• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Arkitektura moderne dhe materialet e ndertimit.

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,890
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Coli fenomenet e çurbanizimit dhe informalizimit njihen ne vendet ne tranzicion, por u indinjova paksa nga ideja se vendi jone ska specialist ark e ing...
Nuk mund te flas me siguri per keto 30 vitet e fundit.....para 90tes ne kishim 3 objekte qe ishin nga me te bukurat ne Ballkan, po e heqim politiken nga biseda.
Pallati i kongreseve, Muzeu Hisorik kombetar si dhe piramida jane objekte me vlere artistike dhe arketekturore te nje cilesie te vecante....nuk e di ne jane kopje apo ide e pune e vertete dale nga inivide te shkolles se at'hershme por ato ishin nje vlere e vecante.

Kam patur fatin dhe mundesine te shoh edhe ndertime ne Greqi dhe me te thene te drejten ato ishin komplet brenda kritereve te kerkesave qe kishte ajo zone sizmike, kishte kritere edhe ne perqasjen e oblektit kundrejt godinave perkrah si dhe akomodimin e bleresve me parkinge te brendeshme dhe park lojrash brenda siperfaqes se asaj parcele.

E kuptoj shtazerine e politikes ne keto 30 vite qe e kane shemtuar keqas vendin dhe per me teper me vjen keq qe ka humbur trashigimia qe kishin ne cdo qytet e ku specialistet nuk ishin ata qe u pyetn por rrinin me koken ulur dhe peqe lepe cdo shallvarexhu injoriant.
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,544
Pikët
113
Arkitektura moderne ashte nji sulm psikologjik ndaj mendjes se shendoshte, te paster, puro dhe te pa-fajshme njerzore!
Nje fare perversioni te bukurise, imagjinates dhe shpirtit te njeriut.

1605585534068.jpg

per para dhe mbrapa ne Hungari^^

Cila rrezaton ma shume afrim?
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Ky po qe eshte argument 😂 ,

ndersa ato qe ka rrjeshtuar @Nova_Design nuk qendrojne fare fare.

Ne Shqiperi ka projektues shume te afte po aq sa edhe ne vendet e zhvilluara, projektimi ka probleme me standartet dhe normativat jo me aftesite projektuese.
Me vjen keq qe lexoj te tilla Komente. Kjo tregon mungese informimi. Nga shkolla Shqipetare e ndertimit dhe arkitektures dalin njerez te pergatitur me baza shume te mira, me te gjitha njohurite e nevojshme, kjo vertetohet thjesht me faktin qe diplomat shqiptare ekuivalentohen shume lehte.

Fasadat e xhamit e para e punes strukturen e kane prej metali, pra perllogaritjet dhe projektimet strukturore behen per konstruksione metalike, dhe ne Shqiperi konstruksionet metalike projektohen dhe prodhohen kryesisht me standard EU (eurokode dhe ISOstandards).
Ka plot projektues e sipermarres qe punojne, prodhojne per EU. Nuk eshte e vertete qe ing & ark shqipetar (projektues) nuk kane njohuri dhe experienc, ka shume ndertime moderrne sot me struktura metalike e fasada xhami, keto posht i keni ne Tirane te ndertuara dhe ne faze ndertimi.
View attachment 67084View attachment 67085View attachment 67086View attachment 67087
Argumenteve te tjera spo ju hy fare, sepse
kosto e ndertimit, mirembajtja, etj, ne super struktura dhe ne super investime nuk luan rol primar.

Dmth mos ja zhysni si kau peles, kur skeni informacion se lexojn njerez nga 4 anet e globit dhe ju duket atdheu si zone lufte...!
Doja te shtoja gjithashtu se nese nje investitor eshte i interesuar qe fasada e objetit te tij te jete nje fasade e vazhduar sic edhe quhen keto fasadat tip gratacieli, pervec specialisteve shume te mire qe ka ne Shqiperi, nuk e ka problem te marri edhe specialiste nga jashte vendit. Por ne Shqiperi sic edhe me te drejte e thate edhe ju ka specialiste shume te mire per keto punime.
 
Last edited:

BABAYAGA

1- Get out before sunrise!
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
2,795
Pikët
113
Cimento qe emeton ndricim me burim energjie te akumuluar nga Dielli ( pa energji elektrike).

Hulumtimi eshte bere nga shkencetari i materialeve Jose Carlos Rubio,dhe i ka marre rreth 9 vjet, per te gjetur nje alternative ndricimi gjate nates per rruget pa perdorur elektricitet. Ai zbuloi se cimento ka ne perberje disa kristale te cilat pengojne absorbimin e drites se diellit dhe njekohesisht jane te pa dobishme, nuk e prishin strukturen e materialit, dhe duke i hequr ato prej materialit mund te fitohet emetim i ndricimit te absorbuar gjat dites. Ky efekt mund te zgjase 12 ore dhe te kontrollohet intesiteti i tij. Jetegjatesia (lifespan) e nje cimentoje te tille eshte si ajo e nje cimentoje te zakonshme, 100 vjete.
1E16F6FC-ACCC-41CD-B5F4-930490D4826A.png
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,698
Pikët
113
Kush i thot keto Coli... Se ai eshte shejtan.
Shqiperia e gjithe nje masiv malor eshte. Dhe bimet qe rriten jane te njejtat qe rriten ne jug me ato qe rriten ne veri.

Ne asgje nuk na ndan, vetem mendja. Mendjen e kemi te ndare ne se keshtu nje trup jemi.
Pse, ka ndonje mal Lushnja qe na bere maloke te gjitheve?
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,051
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Nese ju kujtohet, vitin e kaluar pas terletit në Durrës, erdhen ekspert ndertimi e ingjer 34, një autobus plotë nga Kosova për t'iu dhan mesim ndertuesve në Shqiperi ?
Pse?
Sepse në Shqiperi nuk mungon materjali ndertimor por mungon cilsia e kryerjes së punes.
Mendjemadhsia shqiptare ka bërë që të jemi sot në këtë gjendje, duhet të vije të ju mesoje dikush nga jashtë se si të ndertohet sipas rregullave europiane e jo të hudhet materjali koti pa e ditur se si përfundon.. Hajt shkel e shko.
Kur I kam parë ato Imazhe se si muratoret I kan vu bllokat e kuq prej dheut me vrimat horizantale e jo vertikale atëherë e kam kuptua se juve duhet me ju rraf mirë me stupc... Se ndryshe se pranoni, tuj than ''jo se kështu ma pake mallter harxhon se humbet në vrima.. ?
A ka më perghigjie absurde se kjo ?
Mos pranimi I fajit tuaj është perpjekje e këtë e permirsimit dhe zhvillimit të vendit.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,698
Pikët
113
Nese ju kujtohet, vitin e kaluar pas terletit në Durrës, erdhen ekspert ndertimi e ingjer 34, një autobus plotë nga Kosova për t'iu dhan mesim ndertuesve në Shqiperi ?
Pse?
Sepse në Shqiperi nuk mungon materjali ndertimor por mungon cilsia e kryerjes së punes.
Mendjemadhsia shqiptare ka bërë që të jemi sot në këtë gjendje, duhet të vije të ju mesoje dikush nga jashtë se si të ndertohet sipas rregullave europiane e jo të hudhet materjali koti pa e ditur se si përfundon.. Hajt shkel e shko.
Kur I kam parë ato Imazhe se si muratoret I kan vu bllokat e kuq prej dheut me vrimat horizantale e jo vertikale atëherë e kam kuptua se juve duhet me ju rraf mirë me stupc... Se ndryshe se pranoni, tuj than ''jo se kështu ma pake mallter harxhon se humbet në vrima.. ?
A ka më perghigjie absurde se kjo ?
Mos pranimi I fajit tuaj është perpjekje e këtë e permirsimit dhe zhvillimit të vendit.
E c'lidhje ka kjo me termetin? Kur i ve ne vertikal vrimat jane me termike. Une nuk e besoj fare punen e vrimave dhe tullat e mia i vura ne horizontale. Jam i kenaqur me budallallekun tim.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,051
Pikët
113
Vendndodhja
France.
E c'lidhje ka kjo me termetin? Kur i ve ne vertikal vrimat jane me termike. Une nuk e besoj fare punen e vrimave dhe tullat e mia i vura ne horizontale. Jam i kenaqur me budallallekun tim.
Pajtohem mee këtë kokfortesin tuaj, për këtë arsyje jeni më keq se n Afrikë !
Tu t'knaq stupci....lol... apo huni e litari...
Ty nuk të thrras të punojsh në shtepin time por menjehere do ta japi bllok.. I pa permirsueshem si ti është edhe gati krejt Shqipëria sot..
Bllok, ti si duhesh askujt, unë hargjo kohen se si duhet te punohet dhe tu prap se prape ngul kembe kundër rregullave universale..
 

Attachments

Last edited:

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
6,389
Pikët
113
Cimento qe emeton ndricim me burim energjie te akumuluar nga Dielli ( pa energji elektrike).

Hulumtimi eshte bere nga shkencetari i materialeve Jose Carlos Rubio,dhe i ka marre rreth 9 vjet, per te gjetur nje alternative ndricimi gjate nates per rruget pa perdorur elektricitet. Ai zbuloi se cimento ka ne perberje disa kristale te cilat pengojne absorbimin e drites se diellit dhe njekohesisht jane te pa dobishme, nuk e prishin strukturen e materialit, dhe duke i hequr ato prej materialit mund te fitohet emetim i ndricimit te absorbuar gjat dites. Ky efekt mund te zgjase 12 ore dhe te kontrollohet intesiteti i tij. Jetegjatesia (lifespan) e nje cimentoje te tille eshte si ajo e nje cimentoje te zakonshme, 100 vjete.
View attachment 67434
A ka filluar prodhimi ne mase apo sapo eshte zbuluar?
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,698
Pikët
113
Pajtohem mee këtë kokfortesin tuaj, për këtë arsyje jeni më keq se n Afrikë !
Tu t'knaq stupci....lol... apo huni e litari...
Ty nuk të thrras të punojsh në shtepin time por menjehere do ta japi bllok.. I pa permirsueshem si ti është edhe gati krejt Shqipëria sot..
Bllok, ti si duhesh askujt, unë hargjo kohen se si duhet te punohet dhe tu prap se prape ngul kembe kundër rregullave universale..
Mos po me ngaterron me ndonje tjeter mua? Une s'punoj per ty edhe sikur te me lutesh se une punoj vetem per veten time dhe s'merrem me llacra e tulla sic mendon zotrote. Ku jane shkruar keto rregulla universale se po me ben per te qeshur? Harrove edhe suvane ta bashkangjitesh me tullat. Pastaj ne Shqiperi nuk eshte aq ftohte sa ne Kosove dhe tulla vihet si te na doje qejfi. Futi nje sobe dhe u zgjidh puna termike dhe nje dopio xham dritareve. Muret ne fund te fundit perde jane dhe rendesi ka te vendosen brezat. Sa per vrima poshte apo vrima larte, jafton qe te kene vrima. ``fumato``
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,051
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Mos po me ngaterron me ndonje tjeter mua? Une s'punoj per ty edhe sikur te me lutesh se une punoj vetem per veten time dhe s'merrem me llacra e tulla sic mendon zotrote. Ku jane shkruar keto rregulla universale se po me ben per te qeshur? Harrove edhe suvane ta bashkangjitesh me tullat. Pastaj ne Shqiperi nuk eshte aq ftohte sa ne Kosove dhe tulla vihet si te na doje qejfi. Futi nje sobe dhe u zgjidh puna termike dhe nje dopio xham dritareve. Muret ne fund te fundit perde jane dhe rendesi ka te vendosen brezat. Sa per vrima poshte apo vrima larte, jafton qe te kene vrima. ``fumato``
Nuk dua te mirrem më juve, keqardhje...
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Mos po me ngaterron me ndonje tjeter mua? Une s'punoj per ty edhe sikur te me lutesh se une punoj vetem per veten time dhe s'merrem me llacra e tulla sic mendon zotrote. Ku jane shkruar keto rregulla universale se po me ben per te qeshur? Harrove edhe suvane ta bashkangjitesh me tullat. Pastaj ne Shqiperi nuk eshte aq ftohte sa ne Kosove dhe tulla vihet si te na doje qejfi. Futi nje sobe dhe u zgjidh puna termike dhe nje dopio xham dritareve. Muret ne fund te fundit perde jane dhe rendesi ka te vendosen brezat. Sa per vrima poshte apo vrima larte, jafton qe te kene vrima. ``fumato``
Edhe lidhja e murit ka rendesi si edhe mbushja me llaç e fugave vertikale.
 
Last edited:

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
6,698
Pikët
113
Ku e ke bere shkollen e inxhinjerise ndertimit ti?
Po kujt i duhet shkolla per inxhidhieri ndertimi sot? Ke Archicad, Autocad dhe plot programe qe e perdor kushdo. Inxhinieret e ndertimit e hane buken qyl dhe me shume prishin pune. Mos na beni per te qeshur. Duhet vetem buxhet. Mjaftojne arkitektet dhe ka me kuintal. ``fumato``

p.s. le qe une projektet i bej ne leter higjenike sot dhe te gjithe jane te kenaqur.
 
Top