Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-07-2010, 09:41   #1
Heily
BuRreLse
 
Avatari i Heily
 
Data e antarėsimit: Jan 2010
Vendndodhja: Ku tme doje e bardha zemer
Posts: 338
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
Heily ėshtė njė gur i ēmuarHeily ėshtė njė gur i ēmuarHeily ėshtė njė gur i ēmuarHeily ėshtė njė gur i ēmuar
Si te shmangim eren e gojeS?Kėshillat e bakteriologėve pėr tė larguar aromėn e keqe tė gojės

Dhjetė bimė qė ndihmojnė pėr njė frymėmarrje tė freskėt
Nga vaji i mentės e deri te ēimēakizi me pėrbėrėsit e lėvores sė Manjolias, Barbara Lantin, njė studiuse bakteriologe amerikane na tregon alternativat e trajtimit pėr uljen e aromės sė pakėndshme tė frymėmarrjes.
Majdanozi i freskėt
Nėse ju pėrtypni kėtė barishte nė sasi tė vogla, nuk do tė lejoni qė njerėzit tė kthejnė kokėn nga ana tjetėr kur ju filloni pėr tė flisni, pėr shkak tė aromės jo tė kėndshme tė frymėmarrjes, sidomos kur sapo ēoheni nga gjumi. Majdanozi pėrmban disa pėrbėrės antibakterialė tė cilat largojnė mikrobet e dėmshme qė gjenden nė gojė.
Rrėshira
Rrėshira natyrale disa pėrbėrės antiseptikė tė cilėt ulin nivelin e aciditetit nė gojė. Tė pėrtypėsh kėtė pėrbėrės ndihmon nė reduktimin e baktereve qė shkaktojnė aromėn e keqe.
Shpėlarės antibakterial
Njė gargarė ēdo mėngjes me njė pėrbėrės antibakterial do tė ndihmonte pėr largimin e shijes sė pakėndshme tė gojės, po ashtu edhe tė frymėmarrjes mė aromė tė keqe. Kėto shpėlarės janė tė dobishėm edhe pėr dhėmbėt tuaj.
Jogurti i freskėt
Studimet kanė treguar se jogurti i freskėt ul nivelin e hidrogjen sulfiteve, tė cilat prodhohen nga bakteret nė gojė dhe shkaktojnė njė aroma tė pakėndshme. Bakteret Lactobacillus bulgaricus dhe Streptocoēus thermophilus qė gjenden te jogurti asgjėsojnė bakteret e “kėqija nė gojė”.
Shpėlarja mė soda
T’i lash dhėmbėt me soda apo soda bikarbonat, ndihmon nė uljen e aciditetit nė gojė i cili shkakton shijė tė thartė dhe aromė tė pakėndshme tė frymėmarrjes. Studimet e publikuara nė vitin 1996 dhe nė 1998 kanė treguar se pastat e dhėmbėve qė pėrmbajnė 20 pėr qind soda reduktojnė aromėn e keqe tė gojės pėr rreth tre orė.
Vaji i mentes
Disa praktikues tė shėndetit natyral besojnė se tabletat me vaj mente e mbajnė gojėn tuaj tė freskėt. Po kėtė konkluzion treguan edhe studimet e mėtejshme tė shkencėtarėve.
Farat e koprės
Pėrtypja apo mbajtja nė gojė pėr pak kohė e farave tė koprės pas ngrėnies sė mėngjesit ka qenė njė mėnyrė tradicionale pėr tė mbajtur aromėn e gojės tė freskėt. Studimet kanė treguar se kopra pėrmban disa pėrbėrės antibakterialė.
Majdanozi
Pėrbėrės antibakterialė gjenden tė vaji i majdanozit dhe vaji i lulediellit. Shkencėtarėt dhe studimet kanė rezultuar nė publikime thuajse kontradiktore lidhur me kėto produkte nėse sjellin aromė tė mirė apo tė keqe tė gojės. Megjithatė studimet treguan se majdanozi pėrmban pėrbėrės antibakterialė.
Ēimēakizi me manjolia
Lėvorja e kėsaj bime pėrmban disa elementė tė cilėt ndihmojnė nė trajtimin e tė vjellave, tretjen dhe rregullimin e ciklit menstrual. Studime tė tjera kanė treguar se ajo ndihmon pėr njė frymėmarrje tė freskėt.
Pastruesit e gjuhės
Bakteret qė shkaktojnė aromėn e pakėndshme tė frymėmarrjes qėndrojnė nė gjuhėn tuaj, prandaj ėshtė e nevojshme qė ajo tė pastrohet vazhdimisht.
__________________
Dikur besoja verberisht por tani kam filluar te eci me moton: Gjithkush duhet ta meritoje besimin tim...
Heily nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 18:28   #2
Crystal
Ŧђαήк „☺ů...
 
Avatari i Crystal
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 74
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Crystal ėshtė vėrtetė talentėCrystal ėshtė vėrtetė talentėCrystal ėshtė vėrtetė talentėCrystal ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Cdo nate dhe cdo mengjez gargare me caj kanelle dhe mjalte.
__________________
"A man's character is his fate"
Crystal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 18:39   #3
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,541
Thanks: 1,543
Thanked 1,469 Times in 1,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Une se pastroj fare
Neser do filloj ta pastroj keshtu sic thote tema
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 20:59   #4
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Edhe me hudhra e qep,mund te pastrohet.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 21:21   #5
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 20,541
Thanks: 1,543
Thanked 1,469 Times in 1,068 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 118
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Edhe me hudhra e qep,mund te pastrohet.
para se te futesha tek kjo tema kjo me erdhi ne mendje

prodhon gjalp?
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 21:50   #6
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
para se te futesha tek kjo tema kjo me erdhi ne mendje

prodhon gjalp?
haha.Nuk e di,po shmang eren e gojes.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 22:28   #7
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 7,965
Thanks: 1,510
Thanked 1,384 Times in 525 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 22:28   #8
J-W
J-W-R-Unlimited
 
Avatari i J-W
 
Data e antarėsimit: Jun 2010
Posts: 2,974
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 31
J-W ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Crystal Shiko postimin
Cdo nate dhe cdo mengjez gargare me caj kanelle dhe mjalte.
bah 30.000 lek kg i mjaltit... je ne vete ?
__________________
Nuk ėshtė shenjė e mirė kur je keq !!
J-W nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 22:31   #9
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 7,965
Thanks: 1,510
Thanked 1,384 Times in 525 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 22:56   #10
Crystal
Ŧђαήк „☺ů...
 
Avatari i Crystal
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 74
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Crystal ėshtė vėrtetė talentėCrystal ėshtė vėrtetė talentėCrystal ėshtė vėrtetė talentėCrystal ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga EuroStar Shiko postimin
bah 30.000 lek kg i mjaltit... je ne vete ?
Atehere me caj rigoni, por te djeg shume fytin. Ky lloj caji nuk eshte vetem per gargare por edhe per ta pire. Eshte nje antiseptik i mire per stomakun.
__________________
"A man's character is his fate"
Crystal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 23:02   #11
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
Busave,kjo bo per te gjitha,por zakonisht perdoret per shmangjen e dhimjes se fytit.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 23:18   #12
Crystal
Ŧђαήк „☺ů...
 
Avatari i Crystal
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Posts: 74
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 9
Crystal ėshtė vėrtetė talentėCrystal ėshtė vėrtetė talentėCrystal ėshtė vėrtetė talentėCrystal ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Busave,kjo bo per te gjitha,por zakonisht perdoret per shmangjen e dhimjes se fytit.
...dhe dhimbjes se shpirtit.
__________________
"A man's character is his fate"
Crystal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 23:22   #13
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 7,965
Thanks: 1,510
Thanked 1,384 Times in 525 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Busave,kjo bo per te gjitha,por zakonisht perdoret per shmangjen e dhimjes se fytit.
nuk e di .. duhet secilen shkronj me analizue .. une po e provoj , nese jam gabinm mos u ankoni ...
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 23:28   #14
SERAFIM DILO
Anti Busavata
 
Avatari i SERAFIM DILO
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Posts: 9,596
Thanks: 0
Thanked 24 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 53
SERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėmSERAFIM DILO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga busavata Shiko postimin
nuk e di .. duhet secilen shkronj me analizue .. une po e provoj , nese jam gabinm mos u ankoni ...
Ti provoe pa frik,se nuk bo dom.Por mos e ekzagjero,pije nga pak,jo me gota teke e as me gota dopio,pije direkt nga shishja qe te jesh i sigurt per masen.
SERAFIM DILO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-11-2012, 23:34   #15
busavata
Dr. pėr Rock & Roll
 
Avatari i busavata
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Gjilan
Posts: 7,965
Thanks: 1,510
Thanked 1,384 Times in 525 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 87
busavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėmbusavata i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SERAFIM DILO Shiko postimin
Ti provoe pa frik,se nuk bo dom.Por mos e ekzagjero,pije nga pak,jo me gota teke e as me gota dopio,pije direkt nga shishja qe te jesh i sigurt per masen.
po ta djega fytin .. edhe nuk po e ndi dhimbjen e dhembit.. EUREKA , kjo qenka medicinė
__________________
I know it's only Rock 'n Roll but I like it
busavata nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2012, 11:08   #16
bindi
dolcinio
 
Avatari i bindi
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Ne bregdet
Posts: 1,882
Thanks: 5
Thanked 9 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 19
bindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarėbindi ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Te rregulloni dhembet ,nese i keni te prushur,dhe ti pastroni ata rregullisht,bile te pakten nje here ne dite....
bindi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2012, 21:33   #17
atrevido
edamus bibamus gaudeamus
 
Avatari i atrevido
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 3,130
Thanks: 0
Thanked 601 Times in 345 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 77
atrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėmatrevido i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si te shmangim eren e gojeS?

Uh sa eksperte, e paskat kete siklet me duket.
atrevido nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur