PDA

View Full Version : Gjuha shqipe


 1. Fjalė tė urta
 2. Historia e alfabetit shqip
 3. Fillimet e letėrsisė shqiptare dhe dokumentet e para tė shqipes sė shkruar
 4. Dėshifrimi i alfabetit latin nėpėrmjet shqipes
 5. Njohuri tė pėrgjithshme rreth gjuhės shqipe
 6. Baza e gjuhės standarde shqipe nuk duhet tė preket!
 7. Shqipja, gjuha qė lindi gjuhėt indo-evropiane
 8. Si tė shkruajmė me ė dhe ē
 9. Fjalėt shqipe nė gjuhėt e huaja
 10. Fjalė tė harruara shqipe ose dialektore
 11. Shkarko fjalorin e gjuhės shqipe
 12. Libra pėr drejtshkrimin dhe gramatikėn e gjuhės shqipe
 13. Tė zėvendėsojmė fjalėt e huaja me fjalė shqipe
 14. Gjuha shqipe u krijua nė Afrikė
 15. Huazimet turke!
 16. Eseu dhe llojet e tij
 17. Dokumentohet lashtėsia e shqipes qė nga shekulli V para Erės sė re
 18. Qytetet Ilire dhe prapashtesa e foljeve te vetes se 3 ne shqip!
 19. Fjala shqipe "Gur" dokumentohet edhe nė tekstet biblike
 20. Sa thelle jane Rrenjet e gjuhes Shqipe dhe Afiniteti i saj me gjuhet Indo-Europiane
 21. Origjina shqipe e emrave te mitologjise greke !
 22. Cila ėshtė prejardhja e "Kėsaj" fjale?
 23. Televizioni publik shqiptar dhe gjuha shqipe
 24. Mathieu Aref, albanologu qė vėrteton lidhjen e shqiptarėve me pellazgėt
 25. Gjuha shqipe pėrballė globalizmit
 26. Hahn dhe Reinhold: Si u transkriptua shqipja 155 vjet mė parė
 27. Gjuha shqipe, provim para TOEFL-it
 28. Mėsuese Milika
 29. Gjuha shqipe nėnė e shume gjuhve.
 30. Pershtatja e shprehjeve te ndryshme Shqip-Anglisht :)
 31. Si kolapsoi gjuha shqipe
 32. Dialoge shqip me humor.
 33. kandidat i shkrimit me te vjeter ne gjuhen shqipe
 34. Pėr gjuhėn standarde - Ismail Kadare
 35. Emra patriotik ose me kuptim te bukur shqip
 36. Shaban demiraj
 37. Pėr mirepėrdorimin e gjuhės shqipe - ROBERT SHVARC
 38. Kushtrim pėr mbrojtjen e gjuhės - Gjovalin Shkurtaj
 39. Kundėr Pseudofilologėve
 40. Fjalėt e bukura shqipe (marrin frymė)
 41. Poezi per gjuhen shqipe!
 42. Disku i Festos, njė poezi shqipe e vjetėr sė paku 3.600 vjet - Niko Stylos
 43. Protoshqipja nė Ilirik
 44. Shkrime tė shqipes sė vjetėr?
 45. Etimologji e disa fjaleve shqipe
 46. “Shqipja e vjetėr, ndikoi te gjuhėt ballkanike”
 47. Librat e pare ne gjuhen shqipe
 48. Historia e alfabetit tė gjuhės shqipe - Stavri Skėndo
 49. Rrėnja e kėsaj fjale ėshtė...
 50. Emertimi i gjuhes shqipe nder shekuj
 51. Pse Shqiptaret nuk kane germat e tyre ?
 52. Disa figura te shquara te saj
 53. Bazat gjuhesore-historike te shqipes
 54. Huazimet e vete shqipes
 55. Emėrtimi i shqiptarėve ndėr shekuj
 56. Gjuhėsi: Ndryshon drejtshkrimi i 5296 fjalėve
 57. Gjuha e mujit
 58. Dhaskal Tod'hri
 59. Emrat evropiane qė i dha gjuha shqipe
 60. At Gjon B. Buzuku (1499-1577).
 61. Etimologjia e emrit...Nuse''
 62. Fjalori i M.Elezit sjell fjale te harruara te shqipes
 63. "Abetarja e Zymit" e vitit 1900
 64. Gjuha letrare, gege apo toske ?
 65. Gjuha shqipe nė shekullin XIX-tė nga Alebrt Dozon
 66. Sipas Qendres se kerkimeve Gjuhesore te Universitetit te Texas-it
 67. Fjalė shqipe nė Linearet A&B
 68. Shqipja e shkruar ishte qė para “Mesharit” tė Buzukut
 69. Studim mbi vijimėsinė gjuhėsore Shumero – Shqiptare
 70. Poezi per Gjuhen Shqipe
 71. Fjalori i gjuhes shqipe, bugare, vellahe nga Leake 1814
 72. Gjuha shqipe, hartim tekstesh tė reja
 73. Sllavishtja dhe Shqipja
 74. Ndihmesa e Joklit ne percaktimin e kronologjise te gjuhes shqipe
 75. Kontributi i Franēeskaneve ne letersine shqipe
 76. Thesare tė rralla tė gjuhės shqipe
 77. Mblidhet Kėshilli i Gjuhės:Ja ndryshimet nė standard
 78. Shqipja me e vjeter se greqishtja!
 79. Ndal fjaleve te huaja. Ketu flasim Shqip !
 80. Doreshkrime te hershme te gjuhes shqipe
 81. Dialektet e shqiptarėve nga Robert Elsie
 82. Xylander - Die Sprachen Albanesen oder Schkipetaren
 83. Julius Pisko - Handbuch der nordalbanesischen Sprache
 84. Njė abetare e rrallė mė shumė se 100-vjeēare
 85. Pellazget dhe gjuha e tyre
 86. Shqiptarėt nė Greqi janė edhe mė tė vjetėr se vetė grekėt
 87. “Altertekstet” po shkatėrrojnė gjuhėn zyrtare
 88. Albert Pike
 89. Nga e kan prejardhjen keto emertime Hoxhe dhe Xhami ?
 90. PERPLASJE E TITANEVE: CABEJ vs Bonfante
 91. Dorėshkrimi i Voynich
 92. ‘’E verteta/ kush ini ju grek…?’’
 93. Kur vendoset shkronja Ė ?
 94. Nje video nga Bilishti per festen e 7 Marsit
 95. Paranoja ne Albanologji
 96. Gjuha e dinjitetit !
 97. Perplasje me shkencen shqipetare per vepren e Gustavo Meyer!
 98. Shkencerisht shqipja me e vjeter se gjuha qe "dokumentohet e para" ne evrope
 99. Ajkuna
 100. Teatra, jo teatro
 101. Illyrians, Thracians and Phrygians Languages
 102. =Grekėt dhe Pellazgėt=te ardhur nga Kaukazi=?
 103. Mozaiku i Mesaplikut
 104. Propaganda serbe nė kėrkim te sllavishtes sė lashtė nė Ballkan dhe Egje
 105. Greqishtja e vjetėr dhe latinishtja vijnė nga shqipja
 106. Stela e Lemnos nė greqishten e vjetėr ose skitishten ?
 107. Ilirishtja eshte gjuha nga vjen Latinishtja dhe Italishtja
 108. Venus, Aphrodite and Ishtar
 109. Prejiardhja e fjales Aferdita
 110. Hollivudi i Historise.
 111. Anatolian language.
 112. Dhampir
 113. Falsifikimi i Historise dhe perbaltja "shkencore" e gjuhes Shqipe
 114. Toponimi Durres
 115. Karakteri i Gjuhes Shqipe
 116. Shaban Demiraj dhe gjuha shqipe.Bibliografi.
 117. Gjuhėt Ilire nė dialektet e gjuhės shqipe
 118. Zoti flet shqip!
 119. Shkronja "nj".
 120. Folklori dhe gjuha e arvanitasve sipas Aristidh Kolės
 121. Gjuhėsi: "Gjuha e njėsuar ėshtė kushtetutė", nga Hamdi Hysuka
 122. Gjuha shqipe flitej nga nuhi-noah
 123. Gramatikė: folja „flas“
 124. E vėrteta pėr rrėnjėt e gjuhės shqipe dhe tė tjera...
 125. A mendoni se flisni shqip?
 126. Shqetesime per gjuhen tone shqipe te dashur !
 127. New York Times: Gjuha Shqipe nė mesin e 3 gjuhėve mė tė vjetra nė botė
 128. Ndahet nga jeta akademiku Shaban Demiraj
 129. Ortodoks, Orthodoks apo Orthodhoks?
 130. GJON BUZUKU dhe "Meshari"
 131. Shkolla shqipe
 132. Dialektalizma
 133. Etimologjia e emrit Basta (?)
 134. Dita e Alfabetit 22.11.1908
 135. Mbishkrime te lashta pellazgoshqipe
 136. Idioma shqip
 137. Rreth pėrdorimit tė disa emrave vetjakė me prejardhje tė huaj
 138. Etimologji ilire
 139. Albanologjia
 140. Emisioni Dritare: Tema historia e gjuhes shqipe
 141. Pema filogjenetike e gjuhėve
 142. Rotacima
 143. Fjalor themelor etrusk-shqip
 144. Pėrkthime, pėrshtatje, fjalėrisķ etj.
 145. Korigjim i Fjalės Gjoks apo jo!
 146. Vllahisht apo Greqishte Pontiake?
 147. Dokumentohet gjuha shqipe qe prej kohes se permbytjes:
 148. “Delo” e Sllovenisė: Shqipja ėshtė e mrekullueshme - njė gjuhė e vjetėr ilire qė nuk
 149. Shqipe me theks anglez
 150. Zbulohet alfabeti i (Elbasanit) shqipes 400 vjecar...
 151. Istrian , dialekti i humbur i gjuhes shqipe?
 152. Shprehja " O sa mir me qen shqiptar " e shkruar kėshtu gabimisht - ėshtė fyese
 153. Pellazgėve po ua dorėzojmė ēelėsat...!
 154. A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?
 155. Historia e alfabetit shqyp, 1936
 156. Agron Dalipaj!
 157. Zgjidhet Enigma e numėrimit; Njėzét- e- Dyzét ?
 158. Mohueset e shqipes sjellin gjera interesante ne numrat dhe fjaleformimet
 159. Sulme ballore ndaj gjuhės shqipe
 160. Ekziston mbi themelin ilir njė pėrbėrės gjenetik trako-dak
 161. Ja si flitej shqipja nė kohėn e Skėnderbeut!
 162. Bastardet e gjuhes tone
 163. Fjala Pjell
 164. Kjo ėshtė kėnga e parė shqipe e regjistruar
 165. Si e ndryshoi qendrimin bullgari, V. Georgiev per burimin e shqipes
 166. Te shkruajme drejt gjuhen shqipe.
 167. Diaspora pret mėsimin shqip nga atdheu
 168. Kush di?/ ose/ Si i thonė nė gjuhėn shqipe?
 169. Sa e vjetėr ėshtė gjuha shqipe ?
 170. Tė mėsosh shqip nė Greqi nga mėsueset vullnetare
 171. Nė Zarė tė Kroacisė hapet gjimnazi nė gjuhėn shqipe
 172. Arbėreshėt vajtojnė pėr zhdukjen e gjuhės, apeli: Bėni pėr ne
 173. Demolohet Shtėpia e Alfabetit nė Manastir
 174. Nje perle e gegenishtes
 175. Gjuha shqipe futet nė programin arsimor nė Turqi
 176. Pėrvjetori i botimit tė “Alfabetares sė gjuhės shqipe”
 177. Shkarjet gjuhėsore nė tekstet shkollore tė rishikuara
 178. 462 nga fjala e shkruar shqip e Gjon Buzukut
 179. Alfabeti i Naum Bredhit (Veqilharxhit)
 180. Emri “Athina”
 181. Gjuhėsi: Po vritet gjuha shqipe, nga Vasil Tabaku
 182. Tingujt shqip
 183. Nė Tiranė themelohet instituti “Ēabej”, fokus tė veēantė do ta ketė Kosovėn
 184. Tė huajt, notė tė lartė pėr Seminarin e Gjuhės dhe Letėrsisė Shqiptare
 185. Gjuha SHqipe dhe Feja ne Shqiperi.
 186. Levizja Protestante ne trojet Shqipetare dhe gjuha shqipe.
 187. Gjuha shqipe: Leibniz dhe ėndrra e tij per te shpikur njė gjuhė Universale
 188. Une Ringjallja Hipokampi ne prehen te nenes sime Monalizes
 189. Harta e Drenices mshef permbytjen qe do te ndodhi...
 190. Ndalohet mėsimi i Shqipes nė njė shkollė tė Kretės, shkak vendosja e flamurit grek
 191. Akademik Ismajli, anėtar nderi i Shoqatės sė Linguistėve tė Amerikės
 192. Kodi i gjuhes Shqipe:Fjale me dy germa
 193. Albanologji: Njė ngjarje dhe njė fakt i frikshėm
 194. Shembull tingllimi
 195. Pse u denua Fishta ne lidhjen e shkrimtareve ne 1949
 196. Zbulimi i madh nė Rusi, 300 tulla me alfabetin mė tė vjetėr tė shqipes
 197. “Ē’kemi, Albanian”, titulli i prestigjiozes “The New York Post”
 198. Eqrem Ēabej mbi prejardhjen e popullit shqiptar dhe tė gjuhės sė tij
 199. Drejtshkrimi i gjuhės shqipe
 200. Revista LEKA e vitit 1937 ne BKSH
 201. Biblioteka Kombetare Tirane - Botime deri 1909
 202. Biblioteka Kombetare - Antika,Doreshkrime,Revista etj.
 203. Arbereshet
 204. Toponime shqip
 205. Propozoj
 206. A ėshtė e domosdoeshme prapashtesa "-je" e emrave?
 207. Incizime te dialekteve shqipe
 208. Deshmia e At Gjergj Fishtės nė Kongresin e Manastirit
 209. 109 vjet mė parė u mblodh Kongresi i Elbasanit
 210. Etimologji Lahuta
 211. Tanagra
 212. Dallime dialektore
 213. Gjuha shqipe e arbėreshėve tė Italisė nė rrezik zhdukje
 214. Si u shartuan fjalet greke ne gjuhet europiane ?
 215. Leksiku i Marko Boēarit; greqishte -shipe
 216. Nis Samiti i Brdo-Brijunit ne Tirane
 217. Gjuha sarde me prejardhje ilire
 218. Gjuha shqipe zgjon interesimin e studiuesve nga e gjithė bota