Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore > Letėrsia Botėrore

Letėrsia Botėrore Diskutime rreth letėrsisė Botėrore .

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-02-2010, 00:04   #1
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,281
Thanks: 3,900
Thanked 1,908 Times in 815 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Rekomando libra te letersise se huaj !

Te dashur antare,
jeni te gjithe te ftuar te postoni ketu librat me te preferuar tuaj nder vite.Krahas titullit dhe autori, tregoni me pak fjale (pa thene fundin e tij ,se pastaj humb kurjoziteti )se per cfar ben fjale libri dhe se pse duhet ta lexojme patjeter.
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-02-2010, 15:10   #2
SubZ
A Legend Never Dies
 
Avatari i SubZ
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Underground
Posts: 745
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
SubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Rekomando librat te letersise se huaj !

Unė do t'i sugjeroja lexuesve tė kėtij forumi disa libra me autor Orhan Pamuk.

Titujt e librave dhe komentet mbi librin:

"Bora"

Mbi librin

Poeti i njohur turk, i cili prej vitesh jeton si emigrant nė Gjermani, kthehet nė atdhe. Ai rrugėton pėr nė verilindje tė vendit dhe mbėrrin nė qytetin kufitar Kars, dimrat e tė cilit janė tė acartė e tė akullt. Atje merr pėrsipėr tė vėzhgojė dhe analizojė zgjedhjet lokale dhe vetėvrasjet mes vajzave tė reja myslimane. Nė kushtet e njė rėnieje tė vazhdueshme bore, Ka kryqėzohet nėpėr rrugėt e qytetit tė Karsit, qė pėr shkak tė borės sė madhe izolohet pėr disa ditė nga pjesa tjetėr e botės.

Gjatė kėtyre ditėvei hyn nėpėr ēajtore, bare, shitore e vende ku do tė takojė njerėz tė shumtė, mes tė cilėve njė ish-oficer tė papunė dhe me ide tė ēuditshme, i cili nė pak ditė do t’ia ndryshojė fatit vetė qytetit, njė grup teatror shėtitės me synime tė dukshme politike dhe nė kėto udhėtakime do tė ndeshet edhe me liderin e fshehur dhe karizmatik tė islamistėve, Kaltrin. Ka bie shpeh nė situata tė rėnda dhe mbetet peng i gėnjeshtrave dhe theshethemeve, por gjatė qėndrimit tė tij nė hotelin “Karpallas”, qė drejtohet nga zotit Turgut dhe dy vajza re tij tė bukura, Ipeku dhe Kadifja, ai e ndjen se mund tė gjejė edhe lumturinė nė kėtė humbėtirė. Tek dashuria e tij hyjnore pėr Ipekun, ai do tė pėrpiqet tė kompensojė zinė qė i pjell ky mjedis i mbuluar nga bora e bardhė, e qė shpesh shkon deri nė kufijtė e absurdit.

“orhan pamuk ėshtė zėri qė nė kėrkim tė melankolisė sė trishtė tė qytetit tė tij tė lindjes, stambollit, zbuloi simbolet e reja tė pėrplasejes dhe gėrshetimit tė kulturave.”

"Unė jam e kuqja"

Mbi Librin

Njė grup i zgjedhur miniaturistėsh tė oborrit tė Sulltan Muratit III, janė ngarkuar tė pėrgatisin librin qė i plotpushtetshmi i Lindjes do t’ia bėjė dhuratė njė tė plotpushtetshmi nė Perėndim.

Libri duhet tė shprehė fuqinė e perandorisė dhe forcėn e miniaturės orientale pėr ta dhėnė atė. Gjithēka ėshtė diskrete, por nė punėn e drejtuar nga Enishte Efendi ka diēka ndryshe nga e zakonshmja e miniaturės sė asaj kohe, ajo po kėrkon tė ndryshojė, tė marrė detaje tė reja tė panjohura dhe t’u pėrqaset elementeve perėndimorė tė pikturimit, veēanėrisht tė Rilindjes italiane. Tė dyja format e artit janė tė arrira, tė dyja kahet janė perfekte. Ēfarė do tė zgjedhin palėt? Presioni, edhe fshehur, duket i madh. Ėshtė koha e njė fondamentalizmi tė dhunshėm. Fillon saga e kundėrshtisė sė heshtur, miniaturistėt vriten njėri pas tjetrin dhe tė tjerėt pas tyre janė tė kėrcėnuar. Simbolet e mbajnė dramėn gjer nė fund, bashkė me njė linjė dashurie tė Zezit dhe Shekures, personazhit mė fin tė romanit, qė mban peshėn e saj nė bartjen e kėtyre simbloleve.

Unė jam e kuqja ėshtė njė mister vrasjeje, por edhe njė meditim pėr dashurinė dhe dovotshmėrinė artistike. Orhan Pamuk nuk mban anė kur shkruan nėn presionin e tė dyja anėve, por mban qėndrim. Zėrat dhe kundėrzėrat e njerėzve dhe simboleve nė kėtė roman ikin dhe rikthehen vazhdimisht nė kompleksitetin e tyre, pėr tė provuar stilin dhe forcėn e njė shkrimtari si Orhan Pamuk.

Pėr ata qė nuk e njohin Orhan Pamuk, ėshtė fitues i ēmimit Nobel nė vitin 2006 pėr Letėrsin.
__________________
जीव हस अनुरज
Live Laugh Love
Jetė Qesh Dashuri
SubZ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2010, 16:20   #3
r00t
V.I.P
 
Avatari i r00t
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Monaco
Posts: 648
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
r00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentė
Re: Rekomando librat te letersise se huaj !

disa libra qe mund tju japin sadopak kenaqesi te gjith shkrimtaret sme kujtohen po ju jap ato qe me vin nder mend tani
disa jan romane disa jan tregime

Brezi i Humbur (Remark)
Boset e Dollarit
Bisha e Terbuar(Jack London)
20.000 lega net det(Jack London)
Rasputin
Beretat e gjelbera(Thomas Man)
Zemer(Edmono De Amicis)
Shtepia e shpirtrave(Isabel Aljende)
Dashuri Ne Kohe Te Koleres(Gabriel Garsia Marquez)
Amok(Stefan Cvajg)
Nils Holgersoni (Andersen)
__________________
Mė pranė njėri tjetrit
lidhuni.com
r00t nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2010, 10:58   #4
Ana
Super Anėtar
 
Avatari i Ana
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Somewhere far from home
Posts: 163
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Ana ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Rekomando librat te letersise se huaj !

Lord Of The Rings (Libri jo filmi) J.R.R Tolkien.
Of Mice And Men- John Steinbeck
The Scarlet Letter- Nathaniel Hawthorne
David Copperfield -Charles Dickens
Moby Dick -Herman Melville
Great Expectations- Charles Dickens
History of the Peloponesian War- Thucydides
Republic - Plato
Iliad - Homer
Odyssey- Homer
Histories- Herodotus
Gesta Fancorum- autor i panjohur shkruar nga vitet 1095-1105 Flet per Kryqezaten e pare.
The Prince -Nicolo Machiavelli
__________________
Love all, trust a few. Do wrong to none.

Non nobis, non nobis, Domine
Sed nomini tuo da gloriam.
Kinghts Templar
Ana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2010, 17:21   #5
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rekomando librat te letersise se huaj !

Nuk rekomandoj,por nji nga librat qe une e rilexoj me kenaqesi eshte
''Tolle Männer,, nga Olivia Goldsmith.
Behet fjale per nje shoqeri midis dy personazheve kryesore Tracie Higgins dhe Jon Delano.
E para nje femer e vetejdishme dhe pak egoiste.
I dyti nje djale i suksekshem ne profesion,por deshtak ne dashuri.
Derisa Tracie i jep leksion Jon si mashtrohen femrat!!!
Pa kuptuar ajo bie ne dashuri vete me shokun me te ngushte Jon por.....
Autorja eshte dhe libretisja e filmit: Klubi i shtrigave.
Me humor,shperthim edhe fantasi autorja tregon per sekretet dhe enderrat e cdo femre dhe mashkulli(relative kjo).
Eshte bestseller.
Nuk zhgenjeheni ta lexoni,FIKS.
klm
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2010, 13:56   #6
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,754
Thanks: 10,742
Thanked 5,942 Times in 4,024 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rekomando librat te letersise se huaj !

Michel Birbaek
.................................................. .........
Was mich fertig macht
ist nicht das leben
sondern die Tage
dazwichen.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Do te thote:
-----------------------
C'far me vdes
nuk eshte jeta,
por ditet e merzitshme
ne mes te jetes!
Pak a shume!!!!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 14:20   #7
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Rekomando librat te letersise se huaj !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Michel Birbaek
.................................................. .........
Was mich fertig macht
ist nicht das leben
sondern die Tage
dazwichen.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Do te thote:
-----------------------
C'far me vdes
nuk eshte jeta,
por ditet e merzitshme
ne mes te jetes!
Pak a shume!!!!
ate "e merzitshme" e nenkuptove ti.........
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 15:07   #8
mary
DELIRIO
 
Avatari i mary
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: diku ne univers
Posts: 1,018
Thanks: 0
Thanked 9 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
mary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėmmary i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rekomando librat te letersise se huaj !

per ke di te lexoje italisht jane dy libra te margaret mazzantinit qe me pelqejne shume dhe ja vlen te lexohen
Non ti muovere
dhe
Venuto al mondo..
__________________
I'm never gonna say i'm sorry for the essence of my soul
mary nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 15:50   #9
the admiral
V.I.P
 
Avatari i the admiral
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Europe
Posts: 1,380
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
the admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentėthe admiral ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Rekomando librat te letersise se huaj !

une ne 2010 kam lexuar dy romane te nje shkrimtari spanjoll qe quhet ildefonso falcones.
dy romane te mrekullueshme. njeri me i bukur se tjetri.
jane pak te gjate, por ia vlene vertete te lexohen...
mendoj se nuk jane perkthyer akoma ne shqip.

- "katedralja e detit" dale ne vitin 2007 ka 642 faqe.
- "dora e fatimas" dale ne vitin 2010 ka 911 faqe.
the admiral nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 16:26   #10
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Posts: 1,296
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
HELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Rekomando librat te letersise se huaj !

Shkrimtari eshte Umberto Eco edhe libri qe po lexoj quhet
Il pendolo di Foucault me duket se ne anglisht eshte Foucault's Pendulum
deri tani po me duket nje liber me nje shkrim te veshtire po njekohesish shume terheqes.....


libri i tij i pare qe kam lexuaj ka qene ai me titullin EMERI I TRENDAFILIT


paraqet misterin e nje vrasjeje te ndodhur ne nje manastir ne itali
eshte nje liber i madh 666 faqe deri sa te lexosh 100 faqet e para te duket pak i ngatruar me pas nuk do te ndalosh ta lexosh
__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 16:45   #11
Morrison
V.I.P
 
Avatari i Morrison
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: me kembe ne toke
Posts: 712
Thanks: 9
Thanked 10 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Morrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėmMorrison i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rekomando librat te letersise se huaj !

Viktor Ygo - "Les Miserables"

Ngjarja zhvillohet ne shekullin e 19-te fill pas revolucionit francez dhe flet per jeten e nje ish krimineli i kerkuar nga organet e shtetit per arrasitje nga burgu qe kthehet ne njeri te shenjte dhe per perpjekjet qe ben ai per te ndihmuar njerezit e varfer dhe per te shpetuar shpirtin e tij nga mekatet e mepareshme. "Les Miserables" eshte nje nga kryeveprat boterore e shkruar nga Viktor Ygo (26 shkurt 1802 – 22 maj 1885). Autorit iu deshen plot 17 vjet qe te shkruante vepren e tij me te madhe te cilen e perfundoi ne vitin 1862.

Personalisht i keshilloj cdo antari qe eshte lexues i librave qe ta pasuroj bagazhin e tij me kte veper e cila ndikon thelle ne kalitjen e shpirtit dhe te perceptimit te se mires dhe te keqes.

Ps: Mundohuni qe te gjeni nje perkthim sa me te mire sepse vepra ka shume perkthime ne te gjitha gjuhet e botes, por qe shpesh here e perkthyer formalisht per shkak te permbajtjes se saj shume te pasur me fjale dhe shprehje artistike.
Morrison nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 16:58   #12
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 8,026
Thanks: 1,705
Thanked 1,490 Times in 566 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rekomando librat te letersise se huaj !

nga librat ma te mira qe i kam lexuar prej shkrimtarve te huaj jan nga shkrimtari Gjerman Hermann Hesse , Siddhartha ( Sidarta ) dhe Der Steppenwolf ( Ujku i Stepeve )
po ashtu edhe nga shkrimtari Amerikan Irving Stone - Lust for Life ( Etje per jetė ) ; ky liber asht edhe ne gjuhen Shqipe
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-02-2011, 20:11   #13
Alb
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tirane
Posts: 231
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Alb do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Nje nga librat e autoreve te huaj qe do u rekomandoja eshte

Zhyl Vern - DY VJET PUSHIME

Mbi librin
Kategoria : Roman
pershkrimi
Djemtė e njė kolegji neozelandez qė gjenden tė vetėm nė bordin e anijes Slougi -pėrfundojnė, pėr shkak tė njė shtrėngate nė Oqeanin Paqėsor, nė njė ishull tė shkretė ku do tė qėndrojnė dy vjet... pėr pushime tė detyruara!Njė libėr aventurash, me personazhe tė spikatura.

Une e kam lexuar shume vjet me pare rreth 6 a 7 vite me pare dhe me ka bere me te vertet pershtypje
__________________

Live Your Life With No Regrets.
Alb nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 13:01   #14
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 14
Askushi ka mbyllur reputacionin
Rekomando libra tė letėrsisė sė huaj !

Autori qė mė pėlqen mė shumė nga tė gjithė dhe qė ua rekomandoj kėtu atyre qė pėlqejnė letėrsinė e vėrtetė, ku klasikja ka brenda modernen dhe gjuhėn e pėrrallave, ka brenda gjithė rrymat letrare (qė mbarojnė me -izma), e qė do tė dilnin mė vonė po nga ky burim (autor) ėshtė:
NKOLAJ GOGOL

Libri i tij me tregime e novela si: Manteli; Hunda; Portreti; Shėnimet e njė tė ēmenduri; Nevski Prospekt; (novela, me shqipėrimin mjeshtėror e sipėror tė Mitrush Kutelit).
tregim: Kukudhi; Taras Bulba; Panairi i Soroēinit; etj. (Shqipėruar po mjeshtėrisht nga Bujar Doko).

Pastaj mund tė pėrmend shumė:

Don Kishoti i Mances i Servantesit (shqiperoi mrekullisht librin I, Fan Noli)
Shvejku i Jorosllav Hashekut
Tre shoket i Remarkut
Njeqind vjet vetmi; Kolonelit s'ka kush t'i shkruaj; Gjethurinat; Dashuri ne koherat e koleres; Kujtim kurvash te trishta; Kronike e nje vdekjeje te paralajmeruar; Histori ne paskuinte; te G.G.Markezit (si dhe tregime)
Zhozef Fushe i Cvajkut
Luixhi Pirandelo - tregime
Leonardo Shasha.
Takesi Kaiko - Mbreti Lakuriq
Hajnrih Bel - Ku ishe ti Adam; Kthimi ne shtepi; Me syrin e nje kllouni;
Henrik Ibsen - Per Gynt dhe Hijet (drama)
Shekspiri - Jul Qesari (Shqiperim i magjishem i Nolit)
El Morgan - Ylli i gjeneralit
Kostas Varnalis - Ditari i Penelopes
Paulo Koelho - Mali i Peste
Kafka - Procesi (roman)
Tregime novela te Gorkit.
Novela te Dostojevskit (+romane)
tregime te O'Henrit
Tregime te O'Hares
Tregime te Buxatit.
Tregime te Kafkes.
Lulet e molles te Golsuorthit
Tregime e novela te Cehovit.
Lufta dhe Paqja te Tolstoit.
Dekameroni te Bokacios.
Iliada, Odisea te Homerit


E shume te tjera, po keto m'u kujtuan tashi...
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 13:52   #15
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Pershendetje Andi!Edhe Per Gyntin e paske lexuar drame e bukur.

Une do ju keshilloja "Vuajtjet e djaloshit Verter (Gete)

Vilet e zemerimit (Stainbek)

Mefisto (Man i biri)

Novelat e Cvajgut,Bukinisti Mendel,Amoku,Leter nga nje e panjohur,Novela e shahut.

Lolita(Nabokov)

Pianistja(Jelinek)

Sinuhe Egjiptiani (Valtari)
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 15:36   #16
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,319
Thanks: 0
Thanked 2,455 Times in 1,424 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Citim:
Novelat e Cvajgut,Bukinisti Mendel,Amoku,Leter nga nje e panjohur,Novela e shahut.
Sa inat me vjen qe i kam lexuar kur isha akoma e papjekur per t'i kuptuar.

Nga ata qe s'jane permendur: Portreti i Dorian Gray (Wilde), '93 (Hygo), Shenime nga shtepia e te vdekurve ( Dostojevski).
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 17:48   #17
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 10,443
Thanks: 0
Thanked 14 Times in 14 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 67
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Po ku je me cupe se u bere per tu puthur..te jap fjalen se do ta lexoj portretin e Dorian Gray,gjithashtu te keshilloj dhe ty ti rikthehesh edhe nje here Cvajgut tani qe ke fituar pjekurine

Me behet qefi qe pata mundesine te te shoh serish!
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 19:53   #18
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,319
Thanks: 0
Thanked 2,455 Times in 1,424 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Ne fakt duhet t'i rishfletoj edhe njehere novelat e Cvajgut. Do e bej kur te iki ne shtepine time. Portretin e kam dhuruar te pakten kater here. Jane ato romane qe, lexuar ne momentin e duhur, bejne revolucion te brendshem.

Shoku tanku, kenaqesi edhe per mua te te rishoh.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2012, 01:19   #19
kreksi
Metropolis
 
Avatari i kreksi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Vendndodhja: France.
Posts: 1,648
Thanks: 26
Thanked 14 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
kreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėmkreksi ėshtė njė fener i lavdishėm
Pėrgjigje e: Rekomando libra te letersise se huaj !

Pėr ata qė adhurojnė letėrsinė franceze, ju rekomandoj; "Samarkande" nga autori Amin Maluf...."Samarkanda, faqja mė e bukur qė ndonjėherė toka e ktheu kah dielli..."...
__________________
Nga Arsimimi lind madhėshtia e njė kombi ! (Akademia f.)
kreksi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2012, 18:04   #20
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 10,319
Thanks: 0
Thanked 2,455 Times in 1,424 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 188
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Rekomando librat te letersise se huaj !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ana Shiko postimin
History of the Peloponesian War- Thucydides
Per ata qe jane te apasionuar me historine, e keshilloj edhe une Luften e Peloponezit. Eshte e veshtire te shpetojne analogjite me Luften e Ftohte.
__________________
Festina lente!
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur