• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Presing: Jusuf Buxhovi ...

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,197
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Historiani me një bagazh librash me vlerë të historisë ... i sharë edhe nga serbët edhe nga shqiptarët ...
* në emision flet edhe për të kaluarën edhe për të tashmen...
ndiqeni!

 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,197
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Shih cfarë thënie:

" Nuk mund të lejohet na sot të shkru'jmë apologji për njerëzit të cilët e kanë pru Kosovën në gjendje të tillë! "

Jusuf Buxhovi
 
Last edited:

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,721
Pikët
113
Vendndodhja
?
Apologji ? Nuk e kuptoj k’te fjalen .. Shqip eshte ?
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,197
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Apologji ? Nuk e kuptoj k’te fjalen .. Shqip eshte ?
Pyetje me vend. Po, apologjia është përpjekja që bëjmë për ta lavdëruar e për ta mbrojtur dikë me çdo kusht, duke e përligjur!

PS. që të mos më pyesësh e çështë përligjja, po tregoj se është kur e nxjerrim dikë të pafajshëm!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,721
Pikët
113
Vendndodhja
?
Apologji... eshte fjale Angleze me ngjan Demke ? ( apology )

se Na beni lemsh kur nuk flisni sakte Shqip edhe brezi i juaj .
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,197
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Apologji... eshte fjale Angleze me ngjan Demke ? ( apology )

se Na beni lemsh kur nuk flisni sakte Shqip edhe brezi i juaj .
Unë e solla këtu sic e tha ai, se unë do ta kisha thënë:

" Nuk mund të lejohet na sot të shkru'jmë apologji për njerëzit të cilët e kanë pru Kosovën në gjendje të tillë! "

Nuk na lejohet t'u thurim lavde njerëzve të cilët e sollën Kosovën në këtë ditë duke ua hequr gabimet/fajet"

Unë sa di, e flas dhe shkruaj gjuhën shqipe shumë pastër duke mos përdorur fjalë të huaja.

Pac një natë të mirë Zanushe!
 

Baardy_

V.I.P
Anëtar
May 16, 2017
Postime
1,781
Pikët
113
Vendndodhja
Ne zvicer
Një "bagazh librash" kjo nuk përcakton cilësinë ...
Dhe me " vlerë historike" kjo afirmohet dhe merrë këtë referencë në momentin kur një institut përkatës merret me punimet e autorit .
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,197
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Një "bagazh librash" kjo nuk përcakton cilësinë ...
Dhe me " vlerë historike" kjo afirmohet dhe merrë këtë referencë në momentin kur një institut përkatës merret me punimet e autorit .
E kush mund të përballet me Jusufin!
Edhe shkjetë i ka ba telashe!

E ndoqe videon?
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,197
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Ndoshta do të ishte mirë këtë video ta ndiqnin @ZET , @magnus @King Bardhyl

PS. Nuk është provokim, por unë emndoj se këta janë njohës të mirë të historisë ( nga ato që kam lexuar prej tyre) dhe a pajtohen këta ma ato që ky thotë për kohën e lashtë - Dardaninë, Tribaldët ( kishin qenë dardanë )... ndërkaaq për kohën e sotme ( këto dy dekadat e fundit ), nëse kanë tjetër binje, duhet të nisin të mendojnë sic thotë ky për të vërtetat e kohës!
 
Last edited:

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
17,197
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Pajtohem me ca qasje që ky është me të vertete një personalitet i letrave , por akoma duhet filtruar dhe sintetizuar gjithë këtë sfond .
tani fole mirë. sikur të kishin në institutin e historë edhe nja 3-4 sikur ky.

Ky vetëm ka bërë ( libra ) sa 10 fishi i krejt institutit dhe vepra me vlerë ( të përkthyera edhe në gjuhë të huaja ). Vetëm libri "Kosova" ishte botuar në mbi 30.000 ekzemplarë!
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,721
Pikët
113
Vendndodhja
?
Unë e solla këtu sic e tha ai, se unë do ta kisha thënë:

" Nuk mund të lejohet na sot të shkru'jmë apologji për njerëzit të cilët e kanë pru Kosovën në gjendje të tillë! "

Nuk na lejohet t'u thurim lavde njerëzve të cilët e sollën Kosovën në këtë ditë duke ua hequr gabimet/fajet"

Unë sa di, e flas dhe shkruaj gjuhën shqipe shumë pastër duke mos përdorur fjalë të huaja.

Pac një natë të mirë Zanushe!
K’tu perfundimisht qe Po behet c’do dite e me shume bajat ... me gjithe k’to qe sillni dhe insinstoni me to e ne emer te tyre .. nderkohe qe gabimet trashanike nuk mungojne mes tyre .
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Ndoshta do të ishte mirë këtë video ta ndiqnin @ZET , @magnus @King Bardhyl

PS. Nuk është provokim, por unë emndoj se këta janë njohës të mirë të historisë ( nga ato që kam lexuar prej tyre) dhe a pajtohen këta ma ato që ky thotë për kohën e lashtë - Dardaninë, Tribaldët ( kishin qenë dardanë )... ndërkaaq për kohën e sotme ( këto dy dekadat e fundit ), nëse kanë tjetër binje, duhet të nisin të mendojnë sic thotë ky për të vërtetat e kohës!
Jo,
Tribalet nuk ishin Dardane por Trakas, kane qene banoret e hershem aty ku shtrihet sot kosova dhe serbia jugore, dhe deri ne malet Haemus.
Me pas jane spostuar permes luftes nga fisi ilir i Autariateve, dhe Dardanet mberrijne aty ku eshte kosova e sotme rreth 100 vjet para krishtit, okupojne nje territor shume me te gjere sesa kosova e sotme, pjese te medha te maqedonise se sotme veriore dhe qendrore.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,891
Pikët
113
Ky eshte gjigand.
po qfare gjigandi ky, ja 10-sha xhigandizmen ketij. Paramendo tani Kadarene nga profili i shkrimtarit te shkruaj libra historie, nje shkence qe nuk e ka studjuar ama ja fillon edhe shkruan libra historie e ngjarje hyhyhyyyy titull pas titulli ! Ku ngelet objektiviteti dhe serioziteti i studimit. Copy pastaqet nuk jane argument shkencore qe mundesh te bazohesh ne saktesine e tyre.

Nuk e gjene asgjekundi ne bote of the rruzulli, ama tek ky po. Edhe nje fakt tjeter qe e kam verejtur, shembull surrati ka studjuar mjekesine dhe masterin e doktoraturen ja fute ne histori e shkenca politike, maredhenje nderkombetare :unsure: doktorature per skuqjen e midhjeve ne tigan plus ne fultere 😂

Kjo i bie sikur te kalosh nga supa e drejte e ne trileqe deserti... shume shije e mire dhe e pershtatur. ``fumato``

Jusuf Buxhovi lindi në Pejë4 gusht të vitit 1946. Mësimet e para dhe shkollën e mesme i kreu në Gjakovë. Studioi Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Universitetin e Prishtinës, ku u diplomua në vitin 1968. Studimet posuniversitare i kreu në degën e historisë së Univeristetit të Kosovës në vitin 1979, me ç'rast , me temën "Lidhja shqiptare në dokumentet gjermane",mori titullin e magjistri të shkencave të hisitorisë. Karrierën e shkrimtarisë e nisi si poet dhe gazetar i kulturës në gazetën “Rilindja” në vitin 1967, të cilën e vazhdon si korrespondent i saj në Gjermani, deri në fund të vitit 2008.
 

shoku_tanku

I am the chosen one
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
26,806
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
po qfare gjigandi ky, ja 10-sha xhigandizmen ketij. Paramendo tani Kadarene nga profili i shkrimtarit te shkruaj libra historie, nje shkence qe nuk e ka studjuar ama ja fillon edhe shkruan libra historie e ngjarje hyhyhyyyy titull pas titulli ! Ku ngelet objektiviteti dhe serioziteti i studimit. Copy pastaqet nuk jane argument shkencore qe mundesh te bazohesh ne saktesine e tyre.

Nuk e gjene asgjekundi ne bote of the rruzulli, ama tek ky po. Edhe nje fakt tjeter qe e kam verejtur, shembull surrati ka studjuar mjekesine dhe masterin e doktoraturen ja fute ne histori e shkenca politike, maredhenje nderkombetare :unsure: doktorature per skuqjen e midhjeve ne tigan plus ne fultere 😂

Kjo i bie sikur te kalosh nga supa e drejte e ne trileqe deserti... shume shije e mire dhe e pershtatur. ``fumato``

Jusuf Buxhovi lindi në Pejë4 gusht të vitit 1946. Mësimet e para dhe shkollën e mesme i kreu në Gjakovë. Studioi Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Universitetin e Prishtinës, ku u diplomua në vitin 1968. Studimet posuniversitare i kreu në degën e historisë së Univeristetit të Kosovës në vitin 1979, me ç'rast , me temën "Lidhja shqiptare në dokumentet gjermane",mori titullin e magjistri të shkencave të hisitorisë. Karrierën e shkrimtarisë e nisi si poet dhe gazetar i kulturës në gazetën “Rilindja” në vitin 1967, të cilën e vazhdon si korrespondent i saj në Gjermani, deri në fund të vitit 2008.
Serbet kane sajuar gjithcka nga hici dhe i mbajne per historiane.Ne flasim me baza dhe nuk na beson kush.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,891
Pikët
113
Serbet kane sajuar gjithcka nga hici dhe i mbajne per historiane.Ne flasim me baza dhe nuk na beson kush.
une e di per çfare e kam llaf‘ne, shkrimtari behet historian e historiani del mut 🤭 ``fumato`` per me shume, storja ne vazhdim:

Istoria de Vita magistra thonln qe eshte dhe jo shkence e permbledhjes se perrallave dhe gjeze e gjizave populare albanese 🤔

Ja shembull akademikun tjeter frisure xhelatinen, grada akademik i bie te jete kupola e arritur ne nje lemi te caktuar shkencore. 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
42,721
Pikët
113
Vendndodhja
?
Ai thote te mbyllim syte per inat te serbit & co .. tipike Shqiptare kjo . : S
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,225
Pikët
113
Shih cfarë thënie:

" Nuk mund të lejohet na sot të shkru'jmë apologji për njerëzit të cilët e kanë pru Kosovën në gjendje të tillë! "

Jusuf Buxhovi
Hehe...ma mori mendja se qellimi yt (sikur edhe i asaj medias televizive te pressingut) nuk eshte historia e shqiptarit, dardaneve, tribaldeve e arbrorve, por "banditat e UCK"-se....;)...nejse...

Ky(dhe shume LDK-ista te rangut te lart partiak, bashke me ate qelbesiren rugovicin)duhet te jap edhe nje sqarim shume te rendesishem per historine e Kosoves, perkatesisht lidhur me vrasjen apo zhdukjen e kolegut te tij partiak e intelektual, Ukshin Hotit
Nuk mohohet fakti se ky eshte nje njeri i mencur, me kapacitete te larta intelktuale dhe e njeh mire historine dhe pervojen e zhvillimeve poltike, sidomos ne ish-jugosllavi, etj. etj., por qe orientimi i tij ideo-politik ka qene i kundert me interesat e popullit e vendit te tij. Pra, me nje fjale te thjeshte ka qene antipopullor ne momnetet vendimtare per fatin e popullit dhe vendit te Kosoves. Tani pas me se 20 viteve u del ne krah UCK-se dhe kreut te saj. Hipokrit i shpifur.
Une kam disa "muhabete" per historine e ketij njeriu, ne raport me shkeputjen apo largimin nga ldk-ja, kalimin ne partine e UNIKOMB-it dhe pastaj vrasjen e zhdukjen pergjithmone te madhit Ukshin Hoti...por kjo eshte histori ne vehte...
 
Top