Albania, Greek Civilization, 4th Century BC'

Perkthimi eshte:
Citim:
'Hu i stilizuar qe paraqet dy mbishkrime te cilat e vendosin Herkulin nga Borshi prane Sarandes, Shqiperi, Civilizimi Grek, Shek. 4 para eres sone'.
Dicitura eshte ne nje anglishte shume te dobet. Kurse datimi eshte standard per cdo gjetje arkeologjike ne Shqiperi. Elita e arekeologeve boterore ka rene ne marreveshje qe asgje te mos datoje para shekullit 4 para eres sone.

A thua Herakle/Herkul te vije nga Huri? Huraku/ai qe mban hu? E mbase edhe Oracle/Oraculum origjina e se ciles fjale eshte e erret. Dihet vetem qe do te thote pergjigje nga Zoti. Apo mos donte te thonte instrumenti qe godiste dhe shkaktonte oshetimat e kambanoreve te Dodones?


ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-08-2013, 04:18   #5
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,392
Thanks: 55
Thanked 322 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Topuzi i Herkulit, gjetur nė borsh, Sarandė

Warrior (ku W/H jane digame) qe rrjedh nga Hercul, do duhet te origjinoje nga Hurior (mbajtes Huri) dhe ka mundesi edhe Husar qe ndonese ka marre kuptimin e nje kaloresi, mendohet qe vjen nga fjala serbe Husar, dhe kjo vete nga Corsaire (it). Prejardhja nga Corsair eshte e dyshimte per mendimin tim. Hur/ar ose Husar ka rrenje shqipe, Hurin.

Megjithekete, na duhet te verejme edhe vete etimologjine e Hur-it duke qene ky nje stap me nyje i nje peme. Ne dime vetem nje perendeshe te lidhur me drunin e pemes.

Interesant me duket fakti se sythat nga dalin gjethet/deget jane njelloj si per dardhen dhe figuren dhe me stapin qe eshte paraqitur ne figure. Pra mund te thuhet qe stapi i Herkulit eshte nga dru ulliri po aq sa edhe nga druri i dardhes.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-08-2013, 04:47   #6
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,392
Thanks: 55
Thanked 322 Times in 189 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Topuzi i Herkulit, gjetur nė borsh, Sarandė

Ne Encliklopedine Perthensis (universal) ne faqen 401 pervec permendjes se Alessio Lissus ne Turqine Europiane, lexojme nje paragraph tejet interesant per qytetin e perpcaktuar me saktesi te Alesia:

Citim:
"Alesia ne gjeografine e hershme quhej Alexia nga Livy dhe te tjeret; nje qytet ne Mandubii me popull Kelt te Galeve, i vendosur sipas Cezarit, ne nje koder shume te larte, ku themelet i lagen nga dy krahet prej dy lumenjve. Aq i lashte eshte qyteti, sa Diodor Siculus tregon se eshte ndertuar nga Herkuli/Herakles. Supozohet (vetem supozohet-shenim i Zet) te jete Alise ne dukaten e Burgonjes ne France!!!"
I hedhim nje veshtrim Lezhes:

Reliev fushor (Cila Lezhe? shiko Komnenen dhe komentin e fundit), i rrethuar nga veriu nga lumi Drin nga juglindja laguna e Vainit, nga perėndimi nga plazhi i Vainit ndėrsa nė lindje rrethohet nga qyteti i Lezhės.

Ana Komnena, nė shek. XII, e quan Lezhėn njė qytet te ngritur ne ajėr, qe mund te shihet nga te gjitha anėt.
Atje ka qenė Cezari, dhe po atje, Skėnderbeu, u kėrkoi besėn princėrve shqiptare.

Zbulimi mė i madh arkeologjik i epokės se bronzit, ėshtė gjetja e thesarit prej 120 sopata prej bronzi, shumica tė vogla, te tipit kelt dhe tė tjerat mė tė mėdha te tipit "dalmato-adriatikas". Ky thesar u gjet nė Torovica, 13 km nė veri tė Lezhės.

Nė fillimin e shek. VI. Kėshtjella e Lezhės ėshtė ne listėn e rindėrtimeve tė mėdha tė Perandorit ilir Justiniani i Madh dhe pėrmendet nė librin e Prokopitė te Qezarese.

Alexa eshte ne rrenje te emrit te Parisit te Trojes, Aleksandrit te Maqedonise, Pirrove te Aeacideve.
Lezha eshte jo larg vendbanimit te Galabreve/Galateve, nenfisit Dardan te cileve i atribuohen 2 qytetet te pallogaritura ne lashtesine e vet. Pra kemi nje konfuzion ketu te Galizmit te Burgonjes me “ate” te Dardanise.

Me se fundi, Herkuli stapi i cilit u gjet ne Borsh, bemat e cilit lidhen ngushte me Gerionin e Kastrines, Hylli biri i te cilit vendoset ne Thiamis/Chamis te Kaonise e cila do udhehiqet nga dera e Aecideve (Pirrove ose Aleksandrave) eshte me se ne vendin e duhur per te investuar ne nje qytet.


Eshtrat e Skenderbeut Iskanderit/Aleksandrit mendohet te jene varrosur ne Lezhe po ashtu.

Ka edhe nje mundesi tjeter, qe me duket me e afert se kjo me lart. Shkodra me kalane e saj ne ajer dhe dy lumnjte qe eshte quajtuar dikur Alexandria te jete ne fakt Alexa dhe jo Lezha. Eshte Shdodra ajo statutet e se ciles jane shkruar nga Aristoteli!!!
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur