Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sportet amatoriale

Sportet amatoriale Kėtu mund te flisni pėr sporte tė ndryshme si, bodybuilding, gjuetinė, peshkimin,vetėmbrojtja etj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-03-2011, 19:03   #21
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Proteinat

Kryeplaku, nuk e di nese lexove komentin tim.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2011, 19:27   #22
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peep Shiko postimin
Kam mbi 2 vite qe mirrem me bodybuilding per momentin jam duke marr ca gjera por desha nje ide tenden meqe paske rreth 6 vite qe mirresh me ket sport nga komentet qe lexova. Ta bera ate pyetje ngaqe duke filluar nga maj duhet te ndaloj disa nga ushqimet qe kan fet dhe shum kalori besoj qe Protein + Amino + Vitamin do ishte gjeje a duhur para qershorit dhe korrikut.
Atehere...

Mund te flas vetem ne baze te eksperiences sime personale dhe duke u bazuar ne ato cka specialiste te kesaj fushe me kane keshilluar...( dhe me beso me kane kushtuar shtrenjte keto keshillat e tyre IoI )

Sjam shume dakord me shmangien e ushqimeve.. seshte e vertet sic thone se mishi i kuq apo bulmetet e teperta te bejne dem e te cojne ne dhjamosje. ajo cka duhet eleminuar eshte yndyra e tepruar. Nese merresh em BB jo qe duhet te ushqehesh por duhet te hash sic i thone si nje derr...( smund te behes sa nje ari duke ngrene si zog)

Nese ndjek nje program 4 ditor (4/7 ) ose nje program 5x5 e rendesishme eshte te llogaritesh energjine qe harxhon( Djegjen Kalori) mjo duket ne vec dy jave, dhe nese trupi juaj ruan qendrueshmeri ske pse eleminon asgje.

Por nese ndjek nje program ultimate 5x5+1 extra pra vetem e diela pushim... atehere veret qe duhet te shtosh edhe nje vakt ne menune ditore.

5x5+1extra ( po ta thjeshtoj) do te thote qe muskujt e tua duhet te ngrene 3000 Kg ne total. shume lehte mund te me thuash po une 3 ushtrime ne shtange me nga 4 set 12,10,8,6 i kam 3000 Kg por mos harro qe kjo eshte dita kur barku kerkon nje pune intensive.
e njejta gje edhe kur punon me kembet. Ne 3000 kg ndalet stervitja dhe punohet me muskuj ku pesha eshte - boddy only.

Per sa i perket ushqimeve nedo mund te te jap n je diete por eshte per stervitje 5x5+1extra ( ta jap edhe programin nese deshiron) te siguroj qe eshte super vetem se do guxim per ta permbushur pasi eshte vertet i veshtire, ka kontraktim momental ne maksimum edhe praktikohet vetem me pesha derrmuese.

Extrem Amino. Kete kamperdor une para 2 vjeteve dhe e perdorja vetem ne behar pasi djegia eshte me e madhe se ne dimer.
Po te sjell edhe produktin dhe permbajtjen qe ta kesh me te qarte.Xtreme Amino contains all the whey protein fractions, such as Beta Lactoglobulin, Alpha Lactalbumin, Glycomacropeptide, Immunoglobulins, Proteose Peptones, Serum Albumin and Lactoferrin. Xtreme Amino contains only naturally-occurring amino acids. Typical Amino Acid Profile: Each Serving (3 tablets) Contains: Essential Amino Acids: L-Leucine (488mg), L-Isoleucine (294mg), L-Valine (279mg), L-Lysine (431mg), L-Threonine (314mg), L-Methionine (97mg), L-Phenylalanine (142mg), L-Tryptophan (88mg). Non-Essential Amino Acids: L-Arginine (118mg), L-Aspartic Acid (244mg), L-Cystine/Cysteine (75mg), L-Alanine (232mg), L-Glutamic Acid (841mg), L-Glycine (105mg), L-Histidine (88mg), L-Protein (297mg), L-Serine (245mg), L-Tyrosine (122mg).

P.s Nese ke nje oreks te mire ste duhet gje tjeter
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-03-2011, 19:42   #23
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Proteinat

Edhe dicka...

Eshte e rendesishme rikuperimi i insulines pas stervitjes.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-03-2011, 21:28   #24
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Proteinat

Faleminderit per pergjigjen.

Kisha dhe nje pyetje tjeter. Cfare me sugjeron para korrikut pasi per momentin po perpiqem te shtoj disa kg me shume.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2011, 12:37   #25
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peep Shiko postimin
Kryeplaku, Te faleminderit per pergjigjen tende.

Edhe nje pyetje kisha cfar me sygjeron ti para korrikut pasi qe per momentin jam duke shtuar akoma ne KG (MASS) ha cfar te mundem edhe sa her te mundem perveq embelsirave ktyre gjerave qe kan shum fet. Pse jo edhe ndonje program ditor nuk do ishte keq.
Se kisha pare ket postim. Sry tani sapo e lexova dhe po te pergjigjem.

Fillimish me thuaj strevitjen qe ti ben... Eshte 4x4-( 4 dite ne jave) 5x5 apo 5x5+1.

Pasi dy te parat kane diete ndersa 5x5+1 ska nevoje per mbajtje diete. kjo e fundit eshte nje super djegje she mbase te duhet te shshosh dicka ne ushqimin ditor me shume se sa ta eleminosh.

vec me thuaj stervitjen qe do te ndjekesh + moshen (20-30. 30-40 ) dhe te jap nje program rutine 12 javor per mass build ose program rutine 1 vjecar. me nje ushtrim nderrim ne cdo 2 jave per cdo muskul.( nderrimi i ushtrimit ndalon muskulin te fitoje imunitet ndaj stervitjes dhe eshte i domosdosesh, nese kjo sbehet atehere muskujt marrin nje pitStop dhe gjithcka shkon ne vend numero, Ska rezultat )
( Nese i kupton ushtrimet me termat e fushes BB do ishte me e thjeshte per mua, por nese si kupton termat me thuaj qe te ti ilustroj me foto.)
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 17:21   #26
Peep
Anėtar i ri
 
Avatari i Peep
 
Data e antarėsimit: Nov 2010
Vendndodhja: Earth
Posts: 14
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Peep ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Se kisha pare ket postim. Sry tani sapo e lexova dhe po te pergjigjem.

Fillimish me thuaj strevitjen qe ti ben... Eshte 4x4-( 4 dite ne jave) 5x5 apo 5x5+1.

Pasi dy te parat kane diete ndersa 5x5+1 ska nevoje per mbajtje diete. kjo e fundit eshte nje super djegje she mbase te duhet te shshosh dicka ne ushqimin ditor me shume se sa ta eleminosh.

vec me thuaj stervitjen qe do te ndjekesh + moshen (20-30. 30-40 ) dhe te jap nje program rutine 12 javor per mass build ose program rutine 1 vjecar. me nje ushtrim nderrim ne cdo 2 jave per cdo muskul.( nderrimi i ushtrimit ndalon muskulin te fitoje imunitet ndaj stervitjes dhe eshte i domosdosesh, nese kjo sbehet atehere muskujt marrin nje pitStop dhe gjithcka shkon ne vend numero, Ska rezultat )
( Nese i kupton ushtrimet me termat e fushes BB do ishte me e thjeshte per mua, por nese si kupton termat me thuaj qe te ti ilustroj me foto.)

Gjate javes ushtroj 5 here por ka raste kur ushtroj 6 here. Programi qe po ndjek aktualisht eshte 1 muskuj ne 1 dite, por ka raste qe mund te ushtroj 2 muskuj te vegjel mbrenda nje dite duke qene se ka pasur me shume efekt tek une. Faleminderit per keshillat.
__________________
Expect the unexpected.
Peep nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-03-2011, 20:08   #27
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Proteinat

Neser e ke gati

Do me duhet ta ilustroj.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2012, 22:33   #28
Disturbed
Super Anėtar
 
Avatari i Disturbed
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Kosovė
Posts: 110
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 9
Disturbed ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Proteinat

Emri proteinė rrjedh nga fjala greke “prota”qė do tė thotė “i Rėndėsishėm”.

Proteina ėshtė pėrbėrės kryesor organik i shumė indeve nė trupin e njeriut, i cili formohet nga njė rend i amino acideve qė janė tė sistemuara nga sistemi jetėsor.

Ekzistojnė diku rreth 20 amino acide tė ndryshme tė cilat gjenden nė proteina ku 9 prej tyre janė themelore dhe 11 tė tjera janė jo themelore - jo esenciale, 9 amino acidet themelore nuk mund tė prodhohen nga trupi por ato sigurohen-merren nga ushqimi ditor kurse 11 amino acidet jo themelore prodhohen prej pjesėve tė karbohidrateve, tė amino acideve themelore dhe yndyrės, pra nga vet organizmi.

Proteinat duhet tė ndahėn nė pjesė pėrbėrėse-amino acide brenda sistemit tė tretjes nė menyrė qė trupi ti pėrdorė ato pėr qėllimet e veta.

Pra bashkimi i amino acideve formon proteinėn dhe gjithashtu proteina mund tė ndahet nė amino acide.

Proteinat qysh nė fėmijėri shėrbejnė pėr formimin e organeve tė brendshme siq ėshtė mėlqia, veshkėt etj. si dhe pėr zhvillimin dhe rigjenerimin e qelizave nė trup.

Cdo funksion i qelizave tė gjalla varet nga proteinat. Proteinat formojnė diku rreth 15 % tė trupit dhe janė pėrgjegjėse pėr formimin e muskujve, eshtrave, ligamenteve, lėkurės, thonjėve dhe qimeve-flokėve. Po ashtu bėjnė trnasportimin e oksigjenit nė qelizat e gjakut formojnė antitrupa, sistemin imun dhe gjithashtu shėrbejnė pėr rregullimin e hormoneve dhe metabolizmit-sistemit tė tretjes sė ushqimit.Pra roli mė i rėndėsishėm i proteinės ėshtė tė ndėrtojė, ti mbajė dhe ti regjenerojė indet nė trupin tonė, gjegjėsisht ta formojė trupin tonė.Proteinat ndahen sipas vlerės biologjike qė do tė thotė se disa proteina qė kanė vlerėn biologjike mė tė lartė janė proteina tė kualitetit tė lartė dhe treten mė shpejtė nė organizėm, ndėrsa ato proteina qė kanė vlerė bilogjike tė ulėt janė proteina tė kualitetit tė ulėt dhe treten mė ngadalė nė organizėm.


Proteina e hirrės - thartirat, ka vlerėn mė tė lartė bilogjike pra ėshtė kualiteti mė i lartė i proteinės dhe tretet shumė shpejtė nė organizėm,


Proteina e kazeinės - proteina e qumshtit ka vlerėn mesatare biologjike dhe tretet mė ngadal nė organizmin e njeriut.


Proteina e sojės - bizelja, fasulja, arrat, kikirikat, etj. ka vlerėn mė tė ulėt biologjike dhe tretet shumė ngadalė nė organizmin e njeriut.

Proteinat ndahen edhe nė: proteinė tė plotė dhe proteinė tė mangėt - e paplotė.


Proteina e plotė ėshtė ajo proteinė e cila pėrmban 9 amino acidet themelore pra ėshtė proteinė e kompletuar dhe ėshtė shumė e rėndėsishme pėr shėndetin e njeriut.

Proteinė tė plotė pėrmbajnė: hirra, vezėt, qumėshti, djathi, jogurti, mishi i bardhė i pulės, mishi i peshkut, mishi i kuq (bifteku,pėrshuta),etj.


Proteina e mangėt - e paplotė ėshtė proteinė e pakompletuar sepse i mungojnė 2 apo 3 amino acide nga 9 amino acidet themelore, pra nuk i ka tė gjitha amino acidet themelore.

Edhe kjo proteinė ėshtė e dobishme pėr shėndetin e njeriut dhe ka mundėsi tė kompletohet, tė bėhet proteinė e plotė.

Pėr tu kompletuar proteina e mangėt dhe pėr tu bėrė proteinė e plotė nevojitet qė tė konsumohet sė bashku me proteinė tė plotė.

Pra nėse konsumojmė fasulėn e cila pėrmbanė proteinė tė paplotė duhet tė konsumojmė edhe njė pjesė djathė nė menyrė qė organizmi gjatė tretjes ta kompletojė proteinėn e paplotė, nė proteinė tė plotė.

Proteinė tė mangėt-paplotė pėrmbajnė: drithėrat, bizelja, fasulja, kikirikat, arrat, farat, etj.

Ushqimi duhet tė pėrmbaj prej 15 deri 25 pėrqind proteina. Cdo njeriu gjatė ditės i nevojiten prej 0.8 deri 1 gram proteinė pėr kilogram tė peshės trupore, ndėrsa sportistėve pėr shkak tė aktiviteteve fizike ju nevojitet njė sasi mė e madhe e proteinės diku prej 1.5 deri 1.8 gram pėr kilogram.Pra njė person qė peshon 80 kg. i duhen prej 64 deri 80 gram proteinė gjatė ditės.Sportisti qė peshon 80 kg. i duhen prej 120 deri 144 gram proteinė gjatė ditės.Duhet cekur se nėse konsumojmė mė shumė se 2 gram proteinė pėr kilogram tė peshės trupore atėherė proteina e tepėrt nuk do tė ndihmon nė rritjen e muskujve por do tė pėrdoret si energji apo do tė kthehet-ruhet si yndyrė nė trupin e njeriut.Sa i pėrket rezervave tė proteinės nė trupin e njeriut, ėshtė vėrtetuar se mbrenda njė racioni ushqimor organizmi mund ti absorboj-thith diku prej 25 deri 35 gram proteinė, qka do tė thotė se nėse pėrdorim mė shumė se 40 gram proteinė brenda njė racioni, proteina e tepėrt do tė kthehet-ruhet si yndyrė ose do tė nxjerret jashtė pėrmes zorrės sė trashė-jashtėqitjes.

Kjo tregon mė sė miri pse konsumimi i ushqimit gjegjėsisht proteinės duhet tė merret brenda 4 apo 6 racioneve ditore, pra cdo 2,5 - 3 orė.

Ushqimi qė pėrmban pėrqindje tė lartė tė proteinės:


Ushqimi Sasia Proteina (gram)

Tė bardhėt e vesė 1 4

Tė kuqėt e vesė 1 1.5

Mishi i bardhė i pulės 100 gr. 25

Mishi i kuq - bifteku 100 gr. 30

Mishi i terur (pėrshuta) 100 gr. 20

Mishi i peshkut – tuna 85 gr. 25

Sardina 85 gr. 20

Qumėshti 250 ml. 8

Djathi 100 gr. 20

Jogurti 250 ml. 9

Drithėrat (bizelja, fasulja) 100 gr. 6

Lajthija 100 gr. 15

Arra 100 gr. 15

Kikirikat 100 gr. 25

Fara luledielli 100 gr. 20


Sa i pėrket ushqimit si sallama e pulės, suxhuku, virshllet, mishi i derrit etj. preferohet konsumimi mė i vogel i tyre, sepse pėrveq pėrqindjes sė lartė tė proteinės kėto pėrmbajnė edhe pėrqindje tė lartė tė yndyrės, e cila nuk ėshtė shumė e dobishme pėr shėndetin e njeriut.


Mungesa e proteinės rezulton nė lodhje tė pėrgjithshme tė njeriut, nė dobėsimin e muskujve dhe indeve, nė ndjeshmėri ndaj infeksioneve, dhe gjithashtu shfaqė dėshirėn pėr konsumimin mė tė madh tė sheqernave gjatė ditės, siē ėshtė ēokollata dhe ėmbėlsirat tjera tė cilat mund tė shkaktojnė trashjen - rritjen e peshės trupore.

Mė parė, nė bazė tė disa studimeve ėshtė menduar se konsumimi i lartė i ushqimit me proteina

mund ti shkaktojė stres veshkėve dhe mėlqisė sepse kėto organe duhet tė punojnė mė tepėr nė mėnyrė qė tė nxjerrin materiet toksike tė mbetura nėpėrmjet urinės, dhe gjithashtu mund tė shkaktojė humbjen e kalciumit tė eshtrave nėpėrmjet urinės.

Kurse tani studimet e fundit tregojnė se pėrdorimi i lartė i ushqimit me proteina nuk mund tė shkaktojė kurfarė stresi veshkėve dhe mėlqisė, sepse proteina ėshtė substancė termogjenike e cila mund tė lirohet nga trupi edhe nėpėrmjet nxehtėsisė,dhe sa i pėrket eshtrave tė njeriut nė bazė tė studimeve tė reja nevojitet konsumim mė i lartė i ushqimit me proteina sidomos nė moshėn e pleqėrisė, sepse dihmon nė fortėsin dhe dendėsin e eshtrave.Gjithashtu disa studime tjera tregojnė se pėrdorimi i lartė i ushqimit me proteina mund tė jetė i dobishėm pėr rregullimin e tensionit tė gjakut dhe kundėr goditjeve vdekjeprurėse nė tru.

Sa i pėrket asaj se proteina e tepėrt mund tė ruhet apo tė kthehet nė yndyrė, studimet e fundit tregojnė se ky proces ėshtė mė i vėshtirė dhe mė pak i efektshėm nė krahasim me konvertimin e karbohidrateve nė yndyrė. Pra meqenėse proteina ėshtė substancė termogjenike nuk pėrjashtohet mundėsia se mund tė ruhet si yndyrė por ajo mė pėrpara mund tė nxjerret pėrmes temperaturės sė trupit ose jashtėqitjes sesa tė kthehet – ruhet si yndyrė.

Tė gjitha kėto tregojnė se proteina ėshtė e vetmja substancė e ushqimit e cila edhe nėse konsumohet nė njė sasi mė tė madhe nuk mund tė shkakton probleme shėndetėsore, pra lejohet nė njėfarė mėnyre mė shumė konsumimi i lartė i ushqimit me proteina sesa konsumimi i lartė i ushqimit me karbohidrate apo yndyra

....e marrur nga Albanian Bodybuilders.
Disturbed nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2012, 04:31   #29
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,531
Thanks: 1,540
Thanked 1,467 Times in 1,070 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Stealth Shiko postimin
ēa lidhje ka noti me body building ? me qen sadopak sportist do e kishe parsysh ndryshimin midis tyre
cfare lidhje ka noti me body building?

varet, varet nga notuesi
pershembull, per nje sportist si Michael Phelps ka shume lidhje

per nje si une, pothuajse aspak
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-04-2012, 16:37   #30
Irfan CANA
V.I.P
 
Avatari i Irfan CANA
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 1,856
Thanks: 0
Thanked 4 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Irfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentėIrfan CANA ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Proteinat

Janė promotor i shėndetit tė njeriut!
Irfan CANA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-04-2012, 13:21   #31
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Proteinat

Kam degjuar se disa produkte qe ndihmojne me zhvillmin e muskujve gjate stervitjes me pesha, si Nitric Oxide( NO) dhe Creatine mund te jen te demshme, sidomos per ato qe ne familje kane semundjen e zemres.

Une kam kohe qe stervitem me pesha, here pas here, por nuk kam perdorur kurre "supplements" jame kurjoz te di: A eshte e vertet kjo? dhe ka ndo nji qe i perdor ato dhe nese ka par ndo nji ndryshim tek muskujt?
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-05-2012, 05:17   #32
Skydive
V.I.P
 
Avatari i Skydive
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Posts: 2,267
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Skydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėmSkydive i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Kam degjuar se disa produkte qe ndihmojne me zhvillmin e muskujve gjate stervitjes me pesha, si Nitric Oxide( NO) dhe Creatine mund te jen te demshme, sidomos per ato qe ne familje kane semundjen e zemres.

Une kam kohe qe stervitem me pesha, here pas here, por nuk kam perdorur kurre "supplements" jame kurjoz te di: A eshte e vertet kjo? dhe ka ndo nji qe i perdor ato dhe nese ka par ndo nji ndryshim tek muskujt?
Ka o MAQO
__________________
***Man sieht nur mit dem herzen gut, das wesentliche ist für die augen unsichtbar***
Skydive nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2012, 08:23   #33
amator99
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Kam degjuar se disa produkte qe ndihmojne me zhvillmin e muskujve gjate stervitjes me pesha, si Nitric Oxide( NO) dhe Creatine mund te jen te demshme, sidomos per ato qe ne familje kane semundjen e zemres.

Une kam kohe qe stervitem me pesha, here pas here, por nuk kam perdorur kurre "supplements" jame kurjoz te di: A eshte e vertet kjo? dhe ka ndo nji qe i perdor ato dhe nese ka par ndo nji ndryshim tek muskujt?
Keto jane te pademshme per zhvillimin e muskujve por nuk i perdor.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2012, 22:03   #34
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga amator99 Shiko postimin
Keto jane te pademshme per zhvillimin e muskujve por nuk i perdor.
Amator99 keto me lart nuk jane Proteina, por stimulant. Te japin fuqi, energji gjate stervitjes. E kisha fjalen per "Protein Shakes" quhen Protein Isolate. Isha kurjoz te di nese dikush ne kete teme i ka perdorur apo vazhdon ti perdore dhe se cfar rrezultati kane patur. Nejse... faleminderit per sygjerimin.

Tirona...ato fotografite qe ke prure duken sikur jane te rregulluara ne komputer. Nuk ma ha mendja se mund te defermohet trupi ne ate menyre.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2012, 23:56   #35
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,130
Thanks: 0
Thanked 601 Times in 345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Mandi...

Me vjen keq por me duhet ta kundershtoj kete ...

nje BB sportist i peshes 85 kg mosha 20-30 vjec nes emerr vetem 153 gr proteina i bie te vdese ne palester. kjo sasi eshte per njerez qe smerren me sport por qe kane nje aktivitet normal ditor.

Ushqimi im ditor...
Mengjes 80 g
paradreke 30g
Dreke( para stervitjes) 150g
Pas dreke( pas stervitjes) 100-120g
Darke 100g

gjithmone pa shmangur Karboidratet.


Mund t'na tregosh se me ēfare ushqehesh ne keto vakte qe ke stiluar?
150 gr proteina ne Dreke, i bie 1 kg mish Viēi ose 5 kutia Ton peshku. Dhe kjo vetem ne dreke. Si munded nje person te haj kaq shume ne cdo 5 vakte?
Nese perdor proteina ne pluhur, aty shkruhet qe nuk duhet tejkaluar sasia e 1-2 mase(30-50 gr) dhe max per 3 muaj.

Keshtu i hedh melēite ne plehra. Ndoshta gabohesh.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2012, 01:32   #36
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 39,786
Thanks: 10,751
Thanked 5,946 Times in 4,027 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Amator99 keto me lart nuk jane Proteina, por stimulant. Te japin fuqi, energji gjate stervitjes. E kisha fjalen per "Protein Shakes" quhen Protein Isolate. Isha kurjoz te di nese dikush ne kete teme i ka perdorur apo vazhdon ti perdore dhe se cfar rrezultati kane patur. Nejse... faleminderit per sygjerimin.

Tirona...ato fotografite qe ke prure duken sikur jane te rregulluara ne komputer. Nuk ma ha mendja se mund te defermohet trupi ne ate menyre.
Jane stimulante pa efekt shendetesor.
Sa per Creatine kam punuar dy muaj,dhe beja dush 1 ore mbas pune.
Six pack nuk e fiton me nje muaj.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-05-2012, 16:23   #37
amator99
Guest
 
Posts: n/a
Pėrgjigje e: Proteinat

ZRUNLSDPUFSIAOA qe kuptohet

Per rreziqet dhe pasojat lexoni fletepalosjen ose udhezuhesin(nuk me kujtohet fjala e duhur ne shqip),ose pyesni mjekun apo ne farmaci.

Kur ta kesh marre carte blanche nga keta,shiko liability nga prodhuesi sepse te ndodh(larg qofte)ndonje e papritur dhe ata nuk duan tja dine.
  Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2012, 07:49   #38
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Amator99 keto me lart nuk jane Proteina, por stimulant. Te japin fuqi, energji gjate stervitjes. E kisha fjalen per "Protein Shakes" quhen Protein Isolate. Isha kurjoz te di nese dikush ne kete teme i ka perdorur apo vazhdon ti perdore dhe se cfar rrezultati kane patur. Nejse... faleminderit per sygjerimin.

Tirona...ato fotografite qe ke prure duken sikur jane te rregulluara ne komputer. Nuk ma ha mendja se mund te defermohet trupi ne ate menyre.
Pershendetje!

Shoh qe njerezit cuditen se si mund te marresh 150g proteine vec ne nje vakt, por ja qe eshte mese e mundur!

Per ta aritur kete duhet vec te krijosh nje diete te rregullt ( gjithmone sipas ekonomise qe kemi ),

Nese do proteine shake atehere une do te te sugjeroja cfare une perdor: 1 kg qumesht permban 32g proteine te plote, qe shnderrohet ne prup 1980 kkal ( fuqi kalorike ) une konsumoj rreth 3 litra ne dite,
100g buke misri permban 12g proteine = 348 kkal,
100g kikirike permban 25g proteine = 1200 kkal
100g biskota te kripura permban 20g proteine dhe 68g karboidrate etj..


per nje stervitje me pesha prsh nje stervitje 6x6 ( max ) nese je rreth 80 kg trupit i duhen 3250 kkal, keto per te mbajtur peshen trupore te rregullt. nese kerkon MAss build atehere duhet rritur sasia e kkal, qe trupi te marre me shume energji nga ckonsumon, dhe aspak nuk eshte se te shnderrohet ne peshe dhjamore nese programi stervitor eshte i detajuar sipas konstruktit dhe zhvillimit genetik te trupit.

dhe dicka.. asnjehere nuk duhet eleminuar vrapi, nxemja me e mire qe mund te behet eshte 5 min hap i shpejte 5 min vrap i lehte dhe 5 min strecing para cdo stervitjeje. pas kesaj gjithe cka ke per te bere ne palester per te permbushur programin ditor nuk duhet te zgjase me shume se 30 min. dhe me e rendesishmja , asnjehere nuk duhen kaluar 5 sete super te renda. do te te sugjeroja nje emtode mjaft efektive.

Per cdo ushtrim te praktikohet: 1 set 8-10 50% e peshes maksimale.
1 set 3-5 me peshen 75% + 1 ngritje e vetme menjehere pasi leshon peshat 75% me 100 % te peshes
dhe 2 sete 5-7 me 100% te peshes.

Kjo vlen per ushtrimin e pare , per ushtrimet qe eshoqerojne stervitjen per te njejtin muskul seti 5-7 me 100% te peshes ( gjithmone i bere nen vezhgimin e dikujt, pasi jane te rrezikshme ) te jete vetem 1 set,

Nese praktikon stervitjen 1 muskul ne dite atehere asnjehere nuk duhet te kete me shume se 4 ushtrime. prsh gjoksi " 1 per pjesen e siperme te gjoksit, 1 per pjesen anesore, 1 per pjesen e poshtme. dhe i fundit per prerjet prsh pompa ose paralele , thjesht peshe trupore, kjo e fundit e cliron muskulin nga kontraktimi i tepruar dhe e sheron demtimin.

Nese praktikon stervitjen 2 muskun ne dite qe konsiston 4 here ne jave atehere duhen ndare ne dy grupe ushtrimesh te lidhura em nejra tjetren duke bere 3 ushtrime me nga 3 sete per te muskulin e pare dhe 2 ushtrime me nga 3 sete per te dytin,

gjithsesi per me shume informacion me thuaj.

Ju pershendes!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2012, 15:11   #39
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 8,606
Thanks: 909
Thanked 1,502 Times in 803 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kryeplaku Shiko postimin
Pershendetje!

Shoh qe njerezit cuditen se si mund te marresh 150g proteine vec ne nje vakt, por ja qe eshte mese e mundur!

Per ta aritur kete duhet vec te krijosh nje diete te rregullt ( gjithmone sipas ekonomise qe kemi ),

Nese do proteine shake atehere une do te te sugjeroja cfare une perdor: 1 kg qumesht permban 32g proteine te plote, qe shnderrohet ne prup 1980 kkal ( fuqi kalorike ) une konsumoj rreth 3 litra ne dite,
100g buke misri permban 12g proteine = 348 kkal,
100g kikirike permban 25g proteine = 1200 kkal
100g biskota te kripura permban 20g proteine dhe 68g karboidrate etj..


per nje stervitje me pesha prsh nje stervitje 6x6 ( max ) nese je rreth 80 kg trupit i duhen 3250 kkal, keto per te mbajtur peshen trupore te rregullt. nese kerkon MAss build atehere duhet rritur sasia e kkal, qe trupi te marre me shume energji nga ckonsumon, dhe aspak nuk eshte se te shnderrohet ne peshe dhjamore nese programi stervitor eshte i detajuar sipas konstruktit dhe zhvillimit genetik te trupit.

dhe dicka.. asnjehere nuk duhet eleminuar vrapi, nxemja me e mire qe mund te behet eshte 5 min hap i shpejte 5 min vrap i lehte dhe 5 min strecing para cdo stervitjeje. pas kesaj gjithe cka ke per te bere ne palester per te permbushur programin ditor nuk duhet te zgjase me shume se 30 min. dhe me e rendesishmja , asnjehere nuk duhen kaluar 5 sete super te renda. do te te sugjeroja nje emtode mjaft efektive.

Per cdo ushtrim te praktikohet: 1 set 8-10 50% e peshes maksimale.
1 set 3-5 me peshen 75% + 1 ngritje e vetme menjehere pasi leshon peshat 75% me 100 % te peshes
dhe 2 sete 5-7 me 100% te peshes.

Kjo vlen per ushtrimin e pare , per ushtrimet qe eshoqerojne stervitjen per te njejtin muskul seti 5-7 me 100% te peshes ( gjithmone i bere nen vezhgimin e dikujt, pasi jane te rrezikshme ) te jete vetem 1 set,

Nese praktikon stervitjen 1 muskul ne dite atehere asnjehere nuk duhet te kete me shume se 4 ushtrime. prsh gjoksi " 1 per pjesen e siperme te gjoksit, 1 per pjesen anesore, 1 per pjesen e poshtme. dhe i fundit per prerjet prsh pompa ose paralele , thjesht peshe trupore, kjo e fundit e cliron muskulin nga kontraktimi i tepruar dhe e sheron demtimin.

Nese praktikon stervitjen 2 muskun ne dite qe konsiston 4 here ne jave atehere duhen ndare ne dy grupe ushtrimesh te lidhura em nejra tjetren duke bere 3 ushtrime me nga 3 sete per te muskulin e pare dhe 2 ushtrime me nga 3 sete per te dytin,

gjithsesi per me shume informacion me thuaj.

Ju pershendes!
Kryeplaku...pershendetje dhe shume faleminderit per pergjigjen e dhe kohen qe i kushtove.

Une kam nja 5 muaj qe kam rifilluar stervitjen pas 10 vjeteve nderprerje te plot. Kam ber shum "research" dhe se fundi zgjodha programin qe me pershtatet. Pak a shume njisoj me programin me siper.

Marr 60g protein pluhur ne dite mbi mishin vezet qe konsumoj per cdo dite. Marr pothuajse 150 deri ne 170g protein ne dite. Qellimi im eshte te bie ne pesh duke ruajtur sa me shum masen e muskulit. Dicka qe eshte shume e veshtire per tu ber. Mgjithate deri tani kam patur sukses. Maksimumi i kalorive ditore qe me lejohet eshte 2000-2500 ne dite.

Programi eshte pak a shume keshtu.

5 dite te javes. Diten e par : chest & biceps. 4 sete secili 5 ngritje 80% maksimimit te peshes qe mund te ngre, pastaj 3 sete "fetigue" pesh e mesme, 12 ngritje per cdo set dhe e fundit "burn" 2 sete nga 40 pesh e leht. Kete format perdor edhe per "triceps", kurrizin, supet. Kurse "abs" dy here ne jav.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2012, 16:17   #40
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Proteinat

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Maqellarjot Shiko postimin
Kryeplaku...pershendetje dhe shume faleminderit per pergjigjen e dhe kohen qe i kushtove.

Une kam nja 5 muaj qe kam rifilluar stervitjen pas 10 vjeteve nderprerje te plot. Kam ber shum "research" dhe se fundi zgjodha programin qe me pershtatet. Pak a shume njisoj me programin me siper.

Marr 60g protein pluhur ne dite mbi mishin vezet qe konsumoj per cdo dite. Marr pothuajse 150 deri ne 170g protein ne dite. Qellimi im eshte te bie ne pesh duke ruajtur sa me shum masen e muskulit. Dicka qe eshte shume e veshtire per tu ber. Mgjithate deri tani kam patur sukses. Maksimumi i kalorive ditore qe me lejohet eshte 2000-2500 ne dite.

Programi eshte pak a shume keshtu.

5 dite te javes. Diten e par : chest & biceps. 4 sete secili 5 ngritje 80% maksimimit te peshes qe mund te ngre, pastaj 3 sete "fetigue" pesh e mesme, 12 ngritje per cdo set dhe e fundit "burn" 2 sete nga 40 pesh e leht. Kete format perdor edhe per "triceps", kurrizin, supet. Kurse "abs" dy here ne jav.
Nese do te biesh nga pesha dhe te ruash masat muskulare atehere duhet eleminuar proteina sintetike, dhe duhen konsumuar sa me shume ushqime qe permbajne fiber dhe fruta.

stervitja duhet te jete me pesha 50% te max dhe levizjet duhen bere 2 sec ngritje dhe 5 sec ulje te peshes gjate punes per cdo ngritje me nje pushim 0 sec, pra nese ben gjoks... e ngre shtangen ne 2 sec dhe e ul ate ne 5 sec me nje pushim 0 sec ne fund dhe ne ulje te ngritjes. krijon nje levizje motorike te ngaldalte e cila krijon nje max djegje te pjeseve dhjamore dhe mban muskujt ne kontraktim maksimal. Kjo levizje praktikohet ne gjithe muskujt pa perjashtim, perdoren pesha te lehta qe te mund te mbyllesh ushtrimin, diku tek 50-40% te peshes max. per cdo set behet vec 60 sec pushim dhe praktikohet me 4 sete per ushtrim.

Qe do te thote ne total per nje ushtrim te duhen 7.5-8 minuta.

Per shkak te kontraktimit maksimal praktikohet si stervitje per sa pjese ka muskuli qe po ushtron aq ushtrime ben ne total nga 1 per secilen pjese. prsh gjoksi ka 3 pjese. biceps 3 pjese, triceps 2 pjese etj keshtu me radhe.

Te siguroj qe nese praktikon cka te udhezova me alrt dhe mban nje diete me ushqime te pasura me fibra tip ( Perime -proteina soje ) dhe eleminon proteinen sintetike e cila ka nje baze te larte albumine dhe ndalon djegjen e dhjamit ne trup per me teper ndihmon ne depozitimin e tij, do kesh nje ndryshim drastik ne pak kohe.

E vetmja veshtiresi ne praktikimin e kesaj lloj stervitje eshte djegja e tepert e mujkujve gjate stervitjes nga kontraktimi maksimal ndaj te ciles duhet te besh rezistence dhe te durosh dhe shkaterrimi i sistemit nervor nese je tip i paduruar lol.

Edhe pse eshte nje stervitje e veshtire per shume praktikante te peshave une shpresoj tia dalesh, dhe mos harro barku behet i ndare ne 3 dite ne jave... nuk bie barku duke bere cdo dite ushtrime per te. Kjo eshte nje ide e krijuar gabim nga shumica pasi mendojne se sa me shume te besh ushtrime aq me shume bie... lol aspak. Barku gjithashtu ka 3 pjese.. i lartem i poshtem dhe anesor. keto tre pjese ndahen ne 3 dite me nga 1 dite pushim nga njera ne tjetra( per kete muskul) dhe diten e hene (e pare) 2-3 ushtrime per barkun e siperm me nga 3 sete. - Pushin - e merkure barku i poshtem 2-3 ushtrime 3 set per ushtrim- pushim - e premte 2-3 ushtrime per anesoret me nga 3 sete per ushtrim.
gjithmone ne fund te stervitjes pasi ke mbaruar me peshat. ditet e pushimit te barkut mbyllet stervitja me 7-10 min vrap te lehte.

E gjithe stervitja + nxemje duhet mbyllur ne 45 min max. nese ben em shume kalon ne overtrain gje e cila te le ne vend numero dhe kjoe shte arsyeja pse te shumte jane ata qe kane vite ne palester dhe rezultatet e tyre lene per te deshiruar. Por mbi te gjitha kryesorja eshte dieta.
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur