• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ngrohja globale !

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,737
Pikët
113
Ngrin ujëvara e NiagarësPjesë të ujëvarës së Niagarës kanë ngrirë, duke i dhënë asaj një pamje si në përralla.
Disa foto të mrekullueshme tregojnë se si Niagara ka nisur të duket sikur ndodhet në Antarktidë, transmeton tch.
Moti i acartë që ka përfshirë pjesën veriore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka sjellë reshje rekord bore ditët e fundit.

__________________________________________________________________
http://www.koha.net/lemsh/66501/ngrin-ujevara-e-niagares/
 
Last edited:

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,737
Pikët
113
Përgjigje e: Ngrohja globale !

Vjen i ftohti i zi, bota nuk do të jetë njëlloj 30 vitet e ardhshme (FOTO LAJM)Bota është duke hyrë në një fazë të të ftohtit ekstrem, e cila ka ndodhur 300 vite në parë. Ajo quhet një periudhë, e cila ngjan me atë të akullnajave dhe ndodh për shkak të uljes së aktivitetit të diellit.
Për herë të fundit, kjo periudhë e cila zgjat për tre dekada ka ndodhur në vitet 1 700, shkruan Albeu.com.
Valentina Zharkova, profesore në Universitetin e Northumbrias në Britaninë e Madhe shpjegon se aktiviteti i diellit nuk është i njëjtë çdo vit dhe ai ka një cikël njëherë në 12 vite, ku ulet aktiviteti.
Duke iu referuar edhe të dhënave të tjera, shkencëtarët parashikojnë që 30 vitet në vijim, nisur edhe nga fakti që tani është periudha kur dielli ka një aktivitet të ulët, të jenë shumë të ftohta. /albeu.com/
___________________________________________
http://www.albeu.com/kryetitull/vjen-i-ftohti-i-zi-bota-nuk-do-te-jete-njelloj-30-vitet-e-ardhshme-foto-lajm/360910/
 
Last edited:

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,270
Pikët
113
Përgjigje e: Ngrohja globale !

Të hënën, një studim i ri mbi ndryshimet klimaterike globale ka hulumtuar qe.......... qeni dhe macja janë duke vrarë mjedisin dhe nëse doni të parandaloni ngrohjen globale, është koha tu thoni lamtumirë kafshëve tuaja, të cilat duhet ti therni,sipas studjusve (te DARIT) ne University of Sydney. Ose me fjalë të tjera, qentë dhe macet në SHBA konsumojnë aq kalori sa 62 milionë amerikanë, sipas studimit.

Tashti....po te pyesesh macet ne Amerike dhe QENIN e BENIT si do reagonin,apo MIQTE tuaj dhe AI i imi(perseri me te vogel).
 

Attachments

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,270
Pikët
113
Përgjigje e: Ngrohja globale !

Abstract

In the US, there are more than 163 million dogs and cats that consume, as a significant portion of their diet, animal products and therefore potentially constitute a considerable dietary footprint. Here, the energy and animal-derived product consumption of these pets in the US is evaluated for the first time, as are the environmental impacts from the animal products fed to them, including feces production. In the US, dogs and cats consume about 19% ± 2% of the amount of dietary energy that humans do (203 ± 15 PJ yr-1 vs. 1051 ± 9 PJ yr-1) and 33% ± 9% of the animal-derived energy (67 ± 17 PJ yr-1 vs. 206 ± 2 PJ yr-1). They produce about 30% ± 13%, by mass, as much feces as Americans (5.1 ± Tg yr-1 vs. 17.2 Tg yr-1), and through their diet, constitute about 25–30% of the environmental impacts from animal production in terms of the use of land, water, fossil fuel, phosphate, and biocides. Dog and cat animal product consumption is responsible for release of up to 64 ± 16 million tons CO2-equivalent methane and nitrous oxide, two powerful greenhouse gasses (GHGs). Americans are the largest pet owners in the world, but the tradition of pet ownership in the US has considerable costs. As pet ownership increases in some developing countries, especially China, and trends continue in pet food toward higher content and quality of meat, globally, pet ownership will compound the environmental impacts of human dietary choices. Reducing the rate of dog and cat ownership, perhaps in favor of other pets that offer similar health and emotional benefits would considerably reduce these impacts. Simultaneous industry-wide efforts to reduce overfeeding, reduce waste, and find alternative sources of protein will also reduce these impacts.

PS: ne hulumtime nuk jane perfshire qe ne Bishat dykembeshe hedhim ushqime ne PLEHRA.
 

Attachments

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
420
Pikët
63
Deti Arktik po shkrin,edhe disa vite dhe plakun e bores do e quajme plaku i leshit😂(lesh dele). 1605867272829.png
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
5,274
Pikët
113
Gjithsesi per temen : mua me duket interesante fakti qe do kemi mundesine tr shohim brenda pak vitesh,njeriu do pershtatet.
Me boom-im e industrializimit ndryshimi i pate u vu te tek fluturat nga te bardha u kthyen ne kraheshkruar dhe te zeza.
Po njeriu cdo shpike 🤔
 

Llaqi

Mthirr Llaqi
Anëtar
Jun 25, 2020
Postime
3,450
Pikët
113
Gjithsesi per temen : mua me duket interesante fakti qe do kemi mundesine tr shohim brenda pak vitesh,njeriu do pershtatet.
Me boom-im e industrializimit ndryshimi i pate u vu te tek fluturat nga te bardha u kthyen ne kraheshkruar dhe te zeza.
Po njeriu cdo shpike 🤔
Njeriu ka vite qe shpik gjera te shkaterrimit ne mase !! Njeriu kte di te bej me smiri 😥
 

John

V.I.P
Anëtar
Oct 23, 2020
Postime
420
Pikët
63
Ndryshimi i njeriut duket te veshja e perditshme,nga xhaket pantallona kepuce do jete komplet pizhame pandofla(del pak ose aspak jashte😀)
 

shoku_tanku

I am the chosen one
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
27,019
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Ngrohja globale !

Vjen i ftohti i zi, bota nuk do të jetë njëlloj 30 vitet e ardhshme (FOTO LAJM)Bota është duke hyrë në një fazë të të ftohtit ekstrem, e cila ka ndodhur 300 vite në parë. Ajo quhet një periudhë, e cila ngjan me atë të akullnajave dhe ndodh për shkak të uljes së aktivitetit të diellit.
Për herë të fundit, kjo periudhë e cila zgjat për tre dekada ka ndodhur në vitet 1 700, shkruan Albeu.com.
Valentina Zharkova, profesore në Universitetin e Northumbrias në Britaninë e Madhe shpjegon se aktiviteti i diellit nuk është i njëjtë çdo vit dhe ai ka një cikël njëherë në 12 vite, ku ulet aktiviteti.
Duke iu referuar edhe të dhënave të tjera, shkencëtarët parashikojnë që 30 vitet në vijim, nisur edhe nga fakti që tani është periudha kur dielli ka një aktivitet të ulët, të jenë shumë të ftohta. /albeu.com/
___________________________________________
http://www.albeu.com/kryetitull/vjen-i-ftohti-i-zi-bota-nuk-do-te-jete-njelloj-30-vitet-e-ardhshme-foto-lajm/360910/
Tani qe do bier aktiviteti diellor shpenzojne per parqe fotovoltaike keta tanet.Gjerat mbrapsht i bejne gjithmone.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,101
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
 
Top