Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-09-2009, 14:38   #1
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Postime: 936
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Just myself ėshtė njė gur i ēmuarJust myself ėshtė njė gur i ēmuarJust myself ėshtė njė gur i ēmuarJust myself ėshtė njė gur i ēmuar
Gjendja bazė Fjala,vepra me e madhe ...

Para pak minutash, duke biseduar me nje mik :

Une: " Nga goja je i zoti ti ".
Ai: " Po s'qeshė i zoti per fjale, per cfare te jem " ė
Une: " Per vepra ".
Ai: " Po edhe fjalet vepra jane ".
Une: " Ke te drejte, jane vepra te mendjes "


Nga kjo kjo copez bisede me lindi ne koke ky mendim. Pata nje ndjesi te cuditeshme kur bera ate pohimin ne menyre aq te menjehereshme, por nga ana tjeter kuptova se kisha menduar dicka qe permbante shume vlere ne vetvete.

Jemi mesuar me " Fjalet i merr era, rendesi kane veprat " por kjo nuk do te thote qe ka shume vertetesi brenda kesaj shprehjeje. Fjalet jane vepra te mendjes, fjalet kane qene forca levizese e njerezimit qysh prej lindjes se tyre, fjalet kane qene deshmitaret e " rritjes shpirterore dhe materiale te njeriut ", ashtu sic kane qene motiv vrasjesh, tradhetish, luftrash, dashurish... Fjala ka levizur popuj te tere, fjala ka pushtuar mendje te tera...


Me fjalet mund te besh c'te duash, mund te jesh c'te duash, gjithmone duke patur parasysh " cilesine " qe kane. Fjalet, pavaresisht vertetesise se tyre, jane pasqyra e vertete e nje njeriu ( shpirtit apo mendjes se tij ), sepse fjala ( apo fjala e genjeshtert ) me reflektimin e saj ne prakticitet, na jep mundesine qe te percaktojme bindshem dicka mbi dike.

Fjala eshte motivi i pare i disa shpresave, endrrave, forca levizese e shume deshirave. Fjala eshte me siguri nje nga gjerat e domosdoshme per njeriun, ashtu sic eshte oksigjeni, apo uji, apo ushqimi. Fjala ka ca veti qe shume " vepra " te tjera nuk i kane : Fjala shprehet ne shume trajta; mund ta shkruash, mund ta thuash, mund ta kendosh. Fjala dhuron kenaqesi, heq kenaqesi... jep dhe indiference, por ndodh edhe qe ta luftoje ate.


Fjala eshte nje veper origjinale, eshte e juaja, mesoni ta perdorni sa me me shume mjeshtri dhe zotesi.
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-10-2009, 14:31   #2
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Postime: 936
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Just myself ėshtė njė gur i ēmuarJust myself ėshtė njė gur i ēmuarJust myself ėshtė njė gur i ēmuarJust myself ėshtė njė gur i ēmuar
Gjendja bazė Titulli: Fjala,vepra me e madhe ...

Nuk i dihet megjithese jam shume skeptike per kete fakt ...!
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2009, 16:39   #3
PUPA
V.I.P
 
Avatari i PUPA
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Italy
Postime: 674
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
PUPA ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Titulli: Fjala,vepra me e madhe ...

Me 2 fjal kuptoj me ke kam te bej, keshtu qe fjalet maturohen gjithmon para se me i nxjerr jo flasim per me i dhen ajer oxigjenit, se ai e perben ajrin kshuqe fjalt e teperta fukarallek..
__________________
Rinuncia al tuo potere di attrarmi ed io rinuncerņ alla mia volontą di seguirti. (William Shakespeare )
PUPA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-01-2010, 07:48   #4
ChocolatE_DiamonD
*BitterSweet*
 
Avatari i ChocolatE_DiamonD
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Where you cant tell me what to do
Postime: 466
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
ChocolatE_DiamonD ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gjendja bazė Titulli: Fjala,vepra me e madhe ...

Kur isha e vogel...nuk me dhimbte nese me jepte nje shuplake babi kur beja ndonje gabim...cka me copetonte shpirtin ishte atehere kur ai me fjale te buta dhe me shpjegonte cfare kisha bere gabim, si ta ndreqja...
Me aq ai me mesoi nje mesim qe me ka ndihmuar shume deri me sot ...se fjala eshte qe thua eshte aq e rendesishme..per ta bere nje njeri te ndihet si mbret ose si personi me i vogel ne kte bote !Fjala e thene nuk mund te terhiqet kurre mbrapsht, prandaj duhet menduar mire. Nje Fjale ka filluar luftera dhe po ajo fjale i ka mbaruar...
Dhe sic ka thene populli yne heroik "Fjala kocka ska, po kocka thyen"
__________________
~Don't like my attitude?
Call 1-800-WHO-CARES~
ChocolatE_DiamonD nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2010, 13:09   #5
r00t
V.I.P
 
Avatari i r00t
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: Monaco
Postime: 646
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
r00t ėshtė njė gur i ēmuarr00t ėshtė njė gur i ēmuarr00t ėshtė njė gur i ēmuar
Gjendja bazė Re: Fjala,vepra me e madhe ...

plakat ne shqiperi thoshin qe femrat i ... llafi, mjafton kjo shprehje popullore per te kuptuar forcen e fjales lol
__________________
Mė pranė njėri tjetrit
lidhuni.com
r00t nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2010, 13:14   #6
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Postime: 10,201
Thanks: 171
Thanked 407 Times in 167 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
Beaute ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjala,vepra me e madhe ...

1fjale te vret me shum se cdo gje ne bote..pastaj varet se nga goja e kujt del ajo fjal
__________________
Burrat Udhėheqin Botėn, Ndėrsa Gratė Udhėheqin Burrat.
Beaute nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-01-2010, 14:18   #7
Just myself
Beautiful Soul
 
Avatari i Just myself
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: Ne hapat e jetes ...
Postime: 936
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
Just myself ėshtė njė gur i ēmuarJust myself ėshtė njė gur i ēmuarJust myself ėshtė njė gur i ēmuarJust myself ėshtė njė gur i ēmuar
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjala,vepra me e madhe ...

Nuk diskutohet qe varet nga personi,reputacioni i tij dhe relatat e tua ne raport me te gjithsesi nuk ka dyshim qe nje fjale vret teper,madje shume me teper sesa mund te mendohet ...
__________________
Kristal!

.... Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu
dhe tė tė puth tė ik pa kthim
dhe nuk do dine, as ne, askush
harrim ish ky a s’ish harrim ...
Just myself nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-05-2010, 09:38   #8
Meri
...Sans v``.
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: ......
Postime: 6,734
Thanks: 80
Thanked 60 Times in 42 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Fjala,vepra me e madhe ...

Fjala eshte "materializimi" i Mendimit.Vetem Njeriu, e vetmja qenie Inteligjente ne Bote, di te perdore fjalen.
Psh : Nje fjali e paqarte, nje fjale e thene edhe pa qellim te keq, por ne menyre te pakujdeshme, sjell nje reagim te papritur.Prandaj ekziston edhe fjala "me fal"....
Nese nuk e thua, gjerat marrin ters shume, nese e thua, parandalon nje konflikt te kote e te pavend.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur