Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-07-2010, 11:13   #1
T3chn1cal
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 78
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 8
T3chn1cal ėshtė nė rrugė tė mbarė
Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Masoneria paraqet organizate te formuar nga rregulla dhe parime jezuite me njė disipline shumė te

ashper.Janė fuqi sunduese e botės,pėrmes qeverive botėrore dhe njerėzve tė tyre te cilėt arrijnė ne

pozitat me te larta dhe e marrin qeverine ku pastaj udheheqin me shtetin.ēdo qeveri qe i

pengon,minohet nga ata.Formulat e tyre sherbejne vetėm pėr qellime materiale dhe pėr rrenimin e

shoqerise ekzistuese.I nderuar anėtar "Hektor" qėllimi i tyre ėshtė mbi kombėtar,supranacional,global

ngase ata kanė pėr qėllim sundimin e botės e jo vetėm te njė vendi apo regjioni.Pra Masoneri

"kombėtare" nuk ka as edhe nuk ekziston diēka e tillė.Roli i tyre ne shoqeri ėshtė tejet i madh ngase ata

janė ata te cilėt qeverisin me shtetin,e duke qeverisur me shtetin kuptohet se i qeverisin edhe qytetaret e

atij shteti.Ata veprojnė sipas agjendes se tyre te famshmem,e cila ėshtė tejet e rrezikshme pėr tė gjitha

shoqėritė ekzistuese.Kjo ėshtė ajo agjende:

1. Shkatėrrimi i tė gjitha qeverive pacifiste
2. Heqja e trashegimise
3. Zhdukja e prones private
4. Zhdukja e patriotizmit
5. Zhdukja e familjes
6. Heqja e relegjionit
7. Krijimi i njė qeverie botėrore

Kjo pika e 7 ėshtė GLOBALIZIMI i famshem qe tani ėshtė perhap me te madhe,e qe ka pėr qėllim

sundimin e botės nga njė qeveri e vetme,qe ne kėtė rast do tė sherbente UN dhe Security Council i

UN.Shumė me lehtė do tė jetė sundimi i botės nga njė qendėr e vetme sesa te sundohej bota veē e

veē,kėshtu qe UN i'a lehteson njė gjė te tillė.

Kush janė MASONET SHQIPTARE?Intersante he!?
Ok,do tė tregoj edhe pse....Ėshtė hera e pare qe flas me emra edhe pse mund te jetė shumė .....
Mason shqiptar ne Kosovė ėshtė politikani me i pasur shqiptar deri me tani z.Veton Surroi,i cili ka pozite

ne PIRAMIDEN E FAMSHME MASONE.Ndėrsa Mason shqiptar ne FYROM ėshtė z.Arben Xhaferi.Pėr me

shumė nuk mund te ju flas edhe pse kam shumė gjėra interesante pėr t'iu treguar,mirėpo pėr

shkaqe....do i'u kisha lutur te me kurseni.
Me kėtė desha te i'u argumentoj se ka masone shqiptare,te cilėt veprimtarine e tyre e zhvillojne pėrmes

Politikes,Mediave,....


Illuminati quhet ndryshe dhe Vellazeria e fshehte ose The Secret Brotherhood.

Elita e kesaj organizate mbi organizatat, ne pjesen me te madhe kane lindur e tille. Pra jane femije te

ish-elites dhe prinderit e tyre kane qene masone, sick akne qene gjysherit dhe stergjysherit.
Ja si eshte shprehur nje nga kreret e Masonve, i grades me te larte:
Eksistojme sot ne kete bote sic kemi ekzistuar prej mijera vjetesh, nje trup i ndricuar humanesh te gjithe

se bashku ne ate qe mundt e quhet Urdheri i Kalvarit. Perbehet nga ata te cilet me forcen e mendimit

dhe ate shpirterore kane arritur te gjejne fatin e fshehte te ketij qyteterimi. E ardhmja e ketij fati
sekret eshte nje Rend Boteror i drejtuar nga nje Mbret me fuqi te mbinatyrshme. Ky mbret i ardhshem

do jete nje pasardhes i denje dhe pjestar i Urdherit te Illuminati, qenie e denje dhe qe i perket nje familje

heronjsh te qenies njerezore. Manly P. Hall 33° Mason

Po e nderpres kete shkrim ketu per ta vazhduar me pas sepse eshte shume i gjate dhe ka elementa te

shumte qe duhen shpjeguar me detaje ne menyre qe te behet i kuptueshem per ate qe skane njohuri te

mjaftueshme ose qe e degjojne per here te pare. Sa per tju mbajtur me ne korrent te ngjarjeve, prej disa

kohesh qarkullon termi NWO ose New World Order ose Rendi i Ri Boteror qe ne menyre paksa te mekur

eshte permendur nga media zyrtare dhe qe ka filluar te kundershtohet haptazi ne qarqet progersive,

shkencore, politike dhe sociale. Hapat e para te ketij NWO jane stabilizuar me krijimin e bashkimit

Europian dhe synimi eshte qe te shtrihet ne te gjithe boten. Mbase ju kujtohen protestat e fuqishme ne

Gjermani para disa muajve gjate mbledhjes se bere nga Bilderbergers ku pati edhe te demtuar nga

demonstruesit. Bilderbergers jane nga grupimet me te fuqishme ekonomike sot ne bote, qe disponojne

mjete financiare dhe politike kaq te pamasa sa mund te rrezojne ne gjunje cdo lloj qeverie brenda 24

oreve.
Per ta mbyllur pjesen e pare te ketij shkrimi dua te shtoj qe familja Bush eshte nje pjestare e Masonve,

madje e Freemasonry. Vete George Bush i riu dhe i vjetri jane pjestare te njeres nga gradat e

freemasonry Skull & Bones dhe po i tille eshte dhe ish kandidati per president John Carry.
Me poshte po postoj foton e Adam Wieshaupt dhe simbolin e Illuminatit qe quhet ndryshe edhe The Cult

Of All Seeing Eye ose Kulti i Syrit qe Sheh Cdo Gje. Ky simbol eshte pjese e simboleve te freemasonry.
Dua te shtoj edhe dicka. Ky simbol i masoneve dhe i Illuminati ndodhet edhe ne kartmonedhen prej 1 $amerikan1 Maji i vitit 1776 eshte data me e rendesishme per planet luciferiane per Rendin e Ri Boteror te

Masoneve te Lire. Ne kete date nje jezuit obskurantist, profesor i te drejtes kanonike ne Universitetin e

Ingolstadt ne Bavari, Adam Weishaupt krijoi nje organizate ose shoqeri sekrete te quajtur Ancient and

Illuminated Seers of Bavaria qe me pak fjale do te thote Profetet e Lashte dhe te Ndricuar (ne kuptimin

mendjendritur) Bavarez ose si term i shkurter nga anglishtja AISB
Illuminati si doktrine u be nje perzjerje e sekreteve masonike (doktrina luciferiane), misticizmi islamik

(Sufism) dhe disiplina mendore jezuite (Hatha Yoga). Nje element shume i rrezikshem ne filozofine e kesaj

organizate dhe doktrines se saj eshte perdorimi shkencor i drogave, hashashi, per te prodhuar nje

gjendje te iluminuar ose te ndricuar te mendjes nje komponent qe lidhet direkt me binomin Knights

Templar (Kaloresit e Tempullit) dhe Order of the Assassins (Urdheri i Vrasesve) qe daton vitin 1050 mbas

Krishtit. (Keto te dyja jane pjese te organizates masone, nje nga shkallet e hierarkise se saj qe do me

duhet ti shpjegoj ne nje shkrim me poshte. )
Illuminimi eshte nje nga elementet me kryesor te Masoneve dhe levizjeve te tjera me karakter okult. Cdo

kandidat i levizjes masone kerkon kete lloj ndricimi mendor dhe kjo gje i premtohet. Sa me lart ngjitet ne

hierarkine e levizjes aq me shume "ndricim" ai merr. Eshte per shkak te ketij objektivi "te ndricimimt" qe

ka kjo shoqeri, pra Masonet, qe AISB u bei njohur nga te gjithe si Illuminati.
Termi Illuminati eshte shumesi i fjales latine illuminatus qe do te thote DIKUSH QE ESHTE I NDRICUAR dhe

ne rastin konkret ka parasysh dike qe ka marre bollekun dhe forcen e mendimit te Masonve te Lire ose

sic njihet rendom ne ambientet e ndryshme sot Freemasonry.
Teknikisht nje Illuminati eshte nje Master Mason qe ka perftuar gjithe njohurine dhe "ndricimin" dhe niveli

i tij i reputacionit apo dhe hierarkise e kalon ate te grades 32 madje edhe 33. (Keto jane gradat me te

larta ne Masonery dhe qe te arrish aty duhet perkushtim, pergatitje dhe dedikim absolut. Darius)

Ja ne cfare nivelesh shtrihen Illuminati

Njerez qe arrijne nivele te tilla njihen si Mjeshtra te Mjeshtrave te Tempullit dhe pervec emrit Illuminati

njihen ndryshe edhe si:


#The Society of the Elect
# Great White Brotherhood
# Argenteum Astrum (Silver Star)
# Order of One
# Torch-bearers
# Invisible College
# Custodians of the Plan
# The Lords of Compassion
# Guardians of the Grail
# Society of Illumined Minds
# World Mind
# Council of Masters
# Hesychasts
# Order of the Perfectibilists
# The Council of All Beings
# Wisemen
# Invisible Order
# Secret Brotherhood
# The Brain Trust
# Crusaders of the Green Cross
# Seekers on the Threshold
# Masters of Wisdom
# The Hierarchy
# Council of Nine
# Fraternitas Saturni
# Hermetic Brotherhood of Light
# All Souls Group
(spo e quaj te nevojshme perkthimin e ketyre emrave sepse jane te thjeshte per tu kuptuar edhe nga ata

qe skane njohuri ne anglisht. Darius)

Deri ketu nuk ka asgje te vecante qe mund te krijoje ndonje pershtypje apo ndjenje paniku per ate qe

degjon Illuminatin per here te pare. Por ja kush jane strukturat e Illuminatit dhe ku shtrihen ato:

Bankat dhe Grupi Monetar

1- Bankat Nderkombetare Qendrore
2- Bankat Qendrore
3- Fondi Monetar Nderkombetar
4- Banka Boterore
5- Banka Nderkombetare e Te Ardhurave
6- Banka Boterore e Kursimeve
7- Korporatat Shumekombeshe
8- Fondacionet

Grupet e Shoqerive Sekrete

# Freemasonry
# Skull & Bones
# Grand Orient Lodge
# Grand Alpina Lodge
# Knights Templar
# Royal Order of the Garter
# Priory De Sion
# Rosicrucians
(Edhe ketu e quajta me vend qe te mos i perktheja emrat sepse keto jane emrat qe njihen sot ne te gjthe

boten. Darius)

Grupet Politike

1- Udheheqesit e Qeverive te vendeve te ndryshme te botes
2- Kombet e Bashkuara
3- Bilderbergers
4- Komisioni Trilateral
5- Keshilli i Mardhenjeve me Jashte
6- Klubi i Romes
7- Instituti Aspen
8- Korija Bohemiane
9- Federatat Rajonale (Nato, EEC, etj)
10-Sindikatat Nderkombetare te Punetoreve

Grupet e Inteligjences

# CIA
# KGB
# British Intelligence
# Mafia/Krimi i Organizuar
# Kartelet e Droges
# Interpol
# Partite Komuniste

Grupet Fetare

1- Keshilli Boteror i Kishave
2- Keshilli Kombetar i Kishave
3- Parlamenti Boteror i Feve
4- Vatican, The Sovereign Military Order of Malta (SMOM)
5- Grupet dhe Kultet e te ashtuquajtures New Age
6- Protestantet Liberal Te Denominuar
7- Unity Church
8- Unitarian / Universalist Church Baha'i
9- Tempulli i Kuptimit

Grupet qe merren me edukimin

# UNESCO
# World Peace Groups
# Planetary Congress
# World Constitution and Parliamentary Assoc.
# Environmental Groups
# Lucis Trust
# World Goodwill
# World Union
# Esalen Institute
# Media Establishment


Masonet me me fame ( shikoni ne foto )

T3chn1cal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 20:41   #2
PuffetiNa
MbetiTeThemiNaIshteNjeher
 
Avatari i PuffetiNa
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 9,637
Thanks: 0
Thanked 538 Times in 177 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 164
PuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėmPuffetiNa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

....
Citim:
1. Shkatėrrimi i tė gjitha qeverive pacifiste
2. Heqja e trashegimise
3. Zhdukja e prones private
4. Zhdukja e patriotizmit
5. Zhdukja e familjes
6. Heqja e relegjionit
7. Krijimi i njė qeverie botėrore

Kjo pika e 7 ėshtė GLOBALIZIMI i famshem qe tani ėshtė perhap me te madhe,e qe ka pėr qėllim

sundimin e botės nga njė qeveri e vetme,qe ne kėtė rast do tė sherbente UN dhe Security Council i

UN.Shumė me lehtė do tė jetė sundimi i botės nga njė qendėr e vetme sesa te sundohej bota veē e

veē,kėshtu qe UN i'a lehteson njė gjė te tillė.

Kush janė MASONET SHQIPTARE?Intersante he!?
Ok,do tė tregoj edhe pse....Ėshtė hera e pare qe flas me emra edhe pse mund te jetė shumė .....
Mason shqiptar ne Kosovė ėshtė politikani me i pasur shqiptar deri me tani z.Veton Surroi,i cili ka pozite

ne PIRAMIDEN E FAMSHME MASONE.Ndėrsa Mason shqiptar ne FYROM ėshtė z.Arben Xhaferi.Pėr me

shumė nuk mund te ju flas edhe pse kam shumė gjėra interesante pėr t'iu treguar,mirėpo pėr

shkaqe....do i'u kisha lutur te me kurseni.
Me kėtė desha te i'u argumentoj se ka masone shqiptare,te cilėt veprimtarine e tyre e zhvillojne pėrmes

Politikes,Mediave,....
Nuk ma mer mendja te quhet politikani Xhaferi Mason...
here e pare qe po e lexoj...

Valla a jan akoma kto duke e sundu boten Masonat ...?!
__________________
Ne nuk mund tė bėjmė Gjithēka...
Se gjithēka bėn vetėm ZOTI!
Por mund tė bėjmė diēka dhe vetėm me ndihmėn e ZOTIT!
PuffetiNa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 21:24   #3
HELEN OF TROY
Jeta vazhdon
 
Avatari i HELEN OF TROY
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: prane teje
Posts: 1,296
Thanks: 5
Thanked 10 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
HELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyerHELEN OF TROY ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Nuk ka asnje gje per te habitur
afer me shtepine kam zyrat e tyre ne athinevajta dy here thjeshte me nje shoqen time per kuriozitet
disa nga simbolet e tyre

__________________
Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...
HELEN OF TROY nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 21:56   #4
BATO
______
 
Avatari i BATO
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 5,983
Thanks: 565
Thanked 1,178 Times in 616 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
BATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėmBATO i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga HELEN OF TROY
Nuk ka asnje gje per te habitur
afer me shtepine kam zyrat e tyre ne athine vajta dy here thjeshte me nje shoqen time per kuriozitet
Epo kėto qenkan si shtėpi muze qė mund t'i vizitojė ēdokush.
.
BATO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-02-2011, 22:00   #5
Meri
...Sans v``.
 
Avatari i Meri
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Vendndodhja: ......
Posts: 8,887
Thanks: 1,026
Thanked 1,213 Times in 811 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 239
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Te njejten gje mendova Bato...

Helen..jam habitur me emra konkrete dhe jo te huaj por vendas...
Kjo nuk kalon me indiference, kur lexon platforrmen e tyre.. apo qellimet...apo... etj etj.
Aty eshte Athine... ketu jo.....
__________________
Ne rrugen ku mendimi shtyn
peshen e mases se pafund
cdo ngjyre...cdo emer...del e hyn
vetem arsye...s'gjej...kerkund.

˙ɹɐnpuǝɯ ǝʞnp..ظoʇǝظ ėʇ ėן ėɯ ʞnu ėɹɐɟē ǝɯ 'ظoʇǝظ
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2011, 18:08   #6
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

ja ta them shkurt kush jane masonet.
jane ca truthare(kam fjalen per keta antaret vulehumbur, jo capot) qe per tu anetaresuar neper llozha masonike duhet te paguajne para, kuota mujore, pra rroga ju iken per lesh ketyre truthareve, dhe keto para i marrin keta kapot e ketyre llozhave, qe skane asnje lloj pushteti tjeter, pervecse te genjejne anetaret e tyre me simbole gjoja antike, kontroll boteror pushteti, dhe me njerez reptiliane(pra leaders boterore gjysem njerez gjysem gjarperinj, futja pordhes gri sallat menjefjal).
shesin ca libra me teori konspirative dhe kaq, menjefjale tremb injorantet ane e mbane globit per katastrofen e 2012 dhe shit libra, video etc.

ne vitin 2013 genjeshtrat e ketyre idioteve do dalin lakuriq, sepse nuk do ndodhe asnje katastrofe. nuk do kete asnje doomsday. dhe asnje planet nibiru qe te godase token
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2011, 18:29   #7
SubZ
A Legend Never Dies
 
Avatari i SubZ
 
Data e antarėsimit: Aug 2010
Vendndodhja: Underground
Posts: 745
Thanks: 0
Thanked 7 Times in 6 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
SubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentėSubZ ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

A ka ndonjė gjė konkrete nga nismėtari i temės, dhe jo copy-paste nga forume tė tjera?
__________________
जीव हस अनुरज
Live Laugh Love
Jetė Qesh Dashuri
SubZ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-04-2011, 19:04   #8
Robbery
V.I.P
 
Avatari i Robbery
 
Data e antarėsimit: Dec 2010
Posts: 5,732
Thanks: 335
Thanked 802 Times in 269 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
Robbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėmRobbery i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Ne teori i bie te jene familjet me te fuqishme te nje vendi, ato qe kane kontrollin mbi ēdo gje..Ne praktike gjithashtu ..(pak a shume)..
Robbery nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2011, 16:33   #9
Muslim brother
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Muslim brother ėshtė i njohur nė kėtė pikė
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

ajo cfare tregoi Albanian-BoY osht evertet sa per ketrashqiptar qeipermendi nuk e di
ata jane fuqi botrore por sa per ardhjen e ndonje njeriu me fuqi mbinatyrore ajo mund te jet diskutabile nuk eshte fare njeri por exhin
d.m.th ata presin ardhjen e dexhallit per te njohur kush eshte ky shikone pak islamin se pasha allahun ajo osht fe evertet dhe vetmja e pranuar tek Allahu.xh.sh
por ne fund do te fitojn mulimant per kete na ka premtuar allahu i madheruar ne Kuran sa per masonet ata jane nje organizat qe mundohen ta sundojn te gjithe boten
SA per te deshmuar se islami eshte fe e vertet dhe kurani nje mrekulli dhe fjale e zbritur nga Allahu s.v.t shikoni
1.

Kur'ani ka zbritur nė shkretėtirė nė njė kohė kur nuk ka pasur arritje shkencore. Sot, nė shekullin XXI, nė Kuran e gjen veten biologu, astronauti, kimisti, oqeanografi, matematikani, gjuhėtari, sociologu dhe filozofi. Kurani pėrfshin njohuri pėr mbarė njerėzimin. Ai tė jep bazat e pastaj tė thotė “ec pėrpara, zhvilloje shkencėn”. Disa prej ajeteve kuranore prekin edhe mrekulli shkencore, mrekulli tė cilat arabėt e asaj kohe nuk i dinin. Ata i kanė besuar se janė Fjalė tė Allahut dhe janė munduar t'i kuptojnė siē ua ka marrė mendja dhe kanė thėnė “Allahu a'lem”, Zoti e di mė sė miri, dhe njė gjė e tillė ka vazhduar me shekuj.


Mbas 14 shekujsh, disa prej mrekullive kuranore, tė cilat kanė qenė tė mbuluara si thesar i fshehur, falė Allahut kanė dalė nė shesh me zhvillimin e teknikės dhe tė teknologjisė. Prej mrekullive qė do tė shtjelloja, e cila mė ka ranė nė sy mė shumė se njė herė, ėshtė njė ajet qė flet pėr njė pengesė, njė barrierė e cila gjendet mes ēdo dy detesh. A thua, ēfarė ėshtė ajo barrierė, pse ėshtė, cilat janė specifikat dhe roli i saj, si u zbulua ajo barrierė etj.. Oqeanografėt, ata qė merren me studimin e oqeaneve dhe tė deteve, pas zhvillimit tė teknikės e tė teknologjisė, kohėt e fundit kanė arritur tė zbulojnė se nė mes ēdo dy detesh ėshtė njė barrierė qė i pengon kėto dy dete pėr tė mos hyrė njėri te tjetri dhe nėpėrmjet kėsaj barriere secili prej tyre ruan specifikat e veta pėr sa i pėrket temperaturės, dendėsisė, kripėsisė, tretjes sė oksigjenit e kėshtu me radhė. Dy detet qė janė afėr njėri-tjetrit pėrzihen me njė pėrzierje tė ngadalshme, nė atė mėnyrė qė pjesa e njėrit det qė depėrton thellė nė detin tjetėr merr cilėsitė e kėtij tė fundit dhe anasjelltas duke i lėnė cilėsitė e veta gjatė kalimit nėpėr atė barrierė. Kėshtu, tė dy detet ruajnė gjithnjė natyrshmėrinė e krijuar nga Krijuesi.

Shkencėtarėt bashkėkohorė kanė arritur t'i zbulojnė kėto fakte pėrmes fazave tė shumta. Pėr atė arsye, ėshtė shumė interesante dhe ia vlen t'i cekim fazat se si arriti t'i zbulojė njeriu kėto fakte shkencore.
Oqeanografėt kanė zbuluar se ka lloje tė ndryshme ujėrash. Ndryshe ėshtė uji nė Oqeanin Atlantik, ndryshe nė Oqeanin Indian dhe ndryshe nė Oqeanin Paqėsor. Kjo u vu re pėr herė tė parė nė vitin 1873 nga njė ekip shkencor anglez, qė udhėtonte me anijen HMS Challenger. Nėpėrmjet kėtij ekipi shkencor njeriu pėr herė tė parė arriti tė zbulojė se ujėrat nė dete ndryshojnė pėr sa i pėrket dendėsisė sė kripės, temperaturės, dendėsisė sė ujit dhe llojeve tė shtazėve qė jetojnė nė ato ujėra. Ky ekip ka shėtitur mbarė detet e botės pėr tre vjet radhazi pa ndėrprerė dhe i ka mbledhur kėto njohuri tė shumta me anė tė 362 aparaturave speciale tė avancuara pėr studimin e specifikave tė ujėrave tė deteve. Prej rezultateve tė arritura janėMbushur jo mė pak se 29500 faqe, nė plot 50 vėllime. Kėtij ekipi shkencor i janė dashur plot 23 vite pėr tė plotėsuar kėto tė dhėna. Pėrveē asaj se ky udhėtim i parė ėshtė prej zbulimeve mė tė mėdha shkencore, nė tė njėjtin kohė i jep njeriut mundėsinė tė nxjerrė nė shesh pėr herė tė parė fshehtėsinė e madhe rreth deteve, oqeaneve dhe ujit nė pėrgjithėsi.

Nė vitin 1983 ėshtė marrė njė hap tjetėr i ngjashėm nga njė ekip amerikan nė Gjirin e Meksikės. Ata kanė shpėrndarė nė kėtė vend me qindra aparatura tė avancuara pėr tė marrė specifikat e ujit dhe kanė vėrtetuar dhe kanė gjetur se njė numėr bukur i madh i kėtyre aparaturave po jepnin njohuritė e njėjta pėr ujin e njė vendi pėr sa i pėrket dendėsisė sė kripės sė ujit, nxehtėsisė, shtazėve qė jetonin aty, tretjes sė oksigjenit e kėshtu me radhė. Ndėrkohė, njė grup tjetėr aparaturash po jepnin njohuri tė njėjta nė njė vend tjetėr, duke treguar se tė dhėnat e grupit tjetėr tė aparaturave ndryshonin prej atyre tė parave. Kjo bėri qė oqeanografėt tė kuptonin se qenkan dy dete tė dalluara me veēori dhe specifika. Tani kemi tė bėjmė me njė zhvillim tė madh, pasi kuptuam se paska dy dete qė dallohen mes tyre. Pasi shkencėtarėt vendosėn aparatura tė tilla nė dete tė ndryshme, ata arritėn tė vėrtetojnė se kėto veēori po i dallojnė detet nė mes tyre. Mirėpo, pėrse kėto dete nuk po bashkohen, duke pasur parasysh zbaticėn dhe baticėn, dallgėt e mėdha dhe rrymat e fuqishme? Kjo ėshtė njė pyetje tepėr me rėndėsi qė i shtyu shkencėtarėt tė mendojnė gjatė.
Pėrgjigjja e kėsaj pyetjeje del nė shesh vetėm nė vitin 1942, kur zbulohet se mes dy deteve qenka njė barrierė dhe me kėtė zbulim kuptohet dhe roli i kėtyre barrierave tė cilat kanė pėr qėllim ruajtjen e specifikave tė njė deti dhe tė tė detit tjetėr. P.sh. kur takohet Deti Mesdhe me Oqeanin Atlantik, te ngushtica e Gjibraltarit, Mesdheu futet me qindra kilometra nė Atlantik, por nėpėrmjet kėsaj pengese i humb specifikat e veta dhe merr specifikat e Atlantikut, dhe anasjelltas, uji i Atlantikut, kur vjen nė Mesdhe, nėpėrmjet kėsaj barriere i humb specifikat e Atlantikut dhe merr specifikat e Mesdheut, sepse Deti Mesdhe ėshtė mė i ngrohtė, mė i kripur dhe me dendėsi mė tė vogėl. Nė vitin 1962 u arrit tė kuptohej hollėsisht roli i kėtyre pengesave nė ruajtjen e specifikave tė ēdo deti, pasi njeriu arriti t'i fotografonte nėpėrmjet satelitit, duke vėrtetuar se detet janė tė ndryshme. Edhe pse duken se janė njė trup, detet kanė dallime tė shumta nė mes tyre, dallime qė pėrmes satelitit shfaqen nga ngjyrat e ndryshme. Njė dijetar musliman i Katarit, me emrin Muhamed Ibrahim, u pėrgatit ta vėrtetonte kėtė nė praktikė. Ai ishte profesor nė Fakultetin e Shkencave nė degėn e oqeanografisė nė Universitetin e Katarit. Ai ndėrmori njė rrugė tė ngjashme me delegacionet e mėhershme me njė anije tė pajisurme aparatura tė mjaftueshme dhe pėr dy vjet ka lundruar dhe ka matur cilėsitė dhe specifikat e ujit tė Gjirit Arab dhe tė ujit tė Gjirit tė Amanit. Pas dy vitesh, 1984-86, ai arrin tė nxjerrė nė shesh se kėto dy dete dallojnė dhe kanė specifika e cilėsi tė ndryshme.

Pra, shkencėtarėve iu desh gati njė shekull qė tė arrinin tė zbulonin dhe tė kuptonin realitetin e kėtyre pengesave. U deshėn me qindra e qindra shkencėtarė dhe studiues si dhe shumė e shumė mjete qė tė vėrtetohej kjo mrekulli qė na e sqaroi Kurani i Madhėruar jo mė pak se XIV shekuj mė parė. Le ta lexojmė se ēfarė thotė i madhi Allah, Njohėsi i sė fshehtės dhe i sė dukshmes nė suren Rahman 19-22: “Ai i lejoi dy detet tė puqen ndėrmjet vete. Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk e kapėrcejnė. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? Prej atyre tė dyve nxirren margaritarė e diamantė.”
Allahu nė suren En-Neml, nė ajetin 61 thotė: “...dhe nė mes dy deteve bėri ndarje...”

Rreth kėtyre ajeteve janė ndalur komentatorėt e Kuranit dhe pjesa dėrmuese e tyre kanė thėnė: se fjala “berzah”, e cila ėshtė cekur se gjendet nė mes kėtyre dy deteve, ėshtė njė perde, barrierė, pengesė, e cila nuk shihet. Kėto ajete kuranore na tregojnė qartė sekretet dhe fshehtėsitė e shkencės sė deteve, tė cilat janė zbuluar sot. Kush e ka ditur mė herėt se detet e kripura dallojnė nga njėri-tjetri, edhe pse nė shikim tė parė janė tė njėjtė. Si tė dallohen kur takohen njėri me tjetrin? Ėshtė gjė normale se pėr sytė e njeriut kur takohen dy lloj ujėrash, ato pėrzihen. Nėse merret njė gotė ujė i kripur dhe njė tjetėr jo i kripur dhe pėrzihen nė njė gotė tė tretė, uji bėhet as i njelmėt e as i ėmbėl, eshtė ligj i natyrshėm ky, por ajeti po tregon se bashkimi nė mes dy deteve po ndryshon njėri prej tjetrit, sepse po tė mos ndryshonin do tė kishte qenė njė det dhe Allahu nuk do tė kishte thėnė dy dete. Allahu ka thėnė se janė dy dete, pastaj se kėto dy dete takohen dhe futen njėri te tjetri. Ai qė lexon ajetin 19 tė sures Rrahman mendon se njė pėrzierje e madhe po bėhet nė mes dy detesh, saqė i humbin specifikat e tyre kur takohen, siē thamė se ėshtė ligj fizik kur pėrzihet uji me ujė. Por kur lexon ajetin 20 tė sures Rahman: “Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk e kapėrcejnė”, habitesh nga fakti se edhe pse ujėrat pėrzihen, takohen, pengesa nuk mund tė kalohet dhe uji i secilit det ruan specifikat e veta. Si ndodh kjo?
Pėrgjigjen njeriu arriti ta zbulojė falė Allahut e pastaj falė zbulimit tė shumė mjeteve moderne. Nė tė vėrtetė, kur uji takohet, kjo perde e pengon qė njėri ujė tė marrė specifikat e tjetrit dhe qė tė pėrzihen ndėrmjet tyre. Duke qenė kėshtu, shkencėtarėt kanė zbuluar njė ujė tė tretė, qė ėshtė ndarės ndėrmjet dy deteve, i cili ndryshon prej atyre tė dyve dhe se kjo pengesė “berzah” ėshtė njė zonė pėrmes sė cilės ujėratkaluese filtrohen, i humbin cilėsitė qė kanė pasur dhe marrin cilėsitė e ujit tjetėr. Shumica e komentuesve tė Kuranit kanė menduar se kjo pengesė qė i ndan kėto dy dete ėshtė njė pengesė qė Allahu xh.sh. e ka krijuar dhe se nuk ekzistojnė mjete pėr ta zbuluar atė.

Ata janė munduar t'i nxjerrin ajetet kuranore nėpėrmjet kuptimeve gjuhėsore, domethėnieve tė ajeteve nga ana e gjuhės, se ėshtė njė perde dhe nuk dimė mė shumė. Po njė numėr tjetėr komentuesish tė Kuranit janė ndalur, nuk kanė dhėnė koment, duke thėnė “Allahu alem”.
Kėtu Allahu po thotė se dy dete po takohen dhe se nuk mund tė takohen mes tyre. Nėse takohen, pėrzihen. Ajeti nė tė njėjtėn kohė po thotė se nuk pėrzihen nė mes tyre dhe kėtė problem e ka zgjidhur shkenca sot, e cila ka nxjerrė nė shesh rolin e kėsaj perdeje, kėsaj barrikade.

Cilat janė mrekullitė kuranore nė kėto ajete:
1. Kurani i Madhėruar, i cili ka zbritur para 1400 vitesh, ka pėrmbledhur nė vetvete njohuri shumė tė holla, tė cilat kanė tė bėjnė me specifikat e deteve, njohuri qė janė zbuluar fare vonė nėpėrmjet mjeteve shumė precize. Allahu thotė:

“Ai i lejoi dy detet tė puqen ndėrmjet vete. Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk e kapėrcejnė.” (Er-Rahman:19-20)
2. Zhvillimet historike dėshmojnė se mė herėt nuk ka pasur njohuri tė detajuara nė lidhje me detet pėrpara udhėtimit Challenger tė vitit 1873, e lėre mė nė kohėn kur ka zbritur Kurani, para 1400 vitesh. Edhe Pejgamberi i Zotit, paqja qoftė mbi tė, jetoi nė shkretėtirė dhe nė jetėn e vet nuk ka shkuar kurrė nė det.

3. Shkencat e deteve kanė ecur pėrpara vetėm nė dy shekujt e fundit, XIX dhe XX, nė veēanti nė gjysmėn e dytė tė shekullit XX. Para kėsaj kohe, deti ka qenė njė botė e fshehtė dhe frikėsuese. Njerėzve u ka interesuar tė shpėtojnė prej tė ligave tė detit dhe nuk kanė menduar ndonjėherė se kėto dete ndryshojnė nė mes tyre, deri nė vitet 30-tė tė shekullit XX, kur njerėzit vendosėn aparatura tė shumta nėpėrmjet tė cilave arritėn tė zbulonin dallimet nė mes deteve.
4. Njeriu ka arritur tė fitojė njohuri rreth kėtyre ndarjeve qė pėrmend Allahu para 1400 vitesh vetėm pasi vendosi aparatura tė ndryshme dhe studioi specifikat e ēdo uji nė veēanti.

5. Njeriu nuk e ka ditur se uji i dy deteve ėshtė i ndarė, por e mėsoi vetėm pasi bėri kėto studime shkencore. Por ēėshtja ėshtė se a thua Pejgamberi ynė salallahu alejhi ue selem ka pasur aparatura moderne pėr tė zbėrthyer dhe pėr tė zbuluar specifikat e ujit? A ka bėrė ai ndonjė udhėtim nė dete pėr t'i studiuar ato?
Realiteti ėshtė se ai kurrė nė jetėn e vet nuk ka shkuar nė det. Kjo dijeDhe dritė me tė cilėn ka zbritur Kurani pėrfshin njohuritė mė tė imėta nė atė kohė, kur ka qenė e pamundur qė njeriu tė arrijė ta dijė kėtė tė vėrtetė. Kjo dėshmon qartazi se Kurani burimin e ka prej tė Madhit Allah, prandaj Allahu thotė: “Thuaj: “Atė e shpalli Ai, qė e di tė fshehtėn nė qiej e nė tokė, Ai ėshtė qė fal shumė, ėshtė mėshirues”. (Furkan: 6)

Kjo mrekulli shkencore e vėrtetuar shkencėtarisht tregon se Muhamedi alejhi selam ėshtė Pejgamber i Zotit dhe se Kurani ėshtė i vėrtetė. Thotė Allahu: “Se nurihim ajatina fil afak”, d.m.th.: “Ne do t'ua bėjmė atyre tė mundshme qė t'i shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre derisa t'u bėhet e qartė se ai (Kurani) ėshtė i vėrtetė.” (Fusilet: 53)
Pra, kjo ėshtė njėra prej mrekullive qė dėshmon se Kurani ėshtė i vėrtetė dhe se Pejgamberi ka folur atė pėr tė cilėn e ka inspiruar Allahu: “Ue ma intiku anil heva…”, d.m.th.: “Shoku juaj (Muhamedi, qė ju e njihni) as nuk ėshtė njeri qė ka humbur, as qė ka devijuar (nga e vėrteta). Dhe ai nuk flet nga mendja e tij.Ai (Kurani) nuk ėshtė tjetėr pos shpallje qė i shpallet.” (En-Nexhm: 2-4)

Ky Kuran mbetet mrekulli e Pejgamberit nga ana e Allahut. Mrekulli shkencore kuranore janė zbuluar me emrin e Allahut dhe do tė zbulohen edhe mė tej, derisa tė jetė kjo botė, pasi me zhvillimin dhe pėrparimin do tė zbulohen mrekulli tė tjera qė do tė pohojnė vėrtetėsinė e Kuranit tė Madhėruar.
Ka ende vertetime te tjera dhe deshmi ende me shume se kurani eshte mrekulli dhe fjale a Allahut te madheruar
Muslim brother nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2011, 19:15   #10
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Kam nje dyshim te madh persa i perket cfar eshte njeriu! Produkt racor(dmth kombit te cilit i perket nga genet) apo produkt kulturor?! Ka ca kohe qe po anoj nga kjo e fundit, une refuzoj kategorikisht te identifikohem me kete trushpelarin(edhe pse ndoshta i perkasim te njetit komb) me siper qe na mbyti me propagande arabike per allahun, e pra tema eshte per masonet.
Perfundimisht, njeriu eshte produkt kulturor, me shume sesa racor.
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2011, 19:24   #11
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Muslim brother Shiko postimin
ajo cfare tregoi Albanian-BoY osht evertet sa per ketrashqiptar qeipermendi nuk e di
ata jane fuqi botrore por sa per ardhjen e ndonje njeriu me fuqi mbinatyrore ajo mund te jet diskutabile nuk eshte fare njeri por exhin
d.m.th ata presin ardhjen e dexhallit per te njohur kush eshte ky shikone pak islamin se pasha allahun ajo osht fe evertet dhe vetmja e pranuar tek Allahu.xh.sh
por ne fund do te fitojn mulimant per kete na ka premtuar allahu i madheruar ne Kuran sa per masonet ata jane nje organizat qe mundohen ta sundojn te gjithe boten
SA per te deshmuar se islami eshte fe e vertet dhe kurani nje mrekulli dhe fjale e zbritur nga Allahu s.v.t shikoni
1.

Kur'ani ka zbritur nė shkretėtirė nė njė kohė kur nuk ka pasur arritje shkencore. Sot, nė shekullin XXI, nė Kuran e gjen veten biologu, astronauti, kimisti, oqeanografi, matematikani, gjuhėtari, sociologu dhe filozofi. Kurani pėrfshin njohuri pėr mbarė njerėzimin. Ai tė jep bazat e pastaj tė thotė “ec pėrpara, zhvilloje shkencėn”. Disa prej ajeteve kuranore prekin edhe mrekulli shkencore, mrekulli tė cilat arabėt e asaj kohe nuk i dinin. Ata i kanė besuar se janė Fjalė tė Allahut dhe janė munduar t'i kuptojnė siē ua ka marrė mendja dhe kanė thėnė “Allahu a'lem”, Zoti e di mė sė miri, dhe njė gjė e tillė ka vazhduar me shekuj.


Mbas 14 shekujsh, disa prej mrekullive kuranore, tė cilat kanė qenė tė mbuluara si thesar i fshehur, falė Allahut kanė dalė nė shesh me zhvillimin e teknikės dhe tė teknologjisė. Prej mrekullive qė do tė shtjelloja, e cila mė ka ranė nė sy mė shumė se njė herė, ėshtė njė ajet qė flet pėr njė pengesė, njė barrierė e cila gjendet mes ēdo dy detesh. A thua, ēfarė ėshtė ajo barrierė, pse ėshtė, cilat janė specifikat dhe roli i saj, si u zbulua ajo barrierė etj.. Oqeanografėt, ata qė merren me studimin e oqeaneve dhe tė deteve, pas zhvillimit tė teknikės e tė teknologjisė, kohėt e fundit kanė arritur tė zbulojnė se nė mes ēdo dy detesh ėshtė njė barrierė qė i pengon kėto dy dete pėr tė mos hyrė njėri te tjetri dhe nėpėrmjet kėsaj barriere secili prej tyre ruan specifikat e veta pėr sa i pėrket temperaturės, dendėsisė, kripėsisė, tretjes sė oksigjenit e kėshtu me radhė. Dy detet qė janė afėr njėri-tjetrit pėrzihen me njė pėrzierje tė ngadalshme, nė atė mėnyrė qė pjesa e njėrit det qė depėrton thellė nė detin tjetėr merr cilėsitė e kėtij tė fundit dhe anasjelltas duke i lėnė cilėsitė e veta gjatė kalimit nėpėr atė barrierė. Kėshtu, tė dy detet ruajnė gjithnjė natyrshmėrinė e krijuar nga Krijuesi.

Shkencėtarėt bashkėkohorė kanė arritur t'i zbulojnė kėto fakte pėrmes fazave tė shumta. Pėr atė arsye, ėshtė shumė interesante dhe ia vlen t'i cekim fazat se si arriti t'i zbulojė njeriu kėto fakte shkencore.
Oqeanografėt kanė zbuluar se ka lloje tė ndryshme ujėrash. Ndryshe ėshtė uji nė Oqeanin Atlantik, ndryshe nė Oqeanin Indian dhe ndryshe nė Oqeanin Paqėsor. Kjo u vu re pėr herė tė parė nė vitin 1873 nga njė ekip shkencor anglez, qė udhėtonte me anijen HMS Challenger. Nėpėrmjet kėtij ekipi shkencor njeriu pėr herė tė parė arriti tė zbulojė se ujėrat nė dete ndryshojnė pėr sa i pėrket dendėsisė sė kripės, temperaturės, dendėsisė sė ujit dhe llojeve tė shtazėve qė jetojnė nė ato ujėra. Ky ekip ka shėtitur mbarė detet e botės pėr tre vjet radhazi pa ndėrprerė dhe i ka mbledhur kėto njohuri tė shumta me anė tė 362 aparaturave speciale tė avancuara pėr studimin e specifikave tė ujėrave tė deteve. Prej rezultateve tė arritura janėMbushur jo mė pak se 29500 faqe, nė plot 50 vėllime. Kėtij ekipi shkencor i janė dashur plot 23 vite pėr tė plotėsuar kėto tė dhėna. Pėrveē asaj se ky udhėtim i parė ėshtė prej zbulimeve mė tė mėdha shkencore, nė tė njėjtin kohė i jep njeriut mundėsinė tė nxjerrė nė shesh pėr herė tė parė fshehtėsinė e madhe rreth deteve, oqeaneve dhe ujit nė pėrgjithėsi.

Nė vitin 1983 ėshtė marrė njė hap tjetėr i ngjashėm nga njė ekip amerikan nė Gjirin e Meksikės. Ata kanė shpėrndarė nė kėtė vend me qindra aparatura tė avancuara pėr tė marrė specifikat e ujit dhe kanė vėrtetuar dhe kanė gjetur se njė numėr bukur i madh i kėtyre aparaturave po jepnin njohuritė e njėjta pėr ujin e njė vendi pėr sa i pėrket dendėsisė sė kripės sė ujit, nxehtėsisė, shtazėve qė jetonin aty, tretjes sė oksigjenit e kėshtu me radhė. Ndėrkohė, njė grup tjetėr aparaturash po jepnin njohuri tė njėjta nė njė vend tjetėr, duke treguar se tė dhėnat e grupit tjetėr tė aparaturave ndryshonin prej atyre tė parave. Kjo bėri qė oqeanografėt tė kuptonin se qenkan dy dete tė dalluara me veēori dhe specifika. Tani kemi tė bėjmė me njė zhvillim tė madh, pasi kuptuam se paska dy dete qė dallohen mes tyre. Pasi shkencėtarėt vendosėn aparatura tė tilla nė dete tė ndryshme, ata arritėn tė vėrtetojnė se kėto veēori po i dallojnė detet nė mes tyre. Mirėpo, pėrse kėto dete nuk po bashkohen, duke pasur parasysh zbaticėn dhe baticėn, dallgėt e mėdha dhe rrymat e fuqishme? Kjo ėshtė njė pyetje tepėr me rėndėsi qė i shtyu shkencėtarėt tė mendojnė gjatė.
Pėrgjigjja e kėsaj pyetjeje del nė shesh vetėm nė vitin 1942, kur zbulohet se mes dy deteve qenka njė barrierė dhe me kėtė zbulim kuptohet dhe roli i kėtyre barrierave tė cilat kanė pėr qėllim ruajtjen e specifikave tė njė deti dhe tė tė detit tjetėr. P.sh. kur takohet Deti Mesdhe me Oqeanin Atlantik, te ngushtica e Gjibraltarit, Mesdheu futet me qindra kilometra nė Atlantik, por nėpėrmjet kėsaj pengese i humb specifikat e veta dhe merr specifikat e Atlantikut, dhe anasjelltas, uji i Atlantikut, kur vjen nė Mesdhe, nėpėrmjet kėsaj barriere i humb specifikat e Atlantikut dhe merr specifikat e Mesdheut, sepse Deti Mesdhe ėshtė mė i ngrohtė, mė i kripur dhe me dendėsi mė tė vogėl. Nė vitin 1962 u arrit tė kuptohej hollėsisht roli i kėtyre pengesave nė ruajtjen e specifikave tė ēdo deti, pasi njeriu arriti t'i fotografonte nėpėrmjet satelitit, duke vėrtetuar se detet janė tė ndryshme. Edhe pse duken se janė njė trup, detet kanė dallime tė shumta nė mes tyre, dallime qė pėrmes satelitit shfaqen nga ngjyrat e ndryshme. Njė dijetar musliman i Katarit, me emrin Muhamed Ibrahim, u pėrgatit ta vėrtetonte kėtė nė praktikė. Ai ishte profesor nė Fakultetin e Shkencave nė degėn e oqeanografisė nė Universitetin e Katarit. Ai ndėrmori njė rrugė tė ngjashme me delegacionet e mėhershme me njė anije tė pajisurme aparatura tė mjaftueshme dhe pėr dy vjet ka lundruar dhe ka matur cilėsitė dhe specifikat e ujit tė Gjirit Arab dhe tė ujit tė Gjirit tė Amanit. Pas dy vitesh, 1984-86, ai arrin tė nxjerrė nė shesh se kėto dy dete dallojnė dhe kanė specifika e cilėsi tė ndryshme.

Pra, shkencėtarėve iu desh gati njė shekull qė tė arrinin tė zbulonin dhe tė kuptonin realitetin e kėtyre pengesave. U deshėn me qindra e qindra shkencėtarė dhe studiues si dhe shumė e shumė mjete qė tė vėrtetohej kjo mrekulli qė na e sqaroi Kurani i Madhėruar jo mė pak se XIV shekuj mė parė. Le ta lexojmė se ēfarė thotė i madhi Allah, Njohėsi i sė fshehtės dhe i sė dukshmes nė suren Rahman 19-22: “Ai i lejoi dy detet tė puqen ndėrmjet vete. Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk e kapėrcejnė. E, cilėn tė mirė tė Zotit tuaj po e mohoni? Prej atyre tė dyve nxirren margaritarė e diamantė.”
Allahu nė suren En-Neml, nė ajetin 61 thotė: “...dhe nė mes dy deteve bėri ndarje...”

Rreth kėtyre ajeteve janė ndalur komentatorėt e Kuranit dhe pjesa dėrmuese e tyre kanė thėnė: se fjala “berzah”, e cila ėshtė cekur se gjendet nė mes kėtyre dy deteve, ėshtė njė perde, barrierė, pengesė, e cila nuk shihet. Kėto ajete kuranore na tregojnė qartė sekretet dhe fshehtėsitė e shkencės sė deteve, tė cilat janė zbuluar sot. Kush e ka ditur mė herėt se detet e kripura dallojnė nga njėri-tjetri, edhe pse nė shikim tė parė janė tė njėjtė. Si tė dallohen kur takohen njėri me tjetrin? Ėshtė gjė normale se pėr sytė e njeriut kur takohen dy lloj ujėrash, ato pėrzihen. Nėse merret njė gotė ujė i kripur dhe njė tjetėr jo i kripur dhe pėrzihen nė njė gotė tė tretė, uji bėhet as i njelmėt e as i ėmbėl, eshtė ligj i natyrshėm ky, por ajeti po tregon se bashkimi nė mes dy deteve po ndryshon njėri prej tjetrit, sepse po tė mos ndryshonin do tė kishte qenė njė det dhe Allahu nuk do tė kishte thėnė dy dete. Allahu ka thėnė se janė dy dete, pastaj se kėto dy dete takohen dhe futen njėri te tjetri. Ai qė lexon ajetin 19 tė sures Rrahman mendon se njė pėrzierje e madhe po bėhet nė mes dy detesh, saqė i humbin specifikat e tyre kur takohen, siē thamė se ėshtė ligj fizik kur pėrzihet uji me ujė. Por kur lexon ajetin 20 tė sures Rahman: “Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk e kapėrcejnė”, habitesh nga fakti se edhe pse ujėrat pėrzihen, takohen, pengesa nuk mund tė kalohet dhe uji i secilit det ruan specifikat e veta. Si ndodh kjo?
Pėrgjigjen njeriu arriti ta zbulojė falė Allahut e pastaj falė zbulimit tė shumė mjeteve moderne. Nė tė vėrtetė, kur uji takohet, kjo perde e pengon qė njėri ujė tė marrė specifikat e tjetrit dhe qė tė pėrzihen ndėrmjet tyre. Duke qenė kėshtu, shkencėtarėt kanė zbuluar njė ujė tė tretė, qė ėshtė ndarės ndėrmjet dy deteve, i cili ndryshon prej atyre tė dyve dhe se kjo pengesė “berzah” ėshtė njė zonė pėrmes sė cilės ujėratkaluese filtrohen, i humbin cilėsitė qė kanė pasur dhe marrin cilėsitė e ujit tjetėr. Shumica e komentuesve tė Kuranit kanė menduar se kjo pengesė qė i ndan kėto dy dete ėshtė njė pengesė qė Allahu xh.sh. e ka krijuar dhe se nuk ekzistojnė mjete pėr ta zbuluar atė.

Ata janė munduar t'i nxjerrin ajetet kuranore nėpėrmjet kuptimeve gjuhėsore, domethėnieve tė ajeteve nga ana e gjuhės, se ėshtė njė perde dhe nuk dimė mė shumė. Po njė numėr tjetėr komentuesish tė Kuranit janė ndalur, nuk kanė dhėnė koment, duke thėnė “Allahu alem”.
Kėtu Allahu po thotė se dy dete po takohen dhe se nuk mund tė takohen mes tyre. Nėse takohen, pėrzihen. Ajeti nė tė njėjtėn kohė po thotė se nuk pėrzihen nė mes tyre dhe kėtė problem e ka zgjidhur shkenca sot, e cila ka nxjerrė nė shesh rolin e kėsaj perdeje, kėsaj barrikade.

Cilat janė mrekullitė kuranore nė kėto ajete:
1. Kurani i Madhėruar, i cili ka zbritur para 1400 vitesh, ka pėrmbledhur nė vetvete njohuri shumė tė holla, tė cilat kanė tė bėjnė me specifikat e deteve, njohuri qė janė zbuluar fare vonė nėpėrmjet mjeteve shumė precize. Allahu thotė:

“Ai i lejoi dy detet tė puqen ndėrmjet vete. Ndėrmjet atyre tė dyve ėshtė njė pengues qė ata tė dy nuk e kapėrcejnė.” (Er-Rahman:19-20)
2. Zhvillimet historike dėshmojnė se mė herėt nuk ka pasur njohuri tė detajuara nė lidhje me detet pėrpara udhėtimit Challenger tė vitit 1873, e lėre mė nė kohėn kur ka zbritur Kurani, para 1400 vitesh. Edhe Pejgamberi i Zotit, paqja qoftė mbi tė, jetoi nė shkretėtirė dhe nė jetėn e vet nuk ka shkuar kurrė nė det.

3. Shkencat e deteve kanė ecur pėrpara vetėm nė dy shekujt e fundit, XIX dhe XX, nė veēanti nė gjysmėn e dytė tė shekullit XX. Para kėsaj kohe, deti ka qenė njė botė e fshehtė dhe frikėsuese. Njerėzve u ka interesuar tė shpėtojnė prej tė ligave tė detit dhe nuk kanė menduar ndonjėherė se kėto dete ndryshojnė nė mes tyre, deri nė vitet 30-tė tė shekullit XX, kur njerėzit vendosėn aparatura tė shumta nėpėrmjet tė cilave arritėn tė zbulonin dallimet nė mes deteve.
4. Njeriu ka arritur tė fitojė njohuri rreth kėtyre ndarjeve qė pėrmend Allahu para 1400 vitesh vetėm pasi vendosi aparatura tė ndryshme dhe studioi specifikat e ēdo uji nė veēanti.

5. Njeriu nuk e ka ditur se uji i dy deteve ėshtė i ndarė, por e mėsoi vetėm pasi bėri kėto studime shkencore. Por ēėshtja ėshtė se a thua Pejgamberi ynė salallahu alejhi ue selem ka pasur aparatura moderne pėr tė zbėrthyer dhe pėr tė zbuluar specifikat e ujit? A ka bėrė ai ndonjė udhėtim nė dete pėr t'i studiuar ato?
Realiteti ėshtė se ai kurrė nė jetėn e vet nuk ka shkuar nė det. Kjo dijeDhe dritė me tė cilėn ka zbritur Kurani pėrfshin njohuritė mė tė imėta nė atė kohė, kur ka qenė e pamundur qė njeriu tė arrijė ta dijė kėtė tė vėrtetė. Kjo dėshmon qartazi se Kurani burimin e ka prej tė Madhit Allah, prandaj Allahu thotė: “Thuaj: “Atė e shpalli Ai, qė e di tė fshehtėn nė qiej e nė tokė, Ai ėshtė qė fal shumė, ėshtė mėshirues”. (Furkan: 6)

Kjo mrekulli shkencore e vėrtetuar shkencėtarisht tregon se Muhamedi alejhi selam ėshtė Pejgamber i Zotit dhe se Kurani ėshtė i vėrtetė. Thotė Allahu: “Se nurihim ajatina fil afak”, d.m.th.: “Ne do t'ua bėjmė atyre tė mundshme qė t'i shohin argumentet Tona nė horizonte dhe nė veten e tyre derisa t'u bėhet e qartė se ai (Kurani) ėshtė i vėrtetė.” (Fusilet: 53)
Pra, kjo ėshtė njėra prej mrekullive qė dėshmon se Kurani ėshtė i vėrtetė dhe se Pejgamberi ka folur atė pėr tė cilėn e ka inspiruar Allahu: “Ue ma intiku anil heva…”, d.m.th.: “Shoku juaj (Muhamedi, qė ju e njihni) as nuk ėshtė njeri qė ka humbur, as qė ka devijuar (nga e vėrteta). Dhe ai nuk flet nga mendja e tij.Ai (Kurani) nuk ėshtė tjetėr pos shpallje qė i shpallet.” (En-Nexhm: 2-4)

Ky Kuran mbetet mrekulli e Pejgamberit nga ana e Allahut. Mrekulli shkencore kuranore janė zbuluar me emrin e Allahut dhe do tė zbulohen edhe mė tej, derisa tė jetė kjo botė, pasi me zhvillimin dhe pėrparimin do tė zbulohen mrekulli tė tjera qė do tė pohojnė vėrtetėsinė e Kuranit tė Madhėruar.
Ka ende vertetime te tjera dhe deshmi ende me shume se kurani eshte mrekulli dhe fjale a Allahut te madheruar
supe me zhavor made in allah
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2011, 21:14   #12
Muslim brother
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Muslim brother ėshtė i njohur nė kėtė pikė
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

ja o landi qfar kerkon ketu eke perta
Masonet jane grupe sekrete ku adhurohen kultet asiriane apo sumeriane te koheve te egjiptit te vjeter. Ata kane simbolet e tyre, te cilat i kane huazuar me se shumti nga babilonia e vjeter, nga periudha e faraoneve apo dhe nga tradita judeo-kristiane dhe muslimane. Pra nje mish-mash kultesh, simbolesh dhe idhujsh. Zotin e quajne THE Master of the Univers apo Mjeshtrii Universit. Anetare te tyre jane si te themi njerez qe pretendojne se jane muslimane, kristiane, apo dhe te ndonje feje tjeter. Anetaret kane detyrim absolut te heshtin per ato qe ben THE GRAND MASTER apo mjeshtri i madh i cdo lozhe, apo si te themi kryetari, qofte kjo dhe ne kundershtim me ligjet morale, fetare apo ligjet e kushtetutave ku jetojne. Nese del nga Urdhri, denohesh me vdekje dhe vritesh. Kete fat pati bankieri i madh i vatikanit ne vitin Roberto Calvi, i cili u gjet i varur ne nje ure ne Angli (Ura ishte simbol i masoneve).

Megjithate ata bashkpunojne me shume llozha te tjera te njejta ne plane dhe kulte: Si psh: klani Illuminati. Me keta te fundit ata ne shek. XVI-XIX u bene aktiviste te papare me idete ilumniste te perhapura ne Europe, per pavaresine nga kisha dhe dhenies perparesi llogjikes dhe shkences. Lindja e tyre dhe evolimi i tyre ka ardhur ne shume etapa porse hov te madh ideve te tyre i dha persekutimi qe i behej aso kohe shkencetareve nga kisha. Llozhat jane shume te perhapura ne vendet e Europes dhe ne Usa. Historia e tyre eshte shume interesante, sepse ne ato kohe anetare ne keto llozha kane qene nga shkencetaret me te medhenj ne Bote, bankieret me te medhenj dhe gati shumica e familjeve mbreterore. Kjo tradite vazhdon sot e kesaj dite. Njihen per shume komplote te medha politiko-ekonomike dhe per vrasje te papara. Momentalisht jam ne lexim te historise se tyre, liber qe shpresoj ne te ardhmen te botohet.Tashme ata kane hapur edhe degen e tyre ne tirane!
Muslim brother nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2011, 21:17   #13
Muslim brother
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Muslim brother ėshtė i njohur nė kėtė pikė
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Vendimi i Islamit mbi Masonerinė

[Fetaua el-Lexhnetud-Da’ime, 2/312-315Me Emrin e Allahut, tė Gjithėmėshirėshmit, Mėshirėplotit, lavdėrimi dhe pastrimi i Allahut qoftė mbi tė Dėrguarin e Tij tė fundit.
Pyetje: Ēfarė ėshtė Masoneria dhe ēfarė gjykimi ka ajo nė Islam? Ēfarė gjykimi ka anėtarėsimi tek Masonėt?Pėrgjigje: Tė gjitha falenderimet janė vetėm pėr Allahun.


Masoneria ėshtė njė shoqėri politike e fshehtė, qėllimi i sė cilės ėshtė qė t’i japė fund tė gjitha feve dhe normave tė moralit dhe t’i zėvendėsojė ato me ligjet e bėra nga njeriu dhe sistemet jo-fetare (laike). Ajo (Masoneria) pėrpiqet qė tė provokojė dhe tė shkaktojė revolucione tė herė-pas-herėshme dhe ta zėvendėsojė njė regjim me njė tjetėr, duke u bazuar nė thirrjen e saj pėr lirinė e mendimit dhe lirinė e besimit. Kjo ėshtė ajo ēfarė ata kanė deklaruar haptazi.Kjo ėshtė ajo ēfarė u deklarua nga njėri prej tyre (njė nga Masonėt) nė Konferencėn Studentore qė u mbajt mė 1865 EK nė qytetin e Liezhit, qytet i cili konsiderohet si njė nga qendrat e Masonerisė. Ai ka thėnė:


”Njeriu duhet tė dali mbi Zotin dhe t’i shpallė luftė Atij. Ai (njeriu) duhet t’i rrėzojė qiejt e t’i grisi ata si letėr.”

Thuhet nė Lozhėn e Madhe Masonike (1922, f.98): “Ne do ta forcojmė lirinė e individit me tė gjitha fuqitė, pushtetet qė kemi nė dispozicion dhe do tė shpallim luftė kundėr armikut tė vėrtetė tė njeriut, (armik) i cili ėshtė feja.”


Masonėt thonė se Masoneria e merr shpirtin human (shpirtin njerėzor) si objektin e saj tė adhurimit.

Ata thonė: “Nuk ėshtė e mjaftueshme pėr ne qė tė triumfojmė mbi njerėzit fetarė dhe vendet e tyre tė adhurimit, pėrkundrazi, qėllimi ynė themelor ėshtė qė t’i heqim qafe njėherė e mirė.”

Minutat e Konferencės Masonike Botėrorė, 1903 EK, f.102.

Ata thonė: “Masoneria do tė zėrė vendin e fesė dhe lozhat e saj do tė zėnė vendin e faltoreve…” dhe shumė deklarata tė tjera tė cilat tregojnė qartė pėr thellėsinė e armiqėsisė qė kanė ata ndaj fesė dhe pėr luftėn e tyre pa kompromis me fenė.

Masonėt e Lirė (Free Masons) janė njė nga shoqėritė mė tė vjetra qė ende ekzistojnė dhe fillesat e tyre ende janė tė panjohura pėr shumė njerėz dhe ende janė tė panjohura pėr shumė nga anėtarėt e tyre, sepse komplotet e udhėheqėsve tė tyre janė shumė sekrete dhe tė fshehta dhe ata tregohen shumė tė kujdesshėm qė t’i fshehin komplotet dhe qėllimet e tyre. Pėr kėtė arsye, pjesa mė e madhe e ēėshtjeve tė tyre pėrcillen nė mėnyrė verbale (gojarisht) e jo nėpėrmjet protokolleve.


Kur ata duan tė shkruajnė ndonjė ide apo duan ta deklarojnė atė nė publik, ajo fillimisht shqyrtohet me kujdes nga mbikqyrėsit Masonikė tė cilėt vendosin nėse duhet tė publikohet apo jo. Themelet e Masonerisė u bazuan mbi teori qė janė marrė nga burime tė ndryshme, pjesa mė e madhe e tė cilave vijnė nga traditat e Ēifutėve.Kjo mbėshtetet nga fakti se idetė dhe mėsimet e Ēifutėve u morėn si baza pėr themelimin e Lozhės sė Madhe nė vitin 1717 EK me parimet dhe simbolet e saj. Masonėt ende e nderojnė Ēifutin Hiram dhe tempullin qė ndėrtoi ai, nga i cili ata marrin skicėn e ndėrtimit tė lozhave Masonike nėpėr Botė. Udhėheqėsit mė tė mėdhenj tė Masonėve janė Ēifutė dhe ata janė shtylla kurrizore e Lėvizjes Masonike dhe ata janė pėrfaqėsuesit e organizatave Ēifute nė lozhat Masonike. Atyre u atribuohet pėrhapja e Masonerisė dhe bashkėveprimi mbarėbotėror midis Masonėve. Ata janė forca shtytėse qė qėndrojnė pas Masonerisė dhe kjo elitė Ēifute po udhėheq celula tė ndryshme sekrete duke i vėnė nė lėvizje punėt e tyre dhe duke i drejtuar ata fshehtazi si t’u dojė qejfi. Kjo mbėshtetet nga njė raport qė u botua nė revistėn Masonike Akacia (1908, ēėshtja n.66) ku thuhet se nuk ka asnjė lozhė Masonike qė tė jetė e lirė nga Ēifutėt dhe se qė tė gjithė Ēifutėt nuk ndjekin njė rrugė apo ndonjė tjetėr nė mėnyrė tė veēantė, porse ndjekin vetėm parimet e tyre. Njėsoj ėshtė edhe me Masonėt. Kėshtu qė sinagogat Ēifute janė mbėshtetja jonė (e Masonėve) dhe i gjejmė shumė Ēifutė mes rradhėve tė Masonėve.

Kjo gjithashtu mbėshtetet nga ato ēfarė thonė publikimet Masonike: se Ēifutėt janė tė bindur se nga mjetet mė tė mira pėr ta shkatėrruar fenė ėshtė Masoneria. Historia e Masonėve ėshtė e ngjashme me Historinė e Ēifutėve pėr sa i pėrket besimit. Simboli i tyre ėshtė Ylli i Davidit me gjashtė cepa. Ēifutėt dhe Masonėt i konsiderojnė vetet e tyre si bijtė shpirtėrorė tė themeluesve tė Tempullit tė Solomonit. Masoneria e cila i shtrembėron fetė e tjera i siguron mbėshtetje totale Judaizmit dhe pasuesve tė tij. Ēifutėt shfrytėzuan njerėzit mendjelehtė dhe qėllimet e tyre tė mirėfillta duke u infiltruar tek Masoneria dhe duke arritur gradat mė tė larta brenda saj, kėshtu frynė nė lozhat Masonike shpirtin Ēifut dhe i nėnshtruan ata nė qėllimet e tyre.

Njė nga treguesit mė tė qartė tė dėshirės sė tyre tė zjarrtė pėr t’i fshehur planet qė kanė pėr shkatėrrimin e feve dhe nxitjen e revolcioneve politike ėshtė ajo ēfarė thuhet nė Protokollet e tė Urtėve tė Zionit, ku thuhet: “Ne do t’i pėrqėndrojmė kėto celula vetėm nė njė udhėheqje e cila do tė njihet vetėm nga ne. Kjo udhėheqje do tė pėrbėhet nga dijetarėt tanė dhe kėto celula do tė kenė pėrfaqėsues tė veēantė, nė mėnyrė qė vendndodhja e vėrtetė e udhėheqjes sonė tė mbahet e fshehtė. Vetėm kjo udhėheqje do tė ketė tė drejtėn pėr tė vendosur se kush do tė flasė dhe pėr tė hartuar planet e ditės. Ne do tė ngremė kurthe tek kėto celula pėr tė gjithė socialistėt dhe klasat e shoqėrisė revolucionare. Pjesa dėrrmuese e planeve politike njihet nga ne dhe ne do tė vendosim kur t’i vėmė nė zbatim. Por agjentėt e policisė sekrete ndėrkombėtare do tė jenė anėtarė tė kėtyre celulave. Kur komplotet tė nisin kudo nė botė, kjo do tė thotė se njė nga agjentėt tanė mė tė devotshėm do tė jetė nė krye tė kėtyre komploteve dhe sigurisht ne do tė jemi njerėzit e vetėm qė do t’i drejtojmė planet Masonike. Ne jemi njerėzit e vetėm qė e dimė se si t’i drejtojmė ata dhe ne e dimė qėllimin pėrfundimtar tė ēdo veprimi, ndėrsa analfabetėt – domethėnė jo-Ēifutėt – janė injorantė pėr pjesėn mė tė madhe tė kėtyre gjėrave, e veēanėrisht Masoneria, dhe ata mund tė shikojnė vetėm rezultatin e menjėhershėm tė asaj ēfarė janė duke bėrė.”


Ka edhe dėshmi tė tjera tė cilat tregojnė lidhjen e fuqishme midis Ēifutėve dhe Masonėve dhe bashkėveprimin midis kėtyre dy partive nė komplotet revolucionare dhe nė nxitjen e lėvizjeve shkatėrrimtare. Megjithėse Masoneria nga pamja e jashtme shfaqet sikur thėrret pėr lirinė e besimit, tolerancė dhe reforma shoqėrore nė pėrgjithėsi, faktikisht ajo nė tė vėrtetė ėshtė njė thirrje pėr lejimin e faktorėve shkatėrrimtarė tė cilėt shkaktojnė shpėrbėrjen e shoqėrisė dhe heqjen e kufijve mes kombeve dhe shkatėrrimin e fesė dhe moralit dhe pėrhapjen e degjenerimit.

Duke u bazuar nė kėtė, ēdo Musliman qė hyn nė grupin e Masonėve duke qėnė nė dijeni pėr natyrėn e vėrtetė tė Masonerisė dhe sekretet e saj dhe i zbaton ritualet e saj dhe e bėn kėtė me dėshirėn e tij, ai ėshtė kafir, tė cilit i duhet kėrkuar qė tė pendohet. Nėse pendohet, mirė, pėrndryshe ai vritet; dhe nėse vdes nė atė gjendje, atėherė shpėrblimi i tij do tė jetė si shpėrblimi i kafirit. Kushdo qė anėtarėsohet tek Masonėt por nuk e di se ēfarė janė ata nė tė vėrtetė ose nuk ėshtė nė dijeni rreth komploteve tė tyre kundėr Islamit dhe Muslimanėve dhe pėrhapjen e degjenerimit dhe tė keqen qė po planifikojnė kundėr ēdokujt qė pėrpiqet pėr t’i bashkuar njerėzit dhe pėrpiqet pėr reformimin e kombeve, dhe ai anėtarėsohet tek ata nė aktivitetet dhe diskutimet e tyre tė pėrgjithshme tė cilat nga ana e jashtme nuk bien nė kundėrshtim me Islamin, nuk ėshtė kafir, por justifikohet nė mėnyrė tė pėrgjithshme pėr shkak se ata ia mbajnė tė fshehtė natyrėn e tyre tė vėrtetė dhe sepse ai nuk ndan me ta tė njėjtat besime apo qėllime. Profeti (lavdėrimi dhe pastrimi i Allahut qoftė mbi tė) ka thėnė: “Veprat janė sipas qėllimeve dhe ēdo njeri do tė marrė atė qė kishte pėr qėllim.”


Por ai duhet tė distancohet prej tyre kur ta marrė vesh se ēfarė janė ata nė tė vėrtetė dhe duhet t’u tregojė njerėzve natyrėn e tyre tė vėrtetė dhe tė pėrpiqet tė pėrhapė sekretet dhe komplotet e tyre kundėr Muslimanėve nė mėnyrė qė kjo tė shkaktojė njė skandal pėr ta dhe t’i minojė pėrpjekjet e tyre. Muslimani duhet tė rrethohet nga njerėz tė mirė qė do tė bashkėpunojnė me tė nė punėt e tij fetare apo punėt e kėsaj dynjaje. Ai duhet tė jetė largpamės nė zgjedhjen e shokėve tė ngushtė nė mėnyrė qė tė ruhet se mos joshet nga kėto ide qė janė tėrheqėse nga pamja e jashtme dhe tė ruhet nga pasojat negative qė kanė fjalėt e ėmbla. Kėshtu ai nuk do tė bjerė nė kurthet e njerėzve tė shirkut, tė cilėt i ngrenė kėto kurthe pėr tė shtėnė nė dorė ata qė janė tė lehtė pėr t’u mashtruar, ata qė ndjekin tekat dhe epshet e tyre dhe janė tė mangėt nė arsyetim.
Muslim brother nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2011, 21:35   #14
Muslim brother
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 66
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Muslim brother ėshtė i njohur nė kėtė pikė
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

dhe sa per masonet qe nuk besoni se egzistojn shikone pak videoklipin e 2011 te eminemit me dr.dree dhe do ja shofesh n qafe te vjerur simbolin e masoneve
shikoje edhe justin biberin si i benduart ne njeren ne kenget e tij
Kjo eshte diqka qe kam marre prej facebokut:
Masonet

Kohėt rreth vitit 1820 dukej sikur ishin kohėt mė tė mira pėr marrėdhėniet speciale mes urdhrit vėllazėror tė masonerisė dhe kombit tė ri amerikan. Nuk ishte vetėm sepse shumė anėtarė tė shquar tė brezit themelues si George Ėashington, Benjamin Franklin dhe 13 prej 39 nėnshkruesve tė Kushtetutės kishin qenė anėtarė. Ishte dhe pėr faktin se republika qė po rritej me shpejtėsi dhe shoqėria vėllazėrore kishin shumė ideale tė pėrbashkėta. Vlerat republikane amerikane dukeshin si vlera masonike: vlerėsimi i lartė pėr tė mėsuarin dhe progresin dhe pėr atė qė mund tė quhet njė fetari e gjerė dhe tolerante. Steven Bullock, historian nė Institutin Politeknik tė Uorcesterit dhe studiues i vėllazėrisė malonike nė Amerikė shprehet se masonėt “ndihmuan pėr t’i dhėnė kombit tė ri njė bėrthamė simbolike”. Nuk ishte kot kompasi, katrori dhe emblema tė tjera tė lidhura me masonėt tė gdhendura kudo, edhe nė bizhuteri edhe nė tavolina qė u pėrkisnin masonėve ose jo-masonėve. Gjithashtu, nuk ėshtė pa domethėnie fakti se njė numėr i madh amerikanėsh mendonin se Vula e Madhe e SHBA pėrmbante simbole malonike. Ishte njė lloj prirjeje ndaj vėllazėrisė qė njerėzit ta shihnin influencėn e masonerisė dhe atje ku nuk ekzistonte.
Qė nė kohėn e Revolucionit masonėt ishin bėrė celebruesit gjysmė-zyrtarė tė kulturės amerikane civile. Me veshjen e tyre specifike tė pėrbėrė nga pėrparėset masonėt origjinalė nė fakt ishin gurė-masonėt. Ato e kishin zakon qė tė hidhnin nė mėnyrė rutinė gurth e themelit nė ndėrtesat qeveritare dhe kishat, si dhe merrnin pjesė nė parada dhe ceremoni tė tjera publike.
Kur Lafayette tashmė i plakur bėri turneun e tij nė SHBA nė vitet 1824025 anėtarėt e “zanatit” (siē quhet masoneria) e pritėn nė mėnyrė tė spikatur masonin duke e ftuar tė qėndronte nė lozhėn lokale. Ai udhėtim shėrbeu pėr tė rritur anėtarėsimin nė masoneri, i cili ishte rritur nga 16 mijė anėtarė nė vitin 1800 nė 80 mijė anėtarė nė vitin 1822.
Si ndodhi atėherė qė ajo ēfarė dukej si epoka mė e mbarė e masonerisė u kthye nė tmerr? Pėrgjigja mund tė gjendet pjesėrisht nė reagimin publik tė ndarė nė dysh ndaj turneut tė Lafayette. Pėr shumė qytetarė shfaqja e hapur e afeksionit vėllazaror ndaj njė fisniku tė huaj mbante erė elitiste dhe konspiracionale. Thėnė troē, kjo “ngjalli dyshimet e njė zanati si njė urdhėr ndėrkombėtare me sekrete dhe tė njė tė shkuare radikale revolucionare”.
Ishte hera e parė qė masoneria pėrballje me njė reagim tė tillė. QĖ nga lindja e lėvizjes vėllazėrore tė organizuar nė fillim tė shekullit tė 18-tė nė Londėr deri nė kėtė ditė masoneria ka qenė objekt kurioziteti tė madh dhe dyshimesh tė herėpashershme. Me ritualet sekrete dhe pėrfshirjen e menēurisė sė lashtė e shkencės dhe arsyes sė Rilindjes moderne, si dhe anėtarėsimin ekskluziv vėllazėria masonike ka shėrbyer si ushqim pėr teoritė konspirative dhe shkrimtarėt oportunistė, tė etur pėr tė fituar duke “ekspozuar” nė mėnyrė imagjinare mėnyrat sekrete dhe ambiciet sekrete tė vėllazėrisė. Nėse “sekreti i madh” i masonėve, siē thoshte Benjamin Franklin “ėshtė se ato nuk kanė asnjė sekret” ato qė sugjerojnė se ėshtė ndryshe, duke pėrfshirė kėtu edhe romancierin, Dan Broėn thjesht kėrkojnė tė krijojnė audiencė.
Historia e vėrtetė e masonėve ėshtė shumė mė interesante se gjithė pėrrallat qė rrotullohen rreth saj. Ėshtė e vėrtetė qė arritjet thelbėsore tė masonėve nė formimin e qytetarėve solidė, krijimin e rrjeteve sociale dhe mbėshtetjen e kauzave filantropike janė mė tė shquarat pėrballė pėrpjekjeve pėr tė dėmtuar organizatėn. Se si masoneria u ngjit nė njė pozicion aq tė lartė nė jetėn publike amerikane pėr tė humbur shumė shpejt mantelit e respektit ėshtė njė histori qė ka filluar nė Skoci dhe Angli. Masonėt qė e kanė zanafillėn nė lozhat e shekullit tė 17-tė nė Britani, kur pranoheshin zotėrinj tė pėrzgjedhur tė cilėt zotoheshin pėr besnikėri ndaj kurorės dhe ndaj zotit. Kėto anėtarė tė “pranuar” tėrhiqeshin nga karakteri social i vėllazėrive, si dhe nga ritualet private tė ceremonive qė dikur i ndihmonin artizanėt tė ruanin sekretet e zanatit. Lidhjet e masonerisė me arkitekturėn e lashtė, gjeometrinė dhe arte tė tjera racionale, si dhe shkencėn ia rrisnin akoma mė shumė joshjen qė transmetonte. Teksa anėtarėt e pranuar, tė cilėt ishin mė sė shumti anėtarė tė Shoqėrisė Mbretėrore shkencore tė Britanisė filluan tė dominonin lozhat, fokusi i jetės vėllazėrore u zhvendos tek konsiderata filozofike dhe eksplorimi i lidhjeve ndėrmjet ligjeve tė zbuluara tė natyrės dhe menēurisė sė qytetėrimeve tė lashta. “Ato studionin arkitekturėn greke dhe romake pėr tė gjetur ēelėsin e tė vėrtetave tė humbura tė qytetėrimeve tė lashta”. Nė Amerikė, masoneria u pėrqafuar dhe nga institucioni aristokrat, si dhe nga anėtarėt e klasės komerciale qė aspironin shtresėn aristokrate. Masoneria inkurajoi njė lėvizje sociale dhe njė elitė mė pėrfshirėse nėpėrmjet arsimimit, kultivimit tė sjelljes dhe nderit, si dhe tolerancės pėr diferencėn nė ēėshtjet delikate tė fesė. Nė kohėn e Revolucionit, burrat me karakter, talent dhe ambicie pėrdorėn masonerinė pėr tė ngjitur shkallėt sociale. Por, pavarėsisht punėve tė mira tė vėllazėrisė, mitet e veprave tė errėta vazhdonin ta pėrndiqnin masonerinė. Por, sfida mė e madhe e masonerisė nuk ishte pėrdorimi nė fantazitė konspirative, por dobėsimi i pozitės sė saj nė Amerikė, duke humbur forcėn dhe adhurimin e vėrtetė tė anėtarėve.

Shoqėritė sekrete

1. “Skull and Bones”
Urdhri i “Skull and Bones” ėshtė njė shoqėri e Universitetit tė Jeilit dhe fillimisht njihej si “Vėllazėria e Vdekjes”. Ėshtė njė prej shoqėrive sekrete studentore mė tė vjetra nė SHBa. Ėshtė themeluar nė vitin 1832 dhe anėtarėsimi ėshtė i hapur vetėm pėr pak njerėz tė elitės. Shoqėria pėrdor rituale me nuanca masonike edhe nė ditėt e sotme. Anėtarėt takohen ēdo tė enjte dhe tė diele nė njė ndėrtesė qė e quajnė “Varri”. Sipas Judy Schiff, arkiviste nė librarinė e universitetit tė Jeilit, emrat e anėtarėve nuk mbaheshin sekret deri nė vitet ’70, por ritualet kanė qenė gjithnjė sekret. Dy presidentėt Bush kanė qenė anėtarė tė kėsaj shoqėrie, kur studionin nė Jeil, si dhe njė sėrė emrash tė tjerė njerėzish tė famshėm e tė pushtetshėm.

2. Fremasonėt
Lozha e Madhe Masonike u krijua nė vitin 1717, kur katėr grupe lozhash tė vogla u bashkuan. Nivelet e anėtarėsimit fillimisht ishin tė shkallės sė parė dh etė dytė, por nė vitin 1750 ato u zgjeruan pėr tė krijuar dhe njė shkallė tė tretė. Kur njė person arrin nė gradėn e tretė quhet “Master Mason”. Masonėt i kryejnė takimet e tyre tė rregullta sipas njė rituali tė caktuar. Kjo pėrfshin shumė referenca ndaj simboleve arkitekturore, siē ėshtė kompasi dhe katrori. Ato i referohen zotit si “Arkitekti i madh i universit”. Masonėt pėrdorin shenja dhe shkėmbim duarsh pėr tė hyrė nė takimet e tyre, si dhe pėr tė identifikuar veten ndaj njerėzve tė tjerė qė mund tė jenė masonė. Pėr t’u bėrė mason duhet tė rekomandohesh nga njė mason tjetėr.

3. “Rosicrucian”
Urdhri “Rosicrucian” besohet se ka qenė ideja e njė grupi protestantėsh gjermanė nė vitin 1600, kur u botuan tre dokumente: “Fama Fraternitatis Rosae Crucis”, “Confessio Fraternitatis” dhe “Martesa kimike e Rosenkretuzit kristian anno 1459”. Dokumenti i parė tregon historinė e njė alkimisti misterioz, i cili udhėton nė pjesė tė ndryshme tė botės pėr tė pėrftuar njohuri sekrete. Dokumenti i dytė flet pėr njė vėllazėri sekrete alkimistėsh, tė cilėt po pėrgatiteshin tė ndryshonin faqen politike dhe intelektuale tė Evropės. Anėtarėt e kėsaj vėllazėrie pretendojnė se origjina e tyre ėshtė mė e lashtė se kėto dokumente. Sot ka shumė grupe tė tilla dhe secili pretendon tė ketė lidhje direkte me origjinalin.

4. “Ordo Templis Orientis”
OTO (Urdhri i tempullit tė Lindjes) fillimisht u modelua si vėllazėri masone, por nė drejtimin e tė vetėquajturit “bisha e madhe”, Aleister Croėley, filloi tė ndiqte parimet e sistemit tė tij fetar tė quajtur Thelema. Anėtarėsimi ėshtė sipas disa shkallėve dhe gjatė kėtij procesi pėrdoren shumė rituale. Kjo vėllazėri, aktualisht ka mbi tre mijė anėtarė nė gjithė botėn. Vetė Croėley ka krijuar njė meshė specifike pėr vėllazėrinė. Rituali kryhet sipas njė stili tė caktuar dhe pėr kėtė pėrdoren priftėresha tė virgjėra, fėmijė dhe priftėrinj. Gjatė meshės thėrriten zotat e lashtė egjiptianė, si dhe djalli dhe nė njė pikė priftėreshat kryejnė njė ritual tė zhveshur.

5. Urdhri hermetik i agimit tė artė
Urdhri i Agimit tė Artė ėshtė krijuar nga dr. Ėilliam Robert Ėoodman, Ėilliam Ėynn Ėestcott dhe Samuel Liddel MacGregor Mathers. Tė tre kėta kanė qenė fremasonė dhe anėtarė tė shoqėrisė “Societas Rosicruciana in Anglia”. Sistemi i besimit tė Agimit tė Artė vjen mė sė shumti nga misticizmi kristian, hermeticizmi, besimet e Egjiptit tė lashtė, alkimia, teozofia, magjia dhe shkrimet e Rilindjes. Ėilliam Yeats dhe Aleister Croėly janė dy prej anėtarėve mė tė famshėm tė kėtij grupi. Dokumentet themelore tė urdhrit njihen si Dokumentet e Koduara. Ato pėrfshijnė 60 faqe qė pėrmbajnė rite magjike.

6. Kalorėsit Templarė
Kalorėsit Templarė janė njė degėzim i masonėve dhe nuk kanė lidhje direkte me Kalorėsit Templarė origjinalė, njė grup ushtarak fetar i formuar nė shekullin e 12-tė. Anėtarėt e kėsaj shoqėrie nuk pretendojnė lidhje direkte me vėllazėrinė mesjetare, thjesht njė huazim simbolesh. Pėr t’u bėrė anėtar i kėtij grupi, njė person duhet tė jetė Mjeshtėr mason kristian. Kjo organizatė ėshtė e veēantė dhe jo thjesht njė shkallė e lartė e masonerisė. Urdhrat e huazuar nga shoqėria mesjetare pėrshkruhen si “urdhra pėrkujtimorė” ose gradė. Gjithsesi, disa masonė ose jo tė tillė, madje dhe anti-masonėt insistojnė se disa rite masonike kanė influencė direkte nga templarėt.

7. “The Illuminati”
Njė lėvizje mendimtarėsh tė lirė qė ishin dega mė radikale e Iluminizmit, pasuesit e sė cilės morėn emrin “Illuminati” u themelua mė 1 maj 1776 nė Igolstadt (Bavaria e epėrme) nga Adam Ėeishaupt. Edhe pse ishte ilegale, shumė intelektualė me influencė dhe politikanė progresistė e konsideruan veten anėtarė.
Fakti se kjo shoqėri nuk kėrkonte besimin nė njė qenie supreme e bėri atė tė famshme nė mes ateistėve. Ka shumė teori konspirative, sipas tė cilave “Illuminati” vepron akoma sot e kėsaj dite dhe menaxhon veprimet kryesore tė qeverive tė botės me dėshirėn pėr tė krijuar njė qeveri mbarė botėrore tė bazuar nė principe humaniste dhe ateiste.

8. Grupi Bilderberg
Ky grup ėshtė pak i ndryshėm nga tė tjerėt sepse nuk ka anėtarėsi zyrtare. Anėtarėt e kėtij grupi janė njerėz me influencė tė madhe, tė cilėt takohen ēdo vit nė mėnyrė sekrete. Ēėshtjet e diskutuara mbahen sekret. Struktura e takimeve i ngjan njė konference dhe zakonisht takimet kryhen nė hotele me pesė yje nė vende tė ndryshme tė botės. Pjesėmarrja nė takim ėshtė vetėm me anė tė ftesave.
Takimi i parė u krye nė vitin 1954 nė hotelin “Bilderberg” nė Holandė. Edhe pse axhenda dhe lista e pjesėmarrėsve ėshtė publike, nuk ėshtė akoma e qartė nėse kėto detaje bėhen tė ditura nga vetė grupi apo jo.

9. Paria e Sionit
Pas botimit tė librit “Kodi i Da Vinēit” tė Dan Broėn emri i kėsaj shoqėrie ka ngjallur shumė kėrshėri nė mbarė botėn. Nė fakt, ky grup ėshtė krejtėsisht fiktiv. Ishte njė rreng i krijuar nė vitin 1956 nga njė pretendent i fronit francez, Pierre Plantard. Letrat ekzistuese qė datojnė nė vitet ’60 dhe qė Plantard, de Cherisey dhe de Sede i kanė shkruar njėri-tjetrit konfirmojnė se tė tre ishin pėrfshirė nė kėtė rreng, duke pėrshkruar skemat e mbrojtjes sė tyre ndaj kritikave dhe si do tė mund ta vazhdonin kėtė mashtrim. Pavarėsisht kėsaj, ka nga ata qė besojnė se Paria ekziston dhe funksion edhe nė ditėt e sotme.

10. “Opus Dei”
“Opus Dei” ėshtė njė organizatė e kishės Katolike qė thekson besimin katolik se jeta e zakonshme ėshtė rruga drejt shenjtėrisė. Anėtarėt e kėsaj organizate jetojnė nė qendra speciale. Urdhri u themelua nė vitin 1928 nė Spanjė nga prifti katolik, Josemaria Escriva, me aprovimin a papa Piut XII. Pjesa mė e madhe e organizatės prej rreth 87.000 anėtarėsh tė tė dyja gjinive janė njerėz tė thjeshtė qė drejtohen nga njė prelat i zgjedhur nga njė mbledhje e pėrgjithshme e pranuar nga Papa.

Origjina legjendare
Edhe pse tė ashtuquajturat "llozha" tė masonėve janė shfaqur nė shekullin e XVII-tė, nė Écosse, origjina e tyre historike implikon edhe njė origjinė legjendare dhe simbolike mė tė lashtė. Masonėt e parė e lidhnin simbolikisht kėtė origjinė mitike me origjinėn e vetė masonėrisė (domethėnė me origjinėn e artit tė ndėrtimit). Nė njė shekull ku studimet paleontologjie nuk ekzistonin akoma, ishte e natyrshme pėr ata qė ta lidhnin origjinėn e saj me epokėn e Adamit (njeriu i parė sipas konceptit tė kohės) ose atė tė Noes (ndėrtimi i Harkut dhe fesė sė "parė") ose mė shpesh me atė tė ndėrtimit tė tempullit tė Salomonit nga arkitekti Hiram Abi. Nė fund tė shekullit tė XVI-tė, dorėshkrimi i Régius e vendoste nė mėnyrė emblematike shoqėrine e Masonėve nėn emrin e Euklidit dhe tė Pitagorėt, baballarėt e gjeometrisė dhe nėn mbrojtjen e mbretit Athelstan tė Anglisė. Tė tjera dorėshkrime qė lidhen me shoqėrinė e masonėve, si dorėshkrimet e Halliėell (c. 1390), le Cooke (c. 1400), statujat e Ratisbonne (1498), statujat e Schaė (1598), York (1370), Absolion (1668), Sloane (1700) paraqesin aspekte tė ngjashme.Nė fund tė shekullit tė XVIII, me rizbulimin e Egjiptit antik nga perėndimorėt, natyrshėm kėto rituale malonike e zhvendosėn origjinėn simbolike nė epokėn e ndėrtimit tė piramidave. Nė mesin e shekullit XIX tė romanticizmit, me rastin e rizbulimit tė trashėgimisė sė Mesjetės, miti masonik pėrforcoi gjithaq natyrshėm hreferencat me ndėrtimin e katedraleve. Pas gjithė kėtyre modifikimeve tė dukshme simbolike, ajo qė bie nė sy ėshtė se shoqėria e ka zhvendosur gjithnjė simbolikėn e saj drejt atyre qė sollėn progres gjatė gjithė historisė nė histori, artin e ndėrtimit dhe vlerave qė ata shpallin.
Antimasonizmi, frikė nga misteri dhe sekreti
Antimasonizmi ka lindur e ushqyer nga frika prej sekretit, misterit dhe "shoqėrive sekrete". Ky qėndrim lidhet edhe me kundėrshtimin e ideve progresiste dhe liberale tė dala nga shekulli i Lymierėve, koha gjatė tė cilės shumė filozofė tė njohur janė bėrė anėtarė tė masonerisė. Antimasonizmi konsiderohet njė doktrinė qė zhvillohet nė disa mjedise katolike dhe tek kundėr-revolucionarėt.
Masonėt e famshėm
Mendohet qė masonėt e famshėm kanė qenė tė shumtė dhe nė rend alfabetik nis me Aldrin (qė vuri kėmbėn nė hėnė nė 21 korrik 1969), por nė kėtė listė figurojnė edhe emra tė mėdhenj si filozofi i madh i tė drejtės Jean-Baptiste Baudin qė ėshtė bėrė anėtar i shoqėrisė nė 1842, Pierre Brossolette. Por edhe Mozarti radhitet ndėr masonėt, pasi ėshtė pritur nė lozhen e bamirėsisė nė Vjenė nė 1784 dhe mendohet se edhe Donatien Alphonse, markezi iSade (1740-1814) ka qenė mason, por ka njė debat pėr kėtė. Por nuk ka asnjė dyshim pėr anėtarėsinė e Hugo Pratt, autor filmash vizatimorė nė masoneri. Ndėr politikanėt figuron edhe Paul Ramadier (1888-1961) qė nuk e ndali kurrė aktivitetin masonik. Ai ka qenė president i parė i parlamentit tė Republikės sė gjashtė. "Ne jemi trashėgimtarė tė burrave dhe grave qė kanė pėrmirėsuar njerėzimin: Volteri, La Fayette, Garibaldi, Auguste Blanqui, Victor Schoelcher, emir Abd El-Kader, Louise Michel, Bakounine, Jean Zay, Félix Eboué, Pierre Brossolette dhe shumė tė tjerė janė disa nga anėtarėt e kėsaj shoqėrie sipas 'Grand Orient"
Muslim brother nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-04-2011, 21:44   #15
Alb
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tirane
Posts: 231
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 8
Alb do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Do ju lutesha te mos perzieni fene me diskutime te tilla.
Ky eshte nje paralajmerim para se te fshihen postime.
__________________

Live Your Life With No Regrets.
Alb nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2011, 20:47   #16
TBAking
Anėtar i ri
 
Avatari i TBAking
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 2
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
TBAking ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Masonet shqipetar:
KOSOV-Veton Surroi
MAQEDONI-Arben Xhaferi, ndersa prej maqedonve thuhet se eshte ish presidenti Kiro Gligorov
SHQIPERIA-Edi Rama dhe Erion Veliaj
TBAking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-04-2011, 23:28   #17
Kryeplaku
Kryeplak
 
Avatari i Kryeplaku
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Albania
Posts: 1,769
Thanks: 0
Thanked 18 Times in 17 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 10
Kryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejtKryeplaku do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Muslim!

Me shuaj kuriozitetin nese mundesh...
Pse pothuajse te gjitha postimet e tua neper tema te ndryshme jane Coppy / paste nga burime te tjera?

Mund te japesh nje tendin mendim nese mundesh?

Ju pershendes!
__________________
Jesus is Love. http://www.youtube.com/watch?v=9E3VVFS_jUg
Kryeplaku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2011, 06:44   #18
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Meri Shiko postimin
??!!


Sa me thjeshte te mendosh, aq me i Lumtur Je !.....................hmmmmmmmm e di mir ti !
diskutojme per subjektin e temes dite dhe nate po deshe.

por fatkeqesisht me duhet te te them qe ti ke info se per cfare behet fjale vetem nga thashethemet qe degjon ne internet poshte dhe lart.

si fillim

femrat nuk jane te pranuara ne freemasonry, si rrjedhim ajo cfar di ti eshte krejtesisht fallco

nga do e fillojme?! ke qejf ta fillojme nga ouroboros?
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2011, 07:36   #19
land
.
 
Avatari i land
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 4,460
Thanks: 0
Thanked 44 Times in 40 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 47
land ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

megjithate mos u dekurajo LOL meri, dhe femrat kane patur nje rol te madh dikur, ne epoken matriarkale.

Herodotus Book 2: Euterpe [30]

The priests of the Theban Zeus told me that two women in the service of the temple had been carried away from Thebes by Phenicians, and that they had heard that one of them had been sold to go into Libya and the other to the Hellenes; and these women, they said, were they who first founded the prophetic seats among the nations which have been named: and when I inquired whence they knew so perfectly of this tale which they told, they said in reply that a great search had been made by the priests after these women, and that they had not been able to find them, but they had heard afterwards this tale about them which they were telling. This I heard from the priests at Thebes, and what follows is said by the prophetesses of Dodona. They say that two black doves flew from Thebes in Egypt, and came one of them to Libya and the other to their land. And this latter settled upon an oak-tree and spoke with human voice, saying that it was necessary that a prophetic seat of Zeus should be establishedin that place; and they supposed that that was of the gods which was announced to them, and made one accordingly: and the dove which went away to the Libyans, they say, bade the Libyans make an Oracle of Ammon; and this also is of Zeus. The priestesses of Dodona told me these things, of whom the eldest was named Promeneia, the next after her Timarete, and the youngest Nicandra;
land nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-04-2011, 08:44   #20
gurax
Super Moderator
 
Avatari i gurax
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-Cygnus Spur, Sol-3, THE UNIVERSE
Posts: 3,044
Thanks: 5
Thanked 35 Times in 30 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 63
gurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėmgurax i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Cfar jane Masonet ? Kush jane ata ? Si jetojne ?

Nikandren e kam njohur une kur isha senator ne Sirakuze, 6 jete mortale te miat me pare, gjate nje ndalese te vogel ne Dodone duke shkuar rruges per ne Krete. Nga ato qe me tha, por me teper nga ato qe me beri, per pak sa nuk me konvertoi dhe mua ne Mason. Falenderoj Junon qe me dha force t'i rrezistoja tundimit!
__________________
"I refuse to prove that I exist," says God, "for proof denies faith, and without faith I am nothing". "But," says man, "the Babel Fish is a dead giveaway, isn't it? It proves you exist and so therefore you don't. QED." "Oh dear," says God, "I hadn't thought of that," and promptly vanishes in a puff of logic. "Oh, that was easy," says man, and for an encore goes on to prove that black is white, and gets killed on the next zebra crossing.
gurax nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Tags
masoneria masonet mason

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur