PDA

View Full Version : Folklori Shqiptar


 1. Historia e njė kėnge shqiptare 600-vjeēare
 2. Gjergj Elez Alia
 3. Tekste tė kėngėve labe
 4. Tekste tė kėngėve tė Veriut
 5. Legjendat
 6. Fjalė tė urta 100% shqip
 7. Kėngėt e djepit, ninullat ose nina-nanat
 8. Pėrralla shqiptare
 9. Balada
 10. Tekste tė kėngėve toske
 11. Kėngė pėr ritualet kalendarike nga krahina e Labėrisė
 12. Fotografi nga Folkori Shqiptar
 13. Gojėdhėna mbi Thanėn ilire
 14. Besetytni popullore
 15. Kenge ēame
 16. Temė: Veshjet Kombtare
 17. Figura e Gjergj Kastriot - Skenderbeut ne krijimet e folklorit !
 18. Kėngė popullore me saze
 19. Trashėgimia Kulturore Shqiptare.
 20. Bahri Brisku:Autoktonia shqiptare e bregdetit
 21. Figurat e Mitologjisė Shqiptare
 22. Kėngė popullore qytetare
 23. Kenge folklorike
 24. Arbereshet e Italise.
 25. Rituale, zakone te vjetra shqiptare
 26. Biseda me rrotulla nga pleqtė tanė
 27. Polifonia Popullore
 28. Ritet mortore shqiptare
 29. Regjistrimet e rralla nė Arkivin e Berlinit
 30. Gjurme animizimi ne besimet rreth drunjeve
 31. Rituale festive tė traditės folklorike
 32. Kėngė pėr natyrėn
 33. kenge popullore humoristike
 34. Kenget e Nizameve
 35. Rrok Zojzi - etnograf i shquar
 36. Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari
 37. Gojėdhėnat shqiptare
 38. Pazari i vjetėr i Krujės
 39. Rreth folklorit shqiptar
 40. Dasma shqiptare
 41. Vallet shqiptare
 42. Simbolet e sterlashta ne kostumet shqiptare.
 43. Keshilla popullore Shqiptare
 44. Kostume tradicionale shqiptare .
 45. Nuset e pikturuara nė Kosovė
 46. .. Historia e trishte e nje gjenerali te humbur..
 47. Folklori shqiptar (me qiftelia)
 48. Elina Duni dhe Muzika e saj !
 49. Legjenda e Urės sė shenjtė
 50. Shqipėria e viteve ’20, nga banditėt te zonjat e zbuluara
 51. Xhubleta
 52. Ruajtja e veshjeve
 53. 1782 - Karl Gottlieb von Windisēh: Mbi Kelmendasit e Srem-it
 54. Dasma Shqipetare qe po c'mend gjithe boten.
 55. Poezia "O moj Shqypni" bastardohet nga Reshat Arbana
 56. Motivi i gjarpėrit nė artin tonė popullor
 57. Kulti i zjarrit nė bujqėsi dhe blegtori
 58. Buzmi - Mjedisi i dimrit - Mesdimri
 59. Vritet rapsodi Vesel Skroma
 60. Gogoli/Gaxhorri
 61. Pela dhe Ujku
 62. Kėndėsi qė pjell flori
 63. Kompleksi skulpturor i parashikuar tė vendoset nė Sheshin “Teodor Muzaka” nė Berat
 64. Ansambli Shota
 65. Libėr qė s'duhet lėnė pa u lexuar nga asnjė shqiptar
 66. Fjalė tė urta - thėnie tė miat
 67. Aleksandri i Madh nė kujtesėn historike, tė Skėnderbeut e tė Shqiptarėve
 68. ZGJODHA PĖR JU: E VĖRTETA HISTORIKE DHE EPIKA JONĖ FOLKLORIKE , nga _MALSORI_
 69. Valle Shqiptare
 70. Letėrsi popullore - Anekdota
 71. Rite dhe besime pėr fėmijėt nė Myzeqe
 72. Arbėreshėt e Zarės
 73. Vallja Tarantela
 74. Kush e vrau ne te vertete Rexhėn...?!
 75. Humor ndėr vite ...
 76. Rapsodė popullorė
 77. Rekomando libra te letersise shqipe
 78. Arbėreshėt festojnė 550 e fitores sė Skėnderbeut pėr herė tė parė nė Krujė
 79. Rapsodi qė vdiq sot e kishte bėrė Besim Dinėn tė qajė me njė poezi pėr nėnėn
 80. Kenge Polifonike te Veriut
 81. Mati dhe Emathia
 82. Zer nje valle - (τον χορό) -Sirtaki
 83. Kosova s'ka nevoje per folklorin e bushatit
 84. Na rruat tallavaja
 85. Ceshtja e Lahutes, reagon ministria e kultures
 86. Tė jesh amerikan dhe tė doktorosh pėr ēiftelinė shqiptare
 87. Vallja Spartane e Hajdutėve
 88. Veshjet Popullore Shqiptare - Historia edhe Ndryshimet