PDA

View Full Version : Enciklopedi


 1. 7 misteret e medha te botes
 2. 7 mrekullite e botes
 3. 20 fakte qe si dini per jeten ne hapesire !
 4. Nje enciklopedi per te gjithe shqiptaret
 5. Ėndrrat e tiranėve
 6. Rrezimi i Kullave Binjake nje mister...
 7. Harta ne google
 8. Sekretet dhe Mesazhet e 20 Dollar'it
 9. Shprehje Latine
 10. Poetet e vjeter dhe poetet e rinj
 11. Tirana Po Shkaterron Simbolet E Arkitektures
 12. Shollohov, Shkrimtar Apo Grabitės
 13. Tė lirė prej fqinjėve!
 14. Andi Meēaj - poezi nė gjuhė tė huaja
 15. Komentimi i ėndrrave
 16. Mbaj mend nga ajo kohe (brezi 1975-1985)
 17. Pėr tė qeshurėn
 18. Libri: "Enciklopedia e Kurveleshit"
 19. Shqipėria, Mbretėria mė e re e Europės
 20. Festa e birrės nė Bavari
 21. Romani shqiptar numeron 500 tituj ne 130 vjetorin e tij
 22. Kultura shqiptare e viteve 30
 23. Themeluesit e bajronizmit ne shqiperi
 24. Lasgushi, te bijat dhe miqte.
 25. Ethem Haxhiademi
 26. Ismail Kadare-Ese per ballkanin
 27. Sami Frashėri dhe gratė, meditim mbi gjysmėn tjetėr
 28. IntervistĖ Me Shkrimtarin Dhe PĖrkthyesin E Letrave Shqipe NĖ Rumani, Marius Dobrescu
 29. Letersia E Vjeter Shqiptare
 30. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
 31. “Skėnderbeu“, 3 mijė vargje nga Grigor Prliēevi
 32. Shqiptarė nė poezinė e Heminguej
 33. Luigj Gurakuqi: Njė poezi dhe njė pikturė pak tė njohura
 34. Pėr vete, ata tė dy e tė tjerė, Koco Kosta
 35. Dritėro Agolli: Historitė e sherreve tė mia me Ismail Kadarenė
 36. "Lulet e verės" - Mendime mbi Naimin
 37. Naum Prifti per Dhimitėr Xhuvanin
 38. Kadare nderohet me cmimin “Princi i Asturias pėr Letėrsinė”
 39. Ese Nga A. Z. ēajupi
 40. Mbi Poezine Rumune
 41. Largimi i shkrimtarit nga Atdheu
 42. Andrea Stefi - Krijues “sui Generis”
 43. Veshtrim mbi problematiken e krijuesve shqiptare ne diaspore dhe zhvillimi i romanit
 44. MOSMARRĖVESHJET ME BASHKĖKOHĖSIT - Rexhep Qosja
 45. Intervistė e Ali Asllanit e vitit 1931, botuar ne gazeten TOMORI
 46. Intervistė e Lasgush Poradecit dhėnė gazetės Tomori nė vitin 1941
 47. Kundėr Pseudofilologėve
 48. Ese Mbi Mediokėr
 49. Kur Poeti Krijonte Pėr Kombin
 50. esse nga Pedro Roso
 51. nga nje fjalim i FAN NOLIT
 52. Antologjia E Dhembjes Poetike
 53. Jeta sekrete e Marylin Monroe nė dorėshkrime
 54. Libri mė i mirė i tė gjitha kohėrave
 55. Shapallja e pavaresise se Shqiperise
 56. Interviste me Mario Luzin
 57. Interviste me Mark Strand
 58. Rivlerėsimi si sfidė
 59. Vegime tė njė piktori
 60. Intervistė me Iolanda Malamen
 61. Pėrjashtimi nė letėrsi (essé)
 62. Mashtrimi nė letėrsi - (absurdi te Miti i Sizifit tė Kamysė)
 63. Modernizmi dhe Mikrobotizmi - (essé)
 64. Mashtrimi nė letėrsi - (essé)
 65. Meditime duke pritur 2005-ėn - (essé)
 66. Debat, fobi apo mosmarrėveshje - (essé)
 67. Revista Haemus - Bisedė me shkrimtarin Hiqmet Meēaj
 68. Marash Mėhilli - Bashkėbisedim me shkrimtarin Hiqmet Meēaj
 69. Hiqmet Meēaj - (essé)
 70. ANDI MEĒAJ - (essé)
 71. Masakra me pretekstin e bombės nė ambasadėn sovjetike
 72. Vlora e vjetėr
 73. Viktimat nė diktaturė dhe demokraci - Kush do tė paguajė?!
 74. Shpallja e Pavarėsisė
 75. Bota siē e shoh unė - Esse nga Albert Anjshtanjn
 76. Kazanova
 77. 10 shkrimtarėt mė tė medhenj, qė nuk kanė marrė Nobel
 78. Janis Ricos: Pa poezi, nuk ka tė nesėrme
 79. Jeta plot peripeci e Fjodor Dostojevskit
 80. Gjuha Shqipe me Atlas Dialektologjik
 81. Shkollė shqipe nė Volos tė Greqisė, Haxhinasto nė ceremoni
 82. Plani i vendosjes sė monumenteve pėr 100 vjetorin:
 83. Natėn, 25-26 gusht 1992, serbėt i vunė flakėn Bibliotekės Kombėtare tė Sarajevės
 84. Njeriu kėrcėn mbi hėnė, fotot fantastike tė fotografit shqiptar
 85. Botanika shqiptare
 86. Prof. Gezim Uruēi
 87. Aroma e librave
 88. Njė enciklopedi shqiptare me gabime tė turpshme
 89. Zbulohet enciklopedia shqiptare 300-vjeēare
 90. Ferid Hudhri vjen me enciklopedinė “Shqiptarėt nė artin botėror”
 91. Enciklopedia e krimit komunist nė krahinėn e Vlorės
 92. Shqipėria nė 1916-1919, zbulohen letrat e mjekut italian
 93. ComiX
 94. Fauna dhe flora shqiptare.
 95. Komunizmi
 96. Hyperboreanėt
 97. Njėzet mė tė mėdhenjtė e shekullit XX
 98. Niko Nikolla, kryeredaktor i revistes se humorit dhe satires "Hosteni"
 99. Tirana
 100. Nevoja pėr vullnetarė e pasurimin e Wikipedia-s nė gjuhėn shqipe
 101. Dhjetė gjuhėt mė tė folura nė botė
 102. Spiritualiteti, vetdija dhe nenvetdija ne ndikim me jeten tone
 103. Teza, antiteza dhe konsensusi
 104. Keshilla per mbrojtje psikike
 105. Gjithcka vec jo rastesi
 106. Umberto Eco : duaje familjen, atedheun, boten;ushtro memorien
 107. Ne 50 vitet e ardhmshme 45 % e njerezve me profesionet e tanishme do jene papune
 108. Legjenda e Likane-ve
 109. Misteri i punes. Pse duhet te punojme.
 110. Viktimizmi
 111. 7 Ēakrat
 112. Shenjat kur dikush ėshtė "Ėngjėll Tokėsorė"
 113. Tingulli Primordial eshte Krijuesi i Universit?!
 114. Cfare dini mbi Gurin e Rozetės?
 115. Urdheri i Tempullit dhe Templaret. Misteri i tyre
 116. Pllakat e Smeraldta
 117. Cfare eshte “Lulja e jetės”
 118. C'lidhje ka Kuadrati Magjik me shqiptaret e veriut?
 119. Numri i Arte 1,618...!
 120. Udhėtimi nė kohė nėpėrmjet dritės
 121. Pitagora dhe magjia e numrave
 122. Teknologji jasht kohe.
 123. Cfare do thote "Kavod"
 124. Misteri yllit me pesė cepa.
 125. Emrat dhe Titujt e Perendise
 126. Kinė, zbulohet varreza e “gjigantėve” qė kanė jetuar 5 mijė vjet mė parė
 127. Ēfarė do te ndodhė?
 128. Ju pelqen Bikini?
 129. Ambjentet magjepse te nje...
 130. Jo jo, nuk eshte Koloseo i Romes.
 131. Gure-Kristale Sherues
 132. Eksperimenti mė i frikshėm nė histori mban vulėn e rusėve!
 133. Mbaj mend nga ajo kohe (brezi 1975-1985)
 134. Lulet e blirit, arma mė e fortė bimore pėr shėndetin
 135. Kurat mė tė mira natyrale kundėr alergjive
 136. “O goce m’fal 1 minutė”/ 19 shprehje qė shqiptarėt nuk i pėrmendin mė
 137. Dredhzat e egra tė Pukės, frutat e ėmbla plot shije tė zanave
 138. Ja zakonet nga tė cilat nuk heq dorė kurrė njė shqiptar
 139. Djathi, arsyet pse ky ushqim ėshtė ēelėsi i njė jete tė shėndetshme
 140. Rekordi i Zvicrės/ Menaxhon 2300 miliardė dollarė para tė huaja, 1/3 nė nivel global
 141. 3 herė mė i madh se Shkodra, zbulohet qyteti shqiptar i humbur
 142. E pabesueshme! Fiku nuk ėshtė frut, por ...
 143. Ndryshimi 540 milionė vjeēar i planetit nė 30 sekonda
 144. Kėto 6 bimė ju heqin lodhjen dhe ju pėrmirėsojnė gjumin
 145. Ēfarė tregojnė sytė pėr personalitetin tuaj
 146. Voynich Manuscript Revealed (2018)
 147. Cicada 3301: An Internet Mystery
 148. The Secret Behind Numbers 369 Tesla Code Is Finally REVEALED! (without music)
 149. Teleportation
 150. 10 Biggest PREDICTIONS with MYSTERIOUS Accuracy
 151. Ky me ka bere pershtypje. Talent !
 152. 3/9 apo 9/3 misteri pas ktyre numrave.
 153. Qershia “fruti i mrekullisė”, ja efektet qė jep nė trupin e njeriut
 154. “Mallkuar ai qė mban dy gra, ose ai qė merr grua kunatėn”, del dokumenti me 21 mėkate