PDA

View Full Version : Bektashi


 1. Bektashizmi
 2. C'do te thote termi Alevian?
 3. Ndahet nga jeta baba Reshat Bardhi
 4. Sufizmi dhe tarikatet e tyre
 5. Irfan CANA:POEZI ME MOTIVE BEKTASHIANE
 6. Isa (Jezusi) nė poezin Sufiste
 7. Muhjeddin ibn al Arabiu (Shejhu i Madhė)
 8. Xhelaluddin er-Rumi k.s
 9. Shihabuddin SUHREVERDI k.v
 10. Edukimi shpirtėror
 11. Qerbelaja
 12. Kuptimi i Dhikrit (meditimit,mantrės sufiste )
 13. Tregime dhe thėnje nga tradita sufiste
 14. Mposhtja e zemėrimit
 15. Principe dhe rregulla tė Tarikatit
 16. Imam Gazaliu k.v.
 17. Reflektimi i vlerave sufiste - Metin Izeti
 18. Dervish Junuz Emre k.s.
 19. Mevlana Halid Bagdadi k.s
 20. Njėzetepesė kura ilaēesh pėr shėrimin shpirtėror (Said Nursi)
 21. Natyra e psikes njerėzore
 22. LUTJE nga Said Nursi
 23. Shpėtimi nga neglizhenca
 24. Si tė huton mendjemadhėsia
 25. Zilia zhduk bukuritė e shpirtit
 26. Lutja “Parzmorja e madhe”
 27. Dashuria sipas gnostikėve islam
 28. Sulltan Nevruz apo Ekuinoks Vernal?
 29. Gėzuar festėn e Sulltan Novruzit
 30. Kėshillat e Jezusit (Hz. Isės a.s) nxjerr nga Bibla dhe Kurani
 31. Alkimia e lumturisė - Gazaliu k.s
 32. Baba Ali Tomorri
 33. Sufizmi shqiptar
 34. Besimi fetar i Enver Hoxhes