• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Evolimi i psikikes njerezore.

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,300
Pikët
113
Miku im ti pergjigjem asaj pyetje me duhen mijra fjale por shume shkurt po te shpjegoj sa e madhe eshte psikika.

Ti je nje njeri dhe ke nje psikike e cila ka nje shtrirje gjeografike disa qindra vite drite pra eshte gjigande me e madhe se sistemi yne diellor. Koshienca jote eshte e ndergjegjshme aq sa ti ke horizontin e kuptimit te botes. Psikika jote nderthuret me psikiken e njerzve te tjere duke shkembyer informacion dhe shpesh here njerzit behen pjese e psikikes kolektive e cila eshte e demshme pasi jane te tjeret qe vendosin per ty.

Ata qe thone qe psikika eshte brenda ne koke jane ata qe e kane koken bosh. Truri nuk ka as memorie e jo me psikike. Truri eshte thjeshte nje sensor asgje me shume mos ti japim vlera te kota.
Nji minut...nji minut, edhe nje here po te sjell fjaline qe kam bere me te zeza tek postimi i pare.

Ne duam te krijojme nje mendje artificiale mua nuk me intereson filozofia ma ktheu bukuroshi. Ndaj nuk mundeni sepse mendoni se mendja mund tja kaloje psikikes por ne fakt eshte nje pjese shume e vogel e saj qe nuk i sherben psikikes por vetem njeriut qe ne vetvete nje pjese e pavlere e psikikes.

Pra nuk ka rendesi qe aty tek fjalet e nenvizuara mungon folja ''eshte'' sepse kjo kuptohet lehte, por atyre fjaleve u a shtojme foljen ''eshte'' qe te jemi sa me konkrete.

Pra, Ndaj nuk mundeni sepse mendoni se mendja mund tja kaloje psikikes por ne fakt eshte nje pjese shume e vogel e saj qe nuk i sherben psikikes por vetem njeriut qe eshte ne vetvete nje pjese e pavlere e psikikes.

E shtova une foljen me bolt.
Ketu une shikoj se ti e ndan mendjen nga psikika?
Me Stelarin permenda greqishten, sepse e mira eshte te dime 100% fjalen se nga vjen dhe cfar shpreh.
Fjala psikike sot perdoret ne lidhje vetem me trurin.
Por, fjala ''psikike'' eshte e prejardhur nga fjala ''shpirt'' (psihi-psiqi) tjeter pune se sot perdoret per ate qe ne kemi ne tru.
Tani tek fjalia me bolt, po marr vetem keto fjale; qe nuk i sherben psikikes por vetem njeriut qe ne vetvete eshte nje pjese e pavlere e psikikes.

Shume pyetje lindin Psiko.
Se pari kush eshte njeriu? Cfar kupton ti me njeriun?
Kush eshte psikika?
Kush eshte shpirti?
Kush eshte mendja qe qenka ndryshe nga psikika?
Sepse tek fjalia me bolt, ke ndare njeriun nga psikika dhe aq me teper qe qenka nje pjese e pa vlere e psikikes?
Ne te vertete shpirtin nuk e ke permendur.
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
39,281
Pikët
113
Keni te drejte per konfuzionin sepse cesht e vertete kto gjera jan shume veshtire per tu shpjeguar dhe gjuha njerezore ka mangesi ne shprehjen e tyre qarte ne menyre qe truri yne ta kuptoje sic duhet
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,300
Pikët
113
Keni te drejte per konfuzionin sepse cesht e vertete kto gjera jan shume veshtire per tu shpjeguar dhe gjuha njerezore ka mangesi ne shprehjen e tyre qarte ne menyre qe truri yne ta kuptoje sic duhet
Per mua qe t'i nxjeresh fundin nje dickaje, se pari duhet te ndahen konceptet, se ndryshe shkon ne rruge pa fund e nuk arrin kurre.
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
39,281
Pikët
113
ashtu esht por problemi qendron se si i sheh gjerat gjithsekush e si i pershtat ato me mendjen e vete .
llogjika ne nje univers mendor pa limite nuk funksionon gjithmon
duhet pare me syte e instiktit , intuites
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,300
Pikët
113
ashtu esht por problemi qendron se si i sheh gjerat gjithsekush e si i pershtat ato me mendjen e vete .
llogjika ne nje univers mendor pa limite nuk funksionon gjithmon
duhet pare me syte e instiktit , intuites
Me gjithate nuk jam dakort me rrjeshtin e pare qe ke shkruar. Jo se nuk qendron logjika, por sipas meje nuk qendron saktesia.
Sepse sipas mendjes tone shikojme cdo gje, por realitetin nuk mund ta ndryshoje mendja jone sepse un bej pershtatjen time, ti tenden, etj.
Qellimi eshte t'i afrohemi se vertetes, pa perdorur ate pershtatjen e cila ndryshon tek cdo njeri.
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
39,281
Pikët
113
kam pershtypjen qe disa nga materialet qe dr psiko sjell jan perkthime nga libra ezoterike .
ndersa kur thua qe realitetin se ndryshon mendja jone e ke kuptuar gabim .. e thashe ne kuptimin qe ne shohim ate qe duam dhe veprojme sipas asaj qe mendojm e keshtu e perforcojm realitetin dhe i veme formen qe duam ne .
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
712
Pikët
93
kam pershtypjen qe disa nga materialet qe dr psiko sjell jan perkthime nga libra ezoterike .
ndersa kur thua qe realitetin se ndryshon mendja jone e ke kuptuar gabim .. e thashe ne kuptimin qe ne shohim ate qe duam dhe veprojme sipas asaj qe mendojm e keshtu e perforcojm realitetin dhe i veme formen qe duam ne .
Ne fakt une lexoj shume libra por asnjehere ezoterik apo spiritual nuk me pelqejne keto sic nuk me pelqejne librat romantike apo ato te vetbesimit etj etj. Librat ezoterike te rinj skane asnje lloj baze ndersa ato spirituale shkruhen nga njerez te dobet psikologjikisht. Librat te cilat une preferoj te lexoj jane te llojit Saggistica ku perfshihet filozofia psikologjia psikosomatika teologjia filologjia etj etj kuptohet nga autore me fame boterore qe mund ti lexoje kushdo. Ne vecanti nga shume prej jush une lexoj e studjoj shkrimet antike mbi 2000 vjecare perfshi ketu dhe mitologjite folklorike te shume popujve. Librat antike apo shkrimet e vjetra jane tekste te shkurtra por tejmase te mbushura me informacion te vlefshem dhe sot ne lidhje me psikologjine e psikiken njetezore.

Shkrimet e mia duken kaotike e shpesh here jashte llogjikes tradicionale te kolektivit. Fundja fundja ndaj marim pjese ne kete forum te shpalosim njohurite tona ne nje bashkebisedim miqesor me miqt tane dijedashes ku kritikat na ndihmojne te permiresohemi.
 

Stelar

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
39,281
Pikët
113
Shume mire ben
duhen studjuar keto tekste te vjetra sepse shumica meren vetem me mainstream
pergezime per punen tuaj.
 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
6,539
Pikët
113
Ne fakt une lexoj shume libra por asnjehere ezoterik apo spiritual nuk me pelqejne keto sic nuk me pelqejne librat romantike apo ato te vetbesimit etj etj. Librat ezoterike te rinj skane asnje lloj baze ndersa ato spirituale shkruhen nga njerez te dobet psikologjikisht. Librat te cilat une preferoj te lexoj jane te llojit Saggistica ku perfshihet filozofia psikologjia psikosomatika teologjia filologjia etj etj kuptohet nga autore me fame boterore qe mund ti lexoje kushdo. Ne vecanti nga shume prej jush une lexoj e studjoj shkrimet antike mbi 2000 vjecare perfshi ketu dhe mitologjite folklorike te shume popujve. Librat antike apo shkrimet e vjetra jane tekste te shkurtra por tejmase te mbushura me informacion te vlefshem dhe sot ne lidhje me psikologjine e psikiken njetezore.

Shkrimet e mia duken kaotike e shpesh here jashte llogjikes tradicionale te kolektivit. Fundja fundja ndaj marim pjese ne kete forum te shpalosim njohurite tona ne nje bashkebisedim miqesor me miqt tane dijedashes ku kritikat na ndihmojne te permiresohemi.
Cfare mendon per gjuhen tone?Eshte vertete ‘hyjnore’sic e quajn?
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
712
Pikët
93
Cfare mendon per gjuhen tone?Eshte vertete ‘hyjnore’sic e quajn?
Gjuha jone nuk eshte hyjnore dhe as gjuhet e tjera qe pretendojne kete titull. Ka gjuhe te cilat jane shfaqur nga hici dhe jane shume komplekse pasi kane si kuptin fonik dhe simbolik gjithashtu e njejta fjale mund te shkruhet ne menyra te ndryshme sic eshte psh gjuha Sanscrito e cila i permbush keto tre veti. Kjo gjuhe antike eshte studjuar e perdorur si gjuhe programimi per kompjuterat pasi ploteson shume veti. Si Sanscrito dhe gjuha e egjiptit te lashte dy nga gjuhet me te vjetra ne tekstet antike shkruhet se jane sjelle ne bote nga Zotat qe zbriten nga yjet me karoca fluturuese e nisen ti mesonin njerezve nje gjuhe simbolike qe mund te shkruhej te kuptohej te shprehej me tinguj e cila pershtatej edhe me nje perdorim te ndryshem te kuptimit te fjales.

Shqipja per fat te keq nuk eshte kaq komplekse, ka veti te tjera dhe eshte antike por jo nga gjuhet hyjnore qe permenda me siper te cilat u shfaqen njeheresh ne te gjithe boten.
 

Pablo

Pablito
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
6,539
Pikët
113
Gjuha jone nuk eshte hyjnore dhe as gjuhet e tjera qe pretendojne kete titull. Ka gjuhe te cilat jane shfaqur nga hici dhe jane shume komplekse pasi kane si kuptin fonik dhe simbolik gjithashtu e njejta fjale mund te shkruhet ne menyra te ndryshme sic eshte psh gjuha Sanscrito e cila i permbush keto tre veti. Kjo gjuhe antike eshte studjuar e perdorur si gjuhe programimi per kompjuterat pasi ploteson shume veti. Si Sanscrito dhe gjuha e egjiptit te lashte dy nga gjuhet me te vjetra ne tekstet antike shkruhet se jane sjelle ne bote nga Zotat qe zbriten nga yjet me karoca fluturuese e nisen ti mesonin njerezve nje gjuhe simbolike qe mund te shkruhej te kuptohej te shprehej me tinguj e cila pershtatej edhe me nje perdorim te ndryshem te kuptimit te fjales.

Shqipja per fat te keq nuk eshte kaq komplekse, ka veti te tjera dhe eshte antike por jo nga gjuhet hyjnore qe permenda me siper te cilat u shfaqen njeheresh ne te gjithe boten.
Nje gjuhe komplekse ,fraza te se ciles perkthehen ndryshe nga njerez te ndryshem smund te jete hyjnore sepse seshte praktike.
 

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
712
Pikët
93
Nje gjuhe komplekse ,fraza te se ciles perkthehen ndryshe nga njerez te ndryshem smund te jete hyjnore sepse seshte praktike.
Po te jap nje shembull. Ti pemes i thua thjeshte Peme.

Ne sanscrite Pemen e quanin Bime e Larte ose Trung prej Druri me gjethe Ose Bima qe ben Hije mbi bimet e tjera e shume e shume duke pershkruar shume funksione te se njejtes fjale. Bima e larte qe prodhon fruta e dru e qe eshte shtepija e shpendeve shtegetar mund ta shkurtosh me nje fjale te vetme por humbet shume kuptime. Imagjino nese cdo fjale te kishte kuptime kaq te gjera sa kulture kishte ai popull. Sot nje adoleshent perdor 2000 fjale ndersa ne antikitet 40000 fjale pa perllogaritur shprehjet frazeologjike dhe kuptimetbe zgjeruara te fjalve, ishin fjalore te vertete dhe zoteronin nje gjuhe te pasur e nje kuptim te gjere te botes

Psh ne kohen tone ne perdorim nje fjale boshe qe quhet Seks e te gjithe mendojne se ka te beje vetem me nje veprim banal por ne antikitet perdorej fjala Eros e cila perfshinte jo vetem kontaktin fizik por dhe emocionet ndjenjat sinqeritetin naivitetin e shume e shume kuptime qe pershkruanin nje bote te tere erotike si nje loje ndjenjash emocionesh e kenaqesishe fizike qe nga puthja e deri tek flirti.

Thjeshtesimi ju humbet vleren gjerave dhe fjalve, minimalizmi dhe shkurtimi e ngushton horizontin e kuptimit. Ne sot themi Flm dhe jo Faleminderit por te mos harojme se kjo fjale ka vlere e peshe ne kulturen e nje populli e nese e zhdukim njerzit sdo dine cfare eshte nderi e respekti i ndersjellte. Disa thone Ciao e disa bye, me mire te mos flasin fare se sa hapin gojen kot. Keta tipa njerzish qe vetequhen moderne jane analfabete, ose fatkeqsia e fukarallekut kulturor.
 
Last edited:

Dr.Psiko

V.I.P
Anëtar
Feb 3, 2021
Postime
712
Pikët
93
Top