• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

“Nobeli” për letërsi”, Gurnah nderohet për “dhembshurinë për fatin e refugjatëve”

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
11,124
Pikët
113
Shkrimtari tanzanian, Abdulrazak Gurnah, është shpallur fitues i çmimit të sivjetmë Nobel për Letërsi. Ai, nga Akademia Suedeze që e ndan çmimin, është nderuar për “depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve”
_______________
 

Fshatari

Jam me Kosovën por s'jam kundër Amerikës !
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
11,124
Pikët
113
I ka ardh gurnah per refugjatet, e ka shpreh ndjenjen e gurnahit dhe si rezultat, ka merre çmimin e merituem Nobel në letërsi.
Ky çmim merret me merite, humanizëm e cilesi ne letersi e jo me paçavura , gjenerala, tri harqe, egoizëm e dimna t'medhenje !
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,967
Pikët
113
O me dijte ai Nobeli, se kujt dhe si i japin çmimin nobel, qohet nga varri e ndeze dinamitin, i reciton vargjet e qiririt te Naimit dhe ngrit veten ne ajer.


1633720149286.jpeg
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
14,967
Pikët
113
Ik more Pirat mos ja lekund eshnat njerit -gezuar-
Paramendo, aty mundesh te shkruash Pinokion ne Freestyle ne Eigeneversion edhe konkurron per çmim.

Ne letersi ky çmim eshte moti kohe i pavlere, sepse mungon kriteriumi i vleresimit.
 
Top