Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Arti i kuzhinės

Arti i kuzhinės Cilat janė ushqimet dhe gatimet tuaja tė preferuara ? ''Mė thuaj se ēfarė ha, tė tė them se ēfare je.''

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-03-2010, 16:23   #1
Sivi
Anėtar i ri
 
Avatari i Sivi
 
Data e antarėsimit: Mar 2010
Vendndodhja: Moon
Posts: 1
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Sivi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Kush ju gatuan dhe ēfarė keni ngrėnė sot pėr dreke/darkė?

tortelini per dreke & sdi te gatuaj ndaj sja kam iden recetave
Sivi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 12:58   #2
utopia
V.I.P
 
Avatari i utopia
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Posts: 615
Thanks: 1
Thanked 9 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
utopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyerutopia ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Mami gatuan gjithmon ... sot Tave me patate per drek
__________________
Solo i morti sanno il vero significato di pazienza!
utopia nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 18:27   #3
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 13,177
Thanks: 2,120
Thanked 5,868 Times in 1,833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 176
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
Tashi mase jo te gjithe e kan mendjen te ushqimi por une po.

Une desha tju pysja:
-Kush ju gatuan?
-Nqs gatuani vet ju rinia qe jetoni vetem na shkruni noi rrecete?
-Cfare hengret per sot.. (drek/dark dmth)
ahahhahahhaaahahahah sa i madh je lol ca hyrje fanastike

Un gatuaj vet se skom skam aq te ardhura t'paguaj njeri kshu sot gatova tave me mish qingji perfitova qe punoja deri ne drek

Tavė me mish qengji dhe perime
ather :
1.... 1/2 kg mish qengji nga brinjėt,
2.....2 kg domate,
3.....1/2 kg speca, 1/2 kg bamje,
4.....vaj ulliri ose gjalpė, kripė, vegetė, piper, fletė dafine, 1 tubė majdanoz.

Kyēet furra nė 250ŗ Celsius. Nė tavė dheu ose tepsi tė pėrshtatshme, vendoset mishi i prerė nė copa. Bamjet fėrgohen nė vaj gjersa tė zbuten pak. Specat pastrohen nga farat dhe priten nė copa. Domatet priten nė copa tė vogla. Hidhen kripė, piper dhe tė gjitha pasi pėrzihen mirė, hidhen mbi masėn e mishit. Ulet temperatura nė 200 ŗC dhe ena futet nė furrė tė nxehtė pėr 30 minuta, pastaj largohet nga furra pėr t’i hedhur yndyrėn. Nė furrė me temperaturė 180 ŗC vazhdon pjekja e ngadalshme, gjersa tė shtirret lėngu por jo i tėri dhe tė jetė zbutur mishi.

Bonne apettit
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 18:33   #4
prosperpine
Anėtar i ri
 
Avatari i prosperpine
 
Data e antarėsimit: Mar 2010
Vendndodhja: inside.my.head
Posts: 24
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
prosperpine ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

une gatuaj vete, por di te bej vetem fasule, pilaf, makarona e gjelle me patate.
jam nga ata qe djegin edhe vezen e zier

dreke nuk kam ngrene akoma se eshte heret, por me siguri do te dal ta blej si zakonisht.
__________________
There is one sure way of telling when politicians aren't telling the truth—their lips move.
prosperpine nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 18:36   #5
SubZ
A Legend Never Dies
 
Avatari i SubZ
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Underground
Posts: 745
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
SubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Une sot e kam bere si Italianet, Primo Piatto, Secondo Piatto, Terzo Piatto

Pjata pare: Supe me perime, krep i mbushur me djathe permaxhan.

Pjata dyte: Sicilian Arancini, behet me bolognese, salce, bizele, dhe me djathe fshati.

Pjata trete: Spaghetti, pana proshut, me kunguje te pjekur dhe kerpudha.

P.s Kush ka qene ne Itali e di mire sesi jane. Kjo ishte nje dreke nga shefja Taljone, ishim si staf te punes. Ohhhh sa me ka shijuar, apo nuk eshte sexy shefja, O Zot, o Zot!
__________________
जीव हस अनुरज
Live Laugh Love
Jetė Qesh Dashuri
SubZ nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 18:40   #6
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 13,177
Thanks: 2,120
Thanked 5,868 Times in 1,833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 176
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga The Enforcer® Shiko postimin
Une sot e kam bere si Italianet, Primo Piatto, Secondo Piatto, Terzo Piatto

Pjata pare: Supe me perime, krep i mbushur me djathe permaxhan.

Pjata dyte: Sicilian Arancini, behet me bolognese, salce, bizele, dhe me djathe fshati.

Pjata trete: Spaghetti, pana proshut, me kunguje te pjekur dhe kerpudha.

P.s Kush ka qene ne Itali e di mire sesi jane. Kjo ishte nje dreke nga shefja Taljone, ishim si staf te punes. Ohhhh sa me ka shijuar, apo nuk eshte sexy shefja, O Zot, o Zot!
Dhe pastaj thu dalin llafet kot per shefen lol pastaj 3her ndit Makarona paske ngren ? hahahahhahahhahha
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 18:45   #7
SubZ
A Legend Never Dies
 
Avatari i SubZ
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Underground
Posts: 745
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
SubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Ku i shikon tre here makarona ti moj? Supe me perime, nuk eshte e thene te behet me makarona te vogla, behet dhe me oriz. Pastaj Sicilian Arancini jane ca si te mbushura, behen dhe me salcra etj, se nuk e di receten. Pastaj makaronat, me pana proshut, kerpudha, kunguj. Gjithe ato gjera, dhe si embelsir kishim trlece, qe e shoqeronim me vere te bardhe. Mjere ne Shqipetaret, e pinim si uje, te shikoje Italianet gjithe sharm, cerek gote, ndersa keta tipat ne pune, e mbushnin gati duke u derdhur.

P.s Nuk isha vetem tek shefja, si staf pune. Se ka dhe nje Restorant ketu ne Shqiperi. Nuk po e nxjerr emrin per efekt reklame

P.s1 Tani ku ka ze, nuk eshte pa gje. Une po them s'kam gje, do genjeja nese do thoja te kunderten. Po te ishte e vertet s'do ta mohoja, do ta pohoja me kenaqesi. Gjithe ajo femer, quhet krenari nese ke dicka intime, si mund te mos ta pranoje une
__________________
जीव हस अनुरज
Live Laugh Love
Jetė Qesh Dashuri
SubZ nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 18:47   #8
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 13,177
Thanks: 2,120
Thanked 5,868 Times in 1,833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 176
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

u befsh lemsh pra me gjith shefe ahahahhaaha te kshilloj t'hapesh cik guzhinen Franceze ka gjera interesante dhe sidomos per njeres beqare e skan shum koh per gatime lol
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 18:49   #9
SubZ
A Legend Never Dies
 
Avatari i SubZ
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Underground
Posts: 745
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
SubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

E njoh shume mire

Shefja eshte gjithe ajo femer moj. 37 vjece, sikur te jete 22 vjece.
__________________
जीव हस अनुरज
Live Laugh Love
Jetė Qesh Dashuri
SubZ nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 18:52   #10
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Posts: 13,177
Thanks: 2,120
Thanked 5,868 Times in 1,833 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 176
Beaute ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

***mduket se do vem te*** koshi i plehrave*** ndaj po hyj n'Tem di tgatuaj tpakten?
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 19:01   #11
SubZ
A Legend Never Dies
 
Avatari i SubZ
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Underground
Posts: 745
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
SubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga belle_vie Shiko postimin
***mduket se do vem te*** koshi i plehrave*** ndaj po hyj n'Tem di tgatuaj tpakten?
Per ca kohe, kur kam qene me studime, isha i detyruar te jetoja vetem. Ja po jap une nje specialitet Francez, nga Nord - Le Paise.

Lulelaker krem me salmon te tymosur dhe havjar.

400 gr lulelakėr (te ziere)
30 cl krem qumeshti
15 gr pluhur xhelatine
60 gr salmon i tymosur (i ferguar me veze)
kripe, piper te zi, koper.

Pergatitja:

Duke e lene te ngrohet ne zjarre kremi qumeshtit e perzien duke hedhur dhe pluhurin e xhelatines, duke pare qe po mpikset (trashet) hidhni dhe pak krem qumeshti, pastaj kur e shikon qe ka marre valen e pare hidhni dhe lakren e zjere. Pastaj do marresh nje gote qumesht te nxehte dhe do t'ia hedhesh ne tenxhere. Do ta heqesh nga zjarri dhe do ta lesh per dy ore perjashta. Pasi kemi mbaruar me salmonin e tymosur, fillojm dhe e dekorojm pjaten dhe me disa veze te zjera rreth e rrotull. Siper saj hedhim dhe koper, per ti dhene shije dhe sy pjates.

P.s Pjata per sherbim
__________________
जीव हस अनुरज
Live Laugh Love
Jetė Qesh Dashuri
SubZ nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 20:23   #12
Jolene
✿◉●•◦
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: My own Kingdom.
Posts: 10,968
Thanks: 2,765
Thanked 3,674 Times in 1,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 551
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Tav me patate me mish, vet kam gatuar
Jolene nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 05-03-2010, 22:21   #13
The_AnGeL
Super Anėtar
 
Avatari i The_AnGeL
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Atje Ku Ballakumja Eshte me e Shijshme ;)
Posts: 166
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
The_AnGeL ėshtė njė gur i ēmuarThe_AnGeL ėshtė njė gur i ēmuarThe_AnGeL ėshtė njė gur i ēmuarThe_AnGeL ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

TaV Kosi ..
__________________
http://LajmeSot.NeT Portali informativ i Lajmeve Minute Pas Minuti..
The_AnGeL nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-03-2010, 11:41   #14
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Ne te shumten e rasteve gatuan mami,nuk me angazhon shume mua sidomos kur jam ne shkolle dhe nuk kam mjaftueshem kohe te lire ...

Gjithsesi gatimi me pelqen dhe sa here kam kohe mundohem te sajoj dicka ! Sa per sot hengra nje pizze,dicka leggero sepse edhe uri nuk kam shume ...
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 16-03-2010, 19:20   #15
Mikela
V.I.P
 
Avatari i Mikela
 
Data e antarėsimit: Mar 2009
Vendndodhja: U.S.A
Posts: 337
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Mikela ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

mami ofcourssssss po sot na beri qofte mmmmmmmm jamyyyyyyyyyyyyyyyy kush do se po haj una
Mikela nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 17-03-2010, 04:04   #16
borana
Anėtar
 
Avatari i borana
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: U.S.A
Posts: 82
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
borana ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

skam ngrene gje.
__________________
Remember, if you’re headed in the wrong direction, God allows U-turns!
borana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-03-2010, 20:49   #17
iva11
Anėtar i ri
 
Avatari i iva11
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Posts: 17
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
iva11 ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

te na rroje mami se mua sma pret fare...sot hengra pilaf me pule eeeeeeeeee....
__________________
``4`` love suck``kiss``
iva11 nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 01-04-2010, 23:29   #18
Jolene
✿◉●•◦
 
Avatari i Jolene
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: My own Kingdom.
Posts: 10,968
Thanks: 2,765
Thanked 3,674 Times in 1,684 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 551
Jolene ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

Spaskam hanger dark un sonte tani u kujtova.
Jolene nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 02-04-2010, 16:47   #19
SmiLey
Only God Can Judge Me!
 
Avatari i SmiLey
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Negli occhi suoi! ♥ ♥
Posts: 1,288
Thanks: 0
Thanked 10 Times in 9 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
SmiLey ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

peshk me sallat jeshile(une ne bashkpunim me mamin )
SmiLey nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 04-04-2010, 14:59   #20
Mikela
V.I.P
 
Avatari i Mikela
 
Data e antarėsimit: Mar 2009
Vendndodhja: U.S.A
Posts: 337
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Mikela ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kush ju gatuan dhe cfare hengret sot per dreke/darke?

akoma skam ngren drek po mami gatuan cdo hera
Mikela nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur