Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-03-2010, 12:33   #1
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Recetat popullore pėr tė kuruar kollėn, gripin dhe tė ftohur
“Tė kemi shėndetin” themi shpeshherė kur pėrballemi me probleme tė vogla a tė mėdha nė jetėn e pėrditshme. Se shėndeti fizik e mendor janė ato ēka e bėjnė tė plotė trupin e njeriut e vetė jetėn. Sigurisht, sėmundjet mund tė kurohen nė spitale e klinika mjekėsore, por, nėse do ishte e mundur, parandalimi ėshtė rruga mė e sigurt pėr njė jetė tė gjatė e tė shėndetshme.
Por dhe nė ato raste kur dikush ėshtė prekur nga njė sėmundje e caktuar, ekzistojnė procedura tė thjeshta qė mund tė ndiqen nė kushtet e shtėpisė, tė cilat ndihmojnė nė mos pėrkeqėsimin e gjendjes. Ēelėsi ėshtė gjithnjė tek informacioni. Specialistėt e shėndetėsisė japin njė sėrė kėshillash e kurash popullore tė thjeshta pėr tė larguar kollėn qė shfaqet sidomos kur jemi me grip apo tė ftohur. Jo pak herė ėshtė vėrtetuar se janė vetė njerėzit ata qė e dėmtojnė fytin me lėngje tė nxehta, qė krijojnė probleme, qė acarojnė funksionimin e metabolizmit apo qė nuk kujdesen aq sa duhet pėr mirėqenien organike. kėshillat mjekėsore pėr ēajrat, bimėt, frutat e perimet qė largojnė kollėn. Nė shumė raste kėshillat vlejnė pėr tė evituar shfaqjen e njė sėmundjeje tė caktuar dhe nė raste tė tjera pėr ta kuruar atė.
Kėshtu ju mund tė lexoni brenda pesė faqeve rekomandime tė mjekėve pėr sėmundjet qė shfaqen nė stinėn e dimrit, simptomat dhe ēajrat qė i kurojnė ato. Kėshillat e pėrmbledhura nė numrin e sotėm lidhen kryesisht me mėnyrėn tonė tė tė ushqyerit, si duhet tė jetė ajo, si dhe me zakonet e pėrditshmėrisė qė njė njeri nuk duhet t’i harrojė asnjėherė. Disa mėnyra tė thjeshta pėr tė parandaluar kollėn dhe pėr ta larguar atė nė rastet e gripit, apo tė ftohurit.
Si tė pėrgatisni ēajrat me fruta pėr tė kuruar sėmundjet e shfaqura nė stinėn e dimrit, gripin, tė ftohurit, kollėn e shumė tė tjera. Pjesėt e bimės qė duhet zier dhe sasia qė duhet pėrdorur.Kėshillat mė tė fundit qė japin mjekėt pėr kėdo qė dėshiron njė shėndet tė mirė gjatė stinės sė ftohtė tė dimrit. Si tė parandaloni dhe largoni kollėn e vazhduehsme qė ju bezdis fytin.
Si tė konsumoni ushqimet e duhura nė mėnyrė qė tė jeni sa mė tė shėndetshėm. Ēfarė kėshillojnė mjekėt popullore pėr efekte kuruese tė frutave. Disa mėnyra tė thjeshta pėr tė shėruar kollėn.
Gjithēka nė numrin e sotėm nė njė suplement prej pesė faqesh. Do tė gjeni disa receta tė thjeshta tė mjekėsisė popullore pėr pėrgatitjen e ēajrave me fruta kuruese dhe kėshillat mė tė fundit.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2010, 12:33   #2
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Ēajrat qė duhet tė pini pėr tė mos patur kollė

Kolla mund tė jetė akute dhe kronike. Kolla akute zgjat deri nė tri javė, ndėrsa ajo kronike shkon deri nė tetė javė. Kolla shkaktohet nga sėmundje tė ndryshme si ftohja nė mushkėri, bronkiti kronik, astma bronkiale ose sėmundjet alergjike. Ēaji me gjethet e gėshtenjės ka dhėnė rezultate tė mira pėr tė larguar kollėn. Gėshtenja, njė nga drurėt mė tė njohur nė Shqipėri, nuk mund tė vlerėsohet vetėm pėr frutin e mrekullueshėm e tė pasur me vitamina, por pema shquhet edhe pėr ndihmesėn, qė ajo jep nė mjekėsinė popullore. Gjethet e gėshtenjės luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė lehtėsimin e shumė sėmundjeve. Gjethet e gėshtenjės janė tė pasura me substanca vepruese saponinė, eskulinė, fraksinė, flavoneve, taninė, tė cilat ndikojnė dukshėm nė qarkullimin e shpejtė tė gjakut.
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2010, 12:33   #3
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Pėrdorimi ēajit

Pirja e tre gotave tė ēajit, tė pėrftuar nga farat ose lulet e gėshtenjės, ndihmojnė nė funksionimin sa mė tė mirė tė veshkave. Nė kėtė mėnyrė shmangen dhe sėmundjet e tjera, qė mund tė shfaqen nga ērregullimet, qė ndodhin nė to. Nė sajė tė vetive tė shumta, qė kanė gjethet e thara e tė grimcuara, pėrdoret si rrudhėse, shėrbejnė nė rritjen e lėngut nė stomak, duke bėrė tė mundur dhe shtimin e oreksit. Rezultate pozitive ēaji jep edhe nė kurimin e sėmundjeve reumatizmale. Janė pikėrisht sėmundjet, qė zhvillohen nė mėnyrė tė theksuar dhe qė kalojnė nė fazėn kronike e tė zgjatur. Pėrdoret nė lehtėsimin e dhimbjeve tė kyēeve dhe gjunjėve, kur vijnė si pasojė e kėtyre sėmundjeve. Gjethet e gėshtenjės nė pėrbėrje tė tyre kanė veti irrituese pėr indet dhe shkaktojnė skuqjen e tyre.
Ēaji rekomandohet edhe te tė gjithė ata qė vuajnė nga majasėlli. Kjo sėmundje nė tė shumtėn e rasteve shfaqet te moshat e rritura, veēanėrisht te tė moshuarit, me zgjerim dhe pezmatim tė pjesės sė poshtme tė zorrės sė trashė. Menjėherė pas shfaqjes sė kėsaj sėmundjeje kėshillohet pija e ēajit, pasi majasėlli mund tė shkaktojė ndėrlikime tė tjera.
Ēaji i pėrftuar nga gjethet e gėshtenjės ka dhėnė rezultate shumė tė mira edhe nė pezmatimet e rrugėve tė frymėmarrjes. Sėmundjet e grykės janė tė njė natyre tė menjėhershme e tė zgjatura dhe karakterizohen nga acarimi i mbulesės sė mukozės
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2010, 12:34   #4
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Bronket

Sėmundja pėrhapet gradualisht dhe mund tė kapė trakenė e bronkeve. Mund tė shoqėrohet me ngritje tė temperaturės dhe me kollė. Shpesh kolla mund tė shoqėrohet dhe me gėlbazė. Ēaji ka dhėnė rezultate pozitive nė lehtėsimin e kollės. Pėr largimin e kollės kėshillohet tė pihet ēdo ditė lėngu i gėshtenjės, i ėmbėlsuar me mjaltė. Kur kolla ėshtė e shoqėruar me sekrecione, gėshtenja ėshtė njė bimė me veprim antiseptik qė ndihmon nė largimin e saj. Ajo bėn tė mundur lėngėzimin e saj dhe i sėmuri ndihet i lehtėsuar. Kjo kurė shėrben edhe pėr tė gjithė ata qė vuajnė nga astma.
Nė rastet e krizave dhe kur tė sėmurit i merret fryma, kėshillohet pirja e menjėhershme e ēajit tė gjetheve tė gėshtenjės. Njė rol tė rėndėsishėm japin gjethet edhe nė disa prej sėmundjeve tė zemrės, nė veēanti tė ērregullimit tė ritmit dhe pėr pasojė edhe tė pulsit.
Ēaji ndihmon edhe nė rastet kur sėmundja shoqėrohet me fryrje tė kėmbėve dhe barkut, pėr pasojė tė dobėsimit tė muskulit tė saj. Gjatė shfaqjes sė kėtyre shenjave kėshillohet pirja e ēajit deri nė shėrim tė tė sėmurit. Rezultate tė mira janė arritur nga pėrdorimi i ēajit edhe nė ērregullime tė enėve tė gjakut, qė furnizojnė trurin. Edhe nė kėtė rast nevojitet pirja e ēajit tė kėsaj bime...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2010, 12:34   #5
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Pėrgatitja e ēajit

Pėr pėrgatitjen e ēajit nevojiten njė deri tre lugė me bimėn e grimcuar, tė cilat hidhen nė njė enė ku shtohet njė gotė me ujė tė valuar. Ena mbulohet me kapak dhe lihet nė qetėsi pėr 15 minuta.
Mė pas ēaji kullohet dhe pihet i ėmbėlsuar sipas dėshirės. Ai kėshillohet tė pihet 1 deri 2 gota nė ditė. Kėshillohet tė pėrdoret nga i sėmuri brenda 48 orėve nga ēasti i pėrgatitjes, pėrndryshe, duke qenė mjedis i pėrshtatshėm pėr mikrobe, prishet.
Duhet tė ruhet nė enė qelqi dhe jo metalike, sepse mund tė bashkėveprojė me metalin, duke liruar lėndė tė dėmshme dhe dėmton shėndetin. Ēaji duhet tė ruhet nė vende tė errėta dhe tė freskėta. Pjesėt qė pėrdoren pėr kurimin e sėmundjeve janė gjethet e thara tė gėshtenjės.
Qė tė kenė rezultate pozitive gjatė pėrdorimit kėshillohet qė tharja tė bėhet nė ambiente me hije dhe tė ngrohtė. Tharja mund tė bėhet nėn ēatitė e banesave dhe nė vende me hije pėr tė pasur njė veprim tė ngadaltė. Koha nė tė cilėn arrihet ėshtė tre deri nė gjashtė ditė. Mė pas gjethet e pėrftuara rekomandohet tė ruhen nė vende tė ngrohta e pa lagėshtirė, tė mbrojtura nga drita dhe pluhuri. Duhet pasur kujdes qė gjethet tė ruhen nė njė kuti. Nėse veprohet sipas kėtyre rregullave, bima mund ta ruajė aftėsinė e tyre kuruese deri nė 18 muaj nga dita e mbledhjes sė tyre.
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2010, 12:34   #6
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Lėngjet e frutave pėr parandalimin e kollės

Lėngjet e frutave dhe ēajrat e shumėllojshėm me prejardhje bimore japin efekte lehtėsuese nė rrugėt e frymėmarrjes dhe nė fyt, duke bėrė qė kolla tė zbutet. Mjekėt rekomandojnė pirjen nė sasi tė mėdha tė kėtyre lėngjeve, 2 deri nė 3 litra nė ditė. Gjithashtu ata kėshillojnė qė, tė sėmurėt qė kanė kollė, tė pinė ujė tė ėmbėlsuar me mjaltė. Sipas tyre kjo ėshtė njė kurė mjaft e mirė pėr tė larguar kollėn.
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-03-2010, 12:34   #7
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Lulja e Blirit

Njė tjetėr bimė qė pėrdoret kundėr kollės ėshtė edhe lulja e blirit. Mjekėt kėshillojnė tė pihet tre deri nė katėr gota me ēaj bliri nė ditė nga njerėzit qė kanė kollė. Efektet do tė jenė tė menjėhershme.

Ēaji i lulėkuqes

Njė bimė mjaft frytdhėnėse nė luftėn kundėr kollės sė shkaktuar nga mushkėritė dhe pezmatimi i bronkeve ėshtė edhe lulėkuqja. Nga kjo bimė pėrdoren vetėm petalet e saj. Ēaji i lulėkuqes pihet i ėmbėlsuar me mjaltė, sepse ai jo vetėm i jep ėmbėlsi ēajit, por ndihmon edhe nė pėrmirėsimin e fytit. Petalet e bimės, pasi janė tharė, hidhen nė gjysmė gote me ujė. Lihen pėr 30 minuta dhe nga lėngu i pėrftuar pihet 1 e treta e masės. Kėto ēajra shėrbejnė edhe nė rastet, kur kolla shoqėrohet me gėlbazė, pasi e bėjnė mė tė lehtė nxjerrjen jashtė tė saj pėrmes kollitjes.
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2014, 18:44   #8
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,737
Thanks: 8,257
Thanked 2,609 Times in 1,358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Si e ka emrin latin lulja e blirit? E kerkoj ne Google dhe nuk e gjej dot.
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-03-2014, 18:56   #9
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Tilia cordata Mill

__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2014, 11:21   #10
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,766
Thanks: 484
Thanked 298 Times in 192 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

*

Si nuk e pati ate miresi ndokush e te na i shpjegoje vetite kuruese te kulpres (nese ka)...

...sepse, sic qenka aq e popullarizuar (vihen emra, ngriten permendore, emertohen sheshe...) duhet edhe te ket ndonje sekret ne gjithe kete pune

*
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 12:30   #11
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,365
Thanks: 230
Thanked 453 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

U ktheva nga deti dhe u ftoha keq nga klima ne autobus,pi qajra e pi qajra por nuk dhan rezultat,c'ka bera?...morra hudhra dhe i futa ne kos ,menjeher i pash rezultatet pozitive.Pra kjo eshte terapia me e mira dhe me e shpejta se si largohet ftohja dhe komplekset qe i ban ajo ne trupin e njeriut.
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 13:33   #12
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 13,487
Thanks: 65
Thanked 1,859 Times in 974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Prof, hudhra i thua qepes a po ?
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 14:26   #13
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,365
Thanks: 230
Thanked 453 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Prof, hudhra i thua qepes a po ?
Jo Lumi,hudhra eshte hudher kurse qepa eshte qep,...qashtu mndoj une!!..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 14:29   #14
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 13,487
Thanks: 65
Thanked 1,859 Times in 974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Jo Lumi,hudhra eshte hudher kurse qepa eshte qep,...qashtu mndoj une!!..
Ke te drejte, hudra eshte diqka tjeter
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 14:31   #15
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,365
Thanks: 230
Thanked 453 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Kam lexuar lum se hudhra eshte ilaqi i te gjitha smundjeve,bile bile edhe vampiret largohen kur te shofin ate(Pak mahi)...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 14:40   #16
CR7
Undisputed
 
Avatari i CR7
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 13,487
Thanks: 65
Thanked 1,859 Times in 974 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
CR7 ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Prof edhe une keshtu kam degjuar, mu ba iftari prof
__________________
And what's this shit about us meant to be together?
That type of shit'll make me not want us to meet each other
CR7 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 15:04   #17
Loreal
V.I.P
 
Avatari i Loreal
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 5,719
Thanks: 772
Thanked 725 Times in 322 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 103
Loreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėmLoreal i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Tilia cordata Mill

Dmth keto jane fletat qe duhet ti presim, ti ziejm, perziejm etj etj

Nuk me duken hiq te verteta keto recetat popullore.
Loreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 15:07   #18
Elushe
~*~loved~*~
 
Avatari i Elushe
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 3,719
Thanks: 1,231
Thanked 1,454 Times in 592 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 124
Elushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėmElushe i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Kam lexuar lum se hudhra eshte ilaqi i te gjitha smundjeve,bile bile edhe vampiret largohen kur te shofin ate(Pak mahi)...
E vertete professor, hudhra dore me nje eshte! Askush nuk te afrohet ndaj s'ke se si te semuresh
__________________
Ndrysho por beje ngadale, drejtimi eshte me i rendesishem se shpejtesia!
Elushe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 19:00   #19
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,737
Thanks: 8,257
Thanked 2,609 Times in 1,358 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elushe Shiko postimin
E vertete professor, hudhra dore me nje eshte! Askush nuk te afrohet ndaj s'ke se si te semuresh
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2014, 19:29   #20
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,365
Thanks: 230
Thanked 453 Times in 207 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Receta popullore per te kuruar kollen,gripin,ftohjen etj ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Nuk eshte ashtu qka po mendon ti,z.Elushi ka menduar diqka tjetr,diqka shum pozitive ..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur