Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Mjekėsia

Mjekėsia ''Arti i mjekėsisė konsiston nė zbavitjen e pacientit ndėrsa natyra kuron sėmundjen'' Voltaire

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 03-07-2010, 16:00   #1
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Postime: 9,344
Thanks: 0
Thanked 74 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 153
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Herpesi i buzėve


Te ēdo grua buzėt janė zona mė sensuale, por edhe mė delikatja pėr shkak tė mungesės sė keratinės. Kur nuk ėshtė e pranishme kjo lloj substance, e cila i jep ngurtėsi lėkurės, buzėt duken tė buta dhe tė kuqe, e si pasojė janė mė tė ndjeshme dhe mė tė ekspozuara ndaj acarimeve tė mjedisit tė jashtėm. Por jo vetėm kaq. Armiku i tyre i vėrtetė quhet herpesi labial, njė nga patologjitė mė tė bezdisshme dhe tė sikletshme qė mund tė prekėsh. Bėhet fjalė pėr njė infeksion tė shkaktuar nga njė virus ngjitės, konkretisht nga virusi “herpes simplex” tipi 1, HSV-1. “Nė fillim shfaqet me njė uritemė, pastaj del flluska. Megjithatė simptomat janė tė ndryshme nga njė person te tjetri: ka nga ata qė ndiejnė siklet, pickime, ose djegie, madje nė disa raste herpesi jep edhe temperaturė. Me kalimin e kohės flluskat mund tė jenė hemorragjike. Mund tė ketė djegie, tė cilat duket sikur dhembin. Por nuk duhet tė shqetėsoheni, sepse gjithēka kalon brenda pak ditėsh”, shpjegon njė dermatologe. Shfaqja e herpesit u detyrohet edhe faktorėve fiziologjikė, si shtatzėnisė, ciklit menstrual, emocioneve tė ndryshme fizike dhe psikologjike, ose pranisė sė ērregullimeve nė ushqim. Zakonisht njė gjė e tillė ndodh kur jemi me pushime, pėr shkak tė grumbullimit tė stresit, ekspozimit tė tepėrt nė diell ose qėndrimit tė gjatė nė tė ftohtė. Menjėherė pas kėtyre episodeve shfaqet nė buzė kjo flluskė e bezdisshme. “Gjithmonė duhet tė kemi parasysh se kur shfaqet njė herpes, do tė thotė qė jemi tė lodhur, prandaj gjėja e parė qė duhet bėrė ėshtė tė adaptoni njė stil tjetėr jetese, mė tė qetė, tė ngadalėsoni ritmin dhe tė pushoni mė shumė. Por nėse kjo gjė ju ndodh kur jeni me pushime, atėherė kini parasysh se uji i kripur i detit, rėra dhe klori e ngadalėsojnė shėrimin dhe nė kėtė rast do tė ishte e nevojshme konsumimi i ushqimeve qė rrisin mbrojtjen”, shton dermatologia. Si kurohet herpesi labial? Sė pari ju duhet t’u drejtoheni produkteve farmaceutike, nė mėnyrė qė tė lehtėsoni dhembjet e bezdisshme qė lidhen me infeksionin, siē janė kremrat mbrojtės kundėr rrezeve tė dėmshme tė diellit. Pasi tė jeni kėshilluar me doktorin, ai mund t’iu urdhėrojė tė ndiqni njė terapi. “Pėr fat tė mirė kurat popullore tė gjyshes, si pėr shembull vendosja e njė sasie tė vogėl kolinozi mbi herpesin dhe lyerja me lėng limoni nuk preferohen mė. Sot pėrdoren terapi lokale ose pihen nga goja antiviralė pėr shtatė ditė”, shpjegon dermatologia. Nė pritje tė shėrimit tė plotė, pėr tė mos u ndier nė siklet, mund tė pėrdorni ndonjė truk tė vogėl. Nė treg, pėr shembull, ekzistojnė leukoplastė specialė, mbi tė cilėt mund tė aplikosh njė shkėlqyes ose njė tė kuq buzėsh. “Nė prani tė njė herpesi do tė ishte mirė qė tė shmangnit nė maksimum aplikimin e produkteve kozmetike mbi buzėt e ėnjtura, megjithatė njė pėrjashtim i vogėl mund tė bėhet, sigurisht nėse kjo gjė ju bėn tė ndiheni mė tė sigurta. Buzėkuqi nuk duhet pėrdorur asnjėherė mbi dhe pėrreth flluskave tė herpesit. Nė kėtė rast do tė ishte e udhės tė pėrdornit substanca pėrtharėse dhe mbrojtėse kundėr herpesit, qė favorizojnė shėrimin e tyre”, shpjegon doktoresha.
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2012, 20:09   #2
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Postime: 7,368
Thanks: 362
Thanked 93 Times in 65 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Herpesi i buzėve

Per flluckat me uje qe krijohen nga ethet ose i ftohti behet fjale? Herpes -fjale pak e rende. Nuk i gjeten ndonje emer tjeter?
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2012, 20:12   #3
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Postime: 9,344
Thanks: 0
Thanked 74 Times in 21 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 153
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Herpesi i buzėve

Citim:
Per flluckat me uje qe krijohen nga ethet ose i ftohti behet fjale?
Po pra, anglisht s'di si i thone ... !
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2012, 12:27   #4
tété
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Feb 2010
Vendndodhja: Do te me besh gje vizite?
Postime: 1,728
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 30
tété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėmtété i pazėvėndėsueshėm
Gjendja bazė Pėrgjigje e: Herpesi i buzėve

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Per flluckat me uje qe krijohen nga ethet ose i ftohti behet fjale? Herpes -fjale pak e rende. Nuk i gjeten ndonje emer tjeter?
Herpes quhet edhe ai
tété nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur