• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

“Mein Kampf” ( Lufta ime ) – Nga Adolf Hitler

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
11,695
Pikët
113
"Holocaust" is a name of a certain Jewish type religious sacrifice, in which the sacrificial subject is burned fully - fully consumed by fire.
The name itself is however a neolatinism synthesis of notions such as Holistic & Caustic.
Which means ...
Nuk me duket interpretim i qarte i etimologeve te huaj dhe Enc. Britanika. Aq me shume qe fjala nuk ka rrenje hebraike, por latine dhe greke, te cilat interpretuesit e pranojne se jane te pasigurta.

Fjala ngjan si Holy Cow qe eshte nje menyre asnjenjese per te thene Holy Ghost, ose Shpirti Shenjte. Holy pas mendimit tim vjen nga Eliah/Helios - pra drite/diell- Holy.

Causticus qe ja atribuojne latinishtes, qendon e vetme dhe nuk dihet si ka perfunuar ne ate fjalor. Te tjere thone qe versioni latin rrjedh nga greqishtja enkaein [djeg!] qe nje zot e di nga kane peshkuar.

1637179243369.png
 
Last edited:

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,769
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Nuk me duket interpretim i qarte i etimologeve te huaj dhe Enc. Britanika. Aq me shuem qe fjala nuk ka rrenje hebraike, por latine dhe greke, te cilat e pranojne se jane te pasigurta.

Fjala ngjan si Holy Cow qe eshte nje interepretim i Holy Ghost, ose Shpirti Shenjte. Amer gjenerik per te mos thene Holy Ghost pa lidhje.
Holy pas mednimit tim vjan nga eshte nga Eliah/Helios - pra drite/diell- Holy.

Causticus qe ja atribuojne latinishtes, eshte nje fjale qe qendon e vetme dhe nuk dihet si ka perfunuar ne ate fjalor. Pastaj thone qe versioni latin rrjedh nga greqishtja enkaein qe nje zot e di nga kane peshkuar.

View attachment 121158
Kete e jam thene une - nuk e di perse e thash anglisht, madje e thash me nje anglishte te cale
"Holocaust" is a name of a certain Jewish type religious sacrifice, in which the sacrificial subject is burned fully - fully consumed by fire.
The name itself is however a neolatinism synthesis of notions such as Holistic & Caustic.
Which means ...

Mendimtari perqendrohet ne tri gjera 1. faktin qe fjala holocaust nuk eshte jidish 2. fakti qe holokausti megjithate pranohet si sakrifice ndaj zotit te tyre. 3. Faktin se ne Aushvic eshte praktikuar holokausti.
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,769
Pikët
113
Vendndodhja
Dardania Parva
Irving po thoshte [ në audioklipin që e solli Petriti ] se: 1. termi Holokaust është shpikur kohë pas luftës 2. se nuk ka ekzistuar më parë 3. se kjo fjalë është ajo që "imperializmi kapitalist" e quan branding.

Arsyeja pse ky emër brendi nuk është Jidish, por një bërje nga termat universale të njohura në, dhe për cilëndo gjuhë të bardhë: Lingua Franca është padyshim se ky brend do t'i shitej ekskluzivisht njeriut të bardhë! Arsyeja finale absolutisht historike dhe empririke në fjalë është se ata që e krijuan brandingun ne fjale nuk dinin "jidish" vet dhe mbase as qe ishin hebrenjë etnik.​
Kaust është forme e parregullt e fjalës shqipe "me ka\llë", apo greqisht kalein e kuptimit "me kallë" dhe formës se derivuar > Ka\ustikos = "e kallshme". Kjo është interesante, por edhe e tmerrshme njëkohësisht, për faktin se kjo formë gramatikore në fakt e kualifikon një gjë si diçka të sakrifikueshme në zjarr, më parë se si diçka që i hyn flaka lehtëisht. Perkundrazi është më tepër sikur vule "hallall" apo e lejueshme\pranueshme për t'u kallur në zjarr për sakrificë.​
 
Top