• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa kuptohen kur flasin sot Arbereshet dhe Shqiptaret.

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,983
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Po shihja me keresheri kete video te vene nga te huaj, ne te cilen nje Arberesh dhe nje Shqiptar shekembejne ndermjet tyre emertime per gjera te ndryshme.

Nuk jam kokefort por dua te tonizoj edhe nje here rendesine e krahinizmave Gege dhe Toske si mjaft te rendesishem per te patur lidhjen me trashigimine e shumllojshme te fjaleve dhe shprehjeve qe ne kemi ne gurren tone gjuhesore.

Gjuha letrare e njehsuar ne menyre te plote e ben piekrisht kete lidhje dhe kete pasuri te trasheguar nga krahinizmat, te jete e humbur, e vdekur dhe kjo duket fare qarte kuk Shqiptari ne kete dialog nuk kupton fjalet (qe ne krahinizmat Gege jane mjaft te perdorshme edhe sot) qe kaq me zell e dashuri i kan ruajtur brez pas brezi Arbereshet.

Ky eshte mendimi im dhe do te doja te dija edhe ate tuajin.


 
Last edited:

Enisa

First
Staff member
Anëtar
May 8, 2020
Postime
6,862
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Pak evazive kjo si shprehje.Gegnishtja gezon nje vend te nderuar ne larushine e vlerave dialektore.
Nuk ka vendin që i takon!
Nuk mund të jetë gegnishtja thjesht një larushi,të rrimë shtrembër e të flasim drejt... por është çështje për të cilën është debatuar shumë ,edhe këtu në forum e sdua të zgjatem .
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,983
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Nuk ka vendin që i takon!
Nuk mund të jetë gegnishtja thjesht një larushi,të rrimë shtrembër e të flasim drejt... por është çështje për të cilën është debatuar shumë ,edhe këtu në forum e sdua të zgjatem .
a flitet me nje racist te dimensionve te tilla ???

Arbereshet i kuptoj se mund te flasim edhe italisht,ju maloket sju mar vesh.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,983
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Fjala "malok" është përdorur për herë të parë për ata që zbritën në Skrapar,se kuptoj pse janë etiketuar veriorët si të tillë ...
Pse-ja eshte nje mal me deshmi dhe nje tjeter perkarshi me cmirre, urrejtje dhe poshtersi.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,725
Pikët
113
Se është gjuha jonë zyrtare e mësuar në shkollë e që të jem e kuptueshme nga të gjithë,por kjo sdo thotë që është e drejtë thjesht pse na është servirur kështu
Hap nji teme gegnishtja dhe miqt e saj :love:
PS.une i flas te dy dialektet
 
Top