• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ke ktu e ka kapur Covid-19?

?

  • me ka zen mua

  • familjar te afert (prinder, vllezer, gjysher)

  • familjar tjeter

  • Te njohur


Results are only viewable after voting.

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,101
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Rapidol S 400 me përbërje ibufren kur u mor nga një familjarë me covid jo vetëm nuk i uli tempraturën, por i shkaktoj të dridhura dhe mpirje.
Personalisht kam përdorur paracetamol 1000 dhe takipirinë 1000.
Disa mjekë nuk e rekomandojnë diçka të tillë dhe i mirëkuptoj për atë që tregoj tek nëna ime Rapidol S.
 

Si Bora

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
26,448
Pikët
113
Ku eshte shkruajtur keshtu absolutisht jo? Dhe ku jane provat shkencore?

Lexoje edhe njehere me qetesi pergjigjen e IronMan. :)

Ne fakt keshtu u tha ne fillim fare mos merrni absolutisht anti inflammatoire dhe pas disa muajsh me duket ndryshuan mendje.. Nuk dihet vertet nese eshte efikas apo jo. Skam degjuar me per te.

Une, personalisht skam pasur kurre asnje shenje.. as gripale asgje asgje.. Kam bere kujdes sdiskutohet..

Si mendoni ju a duhet bere vaksina e Covid apo jo?

P.S; dhe dicka tjeter ne lidhje me sondazhin, duhet te shtonit dhe kutine pa Covid..
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
23,477
Pikët
113
Ashtu thoni ju ... po s'e mbani fjalën pastaj
ke te drejte! Ishte shaka megjithse nuk eshte teme per shaka.

une tashme nuk besoj as ne testet qe behen as ne vaksinen qe do dali as ne ilacet qe rekomandohen.
Per aq kohe sa eshte njeriu vet ai qe e ka krijuar kete virus dhe ka dalur me qellim nga laboratoret!
Pse duhet te besoj ne keto me siper.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
14,528
Pikët
113
Ne fakt keshtu u tha ne fillim fare mos merrni absolutisht anti inflammatoire dhe pas disa muajsh me duket ndryshuan mendje.. Nuk dihet vertet nese eshte efikas apo jo. Skam degjuar me per te.

Une, personalisht skam pasur kurre asnje shenje.. as gripale asgje asgje.. Kam bere kujdes sdiskutohet..

Si mendoni ju a duhet bere vaksina e Covid apo jo?

P.S; dhe dicka tjeter ne lidhje me sondazhin, duhet te shtonit dhe kutine pa Covid..
Keshtu u tha ne fillim sepse doli nje artikull ne Lancet. Por ne fakt kishte shume paqartesi sepse ato paciente qe perdornin ibuprofen ishin ne gjendje me te rende, prandaj preferonin me shume ibuprofenin sesa paracetamolin. Nuk kishte baza statistike sinjifikative qe tregonin nje perkeqesim nga ibuprofeni, por thjesht nje hipoteze. Une fola per ibuprofenin, por e kam ne pergjithesi per ilacet antiinflamatore FANS qe per shume paciente jane te nevojshem. Rralle here mund te perdoret fjala 'absolutisht' ne mjekesi dhe cdo publikim duhet vleresuar me sy kritik.

Sa per vaksinen une personalisht nuk do ta beja, thjesht per arsyen qe nuk eshte testuar mjaftueshem dhe virusi akoma nuk njihet plotesisht, te pakte zyrtarisht. :)
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
9,795
Pikët
113
ke te drejte! Ishte shaka megjithse nuk eshte teme per shaka.

une tashme nuk besoj as ne testet qe behen as ne vaksinen qe do dali as ne ilacet qe rekomandohen.
Per aq kohe sa eshte njeriu vet ai qe e ka krijuar kete virus dhe ka dalur me qellim nga laboratoret!
Pse duhet te besoj ne keto me siper.
Ka shumë kaos dhe amulli...
Psh. Sot na erdhi email nga shkolla dhe shëndetësia se klasa e çupës duhet të rrijë një javë në karantinë sepse u zbulua një rast pozitiv...
Udhëzonin se prindërit dhe fëmijët e tjerë duhet të vazhdonin aktivitetet normalisht... gjithësesi udhëzimet ishin në dëshirë e Jo me detyrim..

Ec e merre vesh
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
9,795
Pikët
113
Dhe më e forta.... na nisën çertifikatën që karantina fillon më dt 16 ... Lajmërimin e bënë sot më dt. 21
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
9,795
Pikët
113
Gjithë ky kaos... dhe gjobën e ha unë apo ti po e pate maskën shtrembër
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,588
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
E bazoj ne paralajmerimin qe kane dhene mjeket e spitaleve dhe Agjencia Federale e Ilaceve ne SHBA. Ti dhe familja juaj merreni lirisht ne se deshironi. Por nuk ka pse te merrni ne qafe te tjeret; vetem sepse ju mungojne te dhenat (jo per fajin tuaj). Tangerllekun futeni ne pune ne tema te tjera.


Per pjesen tjeter kam dhene shpjegimin para se ta perserisnit ju me terma uji gazsjelles per ta profesionalizuar pergjigjen. Ka nje mal me fakte per ata qe nuk jane politizuar e qe bejne luften e mjekut kunder semundjes. Disa i kam sjelle, por ca shqiptare preferojnte te vdesin vete dhe te tjeret, por mendimin politik nuk e ndryshojne.

Didier Raoult eshte nje mjek franncez, dhe mikrobiologjist i specializuar ne semundjet infektive. Ai jep mesim per semundjet infektive ne Fakultetin e Medicines Aix-Marseille dhe ka qene ca kohe shefi i Epidemiologjise Europiane me qender ne Marseje. Deri ne gust 2020, Raoult kishte mjekuar 1000 paciente me koronavirus me 99.3% sukses.

Sic te thashe ke ngel me 19 mars 😄
 
Top