Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 01-09-2013, 23:07   #1
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3 nentorit

Mulaku kandidat i PDK-sė pėr Vushtrrinė

Veriu 01/09/2013/ 22:42 -
Dega e Partisė Demokratike tė Kosovės nė Vushtrri ka vendosur qė Kryetarin e tanishėm tė Vushtrrisė, Bajram Mulakun, ta kandidoj pėr kryetar komune nė zgjedhjet qė do tė mbahen me 3 nėntor, bėjnė tė ditur burime tė “Veriu.info” nga PDK-ja.

Nė kėtė takim tė Kryesisė sė Degės, qė ka pėrfunduar rreth orės 22:00, ku ishte i pranishėm edhe Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, njėherėsh Kryetar i PDK-sė, ėshtė marrė vendim qė kjo parti ta kandidoj pėr herė tė tretė Mulakun pėr kryetar komune.

Bajram Mulaku nga dy palė zgjedhjet e fundit lokale ka dalė fitues, e qė nėse e fiton edhe kėsaj radhe, do tė jetė mandati i tretė i tij si Kryetar i Komunės sė Vushtrrisė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2013, 23:09   #2
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PDK profilizohet si parti e Qendrės sė DjathtėMustafa kandidat i PDK-sė pėr Gjilanin

Veriu 01/09/2013/ 18:39 -

Partia Demokratike e Kosovės, pritet qė tė hėnėn (nesėr) tė zyrtarizojė Qemajl Mustafėn, si kandidat tė kėsaj partie nė garėn pėr zgjedhjet lokale nė komunėn e Gjilanit.

Burime tė ORAinfo bėjnė tė ditur se kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi, ėshtė pajtuar qė Mustafa tė jetė kandidat i PDK-sė pėr komunėn e Gjilanit, edhe pse i preferuari i Thaēit pėr kėtė garė ishte deputeti Zenun Pajaziti, i zgjedhur kohėve tė fundit kryetar i degės sė kėsaj parti nė kėtė komunė.

“Thaēi ėshtė shprehur qartė se nuk dėshiron ta humbė Gjilanin dhe fitorėn nė kėtė komunė e ka tė sigurt vetėm nėse Qemajl Mustafa ėshtė kandidatė i PDK-sė”, ka thėnė pėr ORAinfo ky burim i afėrt me zhvillimet.

Sipas tė njėjtit burim, lideri i PDK-sė, pritet qė tė hėnėn ta zyrtarizojė kandidaturėn e Mustafės pėr kryetar tė Gjilanit.

Tė martėn ėshtė afati i fundit kur partitė politike duhet t’i dorėzojnė nė KQZ emrat e kandidatėve pėr kryetar komunash pėr zgjedhjet lokale tė 3 nėntorit.

PDK-ja ende nuk i ka zyrtarizuar kandidatėt e saj nė komunat kryesore tė Kosovės.

Prishtina, Prizreni, Gjilani, Mitrovica dhe Peja, janė disa nga komunat pėr tė cilat partia e Hashim Thaēit vazhdon t’i mbajtė tė fshehtė emrat e kandidatėve.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2013, 23:53   #3
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3Shukri Buja kandidat pėr Lipjan
22.08.2013 | 16:12
Partia Demokratike e Kosovės (PDK), nesėr do ta kandidojė Shukri Bujėn pėr kryetar tė Komunės sė Lipjanit, nė zgjedhjet lokale tė 3 nėntorit. Lajmin e ka konfirmuar pėr “Epokėn e re” njė burim brenda PDK-sė.
Partia Demokratike e Kosovės, deri mė tani i ka zyrtarizuar dy kandidatė pėr kryetarė komunash, Idriz Vehapin pėr Rahovec dhe Ramė Vatajn pėr Therandė, kurse sot PDK-ja do ta nominojė edhe Agim Aliun pėr kryetar tė Komunės sė Ferizajt.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-09-2013, 23:58   #4
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3Edhe zyrtarisht tė shtunėn, Kryesia e degės sė Partisė Demokratike tė Kosovės,(PDK), nė Besianė, nė mėnyrė unanime i ka dhėnė besimin, Naim Fetahut duke e nominuar atė pėr kryetar tė komunės sė Besianės pėr zgjedhjet lokale tė 3 nėntorit 2013.Kryesia e degės sė Partisė Demokratike tė Kosovės,(PDK), nė Besianė, nė mėnyrė unanime i ka dhėnė besimin, Naim Fetahut duke e nominuar atė pėr kryetar tė komunės sė Besianės pėr zgjedhjet lokale tė 3 nėntorit 2013. Vendimi pėr nominim ka ardhur pas diskutimeve dhe konsultimeve me tė gjitha strukturat e degės sė PDK-sė, nė Llap, si dhe kreut tė PDK-sė, nga niveli Qėndror I PDK-sė.Naim Fetahu aktualisht ėshtė zėvendėsministėr i Ministrisė sė Financave nė Qeverinė e Republikės sė Kosovės.Ndonėse Fetahu ishte mė heret edhe zėvendėsministėr i Shėndetėsisė, si dhe zėvendėsministėr i Administratės Publike,si dhe pėr disa vite ishte drejtor i pėrgjithshėm i Administratės Tatimore tė Kosovės, (ATK), si dhe ligjerues i disa lėndėve nėpėr disa kolegje. Naim Fetahu, ėshtė njėri prej themeluesėve tė PDK-sė, edhe nė nivel qendror ngase ai qė nga fillimi ka qenė anėtar i Kėshillit tė pėrgjithshėm drejtues nė nivelin Qėndror tė PDK-sė, si dhe themelues i degės sė PDK-sė, nė Llap dhe kryetar i degės sė PDK-sė, nė Besianė, nė periudhėn 1999-2005, ndėrsa tani ėshtė nėnkryetar i degės sė PDK-sė, nė Besianė.Fetahu, ėshtė Magjistėr i Shkencave Ekonomike, diplomuar nė Universitetin e Prishtinės nė vitin 2008, ku ka mbaruar edhe studimet universitare nė vitin 1995.Fetahu ėshtė pranė Doktoratit nė Universitetin Europian nė Tiranė nga viti 2011.Fetahu, pėr disa mandate ka qenė edhe shef i grupit parlamentar tė PDK-sė, nė asamblen komunale tė Besianės. Pėrveq karrierės sė bujshme politike, Naim Fetahu shquhet edhe pėr vyrtyte njerėzore e vlera kombėtare. Naim Fetahu, qė nga shpėrthimi i luftės sė armatosur nė Kosovė ishte pjesėtar aktivė i Ushtrisė Ēlirimtare, UĒK-sė, tė ZOLL-it, duke dhėnė kontribut tė jashtėzakonshėm

PDK i uron shum sukses kandidatit tė nominuar pėr kryetar nė zgjedhjet e tre nėntorit duke besuar nė njė fitore bindėse tė tij.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:04   #5
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3


Spahiu garon i pavarur pėr Mitrovicėn

01.09.2013 | 17:00
Nexhmedin Spahiu do t’i matė forcat si i pavarur pėr kryetar tė Komunės sė Mitrovicės, nė zgjedhjet e nėntorit tė kėtij viti.
Politikologu Nexhmedin Spahiu ėshtė zgjedhur kandidat i subjektit zgjedhor “Tė pavarurit e Mitrovicės”, pėr tė garuar pėr kryetar tė kėsaj komune nė zgjedhjet e 3 nėntorit. Lajmin e ka konfirmuar vetė Spahiu, tė dielėn gjatė njė konference me gazetarė. Ai ka hedhur akuza tė rėnda nė adresė tė pushtetit lokal, duke thėnė se ėshtė shndėrruar nė regjim, i cili e ka ngulfatur demokracinė. “Kjo zaten mė ka shtyrė tė kandidoj pėr kryetar tė Mitrovicės bashkė me njerėzit mė tė guximshėm dhe mė tė ndershėm tė kėtij qyteti, qė ta sfidojmė kėtė situatė”, ka deklaruar Spahiu.
Nexhmendin Spahiu nė zgjedhjet e kaluara ka qenė kandidat i AKR-sė pėr kryetar tė Komunės sė Mitrovicės, i cili ishte mundur nė balotazh nga Avni Kastrati i PDK-sė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:07   #6
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3SUKSESI VAZHDON.....

Sokol Bashota serish do tė jetė Kryetari i Komunes se Klinės edhe per 4 vitet e ardhshme.
Struktura udhėheqese e PDK-sė ne Klinė te mbajtur 19/08/2013 e kan nominuar Bashoten Kandidat per kryetar Komune.
Sokol Bashota ėshtė kryetar i deges se PDK-sė ne Klinė dhe kryetar i Komunės ne mandatin e dytė qevėrises, dhe pa dyshim do ta fiton mandatin e tretė.

ju njoftojmė se neser me 21/08/2013 nė Klinė dotė qendroi Lideri i PDK-sė Hashim Thaēi me bashkėpuntor ku do te takohet me strukturat e partisė dhe simpatizantė te shumtė te PDK-sė, per ta zyrtarizuar z.Bashota per kryetar.

Takimi mbahet nė Hotel Nora rreth ores 16:00 Jeni te mirseardhur.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:08   #7
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3Valon Murati, kandidat i LB - sė pėr kryetar tė Prishtinės

Publikuar/modifikuar 01/09/2013 13:18:00


Lėvizja pėr Bashkim ka nominuar Valon Muratin kandidat pėr kryetar tė Prishtinės.

Me kėtė rast, Murati ka thėnė ata janė shpresa pėr Prishtinėn. "Prishtina e sotme ėshtė Prishtinė e kaosit, e papėrgjegjėsisė, ku ėshtė zbehur ndjenja e komunitetit dhe solidaritetit", ka thėnė Murati, ndėrsa kryetari i Lėvizjes pėr Bashkim, Avni Klinaku ka thėnė se Lėvizja e Bashkuar nė Prishtinė ka zgjedhur kandidatin mė tė mirė pėr tė udhėhequr me kryeqytetin e vendit.

Lėvizja pėr Bashkim, po sot, ka prezantuar edhe kandidatėt pėr Asamblenė komunale tė Prishtinės
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:10   #8
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3Kryesia e Degės sė PDK-sė nė Ferizaj ka propozuar Agim ALIUN, kryetarin aktual, pėr kandidat tė kėsaj komune.

Kandidatura e Aliut ėshtė votuar unanimisht. Pėrurimi solemn do tė bėhet tė enjten (mė 22 gusht) nė orėn 17:00 nė Teatrin e Ferizajt, ku do tė marrė pjesė edhe kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi.

PDK i uron shumė suksese kryetarit ALIU, jemi tė bindur thellė se Kryetari Aliu do tė fitoj bindshėm. Urime!!!

Biografia

U lind mė 10 Qershor 1971 nė fshatin Balaj, Komuna e Ferizajt. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen, gjimnazin nė Ferizaj. Ka mbaruar studimet nė Fakultetin Juridik tė Prishtinės nė Prishtinė dhe vijon studimet Master nė Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės nė Prishtinė. Po ashtu ka studiuar nė Fakultetin e Mjekėsisė nė Prishtinė.
I rritur nė njė familje me traditė tė atdhedashurisė qysh i ri ka vepruar nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare. Pėr shkak tė aktivitetit politik-atdhetar, nė vitin 1993, ėshtė keqtrajtuar nga pushtuesi serb, bashkė me motrėn e tij, Sanije, e cila ka bėrė dy herė burgun politik. Gjatė luftės ka qenė i rreshtuar nė radhėt e UĒK-sė.
Njėri ndėr themeluesit e Degės sė Partisė Demokratike tė Kosovės nė Ferizaj, Kryetar i Degės sė Rinisė Demokratike tė Kosovės nė Ferizaj, 2001-2003, anėtar i Kryesisė sė PDK-sė nė Ferizaj qė nga viti 2001 dhe aktualisht, Nėnkryetar i Degės sė PDK-sė nė Ferizaj.
Anėtar i Kuvendit tė Komunės nė tė gjitha legjislacionet e pas luftės, pra prej vitit 2000-2009, nė legjislacionin 2007-2009 ka qenė Kryesues i Kuvendit tė Komunės sė Ferizajt. Ndėrsa nė mandatin legjislativ 2009-2013 ėshtė rizgjedhur Kryesues i Kuvendit tė Komunės sė Ferizajt, i pėrkrahur nga tė gjitha grupet parlamentare tė pėrfaqėsuara nė Kuvendin e Komunės sė Ferizajt.
Nė vitin 2012 ndėrprenė mandatin e Kryesuesit tė Kuvendit tė Komunės, duke u zgjedhur Kryetar i Komunės sė Ferizajt nė zgjedhjet e 28 majit.
Ėshtė i martuar, baba i njė fėmije.
Foto: Kryesia e Degės sė PDK-sė nė Ferizaj ka propozuar Agim ALIUN, kryetarin aktual, pėr kandidat tė kėsaj komune. Kandidatura e Aliut ėshtė votuar unanimisht. Pėrurimi solemn do tė bėhet tė enjten (mė 22 gusht) nė orėn 17:00 nė Teatrin e Ferizajt, ku do tė marrė pjesė edhe kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi. PDK i uron shumė suksese kryetarit ALIU, jemi tė bindur thellė se Kryetari Aliu do tė fitoj bindshėm. Urime!!! Biografia U lind mė 10 Qershor 1971 nė fshatin Balaj, Komuna e Ferizajt. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen, gjimnazin nė Ferizaj. Ka mbaruar studimet nė Fakultetin Juridik tė Prishtinės nė Prishtinė dhe vijon studimet Master nė Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Prishtinės nė Prishtinė. Po ashtu ka studiuar nė Fakultetin e Mjekėsisė nė Prishtinė. I rritur nė njė familje me traditė tė atdhedashurisė qysh i ri ka vepruar nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare. Pėr shkak tė aktivitetit politik-atdhetar, nė vitin 1993, ėshtė keqtrajtuar nga pushtuesi serb, bashkė me motrėn e tij, Sanije, e cila ka bėrė dy herė burgun politik. Gjatė luftės ka qenė i rreshtuar nė radhėt e UĒK-sė. Njėri ndėr themeluesit e Degės sė Partisė Demokratike tė Kosovės nė Ferizaj, Kryetar i Degės sė Rinisė Demokratike tė Kosovės nė Ferizaj, 2001-2003, anėtar i Kryesisė sė PDK-sė nė Ferizaj qė nga viti 2001 dhe aktualisht, Nėnkryetar i Degės sė PDK-sė nė Ferizaj. Anėtar i Kuvendit tė Komunės nė tė gjitha legjislacionet e pas luftės, pra prej vitit 2000-2009, nė legjislacionin 2007-2009 ka qenė Kryesues i Kuvendit tė Komunės sė Ferizajt. Ndėrsa nė mandatin legjislativ 2009-2013 ėshtė rizgjedhur Kryesues i Kuvendit tė Komunės sė Ferizajt, i pėrkrahur nga tė gjitha grupet parlamentare tė pėrfaqėsuara nė Kuvendin e Komunės sė Ferizajt. Nė vitin 2012 ndėrprenė mandatin e Kryesuesit tė Kuvendit tė Komunės, duke u zgjedhur Kryetar i Komunės sė Ferizajt nė zgjedhjet e 28 majit. Ėshtė i martuar, baba i njė fėmije.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:12   #9
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3
Eqrem Kryeziu kandidat I LDK-sė pėr Prizren

Eqrem Kryeziu do tė jetė kandidat i LDK-sė pėr kryetar tė Komunės sė Prizrenit. “Nė mbledhjen e mbajtur sot, Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės ka vijuar diskutimet pėr nominimet e kandidatėve pėr kryetarė komunash dhe pėr listat e kandidatėve pėr asambletė komunale.

Pas diskutimeve tė zhvilluara nė terren, si dhe nė bazė tė propozimit tė degės, Kryesia e LDK-sė, nė mėnyrė unanime, vendosi qė prof. dr. Eqrem Kryeziu tė jetė kandidat i Lidhjes Demokratike tė Kosovės pėr kryetar tė Komunės.

Kryesia e LDK-sė po ashtu ka formuar ekipet punuese, tė cilat do tė bashkėpunojnė me degėt pėr tė identifikuar edhe kandidatėt e tjerė pėr kryetarė komunash nė degėt e tjera.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:20   #10
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3Kryesia e Degės sė PDK-sė nė Therandė unanimisht sot ka nominuar Prof.Dr. Ramė VATAJ pėr Kryetar tė ardhshėm tė Therandės.

Prof. Dr. Ramė VATAJ vie nga njė familje e shquar patriotike e cila pėr lirinė e Kosovės ka dhėnė njė kontribut tė ēmuar. Profesori Ramė Vataj, ėshtė vėllau i Heroit Fadil Vataj.

PDK i uron shumė suksese profesorit tė nderuar. Kemi bindje se ai do tė korrė fitore tė madhe pėrballė eksponentėve politikė.

Biografia
I lindur mė 24.04.1967 nė Sallagrazhdė
I martuar

Arsimimi

Doktor i shkencave tė kimisė (2000-2004, nė Universite de Haute-Alsace, Mulhouse, Francė)
Diploma e studimeve tė thelluara (1999-2000, UHA, Mulhouse, Francė), 1986-1990-Fakulteti i Shkencave Matematiko-Natyrore, Departamenti i Kimisė, Universiteti i Prishtinės

Aktivitete dhe funksione, tė tanishme apo paraprake
1991-Profesor nė shkollėn e mesme “Jeta e Re’- Therandė 1992- Asistent nė FSHMN, Departamenti i Kimisė, UP (deri mė 1999) 2004-2006 – Bashkėpunėtor hulumtues dhe arsimor nė Universite de Haute-Alsace, Mulhouse, Francė 2006 – Profesor nė Universitetin e Prishtinės

Gjuhė tjetėr pėrveē amtares
Gjuhė frėnge (shkrim-lexim), shumė mirė
Gjuhė angleze (niveli i kėnaqshėm)
Gjuhė serbe dhe kroate - mirė

Adresa
Sallagrazhdė, Therandė
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:23   #11
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3


Prof. Dr. Idriz VEHAPI kandidat pėr kryetar tė Rahovecit
Kryesia e Degės sė PDK-sė nė Rahovec, sot unanimisht ka nominuar Prof. Dr. Idriz VEHAPI pėr kryetar tė Rahovecit nė zgjedhjet komunale tė 3 nėntorit. PDK ėshtė e bindur se kandidatura e z. Vehapi do ta risjellė pėrsėri Rahovecin nė qeverisje tė PDK-sė.

Urime fitorja Profesor!!!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:27   #12
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3
Donika Kada Bujupi, kandidate e AAK-sė, pėr kryetare tė Komunės sė Istogut

30.05.2013 | 19:00

Prishtinė, 30 maj 2013 - Kryetari i Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, mbajti konferencė pėr media me rastin e nominimit tė kandidates sė AAK-sė pėr kryetare tė Komunės sė Istogut. Nė konferencė morėn pjesė e gjithė udhėheqja mė e lartė e degės sė AAK-sė. E nominuara pėr kryetare tč Komunės sė Istogut ėshtė Donika Kada Bujupi.

