Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Tė ndryshme > Kėndi i vogėlushve

Kėndi i vogėlushve Kėtu mund tė sillni gjithēka qė ka tė bėjė me vogėlushet dhe rritjen e tyre.


Mirė se erdhėt nė Forum-Al.com™

Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al. Pėr tu anėtarėsuar nė Forum-Al klikoni kėtu!

Nėse keni probleme nė lidhje me procesin e regjistrimit apo hyrje nė llogarinė tuaj, ju lutemi Kontaktoni.

Ju urojmė tė kaloni ēaste sa mė tė kėndshme pranė Forum-Al Forum!
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė Mėnyra e shfaqjes
i vjetėr 20-06-2010, 09:44   #1
Beaute
The King's Daughter
 
Avatari i Beaute
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: In your eyes.
Postime: 13,302
Thanks: 3,117
Thanked 2,956 Times in 1,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
Beaute ka mbyllur reputacionin
Gjendja bazė Dhėmbėt e fėmijėve dhe problemet qė shfaqen me thithjen e gishtit dhe biberonit

Dhėmbėt e fėmijėve gjatė zhvillimit dhe ndrrimit tė tyre janėjashtėzakonisht tė ekspozuar brejtjeve. Zakonisht dhėmbėt eparė tė qumėshtit dalin diku nė moshėn 6 mujore dhe tė funditdiku nė moshėn 3 vjecare. Dhėmbėt e pėrhershėm dalin dikumes moshės

6 - 12 vjecare.
Pėr t’u shmangur sulmeve thartinore nė dhėmbė ėshtė merėndėsi, qė gradualisht fėmijės sė vogėl t’i ipet ushqim dhe pije(gjithashtu qumėsht tė nėnės dhe pemė) 4 - 6 herė nė ditė.Pas daljes sė dhėmbėve tė parė, do tė duhet t’i shmangetthithjeve tė natės. Uji ėshtė pija mė e mirė pėr shuarjen e etjės.Pėrdorimi i ushqimit me pėrmbajtje tė vogėl tė sheqerit ėshtėpėrparsi pėr dhėmbėt. Kishte qenė mirė, qė fėmijėve nėn 3 vjetmos t’u ipen fare ėmbėlsira, e nė qofė se fėmijėt mė tė rriturhanė ėmbėlsira, ėshtė mė e preferueshme qė ato tė ipen passhujtave ushqimore dhe nė ditė tė caktuara, mė sė tepėrmi 2-3herė nė javė.
Bakteret qė shkaktojnė brejtjen e dhėmbėve prej tė rriturvekalojnė lehtė nė fėmijė. Pėr kėtė arsye prindėrit dhe kujdestarete fėmijės nuk bėn tė lėpijnė lugėn, biberonėn etj.Luga e cila bie nė tokė duhėt tė shpėrlahėt me ujė tė pastėr.
Shishja ushqyese dhe biberona duhet larė ēdo ditė me kujdes.
Brushimi i dhėmbėve duhet filluar menjėherė pas daljes sė dhėmbėve tė parė dmth: qysh para 1_vjetorit tė parė. Kurbrushimi i dhėmbėve fillon heret, fėmija fiton shprehi kėshtu qe ai mė vonė do tė din tė kujdeset pavarėsisht pėr dhėmbėt e tij.
Dhėmbėt e fėmijės pastrohen me brushė tė vogėl e tė butė.Fėmija ka nevojė pėr dihmen e prindėrit deri nė moshėnshkollore, posacėrisht nė pastrimin e dhėmbėve tė pasėm.
Fluori i forcon dhėmbėt.
Pėrdorimi i fluoripastės sė dhėmbėvemund tė fillohet nga mosha dy vjecare, atėherė kur dhėmballate qumėshtit kan dalur dhe se fėmija din tė pėshtyjė. Sialternativė mund t’i ipen tableta fluori.

Problemet qė shfaqen me thithjen e gishtave?

Femijeve nuk preferohet fare, qė lėngjet t’i jepen me anė tė shishes ushqyese pasi, qė mund tė krijon shprehi nga e cila ėshtėvėshtir tė ndahet.Pėrdorimi i shumtė dhe i gjatė i biberonit (3 - 4 vjet) si dhe thithja e gishtit mund ta keqėsojnė poziten e dhėmbėve qė zhvillohen nė gojė.

Lėkura e gishtit qė thithet, nėn ndikimin e pėshtymės, mund tė
lėndohet dhe tė jetė derė e hapur pėr infektime. Duke i prekur sendet
e ndryshme e pastaj duke e futur gishtin nė gojė mund tė futen
mikroorganizma tė ndryshėm, disa prej tyre tė aftė tė shkaktojnė
sėmundje.
Thithja e tepėrt e gishtit tė madh mund tė sjell deri te deformimi i
qiellzės dhe i dhėmbėve, duke e ndryshuar nivelin e dhėmbėve (kafshimin).
Qiellėza bėhet e lartė, kafshimi i parregullt, pasi qė dhėmbėt e sipėrm dalin
pėrpara dhe jashtė. Te disa fėmijė formulimi i disa tingujve ėshtė i ērregulluar.

Si t'u ndihmoni fėmijėve qė tė ndėrpresin me thithjen?

Nė varėsi nga mosha, mund tė provoni diēka nga kjo qė vijon:

* Shpėrblejeni fėmijėn – p.sh. I blini dhuratė qė mendoni se e
pėlqen, qė ta pėrmbani vendimin e tij qė tė ndėrpres me kėtė shprehje.

* Pėrparimin e tij e regjistroni nė kalendar – p.sh. shėnoni njė yll pėr
njė periudhė tė caktuar kur fėmija nuk e thith gishtin. Bliini njė lodėr
apo diēka tjetėr pėr periudhėn kur ai me sukses e ka mbiluftuar shprehjen.

* I vendosni njė fashė (flaster) te gishti i madh – p.sh. gjatė natės qė
ta rikujtoni qė mos ta thith gishtin.

* I blini njė dorezė speciale – qė ta mbrojė kur nuk do tė mund ta
evitoje nevojėn pėr thithje. Doreza duhet tė jetė e bėrė ashtu
qė tė mos mundet vetė ta nxjerr.

* Thonjtė mund t'ia lyeni me njė ngjyrė speciale me erė tė vrazhdė,
qė pėr kėto qėllime shitet nė barnatore. Tek ne ėshtė traditė tė lyhet
gishti me diēka djegėse. Kjo sjell rrezik pasi mund ta prekė syrin.
Beaute nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė
Mėnyra e shfaqjes

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur