• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Sporti i qitjes me arme zjarri dhe llojet e armeve qe ju admironi.

BABAYAGA

1- Get out before sunrise!
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
2,795
Pikët
113
Gabon shume, ashte teknologji e vjeter! blej ACOG ma mire
Kete e kam pike te dobet e sa te gjej armen e duhur do ta blej menjhere....

Do ti referohesh disances se qitjes.

, ACOG - USA sepse eshte prodhim amerikan, por perdoren edhe ato me spekter varet nga distancat.

specter 1x / 4x perdoret ne dy rethana , kryesisht ne midle range battle (distance mesatare) , por edhe ne CQB close quarter (range) (distance te afert)

Ndersa ACOG kryesisht jane per middle range (ACOG standard qe perdor US), kryesisht kane vetem 1 lente optike me spekter te pa zgjerueshem,

precizion me te larte kane ato me spekter optik jo me holografik.
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,544
Pikët
113
Do ti referohesh disances se qitjes.

, ACOG - USA sepse eshte prodhim amerikan, por perdoren edhe ato me spekter varet nga distancat.

specter 1x / 4x perdoret ne dy rethana , kryesisht ne midle range battle (distance mesatare) , por edhe ne CQB close quarter (range) (distance te afert)

Ndersa ACOG kryesisht jane per middle range (ACOG standard qe perdor US), kryesisht kane vetem 1 lente optike me spekter te pa zgjerueshem,

precizion me te larte kane ato me spekter optik jo me holografik.
Ne krahasim me ELCAN, ACOG ne aplikacionet e pergjithshme ja han psheshat.
Jo sepse elcan nuk ka vlere por sepse asht teknologji e vjeter dhe kan dale te tjera ma te mira!
Por adhe ACOG-ut po i vjen fundi sepse kan dale shenjestrat holografike te cilat per aplikacione deri ne 100 metra jane ma te favorshme sesa acog.
Holosun510c me.ka lan shume te knaqun edhe pse kushtoi gadi $500!
Ne kjoftse don gjujt ma lerg sesa 300metra athere te duhen dylbi.
 

BABAYAGA

1- Get out before sunrise!
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
2,795
Pikët
113
Ne krahasim me ELCAN, ACOG ne aplikacionet e pergjithshme ja han psheshat.
Jo sepse elcan nuk ka vlere por sepse asht teknologji e vjeter dhe kan dale te tjera ma te mira!
Por adhe ACOG-ut po i vjen fundi sepse kan dale shenjestrat holografike te cilat per aplikacione deri ne 100 metra jane ma te favorshme sesa acog.
Holosun510c me.ka lan shume te knaqun edhe pse kushtoi gadi $500!
Ne kjoftse don gjujt ma lerg sesa 300metra athere te duhen dylbi.
E kisha ne pergjithesi teleskopiket ne diferenc nga ato me spekter.
Holografiket jane tjeter gje.

diferenca e acog me elcan 1x/4x eshte tek pershtatja, acog eshte fiks ndersa me spekter e ke nga 1x / 4x distanc afert-larg (ka me shume precizion) ACOG eshte dizenju specifikishk per standarten e USA

PS. I kam perdorur te kombinuara per nje kohe te gjate.
 

73ka

V.I.P
Anëtar
Mar 27, 2015
Postime
1,544
Pikët
113
Per Anglisht folesit:
Per mendimin tem ky ashte kanali ma i sinqerte per arm-mbajtje, stervitje dhe teknikat e armeve.

 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,186
Pikët
113

PS....merrni sopata dhe SHKO boni..............dru ne bjeshke....KAFSHE,se NUK jane armet per ju.
 
Top