Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-03-2010, 17:22   #1
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Kleptomania ...

Ēfare dini per Kleptomanine?
Ēfare eshte per ju Kleptomania?
Mund te tregoni ndonje rast te Kleptomanise?

Po mundohem qe te shkruaj dicka nga ajo qe di ne lidhje me kleptomanine -manine e te vjedhurit nqs mund ta shqiptarizojme keshtu.

Kleptomania vjen nga fjala greke : kleptes - vjedhje dhe mania - mani / cmenduri.

Fatkeqesisht nuk jane te qarta shkaqet e ketij crregullimi, por sugjerohet se ne te shumten e rasteve ky crregullim shfaqet ne periudhen kur individi perjeton stres. Disa psikologe besojne se ky crregullim vjen qe nga femijeria.

Kleptomaina eshte nje crregullim i individit i lidhur me kontrollimin e impulsioneve. Kleptomanet jane te fiksuar pas idese per te vjedhur dhe gjate kesaj kohe ata jane te perfshire ne stres dhe ne ankth. Dhe mendojne se vetem po te kryejne nje veprim kleptomatik vetem atehere mund te clriohen nga ankthi i tyre. Por kjo gjendje cliruese zgjat shume pak, sepse kleptomani mund te filloje te ndihet fajtor dhe per pasoje perfshihet serisht nga stresi dhe ankthi.

Kleptomanet mund te jene edhe njerez te pasur, sepse ata nuk vjedhin per "te pasur/poseduar" por vjedhin per t'u clriuar nga ankthi. Kleptomanet mund te vjedhin cdo objekt ne cdo rrethane te cfaredo vlere te jete dhe ne te shumten e rasteve edhe mund t'ia hedhin pas kreyerjes se ketij veprimi. Shumica e kleptomaneve jane gra.

- Ne fakt duhet te theksohet se ka nje ndryshim midis nje kleptomani te vertete dhe nje hajduti. Sepse kleptomanet jane njerez qe veprojne vetem, dhe nuk perfshihen ne banda hajdutlleku si mund te bejne hajdutet. Kleptomanet ndryshe nga hajdutet vjedhin sepse ata kane manine e vjedhjes dhe ai vjedh cdo gje, pra nuk e zgjedh ate qe do te vjedhe. Pra kleptomanet e bejne kete veprim(vjedhje) se ndjene nje nevoje te jashtezakonshme per momentin dhe ne rast moskryerje ata do te ndiheshin shume keq.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2010, 14:47   #2
Remember
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Posts: 122
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Remember ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kleptomania ...

tani une mesova se si ta dalloj nje kleptoman nga hajduti, te parit do ja fal te dytit do ja pres...duart
Remember nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-03-2010, 18:39   #3
Alb_LoVeR
V.I.P
 
Avatari i Alb_LoVeR
 
Data e antarėsimit: Nov 2009
Vendndodhja: LosT In YouR EyeS
Posts: 1,577
Thanks: 0
Thanked 11 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Alb_LoVeR ėshtė vėrtetė talentėAlb_LoVeR ėshtė vėrtetė talentėAlb_LoVeR ėshtė vėrtetė talentėAlb_LoVeR ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kleptomania ...

Hahaha teme e bukur kjo ...Ka njerez qe jan aq te fiksuar sa edhe gur do e coje ne shtepi ,kur ska gje tjeter per te vjedhur hahaha...
__________________
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

E hėnė: Pashe
E martė:Njoha
E merkure : Besova
E enjte: Dashurova
E premte: U lendova
Shtunė:Vdiqa
E diel : U harrova
Alb_LoVeR nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2010, 07:57   #4
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kleptomania ...

Alb kujdes cik ti te keqeeeeen se na frikesove me keto detaje hahaha
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-03-2010, 11:01   #5
Remember
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Posts: 122
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Remember ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Kleptomania ...

diku kam degju per nje zone se kur skane ca te vjedhin rrembejne festen qe kan mbi kry dhe e fusin ne xhep e vet
Remember nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2010, 09:35   #6
Alb_LoVeR
V.I.P
 
Avatari i Alb_LoVeR
 
Data e antarėsimit: Nov 2009
Vendndodhja: LosT In YouR EyeS
Posts: 1,577
Thanks: 0
Thanked 11 Times in 11 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
Alb_LoVeR ėshtė vėrtetė talentėAlb_LoVeR ėshtė vėrtetė talentėAlb_LoVeR ėshtė vėrtetė talentėAlb_LoVeR ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kleptomania ...

Pse mi goc po ti beja une aq budalla do isha sa tju tregoja ??? Nejse une per veten deri ne sot skam vjedhur ndonje gje , edhe as kam ndermend ta bej ...
__________________
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

E hėnė: Pashe
E martė:Njoha
E merkure : Besova
E enjte: Dashurova
E premte: U lendova
Shtunė:Vdiqa
E diel : U harrova
Alb_LoVeR nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-03-2010, 13:49   #7
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Posts: 936
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 13
Just myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentėJust myself ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kleptomania ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alb_LoVeR Shiko postimin
Pse mi goc po ti beja une aq budalla do isha sa tju tregoja ??? Nejse une per veten deri ne sot skam vjedhur ndonje gje , edhe as kam ndermend ta bej ...
Mbetet zgjedhja jote!
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-03-2010, 13:39   #8
Lela
shiraz
 
Avatari i Lela
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Posts: 107
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Lela do tė bėhet i njohur mjaft shpejtLela do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Kleptomania ...

Winona Ryder fiton publicitet per vjedhje dhe quhet kleptomane, ndersa nje femi qe mund te vjedhe nje cemcakez eshte hajdut
E di qe kleptomania trejtohet si semundje, vjedhje pa motiv (ekonomik), ndjenje/deshire per vjedhje, dmth i ka rrenjet ne psiqike...
por perseri me duket absurde kur bej nje krahasim si me lart.
__________________
Life is a moment in space when the dream is gone...
Lela nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2010, 13:38   #9
r00t
V.I.P
 
Avatari i r00t
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Monaco
Posts: 648
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
r00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentėr00t ėshtė vėrtetė talentė
Re: Kleptomania ...

kjo fjal mund te quhet shqip edhe tundimi per te mar ate qe ste perket ne menyre te pakontrolluar sepse greqisht tingellon shum shemtuar si ēdo fjal e asaj gjuhe
e ketu ska asgje qe njeriu nuk e di pse qysh tek ndodh
kjo si dukuri esht e vjeter aq sa dhe vet njeriu
fillo nga njerzit prehistorike e deri me sot ky lloj instikti nuk eshte zhdukuar akoma por qendron si nji atavizem domethenes mbi origjinen e vet njeriut
__________________
Mė pranė njėri tjetrit
lidhuni.com
r00t nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur