• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ëmbëlsirat

Tarzani

V.I.P
Anëtar
Aug 18, 2016
Postime
1,242
Pikët
113
Vendndodhja
Canada
its a powder .used to make drinks..i think it comes from turkish tradition
ne Kolesian (fshati jem) ka plot. Dilnim neper livadhe dhe shkulnim salep pa u kosite livadhet. E rhanim, e bluebim ne mulli te kafes dhe e benim si kafe, por nje luge gjelle salep mbushte tre gota a 4 me salep si me puding. Eshte shume i ushqyeshem dhe shpesh hanim buken me salep. Salep vjen nga arabishtja dhe fjaleperfjale do te thote “koçet e dhelpres”. LOL
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Salep? Se kam degjuar ndonjehere kete fjal

The word "salep" comes from Arabic: سَحْلَب‎ (saḥlab).[2] In the mid 18th century: from French, from Turkish sālep, from Arabic: ثَعْلَب‎, romanized: ﭐلثَعْلَب, lit. 'fox's' (aṯ-ṯaʿlabi), the name of an orchid (literally ‘fox's testicles’).[3][4][5]

(kete punen e koqeve te dhelpres une nuk e dija ose s'i kisha ushtura venendje, packa se salepin e kam ditur dhe perdorur qe shume vite me pare)

Salep prodhohet nga rrenjet e Orkides.Mblidhet shume ne Jug te Shqiperise. Meqe njerezit kishin frike se po ta linin te piqej taman i binte lulja(dhe ngelej vec kercell) e nxirrnin nga toka akoma me lule te papjekur dhe keshtu nuk e linin qe te shumohej. Po njesoj veprojne dhe me cajin. Ka disa lloje te Salep sepse ka disa lloje Orkidesh. Renja ka shpesh formen e nje dore te vogel.

1606297738847.png

1606297747739.png

Gati nja 30 vjet me pare dikush me dha Salep te thare ( i mbledhur ne Sarande). Meqe ishte shume i thate nuk mudna ta bluaj ne mulli kafe (se e prushte dhe mullirin ,aq i forte ishte) e preva ne cope te vogla me thike. rastesisht zbulova se po te mos t'a zieje me sheqer bashke, kishte shijen dhe eren e urines.

Shqiptaret kane qene me name per pergatitjen e selepit.

1606297059266.png
 
Top