• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mandatin e 3 te rilindjes do kemi 24 ore uje.

karrotreci

V.I.P
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
5,146
Pikët
113
Me vjen keq per shokun tend. Por situata ne shqipri eshte dicka qe mund dhe do rregullohet. Vin shume ndihma ne form leku dhe projekteve ne shqipri pikerisht per ceshtjen e ujit dhe te degjosh se ne 2020 akoma situata eshte kaq keq eshte per tu habitur.
Nejse bera gabim qe pyeta.
Jo aspak. Ti bërë sh mirë që pyete, se je në të drejtën tënde të pyesësh. Po unë për vete preferoj të bisedoj sa më pak për situatën këtu. Ose me saktë mendimet që unë i percoj vërdallë në terren, i lëshoj me një qëllim të caktuar. Për të arritur ate që unë mendoj se duhet arritur për t'u rregullu vendi. Se edhe duke u qarë nuk është se zgjidh ndonjë gjë. Duhet të percosh idetë e tua me shoqëri me stil. Një mendim të berberi, një mendim te lokali, një të furri dhe kështu përgatitet populli për një mendim ndryshe.

Po ama duhet të dish ca të thoshe dhe si t'a thuash 😉
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
20,095
Pikët
113
Me vjen keq per shokun tend. Por situata ne shqipri eshte dicka qe mund dhe do rregullohet. Vin shume ndihma ne form leku dhe projekteve ne shqipri pikerisht per ceshtjen e ujit dhe te degjosh se ne 2020 akoma situata eshte kaq keq eshte per tu habitur.
Nejse bera gabim qe pyeta.
Ato ndihma qe ti thua, sic ta ka thene edhe Enisa, pjesa me e madhe vidhen, dhe kur them vidhen, nuk eshte se e vjdehin shqipot.

Pjesen me te madhe e vjedhin ata qe e japin

Pastaj llustren e vene kta tonet,..

Por ne raportwt qe behen, shkruaht u ndihmu Shqiperi ne oermiresimin e ssistemit ujor, te drejtesise, qe ka 4 vjet pa gjykte kushtetuese dhe te larte,
 

shoku_tanku

I am the chosen one
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
26,806
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Ato ndihma qe ti thua, sic ta ka thene edhe Enisa, pjesa me e madhe vidhen, dhe kur them vidhen, nuk eshte se e vjdehin shqipot.

Pjesen me te madhe e vjedhin ata qe e japin

Pastaj llustren e vene kta tonet,..

Por ne raportwt qe behen, shkruaht u ndihmu Shqiperi ne oermiresimin e ssistemit ujor, te drejtesise, qe ka 4 vjet pa gjykte kushtetuese dhe te larte,
Ketu eshte e mira qe parate qe investohen te vihen ne pune nga vete investitori sic beri Turqia me ndertesat e termetit.Divjaka ka vuajtur per uje sepse eshte nje vend ranor pa burime ujore.Nje organizate Finlandeze perpara disa vitesh beri nje investim modest dhe ju siguroi furnizimin me uje 24 ore.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
20,095
Pikët
113
Ketu eshte e mira qe parate qe investohen te vihen ne pune nga vete investitori sic beri Turqia me ndertesat e termetit.Divjaka ka vuajtur per uje sepse eshte nje vend ranor pa burime ujore.Nje organizate Finlandeze perpara disa vitesh beri nje investim modest dhe ju siguroi furnizimin me uje 24 ore.
E gjithe ultesira perendimore, nga durresi ne lushnje ska uje te mire. Eshe nese shpon puse per uje, uji eshte i rende...
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,891
Pikët
113
Tani eshte radha dhe te mos ta prishim, meqe Trampit i duhet te mbledhe koferat, edhe kete shalgjatin te marre trasten me vete edhe te gjitha ato zhgarravine ngjyrat te ik matane nga Surreli.

Kush e voton ate edhe per nje mandat rrespektivisht te trete, vetem mund ti thuash te ik te hallakate njehere trute nga spitali, mos i kane marre ere gjekundi ``fumato``
 

Khaleesi

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
9,327
Pikët
113
Ato ndihma qe ti thua, sic ta ka thene edhe Enisa, pjesa me e madhe vidhen, dhe kur them vidhen, nuk eshte se e vjdehin shqipot.

Pjesen me te madhe e vjedhin ata qe e japin

Pastaj llustren e vene kta tonet,..

Por ne raportwt qe behen, shkruaht u ndihmu Shqiperi ne oermiresimin e ssistemit ujor, te drejtesise, qe ka 4 vjet pa gjykte kushtetuese dhe te larte,
Kush eshte nje shembull ndihme qe eshte vjedhur nga ata qe e japin? Nga i degjoni kto gjera?
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
20,095
Pikët
113
Kush eshte nje shembull ndihme qe eshte vjedhur nga ata qe e japin? Nga i degjoni kto gjera?
Qe ng ojq-te amerikane, psh, qe si kane paguar sigurimet punonjesve, dhe kane marre ambjente me qira, ne ndertime pa leje, psh me e vogla,

Me keshillataret qe vine dhe tregojne qe rakia behet ng rrushi, etj, etj,...
 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
5,284
Pikët
113
Qe ng ojq-te amerikane, psh, qe si kane paguar sigurimet punonjesve, dhe kane marre ambjente me qira, ne ndertime pa leje, psh me e vogla,

Me keshillataret qe vine dhe tregojne qe rakia behet ng rrushi, etj, etj,...
Kur gjejn shesh pse t'mos bejn pershesh. Nuk jina mo ne vitet '90. Pra po bene te huajt ashtu, doemos e kan bere jo vetem me pelqimin tone, por edhe me dashjen tone, dashamirse per nji ose disa, e me shum dem per te tjeret, sigurisht Shqiptare!
 

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
502
Pikët
93
@gesti_7 ... se ke nje ves qe del nga nje dege ne nje tjeter .😆😝

Tani sipas kendveshtrimit tim , qeveria aktuale zyrtarisht dhe administrativisht eshte edhe me realistikja dhe me e per aferta ne vije te drejte me Europen ( dhe k’te nuk Po e shpif une ) ta thote vete Europa dhe Informacioni ... Apo jo ? so te lutem mos u kap thjeshte pas Edit , sepse vete nuk eci thjeshte me ide Partish pa nje baze .

Nuk dua te hyj me shembuj te tipit jo Po une kam uje 1 ore ne 48 ore jo Po 2 ore ne dite , sepse kemi raste edhe me extreme se kaq ...por qe nuk ankohen dhe jetojne nje jete mese normale edhe pse me kufizime uji.

Uji ka prb edhe k’tu tek ne gjate veres dhe vene kufizime.

Prb aty jane njerezit qe nuk ndergjegjesohen dhe me vjen per te qeshur ....sepse zakonisht Po k’to qe insinstojne per 24 ore uje e qe ankohen Dhe merren me fallsifikime dhe propaganda ...Po K’to jane edhe ato qe nuk duan qe te paguajne as taksa dhe bills ... Nese i ke vene re . LooL
@Zana ne lidhje me qeverine, nuk me intereson debati, secili ka mendimet e veta megjithese jo te njejta.
Nuk krahasoj asnje qeveri me njera tjetren, por e krahasoj me potencialin qe ka Shqiperia per tu bere nje vend normal, prandaj dhe i shaj te gjitha qeverite deri tani.
Ne lidhje me ujin, seriozisht e ke qe krahason rastet ekstreme?
Ne jemi nje vend qe kemi relativisht mjaftueshem burime hidrike per banore dhe nese ben krahasim, beje me nje vend te ngjashem.
Per njerezit, ke pare ndonje qe nuk paguan ujin? Sepse me cdi une te vijne direkt ta presin.
Dhe perseri nuk ka uje mjaftueshem.
Problemi nuk jane ata qe nuk paguajne sepse mbi 90% e paguajne, por jane ata qe jane lene te bejne lidhje te jashteligjshme neper kanalizime duke sjelle, 1. ndotje te ujit 2. humbje te medha ne rrjet.
Edhe per kete pjese patjeter qe kane faj ata qe kane administruar ujesjellesit dhe shtetin (nuk po ve emra pasi keto gjera jane lejuar dhe vazhdojne te lejohen kush me shume e kush me pak).

Edhe nje gje ne lidhje me kufizimet, nese vertet do ishte e pamundur qe te kemi 24 ore uje ne dite, do ishte me e ndershme ta pranonin qe nuk kemi burime mjaftueshem qofte hidrike apo financiare sesa te premtojne te njejten gje per disa dekada me radhe.
Eshte thjesht tallje pastaj
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,721
Pikët
113
Vendndodhja
?
@gesti_7 .. ti nje Ane nuk don qe te flasesh per qeverine dhe nga Ana e tjeter ja hudh fajin qeverise ( je kontradiktor ne k’te pike ) edhe nje here mos neglizho faktin qe sipas Europes qeveria aktuale eshte edhe e vetmja qeveri qe ka permbushur dhe realizuar pikepamjet gjer Tani prane Europes dhe sipas Europes ... dhe ky eshte nje fakt kryesor ne k’te debatin mes meje dhe teje ...qe nuk mund ta neglizhojme dhe ta leme jashte .

Pastaj c’do shtet apo administrative ka prb te tjera ne thelb ku Calon dhe ka prb .. ne k’te rast Po flasim per ujin dhe ujesjellesin ... ku fajet calojne tek te dyja palet ne k’te rast ( si tek shteti edhe tek populli/njerezit) .. se pshm e fut ne letra ai punetori dhe ne anen tjeter lejon dike tjeter nen dore qe te shpoje/presi nje tube ta vjedhi etj etj etj etj . ( Dhe k’to prb nuk linden sot njerezit i mesuan k’to marifete dhe u lejuan ne Kohen e Sali gomarit ) ... dhe Tani eshte nje prb I madh qe te thyhet kjo tabu dhe njerezit te marrin vete situaten ne dore .

Ka raste edhe me extreme pshm tek gjyshja e ime qe eshte ne maje te Malit dhe te mendosh qe ka uje boll .. zyrtarisht ju shkon Uji 1 here ne jave 4 ore ne dite ( perndryshe merr rrugen ne kembe me hapin tim 20 min me te gjyshes 1 ore dhe ik e mbush ne burim ) gjate veres Kane dy bote uji te medhaja qe ikin dhe i mbushin me krahe dore neper lumenj dhe perronj ( po ta theksoj k’te ) dhe vadisin tokat .. never me ujin e cezmes .. e te mendosh qe k’to cemza ngrijne fare gjate dimrit its another issue .. dhe shikoj njerez qe ankohen non stop por qe nuk kerkojne dhe nuk pranojne solucione te tjera ( duke qene qe eshte e mundur per ne Albania ) vetem 24 oreshin...me b*then ne divan tere diten , dhe kjo me ngjan absurde .

.... Kam ndeshur sa te duash edhe qe nuk e paguajne ujin ose e vjedhin.. jo me gjate edhe Tani qe isha ne Albania nje rast qe tjetra kishte shtrire tubat duke e vjedhur sepse nuk donte qe ta paguante.

Dyndjet e medhaja pa plan dhe mos ndergjegjeja e njerezve/popullit ...Jane prb nr 1 dhe kryesori andej dhe duhet ta pranojme k’te gje .
 

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
502
Pikët
93
@gesti_7 .. ti nje Ane nuk don qe te flasesh per qeverine dhe nga Ana e tjeter ja hudh fajin qeverise ( je kontradiktor ne k’te pike ) edhe nje here mos neglizho faktin qe sipas Europes qeveria aktuale eshte edhe e vetmja qeveri qe ka permbushur dhe realizuar pikepamjet gjer Tani prane Europes dhe sipas Europes ... dhe ky eshte nje fakt kryesor ne k’te debatin mes meje dhe teje ...qe nuk mund ta neglizhojme dhe ta leme jashte .

Pastaj c’do shtet apo administrative ka prb te tjera ne thelb ku Calon dhe ka prb .. ne k’te rast Po flasim per ujin dhe ujesjellesin ... ku fajet calojne tek te dyja palet ne k’te rast ( si tek shteti edhe tek populli/njerezit) .. se pshm e fut ne letra ai punetori dhe ne anen tjeter lejon dike tjeter nen dore qe te shpoje/presi nje tube ta vjedhi etj etj etj etj . ( Dhe k’to prb nuk linden sot njerezit i mesuan k’to marifete dhe u lejuan ne Kohen e Sali gomarit ) ... dhe Tani eshte nje prb I madh qe te thyhet kjo tabu dhe njerezit te marrin vete situaten ne dore .

Ka raste edhe me extreme pshm tek gjyshja e ime qe eshte ne maje te Malit dhe te mendosh qe ka uje boll .. zyrtarisht ju shkon Uji 1 here ne jave 4 ore ne dite ( perndryshe merr rrugen ne kembe me hapin tim 20 min me te gjyshes 1 ore dhe ik e mbush ne burim ) gjate veres Kane dy bote uji te medhaja qe ikin dhe i mbushin me krahe dore neper lumenj dhe perronj ( po ta theksoj k’te ) dhe vadisin tokat .. never me ujin e cezmes .. e te mendosh qe k’to cemza ngrijne fare gjate dimrit its another issue .. dhe shikoj njerez qe ankohen non stop por qe nuk kerkojne dhe nuk pranojne solucione te tjera ( duke qene qe eshte e mundur per ne Albania ) vetem 24 oreshin...me b*then ne divan tere diten , dhe kjo me ngjan absurde .

.... Kam ndeshur sa te duash edhe qe nuk e paguajne ujin ose e vjedhin.. jo me gjate edhe Tani qe isha ne Albania nje rast qe tjetra kishte shtrire tubat duke e vjedhur sepse nuk donte qe ta paguante.

Dyndjet e medhaja pa plan dhe mos ndergjegjeja e njerezve/popullit ...Jane prb nr 1 dhe kryesori andej dhe duhet ta pranojme k’te gje .
@Zana e di si po e thua? Si te gjuetia e fundit qe vinte dhe i tregonte paria fshatarit sesi behej rakia duke pire rakine e bere nga fshatari.
Dmth ti thua qe ne te degjojme se cthote Europa nderkohe qe i shohim perdite se cbehet. Seriozisht e ke qe duhet te degjojme te tjeret ne kete aspekt?
Qeveria e tanishme eshte e korruptuar po njelloj sa ishte ajo e meparshmja, thjesht tani ka me pak gjera per te vjedhur dhe vjedhjet duhen bere ne menyre me te sofistikuar.
Te thashe qe nuk krahasoj qeverite me njera tjetren por krahasoj qeverite me mundesite qe kane per te bere dhe se cfare bejne per ate vend?
Europa i krahason me njera tjetren, dhe normale qe sa me shume kohe te kaloje aq me te rafinuara behen vjedhjet dhe me pak te dukshme jane (megjithese ne Shqiperi nuk i behet vone njeriu ti fshehi).

Thua qe paligjshmeria ka lulezuar ne kohen e Saliut, ndoshta ne kohen e Saliut te pare, jam dakord por vazhdoi pa problem ne kohen e Nanos dhe Rames kryebashkiak. Eshte pergjegjesi e bashkise nese dikush ben punime ne rruge dhe nderhyn ne tubacionet e ujesjellesit nese do ta dish.
Mund te shohesh se cfare eshte bere ne vitet 2000-2011 ne kryeqytet qe Rama ka qene kryetar bashkie.
Kjo eshte ajo qe nuk kuptoj me ty, ti mendon se gjithe fajet per kete situate i kane 13 vitet e Saliut dhe jo 20 vitet e Rames?
Mos harro qe Rama ka qene 2 vjet Minister, 11 vjet kryetar bashkie dhe 7 vjet tani kryeminister dhe te pakten ne 18 vjet, ka lidhje direkte me cfare ka ndodhur dhe po ndodh.
Edhe nqs do ishte komplet faji i Saliut, ky erdhi ne pushtet me premtime te shumta qe te rilindte Shqiperine dhe te cbente ato te keqija qe kish bere Saliu, dhe nje nder premtimet ishte dhe uji 24 ore ne dite.
Ne lidhje me shembullin ne fshatra nuk po e marr fare parasysh pasi po diskutojme per kryeqytetin dhe qytetet me te medha ne Shqiperi ku kanalizimet jane gjeja me elementare per ndertimin e qytetit. Nuk mund te krahasosh me fshatrat ku ndertimi i kanalizimeve eshte kosto shume e larte per ate numer banoresh dhe ke gati 50% te fshatrave qe mund te mos kene fare ne gjysmat e territorit te tyre kanalizime te ujrave te bardha apo te zeza.
Dhe prape nuk ju pergjigje pyetjes sime, perse premton uje 24 ore nese e di qe nuk e ben dot?
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,721
Pikët
113
Vendndodhja
?
Eee posi posi @gesti_7 .. jo nuk marr parasysh fshatin e jo nuk marr Europen .

Kryeqyeti e k’to qytete te medhaja qe thuan ti e Kane prb nga dyndjet e medhaja pa plan .. ( megjithate ne kryeqytet ka kaq vite qe shkoj rregullisht tashme ( ku kam edhe nje apartament timin personal) dhe uji funksionon 24 ore perjashto ne ndonje rast tek tuk ( ku mund te kete ndodhur dicka ne linje ) .

Europa duhet marre si shembull dhe si nje pike referimi .. pasi drejt atyre standarteve eshte edhe synimi...ndersa ti thuan jo .

Atehere c’fare do te diskutosh k’tu ?

Ps...duhet te kuptosh @gesti_7 se politiken nuk e Ben vetem Edi .
 

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
502
Pikët
93
@Zana realisht nuk e kupton perse po e le fshatin?
Nuk eshte se ma solle si histori suksesi te qeverise dhe une po e heq menjane.
Thjesht po te them qe nuk pres qe fshati te kete uje kur nuk ka kryeqyteti uje dhe kjo qe the e verteton, prandaj nuk dua te merrem me fshatin fare.

Ne lidhje me Europen, ne radhe te pare te lutem me sill nje artikull apo link qe ta shoh qe Europa te kete thene qe kjo eshte qeveria me e mire deri tani.
Nese do sjellesh artikull qe tregon Europen te thote qe ka permiresime nga kjo qeveri (qe gjithsesi po pres ndonje link nga ty), atehere mund te kerkosh raporte edhe per qeverite e meparshme dhe shiko nese thone te njejtat gjera apo jo. ;)
Kur une them nuk degjoj Europen, e them me bindje te plote pasi nuk kam nevoje ta degjoj kur une po e shoh me syte e mi se cbehet.

Me thuaj tani meqe do te marrim Europen si shembull, si do veprohej ne Europe nese dilte nje raport i tille per institucionin e ujesjellesit me te madh ne vend (meqe jemi te tema e ujit):
Po te shikosh aty disa zera eshte tja fusesh vrapit. Vetem paga per njerezit e hequr padrejtesisht nga puna shkon ne 46 milion leke te reja.
Dem 7.8 Milion leke te reja vetem per nje software te blere.
Te gjithe zerat e planifikuara per blerje jane tejkaluar, zerat per arketime asnje nuk eshte arritur, borxhlinjte me te medhenj 3 institucione shteterore etj etj.
Dhe kjo eshte vetem per periudhen e auditimit.
Dua nje pergjigje te sinqerte nga ty, si do veprohej ne Europe me keto qe ka nxjerre KLSH qe eshte organi shteteror per kontrollin financiar te institucioneve shteterore?
Dhe ta jap me garanci te plote qe KLSH nxjerr vetem majen e ajsbergut dhe vetem ato qe nuk mbulohen dot me asgje, pasi kam njohur dike qe punonte aty dhe me ka treguar cbehej ne ate institucion parajse per ata qe punonin aty.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,721
Pikët
113
Vendndodhja
?
O @gesti_7 .. po c’fare linkesh kerkon mo , nderkohe qe vete negociatat dhe kerkesat e tyre per tu plotesuar bashke me arritjen ...flasin vete ?

Seriozisht me vjen keq qe je kapur pas bishtit te lopes 😆 dhe rrotullohesh non stop rreth saj .😝

Fundja fundit .. uji ka me shume rendesi per fshatin se per qytetit ( dikur ne qytet uji ka qene gjithmone me kufizime se ishte harxhim pa hesap ne maje te pallatit te thate ) .

Nuk po zgjatem per te tjerat .. sepse po ri perserisim te njentat gjera ... fundja fundit ti Europen mos e degjo AMA vete ke zgjodhur qe te jetosh ne Europe ( kontradiktore kjo ) . 😜

Ps... Nuk kam pergjigje per konkluzione sipas qejfit tend personal .. I’m sorry .
 

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
502
Pikët
93
Moj @Zana seriozisht i mendon keto qe thua apo thjesht luan naiven?
Nese do te debatosh si e rritur, sill referenca, sill fakte.

Te thashe per Europen qe nuk degjoj se cfare shkruajne kur shoh vet se cfare bejne.
Ku lexove ti qe po shaj une Europen?
Mund te mos jem dakord politiken qe ndjek me vendet si puna jone eshte tjeter gje (ashtu sic nuk je ti dakord me politiken qe po ndjek shteti yt ne kete moment).
Te kam bere disa pyetje ne lidhje me temen dhe debatin dhe asnjeres nuk i je pergjigjur.
Po ta bej dhe njehere pyetjen qe kam bere te postimi i fundit dhe nese nuk i pergjigjesh mund ta leme diskutimin qe mos te humbim kohen e asnjerit.
Nese ato gjera qe shfaqen ne ate raport per ujesjellesin do zbuloheshin ne nje shtet te Europes, cfare do ndodhte?
Dhe pergjigja do te te jape se cfare nenkuptoj une me te shohesh dhe te jetosh Europen, dhe jo te degjosh pallavrat qe shkruajne 2-3 raportues qe mund edhe te mbushin edhe xhepat.

Si perfundim, negociatat jane hapur gje dje apo sot?
Se deri pardje me cdi une nuk ishin hapur dhe kishte akoma vende skeptike. ;)

Thua per perfundimet e mia ne baze te qejfit tim personal nderkohe qe nuk me ke sjelle asnje reference, dhe nderkohe qe referencat ne perfundimet e mia i ke si me poshte dhe te dhena ne postimet me larte:
1. Situata e ujit neper shumicen e qyteteve te medha eshte e pazgjidhur dhe ky eshte fakt dhe mjafton ta vertetosh duke i vizituar dhe pare taracat e pallateve qe jane plot me depozita dhe hyrjet qe jane plot me pompa.
2. Sic eshte edhe vete emri i temes qeveria ka premtuar uje 24 ore dhe sic mund te gjesh verdalle online, kete gje kane te pakten 20 vjet qe e premtojne te gjitha qeverite dhe ky eshte fakt
3. Raporti i KLSH qe ke te dhena te mjaftueshme per te kuptuar dhe per te mesuar se si vazhdon funksionon pushteti i tanishem dhe qe ska asnje ndryshim nga pushteti i meparshem.

Cfare kam pare nga ''perfundimet'' e tua?
Europa ka thene qe Rama eshte me i miri dhe me afer Europes pa me dhene asnje reference.
Nderkohe qe edhe pse nuk e kam hedhur poshte kete qe ke thene, te kam thene qe vleresimi nuk behet se kush eshte me afer Europes, por se kush sillet si qeverite Europiane dhe raporti i KLSH dhe masat e marra nga pushteti vertetojne te kunderten.

Naten e mire per sot.
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
3,758
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
Moj @Zana seriozisht i mendon keto qe thua apo thjesht luan naiven?
Nese do te debatosh si e rritur, sill referenca, sill fakte.

Te thashe per Europen qe nuk degjoj se cfare shkruajne kur shoh vet se cfare bejne.
Ku lexove ti qe po shaj une Europen?
Mund te mos jem dakord politiken qe ndjek me vendet si puna jone eshte tjeter gje (ashtu sic nuk je ti dakord me politiken qe po ndjek shteti yt ne kete moment).
Te kam bere disa pyetje ne lidhje me temen dhe debatin dhe asnjeres nuk i je pergjigjur.
Po ta bej dhe njehere pyetjen qe kam bere te postimi i fundit dhe nese nuk i pergjigjesh mund ta leme diskutimin qe mos te humbim kohen e asnjerit.
Nese ato gjera qe shfaqen ne ate raport per ujesjellesin do zbuloheshin ne nje shtet te Europes, cfare do ndodhte?
Dhe pergjigja do te te jape se cfare nenkuptoj une me te shohesh dhe te jetosh Europen, dhe jo te degjosh pallavrat qe shkruajne 2-3 raportues qe mund edhe te mbushin edhe xhepat.

Si perfundim, negociatat jane hapur gje dje apo sot?
Se deri pardje me cdi une nuk ishin hapur dhe kishte akoma vende skeptike. ;)

Thua per perfundimet e mia ne baze te qejfit tim personal nderkohe qe nuk me ke sjelle asnje reference, dhe nderkohe qe referencat ne perfundimet e mia i ke si me poshte dhe te dhena ne postimet me larte:
1. Situata e ujit neper shumicen e qyteteve te medha eshte e pazgjidhur dhe ky eshte fakt dhe mjafton ta vertetosh duke i vizituar dhe pare taracat e pallateve qe jane plot me depozita dhe hyrjet qe jane plot me pompa.
2. Sic eshte edhe vete emri i temes qeveria ka premtuar uje 24 ore dhe sic mund te gjesh verdalle online, kete gje kane te pakten 20 vjet qe e premtojne te gjitha qeverite dhe ky eshte fakt
3. Raporti i KLSH qe ke te dhena te mjaftueshme per te kuptuar dhe per te mesuar se si vazhdon funksionon pushteti i tanishem dhe qe ska asnje ndryshim nga pushteti i meparshem.

Cfare kam pare nga ''perfundimet'' e tua?
Europa ka thene qe Rama eshte me i miri dhe me afer Europes pa me dhene asnje reference.
Nderkohe qe edhe pse nuk e kam hedhur poshte kete qe ke thene, te kam thene qe vleresimi nuk behet se kush eshte me afer Europes, por se kush sillet si qeverite Europiane dhe raporti i KLSH dhe masat e marra nga pushteti vertetojne te kunderten.

Naten e mire per sot.
Mos u lodh kot me kete person. Kete qendrim ka me te tere. Nuk pranon asnje argument dhe vazhdon ne pafundesi me idiotesine e saj.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,079
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Ja dhe një kokëtul injorantë drejtues.
Kanë një pult tv aty lart që i komandon nga pornotv tek hajvanëria.
Sistemi i para 1990 kishte së paku ca të shkolluar që mund të argumentoje me atë, e ç'të argumentosh me këtë kokëtul.


Nuk është i vetmi
 
Last edited:

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,079
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Pano Soko
Më paska akuzuar Erion Braçe si hajdut dhe mashtrues…
Zv.Kryeministri i qeverisë që KLSH-ja i ka kapur 7 miliardë Euro shkelje të disiplinës financiare, më ka akuzuar mua si hajdut.
Zv.Kryeministri i konçesionit të inceneratorëve, ku iu paguan një kompanie 15 milionë Euro, pa bërë asnjë kokërr pune, më ka akuzuar mua si hajdut.
Zv.Kryeministri i koncesionit të sterrilizimit, ku për një set kirurgjikal ne paguajmë minimalisht 100€, ndërsa në Gjermani paguajnë 2.4€, më quan mua hajdut.
Zv.Kryeministri i tenderit të unazës me 20 milionë €/km, që u morr vesh deri në SHBA që ishte vjedhje, më quan mua hajdut.
Dhe imagjino skenën. Erioni është duke shkruar në kompjuter statusin për mua ku më shan hajdut dhe aty përpara ka fletën ku sapo ka firmosur VKM për konçesionin e ri Milot-Fier 1.5 miliardë € dhe ku do t’i detyrojë shqiptarët të paguajnë 20 mijë lek të vjetra për të kaluar aty.
Dhe pak më tej ka shkresat për ligjin e metrologjisë që do t’i hapi rrugën konçesionimit të plotë të metrologjisë..
Etj.etj.etj..se janë shumë shkresat që Braçe ka në tavolinë..
Dhe ky Zv.Kryeministër ka guximin dhe hap gojën dhe akuzon hajdut dikë?? Çfarë guximi? Sa i pacipë duhet të jesh?
Këta të lënë pa tekst!
Më quan dhe mashtrues..
Njeriu që në 2013 iu thërriste fermerëve të Divjakës “A doni ju naftën pa taksa? Ne do ta bëjmë naftën pa taksa”. Dhe vetëm një vit më vonë, iu rriti taksat naftës me 240 lek të tjera.
Njeriu që në 2013 premtonte 300 mijë vende pune dhe shëndetësi falas, dhe pas 7 vjetësh degëdisi 400 mijë shqiptarë në Gjermani bashkë me gjysmën e mjekëve në vend.
Ky më akuzon mua mashtrues??!!!
Thotë ka tre muaj që ka filluar ndërtimi i shtëpive. Po 35 ditë kërkon një shtëpi për t’u ndërtuar, tha zv.ministri dje, ç’ne s’kanë mbaruar ato shtëpitë akoma, meqë kanë 3 muaj??
Se këta bien vetë brenda tek ato që vetë i thonë. Janë të paparë!
Erion, unë jam hajdut e pranoj. Jam hajdut i jetës së tim biri. Se, po të lë akoma ty dhe kufomat e tjera që e rropët këtë vend për 30 vjet me radhë, të vazhdosh të vjedhësh jetët e njerëzve.
Po vazhdoj të të lejoj, që pasi më vodhe jetën mua, t’ia vjedhësh dhe tim biri. Dhe kjo më bën bashkëpunëtor në krim.
Por që s’kam ndërmend të të lejoj për shumë gjatë, të siguroj për këtë.
P.S.Ti nuk më ke përmendur me emër në statusin tënd, sepse ke frikë se po të hedh në gjyq për shpifje.
Por,gjithsesi, unë do të të hedh prapë në gjyq për shpifje. E di që s’do ta fitoj, se ti s’e ke përmendur emrin. Por s’mund t’ia mohoj vetes kënaqësinë kur të të shoh ty apo avokatin tënd që, duke u përdredh si larvë, i thotë gjykatësit “Jo nuk e kam pasur me z.Soko. Ja s’ka prova që e kam pasur me z.Soko, se s’ja kam përmendur emrin.”
Ça kënaqësie
 
Top