• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sa kuptohen kur flasin sot Arbereshet dhe Shqiptaret.

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
7,240
Pikët
113
Zotni Sami.....ne mundemi te veshim edhe xhinsa e teritalna, stofra e kotume mendafshi por po harruam te veshim si na por edhe femijet tane tirqet e xhubletat, fustanellat dhe opingat qe kemi si trashigimi do te katandisemi ne nje mase te levizshme hupsish vlerash dhe krenarie kombetare.

Zhvillimin un e pranoj aq sa per te mos me prek pasunin qe ma la trashegim baba....per mendimin tim.
Mire mire o Cool, une e kuptoj mendimin dhe shqetesimin tende, dhe sigursiht qe te njejtin mendim e shqetesim per kete humbje....e kam dhe une, e me siguri edhe shume te tjere. Por me pretendimin e lenjes se fajit nuk jemi ne te njejtin mendim. Une mendoj, bile edhe kam bindje se ska ndonje deformim a vrasje te qellimshme te asaj trashigime te lashtesise per shkak te perdorimit te gjuhes se unjisuar...apo edhe te ndonje arsye tjeter te qellimshme...
Ose, si thua ti, cfare duhet bere qe ta ruajme apo ripertrijme ate pasuri lashtesie gjuhesore...etj.?
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,898
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Mire mire o Cool, une e kuptoj mendimin dhe shqetesimin tende, dhe sigursiht qe te njejtin mendim e shqetesim per kete humbje....e kam dhe une, e me siguri edhe shume te tjere. Por me pretendimin e lenjes se fajit nuk jemi ne te njejtin mendim. Une mendoj, bile edhe kam bindje se ska ndonje deformim a vrasje te qellimshme te asaj trashigime te lashtesise per shkak te perdorimit te gjuhes se unjisuar...apo edhe te ndonje arsye tjeter te qellimshme...
Ose, si thua ti, cfare duhet bere qe ta ruajme apo ripertrijme ate pasuri lashtesie gjuhesore...etj.?
Po nuk u perdoren si gjuha, gurra por edhe doket e zokonet tona, at'here ne shkojme drejt nje vetvrasje masive te pa rikthyeshme.

Te mblidhen ata akademiket e leshit qe i ka zene pluhuri ose ti cojme diku ne ndonje kapanon e te gjejme ca njerez qe te marrin vendime dhe ta shohin kete si nje prioritet te domosdoshem ne futjen kudo neper shkolla e statistika akademike.

Nuk kemi nevoje me per teoricine e patriotaqis me mullaqet neper shilte kafenesh qe pellasin neper forume dituri fisnike cobenjsh.
Kemi nevoj per njerez qe bejne shume e flasin pak.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Po nuk u perdoren si gjuha, gurra por edhe doket e zokonet tona, at'here ne shkojme drejt nje vetvrasje masive te pa rikthyeshme.

Te mblidhen ata akademiket e leshit qe i ka zene pluhuri ose ti cojme diku ne ndonje kapanon e te gjejme ca njerez qe te marrin vendime dhe ta shohin kete si nje prioritet te domosdoshem ne futjen kudo neper shkolla e statistika akademike.

Nuk kemi nevoje me per teoricine e patriotaqis me mullaqet neper shilte kafenesh qe pellasin neper forume dituri fisnike cobenjsh.
Kemi nevoj per njerez qe bejne shume e flasin pak.
Ja qe ka nga kta patriotaqis qe me leket e veta( pa u financuar nga askush) kane shkelur me kembe lloj lloj vendbanime arbereshesh, kane germuar ne lloj lloj arkivash per te gjetur dicka qe i sherben shqiperise.
Dhe ashtu eshte, ke te drejte ti, pellasin neper forume. Se ata te institutit te albanologjise ne tirane merren me kontributin arnaut ne perandorine osmane.

Po nejse vari lesht, nuk ofendohem cfar quan ti patriotaqis apo dituri cobenesh.

Nje leter te Gjergj Kastriotit e publikoi per here te pare ne nje forum duke pellitur nje patriotaqis me nick land, dhe pastaj e moren te gjitha mediat.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,898
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ja qe ka nga kta patriotaqis qe me leket e veta( pa u financuar nga askush) kane shkelur me kembe lloj lloj vendbanime arbereshesh, kane germuar ne lloj lloj arkivash per te gjetur dicka qe i sherben shqiperise.
Dhe ashtu eshte, ke te drejte ti, pellasin neper forume. Se ata te institutit te albanologjise ne tirane merren me kontributin arnaut ne perandorine osmane.

Po nejse vari lesht, nuk ofendohem cfar quan ti patriotaqis apo dituri cobenesh.

Nje leter te Gjergj Kastriotit e publikoi per here te pare ne nje forum duke pellitur nje patriotaqis me nick land, dhe pastaj e moren te gjitha mediat.
Ajo nuk te drejtohej ty por atij personit qe me sygjeroje ta ndiqja post #92....mos merr kot si llastikat e Rushanit por lexoje mire ate qe shkruaj aty e zeze mbi te bardhe.
Po te kem ndonje gje per ty ta them ne sy ketu hapur...dhe te ve edhe emrin.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,928
Pikët
113
Ja nje propozimi 😆 meqe u bene 48 vite nga kongresi i festivalit te gjuhes, te kalojme ne rotacion dhe 48 vitet e ardhshme ju malokt e jugut 😂 te fidhoni te mesoni Albanian malok languigje for beginners 🤔 ``fumato``
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
9,757
Pikët
113
Ja nje propozimi 😆 meqe u bene 48 vite nga kongresi i festivalit te gjuhes, te kalojme ne rotacion dhe 48 vitet e ardhshme ju malokt e jugut 😂 te fidhoni te mesoni Albanian malok languigje for beginners 🤔 ``fumato``
Unë kam bërë kurs...
Kur jeshëm të ri r na mbaronin cigaret... shkonim ke tropojani se e pinte me të dredhur e mbante shebek...
Merrja dhe një kuksian me vete si përkthyes... true story
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Ajo nuk te drejtohej ty por atij personit qe me sygjeroje ta ndiqja post #92....mos merr kot si llastikat e Rushanit por lexoje mire ate qe shkruaj aty e zeze mbi te bardhe.
Po te kem ndonje gje per ty ta them ne sy ketu hapur...dhe te ve edhe emrin.
Degjo mua tashi, kam shkelur me kembet e mia te gjitha pikat arkeologjike Mesapo-Japige ne Puglia, por dhe ne Calabria, atje ku ishin Galabret Dardane. Ekzistojne rreth 350 mbishkrime Mesapo-Japige. Shume prej tyre i kam me foto une, disa dhe i kam publikuar( qe jam penduar ne fakt).
Ka plot fjale qe identifikohen me shqipen.
Por un e kam lene kte pune tani, ka plot tipa si ty, qe te vene nje targe patriotaqis se pse nuk je me trampin:p
Dhe mua kjo nuk me pelqen.

Beni ca te doni, kam qene idiot qe kam harxhuar leket kot.

Shtetet e tjera ngrene struktura apostafat per te gjurmuar kulturen e tyre, bashke me financimet perkatese.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,898
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Degjo mua tashi, kam shkelur me kembet e mia te gjitha pikat arkeologjike Mesapo-Japige ne Puglia, por dhe ne Calabria, atje ku ishin Galabret Dardane. Ekzistojne rreth 350 mbishkrime Mesapo-Japige. Shume prej tyre i kam me foto une, disa dhe i kam publikuar( qe jam penduar ne fakt).
Ka plot fjale qe identifikohen me shqipen.
Por un e kam lene kte pune tani, ka plot tipa si ty, qe te vene nje targe patriotaqis se pse nuk je me trampin:p
Dhe mua kjo nuk me pelqen.

Beni ca te doni, kam qene idiot qe kam harxhuar leket kot.

Shtetet e tjera ngrene struktura apostafat per te gjurmuar kulturen e tyre, bashke me financimet perkatese.
Veri diturite e tua ne nje liber dhe do te besh pas harxhimet qe ke bere plus fitimin. (500 copje ti blej un ne vend qe ne fillim)

Tashti po vazhdove prap me kaseten tende do te detyrohem te te le te kondosh solo......lexo cfare shkruajne te tjeret me vemendje dhe mos i bjer pergjigjes me vesh.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Kingo,spiun je vetë😝😝
Spiune jane. Ta dish nga une qe te tille jane. Nuk kam ndermend qe te merrem me kete pune sepse ja kane nxjerre rrenjen te tjere me pare kesaj pune. Ne kemi dy shtete Shqiptare dhe dokumentet themeltare te ketyre dy shteteve, Kushtetutat na i kane shkruar te huajte. Kur u be Kushtetuta ne vitin 1998, Berisha ka thene nje gje shume te sakte. Une doja nje Kushtetute si e Greqise, kjo e jona nuk eshte e tille dhe Kushtetuten tone e beri nje Grek. Avokati i Karaxhicit ne Hage, nje ultranacionalist Grek ka bere Kushtetuten e Shqiperise. Pastaj Berisha u be me Ramen dhe praktikisht bene nje Kushtute te re. Kur ka vajtur drafti per tu miratuar ne Parlament ka plasur nje skandal te cilin sot e kane fshire nga interneti. Drafti nuk mbante ne kopertinen e tij asnje simbol te Shtetit Shqiptar, asnje per be. Kishte ne radhe te pare logon e Fondacionit te Sorosit dhe shoqata dhe organizata te tjera te huaja, por asnje simbol Shqiptar. Dhe ti kerkon Kongres per Gjuhen Shqipe! Prandaj mos bej kot wow kur lexon postimet e mija. Mosha ka rendesi sepse edhe te mesuarit eshte nje proces qe kerkon nje kohe te caktuar.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,928
Pikët
113
Ai Arbereshi dukej juropian ndersa ky tjetri si iranian 🤔 plus edhe titulli i kanalit Bahadori, une e kuptova qe po teston arbereshin me middeast pipell ne ngjashmeri te te folurit apo e kam kuptuar gabim.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,898
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ai Arbereshi dukej juropian ndersa ky tjetri si iranian 🤔 plus edhe titulli i kanalit Bahadori, une e kuptova qe po teston arbereshin me middeast pipell ne ngjashmeri te te folurit apo e kam kuptuar gabim.

e ke kuptuar gabim....pra nga e gjithe vidioja me figure dhe ze, ti pe vetem emrin e kanalit kullues ???........
keshtu eshte kur piplla orteku ka punuar me goditje te perqendruar neper kolozet antihumane te alpeve..... 👐
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,928
Pikët
113
e ke kuptuar gabim....pra nga e gjithe vidioja me figure dhe ze, ti pe vetem emrin e kanalit kullues ???........
keshtu eshte kur piplla orteku ka punuar me goditje te perqendruar neper kolozet antihumane te alpeve..... 👐
avash mo avash, se ky dukej sikur ata iranianet e importuar te kasharit qe kane mesuar shqipen ne Ollbenia Country 🤣 pastaj nga chanelli i tij e shikova qe ai Bahadori merr nje grek nje persiane edhe sa similar mes vete jane gjuhet e ndryshme te ja qedhojne me dhafa.
 

Enisa

First
Staff member
Anëtar
May 8, 2020
Postime
6,868
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Spiune jane. Ta dish nga une qe te tille jane. Nuk kam ndermend qe te merrem me kete pune sepse ja kane nxjerre rrenjen te tjere me pare kesaj pune. Ne kemi dy shtete Shqiptare dhe dokumentet themeltare te ketyre dy shteteve, Kushtetutat na i kane shkruar te huajte. Kur u be Kushtetuta ne vitin 1998, Berisha ka thene nje gje shume te sakte. Une doja nje Kushtetute si e Greqise, kjo e jona nuk eshte e tille dhe Kushtetuten tone e beri nje Grek. Avokati i Karaxhicit ne Hage, nje ultranacionalist Grek ka bere Kushtetuten e Shqiperise. Pastaj Berisha u be me Ramen dhe praktikisht bene nje Kushtute te re. Kur ka vajtur drafti per tu miratuar ne Parlament ka plasur nje skandal te cilin sot e kane fshire nga interneti. Drafti nuk mbante ne kopertinen e tij asnje simbol te Shtetit Shqiptar, asnje per be. Kishte ne radhe te pare logon e Fondacionit te Sorosit dhe shoqata dhe organizata te tjera te huaja, por asnje simbol Shqiptar. Dhe ti kerkon Kongres per Gjuhen Shqipe! Prandaj mos bej kot wow kur lexon postimet e mija. Mosha ka rendesi sepse edhe te mesuarit eshte nje proces qe kerkon nje kohe te caktuar.
Dakort me cfarë ke shkruar, madje faleminderit që i ndan ,të paktën me mua. Por më keqkuptove sepse Kongresin e kërkoj për arsyet që kam dhënë më sipër ,dhe jo për gjuhën zyrtare. E politizove çështjen dhe unë nuk po e diskutoja në atë këndvështrim
.. gjithsesi flm për këshillat dhe spiun ta thashë me shaka, kuptohet.. mirë se do flasim kur të rritem dhe pak😁
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Dakort me cfarë ke shkruar, madje faleminderit që i ndan ,të paktën me mua. Por më keqkuptove sepse Kongresin e kërkoj për arsyet që kam dhënë më sipër ,dhe jo për gjuhën zyrtare. E politizove çështjen dhe unë nuk po e diskutoja në atë këndvështrim
.. gjithsesi flm për këshillat dhe spiun ta thashë me shaka, kuptohet.. mirë se do flasim kur të rritem dhe pak😁
Nuk politizova asgje. Po flasim per gjuhen zyrtare te nje Shteti, pra po flasim per politike.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
39,898
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
avash mo avash, se ky dukej sikur ata iranianet e importuar te kasharit qe kane mesuar shqipen ne Ollbenia Country 🤣 pastaj nga chanelli i tij e shikova qe ai Bahadori merr nje grek nje persiane edhe sa similar mes vete jane gjuhet e ndryshme te ja qedhojne me dhafa.

Nuk u kuriozitove qi perse e ban ay begu kanalen ?
Meqi nuk e bajm dot na, e ban ay......te qellon me llafa por edhe me shputa te gzushme. :)
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Tani ty mund te duken gjera per te qeshur keto. Keputi nje xhiro andej nga tema e telenovelave sepse e sigurte qe do behesh shume serioze biles mund te mbushesh syckat me lot pastaj.
 

Enisa

First
Staff member
Anëtar
May 8, 2020
Postime
6,868
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Nuk mund të mendojmë të gjithë njëlloj; dhe reflektimi ka ritmet e veta.... nuk mund të diktosh një diskutim në një tribunë të lirë mendimi dhe as të penalizosh dikë nga mosha,gjinia e gjëra të tjera.
Këtu jemi për shkëmbime idesh,opinionesh,humor ,respekt të ndërsjellë.
 
Top