• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Gjetjet arkeologjike ne Shqiperi

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,167
Pikët
113
Keto epigrafe ne muzeun etnologjik te Krujes mu duken interesante. Marreveshje tregtare mes principates se Arberit dhe Raguzes. Me siguri behet fjale per shfrytezimin e rruges Via Egnatia.

Te zbuluara ne fshatin Geziq te Mirdites.

20201111_224204.jpg
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,123
Pikët
113
Vendndodhja
TORQUE - RIGID METALLIQUE NECKLACE

Qafore e ngurtë, element dekorativ për gratë mesjetare të hershme të Komanit. Kultura Arbërore. Shek. 7-8
Rigid necklace, decorative element for the early medieval women of Koman . Arber Culture 7th- 8th century
Collana rigida, elemento decorativo per le donne altomedievali di Koman. Arber Culture. 7 -8 secolo d.C

Archaeological Museum of Tirana

📷 Fanny Schertzer

1605231226697.png
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,123
Pikët
113
Vendndodhja
Fotoja është realizuar në një fshat në zonën e Kolonjës në një zonë të braktisur, në muret e një shtëpie të rrënuar

The photo is taken in a village in the area of Kolonja in Albania. The drawings have been found in an abandoned area, on the walls of a dilapidated house

La foto è stata scattata in un villaggio nella zona di Kolonja in Albania. I disegni sono stati trovati in un'area abbandonata, sui muri di una casa fatiscente

📷 © Suela Peza
1605488844352.png
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
5,284
Pikët
113

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,123
Pikët
113
Vendndodhja
Kandilë qeramike
Kandilat në antikitet përdoreshin për ndriçim gjatë natës ose në vënde të errëta. Si lëndë djegëse përdorej vaji i ullirit, i cili në antikitet kishte një përdorim të gjerë. Apolonia ka një varietet kandilash që nga periudha e themelimit të qytetit deri në braktisjen e tij. Kandili në njërën anë kishte veshin ku mbahej dhe ana përpara ishte një hapje (vrimë) ku vendosej fitili i zhytur në vaj, të cilin e ndiznin dhe flaka bënte dritë. Kandilat më të dekoruar janë ata të periudhës helenistike ( shek.III -I p. Kr) që përgjithësisht janë me ngjyrë të zezë , okër, kuqerremtë etj. Në periudhën romake kandilat nuk pikturohen më por ka shumë një llojshmëri materiali, ku kandilat më elegant prodhohen me material Terra Sigilata.
Një pjesë të mirë të kandilëve, që janë të plotë i gjejmë në varre sepse ato bënin pjesë në takëmet mortore, që do të merrte i vdekuri për të ndriçuar rrugën në botën e përtejme.
Në rastin e paraqitur në foto kemi një kandil i cili ka të paraqitur dy gladiator duke luftuar kurse tek tjetri është paraqitur një luan.
Në territorin Shqiptar dimë që qyteti antik i Bylisit, kishte dy filiale të kompanisë : FELIX dhe FORTIS. Të cilat prodhonin kandila me Terra Sigilata në Romë dhe Korinth.

1605661283385.png
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,123
Pikët
113
Vendndodhja
This archaeological site has attracted the interest of archaeologist and inside of it has been found to contain objects from the Mesolithic era. It is one of the oldest inhabited caves in Europe, over #27,000 years old. It is located in Konispol Albania
Full video link
📷 © A Daily Odyssey
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
9,569
Pikët
113
I kam shiku ne detaje gjetjet arkeologjike Ilire.

Shume interesante qe Autariatet kultura e te cileve thirret Glasinac Culture nje nder fiset me te fuqishme Ilire kane qene pasardhes te Kultures Urnfield.

Autariatet i kane djegur trupat e vdekur ne tumuli, dmth kane praktikuar cremation, shumica e mjeteve te bronzit kane tematike aviane/shpendet e ujit, simboli kryesor i Urnfieldeve.

Ardiaet, emri i tyre lidhet me heronet/ardea nje shpend ujor, prap simboli unik dhe kryesor i Kultures Urnfield.

Dardanet me siguri kane qene shkeputje e Urnfieldeve gjithashtu por me ndikim nga ata qe kane praktikuar varrezat ne tumuli(inhumation).

Dmth 3 fiset me te fuqishme Ilire i ke me gjasa te medha shkeputje nga kjo kulture, apo me nje prezence te forte nga kjo kulture qe u perzien me ata qe paraprakisht kane praktikuar varrimin neper tumuli.

Nese tek Shqiptaret modern e kisha mapuar prejardhjen me keto dy kultura te ndryshme arkeologjike do ishte keshtu:

Gjithe ata meshkuj Shqiptar qe i takojne linjes Y-DNA R1b-Z2103, J2b2: Ata qe kane praktikuar varrezat ne tumuli.

Gjithe ata meshkuj qe i takojne linjes E-V13 ( Eastern Urnfield): qe kane praktikuar ritualin e djegjes se trupave te vdekur dhe kane pru perpunimin e hekurit dhe epoken e hekurit.

Tashe shtrohet pyetja cilet nga keto dy grupe jane Proto-Iliret e vertet? Veshtire per te u pergjigjur.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,123
Pikët
113
Vendndodhja
ARCHAEOLOGICAL SITE OF DRESNIK (NËRVADË), KLINË

Mbishkrimet epigrafike te cilat janë gjetur ne Dresnik dhe arealin e saj te afërm na japin te dhëna për ndriçimin nga aspekti administrativ, shoqëror, antroponomik dhe shpirtërore jo vetëm të këtij vendi por edhe Dardanisë Antike. Bazuar në pjesën arkitekturore dhe artistike të monumenteve të Dresnikut mund te themi se ka qenë e mundur që ky vend ishte një Rezidence perandorake që pasqyron qartë vlerën historike të këtij lokaliteti gjate periudhes iliro/romake

Per me shume per vlerat artistike dhe historike, lexo :

📷 Dresnik Mosaic, I-IV century CE / © Copyright 2020 / Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit

1606523287393.png
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
9,569
Pikët
113
Mjete bronzi tipike per kulturen Glasinac/Autariatet. Diku 600-500 p.e.s1500 p.e.s diku ne Serbine Veriore, vogelbarke, pjese e se njejtes kulture.1200 p.e.s prototip i anijes se popujve te detit qe sulmuan Egjiptin ne betejen e famshme te Deltas.I njejti motiv, shpendet e ujit kane qene simboli kryesor dhe unik i ketij grupi.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,123
Pikët
113
Vendndodhja
Ekspozita "Restaurime"
Çdo ditë, në Laboratorin e Restaurimit, shpëtohen nga degradimi i kohës ikonat mesjetare, dhe dalin në dritë, vlerat e jashtëzakonshme që ato mbartin.
Vizitoni Muzeun e Artit Mesjetar

1606969438729.png
1606969460496.png
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
9,569
Pikët
113
»THE PROTOURBAN ILLYRIANS IN THE LATE IRON AGE AND THEIR CONTACTS TO THE GREEK WORLD«

Public Lecture: emer.O.Prof. Dr. Andreas Lippert (University of Vienna)
8.11.2018, Kunsthistorisches Museum Wien


In the Southwest of the Balkans the first elements of the later Illyrian Culture turn up rather early. These are burial mounds with central graves, around which further graves of the wider familiy and adherents were placed. The burial custom of tumuli at the Adriatic coast is connected with the advance of steppe-populations from Southern Russia in Late Neolithic. At the same time some amount of nomadic life came into being.

Already in the Early and so more in the Middle amd Late Bronze Aegean ceramics and weapons are imported and imitated. But there is also a strong influrence from the Danubian Urnfield culture.
Characteristic for the Late Bronze Age are large hilltop-settlements with wall fortifications. Since that age there is a continuity of the indigene material culture in the Southern Adriatic areas and the new cultural unity has been called Mat-Glasinac-Culture in reference to the North-Albanian river Mat and the tableland of Glasinac in the Herzegovina. In the Early Iron Age (11th - 8th cent. B.C.) the contacts to Greece increase steadily and reach a high level at the end of the Middle Iron Age in the 7th cent. with numerous imports of fine ware, ornaments and offensive as well as defensive arms, just as swords, helmets and greaves.

In the Late Iron Age (6th - 5th cent. B.C.), which is the protourban period of the Illyrians, Greek historians and geographs, just as Hekataios and Herodotos, describe for the first time the Illyrian tribes living in the nowadays countries of Albania, Montenegro, Kosovo and Southern Bosnia. At the same time Greek colonies were founded at the Albanian coast entailing an intensive trade with the Illyrian hinterland. These intensive trade connections are most probably the reason for the emergence of distinct hierarchical structures in the Illyrian society. The ruling caste of the Illyrians evidently have their centers in small, well fortified hilltop-settlements, where also craftsmen and merchants have their forum. Trade amd business relations reach out now also to the North and to the Danube regions.

In the middle of the 4th cent. B.C. the Southern Illyrians having adopted already much of Greek livestyle and urban civilisation founded large towns in the highlands behind the Adriatic coast. The Illyrian rulers are yet buried still in the traditional way in carefully built and furnished graves with rich adornments, arms, fine ceramics and metall ware. Sites of this kind are for example Belsh near Elbasan and Selca e Posthme just west of the Ohrid-Lake. In the 3rd and 2nd cent. B.C. not much is preserved from the old material culture of the Illyrians, only Illyrian prenames on tombstones in Albania or votiv-inscriptions at the sanctuary Grotta della Poesia in Lower Italy, near Otranto, written by Messapian sailors give witness of Illyrians, who now were extensively integrated in Greek and Roman culture.

Grupi i pare qe kane ardh dhe kane perdorur tumuli kane ardh nga Rusia Jugore, a e kan pru ky grup Proto-Shqipen?

Grupi i dyte, Danubian Urnfield vijne nga Europa Qendrore. Ky grup ka be pushtim te Ballkanit. Sipas Nicholas Hammond ky grup jane ne fakt Iliret nje gje qe refuzohet nga arkeolog Shqiptar si Frano Prendi. Grupi nga Danubian Urnfield kane patur armatim me te persosur dhe me te mire se grupi i pare qe kane perdorur tumuli varreza.

Kjo eshte enigmatike per momentin.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
10,123
Pikët
113
Vendndodhja
ULLIRI I TUFINES, TIRANE

Pema ka moshë rreth 2800±200 vjecare, ka vijë lakore të bazamentit të trungut 17,2 m dhe mesatare për ƩD/Ʃn per 6.2 m. Pema ka gjëndje të mirë shëndetësore dhe ka lartësi të kurorës 10 metra. Kjo pemë i përket varitetit ulli i zi i Tiranës. Pema ka qënë nën mbrojtjen e shtetit deri në vitin 1990 ndërsa më pas nën mbrojtjen e familjes ku ndodhet

1607129958390.png
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,758
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Rastesisht lexova dicka mbi fisin e vjeter Berisades. Peresadeus greqisht, Berisades trakisht. Sipas disa studiuesve i nxjerrin Berisades si pjese e dardaneve. Nuk kam.njohuri per kete rast,por me.ngjan se kemi te bejme me fisin e Berishajve te sotem. Dikush qe ka njohuri te na sjelli me shume informacion nese mundet.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
9,569
Pikët
113
Rastesisht lexova dicka mbi fisin e vjeter Berisades. Peresadeus greqisht, Berisades trakisht. Sipas disa studiuesve i nxjerrin Berisades si pjese e dardaneve. Nuk kam.njohuri per kete rast,por me.ngjan se kemi te bejme me fisin e Berishajve te sotem. Dikush qe ka njohuri te na sjelli me shume informacion nese mundet.
Nuk ka egzistu fis Thrakas ose Dardan me emer Berisades por ka qene emer i nje princi Thrakas i mbreterise Odryseve me emer:


EDIT: Me vertet paska qene nje fis Peresadyes: https://en.wikipedia.org/wiki/Peresadyes

Ngaqe e kan citu Hammond artikulli duhet te jete i vertete.

Nga citimi i Hammondit:

Epirus by Nicholas Geoffrey Lemprière Hammond, 1967, page 466, "Περεσάδύες τε συνεστήσαντο τήν δυναστείαν καί Έγχελέους καί Σεσαρηθίους καλούσι. The Peresadyes are evidently Illyrians; the name is not known elsewhere but the royal name Berisades in Thrace is very close to it. These Peresadyes joined the dynasty... συνεστήσαντο τήν δυναστείαν; cf. LSJ συνίστημι, B. III, which..."
citimi i 2

A History of Macedonia: 550-336 B.C by Nicholas Geoffrey Lemprière Hammond,Guy Thompson Griffith, 1978, ISBN 0198148143, page 93, "The Peresadyes, then, were the rulers of Trebenishte, and Hecataeus wrote of them when they were at the height of their power. It is likely, as we have, seen, that they came from the north; they may have been Dardanii, forerunners of the fourth-century dynasty of Bardylis, and they had contact with the Thracians,..."
 
Last edited:
Top