Kėtė nominim Haradinaj e cilėsoi si njė ngjarje tė veēantė politike, e cila do tė shėnohet nė historinė e politikbėrjes pėr gjininė qė pėrfaqėson Kada Bujupi.

Platforma e saj gjatė mandatit 4 vjeēare si udhėheqėse e Komunės sė Istogut, ėshtė sjellja e ndryshimeve dhe energjive tė reja, si dhe zgjedhja e problemeve tė shumta qė kanė qytetarėt.

Kada Bujupi tha se nė fokus e ka bartjen nė Komunėn e Istogut, tė tė gjithė kapitalit politik 10 vjeēar, tė ndėrtuar, nė zhvillimin ekonomik, nė theks tė veēantė nė 2 sektorė qė sipas saj janė larg zhvillimit, si ai i bujqėsisė dhe malor. Gjithashtu si prioritet i saj ėshtė zhvillimi social dhe nė veēanti, theksi bie mbi gratė tė cilat janė tė margjinalizuara.

Pas qeverisjes pasive tė tė gjitha partive politike, ne do e bėjmė njė qeverisje dinamike, me ide tė reja qė do e qojnė vendin nė zhvillim ekonomik, shtoi Kada Bujupi.

Ajo ftoi qytetarėt e Komunės sė Istogut tė bashkohen nė vizionin e AAK-sė dhe tė festojnė sepse me mandatin e saj katėr vjeēar do plotėsohen kėrkesat e tyre dhe me pėrkrahjen e pėrbashkėt do bėhen pjesė e njė zhvillimi.

Gjatė konferencės, Haradinaj i pyetur nga gazetarėt, pėr ngarkimin (sondazhin ) e AAK-sė si parti e katėrt nga OJQ-tė, ai u pėrgjigj se "na i kanė ndėrrua vendet me partinė e parė", ku shtoi se sondazhi mė i mirė ėshtė apo mbetet tė shihet, nė kohėn e zgjedhjeve.

Ndėrsa rreth rrezikimit tė komunės sė Istogut, me kandidimin e femrės pėr kryetare, ai tha se ky hap mirėpritet nga mekanizma serioz ndėrkombėtarė e vendorė, dhe nuk ėshtė aspak rrezik por pėrkundrazi.

Nga ana tjetėr e pyetur Kada Bujupi, se a do korrni fitore nė Istog duke e ditur se Istogu ishte pasioni i presidentit tė ndjerė dr.I brahim Rugovės, ajo u pėrgjigj se Rugova ishte Presidenti i tė
gjithėve dhe se i di vlerat e tij. Ajo tha se do angazhohem qė kėto vlera tė avancohen me vepra, pėr t'vlerėsuar veprėn e Dr. Ibrahim Rugovės. /ah/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:27   #13
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3Lulzim CANAJ kandidat pėr Kryetar Komune.

Kryesia e degės sė PDK-sė nė Dardanė nė mbledhjen e mbajtur mė datė 15 gusht 2013 ka marrė vendim pėr tė nominuar z. Lulzim CANAJ kandidat pėr Kryetar Komune. Lulzim CANAJ ėshtė i lindur nė vitin 1966, ėshtė nga fshati Koretin, me profesion magjistėr i shkencave juridike. Anėtarė i PDK-sė qė nga viti 2003, aktualisht anėtarė i Kryesisė sė Degės, ėshtė anėtarė i Bordit pėr Politikat e Gjuhėve pranė zyrės sė Kryeministrit, ėshtė nėnkryetar pėr Komunitete nė Komunėn e Ranillugut. Zotėron gjuhėt: angleze, gjermane, frėnge, serbe, maqedone e sllovene. Shquhet pėr paraqitje dhe bashkėpunim konstruktiv.

PDK i uron suksese kandidatit pėr kryetar nė zgjedhjet e tre nėntorit, duke shpresuar nė njė garė fer mes kandidatėve, dhe duke besuar nė fitoren e thellė tė z. CANAJ.

Urime fitorja DARDANĖ!!!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:28   #14
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3


Beqir Fejzullahu, kandidat pėr Kryetar Komune nė Shtėrpcė.

23 gusht 2013
Partia Demokratike – Dega nė Shtėrpcė, nominon zyrtarisht z. Beqir Fejzullahu, kandidat pėr Kryetar Komune nė Shtėrpcė. Nė njė takim ku pos qindra qytetarėve dhe strukturave tė Partisė Demokratikė nė Shtėrpcė, morėn pjesė edhe strukturat mė tė larta tė PDK –ės, me nė krye Kryeministrin dhe Kryetarin e Partisė Demokratikė z. Hashim Thaqi.
Nė kėtė mėnyrė PDK – Dega nė Shtėrpcė fillon pregaditjet pėr zgjedhjet lokale dhe nė tė njejtėn kohė t’iu ofroj qytetarėve tė kėsaj komune planet, projektet dhe angazhimet e saja pėr 4 vitet e ardhėshme tė qeverisjes.
z. Beqir Fejzullahu aktualisht ėshtė nėnkryetar i Komunės sė Shtėrpcės dhe kryetar i Degės sė PDK - ės pėr Shtėrpcė.
Sot kryesia qendrore, kryesia e degės, anėtarėsia dhe qytetarėt e Komunės sė Shtėrpcės, i besuan plotėsisht z. Fejzullahu pėr tė vazhduar punėt e mira qė ai ka bėrė pėr komunėn e shtėrpcės, gjatė katėr viteve qė po lajm pas

Urime dhe suksese!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:29   #15
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3PDK kandidon Besim Ilazin pėr kryetar tė Kaēanikut
Nga Express | 23 Gusht 2013 17:04


Besim Ilazi ėshtė shpallur kandidat i PDK-sė pėr kryetar tė Komunės sė Kaēanikut.

Ilazi ėshtė kryetar aktual i degės sė PDK-sė nė kėtė komunė, dhe kryetar aktual i Kaēanikut.

Me kėtė rast, Besim Ilazi ka thėnė se kėtij vendi i janė kthyer investimet dhe projektet gjatė udhėheqjes sė PDK-sė. Ndėrsa, kryetari i PDK-sė Hashim Thaēi ka pohuar se Besim Ilazi do t’i fitoj zgjedhjet pa balotazh, derisa ka premtuar mbėshtetje pėr kėtė komunė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:31   #16
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3Mimoza Kusari-Lila, kandidate e AKR-sė pėr Gjakovė
13:23 / 27.08.2013


Aleanca Kosova e Re ka nominuar Mimoza Kusari-Lila, kandidate pėr kryetare tė Gjakovės. Kjo u bė e ditur gjatė njė vizite tė delegacionit tė AKR-sė nė kėtė qytet, tė cilėt thanė se kanė platformė pėr ta pėrmirėsuar jetėn e gjakovarėve.

Kryetari i AKR-sė, Behgjet Pacolli ka thėnė se kjo parti ėshtė dėshmuar edhe nė tė kaluarėn se din tė punojė pėr interesat kombėtare dhe se edhe pėr Gjakovėn kanė platformė me anė tė sė cilės do tė pėrmirėsojnė jetėn e qytetarėve.

Kandidatja e AKR-sė pėr kryetare tė Gjakovės, Mimoza Kusari-Lila ka shprehur bindjen e saj se do tė udhėheqė me kėtė qytet pėr katėr vjetet e ardhshme. /Telegrafi/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:32   #17
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3
Dega e PDK-sė nė Fushė-Kosovė propozon Naser Grajcevcin pėr Kryetar Komune
2013-08-23 nė orėn 11:30.MD

Fushė-Kosovė, 23 gusht 2013Nė mbledhjen e sotme tė Kryesisė sė Degės sė Partisė Demokratike tė Kosovės nė Fushė-Kosovė, ku tė pranishėm ishin edhe kryetarėt e nėndegėve, u propozua dhe u vendos unanimisht qė Naser Grajcevci, qė ėshtė edhe kryetar i Degės sė PDK-sė, tė jetė kandidati i mundshėm pėr Kryetar Komune tė Fushė-Kosovės, nė zgjedhjet e 3 nėntorit.Urojmė pėr fitore tė kryetarit dhe nė pėrgjithėsi tė PDK-sė!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:33   #18
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3

Mehmet Ballazhi kandidat pėr kryetar tė komunės se Hanit tė Elezit


Kryeministri i Republikės sė Kosovės, njėherit kryetari i PDK-sė z.Hashim Thaci sot ka prezentuar nė tubimin solemn tė organizuar nga dega e PDK-sė nė Han tė Elezit, z.Mehmet Ballazhi pėr kryetar tė komunės.

Kandidatit Mehmet Ballazhi i urojmė qysh tani fitoren e sigurtė ndaj rivalėve politikė.

Urime dhe gėzuar!!!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:34   #19
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3


Kandidati i PDK-sė pėr komunėn e Vitisė Zotėri Xhevat BISLIMI.

Partia Demokratike e Kosoves - PDKTė dashur qytetar,

Pasur parasysh propozimin e Kryesisė Qendrore dhe Kryetarit tė Partisė Z.Hashim Thaqi,

Pasur parasysh mirėqeniėn e qytetarėve tė Vitisė,

Pasur parasysh gjendjėn e komunės sė Vitisė,

Duke synuar rimėkėmbjėn e Vitisė, rikthimin e mirėqeniės dhe mirėqeverisjės qė dikur kishte Vitia atėher kur qeverisej nga Partia Demokratike e Kosovės,

Kryesia e degės sė PDK-sė nė Viti nė pėrbėrjėn e plotė tė saj me pėrgjegjėsi dhe unitet tė plotė vendosi qė Kandidat i PDK-sė pėr komunėn e Vitisė tė jetė Zotėri Xhevat BISLIMI.

Kryesia, anėtarėt dhe tė gjithė simpatizantėt e partisė janė tė gatshėm qė qeverisja e mirė, mirėqenie dhe dinjiteti tė fitoj nė Viti qė nė raundin e parė.

Ju ftojmė tė gjithė juve tė merrni pjesė nė fitorėn e PDK-sė me nė krye kandidatin Xhevat BISLIMI qė sė bashku tė ndėrtojmė Vitinė Evropiane

P.S. Teksti dhe burimi marrur nga Partia Demokratike e Kosovės - Dega nė VITI.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-09-2013, 00:37   #20
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 7,553
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kandidatet per kryetar te komunave te Kosoves ne zgjedhjet lokale te 3PD prezantoi kandidatėt pėr kryetar nė tri komuna


rtklive.com 19:51
Nė zgjedhjet lokale tė cilat pritet tė mbahen kėtė vit Partia e Drejtėsisė do tė garojė nė 26 Komuna. Nė 8 komuna me kandidatė tė saj, ndėrsa nė komunat ku nuk kanė kandidatė do tė kandidojnė vetėm pėr ansambleistė tha kryetari i kėsaj partie, Ferid Agani. Kryetari i Partisė sė Drejtėsisė, Ferid Agani prezantoi sot tre kandidatė: Afrim Tafili kandidat pėr komunėn e Kaēanikut, Abdullah Klinaku pėr Suharekė dhe pėr komunėn e Vushtrrisė,Bajram Tėrshana. Kryetari i PD-sė Ferid Agani shprehu bindjen ..
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur