• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Bibla

Erdhi Dimri

me ortekë
Anëtar
Sep 9, 2017
Postime
1,640
Pikët
113
Vendndodhja
Upstate NY
Mir e ke. Me sa e di une, me shum perdoret fjala "kapitull" se sa "paragraf". Ndersa "fjalia" eshte ne e perdorur - un do ta quaja "shprehje", por nuk tingllon fort mir, me duket mua.
Vlen te shenohet se ndarja me kapituj e fjali nuk esht ne librat origjinal, si testamenti i vjeter, ashtu edhe ai i ri. Ndarja ne kapituj esht ber ne interes te kuptimit substancial/literal te shkrimit te shenjte.
Kaq njof veda.
E kerkova ne anglisht. Me sa kuptova numrat biblike qenkan ndryshe nga numrimet e zakonta klasike (ku me numra radhiten paragrafet).
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,544
Pikët
113
Marre nga studentishqipetar.com

Besueshmeria e bibles. Nje teme e percjelle ne menyre graduale.

Kush e shkroi Biblën? Si krahasohet ajo me libra të tjerë "të shenjtë"?
Kurani erdhi nga Muhamedi. Libri i Mormonit erdhi nga Jozef Smithi. Por Bibla është unike midis librave të shenjtë në botë. Ajo nuk u shkrua nga një person. Përkundrazi, Dhiata e Vjetër dhe ajo e Re u shkruan nga 40 autorë të ndryshëm, në Azi, Afrikë dhe Europë, në një kohështrirje prej 1600 vjetësh.
Shkruesit e Biblës--edhe pse kaq të shpërndarë në kohë--përçojnë të gjithë të njëjtin mesazh bazë: Perëndia që krijoi qiejtë dhe tokën ka siguruar një mënyrë që njerëzit ta njohin Atë personalisht.
Përveç autorësisë unike, Bibla përmban një sasi të madhe profecish që janë përmbushur deri në detaje. Për shembull, profetë të ndryshëm të Dhiatës së Vjetër kanë thënë mbi 300 profeci specifike në lidhje me ardhjen e Mesias, dmth, ku do të lindej, ku do të rritej, etj. Këto profeci u përmbushën në mënyrë të përsosur nga Jezu Krishti qindra vjet më vonë. Këto dhe shumë profeci të tjera të përmbushura tregojnë pse autorët me të drejtë shkruan, "Kështu thotë Zoti..."--ata po flisnin për Atë që e di "fundin që nga fillimi."1 Më shumë për profecitë e Biblës.
Gjithashtu arkeologjia në mënyrë të vazhdueshme konfirmon emrat e njerëzve, ngjarjet historike dhe detajet gjeografike saktësisht siç jepen në Dhiatën e Vjetër dhe të Re. Megjithëse arkeologjia nuk mund të provojë të vërtetën shpirtërore të Biblës, zbulimet tregojnë besueshmërinë e Biblës si dokument historik. Më shumë për arkeologjinë e Biblës.
Gjithashtu, krahasuar me shkrime të tjera të vjetra, Bibla është ruajtur në mënyrë të shkëlqyer me kalimin e kohës. Në kontrast me vetëm shtatë dorëshkrime ekzistuese të shkrimeve të Platonit, ka mbi 5,000 dorëshkrime të Dhiatës së Re. Dhe kur tekstet e këtyre volumeve krahasohen me njëri-tjetrin, del se përputhen 99.5%. Më shumë për dorëshkrimet.


vazhdon....

Alkoma, cili ashte mendimi i jot per "keshillin e dyte te Vatikanit"?
 
Top