Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Diskutime shoqėrore

Diskutime shoqėrore Kėtu mund tė diskutojmė rreth problemeve tė ndryshme qė has shoqėria sot.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-12-2013, 18:24   #1
3d1
V.I.P
 
Avatari i 3d1
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Vendndodhja: Tirane
Posts: 1,981
Thanks: 132
Thanked 304 Times in 184 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 43
3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm3d1 i pazėvėndėsueshėm
Gjobat e policise rrugore.

Ka disa dite qe ne shqiperi ka nisur <<gjuetia e shtrigave>>.
Policia rrugore ne kontrollet e vazhdueshme qe po ben ka filluar te bllokoje lejet e qarkullimit per te gjithe ata qe kane gjoba te pashlyera.
Deri ketu duket mire,dhe mire bejne por.......
Problemi qendron se nje pjese e ketyre gjobave jane fiktive,dmth ose policet rrugore kane prere gjoba kot me kot ose dicka tjeter luhet ne zyrat e policise rrugore.Ndonje formule per te vjedhur do ta kene gjetur ata te zyrave.

Pas lajmit qe dha ministri i brendeshem per pagesen e gjobave nje miku im me thote kontrolloje njehere edhe ti makinen per ndonje gjobe dhe pas nje kontrolli qe bera ne faqen e internetit te ministrise se brendeshme me rezultonin 5 gjoba. Qe te pesta ishin per mosndezje te dritave.Pasi kontrollova datat 3 prej ketyre gjobave rezultonin kur une nuk ndodhesha fare ne shqiperi por isha jashte shqiperise.Dhe 2 prej tyre i kisha mare kur edhe makina ndodhej jashte shqiperise.Keto vertetohen edhe nga vulat ne pasaporte.
Nga sa kam degjuar ka me qindra raste te tilla.
Pyeta larte e poshte dhe pergjigja qe mora ishte ......me mire shko dhe paguaji se nuk e gjen dot te drejten ne shqiperi.
A di ndokush te me thote se si veprohet ne raste te tilla??
Vertete Rama i dha 1 000 000 shuplaka Sales por nese vazhdon me kete rrumpalle do ti kthehet ne 2 000 000 shuplaka.

Linkun per te kontrolluar e keni me poshte....

http://www.asp.gov.al/index.php?opti...id=253&lang=sq
__________________
Sa me shume i njoh njerezit,aq me shume me pelqejne kafshet.
3d1 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2014, 11:10   #2
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,027
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Kur qeverisin DELET si EDI RAMA ai eshte e mundeshme te jap gjoba edhe per oksigjenin qe marrin njerezit aty ,se nuk pyesin piktorin qe kurre ne jete nuk shiti nje pikture se kur duhet te marri fryme.
Mjere Shqiperia ne kend ka mbet:
Edi Rama
Saimir Tahiri
Erion Veliaj
Erion Brace
Ilir Meta

Do te kete dhune shpejt se litari kputet prej zorit.
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2014, 11:24   #3
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 3,057
Thanks: 133
Thanked 304 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Edhe une e kontrollova timen dhe kisha 6 gjoba qe as nuk e dija fare qe ekzistonin . 3 Gjoba i kisha te muajit korrik , 2 te gushtit dhe 1 e tetorit. Normalisht tirona neper kryqezime eshte mbush me kamera ,edhe nqf se gjoba eshte per drita ,rryp ,futje me te kuqe ne semafor apo ku di une ,duhet te shoqerohet me poste dhe foto sic e ben gjithe bota ,ku une si qytetar te bindem qe skam vene rrypin apo skam ndez dritat apo jam fut kondravajtje. Por jo kshu kap e ve gjoba kot tym ne ajer. Problemi tjeter eshte qe edhe kur i paguan ,nuk ti heqin nga sistemi dhe perplasemi serish me policine rrugore e lagu se lagu. Ky budallik duhet te marre fund se po i acarojne njerzit kot. Ka njerez te ndershem qe skane shkel kurre rregullat e qarkullimit dhe rezultojne me gjoba ,nderkohe ka dhe njerez tjere me Q7 e X6 qe i shkelin cdo dite dhe nuk ndeshkohen.
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2014, 11:35   #4
SystemA
V.I.P
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,263
Thanks: 10,298
Thanked 5,720 Times in 3,859 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 281
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhebraili Shiko postimin
Kur qeverisin DELET si EDI RAMA ai eshte e mundeshme te jap gjoba edhe per oksigjenin qe marrin njerezit aty ,se nuk pyesin piktorin qe kurre ne jete nuk shiti nje pikture se kur duhet te marri fryme.
Mjere Shqiperia ne kend ka mbet:
Edi Rama
Saimir Tahiri
Erion Veliaj
Erion Brace
Ilir Meta

Do te kete dhune shpejt se litari kputet prej zorit.
Paske emer te frikshem....
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2014, 09:16   #5
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,747
Thanks: 67
Thanked 113 Times in 47 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

E dashura e djalit tė Berishės ankohet pėr gjobat

Armina Mevlani, njė nga moderatoret e reality shoė-t “Dancing ėith the stars”, ankohet pėr gjobat nga policia rrugore. “U ēmendėm me gjoba! Nuk guxon njeriu tė marrė njė ilaē nė farmaci… Unė pėr vete tri gjoba brenda javės”, shkruan Armina nė profilin e saj nė “Facebook”.

“Unė s’kam asgjė kundėr askujt. Thjesht dua tė shpreh njė shqetėsim personal e tė them se Shqipėria ėshtė vend me shumė pak mundėsi parkimi. Unė jam e ngarkuar gjithė ditėn me punė dhe duhet tė marr porosi tė ndryshme, tė shkoj nė dyqane e tė provoj fustane pėr shoė-n e spektaklit “DĖS” ēdo tė hėnė. Dhe nga ky ritual i pėrditshėm mė kanė shkuar deri tani shumė gjoba, qė nuk di tė them as sa ka shkuar shuma qė duhet tė shlyej”, shprehet ajo pėr gazetėn “Panorama”.

Mė tej, Armina sqaron se: “Nėse do flisnim pėr shkelje tė rregullave tė qarkullimit, unė them se me makinėn time ‘Fiat’ fundja s’kam bllokuar askėnd, sepse e kam parkuar gjithmonė mjetin nė njė anė. Jam absolutisht kundėr personave qė bėjnė parkim dysh ose qė bllokojnė rrugėn. Por mendoj se vendosja e gjobave tashmė po tejkalohet pėrtej kėtyre rasteve qė sapo pėrmenda.

“S’mendoj se ėshtė tendencioze, sepse realisht policėt rrugorė nuk janė sjellė keq me mua nė pėrballje me ta. Mendoj se kjo ėshtė pėr tė gjithė, s’ka lidhje me individė tė caktuar”. Ajo sqaron se “qė kur ka filluar zbatimi i kėtij urdhri, kam marrė disa gjoba. Fleta e gjobės ėshtė prerė nga policėt rrugorė pėr ēėshtje pesė minutash, sa kam hapur krahun, siē ishte rasti i fundit, ku ndalova thjesht pėr pak minuta sa tė merrja njė fustan, dhe kur u ktheva, gjeta fletėn e gjobės nė xhamin e makinės”.
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-01-2014, 09:19   #6
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,747
Thanks: 67
Thanked 113 Times in 47 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Arjan Ēanit i hiqet patenta pėr 6 muaj, i telefonon Tahirit por nuk i shpėton ndėshkimitArjan Ēanit, prezantuesit tė njohur televiziv i ėshtė pezulluar leja e drejtimit tė automjetit pėr shkak tė shkeljes sė rregullave tė qarkullimit.

Gjithēka ka nisur me njė mosrespektim semafori nga Ēani, e duke pėrfunduar mė pas nė njė pėrplasje mes tij dhe shefit tė trafikut rrugor tė kryeqytetit, Ervin Dervishi.

Nga hetimet e kryera deri mė tani ka rezultuar se Ēani ka kaluar me shpejtėsi tė madhe semaforin me tė kuqe nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit” nė krah tė Galerisė Kombėtare tė Arteve, duke mos u ndalur dhe duke vėnė nė rrezik jetėn e kalimtarėve tek vijat e bardha.

Dhe pse i ėshtė kėrkuar tė ndalojė nga shefi i patrullės, Ēani ka vazhduar tė shijojė shpejtėsinė maksimale, duke bėrė qė nė ndjekje tė tij tė vihen edhe patrullat e rendit.

Ēani ėshtė ndjekur pėr disa minuta me radhė nė rrugėt e kryeqytetit, pasi ai i ka rėnė kryq e tėrthor bulevardit, duke sjellė vėrdallė policėt qė i ishin vėnė nė ndjekje, tė cilėt kanė mundur ta ndalin diku nė afėrsi tė Pallatit tė Kulturės.

Kaq ka mjaftuar qė Ēani tė nisė tė ofendojė policėt, e mė pas tė mos pranojė shkeljen rrugore qė kishte bėrė. Arian Ēani ka kėrkuar qė tė mos ndėshkohet, duke telefonuar edhe ministrin e Brendshėm, Saimir Tahiri pėr tė shmangur ndėshkimin e policisė.

Por as telefonata me ministrin nuk e ka ndihmuar Ēanin, qė t’ia hedhė kėsaj here. E ndėrsa rrugorėt i kanė bllokuar patentėn dhe lejen e qarkullimit, bėn tė ditur "A1 Report". Por pavarėsisht kėsaj, Ēani vazhdon tė qarkullojė me automjetin e tij edhe pse nuk ka patentė dhe leje qarkullimi!

Arjan Ēani ofendon policėt, del pėrsėri nė qarkullim

Prezantuesit tė njohur televiziv, Arjan Ēanit, i ėshtė pezulluar leja e drejtimit tė automjetit pėr shkak tė shkeljes sė rregullave tė qarkullimit. Pėrpos kėsaj, dyshohet se edhe leja e qarkullimit i ėshtė bllokuar. Gjithēka ka nisur me njė mosrespektim semafori nga moderatori i “zonės sė lirė”.

E paēka “zonės sė lirė” nė tė cilėn Ēani dėshiron tė udhėtojė, policia rrugore Biseda nėpėrmjet Ēanit dhe shefit tė trafikut rrugor tė kryeqytetit, Ervin Dervishi ėshtė acaruar aq shumė, sa qė ka pėrfunduar mė pas nė njė pėrplasje, e cila shumė shpejt u bė edhe mediatike.

Nga hetimet e kryera deri mė tani ka rezultuar se Ēani ka kaluar me shpejtėsi tė madhe semaforin me tė kuqe nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit” nė krah tė Galerisė Kombėtare tė Arteve, duke mos u ndalur dhe duke vėnė nė rrezik jetėn e kalimtarėve tek vijat e bardha.

Dhe pse i ėshtė kėrkuar tė ndalojė nga shefi i patrullės, Ēani ka vazhduar tė shijojė shpejtėsinė maksimale, duke bėrė qė nė ndjekje tė tij tė vihen edhe patrullat e rendit.

Ēani ėshtė ndjekur pėr disa minuta me radhė nė rrugėt e kryeqytetit, pasi ai i ka rėnė kryq e tėrthor bulevardit, duke sjellė vėrdallė policėt qė i ishin vėnė nė ndjekje, tė cilėt kanė mundur ta ndalin diku nė afėrsi tė Pallatit tė Kulturės.

Kaq ka mjaftuar qė Arjan Ēani tė nisė tė ofendojė policėt, e mė pas tė mos pranojė shkeljen rrugore qė kishte bėrė. Ēani ka kėrkuar qė tė mos ndėshkohet, duke telefonuar edhe ministrin e Brendshėm, Saimir Tahiri pėr tė shmangur ndėshkimin e policisė.

Por as telefonata me ministrin nuk e ka ndihmuar Ēanin, qė t’ia hedhė kėsaj here. Policėt rrugorė kanė vendosur qė t’i bllokojnė patentėn dhe lejen e qarkullimit. E megjithatė, thuhet nėpėr kryeqytetin tonė tė vogėl se, Ēani ka nisur tė lėvizė sėrish me automjetin e tij, pavarėsisht mungesės sė dokumentacionit tė detyrueshėm pėr tė lėvizur.
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 09:05   #7
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 3,057
Thanks: 133
Thanked 304 Times in 199 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 74
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Tipa si puna ktij ordinerit nuk njofin rregulla. Te isha ne vend te tahirit do i veja nje patrulle apostafat dhe nqf se eshte e vertete qe edhe pse pa patente del serish me makine ,e kisha rras mrena. Njeri Halabak.
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 09:53   #8
Zana
Banned
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 19,062
Thanks: 3,563
Thanked 4,378 Times in 2,059 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Zana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėmZana i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Me ra ne sy edhe mua dicka e tille kur isha ne Shtator, qe ishin shtuar ne mase polic/ce te tille rrugore...dhe sa te ndalohej 1 makine vinin me vrap..... nuk dinin as te komunikonin , vec direkt duke shkruajtur.

Duhet konsideruar edhe fakti qe ne Tr apo qytete te tjera ne pergjithesi, nuk ka parkime te mjaftueshme...pasi infrastruktura e rrugeve eshte akoma me kohen e Xhaxhit, qe per ate kohe kishte shume pak makina pra mjaftonte.

Jam dakort per shtrengim ne lidhje me k'te prb dhe shpejtesine, por jo te shfrytezohet situata dhe te behet masive ne mase.. kap e ve gjoba pa lidhje.... pra duhet te Edukojne publikun ne 1 fare menyre duke ju bere te qarte rregulloren here pas here, t'ju jepet pak kohe dhe mos te tolerohen rastet ekstreme qofshin ato intelektuale apo VIP ... ne k'te menyre edhe vete populli i ve/jep rendesi prb ne fjale dhe me kalimin e kohes balancohen .
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 09:56   #9
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,668
Thanks: 1,183
Thanked 1,415 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Rrofte 02-shi kur te shkoj ne Tirane javes tjeter se kam frike ta nxjer makinen nga oborri lol
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 10:15   #10
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
Rrofte 02-shi kur te shkoj ne Tirane javes tjeter se kam frike ta nxjer makinen nga oborri lol
Cfare eshte 02 Elushe, targe shteti ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 10:49   #11
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,668
Thanks: 1,183
Thanked 1,415 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Cfare eshte 02 Elushe, targe shteti ?
1, 2
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 10:59   #12
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Model makine per te hequr qimet ?
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 17:27   #13
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 34,876
Thanks: 8,999
Thanked 8,278 Times in 4,810 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 462
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Gjobėvėnėsit dhe rrugaēėt e policisė

Arben Rrozhani

Ėshtė ora 00.40. Ka hyrė e shtuna. Sapo kaloj nė segmentin e Unazės, te pallatet “Agimi”. Semafori ėshtė jeshil dhe e kaloj me 40 nė orė. Pak mė tutje shquaj piketat e kuqe, qė kanė bllokuar rrugėn pėr tė pėrfunduar nė njė korsi te muri anėsor pėrballė derės sė zyrės konsullore tė Ambasadės sė Rusisė nė Shqipėri. Para meje ėshtė njė fuoristradė e kuqe, me targa amerikane, mė duket tė shtetit tė Indianas, me xhama tė zinj.

Mė ka parakaluar me shpejtėsi skėterrė te segmenti i Unazės tek Ura e Lanės, pranė Drejtorisė sė Policisė. Shoferi nuk ndalon, shfryn motorin turbo dhe polici tėrhiqet, duke e pėrshėndetur. Pas tij ėshtė makina ime, njė autoveturė me motor 1, prodhim low cost nga Brazili, me xhama pa film, edhe pse pak tė avulluar.

Dua tė eci pėrpara, tė mos ndaloj, siē bėri makina pararendėse, sepse shifra e gjobave tė mia ėshtė zero, makina prej 8 vitesh ka tė gjitha taksat e paguara njė mė njė, madje dhe kasko tė plotė, kam lidhur rripin e sigurimit dhe mbi tė gjitha, dua tė shkoj nė shtėpi, pasi kam dalė prej saj nė orėn 08.30 tė mėngjesit tė sė premtes. Polici mė zė rrugėn, mė bėn me shenjė tė ul xhamin dhe mė drejton nė sy dritėn verbuese tė njė elektriku dore. Fik makinėn dhe ul xhamin.

Polici mė shikon me dyshim, me nofulla tė shtrėnguara dhe elektrikun nuk e heq nga fytyra ime edhe pse kam mbyllur sytė pėrgjysmė pėr t’i shpėtuar dritės verbuese. -Patentė, leje qarkullimi, - mė thotė me kėrcėnim. I nxjerr dokumentet nga portofoli, ia jap dhe polici ikėn.

Pres tė mė japė dokumentet dhe tė iki. Por jo. Vjen njė polic jorrugor, por qė mė ka zėnė rrugėn dhe mė thotė qė tė hap krahun. Ndez makinėn dhe bėj pak me mundim djathtas te korsia, ku asfalti ėshtė bėrė fėrtele dhe parkoj pas furgonit tė policisė. Polici jorrugor mė vjen pas.

-Pse i xhirove gomat?- thotė uniforma tipike me tipare rurale, por jo nga ato tė “malokėve”. Duhet tė jetė nga Jugu, apo “tepelenas”, siē i ironizojnė prurjet e reja nė Policinė e Shtetit, pas gradimit tė Saimir Tahirit si ministėr i Brendshėm. -Nuk i xhirova gomat, - i them me zė tė lodhur, sepse e ndjej se realisht nuk kam zė pėr tė harxhuar.

Kam bėrė disa mbledhje, kam folur shumė minuta nė telefon, ndjej se duhet tė ha darkė dhe tė fle, ndėrsa njė punonjės policie po mė sajon xhirim gomash nė mesnatė.

Pa dashur tė fyej intelektin e policėve, e mendoj se ėshtė e tepėrt t’i sqaroj se ndėrmarrja e bashkisė sė Lulzim Bashės, prej shumė muajsh nuk ka vėnė dorė nė rrugėt kryesore tė kryeqytetit dhe shumė segmente, sidomos nė korsitė ku kalojnė autobusėt dhe makinat e tjera tė rėnda, kanė degraduar nė atė farė feje sa mund tė “biesh dėshmor” nė zemėr tė kryeqytetit.

-Po, i xhirove gomat, - kėmbėngul polici jorrugor, me njė sjellje tipike rrugaēi duke ngrefosur trupin e bėshėm, tre herė sa i imi. -Tė lutem, se jam i lodhur se kam qenė gjithė ditėn nė punė, -i them policit qė mė shikon si kriminel. Ndjej se jam gati pėr tė shpėrthyer, nervat po mė lėnė, por e mbaj veten. Para meje ėshtė furgoni i grupit tė gatshėm qė pret “mish tė freskėt” pėr nė komisariatin mė tė afėrt tė policisė. -Nė punė?!

Po edhe unė nė punė jam, - vazhdon polici jorrugor, gjithnjė e mė tepėr rrugaē dhe kėrcėnues. Ndjej se nuk mbaj mė, por bėj pėrpjekjen e fundit: -Kujdes me sjelljen, se je me uniformė. Kontrollo veten dhe bėj detyrėn! Vjen njė polic rrugor dhe i thotė kolegut jorrugor qė tė pėrmbahet. Jam nė dilemė.

Tė marr ministrin e Brendshėm nė telefon ėshtė shumė vonė. Pastaj ai e ka bėrė publike dėshirėn qė tė mos ngatėrrohet me punė gjobash dhe policėsh, edhe pse situata po rrėshqet pėrtej tyre. Nė fakt kam dashur disa herė ta telefonoj, por jam tėrhequr, duke e shfajėsuar, se helbete janė vetėm 100 ditė, policia ende nuk ėshtė reformuar, plus qė ligji duhet tė godasė ashpėr nė kėtė vend rrumpallė.

Ia gjej numrin, por nuk i bie. Pastaj mendoj tė prezantohem dhe t’u kėrkoj llogari se nė ēfarė pike e thotė Kodi Rrugor tė bllokojnė rrugėn me piketa, tė kalojė xhamaziu dhe tė ndalohet xhamabardhi, nė ēfarė dyshimesh ėshtė mbėshtetur ndalimi dhe kontrolli? Nuk bėj asgjė edhe pse nė fakt kam dy muaj qė dua ta bėj kėtė, madje me zyrtarėt mė tė lartė tė Policisė sė Shtetit. Makina ime ka ngrėnė nė 100 ditėt e para tė “Rilindjes”, aq gjoba sa s’ka ngrėnė nė 8 vitet e Saliut, edhe pse nuk kam ndryshuar asnjė sjellje. Gjobat i mora nė ish- Bllok, te rruga “Ismail Qemali”.

Sapo hyja nė redaksi pėr tė bėrė mbledhjen vinin “ēunat dhe gocat” e ish- Bllokut dhe vinin gjoba 1 mijė lekėshe. Njėrin e kapa, por mė tha se s’kishte ē’tė bėnte se e kishte mbushur. Pastaj i kėrkova llogari pse makina pėrpara meje me stemėn e Bashkisė sė Tiranės nuk kishte gjobė, apo fuoristradat mu mbi trotuar. U zgėrdhi dhe iku duke tundur bllokun e gjobave. Para dy javėve, sa s’mė ra pika kur pashė se, tabela nė krye tė rrugės qė kufizonte parkimin ishte hequr.

Tani nuk ke ku tė parkosh, sepse mirė qė vijnė makinat, por bashkė me ta kanė ardhur edhe zaptuesit e parkimeve, tė bardhė dhe romė, qė pengojnė me arka birrash vendparkimet, njė biznes qė po lulėzon mbi kurrizin e taksapaguesve, qė u jep mandat pushtuesve tė pronės publike qė tė bėjnė ēfarė tė duan dhe ti duhet tė paguash 100 lekė, ndryshe tė dėmtojnė makinėn.

Policia nuk u flet dhe ka thėnė se do t’u flasė mė vonė, kur tė bėjė dosjen e plotė pėr ta (tallje mendereje me popullin, se njė patrullė nė uniforma do t’i kishte marrė me shpulla ata dhjetėra zaptues, do t’i kishte gjobitur ato qindra makina qė kanė vėnė tabelėn “shitet” dhe kanė zaptuar mbarė parkimet publike tė Tiranės).

Gjithsesi paratė i pagova, madje dhe me kamatė, por tani, dy muaj mė pas, mė duhet tė merrem nė orėn e parė tė ditės sė shtunė, jo vetėm me gjobėvėnės, por edhe me rrugaēė qė veshin uniformė policie. Polici jorrugor vazhdon tė mė akuzojė pėr xhirimin e gomave, se i kisha thėnė; kam qenė nė punė dhe mė ishte pėrgjigjur se edhe ai ishte nė punė. Polici rrugor bindet.

Urdhėron tė mė bėjnė testin e alkoolit. Mbaj mend qė kam pirė ujė pėr herė tė fundit nga ora 19.30. Ishte lėngu i fundit qė pėrfundoi nė organizėm. Vjen njė djalė i ri, polic rrugor, bjond i gjatė dhe hap pipin e testit. Ma jep ta fryj. E fryj. Deri kur e merr ai nė dorė shfryhet pak dhe ma jep ta fryj sėrish.

E merr, e mat dhe ma kthen sėrish i pakėnaqur, duke mė urdhėruar me prepotencė qė ta fryj pėrsėri. E pėrsėris veprimin dhe ai e merr dhe e shikon rezultatin i pakėnaqur. Do me ēdo kusht qė tė ketė pak alkool nė gjakun, frymėn time, por besoj se s’kishte as H2O. Ia tregon shefit dhe i pakėnaqur mė kthen patentėn dhe lejen e qarkullimit. -Na fal pėr shqetėsimin, - thotė bjondi me buzė tė shpėrvjela. Ai tėrhiqet prapa dhe bashkė me tė edhe ai rrugaēi jorrugor.

Desha tė dal dhe t’u prezantohem, t’u kėrkoj identitetet dhe gradat, sqarimet pėr ndalesėn 15 minutėshe, sjelljen harbute dhe aspak profesionale. Por nuk dola. Po tė dojė e bėn SHKBja me njė kėrkim tė thjeshtė, te libri i shėrbimeve. M'u kujtua rrugaēi jorrugor qė mė tha se ishte nė punė. Po, nė punė ėshtė ai dhe disa tė tjerė si puna e atij.

Pėr fatin e keq tė taksapaguesve si puna ime, qė duan tė jenė nė rregull me ligjin dhe pėr fatin e mirė tė atij xhamaziut me targa amerikane dhe tė shokėve tė tij qė s’pyesin pėr ligje dhe rregulla. Ndoshta do tė flas, ndoshta herėn tjetėr, nėse po kėta gjobvėnės dhe rrugaēė tė jenė sėrish atje nė pritė, nė mesnatė, pėr tė vjelė gjoba e pėr tė mbushur furgonė dhe padyshim... pėr tė pėrshėndetur xhamazinjtė qė fluturojnė rrugėve tė Tiranės.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-01-2014, 17:40   #14
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 10,555
Thanks: 107
Thanked 1,043 Times in 774 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 109
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
1, 2
jo ne ate drejtim elushe se eshte tjeter gje ashtu


ja keshtu eshte B2


kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2014, 15:13   #15
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,027
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Qeveria do mbush arken me gjoba hahahhah kjo eshte barcoleta e Edi rames se shteti shqiptar filloj se egzistuari prej qe erdhi i gjati ne pushtet se perpara tij ska pas shtet as asgje.

Ruana zot kush more te shkruan gjobe pa qene vozitesi te makina ose kur eshte e parkuar te mirret me karrotrec ndersa ketu kan krisur gjobat .
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-01-2014, 20:53   #16
utopia
V.I.P
 
Avatari i utopia
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Posts: 615
Thanks: 1
Thanked 9 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
utopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Gjobat e policise rrugore.

Une marr gjope kur parkoj prane koshit te plerave(mire ma beri), policia mund te parkoj dhe ne trotuar
__________________
Solo i morti sanno il vero significato di pazienza!
utopia nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur